355 500 произведений, 25 200 авторов.

Электронная библиотека книг » Віктор Безорудько » Нейтрино залишається в серці » Текст книги (страница 3)
Нейтрино залишається в серці
  • Текст добавлен: 8 октября 2016, 12:58

Текст книги "Нейтрино залишається в серці"


Автор книги: Віктор Безорудько



сообщить о нарушении

Текущая страница: 3 (всего у книги 9 страниц)

– Ну? – поглянула на мене Інка.

– Ціцерон.

Піфагоренко-Волоцюга таки згадав, що він хотів сказати:

– Треба надіслати машину. Вона передасть нам на Землю повну інформацію. Оце я хотів сказати.

Інка взяла мого блокнота і намалювала Піфагорові штани. Я їх упізнав одразу. За них я колись вхопив двійку. Це було дуже давно. Але штани у мене так усе життя й асоціюються з двійкою.

Чубарик ішов до трибуни широким кроком. Коли широкі кроки роблять низенькі люди, ці люди вважають, що це надає їм величі та підносить над іншими.

– Товариші! Професор Піфагоренко-Волоцюга має рацію. Є така думка...

Чудовий це вираз – є така думка. Вимовляти його може не кожен. Його вимовляти може тільки той, хто має за спиною ще когось. Мовляв, навіщо вам про щось міркувати та сушити мозок, коли вже є така думка. Сидіть собі та слухайте. А коли хочете, то просто приєднуйтеся до тієї думки, яка вже є. Дуже зручна формула для деяких невігласів.

– Так от – є така думка, щоб на іншу планету надіслали іменно машину. Іменно! Хто вони? – Чубарик зробив жест у бік застиглих роботів. – Які ж вони роботи, коли вони можуть мислити? Це ж люди. Якщо вірити нашому шановному Карасю, то вони дуже швидко одержать вищу освіту. Ну, а коли так, то вони вже кадри! Не можуть вони почувати? То не аргумент. Деяким людям теж усякі почуття заважають жити та робити корисну справу. Нехай не почувають. Нехай! їм треба вставити душі? Ну, знаєте, це вже не відповідає нашій ідеології. Які ще там душі? Це все дурниці! Ніякої душі в .людини немає. Ну, а коли все ж таки ви не будете рахуватися з авторитетною думкою і хочете надіслати на іншу планету роботів, то їм не душі потрібні, а документи. Треба їм наш паспорт. Це раз. Треба їм профспілковий квиток. Це два. І ще треба посвідку про народження. Ну, а такий документ, як особисте посвідчення працівників нашого інституту – обов’язково.

Чубарик переможним поглядом оглянув зал. В його очах було стільки сталі, що всі оті вчені мусять нарешті усвідомити свої помилки.

– Ну, полетять вони на планету Ікс. А далі що? Далі що? Я вас авторитетно запитую. Хто їм повірить, що вони з Землі? Я ще раз категорично повторюю – є така думка, щоб роботів забезпечити справжніми документами. Тоді вони стануть схожими на людей.

У залі засміялися.

Виступили ще троє вчених. Вони говорили здебільшого формулами. Який код зручніший для передавання інформацій з Ікса на землю. Як слід чергувати передачі, щоб сигнали були стійкими. Яка інформація надходитиме на Землю, поки ракета летітиме до планети Ікс. Біля яких саме зірок і планет пройде ракета, які там умови для проходження світлових сигналів.

– Тепер ми запросимо висловитися літератора, товариша Прюста, – сказав Карась.

Відомий романіст, драматург і кіносценарист труснув чубом, підвівся з місця і відразу почав говорити.

– Власне кажучи, я не знаю. Але я все розумію. Добрз розумію, що саме ми повинні вставити нашим роботам. Точніше – зробити. Ще точніше – створити душу. – Прюст нарешті зійшов на поміст. Його голова на тоненькій шиї звисла над трибуною, немов гарбуз над тином. – Душа? Душа – поняття абстрактне, навіть ідеалістичне. Але образ – поняття конкретне і матеріалістичне. Наскільки я зрозумів шановних промовців, ми повинні створити образ нашого сучасника. Щоб такими сучасниками стали наші шановні роботи. Коли тут діє імпульс, то цілком ясно – нам потрібний еталон. Модель. А хто буде таким еталоном? У літературі їх мало. А в житті їх багато. Тому нам треба брати еталон з життя. З живої людини. Треба нам створити людину. А це важко – створити людину. Та не просту людину. А нашу сучасну – мудру, сміливу, гармонійну, величну. Я подумав над цим. Але потрібний еталон.

Прюст закінчив промову. Він відійшов од трибуни. Щось згадав і повів далі:

– Еталон повинен бути активним. У нього не повинно бути найменших пережитків капіталізму. Найголовніше – найменших. Він не повинен мати індуктивного, поляризуючого впливу індивідуалізму. Ще – гордий він повинен бути і сміливий. Чесний і щедрий. Є такі люди? Знову ж таки є. Не тільки в літературі. В літературі їх мало є. А в житті їх багато. Скажу: є багато наших сучасників, які цілком позбавлені... Я кінчив.

Прюст довго шукав своє місце, двічі проходив повз нього і сів таки на інше.

Надвечір засідання наукової ради закінчилося. Створили комісію для керівництва роботою по вихованню роботів. До неї обрали і Прюста, і Чубарика, а також і мене.

Не знаю, якими думками керувався Карась, пропонуючи мою кандидатуру. Я б, наприклад, ніколи не насмілився запропонувати схожу на мене особу на таку відповідальну роботу. Ну, що я таке? Коли тобі довіряють створити сучасну людину, то ти сам маєш являти щось подібне до найкращого сучасника.

А я на кого подібніш?

Тепер Інка дивилася на мене надто серйозно. А їй дуже не личить бути серйозною.



6. БОКС НА ТАНЦЮВАЛЬНОМУ МАЙДАНЧИКУ

Весняне передвечір’я пахло травами, лісом і, мабуть, ще молодим чебрецем, чи м’ятою. Я ніколи не вмів як слід розбиратися в пахощах. Може, то зовсім не трава пахла і не чебрець та м’ята?

Інку я побачив здалеку. Вона стояла під явором і нетерпляче ждала, поки я підійду до неї. Я йшов повільним кроком і милувався Інкою. Вона одягнула зелену спідничку та білу нейлонову блюзку. Справді, вона зараз була схожа на нейтрино. Не знаю, як уявляють собі нейтрино вчені, а мені воно здається дівчиною. Гарною, дуже гарною, енергійною дівчиною. Воно, нейтрино, може пройти крізь усю галактику і не забруднити свою білу блюзку.

Я згоден – зараз у мене, як і в кожного закоханого, паморочилася голова і сіра мозкова речовина поступово перетворювалася на рожеву. Зараз та рожева речовина збуджує уявлення і поступово весь світ стає рожевим.

Ми збиралися з Інкою піти на танці. Але не домовлялися, коли і де зустрінемося. Ну, нехай я, закоханий, про це забув. А вона чому не нагадала? І ось тепер я зовсім випадково знайшов Інку біля лісу, під явором.

– Інко!

– Ну.

– Ти когось чекаєш?

– Чекаю.

Вона не дивилася мені у вічі. Вона сердилася на мене.

– Я хочу з тобою поговорити, Інко.

– Говори.

– До кого ж я звертатимуся, коли ти зараз десь далеко. Мрієш?

– Можливо.

– Тільки закохані мріють.

– Вгадав.

– Я вмію читати твої думки.

– А я твої.

– Чудово. Нам тоді й розмовляти не треба.

Інка усміхнулася. У неї гарні гострі зуби. Білі та рівні. Ми пішли алеєю, що вирубана в лісі. Ми мовчали, а ліс гомонів. Ліс сміявся, зідхав. Він грав одвічну симфонію могутности, сили, життя, вічности.

– Батько вважає тебе порядною людиною. Що ти про це думаєш? – запитала Інка.

– Ти його переконувала в протилежному?

– Пробувала, але він назвав мене нікчемною істотою.

– Істотою?

– Тепер він мене завжди так називає. Погані приклади легко переймають.

– Ти когось чекала біля явора?

– Тільки не подумай, що тебе.

– Мене ще ніколи не чекали дівчата. Ти просто забула, що ми домовлялися піти сьогодні на танці.

Інка зупинилася, щось згадала і засміялася.

– Справді. Пробач. Я забула. Ходімо швидше.

– А коли прийде чорнявий чоловік до явора?

– Це Левандовського ти так звеш?

– Авжеж.

– Ти справді вмієш читати чужі думки. Чому б тобі не виступати в цирку? – Інка засміялася. Вона вже стала сама собою.

Ми зійшли на пагорб. Чмихалівка відкрилася нам у всій своїй красі. Містечко захопив вир весни. Хати, хліви, торговельні точки і ще деякі споруди потонули в садах. Не потонули в садах димар млина, димар заводу сільськогосподарських машин, церква і, звичайно, райпромкомбінат, який виробляє цукерки «М’ятна» та «Лікерна», яблучне вино і, протягом багатьох років, намагається освоїти серійний випуск бубликів та ковбаси з місцевої сировини. Ще райпромкомбінат виробляє ситро «Супутник» та на великі свята тістечка «Космос».

В кінці Чмихалівки височіли підйомні крани. Там будували перший в країні завод біологічного корму для тварин.

У Чмихалівці є майстерня сільгоспінвентаря. Вона виробляє вила, лопати та сапки, якість котрих відповідає кращим міжнародним стандартам. Надто сапки.

Колись Чмихалівка була селом, потім стала райцентром. Районна цивілізація принесла на вулиці перші краплини асфальту. Він лежав біля райвиконкому, школи та клубу. Почали були крапати асфальтом біля раймагу, але надійшла реформа. Чмихалівку, як районний центр, ліквідували. Мовляв, тепер не потрібно нам дрібних районів. Укрупнити! Стала Чмихалівка селом.

Це не так просто було ліквідувати райцентр Чмихалівку. Адже всі оті чудові установи і організації, які мають дуже красиву приставку «рай», треба було ліквідувати. І вони були ліквідовані. Не стало на чмихалівських будинках таких чудесних вивісок: «Райсобез», «Раймаг», «Райміліція», «Райчайна», «Райвно» і багато інших. Чмихалівка з сумом розлучилася з ними і одразу повернулася в ті часи, коли треба було на маґазинї писати «Сільмаг». Завмерли кроки цивілізації. Жодна краплина асфальту не впала на чмихалівські вулиці. Ситро возили з дуже далеких країв і назву воно мало зовсім не сучасну – «Лимонний напій». І тістечка також возили здалека. Вони мали сучасну назву «Наполеон».

Тепер ось знову Чмихалівка повернулася на шлях районної цивілізації. Мине кілька років і, безперечно, біля раймагу заасфальтують майданчик.

Такого парку, як у Чмихалівці, ніхто ніде не знайде на земній кулі. Немає ніде такого парку. Коли хочете знати – це не парк, а чудесний сад. Колись, як тільки вперше Чмихалівка почала писати на своїх вивісках маленьку приставку «рай», оцей сад колгосп добровільно віддав молоді. Гуляйте собі, хлопці та дівчата, розважайтеся та відпочивайте. Назвіть цей сад парком культури та відпочинку і весело відпочивайте.

Небезпека, звичайно, велика – яблука спокуси завжди поряд із закоханими. Але таке становище нікого не лякає, крім тих матерів, у яких є доньки. Ці переляки, проте, не виправдані. Тут, у парку, такі смачні сорти яблук, що хлопці та дівчата, коли їх рвуть та їдять, то забувають про їхні спокусливі якості.

Танцювальний майданчик, огороджений штахетиком, мав форму п’ятака. Вичовганий асфальт красномовно свідчив, що тут, у Чмихалівці, шевській майстерні є що робити.

Радіола грала хрипке, застуджене танго.

– Ти танцюєш? – запитала Інка.

– Пробував. Ти зараз переконаєшся в тому, що далеким предком людини був ведмідь.

– Наступаєш на ноги?

– І ще підставляю свої.

– Ти відстав од життя.

Я погодився. Той, хто провчився заочно шість років, може спокійно прийняти таке критичне зауваження, коли воно стосується танців, кіно, театру, літератури і музики.

Біля танцювального майданчика товпилися хлопці та дівчата. Окремо стояло п’ять парубчаків у чорних костюмах, з чорними метеликами на шиях. До губ приліплені сигарети. У їхніх очах нудьга і нестримне бажання покінчити з нею.

– Цвіт Чмихалівки? – запитав я в Інки, кивнувши на хлопців.

– Наші стиляги. Правда, гарні? У вас у столиці таких немає.

– Подібні є. А таких чорних немає.

Пізніше я взнав – до Чмихалівки прибули чорні костюми з Німецької Демократичної Республіки. Дуже дешеві і дуже чорні, їх захопили стиляги. Минуло кілька днів. Несподівано линув дощ. І тоді трапилося надзвичайне – прямо на очах у всіх костюми розповзлися. Стиляги теж уміють скаржитися. Вони написали самі на адресу фабрики. Прийшла відповідь – ті костюми призначені для того, щоб одягати мертвих в останню путь.

Але поки що стиляги, з почуттям вагомої переваги над всіма іншими чмихалівцями, носили похоронні костюми.

Заревла радіола. Модні танці приходять до Чмихалівки із запізненням на два роки. Тому тут ще вважають твіст – шедевром Заходу. Заїжджена пластинка свідчила, що твіст уже доживає свого віку, вона хрипіла від старости і ревла від болю.

Але навіщо звертати увагу на ревіння радіоли? Ось поряд зі мною Інка – моє нейтрино. Вона дивиться мені у вічі, і я помічаю в них і страх, і радість. Цей страх породжений, мабуть, постійним чеканням, коли я наступлю на ноги. А радість? Радість можна пояснити тим, що ми вже хвилин п’ять кружляємо, а нічого страшного не трапилося.

Та ось радіола гримнула, чхнула і замовкла. Ми сіли на лавочці. Інка не схотіла залишати свою руку в моїй руці.

– Давай зараз подивимося, як танцюють наші домашні стиляги, – запропонувала Інка.

І раптом радіола ніби помолодшала. Вона весело і голосно обсипала нас чарівними звуками якогось дуже швидкого танцю. Майданчик ожив. Він кружляв, сміявся, рухався швидко, ритмічно і трохи дико. Стиляги в похоронних костюмах відливали непристойні коники. Серед траурних стиляг виділявся один широкоплечий, довгорукий, присадкуватий хлопчина. Він притискував свою партнершу до грудей, ніби мав намір розчавити її. Але дівчина роблено посміхалася і навіть переможно дивилася на інших. Присадкуватий хлопчина танцював стильно. Він дриґав ногами, присідав, раптом змахував руками. Очевидно, всі знали, як танцює цей парубійко – навколо нього завжди було просторо.

Я запитав у Інки, що то за птах.

– Чвоха. Вожак стиляг. Страшенний хуліган.

Швидкий танок захопив і нас своїм буйним ритмом.

– Ходімо? – запропонував я.

Інка кивнула головою. Я спершу не міг вловити такту. Тоді Інка перехопила мою чоловічу ініціативу.

– Тепер я бачу, що ти не тигр, а ведмідь.

– Але дресирований.

Скажений ритм зробив наші тіла гнучкими і бистрими. Нам не вистачало простору, повітря і цього чмихалівського п’ятачка.

На очах у всіх скажений ритм танку перетворив Чвоху на первісну людину. Пітекантропа чи, може, неандертальця. Розштовхуючи всіх, він дико мчав галопом по майданчику. Хлопці та дівчата тиснулися до бар’єру. Я бачив – він навмисне наближається до нас. Але не надавав цьому значення. Та Чвоха все ж таки досягнув свого – він штовхнув Інку в спину.

– Гей ти, обережно! А то я навчу тебе танцювати.

Чвоха кинув свою дівчину. Він стояв серед майданчика і дивився на нас. А я вів Інку. Ще, мабуть, ніколи я так не танцював. Ще ніколи так не потрапляв я в полон танку, в солодкий полон музики і скаженого ритму.

Радіола змовкла. І тоді Чвоха посунув на нас з Інкою. Я чекав. Я дивився на його міжбрів’я і намагався вгадати, що він зараз зробить, оцей Чвоха.

– Ну, ну, навчи, – сказав Чвоха.

Він одштовхнув Інку і підійшов до мене впритул. На майданчику стало тихо. Парубійки в траурних костюмах запалили нові сигарети.

– Що ж, навчу. Давай музику, – спокійно сказав я.

– Зараз ти одержиш цілий акорд.

З цими словами Чвоха замахнувся правицею, маючи намір вдарити мене в голову. Я зробив боксерський нирок, і Чвоха не втримався на ногах. Він крутнувся на місці і впав. На майданчику вибухнув сміх. Не сміялися тільки траурні хлюсти та Інка.

Чвоха важко підвівся. Лють була в його очах. Він знову пішов на мене. Я чекав удару зліва, але помилився. Чвоха мав використати зараз свій улюблений прийом – він хотів ударити мене ногою. Я відскочив убік. Чвоха махнув руками і приземлився. Цього разу на майданчику зчинився регіт. Навіть вірні друзяки Чвохи не втрималися. Не сміялася тільки Інка. Вона з жахом дивилася на мене.

Я бачив, як розлютився Чвоха. Він важко підвівся з асфальту, очі в нього блищали, як у розлюченого бика, що мчить на плащ тореадора. А я, мабуть, стояв та посміхався. Мені треба було збити з пантелику оцього дикуна. Чвоха якусь мить думав, потім замірився правою, а вдарити хотів лівою. Старий прийом. Я присів. Чвоха кілька разів крутнувся на місці і гепнувся на спину. Він застогнав і довго не підводився.

– Що з тобою, хлопчику? Потанцюй ще, – запропонував я.

Чвоха встав і з острахом поглянув на мене. Але в нього вже минув запал. Його, мабуть, остаточно доконав регіт. Що ж це справді трапилося? Непереможний Чвоха зараз осміяний і повержений! Тримаючись за плече, він підійшов до приятелів.

– Сигарету! – вигукнув.

Хтось подав йому сигарету. Він жадібно затягся димом і посунув з майданчика. Траурні хлюсти пішли за ним.

Амурські хвилі плинули над парком. В наш час вальс називають танком пенсіонерів. Але тому, що танцювальний майданчик перебуває у віданні районного будинку культури, тут ревно стежать, аби розтлінні західні танці не взяли верх над вальсом, полькою та краков’яком. Щоб усе було в нормі.

Ми попливли з Інкою в буйних і теплих амурських хвилях. Вони огортали нас ніжною радістю. Я намагався вгамувати нервове збудження, викликане бійкою. Але це мені не дуже вдавалося.

– Шкода, Вадиме, що тут сьогодні не було тата.

– Я гарно танцюю?

– Тато захоплюється боксом. Такого бою він, мабуть, ще не бачив.

– Я сам такий бокс уперше бачу, – сказав я.

– Сьогодні ти король Чмихалівки. На тебе дивляться всі кралі.

– І ти?

– Я не краля. Але зараз усі кралі мені заздрять. Я танцюю з героєм.

Ніч була темна і тепла. Додому ми поверталися не самі. За нами йшли чотири парубки з приліпленими до губ сигаретками. Ми йшли повільно. Мені було трохи моторошно – їх четверо. Я знав: коли ми хоч трохи прискоримо ходу, то поплатимося за це. Інка пошепки запитала:

– Ти не боїшся?

– Боюся.

– Ти ж тигр!

– Але біля тигра йде зараз антилопа.

– У антилопи гострі зуби і прудкі ноги. Не будемо помічати тих жевжиків.

Чотири парубчаки проводжали нас до залізничного переїзду. Потім ми вже не бачили вогників сигарет. Хлопці повернули до Чмихалівки. Чому вони не зачепили мене?

– Інко, ти мені не відповіла, кого чекала біля лісу?

– Це тебе не стосується.

– Стосується. Ти чекала Левандовського?

– У тебе поганий характер.

– Скажи про це своєму батькові.

– Він не повірить. Ти, здається, приїхав сюди писати про роботів. Навіщо ж тобі знати, кого я чекала біля лісу?

– Мене починає цікавити все, що стосується тебе.

– А ти вже пишеш свій репортаж?

– Ні. Мене з’їсть Золотий Зуб.

– Пра?

– Такого слова немає – «пра».

– Тепер буде.

Біля будинку я запитав Інку:

– Скажи, ти його чекала? Ти його кохаєш?

Інка не відповіла. Вона потиснула мені руку і пішла до свого будинку. Вона йшла, нахиливши голову. Потім зупинилася, обернулася, поглянула на мене і щось дуже тихо сказала.

– Що, Інко? Скажи...

Вона побігла і зникла.

А я стояв на місці, немов мені треба було врости в землю навіки.



7. ЗАКОН ЗБЕРЕЖЕННЯ МАТЕРІЇ. БУДЕ ЩЕ РОМАН

Пружини дивана на ранок перетворюються на лютих вампірів, які безжалісно впиваються в мої боки. Коли я увечері лягаю спати, пружини приймають мене, як найдорожчого гостя. Але це триває, поки сон не склепить мої очі. Десь опівночі я вже почуваю, як металеві зуби вгризаються в мої боки. Мене тоді поймають песимістичні почуття – навіщо жити на світі і піддавати себе вічним мукам? Людина вигадала диван, а він тепер поїдає людину живцем.

Тому, як тільки блисне сонце, я схоплююся на ноги і намагаюся триматися подалі від дивана. Я навіть боюся дивитися на нього.

До восьмої години ще далеко. О восьмій я йду снідати до готелю. Я витягнув блокнота і почав думати про репортаж. Головне, треба його розпочати ударним реченням. Коли перше речення вразить Золотого Зуба, то репортаж піде.

Капуста, лежачи в ліжку, спостерігав за кожним моїм рухом. Він помацав свої котячі вусики, примружив зелені оченята і запитав:

– Пишеш?

– Думаю писати.

– Про людей, яких роблять у майстерні?

– Про них.

– Це щоб інші навчилися?

– Атож.

– Ото діла тоді підуть. Наробимо таких людей. Хай працюють. Я, наприклад, лежу собі, а він, отой роблений, замітає подвір’я. Будуть тоді люди жити. Тільки навіщо ж їх на інші планети посилати? І на землі діла для них вистачить.

– А ви ніби лаяли, що людей почали робити в майстерні.

– Я? Та що ти плетеш, – Капуста навіть підвівся з ліжка, – хай роблять. Бо одно другому не завадить.

Я поклав блокнота. На вулиці парувала земля. Ранкове сонце ще тільки-тільки торкнулося до неї несміливими пальцями, а вона запарувала. Роса обсипала ртутними кульками молоду траву. У лісі пташки розповідали одна одній про те, що ось настав новий чудовий день життя. Ніяких підстав для смутку немає.

Дуся стояла на східцях готелю і дивилася на мене.

– Доброго ранку! Ви дуже гарні на ранковому сонці, – сказав я.

Дуся засміялася і затулила рота рукою. Стріли Амура чомусь не летіли в моє серце.

– Цілком можливо, що під проміннями місяця дівчата бувають ще кращими. Але я в цьому не переконався.

– Хіба вчора не було місячно? – запитала Дуся. Вона не сміялася. А мені так подобається, як вона затуляється рукою.

– Учора? – вдавано здивувався я. – Учора місяця не було.

– Шкода, – вона з докором поглянула на мене і додала: – Коли ви кинете свого Капусту? Вже всі поїхали, лишився тільки Прюст.

– О, Дусю, ви найкраща дівчина в світі, бо зараз рятуєте мене від самогубства. Краще пірнути у вічну темряву, ніж у лещата Капустяного дивана. Ведіть мене до кімнати.

– Ви хочете самі жити чи з Прюстом?

– Звичайно, з Прюстом. Може, я в нього позичу трохи геніальности. Хочу до Прюста.

Ми з Дусею підійшли до дверей, на яких стояла цифра шість.

– Тут, – сказала Дуся. – Ви довго в нас будете?

– Мила моя Дусю, я буду рівно стільки, скільки потрібно, щоб з мого нещасного серця лишилися тільки скалки. Потім я все життя збиратиму їх.

Прюст писав. Коли я зайшов до кімнати, він поглянув на мене таким поглядом, ніби я був прозорою рідиною в колбі. Той погляд пройшов крізь мене, стіну, нашу землю, крізь усі планети Сонячної системи. Прюст писав. Він нічого не помічав. Він був зараз схожий трохи на святого, трохи на божевільного. (Зважте: автор ніколи не бачив святого і божевільного. Він міг щось переплутати). Я привітався. Він не відповів. Для нього зараз не існувало іншого світу, ніж той, який буяє в його уяві. Погляд Прюста зупинився на моїх черевиках. Він дивився на них і усміхався. Усмішка була м’яка, добра, навіть ніжна. Я гордий тепер за свої черевики. Може, на них він помітив не лише пилюку, а й цікавий сюжет. Чи, може, мої черевики породили в його уяві якийсь образ. Він раптом відірвав свій погляд і почав швидко писати.

– Так! Чудово! Надзвичайно! – вигукнув Прюст, повернувшися з небес на грішну землю. Він дивився на мене майже свідомим поглядом. – Надзвичайно приємно з вами познайомитися. А ви хто будете?

Я стисло розповів, хто саме буду я.

– Це добре. Мені дуже хочеться з вами поговорити. Скажіть, варто писати роман про роботів, які полетять на іншу планету? Як ви гадаєте, це актуальна тема? Чи є тут проблема? Який соціальний смисл?

– Неодмінно напишіть. Тут є все, що потрібно.

– Я теж такої думки. Надзвичайно цікаво! Головне – немає новатора і консерватора. Чомусь у всіх моїх творах вони є. Їх двоє космонавтів-роботів, а навколо них – космос. Це чудово!

– Справді. Один робот може бути стилягою. Одягніть його у вузенькі штанці – і все готове, – запропонував я.

– Так, так. А вона, його супутниця, дуже свідома. Вона його любить.

– Але не признається йому. Бо він стиляга.

– Звичайно. А потім, коли він перевиховається під впливом космічного проміння і радіації, у них настає щасливе кохання.

– Так. Тільки тут треба ставити крапку. Щасливе кохання, це, знаєте, річ дуже така... – не закінчив я речення.

– Яка?

– Така, що її не визнають редактори видавництв. Скажуть – секс.

– Розумію.

– А секс то річ страшна. Допускається у нас у необмеженій кількості тільки в перекладній літературі Заходу.

Мені стало дуже весело від цієї розмови.

– Складну проблему ви хочете вирішити, – мовив я, – тільки ж, як казав Карась, роботи відрізняються від справжніх людей тим, що не вміють почувати. У них немає серця.

– Дивно. А я над цим не подумав. А коли немає почуттів, то який же тут сенс? І секс?

– Справді.

Прюст схилив голову. Зараз упали на землю його чудові ідеї і розлетілися на шматки. І в усьому винен я. Мені хотілося врятувати майбутній роман, я сказав:

– Але це тільки припущення. Нам з вами доведеться працювати над цим питанням. Коли робот має бути схожий на людину, то він повинен мати і людські почуття. Ми з вами маємо зробити, щоб робот був цілком сучасний.

– Так, так. А коли вони будуть сучасними, то повинні читати сучасну літературу і розуміти її.

– Тоді треба вирішувати питання дуже просто: все відбувається на Землі. І ніякі вони не роботи, а наукові працівники. Вони щось винаходять. Припустімо, якусь там хімічну формулу. Вона винаходить, а він – ні. Тоді вона заради кохання каже, що він винахідник. Тут все – і особисте, і виробниче... – Я говорив з запалом. З генієм інакше розмовляти не можна.

– Це ви самі придумали? Просто чудово!

– Головне, читачі та, можливо, критики відразу зрозуміють, що й до чого. А це дуже важливо. На цьому все тримається – щоб гранична ясність була в усьому. Щоб відкрив книжку і з першої сторінки вже знав, чим все закінчиться. А то он Шолохову й досі пишуть читачі листи, мовляв, а куди ж пішов з останньої сторінки Григорій Мелехов. Просто неподобство! Коли ж усе ясно, жодного такого листа автор не одержить.

– А знаєте, у ваших словах є сенс. Все це треба виносити в собі. – Прюст багатозначно поглянув на мене.

Він замовк. Я теж. Він почав виношувати в собі. На його широкому чолі, ніби хвилі на озері, заграли зморшки. Він шморгав носом і трусив гривою. Потім він підійшов дуже близько до мене, вхопив за ґудзика і почав його крутити.

– Треба писати по-новому. Треба писати так, щоб усе було не ясно. Чудова новаторська ідея.

Він подав мені ґудзика.

– Дякую, – сказав я, ховаючи ґудзика в кишеню.

– Будь ласка. То ми маємо сьогодні вирішувати, яку душу вставити роботам? А що ви думаєте про це? – запитав Прюст.

– Я цілком погоджуюся з вами – потрібний еталон.

– Хіба я десь говорив щось подібне?

– Учора на засіданні наукової ради.

Прюст хвилину подумав і сказав:

– Пригадую. Справді, учора була наукова рада. Отже, ми маємо знайти такий еталон?

– Доведеться шукати. Добре було б прочитати роботові таку книжку, де є позитивний герой. Цілком позитивний. Без жодної плями, – запропонував я.

– Справді. Про такого героя, здається, була дискусія.

– Серед критиків, – додав я.

– Правильно. Але, здається, формули не знайшли.

– На жаль.

Наша розмова урвалася, – до кімнати влетів Зюзя-Музя.

– Тигре, ти тутечки. А я тебе шукаю. Тобі щось передали.

– Привіт, Варяг. Навіщо я тобі?

– Я не скажу так одразу. Спершу давайте полетимо на Місяць. Це ж не далеко, на Місяць?

– Дуже близько. Але, розумієш, у нашій ракеті зараз зіпсована терморегуляція. Може бути аварія.

– Аварія?

– Атож. Не надходитиме повітря. Буде там дуже холодно. Що ж мені передали?

– Записку. Тільки ти сам повинен здогадатися, від кого. Вона просила, щоб я не казав.

У мене застукотіло серце. Що це за ознака така – стукотить серце, коли мені радісно, стукотить, коли не радісно.

Зюзя-Музя подав записку. В ній було два слова: «Приходь о шостій».

– А вона не сказала, куди?

– Вона сказала, туди, де ви були вчора. А де ви були вчора?

– Ми літали до сусідньої галактики.

– Літали?

– Звичайно.

– А аварії не було?

– Маленька. Ми її одразу ліквідували. А завтра ми з тобою неодмінної залишимо цю землю і полетимо в сузір’я Рака.

Прюст засміявся.

– Ви знаєте, це ж чудова розмова. Дозвольте мені її записати. Мені не вдаються образи дітей. А це ж так просто...

Ми лишили Прюста самого. Хай виношує новий роман.



    Ваша оценка произведения:

Популярные книги за неделю