355 500 произведений, 25 200 авторов.

Электронная библиотека книг » Юстейн Ґордер » У дзеркалі, у загадці » Текст книги (страница 2)
У дзеркалі, у загадці
  • Текст добавлен: 5 октября 2016, 06:07

Текст книги "У дзеркалі, у загадці"


Автор книги: Юстейн Ґордер



сообщить о нарушении

Текущая страница: 2 (всего у книги 7 страниц)

– Невже ви й справді були тут увесь час?

Ангел Аріель урочисто кивнув голівкою:

– І тут, і там. Але усе, що пов’язано з актом творення, не менше цікаве нам, як і пів вічності тому. Єдина хиба в тому, що за всім ми спостерігаємо ніби збоку. У всьому світі тільки діти ще такі ж допитливі, як ми, але й вони згодом, так би мовити, сходять із цього шляху.

Доки Сесілія лежала хвора, їй не раз спадало на думку щось подібне. Дорослі завжди спершу добре подумають, а тоді вже зроблять щось веселе й потішне. Ніщо уже не може їх по-справжньому здивувати і вразити. «Просто так є, Сесіліє», – кажуть вони.

– Бог, напевно, й дорослих трохи любить? спробувала довідатись Сесілія.

– Неодмінно. Хоча, звичайно, вони трохи обчухралися після гріхопадіння.

– Обчухралися?

– Зробили світ звичним для себе. Для ангелів на небесах він не є таким, хоч ми й перебуваємо у ньому вічність. Ми й далі захоплюємося усім, що створив Бог. Урешті він і сам не перестає захоплюватись своїм творінням. Тому більше піклується про маленьких допитливих діток і не так вже й багато уваги приділяє узвичаєним манерам дорослих.

Сесілія думала, думала, аж голова їй почала тріщати. Так траплялося уже й раніше. Не раз, доки вона лежала хвора, голова її від розмаїття думок ставала схожою на шарварок. Тільки тут не треба було купувати квиток, аби потрапити на котрийсь із атракціонів.

– Дорослі, зазвичай, так пригріваються і затишно вмощуються у цьому світлі, що все Боже творіння сприймають за даність, – пояснив Аріель. – Оце й дивно, бо ж перебувають вони у ньому лише з коротким візитом.

– Згода!

– А ми ж, Сесіліє, говоримо про світ! Так, ніби світ уже сам собою не є сенсацією! Можливо, небесна канцелярія мала би вмістити анонс у найбільші газети: «Важливе повідомлення усім мешканцям світу! Це не просто чутки: СВІТ ІСНУЄ В ЦЮ МИТЬ!»

Сесілії стало млосно від почутого. Її трохи замлоїло й від того, що Аріель без угаву мотуляв своїми босими ніжками.

– Чи не краще було б, якби Бог вигнав з раю бридку змію, а Адамові та Єві на віки вічні дозволив гратися в хованки у великому саду?

Ангел Аріель знову перехилив голівку і відповів:

– Усе було не так просто. Ви, з плоті та крові, не можете, як ангели, вічно жити на небі. Добре Богове серце не хотіло допустити, щоби померли діти. Справедливіше було дозволити їм стати спершу дорослими.

– Чому?

– Людині набагато легше попрощатися зі світом, коли у неї з півдесятка онуків, а сама вона уже слабка, до того ж страшенно втомлена прожитими напруженими днями і їй хочеться спочити.

Сесілія не була в захопленні від його останніх слів.

– Часом трапляється, що й діти вмирають, – заперечила вона. – Хіба це не прикро?

– Хіба це не прикро? – повторив ангел Аріель. – Хіба це не прикро?

Він нічого більше не промовив, і тому Сесілія знову взяла слово:

– Ти певний, що Адам і Єва були дітьми?

– Абсолютно. Хіба тобі ніколи не спадало на думку, що на небесних ангелів найбільше схожі саме діти? Чи може, тобі коли-небудь доводилося бачити ангела із сивим волоссям, згорбленою спиною та глибокими зморшками на обличчі?

Щось у цьому запитанні змусило Сесілію запротестувати:

– А я не вважаю, що моя бабуся бридка лише тому, що вона старенька.

– Що бабуся бридка, – повторив Аріель. – Цього ми не говорили. Але в оболонці її старого тіла живе маленька Єва, яка колись уперше з’явилася на світ. Усе інше нашарувалося з плином років.

Сесілія глибоко зітхнула:

– Якби мені було дозволено висловити свою думку, я б сказала, що весь «порядок творення» досить-таки неправильний.

– Чому це?

– Я не маю ні найменшого бажання ставати дорослою. У кожному разі я ніколи не хочу вмирати. Ніколи!

На обличчя янголятка впала тінь. Він промовив:

– Ти ж можеш спробувати не втрачати зв’язку з маленькою дитиною всередині себе. Як це зробила бабуся. Хіба не вона час від часу прибирає собі маску клоуна, лиш би тебе розвеселити?

– Ти й тоді був тут?

– Звичайно!

3

Наступної миті ангел Аріель стояв на підлозі. Сесілія не бачила, як він зістрибував зі стола, просто опинився перед книжковою полицею і вивчав колекцію кристаликів та коштовних камінців. Він був трохи менший на зріст за Лассе.

– Чудова колекція, – сказав він, не обертаючись.

А тоді повернувся до неї:

– Чи спадало тобі на думку, що кожнісінький камінець є крихітним уламком земної кулі?

– Багато разів… Я збираю лише найгарніші уламки…

– Але, мабуть, ти не замислювалася над тим, що потрохи руйнуєш земну кулю.

Дівчинка здригнулася:

– Як це?

– Ти собі легковажно стрибаєш по світі. Жоден камінь так не зуміє.

Щойно тепер Сесілія цілком виразно побачила його обличчя. Воно було набагато гладше й чистіше, ніж у людей, але й трохи блідіше. Вона уже почала звикати, що він не має волосся на голові. А тепер помітила відсутність вій та брів.

Ангел підійшов до дівчинки і сів на стільці біля її ліжка. Кроки в нього були такі легкі, аж здавалося, ніби він узагалі не торкається підлоги, а пливе кімнатою. Очі світилися, наче пара зелено-блакитних коштовних камінців, а коли він усміхався, як-от зараз, зубки зблискували, ніби білі скалки мармуру.

Під час розмови Сесілія не раз прикипала поглядом до його лискучої голови і врешті не витримала:

– Можна тебе дещо запитати про твоє волосся?

Аріель засміявся:

– Ну що ж, питай. Тоді, можливо, ми поговоримо і про твоє волоссячко.

Вона потупила очі в перину:

– Я думала, що ангели мають довге, світле волосся.

– Це тому, що ти все бачиш у дзеркалі, тобто саму себе.

Відповідь її не цілком задовольнила:

– Ти не можеш просто сказати, чому в тебе немає волосся?

– Шкіра й волосся – це те, що постійно росте на тілі, а згодом відпадає. Це щось таке, що нерозривно пов’язане з плоттю і кров’ю і повинно захищати від пилу та бруду, холоду та спеки. Шкіра й волосся одного походження з хутром тварин і не мають нічого спільного з ангелами. Ти б ще спитала, чи ми чистимо зуби або чи стрижемо нігті що другої суботи.

– Ви нічого цього не робите?

Аріель похитав головою:

– Не це робить нас схожими одні на одних.

– А що тоді?

Він глянув на дівчинку згори вниз:

– І ангели, і люди мають душу, яку створив Бог. Проте ви маєте ще й тіло, яке живе своїм життям. Ви ростете й розвиваєтеся точнісінько так само, як рослини та тварини.

– Фу, – зітхнула Сесілія. – Мені не подобається думати, ніби я тварина.

Аріель продовжував говорити, мов і не почув її слів:

– Усі рослини й тварини починають своє життя як маленькі зародки або клітини. Спершу вони такі схожі між собою, що їх годі розрізнити. Але поступово зародки розвиваються, і з них може постати все, що завгодно: від куща порічки чи сливового дерева до людини або жирафи. Мине багато днів, перш ніж можна буде помітити різницю між зародком поросяти і зародком людини. Ти знала про це?

Дівчинка кивнула:

– Останнім часом я день у день читала «Ілюстровану науку».

– Щоправда, не знайдеш двох однакових людей, та й поросят також. У всій природі неможливо знайти навіть двох однакових травинок.

Сесілії пригадалася скринька з японськими паперовими кульками, яку їй подарував тато кілька років тому. Вони були такими крихітними, що здавалися їй цілком однаковими. Але досить було покласти їх у воду, як вони набухали і перетворювалися на різнобарвні фігурки. Жодна не була схожа на іншу.

– Я уже казала, що мені не подобається думка, ніби я тварина, – повторила дівчинка.

Аріель обережно поклав свою руку на ковдру. Сесілія ледь відчувала дотик на своїй нозі.

– Ти тваринка з душею ангела, Сесіліє. Так будуть і вівці цілі, й вовки ситі. Тебе це влаштовує?

– Не знаю…

– Це саме той випадок, коли якась комбінація є витвором мистецтва. Душею ти нічим не відрізняєшся від ангелів на небесах: «Добривечір, юний пане! Мене звати Сесілія Скутбю. Чи можу я розраховувати на наступний танець?»

Ангел Аріель змахнув одною рукою і глибоко вклонився, наче учень зі школи танців.

– Але тіло, в якому ти живеш, – продовжував він, – є з плоті і крові, так само, як тіла корів чи верблюдів. Тому на твоєму тілі росте волосся, звичайно, здебільшого на голові, але воно росте й в інших місцях, головне, аби почався процес росту. Усе швидше й швидше, Сесіліє. Час іде, а ріст відбувається все інтенсивніше. Природа постійно нашаровується навколо тіла дитини з моменту її появи на світ. У ту мить, як ви вислизаєте з рук Творця, ваше тіло таке ж чисте й гладеньке, як у ангелів. Та недовго, бо гріхопадіння вже гряде. Всередині тілесної оболонки починає бунтувати плоть і кров, а як наслідок – ви не можете жити вічно.

Сесілія прикусила губу. Вона не любила розмов, які стосувалися тілесної оболонки. Не подобалася їй також думка про те, що вона вже почала дорослішати.

– У Лассе, доки йому не виповнилося два роки, на голові не було ні волосинки, – мовила вона.

– Нема потреби мені про це розповідати.

– Тоді ти знаєш, що у лікарні я одержувала сильні ліки, і тому у мене випало геть усе волосся.

Аріель кивнув:

– Тоді ми більше були схожі одне на одного.

– Власне кажучи, я мала одержати таке саме повторне лікування, але потім ми передумали…

– І про це я знаю.

– Бабуся переконала всіх, навіть лікарів. Її не впізнати, коли вона наполягає на своєму. Отож ми спакували речі і поїхали геть із лікарні. Однак кілька разів на тиждень приходить Христина. Вона сиділка…

– Це я знаю.

Сесілія глянула на стелю. Якийсь час вона лежала отак і думала про все, що сталося за останні місяці. А тоді знову повернулася до Аріеля:

– Не може бути, що ти справжній ангел.

– Я вже казав: ангели не брешуть.

– Але якщо брешеш, тоді ти не ангел, а отже, брехня можлива.

Він важко зітхнув:

– Яка ж заплутана і перекручена ваша недовіра!

Тіло Сесілії пронизав холодок. Може, тому, що вона така недовірлива?

– Чи можна задати тобі типово безглузде питання? – спитала вона.

– Питати ніколи не є безглуздо.

Вона одразу ж і випалила:

– Ти хлопчик чи дівчинка?

Аріель дзвінко розсміявся. Сесілії той сміх нагадав забаву із пляшками, наповненими водою: коли об них ударяти, вони по-різному дзвенять. Сміх був такий приємний, що вона запитала ще раз:

– Ти хлопчик чи дівчинка?

Він, мабуть, бачив її наскрізь, бо, перш ніж відповісти, знову засміявся, і було помітно, що це – спеціально для неї.

– Дуже земне запитання.

Сесілія відчула себе несправедливо ображеною. Хіба не він сам щойно сказав, що задавати питання не безглуздя?

– На небі не буває жодних особливих відмінностей, – урочисто запевнив він. – Але можеш називати мене «хлопчиком».

– А чому ж тоді такі «особливі» відмінності існують тут?

– Про це ми вже говорили. Повинні існувати дві різні статі, щоби могли народжуватися діти. Ти сама це знаєш, Сесіліє. Розмовляти на такі теми не дуже приємно для ангелів.

– Вибач!

– Та ні, нічого. Господь, напевно, не робив би різниці між хлопчиками та дівчатками, якби вони не мали стати жінками й чоловіками й не покликані були народжувати дітей. Створюючи їх, він, мабуть, нічого іншого придумати не зміг. Ти можеш запропонувати щось краще?

– Не знаю.

Тепер він заговорив збудженим голосом:

– Якби ви розмножувалися брунькуванням, ти б, напевно, запитала, чому саме так? Як би там не було, усе могло б бути інакше. Ви могли б, наприклад, жити під землею, замість метушитися на поверхні земної кори. Очевидно, можливо побудувати міста та села під землею, якщо для цього існують сприятливі умови. Якщо ж їх немає, можна потурбуватися про те, аби вони з’явилися. Звичайно, щоби створити світ, треба мати дрібку майстерності, але ж кожен процес творчості починається з чистого аркуша.

– Думати про це не просто, – мовила Сесілія. – Але що більше я думаю, то непростішим усе стає.

– Що саме?

– Що на землі є два типи людей.

Аріель хитрувато усміхався:

– На цю тему ми також постійно ведемо дискусії на небі. Однак вони відбуваються інакше.

– Чому?

– Бо ми говоримо про істот, відмінних від нас. Як дивно, що ми є тими, ким ми є. Не думаю, що знайдеться камінь, якому дивно бути каменем. Напевно, не існує жодної черепахи, якій дивно і незвично було би бути черепахою. Але будь-якій людині здається дивовижним той факт, що вона людина. І я цілком погоджуюся з людьми. Ніколи не відчував своєї спорідненості з каменями чи з черепахами.

– А чи не дивно тобі, ангелові, що ти ангел?

Аріель замислився на мить, перш ніж відповісти.

– Це зовсім щось інше, бо я існую вічно. А ти будеш Сесілією Скутбю лише коротку мить.

– Саме так! І тому для мене так незбагненно і дивно бути собою.

Увесь витвір Творця, звичайно, загадка, – прорік Аріель. – Та найдивнішим є те, що там чи сям у цій великій загадці знайдуться живі істоти, які самих себе сприймають теж, як загадку.

– Чому це аж так дивно?

– Уявляєш собі, що криниця могла б утопитися у власній дивовижній глибині.

– Це траплялося зі мною багато разів, – запевнила Сесілія.

– Що саме?

– Я стояла перед дзеркалом і дивилася собі у вічі. Мені видавалося, наче я криниця, і така глибока, що не можу побачити в ній дна.

– Це тому, що ти без кінця змінюєшся. У змінах, котрі відбуваються постійно і потрохи, нічого фантастичного немає. Якби личинка вміла думати, вона б, напевно, неймовірно здивувалася, побачивши себе метеликом. Бо ж цей процес триває лише одну ніч! Що ж до ангелів, то їх також приголомшує блискавичне перетворення маленької дівчинки у жінку. Для нас – це мізерний проміжок часу і майже непомітний.

– Чому?

– Ангели мають безмір часу, Сесіліє, а різниця між дівчинкою та дорослою жінкою дуже велика.

– Ви й справді провадите подібні розмови на небі?

Аріель зніяковіло кивнув головою. Він окинув поглядом кімнату і сказав:

– Але намагаємося не робити цього в присутності Бога. Він страшенно чутливий до критики.

– Ніколи не повірю.

– Та ж ви вірите у все, що завгодно. Ми там, на небі, можемо охопити уявою набагато більше, ніж ви.

– Я вірю, що Бог стоїть вище за будь-яку критику.

– Ти ж ніколи не стикалася з ним віч-на-віч. А якби ти сама створила цілий світ, то, мабуть, також трішки боляче сприймала б критику. Ми говоримо про дуже поважні речі. Хоча й високо цінуємо Бога за все, що він створив, і вважаємо його витвір майже геніальним, це ще зовсім не означає, що усе не могло б бути зроблено інакше. Бог, завершивши свою працю, так страшенно втомився, що відпочивав увесь сьомий день. Він просто падав з ніг від утоми, уявляєш? Думаю, мине немало часу, перш ніж йому знову захочеться спробувати себе у творчості.

Сесілія була зайнята своїми думками:

– А якби існувала лише одна стать. Або, скажімо, три. Так, три, це був би найкращий варіант.

– Гадаєш, чоловіка і жінки недостатньо для дійства?

– Дійства не бракує, особливо, коли у сім’ї купа дітей. Ти, здається, не дуже добре обізнаний із земним життям.

Аріель здвигнув плечима:

– Я хотів би пізнати більше.

– Якщо б для народження дітей, – провадила своє Сесілія, – необхідними були три статі, дітей з’являлось би менше, і це було б першим кроком до розв’язання проблеми перенаселення планети…

– Почекай, – утрутився Аріель. – Ти забігла надто далеко вперед.

Сесілія розчаровано зітхнула:

– Я думала, для ангелів час – не проблема.

– Тільки не тоді, коли ви говорите про народжуваність і таке інше. Тоді ми так далеко від небес, що час починає стосуватися навіть нас.

– На мою думку, ліпше, хай уже троє людей так сильно полюблять один одного, аж захочуть разом мати дитину, ніж двоє випадкових мають упасти в обійми один одному і зачати дитину тільки тому, що вони дозріли до цього.

– Чиста математика Дві статі, котрі хочуть мати дитину, не можуть її зачати без допомоги третьої. Це ти мала на увазі?

Дівчинка кивнула:

– Коли дві із трьох статей забажають дитини, третя може сказати: «Ні, друзі. Одному з нас слід виявити розсудливість. Почекаємо рік або два. Я не готовий зачинати дітей саме тепер. Навіщо поспішати?»

Їй стало смішно з власних слів, усміх осяяв і личко Аріеля:

– Схожі потішні ідеї ми також не раз обговорюємо на небі.

Та Сесілія сказала ще не все:

– Крім того, більше близьких людей могли б доглядати свою дитину, коли вона, скажімо, захворіє. Двоє батьків мали би змогу присвятити трохи часу собі, тоді як третя мама чи тато піклувались би про дитя. А ще дитину любило би більше людей. Та й узагалі, з’явилось би більше тих, хто любив би один одного.

Обличчя Аріеля набуло незрозумілого виразу. Здавалося, наче він сидить тут з цією незворушною маскою на лиці уже цілу вічність. Урешті він промовив:

– Невже й справді люди любляться між собою лише в родині?

– Може й ні, але повір, стало би більше любові у світі, якби діти мали по троє, а то й по четверо батьків. От тільки…

– Що?

– … стало би й більше скорботи.

– Скорботи?

Сесілія знову закусила губу, а тоді продовжила:

– Коли хтось помре, за ним сумуватиме більше людей, ніж звичайно. Аріель лише похитав головою:

– Знову ти поспішаєш.

– Чому це?

– Якби було так, як ти кажеш, то й ласки та втішання було би теж більше.

– І так би усе наростало, далі й далі.

Ангел кивнув:

– Але якщо у кожній сім’ї тільки двоє дітей, то врешті-решт людей на землі залишиться не так уже й багато.

– Чому ти так думаєш?

– Якщо у трьох дорослих народжуватиметься лише по двоє дітей, кількість людей поступово зменшуватиметься. І колись цей процес припиниться назавжди.

Сесілія засміялася:

– Одного чудового дня залишаться тільки Адам та Єва, і все знову почнеться спочатку. От якби їм простили оте гріхопадіння, тоді б вони змогли жити в раю вічно. Гарно було би, правда?

– Справді, не так уже й зле. Але ми заповзялися критикувати сам світовий устрій.

– А це не має сенсу? Ти говориш майже, як моя мама. Немає жодного «сенсу» жалітися на твою хворобу, – каже вона. Але ми уникаємо розмов про хвороби і таке інше.

– Я нічого й не казав про хворобу. Але обіцяю завести балачку про три статі, як тільки з’явиться нагода погомоніти з Богом. Він уміє оцінити гумор.

– Справді?

Ангел усміхнувся, його аж розпирало від пихи:

– Бачила коли-небудь слона? Ти й уявити собі не можеш, як у нас на небесах полюбляють жарти про слонів. А ще про жирафів.

Сесілія не була в захопленні від того, що ангели дозволяють собі жартувати над Божим творінням. Надто це легковажно.

– Сподіваюся, про мене там анекдоти не ходять, – сказала вона.

– Та ні, що ти. Ніколи не доводилося чути жодного жарту про Сесілію. І хоча ти можеш збагнути далеко не все, розумієш, однак, що зараз уже запізно вносити якісь корективи у Божий витвір.

– Можливо..

– Хочеш, розповім тобі одну таємницю?

– Звичайно!

– Якось ми, як уже не раз, говорили між собою про те, як усе є і як могло би бути. Бог почув і розпачливо сплеснув руками: «Я свідомий, що світ можна було влаштувати інакше, але що зроблено, те зроблено».

Сесілія аж рот розкрила від таких нечуваних слів:

– Жоден священик не погодиться з тобою.

– Отже, хтось із них помиляється: або священики, або сам Бог.

Сесілія позіхнула, затуливши рот долонею. У ту ж мить ангел нашорошив вуха.

– Скоро прийде твоя мама, – мовив він. – Мені треба поспішати…

– Я нічого не чую.

– Вона зараз буде тут.

Сесілія чула, як у сусідній кімнаті задзвенів будильник:

– Ти зникнеш?

Аріель похитав головою:

– Я вмощуся на підвіконні.

– Мама може тебе побачити?

– Не думаю.

Тієї ж миті ввійшла мама.

– Сесіліє?

– Гм…

– У тебе світиться?..

– Ти ж бачиш.

– Я хотіла тільки довідатися, як ти себе почуваєш.

– Уже ранок?

– Третя.

– Щойно дзвонив будильник.

– Я поставила його на третю годину.

– А навіщо?

– Бо дуже люблю тебе. Мені стало шкода, що цілу ніч, до того ж різдвяну, я не буду тебе бачити.

– Не турбуйся, йди спати, мамо.

– А ти заснеш?

– Часом я сплю, а деколи лежу і думаю. Мені тяжко провести межу.

– Може, щось хочеш?

– У мене є вода…

– А може, тобі треба в туалет?

Дівчинка заперечно похитала головою:

– Ви так гарно співали. Я заснула, коли бабуся грала на піаніно.

– Може, трохи провітрити кімнату?

– Хіба трохи.

Мама рушила до вікна. Сесілія боялася, що вона помітить Аріеля на підвіконні, але доки мама йшла, ангел розчинився у повітрі.

– Поглянь, які морозяні троянди на шибках, – сказала мама. – Просто диво, як це вдається, – малюються самі собою.

Мама відчинила вікно.

– Більше, ніж диво, мамо. Усе це я зуміла набагато краще збагнути, відколи хворію. Здається, ніби цілий світ набув чіткіших обрисів.

– Так часто буває. Досить підхопити важкий грип, і тоді навіть спів птахів за вікном звучить зовсім інакше.

– Я розповідала, як поштар помахав мені рукою?

– Так, так… Розповідала. А тепер я зачиню вікно.

Мама знову підійшла до ліжка і обняла Сесілію:

– Спи гарно. Я поставлю будильник на сьому.

– Нема потреби. Це ж Різдво.

– Саме тому. Але Сесіліє…

– Так, мамо?

– Давай перенесемо твоє ліжко до нашої спальні. Це було би, можливо, краще для тебе, а для нас із татом трохи простіше.

– Хіба ви не можете приходити сюди?

– Звичайно, можемо. Тобі достатньо дзвонити у дзвоник. Навіть серед ночі.

– Добре, мамо. А знаєш що?..

– Що, доню?

– Якби я була Богом, то створила би для кожної дитини щонайменше трьох батьків.

– Чому ти так кажеш?

– Ви б тоді не так утомлювалися. Мали би з татом змогу побути трохи наодинці, тоді як третя мама або тато піклувались би про Лассе та про мене.

– Тобі не слід так говорити.

– Чому ж ні? Я знаю, що світового устрою не змінити. Просто часом мені здається, що Бог – великий безумець. До того ж зовсім не всемогутній.

– Ти, напевно, трішки сердита через те, що хворієш.

– Трішки?

– А може, й дуже сердита. Ну, спи тепер. Гнів тут не допоможе, Сесіліє.

– Гнів тут не допоможе, Сесіліє. Ти говорила це уже сотні разів.

– Але я сподіваюся і молюся, аби ти знову одужала. Усі ми сподіваємося й молимося.

– Звичайно, я одужаю. Це наймудріше, що ти сказала за уже довгий час.

– Завтра прийде Христина і зробить тобі укол.

– Так ти її й побачиш!

– Чому ти так кажеш?

– Думаєш, Христина подолає довгий шлях до нас у перший же день Різдва? До того ж вона не вірить, що ліки допоможуть. Ти геть здуріла, мамо. А все через те, що надто довго живеш.

– Та, ясна річ, вірить вона у допомогу ліків. І я вірю… Ти певна-таки що не хочеш перебратися до нашої спальні?

– Я скоро стану дорослою і хочу мати свою кімнату, хіба не розумієш?

– Звичайно.

– Не маю жодного бажання лежати й слухати, як ви хропите.

– Можу собі уявити.

– Не ображайся… І дякую за подарунки.

– Вимкнути світло?

– Не треба, я зроблю це сама, коли закінчу міркувати.


    Ваша оценка произведения:

Популярные книги за неделю