Текст книги "Темна вода"
Автор книги: Андрей Кокотюха
Жанр:
Триллеры
сообщить о нарушении
Текущая страница: 12 (всего у книги 16 страниц)
20. Призналися, значить
Дуже дивно і клопітно пройшов для Віталія Мельника цей день.
Поки дочекалися дільничного, поки з райцентру примчала опергруппа, поки опера старанно допитали всіх учасників подій, минуло півдня. Мельник так і не скинув одягу, і спекотне сонце висушило його за цей час просто на тілі.
Нічого нового для себе він не дізнався. Міліції затримані теж нічого оригінального не сказали. Так, випасали чужі сітки і регулярно витрушували їх. Рибку продавали, гроші переважно пропивали. У нападі на Мельника і пошкодженні його машини усім чотирьом довелося зізнатися, так само як і в нападі, вчиненому сьогоднішнім ранком на затоні. Правда, мотивів жоден із них не пояснив, а спробу вбивства всі хором заперечували.
Так само заперечували і той факт, що вчотирьох жорстоко побили Антона Кулакова. Вірніше, Мельник усе це і без їхніх зізнань знав, а коли прибули опери, бувалий в бувальцях Лютий тут же почав усе заперечувати.
З насидженого місця біля турбази четвірка перебралася до Череди на подвір’я і жила там комуною в літній кухні. Батьки Миколи нічого поганого не могли сказати – приїхали до їхнього сина друзі з Чернігова, покупатися і рибку половити. А що самогон п’ють, так на те й молоді-здорові. В селі його всі вживають.
Під час обшуку в літній кухні знайшли набити анашею „п’ятки” в пачці з-під цигарок. Окремо – пакет готової до вживання „травички”. Ще – кілька упаковок трамадолу. Лютий спочатку заявив – не їхнє, але коли йому пояснили, як легко можна довести брехню, признався: пили, курили і закидалися „колесами”. Причому Коля Череда змішував таблетки з самогоном і все це закурював анашею. Хотів отримати потрійний кайф.
Таким чином, незаконне зберігання наркотиків на четвірці вже повисло.
Далі – напад на Мельника і побиття Кулакова. Для того, аби привести свідка, Віталієві разом із одним опером довелося мотнутися їхньою машиною на базу і привезти в Козуби біляву Ольгу. Вона розказала, як усе відбувалося в кущах, і Лютий перший підписав зізнання. Після цього старшому групи хтось подзвонив на мобілку, він заквапився, подякував Мельнику за допомогу в затриманні особливо небезпечних злочинців, трошки насварив за самодіяльність, запакував усіх чотирьох у машину і група швидко забралася геть, аж дорога за ними закурилася.
А Мельник так нічого до пуття і не зрозумів. У одному пацани зізнавалися, інше начисто відкидали, в результаті вийшла не цільна картина винності чи безвинності, а якась мозаїка. Пазл, де немає більше половини частинок і фрагментів.
З одного боку, позицію Лютого та інших можна зрозуміти – кому кортить зізнаватися в тому, що заради риби вбивали людей. Хоча це як раз важко поставити під сумнів: алкоголь, наркотики, кримінальний досвід, і дах, який поїхав від повної безкарності. Ні, ця відморожена четвірка цілком здатна вбити людину просто так, для цього жодному з них причина не потрібна. Рано чи пізно їх розкрутять і провину доведуть. З іншого – пацани вперто заперечували очевидні речі, одночасно не заперечуючи те, чого не можна довести. Навіть для дірявого українського законодавства важливо довести склад злочину. Причому – не формально, беручи за основу щиросердне зізнання підозрюваного під протокол, а маючи в наявності міцну доказову базу.
Зокрема, Мельник дуже здивувався, коли жоден із четвірки не спростував того факту, що в руці Череди був пістолет і він стріляв з нього в людину, фактично здійснюючи замах на життя. Нехай хоч сто свідків буде твердити це, поки не знайдуть зброю, не доведуть, що вона боєздатна, що це не залізяка зі збитим бойком і не муляж, а також не доведуть, що Коля справді тримав її в руках, це звинувачення не матиме юридичної сили. Навіть якщо сам Череда зізнається в цьому – існує таке поняття, як свідома самообмова. Причини в таких випадках бувають різні.
Тільки чомусь пацани не поспішають використовувати цей козир для власного захисту.
Словом, так чи інакше вони підуть на зону відразу по кількох статтях. Це при тому, що жодне вбивство ще не пред’явлено і не доведено.
Але ж Мельник сам чув, як під водою до нього щось торкнулося. Хай це було на якусь мить – тільки ж це було! І ця тема навіть не піднімалася в процесі тривалої розмови по душах. Виходить, сталося те, чого так боявся Віталій – його пастка спрацювала, маневр удався, тільки після цього справа ще більше заплуталася.
Правда, знав про це поки що лише він один. Значить, і розмотувати клубок далі доведеться самому.
Коли Мельник нарешті повернувся на базу, то, йдучи територією, помітив кілька відверто зацікавлених поглядів. Відпочиваючи не особливо приховували свою цікавість. А Ольга, яка знову чекала на нього біля його будиночка, демонстративно кинулася Віталію на шию і смачно поцілувала в губи. Відсторонившись, запитала:
– Ти геройствував сьогодні?
– З чого ти взяла?
– По тобі видно.
– Я знову схожий на ідіота, який шукає скарби?
– Ти схожий на воїна, який повертається з війни. Слухай, не роби вигляд, ніби нічого не сталося.
– А що сталося?
– Коли сюди жінки й дівчата з Козубів молоко та яблука з грушами приносять?
– Я знаю... Рано...
– Не аж так рано, Віталіку. Від дев’ятої до десятої ранку. Поки корів подоять, поки фруктів назбирають, поки кукурудзу зварять, поки рибу приготують. Коротше, до того часу по селу новина пройшла – на Тихому Затоні якихось бандитів зловили. Тих, що рибу чужу витрушують. До них місцеві мужики давно дістатися хотіли, тільки не знали, хто вони і де шукати. А тут на тобі – козубський хлопець замішаний. Дільничного з першими півнями на ноги підняли. Той нічого кращого не придумав, як розбудити сільського голову – не поставивши його до відома, міліцію з району викликати не ризикнув. У дільничного жінка, у голови жінка й невістка, а в невістки подруга – та сама продавщиця в сільмазі. Магазин о восьмій відчиняється, бо сьогодні саме хліб завозять, головний сільський дефіцит. Далі пояснювати?
– Не треба, ясно все. До чого тут я?
– А якось так виникло, що хтось комусь сказав – зловив ту банду охоронець із „Метеора”. Той самий, кого побили недавно і чию машину роздовбали до поганої мами.
Мельник, до волосяного коріння міський мешканець, не міг передбачити існування такої налагодженої та розгалуженої служби інформації. Він промовчав, лиш почухав потилицю і сказав Ользі, що хоче спати. Справді, він не спав майже добу. Білявка не заперечувала, але й не залишила його самого. Почекала, поки Віталій скине брудний одяг і ляже, накрила його ковдрою, підіткнула краї, сама примостилася поруч і заявила, що охоронятиме сон свого героя. Заперечувати не було ані сил, ані бажання.
Заснув Мельник відразу, щойно голова торкнулася подушки. А коли прокинувся, годинник показував початок третьої дня. Ольги сопіла поруч, та розплющила очі, тільки-но він заворочався.
Ще за годину Віталій дізнався останні новини – Лютий і компанія призналися в убивстві Антона Кулакова.
Новину принесла, як не дивно, Люда. Вона постукала у двері і, не дочекавшись дозволу, ввалилася всередину. Ольги саме не було – пішла до себе по якісь харчі, бо обом захотілося їсти. Обличчя Люди пашіло гнівом. Мельник навіть не здивувався б, аби вона зараз полізла до нього битися. Та до цього не дійшло – Люда нависла просто над ліжком, взяла руки в боки і вигукнула:
– Ви для чого Колю посадили?
– Якого Колю? – Віталій сів, та гостя не стрималася – штовхнула його в груди обома руками. Мельник завалився на спину, а Люда, стравивши перший емоційний пар, раптом змінила гнів на сльози.
– Колю, – схлипнула вона. – Не знаєте, якого Колю? Родича мого. Рибки, бач, захотіли... Череду Колю...
– Ага, он як. Значить, ви родичі?
– В нас половина села родичів. Моя мамка – теж Череда, тільки в дівоцтві. Я не знаю, який він мені брат. Наче двоюрідний.
– І що з того? Вони мене кілька разів мало не вбили!
– Так не вбили ж! – Люда змахнула сльозу і присіла на краєчок ліжка. – Не вбили... Коля хороший був. Це оті козли городські його з толку збили. Пішов учитися називається, ось нате вам – навчився...
– У нього вдома знайшли наркотики. Вже все село, мабуть, знає.
– Ага, то не його! То тих придурків! Приїхали в гості називається!
Мельник став на рівні ноги, тепер дивився на розстроєну Люду згори вниз.
– Послухайте, я його не чіпав. Коля ваш злигався з поганою компанією, згоден. Тільки ж сам він не дитина. З пістолета в мене стріляв...
– Де той пістолет, де! Ніхто про пістолет нічого не каже! Дядько з Чернігова дзвонив хвилин сорок тому. Він на своїй машині за міліцією поїхав. Каже, їх навіть у район не везли – прямо в область. Там він оце годин п’ять сидів, до якогось начальства добивався.
– Добився?
– На свою голову. Його відразу під руки – і ножа впізнавати.
– Я щось не дуже розумію...
– „Не розумі-ію”, – перекривила його Люда і Мельник помітив, що сльози в неї висохли так само раптово, як і потекли. – Заводять у якійсь кабінет, підводять до столу. Стіл газетою накритий, під газетою щось лежить. Туди-сюди, пойнятих знайшли. Газету зняли, під нею – кілька ножів розкладено. Кажуть, упізнавайте ваш. Дядько їм: „А чого тут пізнавати! Ось мій колюн лежить. Я його кілька днів знайти не можу”.
– Стоп! – через мозок Мельника наче блискавка пройшла. – Це ж дільничний казав – ваші родичі наче свиней тримають на продаж! Це батьки Колі Череди?
– А що, не можна свиней тримати?
– Можна, все можна. Я далі без вас усе знаю. Кілька днів тому на Тихому Затоні дивака одного ножем для коління свиней зарізали. Потім у воду кинули. Чи навпаки – спочатку притопили, потім ножиком проштрикнули.
– Господи! – Люда перехрестилася.
– Виходить, Людо, це той самий ніж, який у вашого батька в той самий час кудись зник. Тепер знайшовся. І Колю звинувачують у вбивстві.
– Яке звинувачують! Дядько каже – він уже признався! Ще каже, що це ви на нього заяву написали!
– Було діло. В міліції без заяви справу не відкриють. А ваш кузен...
– Хто-хто?
– Ну, брат двоюрідний. Значить, ваш брат двоюрідний зі своїми друзями...
– Не друзі вони йому!
– Та дайте ж сказати, йолки-палки! Братець ваш і троє інших мене два рази мало не вбили. Машину роз гатили. Мобільник через них у воді гавкнув. А Череда ще з пістолета стріляв.
– Нема в нього пістолета!
– Згоден, нема. Тільки в нього і без пістолета на кілька статей вже потягне.
– Дядькові це пояснили. Тому він відразу з міліції на пошту погнав – додому дзвонити. Тітка до мене прибігла. А я оце до вас, – очі Люди знову заблищали. – Заберіть свою заяву. Скажіть, що це не він. Пацанові ще вісімнадцяти нема, в армію тільки на наступний рік. Дядько не відмазував, каже – хай послужить хлопець. Може, розуму набереться...
– Правильно. Зона розуму не додає. Ніякої армії тепер не буде.
– Слухайте, дядьо просив переказати – вони за машину вам виплатять, телефон куплять, скільки треба – стільки й платитимуть кожен місяць. Він сам тільки завтра приїде, теж до вас на розмову хоче прийти. Свиней та поросят різати почнуть, грошей не пошкодують. Один у них Миколка...
– Так і я, Людо, в мами своєї один син. І вона в мене ще жива. А Миколка ваш на людей із ножем.
– Не він це!
– Ви ж кажете – признався.
– Сама нічого толком не знаю. Дядько там у Чернігові сидить, кінці шукає, всіх, кого можна, на вуха піднімає. Треба ж точно знати, як там і що...
– Послухайте мене, Людо, – зітхнув Мельник, кладучи руку на її дебеле плече. – Тепер я вже нічого не можу зробити для вас, навіть якби хотів. Хоча, коли чесно, не хочу. Але це можна було обговорювати, поки вбивство там не вилізло. Тепер – все, Череда зізнався. Процес пішов. Це правда, така система.
Люда підвелася, витерла очі тильним боком долоні. Тепер вони блиснули не від сліз, а від люті.
– Не хочете, значить... По морді дістали – і так на молодших за себе відіграється. Не ходіть до мене в магазин – пляшку в голову кину!
Крутнувшись на п’ятах, вона вийшла на двір, ледь не збивши з ніг Ольгу. Білявка провела Люди здивованим поглядом.
– Чого це вона?
– Нічого. Один її близький знайомий догрався, – Мельник посміхнувся кутиком рота. – До речі, Олю, вона обіцяла мене скалічити. Так що в разі чого...
Остаточно картина прояснилася, коли під вечір на базу приїхав джип, за кермом якого сидів коротко стрижений хлопець спортивної статури і з явно військовою виправкою.
Весь цей час Мельник не знав, куди себе подіти. Дуже хотілося подзвонити комусь із знайомих, хто може бути в курсі справи, і дізнатися подробиці цієї історії. Навіть мало сенс їхати в Чернігів і особисто, обійшовшись без телефонних дзвінків, зайти до потрібних кабінетів. Але в будній рейсовий автобус робив лише два чотири рейси. Три з них Віталій уже пропустив, четвертий – о пів на восьму вечора. З темпами, якими він їде, до Чернігова реально дістатися близько дев’ятої. Туди-сюди – вже пізній вечір, за ним – ніч. Де і кого шукати? Все одно доведеться перенести на завтра.
Але вирішення проблеми прибуло у вигляді джипу з спортивним хлопцем за кермом.
– Збирайтеся. Павло Павлович чекає.
– Це він за мною таку машину прислав?
Водій обмежився кивком.
– Чому сам не приїхав?
– У мене наказ привести вас до нього.
– Он як – прямо таки наказ!
– Перевдягніться. В офіс у шортах не можна.
– Джинси і футболка підійдуть? Чи смокінг позичати?
– Нормально. Я чекаю в машині.
...Вже за годину Мельник заходив у вже знайомий кабінет. Заруба підвівся йому назустріч, вийшов з-за столу, міцно потиснув руку, кивком голови відправив його провожатого за двері. Той вийшов і причинив їх за собою.
– Присядьте, Віталію, – Заруба витяг з шафи непочату пляшку віскі „Джоні Вокер”, дві склянки, поналивав на три пальці, узяв свою і заклично підніс: – За вас. Сьогодні – тільки за ваш і ваш успіх. Я в вас не помилився.
Мельник не особливо заперечував. Ковтнув, скривився – напій як на нього був жорстким на смак. Та промовчав, чекаючи більш докладних пояснень. Заруба допив свою порцію одним махом, видихнув, примостився на стільці навпроти Віталія, відкинувся на спинку.
– Сьогодні я, здається, надудлюся. Давно собі такого не дозволяв. Налигаюся і засну в кабінеті. Жодна скотина слова не скаже.
– Це ви так про своїх підлеглих?
– Ви не слухайте мене, Мельник, не слухайте. А якщо вже слухаєте, то думайте про мене, що хочете. Багата зажрата скотина і таке інше. Просто ви мені сьогодні влаштували справжнє свято. Вірніше, ви його почали, а рідна міліція завершила.
– А якщо докладніше?
– Все дуже просто, – Заруба знову налив. – Ваш план удався на всі сто. Побачивши вас, ці відморозки відразу спробували вас убити. На цьому попалися і призналися – вони справді систематично крадуть чужий улов. Ви скажете – через це не вбивають. Я скажу так само, але ж ми знаємо, з ким маємо справу. Особливо цей, як його...
– Лютий...
– Точно, Лютий. Ви ж знаєте мої можливості та зв’язки на всіх рівнях. Щойно вони почали признаватися, я вже знав про це. Ну, а подробиці мені годину тому закінчив розповідати начальник УМВС зі слів начальника карного розшуку. Я тримав справу під контролем, тому всіх чотирьох відразу забрали сюди, не тримаючи в районі. Тут спеціалісти кращі. Докладно я нічого не знаю, але загалом картина виглядає так, – він знову випив, закурив цигаркою. – Їх уже сюди привезли тепленькими. Там, на місці, ви встигли підготувати грунт, і операм із району лишилося тільки записати під протокол їхні зізнання про те, як вони напали на вас, побили і пошкодили машину. Та „Нива” записана на одну з фірм, яка належить мені, тому формально пошкоджено моє, Павла Заруби, майно. Мені завдано певної матеріальної шкоди. Відповідно, я просто мушу написати заяву і простежити, аби справі дали хід. Таким чином я маю право особисто цікавитися ходом розслідування: знищене моє майно, скоєно напад на мого працівника. Ви ж мій працівник чи ні?
– Здається, так, – Мельник випив і теж потягнувся за цигаркою.
– Далі відбувається наступне: всіх чотирьох розводять в окремі кімнати і починають колоти, як це у вас в міліції називається, на предмет нападу на покійного громадянина Кулакова. Тут всі займають глуху оборону, хоча для чого, який смисл? Адже напад, завдання тілесних пошкоджень, злісне знищення чужого майна і незаконне зберігання наркотиків уже є. Здавалося б, одним побиттям більше, одним менше. Але, як мені розказали, команда стоїть, як панфіловці під Москвою. Та нарешті один не витримав – зламався. Ніж признав, той самий, який на березі затону знайшли. Саме батько його нагодився, тамтешній, козубський. Без задньої думки ножика свого впізнає. Протокольчик раз – і пацанові під ніс. Тут уже нема куди діватися – вбили, каже, ідіота. Ходив, бачте, за ними, вистежував. Хотіли спочатку просто повчити, тільки йому мало показалося. Коли на затоні його застали – зовсім дах у всіх поїхав. Наздогнали, зловили, у воду кинули і так тримали, поки не захлинувся. А пацанчик цей, ну, сільський, саме обкурився перед черговим походом по рибку. Ну, витяг ножаку і р-раз! – Заруба зробив випад рукою, демонструючи, як саме Коля Череда проколов ножем свою жертву.
– Для чого ж він ножика з собою носив?
– А для чого вони шматки ланцюга, кастети та іншу дрянь із собою тягають? Крутизна, ось вам і маєте. Одне слово – крутизна. Ще по одній?
Мельник машинально кивнув, хоча пити зараз особливо не хотілося. Господар кабінету повторив і, не цокаючись, випив, після чого повів далі:
– Я вам уже казав: спосіб убивства Кулакова такий самий, що і в попередніх випадках. У міліції це без мене знали, тільки ніяк не могли приводу знайти, аби історію про нещасні випадки в справу про умисні вбивства перекваліфікувати. Офіційно ж справ нема, тому я до вас, відставного опера, і звернувся приватним порядком. Але за першим моїм словом справу відкриють, щойно буде така можливість.
– Ясно. Компанію Лютого почали колоти на вбивства рибалок.
– Правильно, – кивнув Заруба. – І щоб ви не сумнівалися – розкололи!
– Призналися, значить, – промовив Мельник, покрутив у руці свою склянку, залпом випив. Він ще не знав, як до всього цього ставитися.
Він не забув слизького дотику під водою до своєї ноги.
– Призналися щиросердно! – багатозначно підніс указівного пальця догори Заруба. – Лютий – найміцніший серед них горішок. Тільки тоді, коли йому всі три явки з повинною показали, власноруч його друзями написані, він попросив ручку і папірчик.
– Невже все так просто?
– Простіше не буває. Я дуже задоволений – ніхто з конкурентів ці всі вбивства не замовляв і підірвати мій бізнес не хотів.
– Значить, немає ніякий привидів, жодних примар, іншої чортівні?
– Все це – місцеві казочки тітоньки Аріни, – відмахнувся Заруба. – Мені тепер аж соромно, що я нагнав на себе такого страху та й вас, адекватну людину, з толку збив. Хоча я вам скажу, – він нахилився ближче. – Якби ви не були такою адекватною людиною і вирили в усю цю нечисть, так швидко ми б з вами цю проблему не вирішили.
– Ну і чим же вони це мотивують? Взагалі – як усе відбувалося?
– Мені дали сьогодні почитати копії явок із повинною. Безграмотно написані, та не в тому річ. Хотілося пацанам пригод. Лютий, їхній лідер, завжди готовий був якусь гидоту скоїти. Перший раз у них усе випадково вийшло – хлопчикам гарний імпортний човен сподобався. Вирішили просто так, на гоп-стоп забрати, хазяїн не віддає. Навіть битися почав. Його ззаду оглушили і в воду головою. Так і тримали, поки не захлинувся. А далі вже Лютий командував, як і куди трупи дівати. Наступна жертва їх застала за вичищенням сітей. Слово за слово – з ним те ж саме зробили. Пожили трошки, побоялися на перших порах, бачать – нічого не сталося. Ніхто ними не цікавиться. Ось після цього їх азарт і охопив. Мені сьогодні ваше колишнє начальство казало – так буває. Затягне людей звичка вбивати, і таку залежність виробить, куди там наркотики. Особливо, повторюся, коли це безкарно і коли люди вже морально для цього визріли. Лютий саме з таких. Його дружки все на нього валять, самі пишуть – змушував, тероризував, боялися його і все таке. Словом, бридка і неприємна історія. Скількох би вони вбили, якби я тоді не втрутився, боюся сказати. Знаєте, оті містичні історії справді допомогли. Інакше я б цього всього не почав. А так вирішив розібратися, хто воду каламутить. Розібрався, – Заруба налив собі ще. – І жодного відчуття радості, хочу вам сказати. Зловили б якесь лох-несське чудовисько, і то задоволення більше. А так – двоногі чудовиська, на людей сході та ще й молоді, жити б і жити. Ну їх, нап’юся від усього цього. Тільки зараз, чекайте.
Він підхопився, відчинив сейф, витяг звідти пачку доларів у банківській упаковці, поклав на стіл перед Мельником.
– Що це?
– Умовні одиниці, як їх у нас називають. Ви їх чесно заробили, плюс невеличка премія. І давайте вважати справу для себе закритою. Далі міліція нехай займається, їй за це зарплату платять. До речі, інформація про вашу участь у цій справі подана мінімально. Не думаю, що вам потрібні тісні контакти з вашим колишнім керівництвом, котре не цінувало вас.
– А ви цінуєте?
– Як бачите, – Заруба кивнув на пачку. – Беріть, беріть гроші. Ховайте. І можете їхати додому, відсипатися.
– Значить... Значить, я уже у вас не працюю?
– Чому? На посаді охоронця – звичайно. Тільки я пропоную вам узяти невеличку відпустку за свій рахунок. До того ж не обов’язково вам охороняти базу відпочинку. Для хорошого працівника в мене в службі охорони робота знайдеться завжди.
– А якщо я повернуся і трошки відпочину там?
– Ви ж можете поїхати за кордон, кудись у Чорногорію, наприклад...
– Чим берег Десни поганий? Ви ж були ним зачудовані...
– Я й тепер зачудований, інакше не починав би всього цього. Ну, як знаєте. Тиждень у вас є, потім дзвоніть і приходьте, щось придумаємо. Ще щось? – Заруба запитально подивився на співбесідника.
– Ну, не знаю... Я можу якось почитати ці протоколи? Я ж ніби потерпілий, заява є...
– З вами, звісно, ще будуть балакати, викликати на допити і все таке. Ви ж справді потерпілий... Але я б не радив вам тепер цим займатися. Без крайньої потреби людину, котра працює в банкіра Заруби, ніхто турбувати не стане. Всьому свій час. Справа для вас закінчена, змушений повторити це, – він підвівся, своїм прикладом показуючи, що Мельник повинен зробити те ж саме. Потиснувши Віталію руку, Заруба промовив абсолютно тверезим голосом: – І ще одне... Мої можливості вам відомі. Краще не цікавитися цією справою за моєю спиною. Все одно ваш інтерес випливе.
– Чому ви так ставите питання?
– Бо тепер ця погана історія вас особисто вже не торкається. Окрім, звичайно, різних формальностей, із дотриманням яких до вас не чіплятимуться. Вітаю – ви заробили грошей, у вас відтепер є престижна робота. Непогано для вчорашнього безробітного, якого пенделем виперли з органів. Правда?
– Правда, – погодився Мельник, взяв зі столу пачку доларів і засунув до кишені джинсів.
– Отак і понесете?
– А чого ж.
– Я дам вам машину, вас довезуть додому.