355 500 произведений, 25 200 авторов.

Электронная библиотека книг » Светлана Поваляева » Ексгумація міста » Текст книги (страница 3)
Ексгумація міста
  • Текст добавлен: 9 октября 2016, 01:12

Текст книги "Ексгумація міста"


Автор книги: Светлана Поваляева



сообщить о нарушении

Текущая страница: 3 (всего у книги 8 страниц)

РОСЛИНИ ШКЕРЕБЕРТЬ

– Ми стільки разом, а ти ще не казала ніколи… ти мене?..

– Я не знаю, як зветься те, що я відчуваю до тебе. Але, якщо тобі треба, щоби я, немов папуга повторювала те, що мільйони чоловіків та жінок щодня кажуть одне одному, я буду. Тобі це швидко набридне.

Прозорий, як веселка, ельф з обличчям бабки сів на краєчок гранчака. Заварювати чай, коли електросамовар починає ходити, стало за звичку.

Ельфа більше не обварювали окропом. Принаймні вона – бо бачила. А від нього ельф навчився відкручуватися. М’ята налипала на стінки гранчака, особливо у повний місяць. Для ельфа це були перетинки. Мембрани між світами. А світи складалися з крил.

– Час закінчити партію Димових Статуй у кар’єрах Піщаних Птахів.

Обоє закурили, зосереджено випускаючи дим до центру столу.

– Зачекай, заважають крихти хліба та яєчна шкаралупа… Отак…

Час літнього полювання на Суниці Сонячних Озер. Поле Поламаних Списів. Цей рівень вони вже пройшли.

Дебілізм чайки у скляній окрайці прибою. Перед цим ще треба подолати піщану шкарубу. Пустеля в кристалах солі та величезних – завбільшки в секвою – скляних стовбурах квітучого укропу. Інкредиблі парасолі підпирають вагітні хмари.

Хвиля не може сягнути величезного скелету риби, вибіленого сонцем. Колись тут лежав чоловік.

Довго лежав. Лежав, споглядав хмари. Хмари мінилися. Чоловік помер від спраги та голоду. Бо за спогляданням хмар забув про потреби тіла. Хижі піщані птахи повидзьобували вуста і очі, розірвали плоть. Лишили самі кістки. Скелет, якого хвиля сягнути не може. Хвиля якого сягнути не може гір, за якими…

Він і вона. Обережно куйовдять пісок босоніж.

Заходять під склепіння скелета. Дивна альтанка.

Дивно розмежований простір: розкреслене хребтом та ребрами небо.

Він першим пірнає з високої скелі… Вона ховає ельфа в долоні… Зривається слідом…

Крізь морську товщу ковзають риби і краби.

Сонце, мов обережний щасливий спрут, пересуваєть ся яскравим мозаїчним дном. Риби дивляться вгору. Бачать там чайок у такому самому блакитному просторі. Чайки дивляться вниз. Бачать там риб у такому самому блакитному просторі. Можливо вважають одне одного власними відображеннями.

Відбитками на тремкій перетинці між блакитями, яка не є поверхнею чогось. Чи відокремленням від чогось. Просто клітинна мембрана всесвіту.

Східці гортаються, мов сторінки? Чи просто він та вона стоять на крилах лінивого гвинтокрила, що ніяк не розженеться і не відірветься від землі. А може це – стрілки годинника на гончарному крузі, який набирає швидкість у протилежному стосовно руху нормального часу напрямку. Колесо Зороастра.

Вона загубила мотоциклетний шолом чи каску. Об голову боляче б’ються залізні комахи. Їх затягнуло спі раллю шаленого цього колооберту, кровообігу, серцебиття, зупинку якого спровоковано… Повільно… продовжуййюуть… майже не лишилося мозку.

Зникла остання швидкість у концентричному завершенні вогника на кінчику джойнту. Зникла остання швидкість. Внаслідок вибуху спідометра.

Тепер швидкість дорівнює нерухомості. Жовте море позавагомості з червоними рибами. Плямами. На дні біліють уламки унітазів з мармуру. Під одним з них – фіолетовий краб займається пранаямою і не цікавиться барвами. (Ідіотські словосполучення:

«займатися коханням», «займатися пранаямою»,

«займатися літочисленням», «займатися своєю раною»… Вся справа у слові «займатися» – перейматися чи бути незайманим – бути чи не бути відтраханим власним мозком – цими Авгієвими Стайнями). Так чи інакше, єдине, що зрозуміло, перебіг подій – річ стовідсотково штучна. Не пристосована до незчисленних реалій життя і безумовно підступна штучка. Щоденне щодення щоденника у цьому фіг допоможе. Писати романи легко. Читати – борони Боже!

Стоп-кадр. Поцілунок із заплющеними очима, в зіницях яких крупний план препарує зайві (чи задні?) думки. На дальньому плані знайоме кужелення диму, силуетом біля чийогось профілю маячня чиєїсь руки, що підбирає підсвітлені знизу сталки густого волосся. Музика червонувата, маренго, PORTІSHEAD, Едіт Піаф. Зображення трохи тремтить. Зсунулося. Понеслося. Камера гуляє. У кадр постійно вдирається Граф. Вельми непопсовий персонаж з вельми попсовим і розповсюдженим на терені совдепії поганялом. Він не розлучається зі скляним (тепер це майже антикваріат, раритет, принаймні) баяном. Вісім кубів рідини кольору темного пива. З телевізора: «Мінєт слалом голівка що плаває подвійне лезо найкраще для чоловіків…» (на початку століття «Жилет» продукував небез печ ні леза. Це було стильно, як усе вічне, це було ре тродля-мудаків. Ретродекаданс. Реально збільшився відсоток самогубців серед населення (у готелях і на могилах, приміром, Єсєніна). Як наслідок – тотальна електрифікація і повна дезорієнтація у виборі дезодорантів перед голінням і після нього…) Для деяких людей час має перманентну властивість зникати і невблаганно поновлюватися. При цьому втрачаються лише незначні деталі декорацій. Ніби в мексиканському телесеріалі: можна пропустити тридцять дві серії й у тридцять третій все буде майже так, як у третій…

У якийсь із моментів їхнього життя жила собі дівчинка, котра не могла не малювати, а малювати не вміла. І малювала лише очі. Переважно ліве око.

Щоразу – інакшим стилем. Простежувалися у цих фраґментарних і завершених зображеннях, шкіцах і полотнах олією усі можливі напрямки, течії і школи, які лише існували в історії живопису. Виходило це випадково. Залежно від настрою чи психічного стану. Або побутових обставин. Не через бажання оволодіти техніками чи прагнення урізноманітнити зображуване.

Якось вони повели цю дівчинку до психолога.

Жінка-психолог займалася з нормальними людьми голотропною терапією (чи переймалася цією психотропією), а з вагітними жінками – ребефінгом уповільненої дії. Психолог подивилася на нього, на неї, і сказала: «У вас параноя».

 
Країна Муз. Країна Блюз.
Музи у протигазах. Блюзи у респіраторах.
Публіка в гідрокостюмах. Доміно на ораторах,
Які виконують з трибун ораторії
І закидують натовп айстрами
І жоржинами. Гаудеамус! Ґлорія!
Галелуйя! З Першим вересня! З ластами
І плексигласовими окулярами
Пропливемо до першого снігу
Глибоководні скати зустрічають фанфарами
Першу експедицію дослідників криги
(А по тому і фарами, і дротами, і моніторами
з кардіограмами після електрошоку)
З Першим вересня! З першими коридорами,
Медвяні корсари осені 2222 року!
 

Але дівчинка не допливла до зими. Можливо, через шкідливу каламуть плексигласу. Можливо, через ласти, що склеїлися. Ймовірно, через те, що во на була приречена, як і переважна більшість японсь ких дітей того історичного відтинку. Щоправда, на відміну від своєї сусідки по палаті, яка не зробила і тисячі паперових японських журавликів, ця дівчинка намалювала 2220 лівих очей, серед яких були навіть очні яблука у розтині з усіма можливими анатомічними подробицями. Але це її не врятувало, і 2221 малюнок випав з дитячих рук…

Що сталося з намальованими очима і паперовими журавликами ніхто не знає достеменно. У одному з чисельних варіантів Євангелія від Андрія Самозваного згадується божевільня, стіни якої були замість шпалер обклеєні аркушиками й поло т нами із зображеннями лівого ока людини, а зі стелі на червоних ниточках звисало чи то 743, чи 535 паперових журавликів. У літописі ж Романа Чудотворця натомість сказано, що у дев’яностих роках двадцятого століття зійшов на землю небачений навіть за часів до Різдва Христо вого осінній падолист, який знищив всі мистецькі здобутки людства, зафіксовані на папері чи за допомогою такого. Можливо, існувала тиха божевільня для метеликів, а потім її розчинив у своєму кривавому золоті грандіозний падолист, хтозна… Принаймні уривки з вищеозначених текстів збереглися у вигляді палімпсестів на череп’яній таблиці, яка кілька тисячоліть виконувала роль надгробку на могилі невідомого мандрівника Танона Володимировича Великомученського-Бомгарова у місті кораблів і міражів Маковієві.

Океан усвідомлення б’ється щосили у шибу Свідомість побігла по цигарки і вже не повернеться Вранці на столі залишається величезна мушля І на драглистому склі візерунок з кристалів солі Весна вже лишає усюди сліди босих ніг Вітер розчісує ребрами чорних дерев повітря Нерпи акваріумні полюють на риб-телескопів Крила метеликів пробиваються з-під землі…

Повз – прозорими акваріумними рибами, анемічними й безтямними пропливають сірі люди, ховають від вітру голови…

На прадавньому татарському цвинтарі вони сиділи всередині патефона, а небо крутилося платівкою, чіпляло волосся… Іржава голка піднімального крана викликувала звуки хоралу з труб пароплавів, які вишикувалися далеко внизу уздовж причалу – терлися лобами об берег, немов потопельники вічного кайфу… … І тоді вона довірилася ельфові на вушко: «Я кохаю…»

_____________________

Бурштинова кішка зіщулилася у кам‘яних долонях прадавніх будинків – дивиться відчужено і пристрасно.

Ковтає слину.

Потвори причаїлися по кутках – сховалися від зливи.

Розіпнені чорні легені чорної пастки вікна плюються блідими фіранками патологічної музики.

Нарциси, біліші за морську піну і перлистий ясмин набули кольору крові, що запеклася в кутику схолоднілих вуст.

Запах чекання розчинився в кімнаті.

Він увійшов через вікно. Спливав пряними пахощами зіпрілого кленового листя, сигар та мадери. Фрак тапера стікав дощем, а вогкі кишені напахували ароматами білого вина й мімози. Сів на підвіконня. Безкровні руки священнодіяли очужіло, набивали люльку чорного дерева з рельєфними зображеннями китайських мавп. Він не мав обличчя, а Маску Червоної Смерті розгвезьгав дощ.

Печатка чорненого срібла притягувала погляд.

Я пошкодувала, що перед катом не прикинулася вже страченою, бо – Дівчинко… Я шукаю Морелу. (Я легкокрилий дух самоспалення. Я-СамотністьЩо-Стоїть-Руки-В-Боки…).

Едгар Алан По зник. В кімнаті пішов мовчазний дощ. Квіти загинули. Їхні трупи з’їв вітер – ніби у Володимирському вмить згасли усі свічки.


ТОПОГРАФІЯ
ПОБІЖНОГО РАНДЕВУ

Від хмари відокремилася фіолетова смуга й опустилася на списи далеких похмурих ялин. Вітер напнув вітрила білизни, і з обох боків балкона небо пішло піною. Чергова пляшка – порожня, але з подихом долі і краплями пива – полетіла за борт і влучила: десь глибоко на дні завищала собака.

Попередні кілька десятків пляшок глухо й опукло розбилися.

За спиною – три повороти: праворуч, ліворуч, праворуч, – до напису на стіні попелом UNDERSTAND? … Тоді, о п’ятій ранку сама собою зірвалася зі стелі схожа на акваріум люстра. Уповільнена мить – ефект рапіду – і безгучна підлога засіяна склом і порцеляною. І погойдується дріт – проростає зі стелі, мов кульбаба крізь асфальт – ніби щойно позбавився не надто важкого шибеника.

По тому вислизнуло в раковину кругле люстерце і сріблясті уламки забили стік…

Вітер дихав тихим дощем, гуляв коридорами, торкав штори…

Коли ВІН примчав, в будинку раптом зник електричний струм, а ВОНА сиділа на столі в чорній широкій сукні незвично коротковолоса, з незвично відкритою беззахисною шиєю…

ВІН виламав шмат цементної плоті балкона – не навмисне, але ЇЙ здалося, що зараз все довкола почне тріскати і валитися, як від землетрусу. І тоді, поки ВОНА вгамовувала опіки поцілунків на тілі і безтямно дивилася на зачинені двері, поновився струм – засичав на електричній плиті чайник, ВІН в очікуванні ліфту писав цигаркою на стіні UNDERST(тут, мабуть, затягнувся і струсив попіл)AND? … і цигарка ще якийсь час дотлівала самотньо на підлозі, а ВОНА так і не побачила, як ВІН вийшов з під’їзду…

Коли сомнамбулічно повернулася з балкона до кухні, помітила ніж на підлозі. Ніж сам вискочив зі склянки з виделками, ледь ВОНА її торкнулася й, описавши дугу, хижо увіп’явся лезом в підлогу поміж пальців лівої ноги, і так стирчав ще якусь мить, аж тут пролунав дверний дзвоник… То був ВІН. Отже, ВІН був щойно тут, це не примарилося…

Тупо дивиться на ніж. ВОНА… … йде коридором, відчиняє одні двері, другий коридор минає боса, знов відчиняє двері й одразу бачить на стіні біля ліфта UNDERSTAND?

Зупиняється серце, знов вибухають притамовані опіки поцілунків, і – хрясь – одні двері за спиною, – гуп – другі, – ВОНА вибігає знову на балкон…

Але ВІН вже, мабуть, далеко.

____________________

Виймаю на ніч мушлі з волосся. Кладу у склянку, немов штучні щелепи. Дивлюся у каламутне від туману вікно…

Оболонь. Фонтан, який чомусь працює взимку.

Брудна крига – серед сміття, мов недолугі фігуристи, ковзають голуби, ворони, папуги… ні, горобці. Деякі купаються, мов качки. З крижаних нагромаджень на іржавих трубах б’є вода. На одному з кранів – суперінсталяція – вмерзлий в кригу поіржавілий металевий ящик під склотару – зсередини б’є цівка води.

Якийсь синій чоловік гарпуном виловлює зосереджено з цього сюрреалістичного басейну залізні ящики. Валуни оточують басейн, немов тороси. Довкола – Оболонь, блякле зимове сонце, базар…

Чому в Києві пиво взимку таке холодне, просто крижане, а влітку таке блювотно-тепле? Мало б бути навпаки. Іn beer we trust! Пиво – рідкий хліб, а хліб не мусить підпорядковуватися зовнішнім температурам.

У нього своя внутрішня температурна константа має бути… Висока поезія! Глибока унітазна філософія!


КЛІШЕ ЖАНРУ

Полиски вечірнього Міста на зливі Фонтану (якого вже нема) – схожі на кардіограму (в історії хвороби – передостання сторінка – перед висновком про смерть). І так незвично, що небо можна бачити лише вгорі – в кам’яній обручці, переплетеній малахітом дерев. Раніше Ліка ніколи не помічала, що центральний фонтан Міста має якусь звукову гармонію. Індустріальна еклектика, одноманітне шквар чання приборканої урбанізацією води, яка зветься «технічною водою», – з поодиноким кла цанням через нерівні проміжки часу. Це не заспо коює, зрозуміло. Але і не дратує. Років ще двапівтора тому будь-який вияв води вабив вібраціями воркотіння Ліку – їй хотілося вмочити хоч пальці, скупатися, принаймні побути поруч – подихати, послухати, роздивитися нехай і одноманітну гру води. Тепер вона могла присісти десь закурити, замислитися чи зачитатися і досить довго не помічати, що поруч є вода. Аж доки щось у ній не звер тало уваги на якийсь гомін, не схожий на гомін лю дей чи транспорту. Раніше Ліка також не звер тала уваги на кількість фотоспалахів, які миттєво відбивалися у воді: WOW! SAM – SUM – САМотній – СУМ – SІM-SІM – SAMSUNG – www. Down-Town – PSYCHO – Saturday…

Брудні східці Фонтану (канєшно, і пиво, і – нарешті – Gіtanes), печальне і відчужене вікендове Місто на тлі попелясто-рожевої яткової хмари поруч з кривим і недоречним місяцем – крізь завісу фонтану – мерехка стума – потроху оживають сплетені кишки світлових реклам…

Довелося-таки зізнатися собі, що від початку дня саме цю годину було вирахувано внутрішнім годинником задля когось з вродженим «синдромом таксиста». Просто побалакати з кимось незнайомим.

В принципі, байдуже якої статі, але ж просто жінка ніколи не підійде до незнайомої жінки, щоби познайомитися і просто поговорити. Після цього стало легше змиритися з тим, що всі вони так і ходитимуть по голові (переважно зграями), не помічатимуть, не підходитимуть поговорити, висітимуть одне одному на шиї, похитуючись в поцілунку…

– Можна попросити у Вас сигарету?

Рука звично-байдужим жестом машинально потяглася до сумки, очі сіпнулися вгору, і – не встигли щось розгледіти, – як раптом хтось грубо гаркнув:

– Ні! Не можна! Мені остогидли чоловіки, що шкуляють у мене цигарки, гроші, пиво, мізки, час, увагу, життя, – альфонси!

– Вибачте! Я обрав невірний спосіб знайомства.

Але годинника я у Вас не помітив, а запальнички може й не бути.

Чоловік закурював свою цигарку і з ледь помітною усмішкою в русявій бороді спокійно дивився в лице.

– Я не хочу з Вами знайомитися, бо правити теревені мені вже розхотілося, а з іншою метою я не знайомлюся.

– Гадаєте, на вулиці не можна зустріти нікого вартого? А про що ви хотіли поговорити?

– Просто потриндіти. Цього може бути вартий будь-хто. Але настрій пройшов. Вибачте за грубість.

– Будь ласка. Я сам винен. – сказав чоловік і відійшов.

Зробилося спочатку порожньо, потім – вільно і гарно. А зрештою – зовсім огидно. І смішно, але не по-хорошому смішно. За якусь хвилину розмови встигло відчутно стемніти і довкола визрівали потроху каламутно-помаранчові ліхтарі.

СПІЛКУЙСЯ ВІЛЬНО – ЖИВИ МОБІЛЬНО! – спалахнув навпроти напис на будинку з «Біг-Беном». Хрещатицький годинник пробамкав «Як тебе не любити, Києве мій» на честь восьмої години вечора. Містом оволоділа вечірня осінь.

Вкотре починалося життя з мертвої крапки – з нуля, з «місця без жалості». Нормальне кліше жанру «жіночий роман». …

__________________

Один старий і хитрий індіанець з племені Які (якого, між іншим, звали Дон Хуан) змусив одного молодого і нудного європейця сидіти у парку на лаві й чекати на Подію. І Подія та була Смерть. Начебто саме для молодого і нудного європейця (якого, між іншим, звали Карлос Арана), саме в цьому місці, саме у цей час конав на галявці мексиканський безпритульний, аби продемонструвати, як життя покидає людську оболонку.

Напевно це – видовище. Можливо, захопливе… А бу ває й так: одного ранку виходиш на балкон вішати вип рану білизну й очі втуплюються в труп. Чоловіка середнього віку. Зріст приблизно сто сімдесят сантиметрів. Худорлявий. Волосся чорне. Одягнений у коротку синю зимову куртку (розхристану й хрустко завмерлу дибки на грудях ніби від вибуху осклілої оболонки, що випускає душу на волю), картатий вовняний шарф, коричневі штани та чорні чоботи (витертий чорний капелюх зі штучного хутра валяється за кілька метрів теж МЕРТВИЙ).., в труп, що лежить горілиць на надпід’їздному дашку навпротної вісімнадцятиповерхівки…

На балконі стовбичить розгублений і очманілий від ранкового двадцятиградусного морозу міліціонер.

А з балконів усіх вісімнадцяти поверхів позвішувалися мовчазні обивателі. І дивляться вниз. Спостерігають, як нічого не відбувається з трупом. Спостерігають Втілення Гіпсовоі Незворушності.

Ніколи в житті не бачила нічого жаскішого за ту скам’янілу самотню оболонку – сміття сміттям… паскуднішого за тих спостерігачів. Може вони міркували, чому в трупа з рота не йде пара?


КУДИ ПОДІТИ ЛАЙНО?

Маленький трабл професійно-ментального панка

Якщо вас накрило тотальною фінансовою кризою, то вам, звісно, не до туалетного паперу, хоч і коштує він копійки. Але ж, вам нема чого курити (тим більше, з бодуна, тому що до вас приїхали музи канти зі Львова – цілий гурт у складі п’ятьох чоловік – а така подія аж ніяк не обходиться без щодалі невизначенішої кількості бухельця), отже, повторюю, чи до туалетного паперу людині в такій ситуації? А людям (деяким досить часто) властиво періодично випорожнюватися, тому що, на жаль, не фіалками вони живляться, або, скажімо, повітряними бактеріями, наче якісь симпатичні сапрофіти на кшталт моху чи лишайнику. А людей, з вашою родиною разом, виходить дев’ятеро (не враховуючи кішки з її п’ятьма кошенятами, які, на щастя, не користуються вбиральнею, натомість, щоправда, користуються всією квартирою, попри жорстокі дезінфекційні заходи). А унітаз лише один. І нікому навіть на думку не спаде, що унітаз – надзвичайно ніж на та примхлива істота, яка однозначно негативно реагує на газети. Годувати його грубою целюлозою, та ще й у такій кількості (по газетній полосі на одну особу казна скільки разів на день) – це все одно, що вас годувати, скажімо, китайською вермішеллю разом з упаковкою. Простіше кажучи, унітазові досить швидко (менш, ніж через дві доби) зробилося зле. Спочатку він могильно стогнав чревним дискан том, а потому почав блювати (здогадайтеся, чим). Всі відвідувачі клозету спочатку якось кволо поставилися до інциденту, бо самі почувалися не краще, але напевне знали зі власного досвіду, що, мовляв, минеться саме по собі, – досить лише спожити ще певну кількість того, чим вивернуло, – ну, просто похмелитися… Але унітаз дав зрозуміти, що, особисто він дотримується зовсім іншої думки.

Коли всі нарешті це зрозуміли, було вже надто пізно.

Все одно, що промивати шлунок коматозному.

Попри це, три доби нещасну істоту з ентузіазмом (який дедалі помітніше вщухав) труїли соляною кислотою, лугом (запізно згадавши зі шкільного курсу неорганічної хімії, що одне нейтралізує інше), і навіть «царською водкою»… Акція вандалізму, щоправда, в дечому мала несподівано позитивні наслідки – геть повиздихали непереможні досі таргани (а разом з ними ні в чому не винні павучки, мурахи та мокриці). Це викликало у всіх такий напад ейфорії, що змусило забути про трабл з лайном і, заразом, «обмити» це діло. До того ж, періодичні гості (здебільшого журналісти з телеканалу N) стверджували, що з плином часу все обов’язково розсмокчеться саме. Їм вірили, тому що людині властиво вірити у краще, і взагалі – вірити. Чорт…

Що воно таке – віра?

Мене завжди цікавив механізм цього почуття, чи відчуття, чи «стану душі», чи що воно таке взагалі?

Можна щось знати, але як, яким місцем, звідки ти це знаєш – хрін!.. Правильно Хантер сказав, що реальність сама надто обдовбана, аби… Господи, я відчувала (відчувала, ЗРОЗУМІЛО?!), що Майкова «корекція психіки» надто далеко заїхала – гальма аж верещать на поворотах, – але викликати «дурку» для мене й досі майже те саме, що викликати ментів. Я не наважилася. Більше за все я боялася (серед бухого львівського народцю, який тлумиться риторичним траблом «куди подіти лайно?»), що Майк грохне якогось чергового бомжа у боротьбі за пляшки, – надто якісно «поставить йому на лоба печатку» пивною пляшкою, дабі-дабі-дабі-фемілі-да-ру-бля…

Надто після того, як ми вночі полишили втоплений у горілці флет («олдова герла» – давня знайома, як це тепер називається по-гавтентичному, «мисткиня», дабі-дабі-дабі-бля – оповита фінічками, саме «вантажила» мізки гітаристові якимись гіповими байками) та ломонулися до цієї волохатої потвори, дай боже йому жити стільки, скільки захоче, себто скільки витримає – ані на мить більше того… Це була звичайнісінька п’яна психіатрична тєлєга про те, що Джон «кинувся»(Муха істерично напизділа по телефону – хіба хтось колись вірив істерикам Мухи?!), але наша «корекція психіки», мабуть, перебувала на якомусь абсолютно аутичному етапі прадавньої рептилії – десь на рівні найолдовішого відділу мозку, – тому що ми у це повірили. Звісно, це чудо було живе і здорове (наскільки можна говорити взагалі про якесь здоров’я стосовно Джона)…

Скільки я ще буду губити свої улюблені каблучки, швендяти о четвертій ранку в стані обдовбаного транками єнота по якихось урбаністичних дупах та викликати батьківське співчуття у водіїв випадкових примарних тачок?.. Господи, і коли це закінчиться?! І куди лайно подіти?! О, Блін, Безтурботний Їздець!

Серед ранкової срані велася квола перенедопита бесіда (між геть очманілим від неспання та горілки Назіком-гітаристом та навпрочуд жвавою Свєтікоммисткинею) про необхідність збудувати на дворі клозет, повісити на нього амбарний замок і видати всім мешканцям флету ключі (і обов’язково повісити ті ключі на шию – на короткій мотузці, аби не загубили, – і респіратори, аби не відчували смороду, нахиляючись до дверей – дотягнутися ключом до отвору, дабі-дабі…). Прокравшись до ліжка, я, окрім – природно – чоловіка – знайшла там обох дітей і кішку з усіма кошенятами. Йобть…

Ну куди його сунутись – хіба лише до ванної. Але з’ясувалося, що і ванна теж зайнята – там хтось комплексно відтягувався (себто водночас блював та мився, судячи з різноманіття звуків). Поки я тинялася коридором, намагаючись змусити мозок хоч трохи подумати, прокинулися всі, хто спав, і тут я відчула якесь злонавмисне лоскотіння по всьому тілу – я відчула, що моє довготерпіння врештірешт вичерпалося, і зараз я зроблю те ж саме, що майже тиждень тому зробив наш унітаз. Я зайшла до спальні і дуже ввічливим тоном промовила до свого чоловіка щось на кшталт: «Знаєш, любий, мій терпець урвався і зараз буде всім пиздець!».

Аж раптом кішка вичавила з себе якесь неймовірне арпеджіо і пішла блювати під трюмо. Кімнатою вмить розповзся унікальний сморід, а в мене стався напад істеричного реготу, який поступово перейшов у нервову гикавку. Мій чоловік зрозумів, що цього разу все справді дуже серйозно і, для початку запу лив склянкою в стіну. Піля чого він вчепився нігтями у своє розкішне волосся і осклів. Через годину я вивернула йому на голову повну миску довбаних дрібних окунів, з якими я ту саму годину мудохалася, аби їх почистити. Він люб’язно повернув їх на мою голову – але вже в прямому сенсі.

Таким чином конфлікт між ідеалами та реальністю було вдало залагоджено. Всі якось надто жваво взялися до справ, і лише тут остаточно з’ясувалося, що Майк таки зник.

Аліса, яку напружили гавтентично-субкультурним товаром, за ці дні не продала й однієї фінічки, попри те, що вони, справді-таки були суто «львівськими» – в Києві жодне вгодоване узвізне падло та ких не зробить (все одно затьорхані американські свині купують ложкоматрьошки, гербомайки та скляні брелоки в стилі «тампакс»). Від концертів грошей теж не доводилося чекати – дякуйте за «сталічную» рекламу (в крутому нічному клюбі:

«Щось будете замовляти? – та ні, дякуємо, ми – музиканти…»). На радіоефіри люди приповзали набряклі від дощу та алкоголю, і єдине, що їх цікавило: «Куди подіти лайно?». Привид Безтурботного Їздця (не плутати з Easy Rіder’ом) бовванів за вік ном, як блювота борщем на шибці потягу. Але це ще був не повний їздець.

Похмурим днем (діти спали) Назік, я та Свєтік зависали на кухні з кавою та цигарками й обговорювали сатанізм. Коли я писала статтю про транссексуалів, мені довелося познайомитися з сатаністкою-юристом, яка в обмін на свою допомогу хотіла від мене статтю про сатанізм («справжню», «не жовту», в тому ж науково-популярному стилі, в якому, на її думку, я писатиму про трансів). Мені не хотілося писати про сатанізм, тому що я ніколи всерйоз не цікавилася жодним з боків фольгової медалі християнства. Думаючи як від цього делі63 кат но відкараскатися, я розповіла цю зворушливу історію Свєтіку і несподівано зробила їй тим самим тіпа подарунок. Вона марила написанням подібного матеріалу, і досі не змогла знайти в Києві жодного справжнього концептуального сатаніста! Тепер Іда Ворс (це її псевдо) вже три тижні варилася у котлі різноманітних сатанинських конфесій, і її просто розпирало від навали отриманої інформації.

Саме в ту мить, коли ми мляво обсмоктували тему Чорної Меси та постулати «Сатанинської Біблії» Антона Шандора ЛаВея, з прочиненої кватирки щось м’яко грюкнуло і перед наші очі постала моя киця, оповита інфернальним світлом квітневих дощових сутінок, з виряченими очима і гігантським – майже з саму кішку – пацюком в зубах. Гадаю, і я й Іда вперше в житті відреагували класично «по-жіночому» – заверещали. Назік остовпів, цигарка, наче рапідом, вивалися з його рота на коліно і заходилася пропалювати дірку в джинсах. Фєнька (це кішку так звати) не чекала такої бурхливої реакції на свій героічний вчинок, але оговталася швидше за нас, і зіскочила на підлогу розкішним стрибком пуми, зачепивши пацюком Ідині коліна. Дико озирнувшись, вона взялася відгризати здобичі голову. Зрештою, це не цікаво, але ми тричі виносили Фєньку разом з її трофеєм на вулицю, щиро розхвалюючи котячі мисливські здібності: Назік тримав за хвіст пацюка, я тримала на руках кішку, при цьому ми обоє були в капцях, а я ще й в халаті; перехожі прутеніли, думаючи, що ми вигулюємо своїх домашніх улюбленців. І тричі Фєнька з’являлася нам в той самий спосіб в облямівці кватирки. І тричі ми непідконтрольно верещали, а Назік упускав цигарку.

Ввечері, маючи вщент пошматовану психіку, ми знову наллялися, а вранці Їздець ефектно вдерся до нашого флету на своєму їздецевому Харлеї, або навіть Вінсент Блек Шедоу… Моє тіло, ще навіть не протверезіле, перебувало, здається в кухонному кріслі в стані кататонічного ступору. І раптом в коридорі намалювалися три брутальні постаті, обліплені багнюкою та вапном. Випромінюючи якесь хворобливе задоволення, до кухні заплив мій чоловік і голосом Месії сповістив, що ці три кондоми є сантехніками, яких він особисто викликав. І тут «сантехнікам» ніби шлюз відкрили – в три пробуханих голоси з них почало перти лайно – «понти» на вибивання бабок, мовляв, «ви що срете туди, чи що?!» Мовляв, ми взагалі-то не займаємось вигрібанням лайна, мовляв, дзвоніть у фірму, і таке інше. Ситуація тривіальна, і мій чоловік відкрив було рота, аби поторгуватися з тими вишкребками, але тут несподівано стався «дубль». Моє тіло, мов чорт з табакерки, вистрибнуло з крісла у весь свій гігантський зріст, рот перетворився на якийсь віртуально-кислотний гучномовець, з якого щільним потоком понеслися низькочастотні матюки: «Ах ви ж виблядки, йобані в рота, іжаче лайно, сучі вишкребки, курва мать, якого ж ви, підори, приперлися, якщо ви, блядь «такого не робите»?! Ви, гандони блювотні, вилупки (чому вже не випадки, якщо припустити, що вони випали з мами на кшталт викидня? Або ще є кльове слово – вочевидьки від слова вочевидьок, – його вигадав наш комп’ютер) від вас тхне лайном, ви все життя лише в лайні копирсає теся, гадаєте, що можете згнущатися над людьми, і вам ще за це гроші заплатять, та йдіть ви на хуй, коз ли, викидні собачі! Якого приперлися, пролітаріят довбаний, треба було, блядь, в музиканти йти…». І тут мене відрубило: у моїй квартирі спало п’ятеро музикантів! Проте, «виблядків» наче вітром змело – ці смердючі дяді настільки спрутеніли від подібної зустрічі «тендітною господинею», що забралися геть, панічно злиняли, не вичавивши й звуку, навіть забули якийсь інструмент (який потім охрестили моїм воєнним трофеєм)! Чоловік прикипів до стіни з відваленою щелепою. З ванни виповзла заспана вокалістка Леська й промимрила: «А що сталося?».

«Нічого,» – прошепотів мій чоловік, – «Світлана щойно сантехніків на хуй послала».

Зрештою, з часом все дійсно минулося, крім двох речей. Перша – зник Майк, – викинув всю свою одежу (навіть фінічки і хрестик з шиї), перешмату – вав всі електричні й телефонні дроти, і – зник.

Друга – питання «куди подіти лайно?» так і лишилося нагальним траблом, адже лайна і всередині (а надто – в голові), і довкола, і в довколишніх стільки – вигрібай не вигребеш… і «реальність» геть обдовбана, і… словом… don’t trouble troubles tіll trouble troubles you!

__________________

Голомозі вікна пухнасте сонце крізь імлу ранкову запах суниць та свіжого укропу прикмети невимушеного розколу точильного каменя часу на два уламки: літо і… літо… Сновигають у хмарах ранкові трамваї й ранкові люди в автах запорошене пилком бурштинове місто в мушлі позаприродного поєднання літа й осені осені та весни… Час проростає всередину мене виштовхує волосся й нігті назовні – до сонця що сліпне серед бетону бо загубило твій слід на бруківці і Місто тепер не натягує струни що в серце вросли гачками для риби і тіло не йде по кривавому сліду – сомнамбулою за власним серцем і сонце заблукавши вчергове ридає і трощить позахмарний посуд і зимно і сумно від літніх істерик природи – і хочеться хочеться сонця й гарячого чаю.


    Ваша оценка произведения:

Популярные книги за неделю