Текст книги "Служивий мечник (ЛП)"
Автор книги: Джордж Мартін
Жанр:
Классическое фэнтези
сообщить о нарушении
Текущая страница: 5 (всего у книги 9 страниц)
XII
– Вина не пийте, пане, – прошепотів йому Яйк, поки вони чекали разом з септоном у приймальні. Кам’яну підлогу вкривав запашний очерет, на стінах висіли гобелени з картинами турнірів та битв.
Дунк пирхнув.
– Їй немає потреби труїти мене, – зашепотів він у відповідь. – Вона думає, що я – довготелесий бовдур із гороховою кашею між вух.
– Так сталося, що моя невістка полюбляє горохову кашу, – зазначив септон Сефтон, з’являючись звідкілясь із глеком вина, глеком води та трьома кухлями. – Так-так, я чув. Я товстий, а не глухий.
Він наповнив два кухлі вином і один – водою. Третій кухоль призначався Яйкові, який роздивився його довгим підозріливим поглядом і відставив убік. Септон удав, що не звернув уваги.
– Це вертоградський збір, – саме казав він Дункові. – Дуже тонкий, а з отрутою набуває особливо рідкісного присмаку.
Септон підморгнув Яйкові.
– Сам я соку лози майже не торкаюся, але чув від людей.
І він передав Дункові його кухля.
Вино було запашне, солодке, багате на смак, але Дунк тягнув його обережними крихітними ковточками. Та й то взявся до нього, тільки коли септон всмоктав половину свого за три великі ковтки, облизуючись після кожного. Яйк схрестив руки і не доторкнувся до своєї води.
– А вона й справді полюбляє горохову кашу, – вів далі септон. – І вас вона уподобала, пане. Я ж знаю свою невістку. Щойно я побачив вас у дворі, як понадіявся, що ви приїхали з Король-Берега по руку моєї пані.
Дунк зморщив лоба.
– А як це ви, септоне, взнали, що я з Король-Берега?
– Бережани мають особливу говірку. – Септон знову сьорбнув з келиха, побовтав вино у роті, проковтнув та зітхнув від задоволення. – Я там служив багато років. При нашому верховному септоні у Великому Септі Баелора.
Він зітхнув.
– Після весни ви б не впізнали міста. Пожежі зовсім змінили його. Чверть домівок погоріла, ще чверть стоїть порожня. Пацюки зникли. Це найдивніше. Ніколи не думав побачити місто без пацюків.
Дунк теж про таке чув.
– То ви були у місті під час Великої Весняної Пошесті?
– О так, саме так. Жахливі часи, добрий пане, просто жахливі. Сильні чоловіки на світанку прокидалися здоровими, а до вечора вмирали. Помирало так багато і так швидко, що ховати їх не встигали, а просто скидали на купи у Драконосхроні. Коли ж мерців там набрався суцільний шар у десять ступнів завтовшки, князь Водограй наказав вогнечарникам їх спалити. Вогонь сяяв крізь вікна, як у минулі часи, коли під склепінням ще гніздилися живі дракони. Вночі по всьому місті бачили тьмяне зелене сяйво шал-вогню. Опісля того я досі жахаюся зеленого світла. Казали, що весна тяжко вдарила по Ланіспортові, ще гірше – по Старограді, але у Король-Березі вона забрала кожних чотирьох з десяти. Не було спасіння ані молодим, ані старим, ані багатим, ані бідним, ані великим, ані малим. Смерть забрала нашого верховного септона – божий голос на землі, а з ним третину Превелебних та майже усіх сестер-мовчальниць. Його милість король Даерон, любий Матарис, відважний Валар, Правиця… о, які жахливі часи. Під кінець лиха половина столиці молилася Морокові.
Він сьорбнув ще.
– А ви де були, пане?
– У Дорні, – відповів Дунк.
– То дякуйте Матері за її милість. – Велика Весняна Пошесть не дійшла до Дорну. Дорнійці закрили свої кордони та порти, і цим врятувалися. Їхній приклад наслідували Арини у Долині, й теж минули біди. – Від цих балачок про смерть можна втратити смак до вина… але де ж іще шукати втіхи в такі часи? Посуха не кінчається, скільки б ми не молилися про дощ. Королівська пуща суха, як один великий трут, день і ніч там буяють пожежі. Лихий Булат та сини Даемона Чорножара плетуть змови у Тироші, а тим часом кракени Дагона Грейджоя нишпорять західними морями, наче голодні вовки, доходячи з вогнем і мечем аж до Вертограду. Вони розтягли половину багатств Файного Острова, викрали звідти сотню жінок. Князь Файян поспіхом зміцнює оборону, хоч і нагадує мені тим чоловіка, який застібає пояс цноти на вагітній дочці, коли в неї черево вже завбільшки з моє. Князь Бракен повільно помирає на Тризубі, його старшого сина забрала весна, і спадкоємцем лишився пан Ото. А Чорноліси ніколи не потерплять Харциза Бракенського за сусіду. Тож буде війна.
Дунк знав про стародавню чвару між домами Чорноліс та Бракен.
– Але хіба їхній зверхній володар не змусить їх до миру?
– На жаль, ні, – відповів септон Сефтон. – Князеві Таллі вісім років, його оточують самі жінки. Водоплинові зайві турботи ні до чого, а королю Аерису – ще й того менше. Якщо ніякий маестер не напише про цю справу книжку, то його милість, вірніше за все, нічого й не дізнається. А князь Водограй, найпевніше, жодного Бракена до короля не пустить. Не забуваймо, що наш Правиця по матері – Чорноліс, і якщо він взагалі зрушить з місця, то тільки заради того, аби допомогти родичам припнути Харциза Бракенського на налигача. Вишня Мати позначила пана Водограя у день його народження, а на полі Червонотрав’я Лихий Булат залишив ще одну позначку.
Дунк знав, що септон каже про Кровокрука. Насправді Правицю звали Брінден Водограй. Його мати походила з Чорнолісів, а батьком був король Аегон Четвертий.
Товстун випив вина і заторохтів далі.
– Що ж до короля Аериса, то його милість краще знається на старих сувоях та запилених пророцтвах, аніж на законах та звичаях панства держави. Та він навіть спадкоємця не потурбувався нагуляти. Королева Аелінора днями молиться у Великому Септі, прохаючи Вишню Матір благословити її дитям, але залишається дівою. Аерис живе у окремих покоях, і кажуть, що радше візьме до ліжка книжку, аніж жінку.
Септон знову наповнив келиха.
– Не сумнівайтеся, править нами усіма князь Водограй. Править чарами та шпигунством. Протистояти йому ніхто не здатний. Принц Маекар бурмоситься у Перелітку, плекає там образи на свого ясновельможного брата. Принц Раегель – слабкий розумом, божевільний, а діти його… ну, вони ще діти. На усіх посадах сидять друзі та улюбленці князя Водограя, пани з малої ради лижуть йому руки, а новий великий маестер так само схиблений на ворожбитстві, як і сам пан князь. Червоний Дитинець охороняють Крукові Зуби, отож короля без дозволу Правиці навіть бачити ніхто не може.
Дунк незатишно посовався на стільці. Скільки очей має пан Кровокрук? Тисячу, і ще одне. Він сподівався, що хоч вух у нього трохи менше. Деякі зі слів септона Сефтона відгонили зрадою. Дунк зиркнув на Яйка, перевіряючи, як той ся має. Вочевидь, хлопчик мужньо боровся з собою, аби якось втримати язика за зубами.
Септон звівся на ноги.
– Моя невістка щось затрималася. Напевне, як і в кожної високородної пані, перші десять переміряних суконь не пасували до її настрою. Вип’єте ще вина?
Септон налив два кухлі, не чекаючи відповіді.
– Та пані, що я помилково вважав хазяйкою замку, – мовив Дунк, обережно уникаючи інших тем для розмови, – то ваша сестра?
– Ми усі – діти однієї й тієї самої Седмиці Божої, але не рахуючи цього… ой божечки, ні. Пані Гелісента – сестра четвертого чоловіка пані Роганни, пана Ролланда Уферина, який помер навесні. Мій брат, пан Сімон Стаунтон, був його попередником. Йому випала нещаслива доля вдавитися курячою кісткою. Треба визнати, Холоднокопом гуляє безліч привидів минулого. Чоловіки помирають, а родичі їхні лишаються, аби хлюскати хазяйське вино і солодко жерти, мов зграя жирної рожевої сарани у шовках та оксамитах.
Він витер рота.
– Однак їй все ж доведеться вийти заміж знову, і то якнайскоріше.
– Доведеться? – перепитав Дунк.
– Цього вимагає заповіт її вельможного батька. Князь Виман бажав, аби його рід продовжили онуки. Захворівши, він намагався видати дочку заміж за Довговерха, аби спокійно померти і знати, що її захищатиме сильний чоловік. Але Роганна відмовилася, і його вельможність помстилися своїм заповітом. Якщо на другу річницю смерті князя його дочка лишиться незаміжньою, то Холоднокоп разом із землями перейде братові покійного у перших, Венделові. Ви могли бачити його у дворі: такий собі коротун з великим зобом, надто схильний псувати повітря. Хоча хто б казав: я теж покараний цим лихом. Та грець із ним. Головне, що сам пан Вендел – зажерливий і тупий, а його дружина – сестра князя Рябина… ще й плодюча надміру. Не встигне він перднути – а вона вже нове дитя налупила. Сини пана Вендела вдалися не кращі за нього самого, дочки – ще гірші, а разом всі тільки й рахують дні до виконання заповіту. Князь Рябин затвердив останню волю нашого пана, тож її вельможності лишилося часу до наступного нового місяця.
– Чому ж вона стільки тягнула? – поцікавився Дунк.
Септон здвигнув плечима.
– Правду кажучи, ми не надто багаті на пошукачів її руки. Ви мали помітити, що моя невістка зовсім не бридка на обличчя, а справний замок із широкими ланами ще додають їй чарівності. Здавалося б, молодші сини та безземельні лицарі мають юрмитися навколо її вельможності, мов мухи. Та не так сталося… Чутки про чотирьох мертвих чоловіків відлякують залицяльників, а люди ще й подейкують про безпліддя… хоча й не в очі, аби не опинитися у воронячій клітці. Вона виносила двох дітей – хлопчика та дівчинку – і народила у належний строк, та жодне дитя не дожило до власних іменин. А ті, кому байдужі плітки про отруту й чари, не бажають такого щастя, як Довговерх. Князь Виман на смертному одрі наказав йому берегти дочку від недостойних женихів. А він його волю так повернув, що тепер береже геть від усіх. Жоден пошукач руки її вельможності не минає його меча.
Септон допив вино та відставив кухля.
– Не те щоб їх зовсім бракувало… Найупертішими виявилися Клейтон Крестав та Сімон Лейгод. Хоча їх, схоже, більше цікавить земля, ніж наречена. Якби дійшло до закладу, я б поставив гроші радше на Геролда Ланістера. Він ще не з’являвся тут власною особою, але кажуть, що він золотоволосий, швидкий розумом, більш як шість ступнів заввишки…
– …і підкорив серце пані Тенетник своїми зворушливими листами.
Згадана пані стояла у дверях поряд із молодим маестром, що мав непоказне обличчя з великим гачкуватим носом.
– Але ви, добрий дівере, програли б цей заклад. Геролд ніколи з доброї волі не покине втіхи Ланіспорту і шалену розкіш Кастерлі-на-Скелі заради незначного титулу та зачуханого замку. Він має більше впливу та слави як брат і радник князя Тибольта, аніж може сподіватися мати як мій чоловік. Що ж до інших двох, то панові Сімону доведеться продати половину моєї землі, аби сплатити свої борги, а пан Клейтон тремтить, наче осиковий листок, щойно Довговерх гляне у його бік. Ще й гарнюній такий, красніший за мене. А ви, септоне, маєте найдовшого язика на Вестеросі. І як він тільки влазить до вашого рота!
– До великого черева треба мати великий рот, – відповів анітрохи не збентежений септон Сефтон. – Інакше черево швидко спаде.
– То це ви – Червоняста Вдовиця? – скрикнув Яйк з подиву. – Та я вже мало не вищий за вас!
– Якихось півроку тому один хлопець зазначив те саме. Я наказала витягти його на дибі, аби додати зросту. – Коли пані Роганна всілася на панське місце на підвищенні, то перекинула косу наперед через ліве плече. Коса була така довга, що згорнулася на колінах, наче спляча кішка. – Пане Дункане, я не мала б дражнитися на вас у дворі, де ви так прагнули виявити шляхетну чемність. Просто ви так зворушливо червонієте… хіба у тому селі, де ви набралися такого зросту, вас ніколи не дражнили дівчата?
– Те село зветься Король-Берег. – Про Блошиний Поділ він промовчав. – Дівчата там були, але…
У Король-Березі так дражнили, що потім і пальців не дорахуєшся.
– Гадаю, вони боялися вас дражнити. – Пані Роганна погладила свою косу. – Напевне, лякалися вашої постави. Прошу вас не думати погано про пані Гелісенту. Моя зовиця – проста душа, ніякого зла не бажає. За всієї своєї побожності, вона без своїх септ сама вдягнутися не зможе.
– Її вини тут немає. Я помилився сам.
– Ви дуже шляхетно брешете. Я ж знаю, що винен пан Лукас. Він полюбляє жорстокі жарти, а ви просто з порога його образили.
– Як? – зачудувався Дунк. – Та я ж нічого не робив.
Пані Роганна всміхнулася, і Дунк аж пожалів, що вона така гарна.
– Я бачила вас двох поруч. Ви вищі за нього мало не на долоню. Вперше за багато років пан Лукас зустрів людину, на яку не може дивитися згори вниз. Скільки вам років, пане лицарю?
– Майже двадцять, з ласки мосьпані. – Дунк полюбляв слово «двадцять», хоч мав рости до тих двадцяти ще рік, а то й два. Та все одно ніхто не знав достеменно, а найменше він сам. Напевне, в нього були якісь мати й батько, як у всіх інших, та він їх не пам'ятав, ба навіть імен ніколи не чув. А люд Блошиного Подолу взагалі чхати хотів, коли він народився чи від кого.
– Чи ви справді такий сильний, як здаєтеся?
– А яким я здаюся, мосьпані?
– Досить сильним, аби дратувати пана Лукаса. Він мій каштелян, хоча не з моєї волі. Як і Холоднокоп, він дістався мені у спадщину від батька. Чи не вислужили ви лицарства на полі бою, пане Дункане? Судячи з вашої мови, роду ви не шляхетного, якщо пробачите мені зухвале припущення.
«Мій рід тільки тим і шляхетний, що обабіч шляху ріс.»
– Мене взяв до себе зброєносцем заплотний лицар, пан Арлан з Грошодубу, як я був іще зовсім малий. Навчив мене лицарської справи та мистецтва війни.
– І у лицарі вас висвятив теж згаданий пан Арлан?
Дунк посовав ногами по підлозі. Один чобіт був недошнурований.
– Ніхто інший цього б не зробив.
– А де зараз пан Арлан?
– Помер. – Дунк підняв очі. Зашнуруватися можна й потім. – Я поховав його на схилі пагорба.
– Шляхетна смерть на полі битви?
– Холодний дощ. Старий пан застудився.
– Немолоді люди бувають такі слабкі. Це я взнала від другого чоловіка. Мене з ним одружили, як мені було тринадцять, а йому на наступні іменини мало бути п’ятдесят п’ять. Якби він дожив. Коли чоловік уже півроку лежав у могилі, я подарувала йому маленького синочка, але Морок прийшов і по нього. Септони казали, що батько забажав бачити сина коло себе. А ви як гадаєте, пане?
– Ну, – завагався Дунк, – може, й так, мосьпані.
– Дурниці, – заперечила вона, – хлопчик просто народився заслабким. І таким крихітним. Ледве мав сили смоктати. І все ж його батькові боги дарували п’ятдесят п’ять років життя. Хоч би подарували синові трохи більше, ніж три дні.
– Авжеж. – Дунк геть нічого не знав про богів. Інколи він ходив до септу і молився Воїнові про силу для своїх рук, але в іншому Седмицю не турбував і не згадував.
– Шкода, що ваш пан Арлан помер, – мовила вдовиця, – а ще більша шкода, що ви служите панові Явтуху. Не всі старі однакові, пане Дункане. Краще б вам поїхати додому, до того Грошодубу.
– Я маю тільки той дім, якому присягаю на мечі. – Дунк ніколи не бачив Грошодубу. Не міг би навіть сказати, чи той знаходиться у Обширі, а чи деінде.
– То присягніть цьому домові. Часи зараз непевні, а я потребую лицарів. На вид вас, пане Дункане, прогодувати нелегко. Мабуть, охоче б з’їли за один присіст усіх Явтухових курей. А в Холоднокопі зможете досхочу напихатися соковитим м’ясивом та солодкими мандриками. Та й вашого зброєносця не завадило б підживити, бо він такий худий, аж усе волосся вилізло. Ми його поселимо з іншими малими його віку. Гадаю, це його втішить. А мій майстер-мечник навчатиме його військових мистецтв.
– Я сам його навчаю, – мовив Дунк. Вийшло якось винувато.
– А ще хто? Беніс? Старий Осгрей? Курки у дворі?
Час від часу Дунк наказував Яйкові ганятися за курями, щоб розвивати прудкість та спритність. Але якби він сказав про це пані, та б узяла їх на кпини. Вона добряче відволікала його своїм носиком-гудзиком та веснянками. Дункові доводилося нагадувати собі, навіщо пан Явтух його прислав.
– Я присягнув на мечі панові Осгрею, мосьпані, – мовив він твердо. – І не порушу присяги.
– Гаразд, пане. Тоді візьмемося до справи більш гидкої. – Пані Роганна смикнула за косу. – Ми не терпимо нападів на Холоднокоп та його людей. Отже, розкажіть мені, чому я не повинна зашити вас у мішок.
– Я приїхав на перемовини як посланець, – нагадав він, – і пив ваше вино.
Смак вина – солодкий, густий – ще відчувався у роті. Поки що його не отруїли. Навпаки – вино, здається, додало сміливості.
– Та й мішка в вас такого немає, щоб я помістився.
На його полегшення, від Яйкового жарту пані всміхнулася.
– Проте в мене є декілька, куди поміститься Беніс. Маестер Керрік каже, що Волмерові розпанахали обличчя трохи не до кістки.
– Визнаю, мосьпані, панові Бенісу трохи урвався терпець. Пан Явтух прислав мене, аби заплатити виру.
– Виру? – Роганна засміялася. – Знала я, що він старий, але не знала, що аж такий. Чи він гадає, що ми живемо у Вік Звитяжців, коли життя людини рахували на срібняки?
– В копача ніхто не відібрав життя, мосьпані, – нагадав Дунк. – Я взагалі не бачив, щоб когось убили. Йому обличчя порізали, та й усе.
Її пальці ліниво перебирали косу.
– То скажіть мені, благаю, як дорого пан Явтух оцінив Волмерову щоку?
– У одного срібного оленя йому, і ще три вам, мосьпані.
– Пан Явтух дає за мою честь жебрацьку ціну. Хоча хто б казав, три срібняки кращі за трьох курей. Але ще кращий був би пан Беніс власною особою, доправлений сюди для покарання.
– Для покарання? У вже згаданому мішку?
– Може, й так. – Вона накрутила косу на одну руку. – Хай Осгрей прибере своє срібло. За кров платять лише кров’ю.
– Гаразд, – відповів Дунк, – ви, мосьпані, може, й у своїй правді, та давайте покличемо порізаного Бенісом добродія і запитаємо, що його більше втішить: срібний олень чи Беніс у мішку.
– О, я певна, він би хотів того й іншого, а якщо не можна, тоді срібло. Тут я, пане, сумнівів не маю. Але обирати не йому. Справу вирішують між собою лев і павук. Йдеться вже не про хлопську щоку, а про Беніса. Я хочу мати Беніса, і я його матиму. Ніхто не може в’їхати на мою землю, вчинити свавілля над одним із моїх і втекти, аби глузувати з мене.
– Але ваша вельможність в’їхали на землю Стояка і вчинили свавілля над одним із людей пана Явтуха, – ляпнув Дунк, навіть не спинившись подумати.
– Хіба? – Вона знову смикнула косу. – Якщо ви про того крадія овець, то я довго терпіла. Двічі жалілася Осгреєві, а він нічого не робив. Я не прошу тричі. Закон короля дає мені право ями та шибениці.
Цього разу їй відповів Яйк.
– На вашій землі, – заперечив малий. – Закон короля дає зверхньому панові право ями та шибениці на його власній землі.
– Який розумник, – відповіла пані. – Такі речі знаєш. Тоді, може, знаєш і те, що земельний лицар не має права карати людину без дозволу свого зверхнього князя. Пан Явтух тримає Стояк від князя Рябина. Проливши кров, Беніс порушив королівський мир. І тепер має за це відповісти.
Вона перевела очі на Дунка.
– Якщо пан Явтух доправить до мене Беніса, я накажу вирвати йому ніздрі, та й по тому. Справу буде скінчено. Але якщо мене змусять брати його силоміць, то так легко він може не відбутися.
Дункові зненацька стало зле у животі.
– Я перекажу ваші слова, та мій пан не видасть пана Беніса задурно.
Повагавшись, він додав:
– Увесь цей клопіт виник з-за греблі. Якби ж ваша вельможність зголосилися її розвалити…
– Не може бути й мови, – оголосив молодий маестер коло пані Роганни. – З землі Холоднокопу живе удвадцятеро більше селян, аніж зі Стоякової. Поля пшениці, ячменю та кукурудзи, що належать її вельможності, помирають від посухи. Ще є півдесятка плодових садів, де ростуть яблука, абрикоси, три види груш. Є тільні корови, п’ять сотень голів чорноносих овець, табун кращих коней у Обширі. Одних тільки жеребних кобил – цілий тузінь.
– Пан Явтух теж має овець, – відповів Дунк. – На полях в нього дині, боби, ячмінь, а ще…
– Ви забираєте воду для рову! – вигукнув Яйк.
«Саме хотів сказати про рів», подумав про себе Дунк.
– Рів необхідний для оборони Холоднокопу, – відрізав маестер. – Чи ви пропонуєте пані Роганні залишитися беззахисною перед нападом у такі непевні часи?
– Ну, – проказав Дунк, – сухий рів – він теж рів. Мосьпані мають міцні мури та сильних хоробрих воїнів для їхнього захисту.
– Пане Дункане, – мовила пані Роганна, – мені було десять років, коли повстав чорний дракон. Я благала батька не піддавати себе небезпеці або ж хоча б лишити вдома мого чоловіка. Хто мав захищати мене, коли обидва рідні чоловіки на війні? А він вивів мене на мури і вказав, у чому сила Холоднокопу. «Завжди бережи цю силу», мовив батько, «і вона збереже тебе. Турбуйся про оборону, і вцілієш за всяких часів.» А найперше з усього він вказав на рів.
Вона попестила щоку кінчиком коси.
– Мій перший чоловік загинув на полі Червонотрав’я. Батько знаходив мені інших, але Морок забирав їх теж. Я більше не покладаюся на чоловіків, хай там які вони сильні та хоробрі. Я покладаюся на камінь, крицю та воду. Я покладаюся на мури та рови, пане, і мій рів ніколи не висохне.
– Ваш батько сказав гарні слова, – відповів Дунк, – але вони не дають вам права забирати Осгреєву воду.
Пані смикнула за косу.
– Виходить, пан Явтух сказав вам, що річка належить йому.
– Від пращурів, уже тисячу років, – відповів Дунк. – Її навіть називають Клітчаста. Справа ясна.
– Називають. – Вона смикнула ще: раз, другий, третій. – А є річка, яку називають Мандер, хоча рід Мандерлі вигнали з її берегів тисячу років тому. На Вирій ще й досі коли-ніколи кажуть Тепличник, хоча останній Теплич загинув на Полум’яному Полі. В Кастерлі-на-Скелі сидять самі Ланістери, а Кастерлів там не знайти жодного. Світ міняється, пане. Клітчаста починається у Підковних Пагорбах, що цілком належать мені, скільки я пам’ятаю. І річка теж уся моя. Маестре Керріку, покажіть.
Маестер зійшов з помосту. Він був не набагато старший за Дунка, та сіра ряса і ланцюг додавали йому років і якоїсь поважної мудрості у поставі. У руках він тримав старого пергамена.
– Ось, подивіться самі, пане.
Маестер розгорнув сувоя та передав його Дункові.
«Дунк-бовдунк, тупіший за замковий кут.» Він відчув, як щоки червоніють, неохоче узяв пергамена з рук маестра і зморщив чоло над письмом. Жодного слова він не розібрав, та під візерунчастим підписом побачив знайому воскову печатку: триголового дракона дому Таргарієн. Королівську печатку. Він дивився на якусь королівську грамоту. Дунк поводив головою з боку в бік, аби здавалося, що він читає.
– Тут є одне слово, яке я до пуття не розберу, – пробурмотів він. – Підійди-но, Яйку, в тебе очі гостріші за мої.
Хлопчик миттю кинувся до нього.
– Яке саме, пане? – Дунк тицьнув пальцем. – Оце? Зрозуміло.
Яйк швидко прочитав грамоту, підняв очі на Дунка і ледь помітно кивнув.
«То це її річка. В неї є писана грамота.» Дунк відчув себе так, наче його вдарили у живіт. Власна печатка короля.
– Це ж… тут має бути якась помилка. Сини старого лицаря загинули за короля, чому ж його милість забрали річку?
– Якби король Даерон мав менш ласкаву вдачу, старий втратив би разом з річкою і голову.
Півудара серця Дунк не міг дотямити, про що йдеться.
– Тобто?
– Тобто моя пані кажуть, – відповів маестер Керрік, – що пан Явтух Осгрей – бунтівник і зрадник.
– Пан Явтух став на бік чорного дракона замість червоного, бо сподівався, що король Чорножар поверне йому землі та замки, які Осгреї втратили за королів Таргарієнів, – пояснила пані Роганна. – Головним чином він хотів Холоднокоп. Сини його заплатили за батькову зраду кров’ю свого життя. Коли він привіз додому їхні кістки та віддав єдину дочку людям короля за заручницю, його дружина кинулася з верхівки Стояку. Певно, про це вам пан Явтух розповісти забув?
Вона сумно посміхнулася.
– Саме так я й гадала.
«Чорний дракон. Ти присягнув на мечі зрадникові, бовдунк. Їв зрадницький хліб, спав під зрадницьким дахом.»
– Мосьпані… – вичавив він із себе, – але ж чорний дракон… то було п’ятнадцять років тому. А ми тут, зараз, і в нас посуха. Хай пан Явтух – колишній зрадник, але ж вода йому потрібна.
Червоняста Вдовиця підвелася та розправила спідниці.
– Тоді хай ревно молиться про дощ.
Саме тоді Дунк пригадав останні слова Осгрея у лісі.
– Якщо ви не хочете віддати йому частину води заради нього самого, то хоча б заради сина.
– Сина?
– Його сина Аддама. Він служив вашому батькові джурою та зброєносцем.
Обличчя пані Роганни застигло, мов камінь.
– Підійдіть-но ближче.
Він не знав, що це має означати, тому підкорився. Поміст додав їй доброго ступня зросту, та все ж Дунк височів над хазяйкою замку, мов башта.
– Станьте на коліна, – мовила вона. Він став.
Мала пані підкріпила свого ляпаса усією силою та вагою. А сили в неї виявилося більше, ніж здавалося з виду. Дункова щока спалахнула полум’ям, у роті з’явився присмак крові з розбитої губи, хоча, звісно, дуже скалічити його вона не змогла. Якусь мить Дунк гадав схопити її за косу, перехилити через коліно та нахльоскати по сідницях, наче розбишацьке дівчисько. «Але ж тоді вона заверещить, прибіжать два десятки лицарів та вб’ють мене.»
– Ви смієте просити заради Аддама? – Її ніздрі роздулися, як в дракона. – Забирайтеся з Холоднокопу, пане лицарю. Негайно.
– Та я ж не…
– Забирайтеся геть, бо я знайду для вас належного мішка. Ба навіть сама пошию! Перекажіть панові Явтуху, щоб видав мені лицаря Беніса Бурощита назавтра ж. Бо інакше я сама прийду по нього з вогнем та мечем. Ви зрозуміли мене? З вогнем та мечем!
Септон Сефтон узяв Дунка за плече та притьмом випровадив за двері. Яйк не відставав.
– Дуже нерозумно, – шепотів товстий септон, поки вів їх до сходів. – Надзвичайно нерозумно. Згадати ім’я Аддама Осгрея…
– Пан Явтух казав, що вона дуже прихилилася до хлопця.
– Прихилилася? – Септон важко пирхнув. – Та вона його кохала до нестями, а він її. Між ними сталося хіба що кілька поцілунків, але саме по ньому вона лементувала після Червонотрав’я, а не по чоловікові, якого ледве знала. Вона звинувачує пана Явтуха в його смерті, та й немарно. Малому було лише дванадцять років.
Дунк знав, що таке рана на серці. Коли хтось згадував про Ясенбродську луку, він думав про трьох добрих лицарів, що віддали своє життя за його ногу. І йому завжди боліло.
– Перекажіть пані, що я не бажав зробити їй боляче. Попросіть від мене вибачення.
– Я зроблю все, що зможу, – відповів септон Сефтон, – але ви маєте переконати пана Явтуха, аби доправив Беніса, і то якнайшвидше. Інакше всім буде зле. Дуже, дуже зле.