Текст книги "Блакитна лінія"
Автор книги: Юрий Ячейкин
Жанры:
Прочие приключения
,сообщить о нарушении
Текущая страница: 3 (всего у книги 10 страниц)
Розділ четвертий
ВІСТРЯ СКЕРОВАНО НА КАВКАЗ
Штандартенфюрер Хейніш з’явився в приймальні Кальтенбруннера за п’ять хвилин до призначеного часу. Відомо: обергрупенфюрер – точно налагоджений механізм у людській подобі. Пунктуальний в усьому, хоч годинник по ньому звіряй. Подейкують, буцім сенсом його життя є зразкове виконання службових обов’язків. Для нього важить тільки робота і більше нічого. Емоції і почуття йому невідомі.
П’ять хвилин потрібні були Хейнішеві для стопроцентної гарантії, щоб не запізнитися.
У приймальні за столом чергового возсідав уже знайомий йому заледенілий штурмбанфюрер Пауль Шенк. Хейніш, було, радісно привітався, але цей ідеально прилизаний дорученець відповів йому холодним, ледь помітним нахилом голови.
«Даремно я розпинався перед ним у вагоні, – запізніло пошкодував Хейніш, – з цим ідолом не заприятелюєш».
Штандартенфюрер подумки лічив секунди, щоб не позирати на хронометр під наглядом неприємного есесівця. Цей чистенький тиловий пацючок ще глузуватиме в своєму товаристві. Вишколені «завойовники», що й здаля не нюхали фронтового гару, взяли за моду зневажливо ставитись до «бойових» колег – ті, мовляв, здатні лише на чорну, брудну роботу і вирішують усі проблеми рейху з школярською одноманітністю – кулями і шибеницями…
Цікаво, а в який інший спосіб можна «знелюднювати» життєвий простір? Потрібні й чорнороби «германізації» нових земель рейху…
Точно в обумовлений час на пульті чергового пролунав сигнал.
Пауль Шенк розморозився, щоб повідомити жерстяним голосом:
– Вас чекають, пане штандартенфюрер.
Хейніш увійшов чітким кроком, зібраний і уважний, завчено викинув руку:
– Хайль Гітлер!
– Хайль!.. Сідайте, Хейніш. – Шеф імперської служби безпеки вказав на крісло біля велетенського полірованого столу. Цей спецстіл міг прошити відвідувача кулеметною чергою. Досить натиснути відповідну кнопку… Таке «канцелярське» диво мали в своєму службовому користуванні лічені сановні особи рейху.
Посеред столу стовпчиком лежало до двох десятків білих тоненьких папок. «Персональні справи, – впізнав Хейніш. – Чиї?»
Обергрупенфюрер довгими кроками міряв кабінет. Палив сигарету. Мовчав, певно, збираючись з думками. Хейніш принишк у кріслі, пильно стежачи за змінами виразу довгастого, посіченого дуельними шрамами обличчя шефа.
– Добре влаштувалися? – нарешті запитав Кальтенбруннер.
– Усе гаразд, пане обергрупенфюрер! – Хейніш підхопився на ноги.
– Не метушіться. Сидіть.
– Слухаюсь!
– Мені доповіли: ви привезли даму.
«Це той прилизаний покидьок з приймальні», – зазначив подумки штандартенфюрер.
– Хто вона? – запитав шеф.
– Шарфюрер Крістіна Бергер. Перекладачка. З фольксдойче.
– Які мови?
– Німецька, російська, українська.
– Для Кавказу – доцільно. Навіщо вона вам тут?
– Взагалі-то потреба в її праці відпала…
– Чому ж привезли?
– Власне, це послуга. Вона вагітна. Я привіз фрейлейн до матері її нареченого. Він загинув. Уже все влаштовано.
– Докладніше. З прізвищами.
– Влітку минулого року до нас прибув кореспондент з відомства пана доктора Геббельса гауптман Адольф Шеєр. Фах – історик. Мета – створення книги на тему «Завоювання Індії на Кавказі». Свої обов’язки виконував сумлінно, ризикував, неоднораз виїздив на передові позиції фронту, брав участь у збройних сутичках. Нагороджений медаллю «За військові заслуги». У жовтні минулого року загинув під час бойового вильоту, в якому взяв участь із власної ініціативи.
– З ним – ясно. Вона?
– Перевірена мною особисто. Сирота: батьки репресовані більшовиками. З Шеєром у неї виникло взаємне кохання. Шлюб збиралися взяти тут, у Берліні. В районі Шарлоттенбург живе фрау Патріція Шеєр: маги Адольфа, удова загиблого в перші дні війни під Брестом піхотного полковника Теодора Шеєра. У фрау Шеєр поселено фрейлейн Бергер.
– Зрозуміло.
Кальтенбруннер сів за стіл. Старанно загасив у попільничці сигарету.
– У вашій новій службі фрейлейн Бергер – зайва. Всі ваші викладачі володіють переліченими мовами.
Хейніш не насмілювався заперечувати. Ловив кожне слово шефа.
– У наших службах зайвих не тримають. Зробимо так. Оформте їй відпустку за станом здоров’я. Безстрокову, – коротко всміхнувся, ніби смикнув шрамом біля куточка рота. – Нехай у Мюллера поменшає клопоту.
– У пана Мюллера? – насторожився Хейніш. – Що вас дивує?
– Чим може зацікавити фрейлейн Бергер групенфюрера Мюллера?
– Він перемацує всіх.
Побачив з виразу Хейніша, що той сприйняв його повідомлення надто прямолінійно, й уточнив:
– Перевіряє. Кожного. Щороку.
– І мене – теж?
– Я сказав: усіх!
– Але ж «усі» – це…
– Стоп! Висловлювати вголос думки про групенфюрера Мюллера не раджу. Ні за яких обставин. Тільки в цьому кабінеті. І тільки, якщо я сам запитаю. Збагнули?
– Так точно, пане обергрупенфюрер!
– Запорука успіху: якомога більше знати – якомога менше патякати. Ліпше – зовсім не патякати. Ретельно виконувати свої обов’язки. Будь-яка власна ініціатива мусить бути узгоджена.
На мить він замислився, а тоді вів далі:
– Іноді в нас однією справою займаються одразу кілька відомств. Незалежно одне від одного й не інформуючи суперників: нагороду одержує той, хто перший досягає успіху. Чіткої диференціації секретних служб практично не існує, тому трапляється плутанина. З прикрими результатами. Подеколи – з трупами. Людині, не обізнаній з усіма тонкощами прихованих інтриг, дуже легко скрутити собі в’язи. Якщо затишний притулок на цвинтарі вас ще не цікавить, будьте обережні в оцінках ситуацій, які не стосуються ваших безпосередніх справ.
– Дуже вдячний за дружнє попередження, пане обергрупенфюрер.
– Радий, що ви мене правильно розумієте. Але – до діла!
– Слухаю.
– У зв’язку з несприятливими змінами на Східному фронті наш фюрер вимагає від усіх секретних служб різко активізувати агентурно-підривну діяльність у тилу ворога. Мета – психологічний і економічний розлад, диверсії на промислових об’єктах, розпалювання націоналістичних настроїв. Усі сили розвідслужб привести в активну дію! Це – загальна настанова. Зрозуміло?
– Так.
– Тепер – головне. Фюрер вирішив наступного літа остаточно зламати хребет більшовицькій Росії. У напрямку головного удару ми сконцентруємо ще небувалу військову силу.
– Де саме? – поцікавився Хейніш.
Обергрупенфюрер невдоволено прискалив око.
– Навіщо вам це?
Під грізним поглядом шефа Хейніш знітився.
Кальтенбруннер повчально мовив:
– Вам належить знати те, що безпосередньо стосується виконання прямих службових обов’язків. Не більше! Ясно?
– Так точно! – поспішно запевнив Хейніш.
– Продовжую. Як тільки визначиться незаперечний успіх у напрямку головного удару, ми розпочнемо новий наступ на Кавказ. Цього разу – до кінцевої і безумовної перемоги. До того часу наші війська на Таманському півострові стоятимуть напоготові, поповнившись людьми і технікою. Зараз інтенсивно будуються оборонні споруди «Блакитної лінії», ешелоновані на півсотні кілометрів углиб. Уявляєте? «Блакитна лінія» забезпечує військам, зосередженим на Тамані, стопроцентну гарантію від усякої небезпеки і будь-яких сюрпризів росіян. Яка ж ваша роль у здійсненні цих грандіозних стратегічних задумів великого фюрера?
Хейніш максимально напружив увагу, намагаючись запам’ятати кожне слово шефа і навіть інтонацію, з якою воно мовлене.
– Ви тривалий час працювали на Північному Кавказі. Цей важливий стратегічний регіон вам добре знайомий. Ми вирішили використати ваші досвід і знання для роботи в розвідувально-диверсійному органі РСХА «Цепелін». З цього дня вас призначено керівником берлінського осередку «Ц». Завдання – підготовка і засилання агентів-диверсантів на територію Кавказу. Сподіваюсь, ви там залишили своїх людей згідно з попередньою директивою?
– Так точно! Я особисто проінструктував агентів і передав їх на зв’язок резидентові, що прибув з берлінської розвідувальної школи.
– Хто він?
– Член «грузинського національного комітету». Прізвище – Целебадзе. Його особиста справа зі мною.
– Облишмо справу. Врахуйте, всі оті «національні комітети» тісно пов’язують свою роботу з діяльністю у концтаборах для військовополонених, де виявляють і вербують нам придатні для агентурної роботи кадри, переважно з карним або злочинним минулим. Тому підтримуйте з «національними діячами» найтісніші і безперервні контакти.
– Слухаюсь!
– Із мовленого раніше випливає те завдання, яке ми ставимо перед очоленим вами підрозділом «Цепеліна». Ваша служба мусить максимально забезпечувати успіхи в наступальних операціях вермахту на Кавказі. Яким чином? У відповідний момент ваші агенти повинні будуть висадити в повітря не дуже численні, а тому такі цінні для ворога мости, всі до єдиного, щоб зірвати постачання російських військ під час бойових дій. Далі: руйнувати всі комунікації, вивести з ладу всі лінії зв’язку, знищувати склади боєприпасів та продовольства. Необхідно буде запровадити нещадний терор серед мирного населення і втікачів, щоб посіяти паніку. До того часу ваші агенти мусять обмежуватися лише ретельним збиранням військової та промислово-економічної інформації Підкреслюю: діяти слід обачно й розумно. З огляду на події, що розгорнуться влітку, передчасні провали нам дуже небажані. На порядку денному – тотальна війна в тилу ворога в органічному поєднанні з наступальними операціями на фронті. За виконання ви, пане штандартенфюрер, несете особисту відповідальність. Бажаю вам успіху! Ці папки, – Кальтенбруннер вказав на стіл, – ваші. Тут люди, яких ви готуватимете насамперед. Перевірені.
Хейніш виструнчився:
– Я виправдаю вашу високу довіру, пане обергрупенфюрер. Велич задумів фюрера надихає!
Розділ п’ятий
ДВА ТРИКУТНИКИ – РОМБ
Фрейлейн Крістіна Бергер могла бути задоволена – «дах» у самісінькому «лігві» їй було забезпечено надійний і зручний. Бездоганний з усіх боків. Навіть зважаючи на її вагітність, яка вже відчутно давалася взнаки. Влаштовувало її також, що Хейніш надав їй відпустку, бо службовий режим почав було виснажувати. Насторожувало, правда, що штандартенфюрер занепокоївся станом її здоров’я навіть без натяку з її боку, а не було на Хейніша несхоже – не така вдача у шефа, щоб рахуватися з турботами і клопотами підлеглих. А надто турбувало, що не визначив строк повернення на службу, мовив тільки:
– Бажаю, щоб ви народили і виховали фюрерові солдата. Якщо виникне потреба, я вас викличу. Проте й зараз можу запевнити: це станеться не скоро. Отже, вам, як молодій матері, піклуванням СД забезпечені ідеальні умови.
Довелося дякувати й славословити «істинно арійську людяність СД».
Але що за цим криється? Відповіді фрейлейн Крістіна Бергер не знаходила. Добре, що становище Ніки міцне. Зараз без нього вона була б як без рук.
По суті, безлюдна, ізольована садиба Шеєрів, відгороджена од чужого ока високою – в два метри з лишком – стіною грубої, фортечної кладки з дикого декоративного каменю, надійно ховала від усяких випадкових і небажаних знайомств. Верх був щедро всіяний осколками битих пляшок.
За цією фортечною спорудою здіймався триповерховий будинок Шеєрів, за тутешніми мірками – двоповерховий.
Нижню частину будинку займали чималий хол-вітальня і дуже простора, викладена білосніжними кахлями кухня, що в повсякденні відігравала також роль їдальні. Поверхом вище містилося безпосередньо житло господарів, де кожен мав свою кімнату. Найбільшу з них було віддано під кабінет, заставлений аж до стелі височезними, по-готичному вузькими книжковими шафами з похмурого темно-брунатного дерева. За склом на цьому понурому фоні виблискували золотом берлінські й лейпцігські видання антиків, середньовічних хронік, новітні багатотомні дослідження фальсифікованого родоводу «священної імперії німецької нації» – свідчення фахових захоплень Шеєра-молодшого.
Останній поверх був занедбаний – ним ось уже два роки ніхто не користувався. Колись тут мешкала нечисленна прислуга – покоївка й садівник, утримання яких з початку війни зробилося обтяжливим для родинного бюджету. Там же містилися дві кімнати для гостей, яким з тих чи інших причин траплялося залишатися на ніч. Та з часу загибелі Шеєра-батька в цьому будинку вже ніхто не гостював: німці не люблять даремно витрачатися й до будь-яких гостювань ставляться лише як до специфічного способу залагодження найрозмаїтіших справ – від службових до особистих.
Відвідини для них – це передусім витрати, оскільки тут панує правило матеріально відшкодовувати хазяям усе, що з’їдено і випито. Порядок є порядок! Навіть найближчий друг, якщо ви почастуєте його цигаркою, без зайвих нагадувань почне длубатися в гамані, виловлювати пфеніг – вартість однієї цигарки. Звісно, якщо ви не скажете йому, що ваша цигарка – подарунок. А за дарунок готівкою не розраховуються – відплачують послугою в межах вартості подарованого. Либонь, Хейнішеві дорого коштувало його нове звання штандартенфюрера…
Крістіні ця побутова копійчана дріб’язковість, жадібна меркантильність в усіх сферах життя «тисячолітнього рейху» була огидною. Та що поробиш? З вовками жити – по-вовчому вити. Тут навіть жінка з панелі не вважається повією, а нормальним «трудовим елементом» у сфері приватного обслуговування населення, отже, й не пов’язується з уявленнями про аморальність. Поведінка жінки вважається аморальною, такою, що заслуговує всілякої зневаги та ганьби, коли вона «занепадає» в любощах без грошових розрахунків і тим самим непристойно й марнотратно збезцінює джерело надійного прибутку, бо оте джерело користується масовим, стабільним попитом серед хвацьких, хоробрих, забезпечених твердою державною «пайкою на любов» вояків фюрера, який «дбає за всіх нас». Нацистська мораль, чітко розцінена в буханцях хліба, кавалках ковбаси, пляшках шнапсу, рейхсмарках і пфенігах…
І до всього цього ганебно ницого, духовно зубожілого, грубо тваринного фрейлейн Крістіні Бергер слід звикати…
І засвоювати ці «етичні норми», щоб не виділятися власною поведінкою.
її досі рятувало від зазіхань фашистських жеребчиків лише те, що вона мала біля себе постійного «опікуна». Раніше це був «Шеєр»…
І ось тепер тут, у Берліні, при фрейлейн Бергер такі поважні функції виконував в очах сусідів дуже показний гауптштурмфюрер СД Віллі Майєр.
Не менш одного разу на тиждень він приїздив на службовій машині зі знаком «СД» на вітровому склі з тугенькими пакунками – білі паляниці, масло, ковбаси, борошно, консерви з тушкованим м’ясом і разками тоненьких, мов дівочі пальчики, рожевих сосисок.
На трафаретні жіночі зойки типу: «Віллі, ну навіщо ви завдаєте собі зайвого клопоту?» – він бадьоро відповідав, щоб назавжди покласти край цим нещирим з боку не вельми забезпечених жінок відмовам «для порядку»:
– Любі дами, я не маю сумніву: фрейлейн Крістіна неодмінно народить сина. І я піклуюся зовсім не про вас, а про здоров’я пана Шеєра-спадкоємця. Із камрадської, чоловічої солідарності!
На самоті фрау Шеєр заохочувала Крістіну:
– Це дуже похвально, моя мила, що ви прихильні й лагідні до пана добродія Майєра. Він чудовий і приязний чоловік, вихований і делікатний. Життя є життя! Хто зна, чи повернеться Адольф…
Від цих слів Крістіну, попри її симпатію до Патриції Шеєр, перевертало. Певно, фрау сама не відчувала межі між німецьким практицизмом і тим, що у справді порядних людей зветься цинізмом. Але що з неї візьмеш, якщо вона, як і всі тут, з пелюшок уражена мораллю, що вимірюється в матеріальних реаліях? Адже іншої моралі вона ніколи не знала.
На цю «харчову» тему побалакав з Крістіною і Майєр. І теж віч-на-віч. Пояснив:
– Мила Крістіно, я мушу мати вагомий привід для систематичних відвідин вашої приватної фортеці. З метою конспірації.
– Облиште вигадки, Віллі, ви просто добра людина.
– Ні, не зовсім просто, фрейлейн. У нас як ведеться? Людина, з якою не мають спільних справ – службових або ділових, для інших ніби припиняє своє існування. А ви – у тривалій відпустці, з якої на нашу службу переважно не повертаються.
– То, може, нам обмежити зустрічі? – стурбувалася Крістіна.
Вона злякалася за долю дорученої їй справи. Поки що Віллі лишався єдиним джерелом для збирання розвідувальної інформації.
На її запитання Майєр відповів лише поблажливим усміхом, мовляв, усе буде гаразд.
– Не слід легковажити, Віллі, – з докором мовила Крістіна. – В нашій з вами справі нема дрібниць.
– Так, – раптом погодився Майєр, – і ось одна з них. Хейніш наказав мені не спускати з вас ока, використовуючи для цього товариські стосунки, що склалися між нами. Він цілком схвалює й підтримує мої «харчові акції» як конспіративні заходи. Тому я не блазнював, коли сказав вам, що навідуюсь до вас із пакунками з метою конспірації: приховую свої дії від вас, аби ви, фрейлейн, не запідозрили про встановлений за вами нагляд. Оскільки цю місію покладено на мене, вам нічого не загрожує. Потрібне мінімальне: терпляче поставитись до моїх візитів. Домовились?
Почав серйозно, закінчив напівжартома. Однак те, про що він її проінформував, уже насторожувало.
– Якась підозра?
– Жодної.
– Тоді чому ж?..
– Хіба не ясно? Ви причетні до багатьох справ СД, кожна з яких становить службову таємницю. Подекуди – вагому. А пам’ять людини не здаси до спецархіву і не замкнеш до службового сейфа. Пам’ять людини завжди з її власником, де б той не перебував. А ще людина має надто рухливий орган – язик.
– Але ж мусять бути якісь підстави для недовіри…
– Ет, підстави! – глузливо мовив Майєр. – І це говорите ви, що мало не рік працювали в системі імперської служби безпеки. Ви мене дивуєте, фрейлейн, своїми наївними міркуваннями про «підстави». Вам пречудово відомо, що у нас кожен вболіває виключно за власну кар’єру і більше ні про що.
– Але ж кар’єра, – усе сперечалася Крістіна, – не може бути єдиною життєвою метою.
– Чому ж? Якщо це возведено в державний принцип… Нацист будь-якого рівня або рангу не запитує себе: «Хто я?» Але він щодня розмірковує: «Скільки маю?» З кожним суспільним щаблем можливості збагачення зростають у геометричній прогресії. Тому за кар’єру і вигоди, пов’язані з нею, гризуться зубами. Звідки й завбачливий ляк: як би ото чогось прикрого не сталося, як би щось несподіване не завадило кар’єрному злету.
Не заперечити – Віллі мав цілковиту рацію. У фашистській трупарні тільки й можливе оте жорстоке животіння, яке він до жаху яскраво змалював.
– Кепсько! – Крістіну огорнув неспокій.
А Віллі подумки пригадав «солоний» жарт штандартенфюрера Хейніша:
«Фрейлейн Бергер встигла подвійно завагітніти: дитиною і зрадою. Язики у жінок плескаті… Якби це було в моїй владі, я б забезпечив її абортами в обох випадках! На другий маємо чудового акушера – шефа гестапо пана групенфюрера Мюллера. Позашлюбна дитина, якщо поглянути з точки зору суспільного становища, теж мов тягар на нозі колодника. Фрейлейн тільки зіпсує без усяких для себе вигод свою зграбну фігурку…»
За усталеною звичкою шеф першим реготав із своїх солдафонських кепкувань. Звісно, у Віллі язик не повертався цитувати Крістіні «дотепи» Хейніша. А дарма! Іноді й «жарти» несуть у собі значну інформацію. Принаймні Крістіна б усвідомила, що «записана у зайві», а це – небезпечно.
Різні думки снували в чарівній голівці фрейлейн Бергер, поки вона мандрувала автобусом по Берліну, прямуючи на зустріч з товаришем. Нічого не знала про нього. Уявляти, ким виявиться і який з себе зовні,– марна справа. І він нічого не відає про неї. Либонь, не міг би навіть вгадати: чоловік прийде на зустріч з ним чи жінка? Якби вони разом їхали цим автобусом, їм би це лишилося невідомим. Тільки обумовлені предмети зовнішнього опізнання і паролі допоможуть їм знайти одне одного. Та й то – лише за певних умов і на певному місці.
Вона зійшла на зупинці «Рейхсшпортфельдштрассе». Трохи пройшла вперед за маршрутом автобуса й завернула праворуч, на майже завжди порожню Хайльсбергалее. За рогом зупинилась. Кілька хвилин спостерігала за поодинокими перехожими, аж поки вони не зникали з поля зору.
Ніхто не затупцював на місці й не закляк перед якоюсь з магазинних вітрин. Підозрілих машин також не встежила. Взагалі на всій вулиці – жодного нерухомого авто. «Хвоста» теж не видно. Нема? Можливо. Та не слід поспішати з висновками – шлях у неї ще чималий, стане, щоб кілька разів уважно «перевіритись».
Відчувала втому. Вагітність забрала в неї легкість ходи, змушувала рухатись перевальцем. А треба ще йти і йти…
«Нічого, витримаю, – втішала себе, – не кожного ж дня…»
Куцим сквериком Крістіна вийшла на зупинку електрички неподалік від «Олімпія-стадіону» і, як було умовлено, сіла в другий вагон з кінця електропоїзда. Чому необхідно сісти саме в цей? Невже хтось її «страхує», йде слідом назирці? Мусила б помітити, але нічого підозрілого, у вагон, до того ж майже порожній – робочий час – вона увійшла одна. Зійшла теж сама на станції «Боллевуе». Тут звернула праворуч, і враз – велетенський парк Тіргартен.
Фрейлейн Бергер поглянула на годинник. Шістнадцять годин двадцять вісім хвилин. Вона не запізнюється, дотримується часу, який сама відвела на маршрут.
Лишилося мало: вийти на міст через Шпреє і з нього рухатися по Паульштрассе до першої рекламної тумби. На цій циліндричній споруді слід відшукати умовний знак – трикутник, накреслений білим грифелем або крейдою. Якщо трикутника нема, слід одразу повертатися додому. А за тиждень, того ж дня і часу, знову йти на побачення з рекламною тумбою… Таке вже трапилося. Минулого разу тумба зустріла її байдуже, без крейдяної оздоби, хоч Крістіна обнишпорила її очима з усіх боків.
Тепер навіть зраділа, коли побачила три риски крейдою на вільному від рекламних аркушів місці.
Фрейлейн Бергер вийняла з кишені крейду, і до першого трикутника додався другий. Вийшов ромб. Це означало: «хвоста» вона не помітила й готова до особистої зустрічі. Тепер слід відсмикнути на сумці «блискавку», щоб видно було яблука, і неспішно простувати собі уперед по вулиці Пауля. Хтось її наздожене. Цікаво – хто?
От чи все зроблено, як належить? Так, у лівій руці – сумка з яблуками, в правій – недбало згорнута біла хустина…
– Фрау зняла хустину? Вітри дмуть зі сходу. Вони холодні. Чи ви бажаєте застудитися вдвох? – почула вона чоловічий голос, що турботливо натякав на її вагітність.
«Вітри дмуть зі сходу» – це пароль.
Крістіна озирнулася. На неї привітно поглядав непоказний офіцер з личками й знаками лейтенанта інженерних військ.
Тепер її черга сказати пароль у відповідь.
– Дякую за увагу! – Вона чарівно всміхнулася. – Сьогодні мінлива погода. Вітри дмуть із заходу теж. А вони тепліші… Проте ви, безумовно, маєте рацію. Не варто ризикувати – одягну хустину.
– О! Такій слухняній фрау служити б в армії.
– Чи не потримаєте мою сумку?
– Охоче.
– Знаєте, – мовила жартівливо, – досі не навчилася зав’язувати хустку однією рукою. – І швидко додала: – Шифровка в сумці, внутрішня кишенька…
Люди обминали їх, не звертаючи ніякої уваги.
– Чудові яблука! – Він вийняв одне, друге. Шифровка немов розтанула в його долоні. – Лютий, а яблучка ніби вчора зірвані. – Він поклав червонобокі плоди на місце й засмикнув на сумці «блискавку».
– Ну, от і все! – мовила Крістіна, пов’язавши на голові хустку.
Навколо них зовсім спорожніло.
Лейтенант притишив голос, проте кожне слово промовляв виразно:
– Матимете власний передавач. До того часу зв’язок з Центром триматимете через мене. Наступна зустріч – у районі Вільмерсдорф, біля «Мисливського замку». Перший четвер березня, в цей же час. Маршрут: електропоїздом – до зупинки «Шмаргендорф», звідти на метро – до станції «Далемдорф», далі пішки – по вулиці Кенігін-Луїзе до «Мисливського замку». Запам’ятали?
– Так. «Шмаргендорф», «Далемдорф», Кенігін-Луїзе, «Мисливський замок». Перший четвер березня. Час – без змін.
Мовив співчутливо:
– Це буде ваша остання така далека подорож. Там я познайомлю вас із своїм зв’язковим. Надалі передаватимете мені шифровки через нього.
– Навіщо вам ці ускладнення?
В голосі лейтенанта бриніло неудаване співчуття, коли він пояснив:
– Я помітив: вам важко мандрувати. З кожним днем буде все важче. Вам зараз потрібен спокій і медичний нагляд. Тому наступна наша зустріч буде останньою.
Хіба вони могли цієї миті передбачити, що оця їхня перша зустріч і є останньою?
Тим часом лейтенант завершував давати свої настанови:
– Мій зв’язковий зустрічатиметься з вами під час ваших прогулянок поблизу будинку. Конкретно про час і черговість контактів домовитеся з ним особисто. Оце все. Повертаючись додому, вже не петляйте. Сідайте на прямий автобус. Щиро бажаю вам усього найкращого. Маю честь!
Він козирнув затягнутою в шкіряну рукавичку рукою і пішов від неї геть, не озираючись.
Тільки їдучи додому, фрейлейн Бергер похопилася: який же він із себе, її новий товариш по зброї?