Текст книги "Червоний диявол"
Автор книги: Михайло Старицький
Жанр:
Разное
сообщить о нарушении
Текущая страница: 12 (всего у книги 12 страниц)
47
Правда, залишається спірним питання часу. Шлюб Федора Ходики і Богдани Кошколдівни відбувся десь у 80-х роках XVI століття, а, виходячи з того, що Федір Миткович 1582 року вже був повнолітнім, – то, мабуть, теж одружився з Федорою Баличанкою у вісімдесятих. Себто, Яцько Балика ще не був війтом.
Але таке зближення різночасових подій – цілком звичайна річ для художнього твору.
a6
1
Домінікани – католицький чернечий орден, заснований 1215 р., колись стояв на чолі інквізиції.
2
Святий Паликопа – Пантелеймон, православний «святий».
3
Золоті ворота – Київський князь Ярослав Мудрий 1037 року поширив місто Київ на південь і захід, обніс його земляним валом (Ярославів вал), спорудив у ньому Золоті ворота (в’їзну браму). Руїни Золотих воріт збереглися донині.
4
Софіївський собор у Києві теж збудований Ярославом Мудрим; 1482 р. собор був зруйнований кримським ханом Менглі-Гіреєм.
5
Магдебурзьке право – закон і статут, за яким існували і діяли органи міського самоврядування деяких міст на Україні. Литовський князь Олександр Казимирович магдебурзьке право надав Києву 1494-1497 рр. У зміненому вигляді це право збереглося на Україні до початку ХІХ ст.
6
Мова йде про Василя Ходику, який різними здирствами, позовами і грабунками зібрав великі маєтки.
7
Воєводська брама – виходила на північний схід із замка.
8
Бернардини – католицький чернечий орден.
9
Яцько (Яків) Балика був київським війтом 1592-1613 рр.
10
Магістрат – орган міського самоврядування за магдебурзьким правом. До магістрату входили міська рада, лавницький (купецько-міщанський) суд і гмінна ізба, яка складалася з ремісників і купців.
11
Київський воєвода десь наприкінці ХV ст. під загрозою великих штрафів і вигнання з міста заборонив населенню Києва користуватися світлом. Ця заборона внаслідок неодноразових скарг киян була скасована 8/ХІІ 1506 р. польським королем Сигізмундом.
12
Тут М.Старицький цитує уривок уставної грамоти великого князя литовського Олександра Казимировича киянам від 26 травня 1494 року.
13
В давнину весілля відбувалося значно пізніше від церковного шлюбного обряду. До весілля молоді жили кожен у своєму домі.
14
Драбська брама (від драбант – солдат, жовнір) – з південної сторони міста.
15
Олександр Казимирович був великим литовським князем 1492—1506 рр., а з 1501 р. ще й королем польським.
16
В першодруку, безперечно, помилка: в лето 1702. Відповідно до того, що в час князювання Олександра Казимировича тільки 1494 р. позначався 12-м індиктом, зроблено виправлення.