Текст книги "Няма нищо по-хубаво от лошото време"
Автор книги: Богомил Райнов
Жанр:
Шпионские детективы
сообщить о нарушении
Текущая страница: 11 (всего у книги 16 страниц)
– Какво искаш да ядеш? – пита тя със съвсем канцеларски глас.
– Някоя супа за подобряване на настроението.
– Какво ти е на настроението?
– Нищо. Имам предвид твоето.
– Ако толкова те беше грижа за моето, щеше да се стараеш да бъдеш малко по-поносим – промърморва Едит и се отправя към кухнята.
Щом почва да философствува, значи, разминава й се. Да се надяваме, че домакинската работа ще довърши оздравителния процес.
Хубавото на обяда, който секретарката ми приготвя, е, че не крие никакви изненади: доматена супа и бифтек с пържени картофи. Разговорът по време на обяда – също. Специално тук, у дома, нашите разговори вървят най-зле. Не знам кой е измислил тая глупава фраза «чувствувай се като у дома си», обаче когато съм у дома, при всяка своя дума виждам магнетофонната ролка, която се върти нейде в съседство. И като от някакъв вътрешен инат аз обичам да я карам да се върти напразно и да записва дългите ми мълчания. Но понеже мълчанието, особено при известни обстоятелства, също говори, не мога само да мълча и съм принуден да прибягвам за помощ до глупостите.
– Скъпа Едит – казвам, като дъвча парче бифтек и надзъртам в неделния вестник, – тук пише, че великите сили търсят пътища за разбирателство. Не е ли време и ние да последваме примера им?
– Аз не съм велика сила – отвръща тя. – За разлика от тебе.
– Аз тоже, но понякога си давам вид, за по-голям кураж. Изобщо изглеждам облечен като лорд само за тия, които не знаят, че нося единствения си костюм.
– Ти си ужасно скромен днес – забелязва сухо секретарката ми. – Обаче това е също поза. Не, ти имаш маса костюми. Само че всичките са карнавални.
И тъй нататък – фрази, думи и паузи, които някаква невидима машина наблизо поглъща, за да ги преработи в десетки метри лента, за да ги увековечи в документ без значение.
Най-досадното е, че тая невидима машина ме дебне не само у дома. В ресторанта и дори на улицата, когато Едит се отпуска и заговорва за ония неща, по които мълчи в къщи, аз живея все с това едно наум за скрития микрофон и движещата се ролка, която неумолимо и неуморно запечатва и навива и пак запечатва и навива дума по дума всичко казано. Но човек свиква и с това. И после, за всяко лошо нещо можеш да си измислиш по едно утешение. Моето утешение е, че все пак не съм се родил във времето, когато ще бъдат записвани и мислите. И бързам да се възползувам от намалението. И главата ми се цепи от мислене. Макар и без полза.
* * *
Работната седмица започва с обещание за същата скука, която поемам на равни дози толкова седмици наред: изготвяне на оферти, ровене в преписки, преглеждане на писма, телефонни разговори или къси петминутни доклади при Ван Вермескеркен. Във вторник обаче се разиграва една атракция, излизаща от рамките на обичайното.
Пет часът минава и ние с Едит вече сме си тръгнали, когато вън на тротоара ни пресреща Райман:
– А, какъв късмет Тъкмо за вас идвах Шефът ви кани на малка закуска.
Той ни повежда към колата, спряла наблизо, и понеже това е черният ролс-ройс на Еванс, излишно е да питаме за кой шеф става дума.
– Как така изведнаж се сетихте за нас? – пита кисело Едит, когато тримата потъваме в широкото кожено седалище и колата потегля, безшумна като катафалка.
– Нали знаете: тия работи или стават внезапно, или изобщо не стават – отвръща с халтав жест луничавият.
Ако се съди по бледостта на лицето му и по замъгления поглед, той трябва да е почнал още от заранта.
– От вчера почнахме – поправя ме Райман, сякаш отгатва мисълта ми. – И трябва да ти кажа, че нашият Еванс е изключителен човек. Аз също издържам, както знаеш, но на такъв свалям шапка. Нищо му няма, шампион от първи ранг.
«Шефът е на вилата си» – тия думи на жаргона на «Зодиак» означават «Еванс е в запой». Гуляите на председателя са редки и дискретни – както подобава на сана му. Но понеже Еванс, веднаж влязъл в запоя, събира «за по-весело» и разни случайни жени, понякога от тихите веселби долитат далечни отгласи.
– Май че отиваме не навреме – измърморвам. – Закъснели сме с около ден и половина.
– Глупости Ти не познаваш Еванс: веселбата за него сега започва. Въпреки че всъщност започна вчера. Направихме малка почерпка по случай сделката с «Калор». И на третата чаша шефът ни поглежда мрачно и казва: «Имам – казва – лошо предчувствие» Най-важното е, че позна. Изключителен тип е нашият Еванс, казвам ти
– Аз също имам лошо предчувствие – обажда се все тъй кисело Едит. – Ще направим неприятно впечатление. Трезвите винаги правят неприятно впечатление.
– Не бойте се – маха волно с ръка Райман. – Отпуснете си сърцето, мадам, и се не бойте Вие с това тяло никога не можете да направите неприятно впечатление, Дори и да искате… И после, ако питате мене, правете каквото щете впечатление, без никак да се стеснявате. Нашият председател не държи сметка за дреболиите. Изключителен човек
Колата излиза от градските улици и поема по шосето към Харлем. Гърбът на шофьора зад стъклото пред нас е могъщ и невъзмутим, точно в стила ролс-ройс. Свиваме по страничен път и край прозорчето почват да прелитат дървета, отпърво малки и редки, сетне по-едри и все по-начесто, додето навлизаме в гора. Тук е здрачно-зелено и влажно. Колата забавя ход, завива плавно и спира пред широка желязна врата. Шофьорът натиска клаксона, вратата безшумно се отваря, и ролс-ройсът поема по дълга лъкатушна алея сред високи кестени. Минута по-късно между листовината на кестените се показват белите стени на модерна двуетажна вила и ние спираме пред импозантния параден вход.
Компанията е разположена в огромния хол и изглежда по-скоро омърлушена, отколкото разгулна. Мъжете са само двама – Еванс и шефът на отдела за радиоапарати Паул Франк, невисок, набит и плещест субект с вечно стърчащо в устата кехлибарено цигаре. Жените са двойно повече и имат вид на случайно дигнати от пиацата. Всички седят в небрежни пози по креслата около ниска кръгла масичка, отрупана с бутилки и чаши. От апарата в дъното долита приглушено танго, но присъствуващите са навели глави с такъв израз, сякаш слушат не танцова мелодия, а камбаните на собственото си погребение.
Появяването ни сред тая мъртвешка унилост бива посрещнато като начало на второ пришествие. Еванс става и се насочва към нас тържествен и леко приведен, целува ръка на Едит, здрависва се благосклонно с мене и ни повежда към канапето.
– Казах ли ви, че Конрад ще се върне? – избоботва самодоволно Паул Франк. – Конрад е редовен тип Конрад не е по номерата, макар че работи в рекламата.
– Кони, миличък Ела тук – простенва в пиянско умиление едно хубаво мургаво момиче.
Райман сяда до матовата красавица, а ние с Едит се настаняваме върху канапето от двете страни на Еванс.
– Няма да ви отегчавам с представяне – казва добродушно шефът. – Всички сме свои хора.
Той наистина не е пиян до степен да не се контролира, но самата преднамереност, с която контролира жестовете си говори, че много е пил.
– Правилно, няма да се представяме – потвърждава една от жените, слаба и с бледо боядисани устни. – По-важно е кой ще налива.
Паул Франк скача с готовност и почва да рови между бутилките по масата.
– Какво да наливам, когато всичко сте изпили, освен джина… Някой да иска джин?
– В никакъв случай – извиква Еванс. – Джинът е строго запретен Ще пием само леки напитки.
Той се обръща към отворената вдясно врата и изгърмява с неочаквана сила:
– Роволт, приятелю… Къде са най-сетне твоите разхладителни?…
– Всичко е готово – отвръща някой дрезгаво от другата стая.
След малко човекът, когото наричат Роволт, се подава от вратата, понесъл с усилие огромен поднос, претоварен с неразпечатани бутилки уиски, газирани води, чаши, лед и – в качеството на хранителните продукти – микроскопична чинийка зелени маслини.
– Поразтребете, деца – нарежда бащински Франк на жените.
Две едри пълни дами с млади, но вече поувехнали лица се надигат почти едновременно от креслата и немного сръчно разбутват стъкларията по масата, за да разчистят място за подноса. Роволт стоварва с ужасно звънтене бремето си, изправя глава и аз в същия миг го разпознавам. Това е мъжът с дългото бледо лице и огледалните очила от буика на моста за Местре. Очилата тоя път не са огледални, а с големи тъмни стъкла, но изразът на лицето е същият – отсъствуващ и почти страшен в своето безучастие.
– Сервирай в нови чаши, приятелю – обажда се Еванс.
– Нали това правя… – изръмжава Роволт с тона на разглезен прислужник, който не обича да му дават акъл.
Той отпушва бутилка уиски, събира чистите чаши за по-лесно една до друга и почва да лее върху тях питието, без да се притеснява за фирата, течаща върху подноса. После, сметнал, че ролята му е приключена, сяда в едно кресло и запалва цигара. Роволт, изглежда, е единственият човек в компанията, който не пие.
Всички останали докопват по една чаша със смътната надежда, че това може би ще промени нещата към по-добро. Без да бъда прекален оптимист, аз също се пресягам. Еванс вдига церемониално чашата си:
– За нашите нови гости
Решавам да не остана длъжен:
– За домакина
Към което мършавата хубавица с варосаните устни добавя:
– И за всички останали
– Чудесно – преценява Еванс, след като отпива солидна глътка. – Така с един удар отбихме всички тостове. Точно в нашия стил: времето е пари.
Приключил официалната част, домакинът се обръща към секретарката ми и полугласно й сервира някакъв комплимент за роклята. Роклята е съвсем обикновена, също както и комплиментът, обаче това са подробности, тъй като погледът на Еванс, доколкото мога да вярвам на очите си, е насочен повече към облите колена, оголени под роклята.
Следва нов комплимент, който тоя път не чувам добре, но който вероятно е мост от мъртвата материя на тоалета към живата на тялото.
– Вие ме карате да се изчервявам – промърморва свенливо Едит, напълно в духа на тая отвратителна женска тактика да се отблъсква една любезност, за да се предизвика следващата.
Подир туй, естествено, прозвучава трета словесна ласка, на която секретарката ми отвръща с такъв смях, сякаш са я погъделичкали.
После Еванс отново се сеща за домакинските си задължения, обръща се към мене и вдига приветливо чашата си:
– Още по глътчица, а?
Глътчиците, и неговата, и моята, са от един аршин, защото и двете чаши пресъхват като по даден знак.
– Вие почвате да ми харесвате, момчето ми – признава Еванс, поглеждайки с одобрение резултата от глътчицата ми. – Роволт, отвори още една бутилка, драги
Роволт снема вперения си в тавана поглед, надига се лениво и като обезглавява следващата «Кралица Ана», напълва чашите ни.
– Всъщност, вие отдавна сте ми симпатичен, момчето ми – подхваща наново домакинът в пристъп на внезапна сантименталност и машинално поема чашата си. – Обичам хората, които знаят да работят, без да вдигат шум около себе си. Не, вие наистина сте ми симпатичен. И вашата секретарка също ми е симпатична. Какво стечение на обстоятелствата, нали? И двамата сте ми страшно симпатични…
Тук той ненадейно се разсмива, сякаш е казал нещо страшно духовито. Не знам дали е оглупял от пиенето, или това си му е естественото състояние. Не в смисъл, че е глупав по всички линии. Напротив, допускам, че в известни отношения е твърде умен и хитър. Но човек често среща хора, крайно интелигентни и опитни в професията си, които, щом излязат вън от нейните рамки, изведнаж се оказват посредствени до невъзможност.
Еванс наново се е обърнал към Едит и това ме принуждава да заема позата на благовъзпитана скука – дискретни прозевки, разсеяни отпивания и безцелно зяпане наоколо. Холът е мебелиран тъй, че да смае окото с оня вид мебел, който в момента на доставянето му винаги изглежда прекалено модерен, а две години по-късно – остарял. Тъмни дървени плоскости, обковани с червени бакърени орнаменти, кожена тапицерия в ярки цветове – всичко не твърде добре почистено, като в отдавна необитавано жилище.
Гостите наоколо се забавляват кой както може. Райман е сложил мургавото момиче на коленете си и го гледа с мътен поглед, заровил ръка в прическата му. Паул Франк се опитва да разсмее жената с варосаните устни посредством някакъв мръсен анекдот, но мръсните анекдоти тя ги знае вероятно повече от него, затова само бъбре с престорена наивност «много интересно» и «но това звучи безсрамно». Едната от едрите красавици се опитва да прелъсти Роволт, кръстосала високо бедрата си точно под носа му, докато другата ми хвърля дълги тъмни погледи в смисъл «хайде, мили – малко кураж»
Кураж – лесно е да се каже. Чувствувам, че дискретността изисква да се отдалеча от дивана, за да дам простор на диалога Едит – Еванс, обаче в същото време изпитвам страх да не би секретарката да използува отсъствието ми, за да сложи начало на някоя глупост. Кураж? Защо пък не. Ставам, отправям се към приканващата ме е погледи самка и небрежно сядам на облегалото на креслото й.
– Как сте? – питам, като пробвам английския си. – Отдавна не бяхме се виждали.
– Оставете тия салати – измърморва тя. – Никога не сме се виждали. Но това е без значение.
– Именно. Абсолютно без значение. Да ви налея ли?
– С удоволствие. И да седнем някъде по-удобно.
Напълвам две чаши, помагам на жената да стане и я повеждам към кушетката в ъгъла до грамофона. Тъкмо навреме, защото плочата с тангата свършва. Вземам напосоки друга плоча и зареждам наново въртележката. В хола се разнася изтърканият мотив на «Сен Луи блуз». Любима мелодия, която ме унася, но не дотам, че да не забележа как Едит отдалеч следи действията ми въпреки внимателното си участие към комплиментите на Еванс.
– Хайде да ги накараме да ревнуват – предлага лениво партньорката ми, полуизлегната на кушетката.
– По кой начин?
– Прегърнете ме с тия две ръце, дето не ви служат за нищо, и почнете да ме целувате.
– Ще бъде твърде силно като начало. Знаете, тя е опасна. Не бих се учудил, ако извади от чантата си някой пистолет.
– Салати – измърморва презрително жената. – Подайте ми чашата.
Изпълнявам нареждането. Едрата отпива една пропорционална на себе си глътка от кралското питие и това я навежда на нова идея:
– Щом не щете, аз сама ще го подразня моя.
Тя очевидно е налята догоре не само с уиски, но и със самоувереност, защото става бавно, прави няколко сластни стъпки, въртейки гигантските си бутове, и под звуците на следващия блуз – някаква индигова мелодия или харлемско ноктюрно – почва номера си, тоя същия, единствен, на който една пияна гъска е способна.
Номерът наистина произвежда ефект, обаче противен на очаквания. Докато по-голямата част от аудиторията с алкохолен ентусиазъм надава окуражителни възгласи, Еванс става и бавно повежда сконфузената Едит в неизвестни посока. Дебелата отначало не забелязва ефекта, тъй като тъкмо в тоя момент е с гръб към зрителите, затова пък аз виждам всичко тъкмо навреме. Началото на глупостта е положено. Моята хитра секретарка ще се опита да изкопчи нещо от домакина срещу част от прелестите си. Тя дори не си дава сметка, че такива като Еванс, колкото повече пият, толкова повече си затварят устата по силата на професионалния рефлекс.
Едрата самка вече е констатирала опустяването на дивана, обаче по липса на друга работа продължава да смъква остатъците от бельото си под окуражителните крясъци на компанията. Роволт се е втренчил като хипнотизиран в тлъстите прелести на жената. Трябва да се направи нещо, преди хипнозата да се е разсеяла.
Ставам бавно от кушетката и отмервам няколко пробни стъпки из хола. Нула внимание от страна на присъствуващите. Надничам през отворената врата, столова и отвъд – кухня. Продължавам нататък до дълбоката ниша, дето са изчезнали Едит и Еванс. Нишата е осветена. Мраморна стълба, покрита с бледорозова пътека, води нагоре. Оставям я да ме води. Трябва да надзърна тук-там, а едва ли втори път ще имам възможност да бъда в тая вила. И положително никога няма да разполагам с такова непоклатимо алиби: ревнивецът, тръгнал да търси лекомислената си приятелка.
Стълбата извежда горе във втори хол, по-малък от партерния. Четири врати, от които едната е без значение, защото излиза на терасата. Опитвам най-близката: заключено. Може би зад нея са се уединили Еванс и Едит. Натискам ръчката на следващата врата и леко отварям.
Ето къде били прелюбодейците. Те са седнали на кушетката в полуосветена стая, нещо като кабинет или библиотека. Председателят е обгърнал с две ръце жената, чийто тоалет е малко поразхвърлян – стриптийзът в ранната си фаза. Отворил съм вратата безшумно, но от хола е нахлула светлина и партньорите мигом се обръщат насам. Лицето на Едит изразява неловкост, лицето на Еванс – нищо особено.
Има моменти, когато у теб може да прозвучи ненадейно някой съвсем непрофесионален глас. Някой глас, роден от дълга дружба и човешка близост. Някой глас, който подканва: хвани я за рамото и я откъсни от тоя мръсник. Опасни моменти.
– Извинете – казвам и леко затварям вратата.
Слизам обратно в хола, минавам го транзит и излизам в антрето за шлифера си. Райман ме сподиря.
– Какво, злополука ли? – пита той тихо, надушил ситуацията.
– Нещо подобно.
– Но слушай, Морис: ти си културен човек, гледай по-широко на тия неща.
– Така и гледам. Обаче ме е страх от последиците.
– Последиците? Какви последици? Нашият Еванс утре няма да помни нищо. Изключителен пияч, само че на другия ден не помни нищо. Веднаж бяхме се пак така събрали и един тип…
– Ясно – казвам. – Върви, че те викат.
– Ама ти наистина ли мислиш да тръгваш?
– Смятам, че ще е най-добре. Върви, че те викат
От хола наистина се раздават някакви женски писъци, макар да не знам дали са адресирани към нас. Махам с ръка на Райман и излизам. Изходът е надясно, но понеже наоколо няма жива душа, тръгвам наляво. Вече се мръква. Алеята се вие в сянката на големите кестени. Изминавам около двеста метра и спирам. Тук алеята прави широк завой и поема в обратна посока. Отвъд завоя се простира тревиста площ, а зад нея се издига стена, омотана с виещи се растения. Нищо.
За да се убедя окончателно, че е нищо, пресичам тревистата площ и стигам до стената. Малка вратичка с желязна решетка, полускрита от бръшляна. Поглеждам през решетката отвъд: сред широка поляна се издига стара двуетажна постройка, навярно къщичката на градинаря. Един по-внимателен поглед ме навежда на мисълта, че тоя градинар трябва да е голям маниак. На радиотехниката, искам да кажа. Над покрива се издигат високите прътове на диполна антена. Най-простото би било тия прътове да се монтират на двата срещуположни комина, успоредно с билото на стръмния покрив. Но не: тоя шантав градинар е разположил антената тъй, че пресича билото на верев и насочва невидимите си обятия по посока изток-югоизток. Ако се съди по устройството на антената, следва да се предполага, че тя обслужва радиостанция от типа на американските «AN/GRC», които, без да са свръхмощни, все пак могат да предават до четири-пет хиляди километра разстояние.
Излишно е да зяпам повече. Тръгвам обратно и скоро стигам една друга врата, тая на официалния изход. Големите железни порти са заключени, но встрани има малка вратичка, която автоматично се отваря при натискане на бутона. Излизам на горския път и поемам по посока на шосето. Пред мен в здрачевината крачи някаква жена.
– Едит
Жената обръща глава и спира. Настигам я и тръгваме редом. Мълчание. Само високите токчета на Едит тропат отчетливо по асфалта.
– Ти се държа отвратително днес – казва тихо секретарката ми най-сетне.
– Така ли? Не обърнах внимание.
– Но аз всичко видях. Ти нарочно отвлече оная дебела безсрамница на кушетката и я накара да се съблича пред очите ти, за да ме ядосаш.
– Съчиняваш. И изобщо откажи се от тая глупава тактика да изпреварваш укорите с укори. Нямам намерение да ти натяквам за нищо.
– Не съм го и очаквала. Ти показа тая вечер съвсем ясно, че пет пари не даваш за мене. «Извинявайте»… Само един подлец може в такъв момент да каже «извинявайте» и да обърне гръб.
– Нека избягваме силните думи – предлагам кратко. – Защото ако и аз кажа силна дума, знаеш добре каква ще бъде тя.
– Кажи я
– Не желая. Имай предвид само, че тая сцена в библиотеката беше за мене един доста кален удар. От тия, непозволените, в стомашната област.
– Не се кълчи Закъснял си с четвърт час. И ако е имало удар, ти сам си го нанесе с атракцията в хола.
– Ясно. Ти се хвърли в обятията на Еванс, за да ми отмъстиш.
– Глупости. Човекът просто тактично пожела да ме отърве от тая безсрамна сцена…
– Като ти предложи друга, по-безсрамна, при твоето благосклонно участие.
– Не. Предложи ми да ми покаже колекция старинни бижута.
– Не видях никакви бижута. Освен едно-единствено, импозантно и леко разопаковано.
– Престани с безвкусиците си.
– Добре – казвам. – Но и ти престани да ми сервираш тия басни. Една жена, дори да няма твоята мнителност, отлично знае, че когато я водят да й показват колекции…
– Мислех да го поразигравам…
– Защо? Заради самия спорт?
– Исках да науча нещо за сделката с «Калор». Имам чувството, че тая сделка съдържа и някои скрити клаузи. Изобщо, мислех да го поразигравам, но той се оказа твърде припрян… и очевидно взе съпротивата ми за кокетство, защото как е възможно някаква си секретарка да се дърпа от обятията на самия председател, и стана брутален, и…
– Добре, добре. А как свърши целият този невинен флирт?
– Как може да свърши? След като човекът, който чакаш да ти помогне, казва само едно глупаво «извинете», трябва сама да си помогнеш. Изтръгнах се с някакви си «оставете ме» и «страх ме е» и се измъкнах бегом. С две думи, ако тъкмо това те интересува, не му ударих шамар. И можеш да бъдеш спокоен за мястото си.
Не намирам за нужно да отговоря и ние продължаваме да крачим по шосето в мрачините на гората. Едит, както винаги, доста точно е налучкала практичната страна на опасенията ми. Обаче няма понятие за другата. Понякога човек – дори такъв като мене – неусетно се сближава с друг човек дотам, че почва да го чувствува като неразделна част от себе си. Физическо притегляне или вкореняване на една привичка, или епизодите на едно детство, самотно и тъжно като твоето собствено, или бог знае какво друго, но ти вече не можеш без тоя човек и напразно си казваш, че той ти е нужен само за една служебна задача и напразно се убеждаваш, че това е едно дребно разминаване като толкова други в тоя живот.
– Колко още ще вървим? – пита Едит. – Тия обувки просто ми изтезават краката.
– Не съм те карал да се качваш на десетсантиметрови токове. И без това не си дребна.
– Исках да бъда на твоето ниво.
– Ти и инак си на моето ниво. Или може би си искала да бъдеш на нивото на Еванс?
– Престани… Ох, не мога повече.
– Трябва да излезем на шосето. Там ще спрем някоя кола.
– На шосето… А къде е това шосе? На идване мислех, че е съвсем близо до вилата…
– Близо е – утешавам я. – Още някой и друг километър.
Стигаме края на гората и както следва да се очаква, когато не ти върви, щом излизаме на открито, завалява дъжд.
– Само това липсваше… – изохква Едит.
– Именно. На такива като нас само това липсва, за да бъде удоволствието пълно:
Нека вятърът плиска
в лицето ни дъжд.
Няма нищо по-хубаво
от лошото време.
– Не очаквах подобна памет от тебе – засмива се Едит въпреки болките в краката. – Особено за такива неща, които наричаш глупости.
Дъждът закапва плахо, сякаш просто да опита как ще върви, после изведнаж се засилва и почва да бие гърбовете ни в гъсти полегати черти. Равнината наоколо се простира глуха и черна. Облаците мъждеят неясно в някакво смътно виолетово сияние. Далеч напред понякога се мярва дребна летяща светлина и бързо изчезва. Там е шосето.
– Ще ги събуя тия обувки – простенва Едит. – Без тях ще ми е по-леко.
– Не говори дивотии. Не можеш да вървиш боса в тоя дъжд. Инак ще ме накараш да те нося на гръб.
Тя отново се засмива:
– Да ме носиш на гръб? Горкият. Колко метра смяташ да ме носиш?
– Колкото има до шосето.
– Ние говорим за това шосе, като че ли е някаква обетована земя – промърморва секретарката ми. – И съвсем забравяме, че там не ни чака кола. Просто не виждам как ще се приберем.
– Най-първо се стига близката цел, а после се гони далечната.
– Ти си целият изтъкан от тесен практицизъм. Чудя се даже как си запомнил оная песен.
– Също от практицизъм: за да не купувам плочата.
Репликата за плочата ми напомня нещо и аз съм на път да потъна в мислите си, когато Едит произнася:
– Това беше една хубава вечер. Ако не си я забравил.
Не съм я забравил. Защото всичко почна от оная проклета целувка на моста и от оная същата нощ, когато за пръв път почувствувах Едит като нещо повече от една женска физика в ръцете си. После дойде историята с елхата. Бях купил за Коледа тая елха само защото коледният подарък трябва да се постави под елха, а когато Едит вечерта се прибра, елхата меко блещукаше с разноцветните си лампички в ъгъла и жената не каза нищо и само застана пред дръвчето, додето я забелязах, че преглъща сълзите си. Не вярвах, че Едит може да плаче, и тя, разбира се, плачеше не за елхата, а за разни стари неща, и даже не плачеше, а се мъчеше да не се разплаче, но това е в края на краищата все едно и аз я прегърнах, за да я утеша малко, а тя се вкопчи в мене и само шепнеше: «О, Морис, защо ме разплакваш, това е първата елха в живота ми, първата малка топлинка» и разни други подобни. А после дойдоха и още някои неща, дреболии на дружба и внимание, между всички тия дреболии на всекидневието, за които не си струва да се говори.
– Хубава вечер беше – кимам. – Особено ако се има предвид, че бяхме съвсем близо до къщи.
– Престани – казва тя. – Обувките са ми достатъчни като мъчение.
Най-после сме на шосето. Каква полза. Редките коли минават една подир друга край нас, като отхвърлят с гумите си бризги вода. Никой не обръща внимание на вдигнатата ми ръка, ако изобщо я забелязва. Дъждът продължава да се лее без признаци на умора. Полегатите струи шибат главите ни и плющят с мек равен шум по асфалта.
– Излишно е да висим. По-добре да вървим до Мюйден.
Едит ме поглежда съкрушено, обаче не възразява, и ние тръгваме по пясъчната ивица край шосето. Тя крачи мълчаливо, като се мъчи да прояви героизъм, но мудността на стъпките и лекото олюляване издават, че едва се държи на краката си.
– Облегни се на мен – предлагам.
– Не вярвам тая интимност да помогне – промърморва жената и се обляга на ръката ми.
На стотина метра от нас тъмнее силуетът на двуетажна постройка. Един от прозорците в партера хвърля широк светъл лъч. Стигаме до оградата от жив плет и аз отправям любопитен поглед към двора.
– Почакай минутка тук.
Открехвам тихо ниската дървена врата и се запътвам към навеса до къщата. Малко по-късно отново излизам на шосето, тоя път придружен от един доста възрастен велосипед. Благословена страна, в която на всяка глава от населението се пада по едно колело.
– Морис Не допусках, че ще слезеш до нивото на вулгарен крадец.
– За теб съм готов и на убийство. И защо «вулгарен»? Пуснах две банкноти в пощенската кутия.
– Дали ще издържи? Изглежда съвсем старо.
Но колелото се оказва издръжливо. Тъкмо защото е старо. Известно е, че модерното производство става от ден на ден все по-калпаво.
Прочее ние летим по края на шосето със светкавична скорост от двайсет километра в час, шибани от дъжда и подтиквани от вятъра, и след пешеходното влачене по пътя това безгрижно летене е твърде приятно и Едит, както е седнала на рамката и се е облегнала на гърдите ми, е направо в прегръдките ми и аз вдъхвам лекото ухание на косата й с чувството, че летя не към оня градски дом, който не е мой дом, а към нещо много по-хубаво, там, отвъд тъмния тунел на нощта.
Едит може би усеща същото или нещо подобно, защото притиска лицето си до моето, но тая жена има доброто качество да не говори, когато трябва да мълчи, и ние летим все тъй тихо с лекото свистене на гумите и плисъка на дъжда, додето навлизаме към полунощ в опустелите улици на Амстердам и спираме пред къщи.
Отвеждам Едит галантно до стаята на горния етаж и за да бъда кавалер докрай, се отбивам за минутка вътре. Има обаче такива минутки, които траят маса време.
* * *
Една чудесна нощ може да свърши не дотам чудесно. Заранта секретарката ми става с температура.
– Простудила си се вчера. Лягай отново.
Тя се опита да възрази, но понеже едва се държи на крака, послушно се връща в леглото си. Сварявам й чай, отскачам до аптеката за някои лекарства и се отправям към «Зодиак». Еванс вероятно продължава запоя си или почива от него, защото ролс-ройсът не е на обичайното си място. Отхвърлям предвидената за тая заран работа, прескачам по обяд да видя как е Едит, а после наново се връщам, защото задачите за този ден все още не са привършени и най-вече една, по която през цялото време размислям.
Вчерашните две находки във вилата на Еванс – Роволт и радиостанцията са, разбира се, чиста случайност, но това е случайност, която съм чакал повече от година. Щастливата случайност не е въпрос на късмет, а на чакане: тя винаги идва, ако умееш достатъчно дълго да чакаш. Хипотезата «Зодиак» плюс ЦРУ се потвърждава едновременно по две линии: убиецът на Любо е един от телохранителите на Еванс, радиовръзките с агентурите в нашите страни се провеждат от хората на Еванс. Заемащ в търговската дейност на «Зодиак» чисто декоративен пост, Еванс е ръководната фигура по линия на втората дейност – шпионажа. Солидната фирма с нейните солидни сделки не е нищо от легална фасада на един център на разузнаване.
На пръв поглед се налага хипотезата, че официалната дейност на «Зодиак» се извършва в учреждението, а неофициалната – във вилата, обаче аз вече имам достатъчно факти срещу подобна хипотеза. Предпазливите, но продължителни наблюдения са ме убедили, че Еванс рядко ходи на вилата, а прекарва в кабинета си всеки ден по осем часа, макар че официалните задачи едва ли му отнемат повече от половин-един час. Вилата изглежда твърде достъпна, за да съдържа някакви големи секрети, а къщичката на градинаря – съвършено малка, за да служи за нещо повече от радиостанция. Еванс навярно ръководи и двете дейности – легалната и нелегалната – от кабинета си в «Зодиак» и главните му помощници навярно също са в «Зодиак», докато «слугите» осигуряват връзката му с радиостанцията.
Всичко това е вероятно като догадка и интересно като находка освен в едно отношение: то е без практическа стойност за постигане на крайния резултат. Нещо повече, обстоятелствата, при които е извършена находката, могат да се окажат фатални за тоя краен резултат. Няма никаква гаранция, че председателят ще забрави или ще се престори да е забравил инцидента с Едит. Един небрежен знак – и аз ще изхвръкна незабавно от «Зодиак», сам или в компанията на любимата жена.