Текст книги "Свідків злочину не було"
Автор книги: Віктор Тимчук
Жанр:
Полицейские детективы
сообщить о нарушении
Текущая страница: 5 (всего у книги 9 страниц)
Дійшов аж до кінотеатру «Піонер», де юрмилися переважно діти й підлітки. Зазирнув до білетних кас, у фойє. Нема.
Біля «газика» вже стояли майор і Луцик. Скорич подивився на мене, і відпала потреба доповідати йому про наслідки розшуку.
– Нічого, ще попадеться, гад, – підбадьорливо сказав Луцик. – Сяде до мене в автобус.
– Тільки без самодіяльності, шановний, – попередив його.
Луцик на те зверхньо посміхнувся. Мені не сподобалася його чванькуватість.
– Затямте собі: ваша справа тільки повідомити нам. Ніяких дій. Ні-я-ких, – з притиском підкреслив. – І за це будемо вдячні.
– Чого ви розхвилювались? Я не маленький, – насупився шофер. – До того ж дружинник і колишній десантник. Вже не раз затримував хуліганів.
Ми перезирнулися з майором, і в його очах прочитав докір, ніби я винний, що трапився такий войовничий, настирливий свідок. Доведеться просити начальство автопідприємства перевести його на кілька днів на інший маршрут, щоб не накоїв лиха. Шкода, звичайно, бо він єдиний, хто знав у обличчя пізнього пасажира.
Скорич зиркнув на годинник. Наш Микола запізнювався: вже десять хвилин понад умовлений час. Ми з нетерпінням дивилися на Гарматну. Поїхати назустріч йому не могли, бо він узяв із собою ключ запалювання. Напевне, Миколі поталанило.
– Іде! – зраділо вигукнув майор. – І не сам!
Справді, Микола вів за руку хлопця в білій сорочці з підкоченими рукавами, темно-синіх штанях і темних окулярах. От і кінець. Я напружився, мов перед стрибком.
– Стійте! – зупинив нас Луцик. – То не він! Не він!
У відділі, підіймаючись сходами, я говорив Скоричу:
– Треба сьогодні походити навколо заводу. Раз Хрипливий у місті, то може знову когось пограбувати.
– Гаразд, – погодився майор, якому теж було прикро, що не затримали Хрипливого. – І треба якось ізолювати вашого запопадливого Луцика. Посадити до нього в автобус працівника – не вихід, бо на маршруті аж три машини.
– Я вже думав про це. Зроблю.
У себе спочатку випив газованої води, потім сів за стіл. На душі незатишно і гірко. Але треба працювати. Перш за все, домовитись про зняття з четвертого маршруту. Взяв довідник міської телефонної мережі, знайшов АТП
Луцика, подзвонив начальнику… Ну от: із завтрашнього дня Борис на восьмому маршруті і в другу зміну. Так для нас спокійніше.
А не краще, щоб завтра шофер відвідав пляж на дачах? Адже там він зможе побачити Хрипливого. Ідея! І я піду з Луциком. Аби з'явився грабіжник. Майор, безперечно, схвалить мою пропозицію. На пляжі ми знайдемо його швидше, ніж на вулицях міста. Спека виманить злочинця з дачі – прибіжить до води. Він же не знає, що його вже шукають.
Задзвонив телефон.
– Загайгора слухає.
– Товаришу капітан, це Загата. Я оце навідався до будинку Шулешко, розмовляв з сусідами. Нічого цікавого: залицяльників не водить, гульбищ не влаштовує, зі всіма привітна. Лише одна молода мати нарікала на неї. Невдоволена, бо Шулешко часто вмикає голосно магнітофон, а їхні квартири поруч. І кілька днів тому пізно ввечері чула у неї сварку двох чоловіків.
– А точніше?
– Сьомого числа. Потім від неї хтось пішов о пів на дванадцяту. У мене все.
– Дякую, лейтенанте.
Відкинувся на спинку стільця, полегшено зітхнув. Повідомлення Загати підтверджувало моє припущення: Табурчак був у Шулешко. І якого числа? Сьомого! В той день зник Руслан і пограбували Зеленяка.
Хтось постукав до мене.
– Заходьте.
Черговий.
– Вам лист.
– Особистий?
Черговий посміхнувся й поклав на стіл журнал реєстрації вхідної кореспонденції. Розгорнув його. Там був аркуш з учнівського зошита в клітинку з пришпиленим маленьким папірцем – резолюцією начальника відділу.
– Розпишіться в отриманні. Я розписався.
Прочитав у резолюції:
«Тов. Загайгорі. До справи зникнення Табурчака Р. В. Ольховий».
То була скарга Русланового батька:
«Моя дружина подала заяву, що наш син не повернувся 7 липня додому з тренування. Я приїхав з відрядження й дізнався, що його досі не знайшли. Воно й не дивно, бо таку важливу справу Ви доручили молодому й недосвідченому працівникові, який у розмові зі мною признався, що не знає, де шукати нашого сина.
Коли найближчими днями його не знайдуть, я поскаржуся прокурору і міністру. Я цю справу так не залишу. У нашій країні не зникають безслідно люди. Ми втратили сон і спокій, а дружина зчорніла від горя. Прошу прискорити розшуки нашого сина.
Табурчак».
Спочатку я сторопіло дивився на скаргу, потім мені стало гірко, бо людина, яка не розумілася в тонкощах нашої роботи, звинувачувала мене в бездіяльності й фаховій неспроможності. Не чекав, адже розійшлися з Табурчаком мирно, а він затамував невдоволення.
Прикро: я лише почав працювати на новому місці і вже дав привід для скарги. Нікудишня рекомендація, хай навіть безпідставна. Три дні розшуку – строк невеликий, а в місті півмільйона мешканців. Невже Ольховий того не розумів? Я ще раз перечитав його резолюцію. Напевне, розумів, коли нема ніяких вказівок і висновків. Проте Табурчак добряче зіпсував мені настрій. Тепер треба зайти до майора.
У Дмитра Юхимовича накурено, хоч сокиру чіпляй. Сам він не палив, а дозволяв таку вільність у своєму кабінеті тільки Ольховому, нашому запальному, але не злопам'ятному начальнику відділу… Майор відчинив навстіж вікно й повернувся до мене. Обличчя його бліде й схвильоване.
– А вам не гикалось? – іронічно примружився він.
– Чого? – не зрозумів його.
– Бо через вас оцей дим, – скрушно похитав головою. – Табурчак поскаржився Ольховому, що досі не знайшли сина.
– Вже знаю. Отримав скаргу. Ну й тип! Передайте комусь іншому цю справу, – ображено сказав.
– Не тип, Арсене Федоровичу, а батько. Він – батько, – поправив мене майор і посміхнувся. – Ціна його недовір'ю – нуль. Ольховий теж так вважає.
– Не подобається мені Табурчак, – признався я, сідаючи за приставний столик.
Дмитро Юхимович гортав якусь справу, а я подумав, що під його керівництвом працюватиметься мені непогано, якщо відстоював, захищав своїх підлеглих і приймав гнів начальства на себе. Що вони говорили про мене? Якими аргументами він заспокоїв Ольхового, що той навіть не викликав мене на килим?
– Ви розповідайте, Арсене Федоровичу, – попросив Скорич, не відриваючись від справи.
Я почав із зустрічі з тренером Нагорняком, який згадав свого колишнього вихованця-боксера Василя Кисюру…
– Про Кисюру поки що не треба, – зауважив майор.
– Мені гарну звістку подав Загата.
– Яку? – Скорич одсунув папери.
– Саме сьомого числа у Шулешко пізно ввечері сварились якісь два чоловіки. Потім, десь близько дванадцятої ночі, один з них пішов.
– Цікаво, – покрутив головою Скорич. – Той, що залишився, звичайно, Табурчак. Так?
– Угу, але треба перевірити. І ще: планую завтра до обіду поїхати з Луциком на пляж. Той, що на дачах. Може, Хрипливого побачимо.
– Давайте. Він охоче згодиться, – посміхнувся майор. – Признатись, Арсене Федоровичу, мене дуже турбує доля Руслана. Із Хрипливим майже все відомо. Залишилися дрібниці, якщо не трапиться щось непередбачене.
– Чому Руслана, Дмитре Юхимовичу? – здивувався я. – Мені здається, йому ніщо не загрожує.
– Аби ж то… Ви могли б побудувати бездоганну робочу версію, добре обгрунтовану, з вмотивованими вчинками, бо, мабуть, справді Табурчак залицяється до Шулешко, втік з відрядження, ночував у неї, і навіть хтось сказав сину про зраду батька. Але… – Скорич підняв угору вказівний палець. – З'являється маленьке «але», яке не дає ні вам, ні мені спокою, від чого така версія втрачає смисл.
– Яке «але»? – забринів мій голос від хвилювання.
Скорич уважно подивився на мене, аж мені стало незручно.
– Дзвінок Руслана додому після тренування, – сухо, офіційно відповів.
– Сьогодні вранці знову хтось Дзвонив і мовчав. Табурчак чула вуличний шум, – сказав я. – І ті дзвінки дратують її. Ніби хтось навмисне…
– Хай дзвонить, – байдуже перебив Скорич. – А вам не здається, що батько хоче спокутувати власну провину? У Табурчака вища освіта, і в загальних рисах він уявляє пашу роботу, труднощі, а скаргу написав. Навіщо?
– Навіщо? – повторив я і замислився. – Ніби хоче виправдатись… перед дружиною і самим собою. Мовляв, не сиджу склавши руки, а щось роблю, щоб розшукати сина.
– Еге, виправдання. Значить, підсвідомо підтвердив, що син знає про його зраду, – зробив остаточний висновок Скорич. – Адже він пішов од вас без невдоволення?
– Тільки спочатку…
– Ну от, – майор задивився у вікно й раптом спитав: – Ви любите дітей?
Я розгубився, бо ніколи не ставив перед собою подібного запитання. Діти… До них я не виявляв особливої цікавості, бо-вони якось існували поза моєю увагою. Коли б зі мною росли молодші брат чи сестра, може, мав би більше прихильності до дітей. І тут я подумав, що мої ровесники вже давно батьки, а дехто відсвяткував перший шкільний дзвоник. Мені стало сумно, наче поступово втратив щось найдорожче. Гостро, як ніколи, я зрозумів біль своєї матері, яка досі бідкалась моїм холостякуванням.
Скорич помітив, що я знітився, й підбадьорив:
– Звісно, вам зараз важко відповісти. Але все попереду. Так от…
Задзвонив телефон. Дмитро Юхимович неохоче підняв трубку.
– Скорич, – коротко сказав.
Його обличчя зосередилось. Він подивився на мене, і я зрозумів, що трапилася подія, до якої я теж мав відношення.
– Хвилиночку, сержанте, – перебив співрозмовника майор. – На тілі не видно слідів наруги? А на зап'ястях рук і щиколотках ніг нема залишків мотузки? – запитав Скорич. – Угу… угу… Зачекайте. Через півгодини приїде капітан Загайгора, – і поклав трубку.
Я здогадався, що знайшли чийсь труп. Мені забракло повітря.
– Біля маяка до берега прибило утопленика, хлопчину, – сказав майор. – Сідайте в машину до Миколи, заїдьте за Табурчаками і до маяка. Проведете опізнання.
– Ви вважаєте?…
– У нас, на жаль, часто топляться діти, – ухилився Скорич від прямої відповіді.
– А ви не поїдете?
– Ні.
Я ледве не запитав чому. Проте не обов'язкова присутність на опізнанні начальника відділення карного розшуку. Досить інспектора, який займеться справою. Може, майор не хотів бачити батьків, їхнього горя, щоб не ворушити своєї біди? Я вперше подумав, що він, очевидно, самотній, і квартира для нього – пустка, де речі, безмовні свідки їх спільного життя з дружиною, постійно викликали спогади.
– Ви якось обережно попередьте Валентину Гнатівну, – порадив мені Скорич. – Краще, щоб вона зовсім не їхала. Досить батька.
– Спробую умовити її, – пообіцяв.
У себе в кабінеті взявся за телефон, щоб подзвонити Табурчакам. Уявив Валентину Гнатівну, що не відходила від апарата, і у мене опустилася рука.
Невже Руслан втопився? Я й не думав про це. Але ж могло бути й так: сказав, що йде додому, а сам на пляж, до свого товариша Віталика… А скільки я нагородив усіляких припущень! А воно все просто – втопився… Але чому Скорич запитав, чи не було на утопленику мотузки? Мотузки… Тобто чи не був зв'язаний хлопчина? Ось воно що! Майор таки думав про наглу смерть школяра. Тоді – хто злочинець? Чому убив Руслана? Риторика, все риторика.
– Квартира Табурчак, – зболеним голосом озвалася Валентина Гнатівна.
– Це Загайгора. Я…
– Знайшли? Де він? У вас? – швидко запитала.
– Є ваш чоловік? – насилу вставив своє.
– Задрімав… Він цілу ніч… не спав у поїзді. Ви скажіть, Русланчик?…
– Я зараз приїду. Приїду! – підвищив голос, щоб почула.
З важким серцем я трясся у «газику».
Попереду чекала дуже неприємна процедура. Нежива людина завжди справляла на мене гнітюче враження, і я до цього ніяк це міг звикнути. Особливо важко було в присутності близьких загиблого, які глибоко переживали своє горе. Не знав, як сприйме опізнання мати Руслана, якщо навіть то буде не її син. За батька менше турбувався. Батьки стриманіші, завжди страждали мовчки.
– Що ви кажете? – спитав Микола.
– Я? Нічого, – здивувався.
Мабуть, щось бовкнув уголос. Треба стримуватись. Я тільки безсторонній збирач фактів і доказів. Особисті почуття – поза службою. Думав, що сказати Табурчак, щоб не терзав її змучене серце біль. Попросити чоловіка, щоб умовив не їхати? Не послухає вона. Краще вигадаю якусь причину, чого я до них заїхав, і візьму з собою тільки чоловіка. А про опізнання – ні слова.
Наш «газик» вихопився на вулицю Декабристів. Звіддаля помітив під акацією базарувальницю у своїй незмінній бляклій сукні.
– Повернете ліворуч, у двір дев'ятого будинку, – сказав Миколі.
Коло ліфта постояв, – набирався рішучості… Натиснув кнопку – вона спалахнула червоним світлом. На шостому поверсі, перед дверима квартири знову забарився. Не подзвонив. Чомусь був упевнений: не замкнуто, і натис на ручку. В коридорі, у тьмяному прямокутнику дзеркала, побачив себе – пригніченого, з напруженим обличчям.
Увійшов до вітальні. Валентина Гнатівна сиділа біля телефону, що стояв на підвіконні. Вона ніби не кидала того місця відтоді, як я тут був. Оглянулась – схопилася й безсило опустилась. Втупила у мене погляд, сповнений розпачу. Подалася ще дужче: запали щоки, аж випнулись вилиці, а чорна сукня бахматилась, взялася зморшками на грудях. Ми дивилися один на одного, і я ніяк не наважувався заговорити.
– Значить, нема… – шелеснули її знекровлені губи, і Валентина Гнатівна відвернулася до вікна.
Я стояв і шукав слова співчуття, проте мовчав, бо відчував їхню безглуздість перед материнським горем. Натомість закипала злість на Табурчака, який підштовхнув сина на такий вчинок, хоч розум заперечував: провина інженера не доведена. Я опанував собою.
– А де Вадим Іванович?
– У його кімнаті.
Табурчак спав на ліжкові Руслана. Лежав горілиць, одягнутий, у тих клятих туфлях. Його продовгувате обличчя посіріло, й під очима темні півкола. Повні губи скривлені, мов збирався от-от заплакати, а може, й плакав уві сні. І мені стало шкода того здорового чоловіка, незважаючи на підозру. Не хотілося його будити, та без дружини я розповім йому, чому приїхав, і доторкнувся до його руки. Він одразу розплющив очі, ніби й не спав, якусь мить дивився на мене неосмисленим поглядом, потім звівся, міцно потер долонями лице.
– Є якісь новини? – глухо запитав.
– Треба, щоб ви поїхали зі мною.
– Куди? Ви знайшли, у кого ховається Руслан? – скинувся увесь.
– Знайшли… утопленика. Валентині Гнатівні я не сказав.
– Утопленика? Хлопчину? – зблід Табурчак і стулив губи, щоб не зірвався вигук. – І ви вважаєте?… Руслан добре плаває…
– Ні, Вадиме Івановичу, досі нічого конкретного.
– А де він? Де? – подався до мене. – Три дні чекаємо, а ви три дні тупцюєте на одному місці!
– Нас легко звинувачувати… – я затнувся. – Облишимо докори. Вони не допоможуть. Зробіть так, щоб з нами не поїхала ваша дружина.
– А… а це обов'язково – їхати?
– Так. Необхідно провести опізнання. Ми повинні точно знати, що то не Руслан.
Табурчак затулив обличчя долонями, тамуючи душевний біль.
– Не обману її, не простить, якщо… – з відчаєм прошепотів.
– Раніше, мабуть, прощала, – вихопилось у мене.
– Що прощала?! – спалахнув Вадим Іванович. – Чого ви пхаєте свого… – і нараз пригасив роздратування. – Вибачте, я вже сам не свій, голова розколюється, ввижаються всілякі жахи… Аби живий був Руслан…
Він замовк, похнюплений, вбитий нещастям, що згорбило його плечі, залягло глибокими зморшками на лобі. Він вболівав за долю сина, і мої міркування про причетність Табурчака до зникнення здалися кощунством. Я згадав про свої підозри як про нісенітницю, яку хтось натур-котів мені у вуха, щоб кинути на цього чоловіка жахливу тінь. Та мої очі натикалися на його туфлі, і вони маячили переді мною лиховісними свідками нещирості.
А коли і був у Шулешко? Хай навіть туди заходив Руслан. Не міг батько сховати сина тільки за те, що той дізнався про його зраду матері. Не міг. І переживав Табурчак по-справжньому. Каявся, але не розкривав своєї таємниці. А його признання допомогли б знайти Руслана. Нічого, сьогодні подзвонить Коноплич з Києва, і це повинно щось прояснити.
– Я піду до Валентини, – приречено сказав Табурчак. – Підготую її.
– Краще вона б не їхала.
– Ні, нехай переконається, – не погодився він.
Табурчак вийшов, стомлено човгаючи туфлями. Я розглядав картинки яхт і прислухався, що діялося у вітальні. Почув здавлений зойк, потім настала тиша. Я був вдячний Табурчаку за те, що звільнив мене від неприємної розмови. Ось і Валентина Гнатівна, прихилилася до одвірка. Я встав зі стільця.
– Поїхали. Я хочу бачити його, – сказала змореним голосом.
– Я б на вашому…
– Витримаю, переживу… Коли не побачу, ще гірше… – перебила мене.
Звичайно, вона хотіла переконатися, що це не Руслан, щоб не згасла надія побачити його. Саме надією жила всі ці дні, і жорстоко відбирати її у неї.
На приступці «газика» сидів і розмовляв з Миколою Віталик.
– Тьотю Валю, знайшли Руслана? – запитав хлопчина.
Валентина Гнатівна глянула на мене повними сліз очима й відвернулась. Ми поїхали. Мовчали, лише позаду зрідка чулося гірке, зсудомлене, ніби після плачу, зітхання. Хвилин через десять вибралися за місто, на широку трасу. Мигтіли акації, а за ними шикувалися рівними рядками кущі винограду.
Звернули на грунтівку, яка перетинала виноградник. Попереду виднілися дахи будинків і, коли під'їхали до них, я побачив, що то дачі. Ми поминули їх, і з високого пагорба відкрилося широке плесо лиману. Потихеньку спустилися крутим узвозом до берега. Неподалік, серед води, височіла біла вежа маяка. До нього тягнувся вузький бетонний мол, на якому стояв гурт людей. Між ними сірів кашкет міліціонера. У мене стислося серце. Незабаром стане відомо: продовжувати розшук чи… Я не наважувався озирнутися на Табурчаків.
– Зупиняйте! – наказав Миколі.
– Валюшо, ти посидь у машині, а вже потім… – лагідно мовив Вадим Іванович тремтячим голосом.
– Ні, Вадиме, я з тобою, – тихо, але рішуче відповіла й відчинила дверцята.
– Не йди… Я тебе покличу, коли… – просив Табурчак.
Валентина Гнатівна вийшла. Я навмисне сягнисто пішов. до гурту, щоб вона не випередила мене. Позаду чув засапане дихання. Люди, четверо дачників, розступилися. Під вигорілим брезентом вимальовувались обриси тіла.
– Сержант Непийвода, – козирнув молодий веснянкуватий міліціонер. – Його знайшли…
– Потім сержанте, – я хотів швидше провести впізнання.
Глянув на Табурчака, що міцно тримав дружину за руку, її схудле обличчя витягнулося від напруження, а знетямлені очі широко дивилися на брезент.
– Відкрийте… – прошепотіла й подалася вперед.
Ми перезирнулися із сержантом, і я кивнув. Він зсунув брезент з голови утопленика.
– Не він, – видихнула Табурчак і знеможено прихилилась до чоловіка. – Господи, чия ж це дитина?!
Я відіслав Табурчаків до машини. Вони пішли, похилені, мов старці, залишаючи на піску довгі борозни-сліди. Потім зняв брезент з утопленика й уважно обдивився скоцюрблене тіло.
– Десь з годину тому проплив корабель, збурив гвинтами воду, і його прибило до молу, – заговорив сержант. – А так би не скоро виплив. Напевне, він з дачі: в одних трусах…
– На деяких дачах живуть діти без батьків, – додав один з чоловіків.
– Еге, а батьки з'являються аж у п'ятницю після роботи. Відпочинуть два дні й знову в місто, – ніби поскаржився інший.
Я звернув увагу на зап'ястя й щиколотки. На них ні синців, ні залишків мотузки. Майор точно визначив, що це не Руслан. Заочно визначив. Скорич таки вважав школяра загиблим. Добре, що про те не знали Табурчаки. Та мені від того не легше. Завжди тяжко, коли гинуть діти. В цьому відчував особливу несправедливість.
Невже хтось збив Руслана машиною, підібрав, наче завезти до лікарні, а насправді… Що ж, схожий випадок уже був, тільки постраждав тоді не підліток, а молода жінка. Хто ж злочинець і де сталася подія? Може, варто допитати мешканців Пушкінської? До молу наближалися «швидка медична допомога» і міліційний «газик». Мені вже нічого тут робити. Ми з Миколою пішли до нашої машини.
– Про що ви говорили з Віталиком? – запитав його.
– О, ледве не забув! – схопився водій. – Він згадав, що Руслан, коли вийшов з квартири, кілька разів повторив: «Я мамі не скажу».
Цікаво. «Я мамі не скажу…» Що б воно значило? Не скажу… Не кажуть про щось неприємне. Тобто у Шулешко йому зробили щось погане чи не йому навіть, а мамі. Мабуть, Руслан дізнався про батькову зраду і вирішив мовчати. Звичайно, Табурчак не знав про його рішення, тому й боявся сина, а його зникнення загострило почуття провини, і батько метався, наче білка в колесі. Ось чому Він був такий нервовий.
Табурчаки мовчали. Валентина Гнатівна заплющила очі, на щоках вогкі борозенки від сліз. Хоч лихі передчуття Табурчаків не справдилися і вже позаду тяжка процедура опізнення, але дитяча смерть нікого не лишає байдужим. Та й біда сприймається болючіше, коли своя на порозі.
Мені трохи відлягло від серця. Як хотілося бачити хлопчину живим! Надія не залишала, бо Руслан завжди після тренування поспішав додому, нікуди не ходив вечорами. І в аварію він не міг потрапити, бо на Пушкінській навіть удень мало транспорту, а після дев'ятнадцятої години рух на ній майже припинявся.
У мене не було доказів, що Табурчак залицявся до продавщиці. Коли їх матиму, він буде змушений розповісти, чого син забігав до Шулешко. Тоді, можливо, й підкаже, де його шукати. Ні, коли б Табурчак знав, він би сам його знайшов. І все ж підсвідомо відчував: існував якийсь зв'язок між вчинком Руслана, його батьком і Шулешко. Існував.
Не розгледівся, коли «газик» виїхав на вулицю Декабристів. Микола не заїхав у двір, а зупинився напроти будинку Табурчаків, якраз біля акації, під якою сиділа базарувальниця. Подружжя вийшло з машини. Валентина Гнатівна, ледь похитуючись і мляво переставляючи ноги, пішла. Вадим Іванович зам'явся, ніби хотів мені щось сказати. Я відчинив дверцята, щоб вислухати його.
– Ви нам дзвоніть, – підупалим голосом попросив.
– Обов'язково. Кріпіться. – А його туфлі з латуневими накладками на носках лізли мені в очі, і я не стримався, запитав – Де ви придбали такі мокасини?
Табурчак ображено підібрав губи й сказав:
– Вам туфлі в голові…
Він наздогнав дружину, взяв її під руку. Мені було незручно й соромно. Водій завів двигун і вже намірився рушати, коли я побачив, як базарувальниця звелася з ослінчика й напружено дивилася вслід Табурчакам, наче збиралася побігти за ними.
– Зачекайте, – зупинив Миколу, а сам стежив за нею.
На її обличчі відчай. Я здогадався, що Віталик розповів їй про зникнення Руслана. Але чого вона переживала? Адже не рідня їм, навіть не знайома, бо не привіталася з Табурчаками і вони не глянули в її бік. Дивно. А базарувальниця притиснула руки до грудей і поглядом проводжала подружжя, поки ті не зникли за будинком. Аж тоді, тримаючись за стовбур акації, стомлено опустилася на стільчик і важко замислилась. І що мене здивувало? Звичайна реакція пристаркуватої вразливої жінки на чуже горе.
Через п'ять хвилин ми були вже у відділі. На сходах я зустрівся з майором.
– Як там?
– Не Руслан. Його товариш, Віталик, згадав, що Руслан, коли вийшов з квартири Шулешко, кілька разів повторив: «Я мамі не скажу».
– Розумний хлопчина. – Дмитро Юхимович подивився на годинник – було близько сьомої вечора. – Ви ще збираєтесь працювати?
– Трохи посиджу. Почекаю дзвінка з Києва, а потім до суднобудівного заводу.
– Угу… А на завтра які плани?
– Піду з Луциком на дачі. Може, наткнемося на Хрипливого, якщо сьогодні не пощастить! А потім… – Я ще не вирішив, що робитиму завтра, і тому невпевнено додав: – Завітаю на водну станцію, зустрінуся з тренером Радутним, поговорю з рибалками на набережній.
– Тільки самі не затримуйте Хрипливого, – застеріг Скорич і пішов у вестибюль.
І більше жодного слова. Його зовсім не зацікавила згадка Віталика і те, що мені повинні подзвонити з Києва. Ніби я повідомив йому про погоду на найближчі дні. Мене образила неуважність майора, і я дошукувався, що було тому причиною. Чи не поверховість у роботі? Чи я проґавив, головне, а чіплявся за другорядне? Мабуть, що так. Іншого пояснення не знаходив. Мої невеселі роздуми перервав настирливий дзвінок міжміської станції.
– Арсене, ти? – забасив Коноплич. – На чому сидиш?
– Мов на голках.
– Вірю, дорогий. Голок нам не бракує. А я для тебе припас ще й шило. Вилізло з мішка. Виявилось – твій молодик приїхав п'ятого, відмітив відрядження, шостого покрутився в управлінні й відтоді ні слуху ні духу його. Га? Приємний факт?
– Славний, Петре, дякую. Більше нічого?
– Йому дзвонили з роботи, що пропав син. Не передали, бо більше не з'являвся. Оце і все.
– Виручив ти мене. Привіт Людмилі. Як ви там поживаєте?
– Живемо і працюємо за Моральним кодексом, – напівжартома відповів Конопляч. – Бувай. Біжу на затримання.
Виходило, Табурчак лише два дні з шести у відрядженні. Авжеж: шостого ввечері виїхав з Києва, а сьомого вранці вже тут, у коханки. Звідкіля ж дізнався про Руслана, коли звістка не застала його на місці? Невже чув мою розмову а Шулешко? Вчора я був у неї, а сьогодні наче приїхав Табурчак…
Безперечно, інженер хитрував і хитрував невдало.