Текст книги "Зброя вогню"
Автор книги: Тарас Завітайло
Жанр:
Классическое фэнтези
сообщить о нарушении
Текущая страница: 2 (всего у книги 8 страниц)
– Ніякої поваги до гостя, – невдоволено бурчав той.
– Ану, Мефодію, вишкірся!
– Ще чого! – ображено фиркнув упир. – Що я тобі – собака, щоб шкіритись?
– Вишкірся, кому кажу!
– Р-р-р-р…
– Де твої ікла? – здивовано спитав Андрій.
– А нема! – хитро посміхнувся упир.
– Тобто як – нема? – не зрозумів Андрій.
Упир сів на лавку.
– Кажу ж тобі, не всі упирі однакові. І взагалі, мені Гапка сказала, що я по-правильному називаюся не упир, а опир. Мрець, але добрий.
Андрій підійшов до упиря і, поклавши руку йому на плече, нахилився до нього.
– То, може, ти й перехреститися можеш?
Упир сильно замотав головою.
– А цього-от ніяк не можна. Як не крути, а я все-таки нечисть.
Андрій і собі опустився на лавку.
– А як же ти упирем став?
– Прокляли, – гірко зітхнув упир. – Відьма* одна. Помер-то я від кулі, а вона, хай їй грець, тіло до життя вернула, от тільки щось там наплутала.
– Тобто як – наплутала?
– А біс її знає, – упир потер спітнілого лоба. – Гапка сказала, що, мовляв, душа моя в тіло якось не так вернулася, от я таким і став.
Андрій зітхнув.
– Виходить, – сказав він, намагаючись, щоб голос його звучав якомога серйозніше, – недоробила тебе відьма. Недороблений ти, Мефодію…
– Сам ти «недороблений», – образився упир.
– Ну, годі тобі, не ображайся, пожартував я. Ходімо краще в ріці похлюпаємося, – запропонував Андрій, встаючи.
– Сам «хлюпайся», – відмахнувся упир. – Намочив мене, що й до обіду не обсохну…
Андрій вийшов з хати і вузькою стежечкою подався до річки. Упир ішов слідом, щось безупину бурмочучи собі під ніс. Сонце тільки-тільки зійшло і ще не встигло розсіяти ранковий туман, який клубився навколо острівця, густий і білий, мов молоко. Свіже і прохолодне ранкове повітря було сповнене стоголосим пташиним хором і кумканням жаб. Козак зняв чоботи і закатав шаровари.
– Знімай чоботи, – сказав він упиреві, – он, яка роса – вмить намокнуть.
Упир мовчки зняв чоботи і пішов за Андрієм. Коло самої води козак зупинився. Ріка була всуціль покрита туманом, в очеретах голосно хлюпалася риба.
– Точно не бажаєш скупатися? Легше стане, – перепитав Андрій упиря, роздягаючись.
– Точно не бажаю. Давай купайся, а я почекаю.
Залишившись наодинці, упир перестав бурмотіти, вище закатав свої шаровари й обережно ступив у туман. Коло берега води було по коліна. Походивши трохи, він розвернувся і вже було зібрався йти до берега, як раптом хтось міцно вхопив його за ногу.
– Ой-ой-ой! Утопленик! – заволав упир і, як ошпарений, кинувся до берега.
За мить з туману показалася задоволена Андрієва фізіономія.
– Дурню! – крикнув упир. – Ну тебе з твоїми жартами! Та якби серце моє билося, то вмить би перестало!
– Гарна водичка! – сказав Андрій, виходячи на берег підстрибом то на лівій, то на правій нозі. – Злякався, бідолашний? Бачу, упир із тебе нікудишній…
Упир відвернувся й ображено засопів. Козак швидко одягнувся, підійшов до нього і поплескав по плечу.
– Та годі вже тобі, жартів не розумієш, чи що.
– Це не жарти, це знущання, – буркнув упир.
– Гараз, ходімо підкріпимось – і до справи.
Козак швидко розпалив багаття і розігрів залишки вчорашньої каші. Їли надворі, сидячи на двох пнях. Упир їв кашу, як своє тіло.
– У-у-ух, як мені зле… Давно так не пив…
– Я, чесно кажучи, теж…
– О-о-ох, – простонав упир і відклав миску вбік. – Не можу більше… Ще трохи, і мене знудить… Я краще закурю і розкажу, з чим прийшов.
– Але ходімо в хату, – сказав Андрій і теж відклав миску з недоїденою кашею.
Упир дістав кисет з люлькою, закурив і пішов слідом за Андрієм у хату.
– Добрий, бачу, в тебе тютюн, Мефодію, – сказав Андрій, сів на лавку і почав розкурювати свою люльку.
– Цим тютюном зі мною один яничар розплатився. Поранений був, лікував я його. Пригощайся.
– Та ні, спасибі, дуже кріпкий він. А ти, значить, і бусурманів лікуєш?
– А яка різниця? – Мефодій стенув плечима.
– І то правда, – погодився Андрій. – Так з чим, кажеш, тебе Гапка послала?
Упир опустив голову, трохи помовчав і почав:
– Біда з Гапкою. Через місяць строк їй підходить: або згине, або, що гірше, – тієї Гапки, що ми знаєм, уже не буде.
– Про що це ти? – Андрій насупив густі брови.
Упир підвів голову і пильно подивився козакові в очі.
– Через місяць і шість днів виповниться рівно рік, як накликав я на Гапчину голову біду.
– Ти? – Андрій навіть не доніс люльку до рота. – Як?
– Давно це було. Багатьох уже й могили травою поросли. Був я в ті далекі часи чумаком… Так-так, не дивуйся, старий я вже, як світ, а ти зі мною жарти дурні жартуєш… Було мені на ту пору тридцять з гаком, а жінкою та родиною все ніяк не виходило обзавестися. Чумакував, вільним був. У Крим їздив по сіль, у Перекопі часто бував, ну і зустрів там татарку-чорнявку. Зав’язалася у нас з нею любов. Справа молода, сам розумієш… Побув я в Перекопі з місяць і повернувся додому, а мені батько мій старий вже й наречену підшукав. Приглядівся я – нічого дівка, хороша. Ну, ми весілля й відгуляли. Через рік я з чумаками знову по сіль поїхав, а в Перекопі мене татарка зустрічає. Чекала, каже. Ну, я їй усе по-правді й розказав: що одружився, що жінка от-от народить, і що, мовляв, час стосунки наші припинити. Отут-то біда й почалася, – упир перевів подих. – Як скажена, кинулася вона на мене. «Коли не моїм, – каже, – так нічиїм не будеш!» Я її і так і сяк заспокоїти намагався, а вона – ну ніяк. «Нічиїм не будеш!» – кричить. З горем навпіл я від неї відкараскався, того ж вечора ми наладували вози сіллю і відправилися додому.
Недалеко ми відійшли від Перекопа… Вночі на нас напали… Перебили всіх… Я одержав кулю просто в серце… Хай так би вже воно й було… Лежав би я собі в землиці… Так ні ж! Татарка, щоб мені помститися, демона в поміч призвала, щоб зробив її відьмою. А за послугу демон душу зажадав, так та й погодилась… І стала упирихою. А як нагнала наші вози, дивиться, мертві усі лежать, і я серед них. Стала вона тоді над тілом моїм заклинання страшні промовляти, щоб до життя мене вернути і послати упирем, як прокляття, на весь мій рід… – Голос упиря надломився, і він змовк. Згодом продовжив: – Передати тобі не можу, що я відчув, коли відкрив очі! Це був такий жах! Перше, що я побачив, – її посиніле лице, перше, що почув, – її зловісний сміх. Вона скажено сміялася і скакала кругом мене, піна бризкала з її ікластої пащеки мені в обличчя… Але в чомусь вона таки прорахувалася. Додому я, звісно, не повернувся, і для всіх умер. Потім довго поневірявся і мучився, а згодом виявив у собі несподіваний дар – лікувати людей. Гапка каже, що це я прийняв разом зі своєю новою природою. Оселився в лісі, у хижці на кшталт твоєї, люди стали до мене приходити. Звичайно, вони не знали, хто я насправді… А потім, набагато пізніше, я зустрів Гапку. Розказав їй цю історію, і вона згодилася мені допомогти.
– У чому допомогти? – перебив упиря Андрій.
– Допомогти піти з цього світу, – відповів упир.
– І чого ж ти все ще тут? Адже, щоб піти звідси, великого розуму не треба. Пустив би собі срібну кулю в чоло, або…
– Осиковий кіл, – продовжив Мефодій. – Авжеж, на перший погляд усе просто. Тільки от проблема одна є: невідомо, куди душа моя потрапить, розумієш?
– Чесно кажучи, не дуже.
– Цілком імовірно, що вона потрапить прямо в пекло, але може бути й гірше – до тієї відьми, що мене таким зробила. Тоді я повернуся знову, але вже зовсім іншим, справжнім упирем.
– Тепер ясно, – задумливо сказав Андрій. – І що ж придумала Гапка?
Упир мовчки опустив голову.
– Ну, не тягни, кажи…
– Я намагався відмовити її, переконати, що є інший спосіб, більш безпечний… Але вона наполягала на своєму. – Упир витер долонею спітніле чоло.
– Ну?..
– Вичитала вона десь, що демон, який татарку відьмівською силою наділив, являється своїм жертвам в образі смертного. Якщо встромити йому в серце срібний клинок, то він сконає, а разом з його смертю позбавляться сили й ті, кого він нею наділив, і тоді…
– Ти вільний, – продовжив Андрій. – І ви, звичайно, цього не зробили?
Мефодій важко зітхнув і знову провів рукою по спітнілому чолі.
– Ото ж то й воно, що зробили.
– Ви викликали демона?!! – Андрій увесь пополотнів. – Що з Гапкою?
– Поки що все добре, якщо можна так сказати.
– Демон з’явився?
– З’явився… Це я в усьому винен, я навчив її заклинань…
– Розказуй.
Упир устав і пройшовся по хаті.
– У ніч на Купала намалювала вона на підлозі знак упиря і проказала заклинання. Відразу ж у двері постукали. Гапка відчинила двері й відскочила назад. До хати ввійшов високий чоловік, одягнений не по-нашому: чорний балахон з каптуром, чорні штани, високі чоботи зі шпорами, волосся теж чорне, гладко зализане назад і зібране в хвіст, обличчя бліде аж синє. «Ну здрастуй, Гапко», – прошипів він, як змія, і тут же помітив мене. Хвилю помовчав і розреготався. «А я ж то, – каже, – думаю: навіщо це я білій відьмі здався, а тут ось у чім справа!» – він махнув пазуристою рукою в мій бік, а потім скочив до Гапки, схопив її за шию і підняв у повітря однією рукою. «Тобою я займуся пізніше, – прошипів мені, – а от з Гапкою твоєю все одно каші не звариш, то хоч повечеряю нею!» І вже було розкрив свою зубату пащу, як Гапка з останніх сил дістала з-за пояса срібний клинок, що ми спеціально в коваля замовили, і встромила його прямо в серце нечистому.
Андрій дивився на упиря широко розкритими очима.
– І що?
– А те, що здох демон, розсипався порохом, а порох відразу вітром підхопило і винесло з хати через димар.
– Ну, а що ж вас тепер непокоїть? Хоча… Якщо ти тут, значить, це ще не кінець.
Упир ствердно кивнув головою.
– Найбільше мене стривожило те, що розсміявся він, падлюка, коли клинок у серце одержав. Гапка переконувала мене, що, мовляв, демон розсміявся конаючи і що пішов він безповоротно, але не вірилося мені. Занадто вже все було просто. Я вирішив у всьому цьому розібратися якнайшвидше. І через три дні я вже був у Трансільванії…
– Де?
– У Трансільванії, кажу.
– Виходить, ти можеш літати вертунцем, – не спитав, а радше зауважив Андрій.
– Можу. Там я прожив місяць в одного графа. Мерзенний тип, запеклий вампір. Нашим упирям до нього далеко.
Андрій заклацав пальцями.
– А, знаю… Як же його?.. Ну, чув я дещо про нього… І що ж ти в нього висидів?
– У графа того є книга, точніше, відразу скажу, була, бо я її поцупив… Це «Книга Мертвих». Він мені її довго не хотів показувати…
– Слухай, а як же ти приховував від нього, що крові не п’єш? – перебив Андрій.
– Ой, не питай, – Мефодій криво усміхнувся. – Він мене попервах запрошував на полювання, але я відхрещувався, як міг, мовляв, споживання їжі – справа дуже особиста, і полювати я звик сам. І поки він носився околами, я попивав у корчмі пиво і загравав до місцевих дівок. Але ж ти сам розумієш, що так довго тривати не могло. Якось я хильнув зайвого, забувся і став проти світла. Уявляєш? Бачив би ти, як вони сполошилися! Одразу ж за кілки похапалися, я ледве ноги виніс. Правда, пощастило мені тоді: граф тієї ж ночі показав мені книгу. А під ранок я заліз у схованку, поцупив книгу – і шукай вітра в полі…
– І що ж ти в книзі вичитав?
– Небагацько, але досить, щоб зрозуміти, що коли нічого не зробимо, то кінець і мені, і Гапці. Срібним клинком ми позбавили демона тілесної оболонки рівно на рік.
– А що ж через рік?
– А через рік демон повернеться, голодний і злий, і потрібна йому буде саме Гапка.
Андрій задумливо кивнув.
– Ясно… Я піду з тобою… Зроблю все, що зможу і, як треба буде, то й головою покладу, але… Невже немає нічого, що може його зупинити?
Упир пильно глянув Андрієві в очі.
– Не перебивай, я ще не закінчив. Коли я гортав книгу, Гапка стояла у мене за спиною і раптом скрикнула. Я обернувся і запитав, у чому річ. Вона вказала мені на один рядок: «Я ці знаки знаю, – сказала вона, – я можу намалювати їх навіть із заплющеними очима. Те ж саме написано на шаблі одного мого знайомого козака».
Андрій підскочив, як змією вжалений, і схопив упиря за плечі.
– Ти знаєш, що там було написано?
– Заспокійся, козаче, заспокійся. Коли я ввійшов у хату, на столі в тебе лежав клапоть паперу, а на ньому були такі ж знаки.
– Це був додаток до листа, – схвильовано і ніби виправдовуючись, сказав Андрій. – До листа у Ватикан, одному знайомому ченцеві, він обіцяв розшифрувати…
– Не зміг би. Це мова мертвих, – перебив Мефодій козака.
– Це заклинання.
– Ні.
– А що ж?
– Радше інформація. Якщо все це скоротити, то можна перекласти так: «Смерть вічних».
Андрій опустився на лавку.
– І все? – здавалося, він був розчарований.
– Ні, не все. Можна глянути на твою шаблю?
Ще покупавшись, Андрій почепив шаблю на пояс, тож тепер вона була при ньому. Він вийняв шаблю з піхов і поклав на стіл. Упир якийсь час дивився на неї, а потім злегка торкнувся клинка пальцем, і тієї ж миті, мов ошпарений, відсмикнув руку й показав палець Андрієві.
– Я так і знав…
На пальці була червона цятка – знак опіку.
– Виходить, це, все-таки, заклинання? – запитав Андрій.
– Ні, – відповів упир, – Гапка сказала, що справа у вогні, на якому шаблю викували.
– І чим же цей вогонь особливий?
– Вогонь принесений з Єрусалима, – пояснив упир. – З церкви Гробу Господнього.
– Я це знаю.
– А чи знаєш ти, що коли, приміром, ранити мене звичайним списом, шаблею або кулею, то страждати від такої рани я буду рівно один день, а наступної ночі від неї і сліду не лишиться?
– Знаю. Так само в перевертнів, вампірів і відьом.
– А от якщо мене ранити твоєю шаблею, то рана ця не заживе ніколи.
– Це ти вичитав у «Книзі Мертвих»?
– Так. Більше того, твоя шабля може поранити і навіть убити не тільки тіло, а й найчорнішу душу. Тепер зрозумів, як можна допомогти Гапці?
– Тепер зрозумів! – Очі Андрія засвітилися невимовною радістю – здавалося, він от-от схопиться з лавки і затанцює.
Мефодій встав і відійшов до вікна.
– Не зрозумію, з чого ти так радієш…
– Як це з чого? – Андрій засунув шаблю до піхов. – Посічу я того демона на мілку капусту, і справі край!
Упир гірко всміхнувся і похитав головою.
– Не кажи «гоп!», поки не перескочеш, Андрію… Демон той дужий, як сам сатана, чи впораєшся?
Андрій стенув плечима.
– А куди діватися? Як кажуть, двом смертям не бути, однієї не минути…
– А я-от – яскравий приклад протилежного, – іронічно зауважив упир.
– Гаразд, Мефодію, не будемо гадати наперед, – сказав козак і встав. – Давай в дорогу збиратися…
Раптом упир різко підняв руку, і Андрій змовк.
– Тихо! Хлюпається хтось… І точно не рибина.
Козак і упир притихли. В очеретах хтось лунко хлюпався і фиркав. Потім хлюпання враз припинилося, а через мить знадвору долинуло чвакання мокрих чобіт.
– Ох-ох-ох, житіє моє тяжке… Ти вдома, Сивий?
– Розслабся, свої, – полегшено зітхнув Андрій.
Упир здивовано звів брови. Надворі хтось виливав воду з чобіт.
– Сивий? Так ти вдома?
Упир схопив Андрія за руку.
– Не відкривай, – прошепотів він, – це не людина, нутром чую.
Андрій поплескав упиря по плечу.
– Розслабся, кажуть тобі – свої, значить свої, – і крикнув голосно: – заходь, Никодиме! А ти, – сказав упиреві, – сядь.
Двері відчинилися, і на порозі з’явився невисокий, кремезний і кривоногий чоловік – з довгою, аж до пояса, бородою, у грубій полотняній сорочці й полотняних штанях. У руках він тримав чоботи. Довге, скуйовджене волосся і борода, втім, як і весь чоловік, були мокрими, і визначити їх колір було важко. У прибулого були великі карі очі, густі, кошлаті брови, ніс картоплиною, а губи, як вареники, – великі й бліді. Під очима темніли синці.
– У тебе гість? – ще з порога спитав чоловік низьким, хриплуватим голосом, забачивши упиря. – Я не завадив?
Андрій зробив жест рукою.
– Ні, заходь, заходь.
Гість лише переступив поріг, як одразу став принюхуватися, водячи носом у повітрі, як хорт.
– А що це в тебе, Сивий, так горілочкою пахне?
Погляд його впав на перекинутий на підлозі кухоль і тут-таки перескочив на бутель, що стояв під столом.
– Чуєш, Сивий, житіє моє тяжке… Це що, горілка? – спитав він, вказавши на бутель смішним, схожим на лопату пальцем.
Андрій кивнув.
– Ох, козаче, похмелитися б, а то житіє моє…
– Слухай, Никодиме, – обірвав його Андрій, – кінчай ти оце гниле діло, тобі до знахаря треба, щоб із запою вивів. А на бутель не косися, на тебе й так дивитися гидко. До речі, можу порадити доброго знахаря, ось він! – Андрій вказав на упиря.
– Годі тобі, Сивий, не знущайся, – обурено сказав чоловік. – Знахаря! Не треба він мені, коли захочу, сам кину. – Він почухав бороду і додав: – Я, щоб ти знав, уже другий день, як одну лише воду п’ю.
– О-о-о! – протягнув Андрій з відчутним сарказмом. – Це за останні-то два місяці?.. Подвиг, подвиг…
– Та ну тебе, – махнув чоловік рукою, – не наллєш, не помру… Та й у справі я до тебе взагалі-то…
Упир весь цей час мовчав і з цікавістю розглядав прибулого.
– Водяник? – запитав він нарешті.
Чоловік широко посміхнувся, оголивши неприродно білі широкі зуби, і присів на перекинутий цебер.
– Ага. А ти направду знахар? – запитав він, не перестаючи посміхатися, але вже по хвилі його посмішку як вітром здуло. – А щоб мене трясовиця затягла! – вигукнув він, пильніше придивившись до знахаря. – Так це ж упир!!! Їй-богу упир, або я таки допився!
– Ні, не допився, таки упир, – підтвердив Андрій.
Водяник похитав головою.
– Ех, Сивий, Сивий… Вже й з нечистю знаєшся! Докотився…
Упир зневажливо скривився.
– Чия би собака гарчала, а твоя б мовчала! Сам-то ти хто?
Водяник гордо підняв голову.
– Я – створіння природи, а от ти – нечисть!
Упир фиркнув.
– П'янчуга ти болотяний, а не «створіння»…
– Цить ви! – різко обірвав упиря Андрій. – Завелися, як баби базарні… Никодиме, – звернувся він до водяника, – це Мефодій, упир. Мефодію, оцей бородань, – вказав на чоловічка, – водяник Никодим. І, як на мене, то обидва ви – нечисть, так що давайте на цьому покінчимо… Отже, Никодиме, у справі, кажеш, прийшов? Ну так я слухаю…
Никодим знову почухав бороду.
– Пам’ятаєш, Сивий, ти оце якось просив мене дещо добути тобі з дна?
– Ти диви, не забув, – розсміявся Андрій.
– Так я теє… ну, готовий…
– Пізно, добули вже.
– Та ну? – здивувався водяник. – Хто?
– Русалка.
Водяник зареготав.
– Жартуєш, Сивий, а мо’ й брешеш?
Андрій показав шаблю. Водяник, очевидно, пізнав її, позаяк реготати перестав.
– Ух ти! Як же це вона тобі… Як же це ти її вмовив? – спитав украй здивований водяник.
– Ну, ти ж знаєш їхній нездоровий потяг до всіляких там гребінців і шпильок…
– Ще б пак! Мені та й не знати!
– Так-от: був у мене один гребінь, з-за моря я його привіз. Відібрав там у чаклуна місцевого, він ним русалок у кабалу затягував, щоб вони йому діставали з морського дна затонулі скарби. Знав, негідник, що коли побачить русалка гребінь його, то відразу ж і почне ним коси розчісувати… І що за звичка дурна? Земна дівчина, так та зроду чужий гребінь не візьме, а ці…
– Що правда, то правда, – перебив його Никодим і знову почухав бороду.
– Чого це ти чухаєшся весь час?
– Так завшивів, зараза…
Упир ледве стримав сміх.
– Чого шкіришся, кровосос? Між іншим, це ще один доказ того, що я таки створіння природи… Продовжуй, Сивий.
– Ну, – продовжив Андрій, – гребінь я в чаклуна відібрав, а самого в море кинув. Не думав я, що гребінь мені згодиться, а воно ач як вийшло…
– І ти піймав русалку? Ех, Сивий…
– А що мені лишалося робити?! – обурився Андрій. – Ти ж запив…
Упир єхидно посміхнувся.
– І, чесно кажучи, коли русалка діставала мені шаблю, то гребеня на ній уже не було… Ми з нею розговорилися…
– Ти ще скажи, що познайомилися, – перебив козака Никодим.
– Ні, – відповів Андрій, – імені свого вона не сказала… Які ж вони цікаві, ці русалки!.. Ім’я їх – то, бачте, діло особисте, інтимне, так сказать, а свої принади всьому світу напоказ виставляти – так це завжди будь ласка!
Водяник пирснув.
– А тобі чим зле?
– Та я нічого ж не кажу…
– Ото ж бо!
– До речі, Никодиме, вона тебе знає. Каже, бачила тебе з чорнявкою, коли ви зі скелі пірнали.
– А-а-а-а-а! – протяжно сказав водяник і ляснув себе долонею по чолі. – Згадав, згадав!
– Вона тобі привіт передавала.
– Спасибі, – водяник вдячно кивнув головою.
– Ну, а з чорнявкою твоєю як? Відійшов уже?
Водяник відречено махнув рукою.
– Відійшов, ну її в болото… Вона там на одного козака запала, так у вир затягла…
– Уже? – здивувався Андрій.
– Ага. Тепер сидить на дні, над трупом тужить та раків відганяє!
Тут водяник злісно почухмарив потилицю.
– Ух, як гризуть, гади!
– А пити як кинув?
– Як кинув? А так-от, – невдоволено буркнув водяник. – Заборгувався я кругом, не наливали більше, так я вночі в курінь козацький заліз, і піймали мене… Вирішили стратити, як злісного крадія і п’яницю. Зашили в мішок і зі словами: «Хоч раз у житті водиці попий, бузувіре!» – кинули в Дніпро.
Тепер розсміялися всі троє.
– Никодиме, а можна спитати? – озвався упир.
– Ну, питай, – водяник з-під лоба глянув на упиря.
– От ти кажеш, заборгувався кругом… А знаєш, скільки на дні добра всякого лежить?! Що тобі вартує раз-другий пірнути, га?
– Нічого не вартує, – відказав водяник, – тільки я сп’яну не пірнаю.
– Ну, прохмелився б…
– Та ж не вдавалося ніяк.
– О-о-ох, – простогнав упир, – а я от ніколи не похмеляюся – дивитися на неї не можу опісля…
Никодим співчутливо закивав головою.
– Бідний ти чоло… Себто як? Ти що, п’єш?!
– Буває, – зітхнув упир.
Водяник здивовано глянув на Андрія.
– Не бреше, сам бачив.
– Оце так!
– Ну, гаразд, хлопці, ви тут побалакайте, а я в заплаву, у мене там трохи червінців сховано… Скоро буду, – сказав Андрій і попрямував до дверей.
– Чуєш, Сивий, а він мене… не того? – запитав водяник і з острахом глянув на упиря.
– Не бійся, «не того», – відповів Андрій і зачинив за собою двері.
Мефодій тут-таки жартома скорчив хижу фізіономію.
– Ням-ням-ням, бу-бу-бу… Ох, зголоднів я!..
Водяник, мов ошпарений, схопився і з криком кинувся до дверей:
– Сивий! Ой, зжере він мене, гад, зжере! – і з переляку став смикати двері на себе, забувши, що відчиняються вони назовні. А упир тим часом тихо підійшов ззаду й опустив руку водяникові на плече. Той відразу змовк і від страху втягнув голову в плечі.
– Та заспокійся ти, – сказав упир. – Хіба не бачиш – день білий надворі!.. Та й ти не в усипальні якійсь, а в хаті…
Водяник повільно повернувся.
– А й справді, день… Та й сонце тобі просто в пику б’є… Як же це так? – Вигляд у нього був зляканий і здивований водночас.
– Довго розповідати. Сядь і заспокійся.
Упир вернувся до столу і сів на лавку. А Никодим, кульгаючи, підійшов до цебра, узяв його і поставив у куті коло ліжка, прямо під іконою.
– Ти вже даруй, – непевно сказав він, – але мені так спокійніше буде.
– Будь ласка, будь ласка, – байдуже буркнув упир.
Никодим всівся на цебер і зайшовся хвацько чесати потилицю і бороду.
– Що, несила самому вивести цю погань? – упир співчутливо глянув на водяника.
– Ага. Я вже й пірнав – не дохнуть, зарази.
– Можу допомогти.
– Як? – недовірливо покосився водяник на упиря.
– Простим, загальновідомим способом.
4
Андрій сів у човен і відштовхнувся веслом від берега. Човен ковзнув по воді, спритно огинаючи зарості очерету, – козак вправно працював веслами, прямуючи до лише йому одному відомої схованки в заплавах. Десь за півгодини він прибув на місце.
За схованку слугувала невеличка ямка посеред острівця, накрита лядою, устелена дерном і присипана листям так, що знайти її було неможливо. Та й, зрештою, шукати її тут було нікому.
Узявши зі схованки трохи золотих дукатів і цехінів, козак повернувся до човна і незабаром уже підпливав до острівця, де стояла його хатина.
Ще здалека Андрій почув чийсь регіт, що долинав з острівця, а підпливши ближче, побачив таку картину: коло самої води рачки стояла дивна істота і розглядала своє відображення, повертаючи свою лису головою з великими лапатими вухами то в один бік, то в інший, ніби милуючись собою. А ззаду істоти хтось качався в траві, захлинаючись від сміху. Почувши хлюпання весел, істота підвела голову. Карі очі світилися непідробною радістю, а на обличчі грала широка, на весь рот, посмішка, сяючи неприродною білизною зубів.
Андрій пристав до берега і вистрибнув з човна. Никодим підвівся і погладив свою лисину.
– Ну як я тобі, Сивий? Помолодів?
Упир, усе ще тримаючись за живіт, теж підвівся. Андрій кинув весло на траву.
– Еге ж, куди вже далі! Твоя робота? – звернувся він до упиря.
Той, сміючися, кивнув:
– Чия ж іще?
– Ну ти й шкуродер, Мефодію.
– Нічого подібного, – скривився упир. – Ти бачив, як він чухмарився? Вони ж його живцем загризли б! Та й йому подобається…
Никодим закивав лисою головою.
– Подобається, подобається! А то дався вже мені взнаки цей мурашник! Та й голові легше стало…
– Ну, подобається, то подобається, – сказав Андрій, – тільки тепер, – ти вже не ображайся, – дуже вже на євнуха став ти схожий.
– Тому-то я так і сміявся, – пирснув упир.
– Ти, – перебив його Андрій, – не сміявся, а іржав, як кінь! Я тебе чув ще за версту звідси… Гаразд, показилися, і годі… Ходімо в хату, присядемо перед дорогою.
Усі троє зайшли в хатину. Андрій і Мефодій сіли на лавку, а водяник вмостився на цебрі і став зиркати то на упиря, то на козака.
– А що, Сивий, далеко зібрався?
– А тобі яке діло?
Водяник став водити босими ногами по підлозі, згрібаючи розсипане сіно в купку.
– Та я так… Не на Черкаси бува?..
– Може, й на Черкаси… А що?
– З собою не візьмеш?
– З якого це дива? – Андрій здивовано глянув на водяника. – Літо, вважай, надворі, хлюпався б собі в заплавах!
Водяник шмигнув носом і за звичкою почухав потилицю.
– Розумієш, Сивий, дуже вже прив’язався я до людей, сумно мені тут одному, нудьга зелена… – Никодим дивився кудись удаль. – А оце ж пам’ятаєш, ми з тобою зимували на хуторі минулої зими?
– Ну?
– Там млин водяний, мене ще мельник помічником до себе запрошував…
– Помічником – водяника! – розсміявся упир. – Нічого не скажеш, хитрий мельник!
– Так він і знати не знав, хто я, – відмахнувся Никодим. – Ну то як, візьмеш, Сивий? – водяник з надією глянув на козака.
– А відкіля ти знаєш, що я саме на той хутір збираюся?
Андрій підозріло глянув на водяника, а потім перевів погляд на упиря. Упир одразу взявся розглядати стелю, ніби він тут ні при чому.
– Гаразд, гаразд, ну, проговорився, поки цилюрникував, – зізнався Мефодій, – ну, буває… Та й він, як видно, не ворог тобі…
Андрій втупив в упиря твердий погляд.
– Цей – не ворог, навіть друг. Але надалі будь уважнішим і стеж за тим, що й кому говориш.
– Добре, вибач, – винувато кивнув упир.
– Гаразд, збираймося.
– Так береш?.. – водяник радісно підскочив.
– Кажу, збираймося, значить, беру.
Андрій дістав з-під лавки невелику обковану залізом скриньку і відкрив її. У скриньці лежали два пістолі і добра жменя куль. Половина з них були срібними. Засунувши пістолі за пояс і причепивши порохівницю, Андрій поправив шаблю і зняв з полиці невелику торбу.
– Ну все, йдемо.
Усі троє вийшли з хати і попрямували до човна.
– Никодиме, – звернувся до водяника Андрій.
– Що?
– Вдягни чоботи. Попливеш не за човном, а в човні.
– Ага, – погодився водяник, і, якусь мить помовчавши, запитав: – Чуєш, Сивий?
– Ну, що ще?
– Е-е-е… А що таке «євнух»?
5
Ніч опускалася на безкрайній степ. Повітря наповнювалося свіжістю і прохолодою, що їх приносив легкий вітерець з Дніпра. Міріади зірок обсипали небо, куций серп місяця освітив своїм м’яким сріблястим світлом безбережне роздолля степу.
Вітерець шелестів морем високих, у пояс, трав, а посеред цього моря зяяло провалля глибокого яру, на дні якого вилася тоненька стрічка струмка з чистою і прохолодною водою. Схили яру були дуже крутими, а подекуди навіть грізно нависали над струмком. Тут завжди було свіжо і прохолодно, пахло корінням, землею і сирістю. Але не цієї ночі.
Цієї ночі у яру панував важкий, задушливий сморід. Місячне світло ледь-ледь проникало вглиб, але, не зважаючи на це, на дні яру без зайвих зусиль можна було розгледіти три згорблені фігури.
– То як, ти кажеш, він називається? – неприємним басом прохрипів один із трьох.
– Характерник, – відповів йому ще більш неприємний голос.
– Розповідай, – прохрипів третій, якось дивно закректав і відкашлявся. – Тьху, ніяк не перетравлю тієї дохлої лисиці, що вчора знайшов.
Перший захрюкав і зарохкав, що, очевидно, означало сміх.
– Кінчай іржати, справа серйозна! Він нашого брата порішив, а ви шкіритесь.
– А братик нічогенький був! – хрюкнув перший.
– Ага, смачненький! – додав другий.
– Заткнися, Хряче! І ти, Пацюче, писок стули. Знайшли чим хизуватися: брата рідного зжерли!..
– Та годі тобі, він і так мертвий був, – озвався Хряк.
– Та й ти теж їв, – вставив Пацюк, – так що кінчай патякати, Гробаку.
– Так, але вбив-то його характерник!
Гробак встав і розігнувся. Росту він був невисокого, кремезний, широкоплечий, але сутулий. Довгі руки звисали мало не до землі. Розгледіти обличчя в темряві було неможливо.
– Помститися йому треба, – прогарчав він, – а то ще й нас прикінчить.
Хряк почухав за вухом і запитав:
– Ну, так розкажи нам, хто він такий, отой характерник?
– Чаклун козацький.
– І що ж він може, цей чаклун? – поцікавився Пацюк, і в його голосі чулася легка іронія.
– Що може? – повторив Гробак. – Туману в очі може напустити, і ви кинетеся не на нього, а на тінь, що він її вичаклує. Він знає купу заклинань, щоб нашого брата зі світу зводити. Може бути за панібрата з нечистю всілякою, але тільки не з нами – вурдалаків він люто ненавидить і нищить скрізь, де тільки стріне. На додачу, як і всякий козак, вміло орудує шаблею. Ясно?
– Ясно, – хрюкнув Пацюк.
– Не ясно лише одне, – сказав Хряк, – де нам його шукати? І взагалі, ми що, втрьох на нього підемо? Одні?
Десь недалеко почулося вовче виття.
– Ні, не одні! – голос Гробака пролунав зловтішно. – Нам навіть шукати нікого не треба, сам найшовся.
Вовкулаки затихли і прислухалися: вовк знову завив, і вже десь зовсім поруч.
– Ні, здається, не вовк це виє… – тихо прохрипів Хряк.
Раптом на одному з боків яру в місячному сяйві вималювалась чиясь велетенська постать. Згори посипалася глина, і в яр стрибнула якась здоровенна потвора. Хряк і Пацюк притиснулися до прямовисної стіни яру і грізно загарчали. Потвора одразу відізвалася низьким, утробним риком. Уперед виступив Гробак.
– Тихше, тихше, Василю. Свої це.
Потвора була завбільшки з теля. Стояла на чотирьох лапах, причому передні були помітно довшими. Ступивши кілька кроків уперед, вона опинилась у смузі місячного світла. Дуже тіло напружено грало м’язами. Могутні груди важко здіймалися, як від швидкого бігу. Голова потвори була жахливою подобою людської, з масивною шелепою і величезними іклами. Потвора загарчала й вишкірилася.
– Хто такі? – спитала.
– Це, – Гробак вказав на двох вовкулаків, – мої брати – Хряк і Пацюк. Не забувай, Василю, в нас угода, ми разом.