Текст книги "Боцман з Тумана "
Автор книги: Микола Панов
Жанры:
Прочие приключения
,сообщить о нарушении
Текущая страница: 7 (всего у книги 9 страниц)
І коли я втекла, подумала: треба назватися дружиною офіцера, Медведєвою… Тоді мені краще допоможуть… – швидко, майже скоромовкою додала вона і глянула злякано. – Адже ви все одно допоможете мені?
– Не бійтесь, – серце Медведєва налаталося в грудях. – Коли ви востаннє бачили Настю?
– Настю? – перепитала жінка.
– Авжеж, Медведєву, мою дружину… І сина… Адже вони були разом…
– Так, вона з хлопчиком… – очі Марусі мали якийсь дивний вираз. – Але після пароплава я майже не бачила її. Вона працювала у внутрішніх приміщеннях.
– А хлопчика, Альошу?
– Вашого сина? Я його не бачила ні разу, як і свого. Вони сказали, що тримають дітей заложниками, щоб ми поводилися добре. Але ми їх не бачили. Тільки знали: вони десь близько, вони відповідають за нас.
– І все-таки ви втекли?
Вона підвела похмурі, повні докору очі.
– Я не могла не втекти. Мене все одно засікли б до смерті. Мене повинні були покарати перед строєм. Ви не знаєте, що таке покарання перед строєм. – Кожна риска її обличчя раптом затремтіла. – Я все одно не побачила б мого хлопчика…
Вона дивилася вниз, перебираючи край халата. Медведєв відвів очі.
– Що це за місце, де ви працювали?
– Не знаю, – мляво сказала жінка. – Ми тільки місили бетон. Носили щебінь і воду. Потім бетон кудись відвозили. З нашого барака всі працювали на поверхні…
– Ви хочете сказати, що інші працювали під землею у скелях?
– Так у нас говорили… Ми не ходили в той бік…
– І ви ні разу не бачили Насті? Чи мого хлопчика? Це неймовірно.
Її великі очі з тим самим дивним виразом зупинилися на ньому.
– Ми не могли бачити нікого з них. Між нами був колючий дріт… За дротом химерні трикутні гори… Ніхто ніколи не показувався звідти. Я ніколи не забуду один випадок…
Вона раптом замовкла, осіклася, нерухомо дивлячись униз. Медведєв мовчки ждав.
– Один хлопчик… Це був не ваш і не мій хлопчик… підкрався до грат, мабуть, хотів побачити свою маму… Може, думав пролізти під дротом. Охорони не було поблизу… Я саме проходила там… Він схопився рученятами за дріт. І раптом його почало трясти: тримається за дріт і трясеться. І не може крикнути. Хотіла кинутись до нього. Злякалася. Він уже почорнів і трясеться все дужче. Я почала кричати… Прибігли солдати, відтягли його довгими гачками, кудись понесли… Не знаю, що з ним було далі…
– Дріт під високою напругою. Кати! – сказав крізь зуби Медведєв.
Він ходив туди й назад нервовою, поривчастою ходою. Вийняв папіросу і заховав, не закуривши.
– Діти там вимирають, – шепотом сказала вона, – я чула: вони працюють під землею. Я ніколи не побачу мого хлопчика…
Медведєв ніби не чув, тільки ходив усе швидше і швидше. Раптом зупинився перед нею.
– Ви не знайшли б на карті це місце?
– Як я можу? – розгублено сказала вона. – Тут усі скелі однакові. Я можу помилитися… Звичайно, помилюсь.
– Вас привезли прямо туди на транспорті, на пароплаві?
– Ні, спочатку висадили у маленькій затоці, потім посадили на машини…
– Може, пригадаєте орієнтири… Обриси місцевості навкруги?
– Там однакові, зовсім однакові скелі… Крім тих трикутних горбів… Так, ще ось що… Наш табір був у такому дивному місці… Оточений скелями, неначе у висохлому озері… Немов на дні висохлого озера… І вгорі, і по гребеню – колючий дріт, за нього вхопився той хлопчик… І другий ряд дроту внизу, навколо землянок… І в цій клітці, глибоко внизу, – всі ми, російські жінки…
– Отже, ви жили разом з моєю дружиною?
Вона схопилася. Підняла руку безпорадним заперечливим рухом. Не зводила з нього ясних, болісно ясних очей.
– Ви сказали, що всі жінки жили в одному котловані. Як же ви могли ні разу не зустрітися з Настею?
– Я не зустрічалася з нею, – тихо промовила жінка. – Ви мене не зрозуміли. Я з нею не зустрічалася.
– Але ж ви сказали…
– Дайте мені відпочити, – вона важко сіла на камінь. – Запевняю вас – я нічого не приховую… Але я так утомилася. Дайте мені відпочити…
– Гаразд, – сказав Медведєв. – Ідіть відпочивайте…
Розділ одинадцятий
БОЦМАН ДАЄ КООРДИНАТИ
Медведєв лежав на краю висоти, стискував льодяними пальцями бінокль, знову і знову оглядав пустинний далекий берег.
Нелюдська туга стискувала серце, спирала дух, позбавляла сил. Закінчивши розмову з Марусею, поглянув на навколишні скелі. Сонячне світло здалося чорним. Щось, неначе гуркіт близького прибою, шуміло у вухах.
Так от – він дізнався нарешті про сім’ю. Побачив жінку, яка вийшла з фашистського пекла – примарну, тьмяну подобу колишньої людини. Невже Настя теж стала такою?.. Якщо жива ще… І Альоша… «Діти вимирають», сказала ця жінка…
Може, зараз Альоша, покинутий всіма, голодний, не розуміючи, за що така мука звалилася на нього, лежить де-небудь у кам’яній печері, в холодному темному кутку… І ніякої можливості допомогти… А ця жінка плутає, не договорює щось…
Медведєв заскреготів зубами, ударив кулаком по скелі. Біль пронизав руку. Опам’ятався, знову стиснув пальцями чорні розтруби бінокля.
Зараз не час тужити і нити, треба щось робити – і якомога швидше… Він лежав, розкинувши ноги, закутавшись у плащ-палатку, дивлячись на берег, на безшумний океан з обідком піни біля скель.
І в міру того як він вдивлявся у берег і море, немов темне покривало спадало з очей, шум у вухах припинився, думки линули спокійніше. Море, любиме, ні з чим незрівнянне, неначе входило в душу, прояснювало, захоплювало у свій вічний безкрайній простір.
Сонце сідало за скелі. Небо було у найніжнішому, налитому м’яким сяйвом пір’ї – жовтого, перлистого, червоного, блідорожевого кольору. Вода, лілова біля лінії рифів, – вони згори схожі були на чорний, ледве помітний пунктир, – до горизонту світлішала, палала металевим глянцем, мінилася золотом й ізумрудом. І в порівнянні з цим сяйвом берег здавався темносинім, вкритим імлистим покривалом. Червонуваті плями, неначе закипіла кров, були на дальніх схилах. Може, Настя і Альоша дивляться звідти… І не тільки вони! Сотні інших полонених фашизму, на допомогу яким повинні прийти радянські моряки!
І він працював знову: засікав нові точки по блиску бінокля, по обертанню фальшивої скелі, позначав їх на карті. Таких нових точок було небагато. Більше підтверджувалися попередні спостереження… Нарешті він згорнув карту. Закляклий, наскрізь пронизаний вітром, відповз він од краю висоти.
Обстановка дуже ускладнилася. На Чайчиному дзьобі дві сторонні людини… Чи міг він уникнути цього, чи міг Агєєв не приводити їх сюди? Ні, треба було допомогти льотчикові, який зазнав біди, не можна було залишити його і цю жінку в гірській пустелі… Документи льотчика в порядку, розповідь жінки підтверджує його слова. Але тепер кожної миті треба бути напоготові… Радирувати обстановку в штаб, негайно запитати вказівок…
Виконання завдання… Думати зараз тільки про це. Не досягнуто ще головної мети – старшина довів, що неможливо подолати підступи до секретного району. Але, може, цей льотчик, ця Рябова все-таки допоможуть уточнити координати. Рябова явно не договорює щось, треба ще раз у присутності Агєєва поговорити з нею…
– Старшина! – підкликав боцмана Медведєв.
Агєєв підійшов своєю звичайною, ковзною ходою. Побачивши обличчя командира, почав сильніше смоктати незапалену люльку.
– Як справи, боцмане?
– Все нормально, товаришу командир. Гості наші відпочивають: дівчина – у кубрику, льотчик під скелею влаштувався, зовні. Я з ним ще поговорив. Він чоловік нічого, добродушний, чули: навіть револьвер свій пробачив мені…
– Постійні вахти, як я сказав, встановили?
– Так точно. Кульбін від передавача не відходить, Фролов на вахті біля ущелини. Скоро час їх підміняти.
– Бачиш, старшина, справа яка, – Медведєв витягнув папіросу, але глянув на боцмана, на його незапалену люльку і засунув папіросу в кишеню. – Потрібно б десант викликати, вдарити по цьому гнізду. От тільки невідоме розташування самого об’єкта. Місця його радирувати не можемо…
– Відносно його місця, товаришу командир, я дещо метикую.
Медведєв різко підвів голову.
– Ви ж сказали, що розвідати нічого не змогли?
– Розвідати не зміг, а координати його тепер назву точно. Мені оцей льотчик і дівчина все роз’яснили.
– Вони ж не можуть нічого уточнити.
– А все-таки повідомили те, що потрібно. Дозвольте карту, товаришу командир. – Він одвів Медведєва під скелю, розгорнув на камінні карту.
– Льотчик, я чув, сів уперше там, де туман розвіявся. Тому й літака не пошкодив.
– Вірно, – сказав Медведєв.
– А дівчина, Маруся ця, казала: за розпізнавальними знаками віддалеки визначила, що літак англійський, через те в нього і залізла. Пам’ятаєте, товаришу командир?
Медведєв кивнув.
– Туман вчора цілий день на скелях жив, тільки надвечір розійшовся. Вітер дув із-за гір, що берег з усіх боків прикривають. Тільки один раз того дня туман почав розходитися, це коли я в горах бродив уранці. Тоді подув побережник з моря. І так з півгодини дув. А об’єкт цей, дівчина казала, біля берегової межі…
– Хіба вона казала? – сумнівно подивився Медведєв.
– Не раз казала: ніж там залишатися, краще в море кинутися. Значить, там було море.
– Так, вірно. – Медведєв провів долонею по лобі. – Ви, старшина, все примічаєте.
– Отож, якщо вітер навіть з моря тут дме, туман ще довго живе по низинах, вони там хребетками прикриті. Є тільки одне місце в тому районі трохи вище, рівне – туман там відразу розсіюється. Отже, тут він літак і посадив.
Агєєв упевнено обвів пальцем одне місце на карті.
– Сюди ось автострада веде, далі шлях закритий. Ось тут височина, неначе площадка, де можна літакові сісти… А вам вона про трикутні горби говорила?
– Говорила.
– Ці горби поруч із занедбаним нікельовим рудником: вибрана порода… А рудник глибоко в сопку йде, там могли підземний завод розташувати… І породу не треба висаджувати в повітря, шахти глибокі, сам колись бачив.
– Хіба ви там бували, боцмане?
– Бував за старих часів. Я ще хлопчиком на норвезькому рибальському судні служив. Ми за гренландським тюленем ходили, тріску ловили на всьому узбережжю. Я тут кожний мисок, кожну заглибину знаю.
Медведєв устав. Його очі блищали.
– То, гадаєте, можемо радирувати координати?
– Думаю, не помилитесь, товаришу командир. Медведєв поклав на коліна планшет, почав швидко писати.
– Я ось що повідомлю, старшина: «Візуальним спостереженням установили точки гармат берегової оборони, зенітних батарей…» Тут випишу всі наші записи на карті… Далі: «Приблизні координати об’єкта X…» Дам вказане вами місце… «Прошу інструкцій про дальшу роботу поста. Маю двох сторонніх…» Складу шифровку. Хай Кульбін негайно передасть…
Він схилився над папером і картою… Агєєв пішов, як звичайно, безшумно і швидко… Вітер шелестів картою, виривав папір з, рук, але Медведєв не звертав уваги, хотілося швидше відправити шифровку.
Чиєсь делікатне покашлювання примусило його підняти голову.
– Хелло!
Англійський льотчик стояв за кілька кроків, дружньо усміхаючись. Підійшов, сів на камінь. Медведєв заховав карту і папір у планшет. Усміхалося поруч рожеве, товстощоке обличчя, підстрижені вусики вилискували міддю.
– Хелло, камрад, я вам перебив? Але тут жахлива нудота, на цій площадці під хмарами. Хотів би довідатися про свою дальшу долю. Знаєте, в розпалі війни, коли з бойового літака переселяєшся прямо до орлиного гнізда над океаном, хочеться мати деякі перспективи на завтра.
– Перспективи у нас однакові, містер О’Греді. Поки ми перебуваємо тут, будете моїм гостем.
– Я в захопленні від такого хазяїна, – вклонився льотчик, – але скільки часу це може тривати? Вибачте за солдатську прямоту запитання.
– Цього не можу сказати вам точно. Може, два дні, а може, й місяць.
– Але дідько його бери! – льотчик плеснув по коліну долонею. – Я не можу пробути тут місяць. Мене кличе мій обов’язок. Я прошу вас, старший лейтенанте, дати мені можливість перейти лінію фронту, пробратися до своїх.
Медведєв холодно глянув на нього.
– Ви уявляєте собі, де ми знаходимося, капітане О’Греді?
– Уявляю, – крикнув льотчик, – у чорта в зубах, у самій пащі ворога! Але ви ж пробралися сюди? Якщо дасте мені провідника або хоча б карту місцевості, шлях, яким ви йшли…
– Провідника я не можу вам дати, ви самі бачите, скільки в мене людей. А відпустити вас самого… це означало б відправити вас на смерть.
– Але якщо я хочу ризикнути життям, щоб пробратися на корабель?
– За ваше життя відповідаю зараз я: ви мій гість. – Може, вірніше полонений? – льотчик різко встав.
– Але чому ж полонений, містер О’Греді?
– Я відчуваю себе полоненим, – похмуро сказав англієць. – Я в такому віці, що не потребую няньки. А цей ваш боцман ходить за мною слідом. У мене відібрали зброю…
– За те, що загублено ваш пістолет, боцман буде покараний, якщо ви наполягаєте на цьому.
– Ні, не наполягаю, – знизав плечима О’Греді.
– А іншого пістолета, на жаль, я видати вам не можу. У кожного з нас є тільки особиста зброя – віддавши її, учинимо військовий злочин. А щодо няньки, я скажу боцманові, щоб не набридав вам своєю присутністю.
– Дякую, старший лейтенанте. – Льотчик раптом знову весело розреготався, вусики застрибали на пухлій губі над рівними зубами. – Що ж, будемо вважати дипломатичні переговори закінченими. Будемо сподіватися, що все йде на краще. Хоч у нас є прислів’я: «Надія – гарний сніданок, але погана вечеря…»
Він обернувся, неквапливо пішов за скелю. Медведєв знову схилився над шифровкою.
Через деякий час старший лейтенант зайшов до кубрика.
Жінка схопилася з койки, неначе її застали зненацька. Вона щось кроїла, перед нею лежали смужки матерії, клаптики.
– Ось, Василю Степановичу, передайте негайно! – подав Медведєв шифровку Кульбіну.
Потім поглянув на жінку.
– Та сидіть, будь ласка. Чого встали?
Вона продовжувала стояти, дивлячись на нього з переляком.
– Сідайте! – повторив Медведєв.
Вона сіла на самий кінчик койки, підібгавши ноги.
Кульбін почав радирувати, схилившись над столом. Апарат ледве було видно у вечірній напівтемряві. Медведєв вийшов назовні.
Агєєв стояв біля кубрика, задумливо дивлячись вдалину. Синюваті довгі тіні верховини скелі перетинали площадку.
Медведєв підійшов до боцмана. Звідси видно було спуск в ущелину, Фролова, який стояв на вахті з автоматом у руці, недалеко від Фролова – льотчика.
Медведєв поглянув на Агєєва.
– Слухайте, старшина, мені на вас цей англієць скаржився. Правда, що ви за ним назирці ходите?
– Ні, товаришу командир. Просто площадка тут маленька, розминутися важко, от йому і ввижається.
– Так ось що – ви все-таки старайтеся розминутися. Щоб він себе тут полоненим не почував. Правда, сам я наказав очей з нього не зводити і не відміняю наказ. Але ж делікатна це справа… – Медведєв допитливо дивився в суворе обличчя боцмана. – Хлопець він неначе добрий, простий, нічого йому життя отруювати. Га?
Агєєв мовчав.
– Чого ж ви мовчите, боцмане?
– Я, товаришу командир, чомусь татуся-покійника згадав. Був він рибак, помор, людина малосвідома, у Соловки на богомілля Білим морем ходив. Так він мені завжди образок Соловецької божої матері показував, копію з ікони, що висить біля соборних воріт. А на тому образку два кругленьких отвори прорізані, там, де ядра з англійських кораблів соловецьку ікону пробили.
– Ви це до чого?
– А до того, що татусь через свою малосвідомість завжди мені говорив: «Хоч і англійці, видно, не ті стали і мир у нас з ними, а все-таки потрібне пильне око». А потім бувало додасть: «З ведмедем дружись, а за сокиру держись». Це у нас таке прислів’я є.
– Розумне прислів’я, старшина.
– І проти цього льотчика я хоч нічого й не маю, але прийшла мені дивна думка.
– Яка думка? – насторожився Медведєв.
– Здається мені, що він у чужій одежі ходить. Не бачили, як він хусточку мимо кишені сунув? Наче до цього одягу не звик.
Медведєв стурбовано провів рукою по обличчю.
– Фантазуєте, боцмане. Дивні у вас думки…
– Точно, товаришу командир. Мені після всіх цих походів скоро зелені чорти почнуть ввижатися. Дозвольте іти відпочити?
– Ідіть… А втім, стривайте, боцмане. Агєєв зупинився.
– Хоч і дивні у вас думки, а все-таки береженого й бог береже. Так же, правда, татусь ваш говорив? Звичайно, краще б зовсім цих сторонніх тут не було. Але коли вже вони тут, то й справді треба до них бути якнайближче. Тільки без нав’язливості, боцмане… Ви Фролову наказали, щоб він також стежив за О’Греді?
– Так точно, сказав.
– Тоді зараз вам відпочити можна… До речі, не знаєте, що ця жінка там кроїла?
– Новий костюм підганяє. У мене зайва матроська роба була – ще давно морем сюди цілий морський чемодан прибило… Я їй і запропонував. Гидко їй в цьому халаті…
Вони повернулися до кубрика. Жінка знову запобігливо схопилася. Почекавши, шмигнула до виходу з темним згортком під пахвою.
– Хотів вас попередити, – сказав Медведєв, – до краю площадки підходити не можна, можуть побачити знизу.
– Гаразд, – слабким голосом сказала Маруся.
– Вогню засвічувати не можна. У вас є сірники?
– У мене немає сірників. Я не буду запалювати вогню.
Агєєв ліг, зігнувшись у кутку під плащ-палаткою. Маруся почекала, ніби хотіла сказати щось… Зітхнула уривчасто, зникла за дверима.
Агєєв устав, нечутно вийшов за нею.
Кульбін швидко писав біля апарата.
– Товаришу командир, радіограма-відповідь. Подав ледь біліючий у темряві папірець.
– Це десант, товаришу командир? – сказав шепотом. – Може, на світанку!
– Так, це десант, Василю Степановичу, любий! – Очі Медведєва сміялися, він неначе помолодшав, давно Кульбін не бачив таким свого командира. – Завтра вирішиться все. Може, останню ніч тут перебудемо. Може, завтра…
Він не договорив. Радість світилася в його очах, але він узяв себе в руки, затамував порив. Сухішим, уривчастішим став його голос.
– Тепер, в останню ніч, треба нам чого-небудь не прогавити. Ідіть змініть Фролова, він уже давно другу вахту стоїть. На всякий випадок установимо постійний пост тут, біля рації, і біля спуску в ущелину. Стежте за нашими гостями – звідти, де на вахті стоїмо, всю площадку видно. Через чотири години вас змінить боцман. А ви вже вечеряли?
– Так точно.
– Тоді ставайте на вахту.
Кульбін узяв автомат, підхопив плащ-палатку. Медведєв залишився сам.
Він пройшовся по кубрику туди й назад. Боляче, тривожно завмирало серце, хотілося щось робити, не відкладаючи, зараз же…
До кубрика зайшов Агєєв.
– Товаришу командир, дівчина за скелею, мабуть, новий костюм приміряє. Англієць з Фроловим.
– Гаразд. Відпочивайте.
Агєєв ліг, натягнув на себе плащ-палатку. Медведєв ходив по кубрику. Поглянув на Агєєва, який спав, повернувши до стінки бронзове обличчя. Агєєв дихав глибоко і рівно.
– Молодець боцман! – не міг стримати вигуку Медведєв.
Боцман ворухнувся, розплющив очі – наче й не спав, запитально дивився на Медведєва.
– Нічого, старшина, спіть… Боцман знову заплющив очі.
До кубрика зайшли Фролов і О’Греді. Сигнальник, як завжди поривчастий, швидкий, вніс з собою знадвору свіжість, запах океану і вітру.
– Відбарабанив вахточку… Дозвольте сісти, товаришу командир? – Ледь розпізнаваний у напівтемряві, сів на койку, витягнув з-за вуха сигарету. – Тепер і закурити не завадить. Мене містер О’Греді почастував ще на вахті. А я йому кажу: «На вахті курити не можна, а після вахти – з дорогою душею…» Закуримо, містер?
Він узяв сигарету в зуби, потягнувся за сірниками. О’Греді нахилився, несподівано відібрав сигарету.
– Та ви що! – підскочив Фролов. Льотчик поклав сигарету в кишеню. – У нас так з людьми не поводяться, містер!
– Каушен! Нот лайт! [10] 10
– Обережно. Не треба світла! ( англ.)
[Закрыть]– сказав льотчик роздільно. Усміхаючись, підняв товстий палець.
Медведєв з докором поглянув на Фролова.
– Капітан О’Греді цілком правий. Уже вечір, не повинно бути ніяких спалахів. Завжди у вас якісь непорозуміння з сірниками, Фролов!
– Але ж міг по-іншому попередити. А не виривати просто з рота. Він не в себе дома, йому тут лакеїв немає…
– Гаразд, я йому скажу. – Медведєв не міг стримати усмішки: так відверто проявилась образа Фролова. – Повечеряйте і лягайте спати. Закутайтеся тепліше, вам доведеться надворі під скелею лягти поки що… Тут нам треба жінку покласти, англійця… І, бачите, боцман відпочиває…
Але англієць не захотів спати в кубрику. Пояснив, що одягнений досить тепло, може лягти зовні, не хоче завдавати клопоту хазяям приміщення… Умовляння не допомогли… Медведєв дав йому свою плащ-палатку…
О’Греді вийшов. Медведєв через хвилину виглянув назовні. Льотчик влаштовувався під скелею, збоку від входу. Загортаючись у плащ-палатку, дружньо кивнув Медведєву. Затих на камінні…
– Боцмане! – тихо покликав Медведєв. Агєєв трохи підвівся.
– Вам свіжим повітрям не хочеться подихати? Гість наш надворі ліг. Складіть йому компанію.
Агєєв вийшов, підхопивши ватник.
Так швидко впала темна осіння ніч, що важко вже було розглядіти Марусю, схожу в новому матроському костюмі на стрункого юнгу.
– Лягайте на койку, – м’яко сказав Медведєв. – Там ковдра, укрийтеся.
Вона мовчки прослизнула до койки, загорнулася в ковдру.
Медведєв сидів біля передавача. В приміщенні було зовсім темно, тільки тьмяним прямокутником виднівся надвірний вихід, ледве вимальовувалося віконце вгорі. Надворі свистів вітер.
Жінка спала неспокійно, підводилася, простогнала кілька разів. Раз у раз Медведєв поглядав на світний циферблат ручного годинника… Як повільно лине час… Думки про Настю, про Альошу, спогади, мрії про майбутнє роїлися у нього в голові…
Опівночі підійшов до Агєєва, який лежав рядом з льотчиком біля скелі. Боцман встав беззвучно, пішов змінити Кульбіна. Кульбін зайшов до кубрика, притупуючи ногами.
– Холодно, Василю Степановичу?
– Та воно не холодно, тільки вітром продуває наскрізь.
– Добре. Значить, завтра туману не буде… Вахта спокійно пройшла?
– Вахта нормальна, товаришу командир,
– Лягайте, грійтеся. Коли треба буде, я вас розбуджу…
Кульбін ліг рядом з Фроловим, стримуючи судорожне позіхання. Знову Медведєв сидів біля рації, дивився у темряву широко розплющеними очима… Інколи виглядав назовні, бачив невиразний силует О’Греді, що, як і раніше, спав.
Вже перед світанком розбудив Кульбіна. Спершу хотів підняти Фролова, але сигнальник спав як убитий. Кульбін проснувся без великих зусиль.
– Посидьте, Василю Степановичу, біля рації. Я зараз сюди боцмана пришлю.
Він вийшов надвір. Вітер шарудів по камінню, знизу долітав глухий гул океану. Площадка похило спускалася вниз, до виходу в ущелину.
– Приставити ногу, – почувся з темряви голос Агєєва. І через мить: – Підходьте, товаришу командир.
Медведєв не бачив боцмана, хоч як вдивлявся в темряву.
– Ви хіба мене бачите, старшина? У такій темряві?
– Немає такої темряви, товаришу командир, в якій нічого б не було видно. До того ж у вас небо за спиною, ваш силует виразно бачу.
– Ніяких подій на вахті?
– Все нормально. Одного разу ніби хтось підійшов з боку кубрика, я окликнув – мовчок. Може, вітер… Він по камінню так і скаче.
– Спати дуже хочете, старшина?
– Та не особливо… Якось тривожно на душі, товаришу командир.
– Тоді нехай Кульбін ще поспить. Посидьте біля рації. Йому завтра роботи багато, хай відпочине гарненько.
– Єсть, – відповів ідучи боцман.
Старший лейтенант прихилився до шершавого вологого граніту, поправив на шиї ремінь автомата. Зубчастий гребінь обриву почав вимальовуватися ясніше, небо з темносинього ставало сірим. Чіткіше вирізнялися довгі смуги чорних хмар… Вітер шарудів по камінню. Затих був зовсім. Потім почав дути сильніше, пронизуючи до кісток.
Уже зовсім розвиднілося, небо наливалося рожевим і зеленим, коли з-за скелі показався Фролов, застібаючи на ходу ватник, поправляючи підшоломник. Виструнчився, не доходячи двох кроків.
– Дозвольте прийняти вахту, товаришу командир?
– Як виспались?
– Сон і випивка, товаришу командир, така справа: їх завжди невистачає. Але кілька снів передивитися встиг.
– Вмийтеся, перекусіть і змінюйте мене. Фролов став біля струмочка на коліна, вмився, утерся рушником, витягнутим з кишені.
– Їсти не хочеться, товаришу командир, а от мені б перекурити перед вахтою. Сон відігнати остаточно.
– Як льотчик?
– Прокинувся тільки що, очі протирає і вже свій портсигар між пальцями крутить. Поздоровався, наче винний…
– Гаразд, ідіть покуріть. І Кульбіну скажіть, щоб у боцмана вахту в кубрику прийняв.
– Ми в одну мить.
Майже бігом Фролов зник за скелею.
Тепер, коли ранкова роса блищала на скелях і клапті синюватого туману нерішуче гойдалися у кам’яних складках і все яскравіше розгорявся горизонт, Медведєву нестерпно захотілося спати. Під повіками неначе був насипаний пісок, автомат здавався незвичайно важким.
Насилу дочекався Фролова, передав йому вахту, пішов до кубрика. Льотчик, рожевощокий, – видно, чудово виспався, – по-дружньому кивнув йому, докурюючи сигарету. Жінка сиділа на камені збоку. Вона здавалася тоншою, стрункішою у своєму наспіх зметаному матроському одязі. Її волосся було розпущене. Відкинула його назад, нерухомо дивилася вдалину…
Медведєв ледве добрався до койки. Здалося, заснув, почав падати у глибоку блаженну темряву, ще не встигши покласти голову на подушку…
Прокинувся від чиїхось настирливих дотиків. Над ним стояв Агєєв.
– Час вставати, старшина?
– Та вставати не час, ви тільки хвилин десять тому, як очі заплющили. Вийдімо, товаришу командир.
Із здивуванням Медведєв побачив: боцман тримає в руках сіруватобілий згорток. Вийшли назовні. Агєєв одвів Медведєва майже до самого гребеня. Розгорнув білий халат.
– Цей халат, товаришу командир, що наша гостя носила, був у розколину, що за обривом, одним кінцем засунутий. На вітрі, як прапор, майорів. Мені його наш містер показав. Я, перед тим як лягати, в обхід по камінню пішов. Боцманська звичка – палубу оглядати. Чи все в порядку. Раптом він мене доганяє, показує на скелю. А звідти немов чайка крилом махає. Глянув через борт – цей халат розвивається. Добре ще – недавно світати почало, може, нас запеленгувати не встигли.
– Хто ж це зробив? – У Медведєва перехопило дух.
– Думаю, не англієць. Навіщо б йому самому себе виказувати.
– А де ця жінка?
– Сидить біля кубрика хоч би тобі що. Медведєв глянув. Жінка задумливо сиділа на камені.
Льотчика не було видно. Але ось він вийшов з кубрика, неквапливо пішов за скелю, туди, де стояв на вахті Фролов.
– Марусю! – покликав боцман.
Жінка схопилася з каменя. Пішла до них метушливим, непевним кроком.
– Може, і його покликати, товаришу командир?
– Не поспішай, боцмане, спершу поговоримо з нею. Льотчик зник за скелею. Маруся підійшла і зупинилася, дивлячись боязко і запитливо.