Текст книги "Зброя вогню"
Автор книги: Тарас Завітайло
Жанр:
Классическое фэнтези
сообщить о нарушении
Текущая страница: 6 (всего у книги 8 страниц)
Баба і домовик відскочили, а Козодій присів коло порога, злякано переводячи погляд з баби на Вітряка і навпаки. На ґвалт усі повибігали з хат. Нечисть жила в окремій хаті, і вибігла у двір першою.
– Козодій, – сказав Мурко, – далекий родич Коника.
– Усі ми тут далекі родичі, – зауважив Никодим. – Що, знову напаскудив, чортяко рогатий? – звернувся він до Козодоя.
Баба Галя тим часом збігала в сарай і вийшла звідти, вкрай здивована, з двома повними відерцями молока.
– Ти глянь, не збрехав, нечистий! Ну, на цей раз прощаю, – баба Галя грізно глянула на Козодоя, – але щоб більше й духу твого біля моїх кіз не було!
– Як же це? – Козодій жалісно глянув на бабу. – Я ж Козодій, мені належить…
– Роги пообламую! – гнівно тупнула ногою баба.
Вітряк відкинув дрючок і діловито схрестив на грудях руки.
– Ти що це тут робиш? Га?
– А те, що й ти, – Козодій покосився на Вітряка. – Іти мені нікуди… Знаєш, скільки погані в окрузі розвелося?!. Минулої ночі ледве від кажанів відбився… Що ж мені – погибати, чи що? Андрію, – він благально глянув на козака, – візьміть мене до себе, у сараї житиму…
– Дам я тобі сарай! – крикнула баба Галя; інші мовчали.
Андрій знав, що взяти Козодоя і не підпускати його до кіз – це знущання, – однаково, що Вітряка не пускати до млина, а Коника – до конюшні. А кози-то були бабині!
Козодій приречено опустив голову.
– Ех, ви… Гаразд, тоді я піду…
Усі дивилися на бабу Галю. Козодій перескочив через перелаз і попрямував до містка. У душі доброї від природи жінки щось ворухнулося.
– Стривай, – гукнула вона.
Козодій обернувся. Баба зам’ялася.
– Та я нічого… живи… тільки от… – Вона поглядом обвела присутніх; Никодим їй кивнув, і його підтримала вся нечисть. – Тхне від тебе – мухи дохнуть! Помитися тобі треба… В сараї тобі жити не годиться, а до кіз я тебе брудного не підпущу… Іди сам, не то хлопці викупають!
Козодій, здавалося, не вірив своїм вухам.
– Так мені… можна залишитися? – здивовано запитав він.
– Можна, – відповів Андрій, – шуруй на Дніпро!
Козодою все ще не вірилося.
– То я… пішов… митися?..
– Давай, давай, – розсміявся Никодим, – а то ми й справді поможемо!
Козодій, радісно підстрибуючи, побіг до Дніпра.
– Андрію, – смикнула козака за рукав Пташка, – а він дійсно-таки чорт?
– Ні, Пташко, всього-на-всього дрібна нечисть. Хоч часом і шкодить, але кіз, за якими доглядає, в образу не дасть. І якщо в сараї Козодій – кажанові туди вхід заказаний. Та й узагалі він тварин любить.
– І птахів? – запитала дівчинка.
– І птахів, – підтвердив козак.
– Засранець, – буркнув собі під ніс Вітряк.
– Що? – перепитала Пташка.
– Нічого, – сказав Андрій і щосили стусонув Вітряка ліктем під бік.
Несподівано з заростей бузини знову показався Козодій. Увесь мокрий, – видно, таки встиг скупатися в Дніпрі, – він кулею перелетів через місток.
– Там… там… – почав він, захекуючись. – Не повірите!.. По стежці двоє йдуть: один низькорослий, лисий, з топором, а другий… А щоб мені роги відпали!.. Упир!!! Серед білого дня!.. Кого-кого, а їх я за версту чую!
– Мефодій! – радісно скрикнула Пташка і кинулася до містка.
Присутні тривожно перезирнулися.
– Мало там що… – занепокоєно сказала Гапка.
– Вітряку, зупини її! – гукнув Андрій.
Вітряк метнувся за дівчинкою, але в цей момент на містку показалися прибульці, і всі заспокоїлися: один із них справді був Мефодій.
Поруч з Мефодієм ішов чоловік – невисокого зросту, кремезний і лисий. Взутий він був у чорні шнуровані черевики, вдягнений у чорні шкіряні штани, оголені груди були хрест-навхрест перетягнуті широкими шкіряними ременями з металевими наплічниками, а з лівого боку висів величезний топір.
Пташка кинулася до Мефодія. Побачивши дівчинку, упир запосміхався і пришвидшив крок.
– Як ти виросла за ці два роки, як розцвіла! – сказав він, обіймаючи Пташку.
– Здрастуй, Мефодію! – радісно вигукнула дівчинка. – Чому тебе так довго не було?
Упир легенько відсторонив Пташку.
– Справи були, – відповів він і оглянув тих, що зібралися в дворі. – Цього і слід було очікувати… Усі стягуються сюди… Ходімо, – сказав він своєму супутнику.
Андрій відразу відзначив про себе, як змінився упир: завжди беззбройний, зараз Мефодій був озброєний довгим вузьким мечем, який постукував об його чобіт; сам упир схуд і змарнів.
– Здоровенькі були, – сказав він, переступаючи через перелаз.
– Добхого дня, – прокартавив його супутник низьким, але приємним голосом.
– Це мій товариш гном Нікель. – Упир вказав на лисого, і той вклонився. – По-нашому говорить, мова йому наша сподобалася, от і попросив, щоб я навчив.
– Дуже гахна мова, – підтвердив ґном.
З-за спини Кулаки вийшов Мурко.
– Здр-р-растуй, Нікелю, – промурчал він.
– Мухко! – очі гнома зробилися круглими. – І ти тут! Який я хадий, шо ти живий!
Кулака здивовано витріщився на ґнома.
– Як?.. Звідки ти знаєш, що він Мурко? Адже це я його так назвав!
Нікель захитав головою.
– Мухко може читати і пехедавати думки на відстані, і пхосто підказав тобі, як його назвати. Находність, до якої він належав, називалася мухки… – Ґном раптом змовк і гірко зітхнув. По хвилі продовжив: – Він – останній з мухків, і тому відмовився від свого імені. Називається тепех пхосто – Мухко. Він далекий ходич ельфів.
– Я думав, що ельфи – це казки, – здивувався Андрій.
– Тепех – так, – сказав ґном. – У наших пехеказах говохиться, що багато тисяч хоків тому ельфи попливли кудись за море. Мухки плисти з ними не побажали і залишилися тут.
– І що ж трапилося з його народом? – сумно запитала Гапка.
– Всього їх було не більш ніж півтохи сотні. Жили в гохах по сусідству з нами, вихощували мохкву на схилах.
Мурко понурив голову.
– На їхнє селище напали вампіхи. Михні мухки не сподівалися нападу і загинули всі. А він був у гостях у нас і вхятувався. Повехнувся в село, а там…
– Смер-р-рть і жах… – сказав раптом Мурко, і в очах малюка заблищали сльози. – Я втік…
– Мефодію, що кругом відбувається? – запитав козак упиря. – Ти можеш бодай щось пояснити?
– Можу, – сказав той.
5
На невеличкому закинутому цвинтарі під горою панувала мертва тиша. Ні тобі подиху вітерця, ні шереху звіринки в траві. Здавалось, уся природа завмерла в якомусь лиховісному очікуванні.
До повні лишалося два дні, і місяць, ще злегка надщерблений, яскраво освітлював нічну землю.
Цвинтар був страшенно занедбаний: увесь заріс кропивою і чортополохом, а ряди хаотично перекошених чорних хрестів здіймалися в небо, мов обвуглені присохи після пожежі. Село, якому належав цвинтар, двадцять років тому спалили татари, і відтоді на його місці більше ніхто нічого не будував.
Проте, незважаючи на всю моторошність картини, на цвинтарі зараз можна було розгледіти чітку вузеньку стежечку, що петляла між хрестів. А по цій стежечці, бозна звідки взявшись у цій глухомані, ішла невисока, струнка, темноволоса дівчина років п’ятнадцяти. У довгому тоненькому полотняному платтячку і боса, вона вміло ступала між густих заростей кропиви й чортополоху і, здавалося, навіть не помічала їх.
Стежечка вела до підніжжя гори, під якою знаходився цвинтар, і, звернувши трохи вбік, закінчувалася біля входу в досить-таки велику нору. Розсунувши поплутане коріння, дівчина сміливо ступила всередину.
Ще кроків за десять від нори дівчина почула жахливий сморід, що доносився звідти, а тепер, уже всередині, їй здалося, що сморід цей вона відчуває не тільки нюхом, але й фізично, мов якусь липку й огидну субстанцію. Смерділо, як з розритої могили.
Дівчина пройшла кроків зо п’ять вузьким коридором, зі стелі якого звисали корені, і відразу, за рогом, побачила слабоосвітлену крихітним каганцем печеру. Лише на якусь мить затримавшись при вході, дівчина рушила на світло каганця.
У печері за столом, який був ні чим іншим, як кришкою перекинутої труни, сиділа страшна й огидна потвора. В’яла, темна, аж синя, шкіра складками звисала з кощавого тіла, груди випиналися наперед ребристим горбом. Обличчя потвори було вузьким, з ікластою пащею, а замість лівої руки стирчала гнійна кукса. У правій руці потвора тримала щось схоже на шматок гнилого м’яса і, з усього видно, збиралася його з’їсти. Побачивши дівчину, потвора хриплувато розсміялася.
– О! Їдло саме прийшло! Заблудилася, красуне?
Анітрохи не збентежившись, дівчина презирливо скривила свої тонкі губи.
– Був дурнем, дурнем і помреш, – сказала вона раптом неприродно низьким, як на її вік, голосом.
Потвора, підхопившись зі свого місця, різко відскочила в кут і загарчала.
– Хто ти і чого тобі треба?
Дівчина моторошно усміхнулася, лице її потемніло і зморщилося, блиснули ікла. Тривало це лише мить, потім обличчя дівчини знову набуло звичайної подоби.
– Не впізнаєш, Гробаку?
Вурдалака здивовано закліпав.
– Я дочка корчмаря Василя, убитого тим проклятим характерником.
– Не може бути! – вигукнув Гробак. – Чому ж він і тебе не кінчив?
Дівчина знову моторошно усміхнулася.
– А тоді моя спадковість ще не проявилася, і він мене не вчув.
– Чого тобі від мене треба? – запитав вурдалака.
Обличчя дівчини спотворено перекосилися.
– Помсти!!! – крикнула вона, заскреготавши зубами. – Убити чаклуна! Відновити справедливість!
Гробак із сумом похитав головою й опустився на кришку труни.
– Годі з мене помсти, сам чудом вижив… Клинок чаклуна вгодив мені в руку, перебив кісту… Рука відгнила… Який з мене вояка?
– А як же твої брати?! – тупнула ногою дівчина.
Гробак криво посміхнувся.
– Надмірною братерською любов’ю я не страждаю, а своя шкура дорожча…
– Мерзенний хробак, – презирливо кинула дівчина.
Гробак знизав плечима.
– Послухай мене, – серйозно сказала вона, – ти мені потрібен лише для того, щоб зв’язатися з твоїми родичами, а потім можеш повернутися у свою гнилу яму… Невже ти не відчуваєш?!. Грядуть великі зміни! У світ прийшло Абсолютне Зло, і перемога буде за нами! Могутні сили збираються на сході, із заходу ринули до нас полчища вампірів, ліси кишать зграями перевертнів… Не повіриш, але основний удар спрямований на проклятий хутір чаклуна-характерника… У нього є дещо важливе, і ми мусимо відняти в нього це за будь-яку ціну!.. І обов’язково позбавити його життя!.. Ну невже ти нічого не відчуваєш?!.
Вурдалака уважно слухав дівчину, затамувавши подих.
– Відчуваю, – ледь чутно прошептав він, – але я боюся… Боявся.
Дівчина знову презирливо скривилася.
– Так боявся чи боїшся?
Вурдалака, повільно піднявшись, розправив широкі плечі, і було чути, як захрускотіли його суглоби.
– Я з тобою… – сухо сказав він. – Я зберу вовкулаків…
Протяжне, сповнене лютої ненависті і чорної злоби виття було йому відповіддю.
6
Ніч видалася неспокійною. З заходу дув сильний вітер і гудів у січовий дзвін. Більшість козаків розійшлися вже по своїх куренях спати. Лише кілька найвитриваліших сиділи в корчмі і при слабкому світлі каганця грали в карти. Запорожці рідко виставляли варту, і ця ніч не стала винятком.
Кругом панувала непроглядна пітьма, крізь яку пробивався лише самотній вогник корчми. Худий корчмар з підбитим оком разливав запорожцям, що засиділися, горілку й пиво.
За одним зі столів сидів курінний отаман Дорош зі своїм товаришем і побратимом Іваном Колієм. Компанія зібралася гучна і весела. Увечері на Січ приїхав старий козак – характерник Степан Бородавка, і тепер розважав чесну компанію веселими оповідками про свої зустрічі з усякого роду поганню.
– Кажу ж вам, – бухтів старий козак, – схопив я чортиху за хвіст – і скок їй на шию! А потім галопом по степах та по лісах – від самої Сучави і до Січі-матінки!
Козаки давилися від сміху сльозами.
– Ну, а відьма що ж? – серйозно запитав молодий запорожець.
Бородавка зітхнув.
– Дух спустила, бідолашна… Та туди їй і дорога! Стільки людей звела!.. Та й я собі ледве зад не відбив об її кощавий хребет, хай їй грець!
– А чи не на тій, часом, відьмі ти прискакав, що зараз у конюшні стоїть? Так не дивно, що ледве зад не відбив, – сама шкіра так кості!
Козаки знову схопилися за животи, а Бородавка густо почервонів.
– Мені – і не вірите?! Відьма верст із десять до Січі не дотягла, не пішки ж мені йти! От я кобилку і прикупив.
– Та віримо, віримо! – заспокоїв його Дорош, витираючи сльози.
Саме в цей момент надворі вдарив дзвін. Козаки схопилися, як ошпарені.
– Що таке?
– Горимо?
– Татари!
– Які татари?!
Козаки повискакували в двір. З куренів теж висипав люд. А на вулиці темно, хоч око виколи!
– Хто у дзвін бив?
– Що за свинство!
Звідусіль чулися гнівні вигуки, ніхто нічого не розумів і ніхто нічого не міг пояснити. Раптом згори, з високого частокола, пролунав неприємний хрипкий голос.
– Не панікуйте, добродії! Це я скликав вас. Чи все товариство тут?
– Так, майже все, хрін гіркий тобі в горло! Пощо людей будиш?
– А ось пощо…
Раптом гул юрби накрив несамовитий крик Бородавки:
– По куренях, братчики! На нас напали! Це упирі!
Вгорі пророкотав зловісний сміх, а за мить почувся страхітливий шерех сотень крил. Здійнялося моторошне виття, і цілий легіон чорних тіней ринув на людей. Людський ґвалт змішався з ляскотом крил і вереском упирів.
Один з них кинувся ззаду на отамана Дороша, але Колій, що завжди був поруч, відіпхнув козака вбік. Гігантський упир схопив Івана, той скрикнув і зник у високості…
– Братці, назад!.. В курені!.. – тільки й кричав Бородавка, запекло захищаючись.
Несподівано усе стихло. Люди запалили смолоскипи. Убитих не було, лише там, де оборонявся Бородавка, лежав мертвий упир; ще з десяток тварюк валялися по всьому дворі, простромлені колами…
…Наранок козаки не дорахувалися ста п’ятдесяти чоловік.
7
Минув тиждень відтоді, як Мефодій повернувся на хутір і розповів його мешканцям про ті жахи, які йому довелося пережити останнім часом.
Він повідав про величезні полчища вампірів, що з дня на день повинні були нахлинути в Україну, про їхнього кровожерного ватажка – графа Влада. Про те, як ґноми в Альпах дали вампірам запеклу відсіч, були вщент розбиті і жалюгідні залишки їхньої раті скрилися у глибоких печерах. Також про те, як він сам дивом урятувався завдяки своєму другові, гномові Нікелю, і про те, як Нікель погодився супроводжувати його до хутора. А найголовніше – про те, що у світ прийшло Абсолютне Зло, і тепер сили заходу і сходу повинні були об’єднатися.
– Зауваж, Андрію, – підкреслив упир, – усе це почалося, коли ми відправили в небуття того демона. І, швидше за все, ми цим викрили себе, а точніше – те, що конче потрібне князеві тьми. Здогадуєшся, що це? Твоя шабля. І тепер уся погань зі шкіри вилізе, щоб відібрати її в тебе.
Використовуючи свої знання, та ще за допомогою Мурка, Андрій розіслав повідомлення всім характерникам, скликаючи їх до себе на раду. З усіх куточків України потягнулися до нього козацькі чаклуни, і за тиждень хутір перетворився на величезний табір. Погань, що мешкала на хуторі, трималася осторонь, але стосунки з людьми підтримувала дружні, бо більшість прибулих були такими ж характерниками, як і Андрій. Никодим дуже здружився з гномом Нікелем, вони щодня подовгу вправлялися у дворі на своїх топорах. Водяника приводив у захват бойовий топір ґнома: обписаний древніми рунами, вміло інкрустований коштовним камінням, з топорищем зі слонової кістки. Ґном навчав водяника своїх прийомів, водяник гнома – своїх.
– Чуєш, Нікелю, а двома можеш?
– Можу, – відповідав ґном і хоробро крутив двома топорами одночасно.
– А я-от по-іншому, – і водяник демонстрував своє бойове вміння.
Мурко більшу частину часу проводив з Гапкою, навчаючи її премудрощів древніх знань мурків. Вітряк таки з’ясував стосунки з Козодоєм, і вони навіть подружилися.
– Розумієш, – пояснив Козодій, – молочко скисле було, ну, і притиснуло, там я і… Ну, ти ж розумієш?
– У, – відповів Вітряк, – забули.
– А ціпками ти вміло орудуєш! – захоплено підмітив Козодій.
– Навчити?
– Та ні! – розсміявся Козодій. – У мене роги на те є…
Табір розростався з кожним днем, білі маги і чаклуни прибували з усіх українських усюд. Одного дня по обіді на місток через річечку ступив численний збройний козацький загін. Попереду їхав сам отаман Дорош, слідом за ним – характерник Степан Бородавка. Загін був чималий, і всі ці люди, звичайно ж, були запорізькими козаками. Назустріч їм вийшов Андрій.
– Здрастуй, Дороше, – привітався він.
– Здоров був, Сивий, – відповів отаман, оглядаючись кругом. – Бачу, ми не перші – у тебе тут уже цілий табір!
Козаки спішилися. Уперед виступив Бородавка.
– Я одержав твоє повідомлення, Сивий… Може, поясниш, у чім справа?
– Довго буде, – сказав Андрій, шанобливо обнімаючи старого характерника. – Давай розмістимо спочатку твій загін, а потім будемо говорити.
Слідом за загоном їхало тридцять возів, запряжених волами. Через вузький місток проїхати вони не могли.
– Свій табір ми розіб’ємо на тому боці річки, – сказав Дорош.
Андрій кивнув і спитав:
– Скільки людей ти привів?
– Триста двадцять. Більше кошовий не дав. Але дозволив послати гінців по паланках, так що з Божою поміччю ще чоловік з двісті охочекомонних набереться… Коло Ненаситця за тиждень у них збір, а поведе їх курінний Пуголовок, пам’ятаєш його? Гарний козак, хоча й ростом не вдався.
– Боюся, що за тиждень буде пізно, – задумливо проказав Андрій.
– А в тебе скільки? – запитав Дорош.
– Трохи більше двохсот. Головно характерники.
– Це добре.
– Добре, але мало. На нас сунуть незліченні полчища…
– Хто? Татари? – Дорош навіть не намагався приховати свій подив.
– Гірше. Погань. Чорна.
– Та ну?! – очі отамана округлилися.
– Розбивай табір, – відповів на те Андрій, – потім будемо говорити.
Вже через годину на іншому березі річки розкинувся чималий козацький табір. До Андрія підійшли Дорош і Бородавка.
– Андрію, ми повинні тобі дещо розповісти, – почав Дорош.
– Давайте.
– Говори, Степане, – кивнув отаман старому характернику.
– Рівно тиждень тому на Січ напали… Уночі… Як думаєш, хто?
– Ну, і хто?
– Упирі, – похмуро відповів Бородавка. – Сотні півтори козаків забрали.
– Святий Боже… – прошептав Андрій. – Навіщо?
– Гм… їм потрібні нові сили, – продовжив козак, – а ти уявляєш собі, який то буде упир із запорожця? Воєначальник! Убити такого ой як нелегко буде!.. Що вони задумали?
– Кого? – спитав Андрій так, ніби вже наперед знав відповідь.
– Серед зниклих – Іван Колій.
Андрій потупився.
– Збирай своїх людей і веди до моїх. Раду радити будемо.
8
Дружини Дороша й Андрія стояли поруч, утворюючи півколо. Андрій піднявся на невелике узвишшя.
– Ну що, брати мої, готові слухати?
– Готові, – дружно відповіли всі.
– На нас чекає битва, – почав Андрій, обвівши твердим поглядом присутніх. – Скажу прямо: мало хто з нас в живих залишиться… Поранених не буде, будуть лише мертві й уцілілі. Ворог насувається грізний, і сили його набагато перевищують наші. Не хочу перебільшувати, але багато чого залежить від результату цієї битви. Вороги наші – не люди. З заходу сунуть полчища вампірів, і, судячи з усього, їх підтримають перевертні. Вони вже сотнями нишпорять по окрузі, знищуючи на своєму шляху все живе. Поза всяким сумнівом, будуть там і упирі, будуть і вурдалаки. Чи готові ви до такої битви?
– Готові, – понуро, але впевнено і в один голос сказали присутні.
– Тоді, друзі, послухайте, що скаже цей чоловік. – Андрій кивнув Мефодію, і той піднявся на узвишшя. – Звуть його Мефодій. Відразу скажу, що Мефодій – упир. – Натовпом прокотилася хвиля здивування. – Не дивуйтеся, – продовжував Андрій, – він – наш друг, і розповість нам детальніше про наших ворогів, як з ними битися і як убивати.
Мефодій виступив уперед.
– Шановне козацтво! – почав він. – Як ви вже зрозуміли, ворог перед нами незвичайний, і у звичний спосіб нам його не подужати. Для початку я запропоную вам от що: оскільки в таборі Андрія одні характерники, і вони знають, як боротися з поганню… отож я пропоную за кожним десятком козаків Дороша закріпити десятником характерника. Що скажете?
Юрба схвально загула.
– Згода! Згода! – почулися дружні голоси.
– А тепер, – продовжив упир, – як власне боротися з нечистю… Почнемо з вампірів. Вампірів убиває срібло, причому не обов’язково поцілити в серце, а просто в життєво важливий орган. Стосовно того, що вкушений стане вампіром – не вірте. Людина просто вмирає. Їхня зброя – це переважно довгі шпаги і рапіри, і, скажу чесно, володіють вони цією зброєю вправно. Вампіри збираються в племена і, так би мовити, братства. Племена – це зграя напівдиких кровопивць, недалеких, погано озброєних і менш небезпечних. Вони вже заповнили наші ліси. На відміну від них, вампіри, згуртовані в братства, більш, скажемо так, цивілізовані. Вони хитрі і спритні, володіють різними тактиками ведення бою. От вони – дуже небезпечні. Їх шпага – блискавка. І вони вже на підході. Зауважу: вершників у ворожому війську немає. Жоден кінь не дозволить осідлати себе вампіру, перевертню, вурдалаці чи упирю. Далі – вурдалаки. Цих убити легко – досить удару шаблею або списа. З перевертнями важче, бо це сильні тварюки. Вбиває їх срібло. Вмирають вони від глибоких колотих чи рубаних ран, а також, коли їм відтяти голову. А тепер скажу про найнебезпечніших – про упирів. Упирі вміло вправляються з будь-яким видом зброї, можуть перетворюватися на величезних кажанів і нападати з повітря. Вбиває цих потвор, знову ж таки, срібло, а ще – осиковий кіл, але тільки вбитий прямо в серце, що, звичайно, зробити дуже важко… Власне, це і все. Головне я вам виклав. Що не зрозуміло – питайте.
По рядах козаків прокотився гул.
– Пане Мефодію! – пролунав голос з юрби. – Ти все говориш: «срібло, срібло»… А де ми стільки срібла візьмемо?
– Слушна заувага, але не турбуйтеся, – сказав Мефодій, – Никодим про це подбає…
9
Блакитні хвилі Дніпра одна за одною накочувалися на прибережний пісок. День уже підбіг до полудня, і сонце, що стояло в зеніті, золотило неосяжну широчінь ріки.
На березі Дніпра стояв гурт людей. Їх було рівно одинадцять душ. Точніше, людей тут було всього четверо: Гапка, Дорош, Андрій і Бородавка, решта ж присутні – нечисть: Коник, Вітряк, Нікель, двоє лісовиків, Козодій і Мурко. Всі вони уважно вдивлялися у поверхню ріки.
– Гм-м-м… Вже більше години немає, – сказав Коник і почухав загривок.
– У! Нічого з ним не станеться, – відповів Вітряк.
Мурко сів на пісок і заходився ліпити пасочки з піску. Нікель походжав туди-сюди вздовж берега.
– Скільки він може побути під водою? – запитав гном.
– Усе життя, – відповів Мурко, – це його сер-р-редовище.
Схоже було на те, що гном нервував.
– Заспокойся, Нікелю, – сказав Андрій, – Мурко правду каже.
Нікель зітхнув і втупив очі в поверхню ріки. Раптом неподалік від берега показалася голова Никодима.
– У-ух! Краса-а! – задоволено фиркнув водяник і швидко поплив до берега, розмашисто загрібаючи руками.
Гапка відвернулася. Никодим вийшов на берег і натягнув свої шаровари.
– Ох і водичка!
– Що, нічого не знайшов? – одразу поспитав Козодій.
– Та не гарячкуй ти! – випалив Никодим. – Не знайшов!.. Знайшов, звичайно. Човен потрібен, і не один!
– Так багато? – здивувалася Гапка.
– Багато – не те слово! Андрію, глянь-но туди, – водяник вказав лопатовидним пальцем на поверхню Дніпра.
Андрій подивився у вказаному напрямку. Там раптом визирнула з води усміхнена жіноча голівка.
– Русалка?.. – здивовано вигукнув козак.
Обличчя водяника розплилося в масній усмішці. Усі присутні з неабияким здивуванням дивилися на дівчину, що плила до берега. Вона підпливла зовсім близько і по пояс висунулася з води. Гапка фиркнула. Андрій завсміхався.
– Здрастуй, лялечко, – злегка вклонившись, привітався козак. – Чого-чого, а того вже не сподівався, що ще колись побачимось…
Русалка посміхнулася і кивнула Андрієві.
– Може, і не зустрілись би, якби я не натрапила на Никодима, коли він ото грабіжництвом займався…
– Гм… – мугикнув водяник.
Русалка глянула на нього і винувато посміхнулась.
– Вибач, Никодиме… – І знову до Андрія: – Він мені все пояснив. Вам потрібне срібло, багато, як я розумію, срібла… Я допоможу. Гадаєте, лише на землі казна-що робиться? Де там! Анциболоти та відьми болотяні звідусіль у Дніпро полізли, навіть у море запливають! Такого ще не було…
Раптом Андрій помітив, що груди дівчини навскіс оперезані тоненьким золотим ланцюжком. Русалка перехопила його погляд, закинула праву руку назад за голову, і в повітрі зблиснув вузенький срібний клинок шпаги.
– Так, так, Андрію, нам доводиться відбиватися від цих почвар, і, повір, шансів у них мало. – Дівчина спритно сховала шпагу до піхов.
Під час цієї розмови Мурко з цікавістю розглядав русалку, потім зайшов до колін у воду і простягнув дівчині свою ручку долонею догори. Русалка зробила кидок, сильно вдаривши хвостом по воді, і, опинившись поряд з Мурком, поклала на його долоню свою руку.
– Ти дуже вр-р-родлива, – сказав малюк, – і мені гір-р-рко від того, що такі кр-р-расуні змушені бр-р-ратися за збр-р-рою. Мене звуть Мур-р-рком.
Дівчина нахилилася до малюка і щось прошепотіла йому на вухо.
– Ой! Яке кр-р-расиве ім’я! – в захваті вигукнув Мурко. – Сподіваюся, ми ще побачимось.
– Звичайно! – весело крикнула русалка і відштовхнулася від берега.
Усі присутні здивовано перезирнулися, а в Никодима щелепа так і відвисла.
– А тепер, – русалка звернулася знову до Андрія, – готуй, козаче, човни, але, прошу тебе, – без людей. Нехай човнами керує нечисть.
10
Русалка виконала свою обіцянку, і вже за кілька годин чотири човни, ущерть завантажені всяким срібним начинням, піднімалися вгору по річечці до Степанового млина, коло якого стояла кузня. Часу залишалося мало, і двадцять ковалів, закатавши рукава, узялися до роботи. Серед них був і Андрій.
Минуло два дні. Ковалі, не покладаючи рук, вдосконалювали зброю козаків і заготовляли ще двісті клинків для козаків Пуголовка. Нечисть же нудилася без роботи. То збиралася у своїй хаті і різалася в «дурня», а то слухала дивовижні оповідки про походеньки водяника-запорожця Никодима, що, погодьтеся, вже само по собі було явищем парадоксальним: водяник – і запорожець! Никодим розповідав про битви, в яких він брав участь, про те, як він два роки тому гнав татар і повернув собі чесне ім’я. Ґном Нікель не відставав від свого друга і розказував про криваві сутички з чорною нечистю в Альпах. Мурко переспівував саги свого народу про далеких казкових ельфів…
А безжальний час збігав останніми годинами до вирішального моменту.
– Ех, друзі, – зітхнув водяник, – скільки нам залишилося? День? Ну, може, два… А там що?
– Никодиме, не ятри душу! – Козодій невдоволено задригав ногами. – І без того тяжко.
– Так а я до чого веду? – труснув головою водяник. – Поставив би нам Сивий пару відерок горілки, а то ж нудьга зелена заїдає! Та й козакам розвеселитися не завадить! Ви як?
– У! Я залюбки! – закректав Вітряк.
– Істину глаголиш, – пробасив Кулака, – правда, Жменько?
– Правда, Кулако.
Коник жваво схопився на ноги.
– Гм-м-м, я по Андрія!
Хвилин через п’ять Коник повернувся разом з козаком і Мефодієм.
– Ви що, серйозно горілки хочете? – Андрій аж сторопів з такого дива.
Нечисть дружно закивала головами.
– Що ж, коли така справа, буде вам горілка, – сказав він, – та глядіть, не перестарайтеся, – за нашими підрахунками післязавтра вночі ворог уже буде на підході…
Никодим широко посміхнувся.
– А ти чого либишся?
– Так… моя ж ідея!
– Дивись мені, ідейний натхненнику, – пробурчав Андрій.
– Не бійся, Сивий! Що ми – діти малі?
За годину жінки накрили для погані стіл, а Козодій з Вітряком викотили з льоху бочку горілки. У козацьких таборах теж заметушилися. Нечисть дружно сіла за стіл і квапливо взялася за чарки, один тільки Кулака сидів непорушно, дивлячись на свою чарку, як баран на нові ворота.
– Що се за мензурка? – невдоволено пробасив він.
Усі дружно розсміялися, а Гапка подала лісовикові здоровенний кухоль.
– Ось, Кулако, саме як для тебе.
– Оце діло, – добродушно усміхнувся лісовик і зично крикнув, піднімаючи свій кухоль: – Давайте, друзі! За перемогу!
– За перемогу! – підхопили інші.
Мурко непевно подивився на свою чарочку, але все-таки перехилив її. Очі його враз округлилися, він замахав ручками і пропищав, хапаючи ротом повітря:
– Ур-р-р! Гор-р-рю!
Нікель подав йому нанизаного на шпичку вареника.
– На, закушуй, Мухку, закушуй…
Мурко припав до вареника, як немовля до цицьки. Опісля третьої чарки всі помітно повеселішали, а Мурко вже геть сп’янів і почав ікати.
– Ур-р-р… – воркотав він. – М-да-а-а… ік… Це тобі… ік… не пиво… ік…
– Мурку, мо`, досить? – непевно спитав Кулака, і малюк ікнувши кивнув.
А Никодим продовжував наливати.
– От скажи мені, Нікелю, – звернувся він до ґнома, – у вас горілка є?
– Ні, – відповів гном, – але коли повехнуся – буде!
– Правильно! Хороша річ – горілка!.. Але захоплюватися не раджу! Я ж розповідав тобі, як зі мною вийшло?
– Угу, – сказав ґном, закушуючи горілку цибулиною, наче яблуком.
– Ото ж бо!
Вітряк хоробро осушив свою чарку.
– У-у-у! А кріпка ж, холера!.. Ого! – Він глянув на Коника – того вже добряче хитало з боку в бік.
– Чуєш, Никодиме, – звернувся Коник до водяника, – ставлю своє сідло проти твоєї вуздечки, що заскочу на твою Ряску ззаду.
– Коли? – лукаво зіщурився водяник.
– Та прямо зараз!
– Не раджу, Конику, – цілком серйозно сказав Никодим. – Я тебе чесно, як друга, попереджаю: Ряска тебе з запахом перегару і на крок до себе не підпустить.
Конюшний ображено заплямкав губами.
– Гм-м-м! То ти приймаєш ставку?
– Гаразд, приймаю. – Водяник напустив на себе байдужого вигляду. – Але я тебе попереджав… Івасю!
Хлопець був тут як тут.
– Веди Ряску!
Івась слухняно побрів до стайні. Усі встали з-за столу. Хлопець підвів кобилу.
– Тримай Рясочку, Івасю! Давай, Конику!
Конюшний, похитуючись, підійшов до тварини.
– Гарна в тебе вуздечка, Никодим-м-ме… Ану, Рясочко…
Коник підпружився і високо підстрибнув, але Ряска різко рвонула вбік, і Коник, перекинувшись у повітрі, гепнувся на землю так, що аж було чути, як зуби клацнули. Усі дружно зареготали.
– Жени сідло, погань кошлата! – радісно вигукнув водяник.
Коник отетеріло пороззирався, потираючи кошлатою рукою щелепу, потім скорчив невдоволену гримасу і щось виплюнув на землю.
– Жуб вибив, холера яшна! – прошепелявив він. – Шіптнув же мене лихий! Тьху! – І пішов по сідло.
Усі повернулися за стіл.
– А де Мурко? – запитав раптом Кулака, озираючись навсібіч.
Козодій зазирнув під стіл: малюк, згорнувшись клубочком, тихо похрапував.
– Йому точно досить, – сказав Никодим, побачивши малюка. – Кулако, віднеси Мурка в хату.
На землю спускалася ніч. В обох козацьких таборах панувала тиша. Завтра козаки збиралися виступати, тож усі відпочивали. Лише у віконці Андрієвої хати світилося. За столом сиділи Мефодій, Андрій, Гапка, Дорош, Бородавка і ще четверо характерників. Слово тримав Андрій.