Текст книги "Знайти і затримати"
Автор книги: Віктор Тимчук
Жанр:
Полицейские детективы
сообщить о нарушении
Текущая страница: 3 (всего у книги 7 страниц)
Дуже хотілося скупатись, і я побігла до лиману, з розгону шубовснула у воду. Трохи поплавала, вибралася на берег свіжа й збадьорена. Коли йшла до своїх речей, на мене глянув хлопець в окулярах і щось сказав, бо його товариші попідводили голови й дивилися на мене.
Дівчина – кругловида, – з легкою засмагою, затримала погляд на моїй косі й тепло посміхнулася, грайливо штурхнула ліктем того, в окулярах. Я здогадалася, що їх вразила моя коса, рідкісна тепер, яка зсунулася за спину, лоскотала мені поперек пухнастим кінчиком.
Я впала на гарячий пісок, розкрила підручник з хімії й почала читати. Першого іспиту, письмового твору, я не боялась. Не знаю, скільки минуло часу, коли почула веселу команду чорнявого хлопця з тієї трійці:
– Підйом! Фізкультпауза!
Вони схопились і, немов лошата, з підстрибом, галасуючи, побігли до води. Худорлявий, в окулярах, десь мого зросту, скидався на підлітка, а чорнявий – значно вищий, спортивної статури. Дівчина теж гарна, нічого не скажеш. Очкастий, так подумки охрестила хирлявого, озирнувся на мене, ніби запрошував до їхньої компанії. От коли б чорнявий… Але він, зрозуміла, дружив із тією дівчиною.
Вони недовго пустували у воді й з вибриками вернулися до свого місця, а чорнявий ще й стояв на руках, ходив колесом і крутив сальто під захопленими поглядами пляжників. Збуджені, захекані, вони почали грати у волейбол. М'яч час від часу підкочувався до мене, наче випадково, і я відбивала його до гравців.
– Ходи-но до нас, русалко! – покликала мене дівчина, напевне, щоб догодити тому очкастому.
Нехай. Я пристала до них і скоро вже знала, що чорнявий – Максим, але вони називали його Максом, дівчина – Клава, а очкастий – Юрко.
Макс грав ефектно: високо підстрибував, влучно бив по м'ячу, гарно, уміло падав, і на його дужому тілі вигравав кожен м'яз. Клава часто ловила гави, бо захоплено дивилася на Макса. Юрко… Ох, який він незграбний! Щоразу поправляв окуляри, метушився, не попадав по м'ячеві, чіплявся ногою за ногу й брикався на пісок, мов лантух. Його товариші незлобиво сміялись.
Награвшись, полягали до книжок і запросили мене до себе. Я не відписувалась. Коло гурту краще, піхто не чіплятиметься з хлопців, а трійця товариська й культурна, і теж не байдикує.
Взнала, що вони покінчали десять класів і готувалися поступати: Клава – до будівельного технікуму, Максим – у педінститут на факультет фізвиховання, а Юрко – на філологічний. Ну, а я в медичне училище.
Ми перемовлялись, читали свої підручники, питали один одного, коли котрийсь чогось не розумів, купалися й грали в м’яча.
Юркові кортіло лягти коло мене, і він наважився. Я відчувала, що сподобалася йому. Взагалі, я подобалась багатьом хлопцям у нашій школі, але ні з ким по-справжньому не дружила. А Юрко мені… От коли б трохи вищий за мене і без окулярів, і щоб статурою як Макс… Проте він симпатичний, особливо вабили його очі, лагідні й беззахисні, ніби дитячі.
Серед них я обвиклася і почувалася мов з давніми знайомими. За мою довгу косу вони називали мене, з легкої руки Клави, Русалкою. Я не ображалась. А чого? Те ймення мені подобалось. Юрко вимовляв його із захопленням і побожністю. Чудний. Дивився на мене й на косу, ніби на якесь диво.
Я незчулася, як збігли години і вже було пора йти додому, поки не повернулася тітка з роботи. Вона мені наказувала не ходити на пляж, щоб, боронь боже, нічого зі мною не сталося. Хм, ніби я маленька. Отож зібралась, і Юрко теж по сестричку в дитсадок. Макс і Клава залишились. Я їм позаздрила.
Юрко – мовчун. У гурті ще трохи балакав, а наодинці зі мною йому одбирає мову. Тільки зиркав крадькома на мене й поправляв окуляри… Лише коли я зупинилася біля хвіртки, він запитав з надією:
– Ти завтра прийдеш?
– Прийду, – пообіцяла, бо чого ж сидіти самій.
Отак я готувалася до екзаменів, поєднувала приємне з корисним. З розмов уже знала, що Макс і Юрко навчалися в одній школі, тільки в різних класах, а Клава приїхала до міста з села й жила в гуртожитку будівельного технікуму. От кому розкіш! Цілковита самостійність, якою Клава, мені здавалося, не дуже користувалася. Словом, за кілька днів я ближче пізнала своїх пляжних товаришів і зробила висновок, що Макс готувався до іспитів абияк, тримався біля нас з-за Клави.
Ми і на другий, і на третій день верталися з пляжу з Юрком. Звичайно, я б залишилася іще, але не хотіла гнівити тітки і тому поспішала додому. Здається, на четвертий… Ага, на четвертий день, коли ми брели гарячим, грузьким піском, раптом Юрко почав декламувати:
Через душі, мов через вокзали,
Гуркотять состави почуттів…
Може, сподіватися зухвало,
Вірити і ждати – поготів.
Обіймає сумніви огонь…
Я аж рота роззявила від здивування. А він читав, читав, і мене то охоплював смуток, то радість, то гнів. Я досі не чула тих віршів. У школі ми їх не проходили. Вражено дивилася на Юрка. Мій шлях до хати змигнув наче одна мить. І я, щоб хоч чимось спантеличити Юрка, сказала йому:
– А в мене є моторолер, і я на ньому їжджу.
– Моторолер? Справжній? – щиро здивувався він. – Тут?
– Звичайно, – я аж закопилила губу від гордощів.
– Покажи! – не повірив Юрій.
Я відчинила хвіртку, й очкастий заглянув у двір, де біля веранди стояла моя «Чезета». Тітки ще не було, і я завела свою машинерію, зробила кілька кіл по подвір'ю під захопленим поглядом Юрка. І коли я знову підійшла до нього, то він протер окуляри, щоб краще мене роздивитись.
– Ніколи б не подумав… – і взяв мене за руку. – Тобі не страшно?
– Чого?! – розсміялась.
– А мені треба п'ятого в ліс, – сумно мовив Юрко.
– Поїдемо.
У четвер, першого серпня, ми всі складали екзамени. Перед тим домовились зустрітися на Флотському бульварі, біля кафе «Сніжинка», щоб відзначити цю подію. Твір я написала швидко. Обрала тему «Образ Олега Кошового в романі О. Фадєєва «Молода гвардія». О дванадцятій годині закінчила й першою з'явилася на призначене місце.
Сіла на лавці й милувалася лиманом, вітрильниками… Палило сонце, але мені воно не дошкуляло. Зловила себе на думці, що хочу, щоб раніше прийшов Максим. Засоромилася, й водночас ворухнулось ображене самолюбство, бо на мене він зовсім не звертав уваги. Невже так закохавсь у Клавку? Вона ж ніби старша за нього.
Втім, наступним на бульвар прибіг, еге, саме прибіг, Юрко. Боже, яке у нього було щасливе обличчя, коли побачив, – що ми лише вдвох!.. Ми поділилися своїми враженнями від іспитів, а потім Юрко почав читати вірші. Скільки він їх знав! І про любов, про море, чайки, вітрила… Я здогадувалась, що ними він казав мені те, чого не насмілювався сказати своїми словами, але робила вигляд, що не розуміла, тільки сприймала чудові рядки поезії…
Десь о другій годині нарешті з'явилися Клава і Максим, Він, мабуть, заходив за нею в технікум.
Кафе прохолодне й напівпорожнє. Хлопці замовили морозива з полуничним варенням. Максим ще хотів пляшку сухого вина, але Клава чомусь різко, роздратовано заперечила. Взагалі, я помітила, що вона часто задумувалась, отак раптом серед сміху або веселощів її, лице кам'яніло і погляд застигав на чомусь. Аж неприємно. І що то з нею робилось?
Опісля ми сіли на прогулянковий катер і пливли лиманом, навідались у парк культури й відпочинку, де катались на каруселі, а потім завітали до кімнати сміху. Чого тільки не поробили з нас ті криві дзеркала! Я реготала, аж зводило щелепи, до кольок у животі. Лише Клавка… Дивна: зовсім не пішла, чекала нас надворі. І коли ми, виснажені реготом, вийшли з кімнати, то було нам якось незручно перед нею, що відразу не могли позбутися того сміху.
Максим запропонував піти на танці, але я відмовилась, щоб не сердити тітку пізнім поверненням. Юрко залишився зі мною і провів до самого двору. Не знаю, я забула, поцікавитись, чи була Клава з Максимом на танцмайданчику, бо на другий день вони навіть словом про те не обмовились.
Ми зустрічалися на пляжі й готувалися до наступного екзамену, бо на першому ніхто з нашої четвірки не зрізався. Я за ті дні славно засмагла, й Макс називав мене жартома шпротинкою, а я… я його Жаном Маре, на що Клавка насмішкувато чмихала.
У неділю ми знову ласували морозивом, гуляли і розважалися в парку, але не зайшли до кімнати сміху, мабуть, на догоду Клавці. А мені кортіло, бо надто кумедним робили Юрка ті дзеркала, невисокого, щуплого, в окулярах, схожого на пуголова.
Вже коли розходились, Юрко нагадав, щоб не забули про завтрашню поїздку до лісу. Домовилися зустрітись на розі моєї вулиці вранці. Чого Юркові туди забаглося – не казав. Треба, і все. Ми й перестали допитуватись. До того ж набридло щодня вилежуватися на пляжі. Я тільки зауважила, що треба повернутися до шістнадцятої години.
І от у понеділок я визирнула о пів на дев'яту на вулицю – Юрко вже чекав, поблискував окулярами, поглядав і на дорогу, звідкіля мали з'явитись Макс із Клавою, і сюди, на тітчину хату, нетерпляче посмикував плечем, на якому висіла на ремінці чорна, кругла сумка. Чекав. Нехай.
Я ще півгодини покрутилася по кімнатах, вірніше перед трюмо, розглядала себе зі всіх боків, порівнювала з Клавою, і дійшла висновку, що не поступалася їй ні в чому. Навіть була перевага – коса, а в неї – коротка стрижка під хлопчика. І що Макс знайшов у Клавці? В мене аж виступили сльози на очах… Боже, Марино, сказала сама собі, яка ти заздрісна, схаменися.
Коли вивела свою «Чезету» за ворота, на вулиці вже стояли всі троє з червоною «Явою». Я під'їхала до них. Вони зустріли мене захопленими вигуками, тільки Клавка мовчала. Мабуть, заздрила, бо з прихованою зневагою промимрила:
– Моторусалка…
Я вдала, ніби не почула. Юрко невміло, з острахом всівся позаду мене.
– Ми їдемо попереду, – сказав він Максові. – Я покажу, де звертати зі стежки в ліс.
– А хіба не все одно? – здивувався Макс.
– Ні, от побачиш, – серйозно заперечив Юрко.
– Приготував нам якийсь сюрприз, – таємниче прошепотіла Клава, приклавши пальця до губів.
Юрко зніяковіло всміхався…
Я газонула й помчала нашою вулицею до залізничного насипу. Юрко тикався носом, підборіддям мені в спину, і я відчувала, що він боїться випасти з сидіння. В оглядовому люстерці бачила позаду нас Макса й Клаву на мотоциклі. – Клавка невимушено тримала Макса за талію, визирала з-за плеча, мружачись від зустрічного вітру. Я б теж із задоволенням так його обійняла.
Невдовзі ми дісталися насипу й поїхали попід ним. Скоро постав зеленою стіною ліс. До мене притисся Юрко й гукнув на вухо:
– Марино, праворуч стежка – нам туди.
Я повернула до нього голову – він торкнувся губами моєї щоки й злякано відсахнувся. Я ледве не засміялась. Ох і телепень!
– Добре!
Звернула на стежку, над якою з'єднувались кропи дерев, і ніби впірнула в зелений тунель, де зовсім не відчувалася спека, Через кілька хвилин виїхали на галявину.
– Гальмуй, Марино, гальмуй, – сказав Юрко.
Я поставила «Чезету» під липою, поруч спинив «Яву» Макс. На галявині лежала замшіла колода, над землею витикався дах зруйнованої, осілої землянки, біля неї – обгорілий стовбур могутнього дуба.
– І чого ми сюди приїхали? – знизав плечима Максим. – На пляжі краще,
– Справді, Юро, чого? – докинула я.
Юрко дивився на землянку й мовчав. Ми перезирнулись, нічого не розуміючи. Юрко вийняв із сумки довгий газетний пакунок, розгорнув його… Букет квітів! Ми здивовано витріщилися на нього.
– Оригінально, Юро, Марина зуміє оцінити, – першим отямився і з'єхидничав Максим.
У мене мимоволі зайнялися вуха і щоки.
– Але навіщо так далеко їхати? І на пляжі міг би подарувати, – ображено проказала Клава, мабуть заздрячи мені.
Проте Юрко мов не чув тих реплік і квітів мені не дав, а підійшов до землянки, поклав їх на неї й похилив голову, застиг, наче до чогось прислухався, і м» ні тої миті теж чомусь тривожно стислося серце. Навіть Макс уже не наважувався заговорити.
– Вічна тобі пам'ять, Кіндрате Федоровичу, – тихо сказав Юра.
– Який Кіндрат Федорович? – запитав Макс. – Ти про кого?
– Про свого дідуся. Він тут партизанив… – Юрко поправив окуляри й повернувся до нас. – Сьогодні виповнилося двадцять п'ять років із дня його загибелі. Ось я й хотів вшанувати його пам'ять.
Нам стало незручно й соромно, і ми уникали Юркових лагідних очей, ніби чимось завинили перед ним. Долинувпротяжний гудок паровоза, аж у мене по спині пробігли мурашки.
– Чого ж ти відразу не сказав? – докірливо запитала Клава.
Ми сіли, на колоду її на кілька хвилин запало мовчання…
– Ми ні разу не говорили про війну, – Клава зітхнула. – Як тут тихо і… сумно, і чомусь хочеться плакати…
– Розкажи, Юро, про свого дідуся, – попросила я його.
– Він пішов на війну 27 червня. Потрапив під Києвом в оточення, втік з полону, прибився до партизанського загону. Підривав ешелони, мінував дороги й мости, сидів у засідках… У сорок третьому, ось тут, табір оточили фашисти. Цілий день відбивали їхні атаки. Вранці карателі підвезли вогнемети. Партизани кинулись на прорив. На дідусеві загорівся одяг. З гранатою він стрибнув на кулеметників… Оце і все, – закінчив Юрко.
Вражені, ми мовчали. Я дивилася на галявину і мов заново бачила її: понівечений, обгорілий дуб, зруйнована землянка… Відлуння війни, мовчазні свідки нерівного бою і героїзму…
– Хто тобі розповів такі подробиці? – поцікавився Максим.
– Звідси недалеко село Тарасівна. Там живе колишня партизанка Бакуш Уляна Макарівна. Ми з батьком щороку навідуємо її, – пояснив Юрко.
– Юро, а співати тут можна? – запитала Клава.
– Звичайно.
Клава обвела нас поглядом, ніби запрошуючи підтримати її, і неголосно, проникливо й урочисто заспівала:
Степом, степом
Йшли у бій солдати.
Степом, степом –
Даль заволокло…
Мати, мати
Стала коло хати…
У неї приємний грудний голос з багатьма відтінками, що передавали найтонші порухи душі.
Я й собі підхопила слова, а за мною тенором Макс. Не співав Юрко, сидів похнюплений і зчужілий. Тужлива мелодія лебеділа лісом і губилася між деревами. Нам теж було невесело: лагідний смуток і печаль обіймали серце, будили гіркі спогади, бо війна не обминула наших родин. Я кивнула Юркові, мовляв, чого по співаєш, а він, мов німий, показав на горло – безголосий… Останні слова пісні «спить вічним сном» Клава двічі повторила сама. Ми сиділи принишклі…
– Я, щоб тоді жив, утік би на фронт, – зненацька сказав Юра.
– Ти?! Зі своїм зором? – вихопилось у мене. – Ох і навоював би!..
– До речі, я в дитинстві не носив окуляри, – ображено буркнув Юра й одвернувся.
Я подумала, що бовкнула дурницю. Проте не знала, як виправити становище, щоб не гнівався Юрко. І мені стало шкода його, бо не винен, що зіпсувався зір. Мені хотілося сказати йому щось втішне і приємне, коли долинув далекий звук пострілу. Ми здивовано перезирнулися.
– Що це? – запитав я.
– Хтось вистрілив, – недбало сказав Максим.
– Може, браконьєри? – насторожилась Клава.
– Браконьєри… – Макс зверхньо скривив губи. – Тут ні косуль, ні оленів.
Я помітила, що Юрко не чув ні пострілу, ні нашої розмови, а над чимось міркував, задумливо протираючи скельця окулярів.
– Я хочу води. Ви взяли з собою воду? – вередливо запитала Клава.
Максим і Юрій перезирнулися.
– Звідси недалеко джерело, – сказав Юрій і показав рукою.
– Давай, Клаво, підемо разом, – визвався Максим.
– Еге, йдіть, молодята, – зненацька зірвалося у мене з язика. – А ми почекаємо, ми терплячі.
– Марино! – сторопіла Клава. – А ти завидюща…
Я – мов у рот води набрала, бо таки справді заздрила їй. Лише прикро, що Клавка те відчувала. Вона пішла з Максимом, а я крадькома провела їх поглядом. Здогадувалась, якої води їм забаглося. Скоса зиркнула на Юрка, непоказного, і подумала: а чи наважився б він поцілувати мене? І навіть не уявила собі тої миті, та й не дуже мені того кортіло. Признатися, не хотіла залишатись із ним наодинці, слухати вірші, які починали набридати. Та й зіпсувався настрій через Клаву й Максима.
Враз там, куди пішли Максим і Клава, замигтіло щось, голубе. Хтось біг. Ага, он він, біжить до нас оглядаючись. На ньому лляна синювата сорочка навипуск з мереживом на комірці. Молодий, але старший за нас, чубчик над лобом, вузькі очі. Нижчий від Макса, проте важчий. Його вже помітив Юрко.
Незнайомий вийшов на галявину, оцінююче, непривітно оглянув нас, потім наш транспорт.
– Тут ніхто не з'являвся? – став перед нами, заклав руки в кишені.
Юрко, поправивши окуляри, розглядав його, мов дивовижний експонат.
– Ніхто. А що, ви когось загубили? – грайливо, наче штовхнув мене біс, повела я плечима.
– Товариша. Домовились зустрітись, а його ще нема. І де ж він?! – Незнайомий розгублено роззирнувся навкруги, підійшов до землянки, заглянув усередину, наче там міг сховатись його товариш.
– Сідай, – запросив незнайомого Юра, – почекай свого друга.
Хлопець сів біля мене, й від нього війнуло міцним духом поту, ніби він довго й важко працював. А справді: чого це він і його товариш не на роботі? Я ковзнула поглядом по його грубій, короткопалій руці, порослій рудим волоссям, що впиралася в коліно розчепіреною п'ятірнею з чорними рисками бруду під нігтями. Мабуть, подумала я, порався коло землі. І, щоб Юрко не розпитував про його друга, я встряла у розмову.
– А хто там стріляв, ви не бачили?
Він здригнувся й різко повернув голову на короткій товстій шиї, зиркнув на мене зеленими очима, аж мені чомусь затерпли ноги.
– Стріляли… пастушки із самопала, – і кивнув на мотоцикли. – Може, підвезете мене до міста?
– Нас четверо, – відповів Юрко.
Незнайомець недовірливо скривив губи.
– Де ж решта?
– Макс і Клава пішли до джерела, – сказала я.
– Я їх там не бачив, – заперечив незнайомець.
Авжеж, подумала я, їм так хотілося води, як мені зараз танцювати.
– Хто ж водить ці машини? Часом не ти? – у прийшлого прозвучала іронія в голосі, натяк на окуляри Юрія.
Але Юрко не розібрав прихованого кепкування.
– Куди мені… – із жалем сказав. – На моторолері Марина…
– Та ну? – незнайомець ляснув себе по коліні. – Не вірю! Хоч убий, а не вірю!
– Доказати?
– Спробуй, подивлюсь.
Я звелась і пішла до «Чезети».
– Ходімте, покатаю. Чи боїтесь? – задирливо кинула йому.
– З великим задоволенням, – схопився з колоди. – Люблю з вітерцем.
Він порівнявся зі мною. Його тонкі губи кривились у зверхній посмішці. Мене аж злість взяла. Не терплю, коли вважають ні на що не здатною. Я почала заводити моторолер, як позаду пролунало відчайдушно й злякано:
– Шакула! Стій! Стій!..
Я побачила за колодою, за спиною Юрка, що встав і вражено витріщився, високого чорнявого хлопця у брудній жовтій футболці. Блідий, розпатланий, він спирався на дрючок і важко дихав. Шакула метнувся до товариша.
– Філон! Друг! – зраділо вигукнув. – Що трапилось? Що?
– Ногу підвернув, – хотів ступити, та ойкнув і вкляк. – А ти тікати, Шакуло…
– Куди тікати, Філоне? Куди? – вдавано весело говорив Шакула. – А де сумка? Де?
Ми з Юрком теж підійшли до них, допомогли підвести Філона (мабуть, прізвисько), до землянки, посадили на траву, і він сперся спиною на горбик, заплющився, застогнав.
– Йому треба в лікарню, – зауважила я.
– Почекай! – відмахнувся від мене Шакула й затряс Філона. – Ти мене чуєш? Де сумка?
– Облиш смикати його з-за якоїсь сумки! – скипів Юрко, хапаючи Шакулу за руку. – В нього, можливо, перелом. Ти розумієш – перелом! – покивав пальцем перед розплющеним Шакулиним носом.
Той на мент оторопів, і його зелені очі забігали туди-сюди за пальцем, та нараз вони зовсім звузились і вп'ялися Юрію в обличчя. Він лиховісно скреготнув зубами, аж мені зробилося страшно.
– Ти чого, очкастий, в'яжешся? – погрозливо засичав і простяг до лиця Юрія розчепірену п'ятірню. – Та я тебе!.. – І раптом стримав себе, вибачливо продовжив: – У тій сумці мій паспорт, диплом, трудова книжка. Дійшло? А ти…
– Не панікуй, – не витримала я і втрутилась у розмову. – Знайдеться сумка. От як його відвезти в лікарню?
– Є сумка, є… – прохрипів Філон.
– Є?! – Шакула присів коло товариша, поцілував його в щоку. – Філоне, золотце ти моє! Де ж вона, рідненька?
– Я його завезу до міста або в село. До села навіть ближче. Там є лікарня, – запропонувала я.
Мені було шкода того Філона, й трохи дивувала поведінка його товариша, який надто переживав, але коли йшлося про життя друга… 1 навіщо носити при собі паспорт, трудову книжку, диплом? Може, влаштовувався на роботу? Мабуть.
– Відкрий очі, Філоне, – попросив Шакула. – Ти чув, повеземо тебе в лікарню. Сумку ж не залишимо.
Між деревами з'явилися Максим і Клава. Я помітила, що вони трималися за руки, ну як дитсадківська малеча на прогулянці. Замріяно-щасливі… Авжеж, напилися води.
І кого хотіли обманути?! Безсоромники. О, роз'єднали руки, щоб ми не побачили. Підійшли до землянки, не помічаючи ні Шакули, ні Філона, які сиділи за нею.
– Що ви там робите? – звернулася до нас Клава, обходячи землянку.
Шакулу немов підкинуло, й він став на рівні. Його плескате, одутле обличчя витяглось од здивування. І Клавка теж вражено витріщилась на нього, вклякнувши на місці. Вони дивились одне на одного, поступово обличчя Клавки блідло, і вона мовби зів'яла. Макс, розгублений і приголомшений, втупився в неї.
– Кого я бачу! – нарешті збуджено вигукнув Шакула. – Оце так зустріч!
– Хто… хто там? Хтось іще прийшов? – промимрив заплющений Філон. – Відійди, Шакуло.
Шакула поступився, і Філон відкрив очі – смикнувся, наче хотів звестися, а Клава затулила лице руками.
– Клавка… – прошепотів Філон і перевів погляд на Максима.
І я, і Юрій розгублено стояли збоку й чекали, що ж воно далі буде.
– Ти їх знаєш, Клаво? – підозріло поцікавився Максим.
– Знаю… – затинаючись, відповіла вона й пішла до колоди, сіла й знову сховала обличчя в долонях.
Максим насуплено зиркав на неї, чекав пояснення. Клава мовчала.
– Ворушись, Філоне, ворушись! – заметушився Шакула, нетерпляче затупцював коло товариша. – Потім з'ясуєте свої стосунки. Де сумка?
Клава прийняла долоні й знічено подивилася на Філона.
– Що, думала, вже капут мені? Ні, я ще з тобою побалакаю, – зловтішно сказав їй Філон і до Юрія – Нагнись, друзяко, кілька слів…
Юрко нагнувся, і він щось зашепотів йому на вухо. Максим знервовано кусав губи. Я здогадалась, що існував якийсь зв'язок між Клавкою і Філоном. Макс, напевне, теж зрозумів і переживав, не знаючи, що робити. Ох і вклепалася Клавка! Тепер не задиратиме носа. І чи Макс простить їй? А вона, мабуть, не розповіла йому про свої стосунки з отим… Якісь вони неприємні, щось у них мені не подобалось.
Юрій пішов у ліс. Шакула пильно стежив за ним. Максим стояв посеред галявини, непривітно позирав на Клавку й більше не наважувався ні про що питати її; а може, вирішив поговорити з нею опісля. Біля грубого ясена Юрко нахилився й рушив назад. У руках він тримав старий рогозяний кошик. Шакула, побачивши його, тихо вишкірився, подався вперед, мов приготувався до стрибка.
– Швидше, друзяко, швидше! – заквапив Юрка Філон. І тільки він підійшов до них, як Шакула вчепився у кошик, потяг його до себе, але Юрко не відпустив.
– Ти чого? Чого?… – спантеличено проказав. – Він просив віддати тільки йому.
– Шакуло, не чіпай! – намагався звестися Філон. – Не чіпай!
– Пусти, кажу, – сичав Шакула, шарпаючи кошик. – Пусти, а то пошкодуєш. Пусти…
Набагато дужчому, Шакулі увірвався терпець, він щосили смикнув до себе кошик, і з нього випали чорні туфлі й великий паперовий згорток. Згорток розсунувся, і ми пороззявляли роти від здивування… На газеті лежала добряча купа грошей. Філон, скориставшись із загального сум'яття, підповз до грошей і почав хапливо згрібати їх до себе, запихати в кошик… Шакула обвів нас усіх страшним поглядом, аж у мене затерпли поги.
– Наші вони, наші… – белькотів Філон, пожадливо горнучи до себе гроші. – Своїм горбом заробили… вколювали на Півночі.
Шакула мовчав, зловісно спостерігав за нами, ніби боявся, щоб ми не кинулись до кошика.
– Клаво, що це за хлопці? Де вони працюють? Справді на Півночі? – Я пішла до неї. – Чому ти мовчиш?
А вона мов скам'яніла: сиділа з широко розплющеними, наче скляними очима й нічого не бачила, не чула. Лише знекровлені губи посіпувались… А тим часом Філон зібрав гроші й сховав кошик у себе за спиною. Максим рішуче ступив до Шакули.
– Зараз вони нам скажуть…
Юрко теж зробив крок. Шакула люто ошкірився, стрибнув убік і спритно вихопив з кишені ножа. На лезі заграли сонячні блискітки. У мене похололо в грудях і ніби одібрало мову. Максим і Юрій, мов заворожені, дивилися на ніж.
– А це ви бачили, щиглики? – засичав Шакула. – Ну, іди, іди, хто хоробрий.
– Шакула! – крикнула Клава, аж у мене мороз побіг по спині.
Юрій наче прокинувся від того крику й метнувся назад, вхопив дрючка, на якого спирався Філон.
– Шакуло, бий їх! Ріж! Ріж! – раптом істерично з волав Філон.
Юрій замахнувся дрючком, а Максим пригнувся, мабуть, приготувався кинутись Шакулі під. ноги, коли той зненацька вихопив з-під сорочки чорний пістолет і, впевнений у своїй силі, зареготав. Я так і сіла. А хлопці наче остовпіли. Навіть Філон вибалушився на пістолет. Я – ні жива ні мертва, лише подумки приказувала: мамо, мамусю, рятуй мене…
– Ану докупи! – грізно наказав Шакула, з лиховісним усміхом граючи ножем і пістолетом. – Буду стріляти! Очкастий, кидай дрючок, а то зроблю калікою! І ти, штиблет, сідай!
– У тебе шпалер! – крикнув Філон. – Звідки?
Шакула не відповів. Юрій стискав дрючок, аж побіліли пальці. Клава скочила з колоди й метнулася до Юрія і Максима, взяла їх за руки й потягла за собою.
– Сідайте, сідайте… – злякано лементіла. – Він може… Ви його не знаєте…
Хлопці подалися за Клавою і сіли на колоді. На них переможно дивився Шакула. Ми ще не могли тверезо осмислити, в яку халепу втрапили. Шакула, ліньки похитуючись, підступив до Максима й приставив ножа до горла.
– Не рипайся, Максику, зі мною жарти погані. Заводь, повезеш нас. Ферштейн?
– Я… я не повезу.
– Полоскочи йому селезінку, – підказав Філон.
Шакула злегка натис на ніж, і на шкірі виступила цятка крові. Сполотнілий Максим відхилив голову, лапнув себе за шию, побачив на пальцях кров і аж захитався…
– Ага, не подобається, – зловтішався Шакула. – Ну! І ти, Маринко, поїдеш.
– Не їдьте! Не їдьте! – закричав Юрій.
Я чула, як йому пошепки мовила Клава:
– Мовчи, Юро, вони завезуть, а потім у міліцію…
Максим і я звелися, рушили до мотоциклів. Ноги у мене ніби ватяні. Я… я боялася, щоб раптом Макс не дременув, бо тоді… тоді вистрілить у мене. Шакула однією рукою допомагав піднятися Філону і водночас пильнував кожний наш крок і порух, тримаючи пістолет напоготові. Філон ступив і присів, заойкав.
– Не можу, – опустився на землю. – Не втримаюсь…
– Ша, не розпускай нюні, щось придумаю, – і Шакула наказав нам: – Ану, назад! Докупи!
Ми вернулися до своїх, сіли на колоду. Шакула нахилився до Філона. Той щось йому зашепотів, а потім Шакула почав оглядати його ногу. Нараз вхопив за ступню й різко смикнув, аж Філон заверещав.
– Ну, тепер через десять хвилин пострибаєш, – задоволено мовив. – Моя баба теж вправляла кістки.
– Господи, як втекти од них?! – я ледве не заплакала.
– Давайте разом несподівано кинемось на них і… – заговорив Юрій, стискуючи кулаки.
– Захотів кулю в лоб? Не дурій, заспокойся, – остудив Юрка Максим. – Наберіться терпіння. Вони все одно підуть.
– Клаво, хто вони? – запитала лагідно я.
– Ох, не питай, Марино, не питай…
– Клаво, скажи! – роздратовано випалив Максим.
– Що казати? Що? Чого ви лізете мені в душу? Не чіпляйтеся до мене! Не чіпляйтесь!.. – Клава відвернулась і тихо заплакала.
Справді, навіщо допитуватись? Хіба й без того не було зрозуміло, хто ті двоє? Я здогадалася: Клава знала їх раніше, а з Філоном щось її зв'язувало і, напевне, більше, ніж знайомство. У цій ситуації Максим, звичайно, почувався ошуканим і ображеним. До того ж нас гнітило почуття безпомічності й страху перед озброєним Шакулою. Що він бандит, я не сумнівалась. І затримати ми їх не могли, і сподіватися на допомогу теж. Аби не сталося чогось гіршого – ось про що я думала. Філон мені здавався, не таким лихим, як його напарник. А може, через вивих він менше збиткувався над нами?
– Ні, я так не можу! Не можу! – Юрій раптом встав і пішов на Шакулу. – Тут за нас проливали кров, гинули партизани, а ви!..
Шакула наставив ножа і чекав Юрія з блюзнірською посмішкою, присадкуватий, наче ведмідь, а Юра скидався на підлітка, що у відчаї, не тямлячи себе, кинувся на хижого звіра.
– Стій, Юро, стій, – змучено сказала Клава.
Юрій наткнувся грудьми на ніж і зупинився. На його білій тенісці зачервоніла плямка. Шакула відскочив убік і схопив Юрія за руку, різким рухом заломив її за спину. Пручаючись, Юрко гукав:
– Макс! Марино! Чого ж сидите! Макс! На мотоцикл!
Я затулила долонями лице й заскімлила. Чула – Клава звелась, і відразу пролунав злий голос Філона:
– Клавко! Не пхай свого носа! Бахура завела…
Я прийняла долоні й побачила: Клава стояла, а Шакула кинув Юрія на землю, приставив до його горла ніж, і, Юрко, знесилений, лежав і не ворушився. Бандит зірвав з нього окуляри й сховав до кишені, став ближче до Філона й з презирством дивився на Юрія. Він піднявся й безпомічно озирнувся навколо. До нього підійшла Клава, взяла за руку й підвела до колоди. Я боялась глянути на нього, побачити кров на тенісці… Клава дістала з сумочки хустинку, змочила її парфумами й приклала до рани. Максим і Філон ревниво стежили за тим, що вона робила.
– Шакуло, надінь окуляри Максові, – раптом запропонував Філон. – Хай покрасується штиблет.
– Гарно придумав, – Шакула підійшов і надів окуляри Максимові, погрозив пожем. – Скинеш – о! – відступився, помилувався виглядом хлопця. – Дивись, який піжон! Професор!
Максим сидів і не ворушився. Окуляри спотворили його обличчя. Він був схожий на чорну настовбурчену ворону під дощем.
– Тебе все одно, Шакуло, спіймають і посадять за грати, – на диво безбоязно сказала Клава.
– Разом із твоїм посадять, – зловтішно додав той. – Я б тобі показав Максика-ваксика. Вона, Філоне, може, з ним…
– Не базікай, Клавка не така.
– А ти зараз почуєш, – Шакула підступив до Максима, притис до його горла ніж. – Ну, професоре, що між вами було? Ну!
Боже, який жалюгідний Максим! І ще в окулярах… Мені не вірилося, що він признається перед чужими людьми, відкриє сокровенне. А я… Яка я гидка! Нашорошила вуха й чекала, чекала…
– Я нічого… – видушив Максим. – Ми лише цілувались.
– Макс! – у відчаї мовила Клава. – Яка ж ти погань, Шакуло.
– А ти її любиш? – крізь задоволений сміх питав Шакула. – Любиш? Ну! Штрикну!
– Я з нею недавно, – промимрив Максим. – Я тільки так…
– Тільки так, Максиме?! – Клава вражено дивилася на нього повними сліз очима. – А ти ж говорив, клявся…
– Чув, Філоне, цілувались. Цілувались! – смакував Шакула.
Філон махнув рукою. Зненацька, різко Шакула вхопив мене за косу й потяг її донизу, аж запаморочилась голова, і я мимоволі заплющилася від болю й страху, вчепилася руками за колоду, щоб не впасти.