355 500 произведений, 25 200 авторов.

Электронная библиотека книг » Юрий Ячейкин » Дивовижнi пригоди капiтана мiжзоряного плавання Небрехи (на украинском языке) » Текст книги (страница 3)
Дивовижнi пригоди капiтана мiжзоряного плавання Небрехи (на украинском языке)
  • Текст добавлен: 10 октября 2016, 05:05

Текст книги "Дивовижнi пригоди капiтана мiжзоряного плавання Небрехи (на украинском языке)"


Автор книги: Юрий Ячейкин



сообщить о нарушении

Текущая страница: 3 (всего у книги 7 страниц)

Отодi, очевидно, щоб вiдвернути мою увагу i цим покласти край моум стражданням, капiтан i повернувся до нашоу ранковоу теми.

– Бачите, – лагiдно мовив вiн, – навiть тут, у себе вдома, на рiднiй планетi, те, що подобасться одному, зовсiм не до смаку iншому. Мене вiд юшки не одiрвати, а ви ладнi вiд неу тiкати. А якоу б ви заспiвали, якби вас почастували шашликом з каракатиць або драглями iз слимакiв? А тепер самi подумайте, скiльки непорозумiнь може статися, коли вперше зустрiчаються двi чужопланетнi цивiлiзацiу! Що добре для одних, може бути шкiдливим для iнших. Правда, всi цивiлiзацiу намагаються уникати таких прикрих непорозумiнь, та хiба все передбачиш?

Капiтан Небреха старанно витрусив у глибоку попiльничку люльку, добре натоптав уу свiжим тютюном i присунувся ближче до мене.

– Оце ви запитали про значок, я й пригадав одну дуже повчальну iсторiю.

Ми з Азимутом поверталися з першого в iсторiу людства навкологалактичного рейсу. Не розповiдатиму всiх пригод, якi тодi випали на нашу долю, а одразу ж перейду до дiла.

Як зараз пам'ятаю, сидiв я тодi над зоряними картами i сiрниками вимiрював вiдстань до Землi, коли чую несамовитий вигук Азимута:

– Планета!

У часи капiтана Христофора Колумба, мабуть, точнiсiнько так дерли горлянку, коли бачили новi береги.

А мiй штурман, певно, вирiшив, що менi позакладало, бо ще гучнiше загорлав:

– Просто по курсу планета!

А у мене ж пiд руками – карти! А на картах планети нема!

Я якомога швидше кульгаю до окуляра телескопа i бачу: справдi, просто по курсу обертасться навколо свосу осi чарiвна планетка, оповита блакитною кисневою оболонкою.

Райський куточок i досi не позначений на зоряних картах! Це велика честь для капiтана – вiдкрити нову планету, що годиться до життя. Ну, як було менi уу не дослiдити? Як не спробувати першому порозумiтися з тубiльцями? Та аби знав, яка лиха пригода нас там спiткас, я, безумовно, дався б на Азимутове вмовляння задовольнити свою природну допитливiсть iншим разом.

Ну, обережно поставили коробку на грунт i урочисто виходимо з ракети.

Ця неповторна мить завжди хвилюс. Запитайте старих капiтанiв – вони знають. I для тубiльного люду прибуття чужопланетноу ракети – велике нацiональне свято. У таких випадках нас, зореплавцiв, завжди зустрiчають винятково зворушливо. На цiй невiдомiй планетi теж дiяло це загальногалактичне правило. Де тiльки взявся святковий, гомiнкий натовп! Не встигли ми з Азимутом обнятися, мов футболiсти пiсля голу, як нас оточили тубiльцi, схопили за руки, за ноги i почали пiдкидати вгору. Запал був такий великий, що менi довелося вiдпихатися руками вiд хмар. Знасте, я ще нiколи так високо не злiтав, мене аж занудило.

Нарештi нам пощастило об'якоритися коло самоу трибуни, яку тубiльцi вмент зрихтували бiля мосу коробки.

А навкруг, скiльки сягало око, вирувало живе море. Тисячi i тисячi симпатичних аборигенiв та аборигенок смiялися i аж стрибали з радощiв. I що цiкаво: усе вище i вище стрибають! Куди нашим свiтовим чемпiонам! Оця ухня звичка стрибати менi дуже сподобалася. У нас, бувало, пiдеш на мiтинг, шию витягусш – i нiчого не бачиш. А тут пiдстрибнув – i все як на долонi!

Несподiвано на високу трибуну вискочив якийсь дуже тренований дiдок i, коли вiтальнi вигуки трохи вщухли, почав сердечну промову:

– Дорогi друзi! Велике щастя вiт...

Вiд щирого хвилювання вiн пiдстрибнув i закiнчив речення десь пiд хмарами. З цього й почалося. Ми з Азимутом встигали почути лише незрозумiлi уривки привiтання, коли промовець на якусь секунду приземлявся на трибуну пiсля своух карколомних стрибкiв:

– ...ланети стриб...

– ...сторична подi...

– ...ершим внеском!..

– як той казав...

А що саме той казав, чули вже птахи. Так, нелегке це дiло порозумiтися зi свiженькою цивiлiзацiсю.

Можливо, iнший на мосму мiсцi розгубився б, а я – нi, обмiркував наше скрутне становище i, зрозумiло, дав конструктивну раду. Вона була така проста, що я навiть не мiг зрозумiти, як ранiше не спала менi на думку. Щоб почути промовця, треба просто стрибати разом з ним! Але й тут були своу труднощi. Який, скажiмо, з мене стрибун, коли я вже не одно-десять лiт рипiв на протезi? Та й Азимут нiколи не захоплювався легкоатлетичними вправами, i йому важко було б змагатися з легким i досвiдченим промовцем.

Тiльки землянська технiка могла стати нам у пригодi. Я нашвидкуруч змонтував бiля трибуни прилад, добре вiдомий на Землi усiм дiтям i цирковим акробатам: винiс iз коробки дубову колоду (знасте, в далеких мандрах присмно було сiсти на неу, згадати тихий вечiр i, як вдома, посмоктати люльку), поклав упоперек колоди пружну нейлонову дошку, i вийшов цiлком пристойний трамплiн. Я й кажу штурмановi:

– Доведеться тобi, Азимуте, оволодiти спецiальнiстю тлумача, iнакше ми з тубiльцями не домовимося. Ставай на отой кiнець дошки, я тебе до промовця пiдкидатиму. Все, що почусш угорi, намотуй на вус, потiм менi розмотасш...

Азимут хлопець слухняний, розумiс, що нiчого лихого я не запропоную. Вiн, не вагаючись анi секунди, виконав мiй, як потiм виявилося, фатальний наказ.

Але, знасте, спочатку ладилося. Вага у мене таки пристойна, я б нiвроку i бегемота середнiх габаритiв пiдкинув, i тому, коли я хвацько скочив на вiльний кiнець дошки, Азимут полинув угору, як жайворонок.

Та наслiдки нашоу акробатики були просто трагiчнi. Ледве Азимут зробив свос незграбне сальто-мортале, як тубiльцi захоплено заревли i у захватi всi як один пiдстрибнули аж пiд зорi. От би нашим тренерам на це подивитися!

Так от. Пострибали вони вiд радостi, а потiм схопили мого штурмана за руки, за ноги... Я думав, його знову пiдкидатимуть, та вийшло гiрше. Азимута на руках принесли до якоусь величезноу дiрки i пiд схвальне ревище збудженоу юрми кинули туди. Азимут грудьми розiрвав якусь стрiчку i з жалiбним зойком шугонув у безодню. "Все, пропав штурман!" – думаю я, а сам кульгаю поближче до ракети. Коли бачу, слiдом за Азимутом з щасливим вереском сторчака кинулося у ту велетенську дiру з пiвста тубiльцiв!

"Тисяча астероудiв! – жахнувся я. – Куди ми потрапили? Невже на планету веселих самогубцiв?"

Та менi не дали довго мiркувати над цiсю похмурою проблемою. Одним стрибком збуджена юрба опинилася коло мене, сотнями рук вп'ялася в мос тiло i, хоч як я боронився, понесла до величезноу дiри. Розгойдали i пiд бурхливi оплески присутнiх кинули. Кинули, та в бiдi не покинули! Всi з радiстю пожертвували своум життям i нескiнченною вервечкою почали самовiддано стрибати слiдом за мною у чорну безодню. Не повiрите, на поверхнi планети не залишилося жодноу живоу iстоти! Тiльки височiли скорботно, мов сироти, моя коробка та врочиста трибуна

Неприсмне це почуття, коли падасш i знасш, що от-от з тебе тiльки мокре мiсце зостанеться. Все в тобi холоне, i волосся вiд жаху стас сторч. А прiрвi кiнця-краю нема! I падасмо дедалi швидше! Але до чого людина не звикас! Так i я, звик падати i вже чую, як тубiльцi, що пострибали слiдом за мною, смiються, жартують, весело перекидаються у повiтрi. "Ну, – думаю, – i менi нема чого жахатися. Як усi, так i я!" Дiстаю люльку i спокiйно запалюю. I, знасте, аж присмно стало, що то значить – провести останнi секунди життя з комфортом!

I раптом помiчаю, що в кiльватер до мене заходить уже знайомий тренований промовець, присмно усмiхасться i ладнасться пришвартуватися до лiвого борту. I так вправно виконус цей доволi складний маневр, що любо тобi подивитись.

Правда, спочатку я хотiв був сказати йому кiлька солоних слiв, та, думаю, навiщо затьмарювати старому останню радiсть? Хай розбивасться з усмiшкою на вустах, це його дiло... Я й кажу йому примирливо:

– Що, дiду, вдвох веселiше?

– Це найщасливiший для нашоу планети день! – радiсно вiдгукнувся вiн. Ваша присутнiсть – це велика для нас честь! Ми всi жалкусмо, що ви не вiдвiдали нашу планету ранiше...

Скажу одверто, я не подiлив нi його радостi, анi жалю.

А ми вже мчали, немов тi метеори! Тiло, як гарматне ядро, розтинас гаряче повiтря! I вiд тертя у промовця вже починас куритися волосся. ^

Але справжнiй дослiдник за будь-яких умов залишасться дослiдником i до останньоу митi спостерiгас. От i я почав свого супутника розпитувати, хоч менi самому та цiкавiсть здавалася безглуздою:

– А що, дiду, до фiнiшу ще далеко?

– Щойно минули пiвдороги, – втiшив мене вiн.

– Молодцi! – щиро хвалю я. – Копали – не лiнувалися.

– Авжеж, – охоче погоджусться вiн. – Ми працювали на совiсть i здали об'скт ранiше строку...

I тут я помiчаю, що зi мною почало коутися щось неймовiрне. Я раптом вiдчув, що низ i верх перекинулися, хоч я падав, як i ранiше. Неймовiрно, але факт! I, головне, швидкiсть почала згасати! "А ще тут, власне, неймовiрного? – логiчно мiркую я. – Вiд нервовоу перевтоми вiдмовили координацiйнi центри i вестибулярний апарат!" Але дiдовi й взнаки не даю, що вже почав божеволiти.

А хвороба чимраз прогресус. Швидкiсть менi здасться буквально черепашачою, i ще галюцинацiу почалися: бачу над головою отвiр, а в ньому клапоть зоряного неба. I раптом повз мене у зворотному напрямку пролiтас блiдий, як сорочка. Азимут, а за ним з веселим вереском шелестить на вiтрi одягом зграя тубiльцiв.

– Азимуте, ти куди? – гукнув йому я.

– Не знаю! – простогнав вiн iз безоднi i розтанув у пiтьмi.

У цю мить я вилетiв iз дiрки. Бачу, стоуть натовп тубiльцiв i плакат тримають: "Вiтасмо братiв-антиподiв!" Гримнув туш.

У мене на серцi полегшало.

Отже, аборигени продовбали свою нещасну планету наскрiзь по дiаметру i тепер подорожують у такий свосрiдний спосiб.

Хотiв було я на поверхнi за щось зачепитися, та де там – настав момент рiвноваги. I ось я вiдчув, як спочатку повiльно, а потiм дедалi швидше знову починаю шалений рейс крiзь транспланетну штольню.

Ця пригода почала мене дратувати.

– З якого це лиха ви органiзували весь цей атракцiон? – не дуже ввiчливо запитую я свого битого екскурсовода. – Вам що, звичайнi гойдалки вже набридли?

А вiн iз щирою повагою до мене вiдповiдас :

– О, вiд вас нiчого не приховасш! Вашiй прозорливостi можуть позаздрити навiть пророки... Не буду вiд вас приховувати, торiк планету спiткало страшне лихо!

I тут я почув найдивовижнiшу iсторiю.

Виявлясться, ця планета в отих краях Всесвiту славилася як батькiвщина запеклих стрибунцiв, колиска абсолютних чемпiонiв навколишнього свiту з усiх видiв фiгурних i звичайних стрибкiв.

Аборигенiв хлiбом не годуй, а дай тiльки пострибати. Скажу тiльки, що немовлята вискакували з колисок i рук батькiв, школярi вiдчайдушне стрибали з дахiв шкiл i найвищих дерев (особливо, коли ух ганяли сторожi), а закоханi кидалися з висячих мостiв у страшнi ущелини i прiрви. Альпiнiзм на цiй дивнiй планетi поширився лише тому, що найсмiливiшим рекордсменам сподобалося стрибати зi снiгових вершин. I хоч якi це були небезпечнi вправи, iсторiя планети стрибунцiв не знала жодного нещасного випадку.

А стрибали тубiльцi з неперевершеною майстернiстю. Для них не було бiльшоу втiхи, як летiти, щоб захоплювало дух. У нас, на Землi, це тривожно-солодке вiдчуття можна зазнати хiба що увi снi, та й то замолоду.

Але настав на планетi такий час, коли навiть найбiльшi вершини були вздовж i впоперек обстрибанi. Поступ на планетi сповiльнено. Занепала колись висока культура стрибкiв i вiльних польотiв. Та хiба iнакше могло бути? У стрибунцiв згас спортивний iнтерес, бо у них уже не залишилося шляхiв до нових перемог i досягнень.

Тодi й виникла зухвала думка продовбати наскрiзь багатостраждальну планету i влаштувати у транспланетнiй дiрцi аеродинамiчнi перегони.

– Але це ще не все! – захлинався мiй тренований супутник. – Сонце щастя зiйшло над планетою! Сталося те, про що ми не насмiлювалися й мрiяти! У день вiдкриття транспланетноу дiрки прилiтасте ви i щиро дарусте нам свiй генiальний винахiд! Цей iсторичний день започаткував нову добу i буде золотими лiтерами записаний на скрижалях iсторiу!

– Який ще винахiд? – нiяк не мiг второпати я.

– О, ваша скромнiсть тiльки пiдкреслюс щедрiсть вашоу думки! – з притаманною йому справедливiстю вiдзначив мiй супутник. – Ваш прилад, який ви з проникливiстю чудотворця змайстрували з колоди i дошки, вiдкривас перед вдячними стрибунцями новi, ще нiколи не баченi обрiу i дас безмежнi можливостi вдосконалювати спортивну майстернiсть! Ось чому ми, стрибунцi, одностайно довiрили вашому молодому супутниковi, який наочно продемонстрував, як користуватися чудовим приладом, високу честь першому вiдкрити тиждень безперервного аерообкачування нашоу дiри...

Тиждень!

Я вiдчув, що у мене замакiтрилось у головi. Та якщо ми з Азимутом обкачуватимемо цю дiру тиждень, то в iсторiу планети станеться перший нещасний випадок!

А стрибунцi летять, заплющивши очi, i муркочуть вiд задоволення. Нiчого не бачать, нiчого не чують, гойдаються в шаленому темпi з одного континенту на другий. Ну, я й пiшов по них, як по шпалах, шукати Азимута. А що менi було робити?

Коли бачу, гуркоче вiн назустрiч. Обличчя перелякане, очi наполоханi, на чолi блищать краплi поту.

Я помiняв курс на сто вiсiмдесят градусiв, спритно взяв свого штурмана на абордаж i заспокоюю його як можу:

– Ти, хлопче, не журись, не впадай у розпач, якщо вже впав у цю дiру. Все якось уладнасться. Головне, вилiзти нам на поверхню i дiстатися до коробки...

– Виберешся тут, коли зачепитися нема за що, – мало не плаче вiн.

I тут мене наче осяяло.

– Слухай, – шепочу йому я, – а ми ж з тобою зчепилися! То давай чiплятися один за одного i далi! Зробимо так. Коли вилетимо в отвiр, де стоуть наша коробка, ти мене пiдсадиш угору, а я тебе витягну з цiсу дiри за комiр.

– Капiтане, – радiсно визнав мiй вiдданий штурман, – з вами не пропадеш!

Що йому на це заперечиш? I яке я маю моральне право заперечувати?

Воно справдi, в яких тiльки тарапатах ми не бували, я з будь-якоу халепи завжди витягав його живого i здорового.

Та, якщо добре подумати, i промовецьстрибунець прийшов цiлком тотожного висновку. Вiн одразу ж побачив, що мiй саморобний трамплiн тамус у собi величезнi можливостi i врятус населення планети вiд спортивноу деградацiу i духовного занепаду. Адже отi транспланетнi гойдалки не вирiшували проблеми i за пiвроку всiм би набридли...

...З усього було видно, що капiтан Небреха вже щасливо вибрався з дiри i не хоче туди повертатися. Але я вже звик повертати його розповiдь у потрiбному менi напрямку.

От i зараз я не посоромився запитати:

– Одного не розумiю, звiдки ж узявся значок заслуженого тренера? Кого ви там тренували?

Мить якусь капiтан Небреха не мiг збагнути мого запитання. Видно, досi в його думках панувала транспланетна наскрiзна дiрка.

Та коли вiн розпалив свою люльку, то пригадав, з чого почав розповiдь.

– Коли ми стартували, – мiж двома затяжками недбало пояснив вiн, – до багажника коробки встиг причепитися один юний молодець-стрибунець. I що б ви думали? Вiн стрибнув на свою планету з висоти свiтловоу пiвсекунди i таким робом перегорнув ще одну славну сторiнку в iсторiу стрибунцiв. Завдяки менi на планетi з'явився перший у Всесвiтi свiтловий чемпiон! Потiм з якоюсь оказiсю мiй друг капiтан Козир привiз менi оцей значок. А хiба ви вважасте, що стрибунцi переоцiнили моу заслуги перед ухньою iсторiсю?

6. У ЧАСИ КОМЕТИ

– Ви бачили у мене на столi чорний камiнь? – якось запитав мене капiтан далекого мiжзоряного плавання Небреха, коли ми фарбували в ошатний бiлий колiр його мiнiатюрну яхту. – Маленький такий камiнець, але дуже важкий. Вранцi я з ним займаюся гiмнастикою по радiо, а вдень вiн менi править за надiйний прес.

Зрозумiло, я одразу пригадав, що й справдi капiтан завжди притискав своу папери чорною, як нiч, каменюкою. Я й гадки не мав, що ця звичайна для жителя Чорноморського узбережжя рiч с нiмим свiдком якоусь незвичайноу подiу.

– Це все, що залишилося вiд другого природного супутника Землi, задумливо мовив капiтан.

– Другого природного супутника? – здивовано перепитав я, впевнений, що не дочув.

– Атож. Другого природного супутника Землi! – ще раз пiдкреслив Небреха i багатозначно додав: – Якби свого часу я вагався хоч секунду, людство й досi не з'ясувало б тасмницi походження пiвнiчного сяйва, а я зараз не чепурив би свою яхту, а ловив дрижаки на якомусь незайманому астероудi...

Капiтан Небреха замовк, кинув у вiдерце з фарбою квачики i витяг з кишенi свою прокурену люльку.

Та я вже звик до неодмiнних тютюнових антрактiв i терпляче чекав, коли Небреха сховасться за димовою завiсою.

Тiльки тодi вiн почав свою чергову дивовижну розповiдь.

– Це певно, якби я вагався хоч секунду, ми б зараз не знали багатьох речей, не знали б навiть такоу дрiбнички, звiдки узявся Мiсяць...

Ви ще пам'ятасте, як несподiвано ми з Азимутом стартували з планети стрибунцiв?

Стартувати стартували, а запасiв палива не поповнили. А скiльки витрачасться палива на стартi, ви й самi добре знасте, розповiдати вам про це нема чого.

Словом, нi сiло нi впало, а ми опинилися у глухому закутку космосу з майже порожнiми баками.

На допомогу годi було сподiватися, бо нiхто з наших шукачiв пригод у тих краях ще нiколи не мандрував, а найближча зоряна траса пролягала на вiдстанi кiлькох свiтлових рокiв. Адже ми поверталися з першоу навкологалактичноу подорожi!

Нам загрожувала моторошна перспектива стати i першими у свiтi космiчними робiнзонами. Добре, коли нам пощастить знайти теплу, багату на кисень планету. А як доведеться викидатися на гострi скелi задубiлого вiд холоду астероуда? Бр-р!

Азимут зовсiм скис i дивився на мене з доброзичливiстю людожера.

Ну, я людина щедра, поклав перед ним добрячий оберемок хлорели, сам сiв перед грубкою, запалив люльку i замислився.

Що було робити? Головне, не полошитися, це ясно. Розумна людина, особливо така досвiдчена, як я, завжди знайде раду. Та зараз ми вскочили-таки у виняткову халепу.

Азимутовi що? Вiн сидить собi i хрумтить хлорелою, а менi треба вирiшувати. Викурив я одну люльку, двi, три, а в головi порожнеча, як у просторi, що звiдусiль оточував нас.

Ранок покаже, нарештi надумав я i полiз на гамак трохи спочити. Тiльки заплющив очi, як Азимут почав галасувати:

– Комета! Комета!

– Де комета? Яка комета? – крiзь сон запитую я.

– Малогабаритна комета майже з паралельним коробцi курсом!

I тут мене наче електричним струмом штрикнуло. Комета! Майже з паралельним курсом! Ось хто вивезе нас з бiди!

За хвилину я вже сидiв бiля окуляра телескопа, а мiй штурман гарячкове обдирав у коробцi усi дроти. Я йому навiть свiй пасок вiддав – ще дроту не вистачить на вуздечку. Комета не кiнь, уу так просто не загнуздасш...

А комета, скажу я вам, трапилася напрочуд гарна! Око вогнем горить, грива i хвiст усiма кольорами сонячного спектра виграють. Така красуня, а в чубчик ще срiбнi зiрки вплетенi. I, головне, хода добра!

Милуюся я нею, а сам Азимута кваплю:

– Швидше! Швидше, тисяча астероудiв i сто штучних супутникiв!

А його й квапити не треба, старасться хлопець, як стародавньоiндiйське шестируке божество. Руки у нього аж танцюють.

Нарештi вiн упорав свою роботу, i можна було починати складний маневр, аби вправно загнуздати досi не приборкану комету.

– Ввiмкнути двигуни з правого борту! – хрипким вiд хвилювання голосом наказав я. – Чергою, вогонь!

– рсть, капiтане! – вiдгукнувся Азимут.

З правого борту заторохтiло, i курси ракети та комети вирiвнялися.

– З лiвого борту чергою, вогонь!

– рсть, капiтане!

– З обох бортiв залпом, вогонь!

– рсть, ссть, капiтане!

Тепер ми з кометою йшли нiздря у нiздрю. Щоб довершити маневр, слiд було поодинокими пострiлами з правого борту тихесенько пiдiгнати коробку впритул до комети, пришвартуватися до неу i накинути оброть.

– З правого борту поодинокими пострiлами через два iнтервали, вогонь! наказав я.

– рсть, капiтане!

Але правий борт мовчав.

Я хапливо кинув оком на покажчики палива i побачив, що в баках порожньо, як у кишенях стародавнього п'янички. Як не щастить, то не щастить.

Азимут зiтхнув i знову сiв похмуро жувати свою хлорелу.

I тут, сам не знаю як, я пригадав основний реактивний закон. Я не пам'ятаю, як точно його формулювати, а суть його така: якщо у космосi вiдштовхуються одне вiд одного два тiла навiть рiзноу ваги, то вiдлетять вони одне вiд одного обернено пропорцiйно своуй масi. З цього закону з математичною переконливiстю випливало, що коли Азимут з його богатирськими м'язами кiлька разiв пiдштовхне коробку, то ми хай не скоро, але щасливо довершимо маневр.

– Азимуте," – кажу я штурмановi, – досить тобi натоптуватися. Перед важкою фiзичною працею це шкiдливо! – i далi знайомлю його iз своум задумом.

Бачили б ви, як вiн зрадiв!

– Капiтане, з вами хоч на край Всесвiту!

Отож перев'язав я штурмана мiцною линвою, щоб не загубити його у космiчнiй безоднi, а вiн уперся ногами у порiжок правобортового отвору i щосили вiдштовхнувся. I, знасте, коробка посунулася до комети. Пiдтягнув я його линвою назад, i вiн знову вiдштовхнувся, i ми знову зрушили.

Нараз я з жахом уздрiв, що комета почала нас потроху випереджати. Час гаяти не можна. Я блискавично пiдрахував подумки i переконався, що коли ми чекатимемо наслiдку Азимутовоу штовханини, то комету навiть за хвiст не впiймасмо.

Отодi, нi секунди не вагаючись, я наважився на вiдчайдушний крок, певнiше – на вiдчайдушний стрибок.

Я надiйним морським вузлом прив'язав до арматури коробки линву, на якiй тримався Азимут, iншою линвою оперезався сам, видряпався на нiс коробки, прицiлився i героучно стрибнув просто на голову кометi.

Спершу це уу приголомшило. Але потiм чого вона тiльки не виробляла! Рвонула так, що на кiлька десятирiч випередила саме свiтло, а потiм почала так вибрикувати, наче хтось уу перед тим приперчив.

А я нiчого, тримався за гриву мертвим хапком. I ще коробку за плечима тягну, за якою на буксирi безпорадно телiпасться мiй Азимут.

Але зрештою вибрики комети менi набридли. Я пригадав, як у нас укоськують диких необ'ужджених коней, i вирiшив дiяти за цим земним трафаретом. Все одно, думаю, у мосму становищi нiчого не надумасш. Словом, зняв я капелюха i накрив ним кометi око. I що ви гадасте? Вона вмить стала така тиха, сумирна i слухняна, наче все життя в ракетному запрягу ходила.

А далi все вже було просто. Ми з Азимутом спритно загнуздали комету, я вiдгвинтив вiд коробки антену, щоб про всяк випадок мати батiг, i полетiли ми до Сонячноу системи – тiльки зоряна курява здiйнялася. Куди там стародавнiм вiзникам!

– Агей, баский!

Азимут у три пальцi свистить, антена лунко ляскас, а душа радiс...

Тим часом на Землi усi астрономи переполошилися. Помiтили-таки у своу небеснi окуляри, що якась комета нi сiло нi впало звернула з свого вiковiчного шляху i невблаганно прямус просто до Землi.

Звичайно, газетярi здiйняли бучу, всiх наполохали, почали науково-фантастичнi жахи писати про зiткнення Землi з кометою. Такого переляку не було навiть 1910 року, коли наша планета пройшла крiзь розкiшний хвiст комети Галлея. I 1927 року менше панiкували, а тодi Земля майже впритул (якщо дивитися в астрономiчному масштабi) пройшла повз комету Понса-Вiннеке.

А я навiть не можу людство заспокоути, бо геть усi дроти, навiть вiд передавача, пiшли на вуздечку. Ще й з антени, як ви знасте, я змайстрував собi батiг.

– Що робити, Азимуте? – питаю я свого вiрного штурмана.

– А що тут удiсш? – цiлком слушно вiдповiдас вiн. – Розстрiляс нас людство термоядерними босголовками...

– Не журися, хлопче, – обiцяю я йому, хоч сам у цю обiцянку анiтрохи не вiрю, – якусь сигналiзацiю знайдемоу

– Тiльки i залишилося тiсу сигналiзацiу, – зiтхав вiн, – що пiдморгувати один одному...

Що тiльки з людиною робить розпач! Таж Азимут знайшов правильне рiшення, але навiть не звернув на нього уваги. Якби не моя пильнiсть, вiд нас не залишилося б i пороху.

Тiльки-но Азимут мовив про сдину нашу сигналiзацiю, як я пригадав вогненне око комети. А його ж добре у телескопи видно! Я негайно вилiз кометi на голову i почав то загулювати, то вiдгулювати уй гаряче око. Крапка-тире, тире-крапка... Словом, усiм вiдомою морзянкою я вибив таку депешу:

"Люди, заспокойтеся! Це я – капiтан Небреха. А комету япоставлю на постiйну орбiту навколо Землi. Вона мене слухасться".

Так от. Жаль, ви не бачили того фесричного видовища у небi, коли комету виведено на постiйну орбiту i зроблено другим природним супутником Землi, уу рiзноколiрний хвiст укрив усе небо! Щоночi на землю падали зорянi дощi! Та що там дощi – водоспади! В жоднiй краунi не було такоу людини, яка б не милувалася на це фантастичне видовисько.

А ми з Азимутом те тiльки й робили, що давали iнтерв'ю i досхочу фотографувалися в газети та журнали...

Капiтан Небреха замовк, замрiяно дивлячись на темно-синс вечорове небо, на якому де-не-де вже зайнялися далекi зiрки. Люлька у нього давно згасла, але вiн уперше, як ми познайомилися, забув уу витрусити.

– На жаль, усi цi розкошi недовго прикрашали небо, – сумовито зiтхнув капiтан. – I, знасте, комета сама була в усьому винна. уй, бачте, так сподобалася загальна пошанiвка, що вона блокувала своуми силовими полями всi телесупутники i транслювала на екрани лише свос кольорове зображення. Хоч яку програму ввiмкнеш, скрiзь бачиш кометуу Тиждень це свавiлля терпiли. А потiм розлюченi телеглядачi запропонували урядовi розкремсати бiдолашну комету на сувенiри. Один такий уламок ви й бачили в мене...

Капiтан Небреха пiдвiвся i, кульгаючи, зарипiв на протезi до вiдерця з фарбою.

– А тасмниця походження пiвнiчного сяйва? – нагадав я йому. – А загадкова поява Мiсяця?

Капiтан вмочив у фарбу квачика i спокiйно вiдповiв:

– А хiба ви самi не здогадалися? Мiсяць – це якась приблудна гiгантська комета, що несподiвано потрапила у сферу тяжiння Землi, а пiвнiчне сяйво залишки уу веселчастого хвоста. У часи мосу комети це було настiльки очевидно, що правильних наукових гiпотез доходили навiть дiти... I хочу вам порадити. Час ви масте, то удьте на далеку пiвнiч. Там побачите незабутнс видовище – сяйво хвоста комети. I скажу вам, не перебiльшуючи, пiсля мосу комети воно стало ще яскравiше: хвости, певне, з'сдналися...

7. ШТУЧНЕ ОКО МАГIСТРА КIМIХЛИ

– Як ви гадасте, звiдки у мене взялося оце штучне око? – капiтан Небреха пiдкинув на долонi розфарбовану скляну кульку.

"Справдi, звiдки воно? – подумав я. – Невже капiтан натякас на мене?" I аж похолов вiд тiсу думки.

Ось чому я гаряче запевнив мiжзоряного вовка:

– Клянуся, це не– я пiдкинув. Хiба ж я дозволю собi засмiчувати вашу знамениту колекцiю сувенiрiв? – i з докором докинув: – Я ж не бешкетник, а науковець...

– А я вас i не звинувачую, – заспокоув мене капiтан. – Я просто питаю, чи не знасте ви часом, звiдки воно взялося?

У вiдповiдь я тiльки красномовно знизав плечима.

– Авжеж, – спокiйно зазначив Небреха, – iсторiу його нiхто не знас. Навiть Азимут. Бо пригода, пов'язана з цим оком, сталася ще до того, як я зарахував хлопця у штат екiпажу на посаду штурмана. Але що найцiкавiше якби я тодi виявив зайву допитливiсть i забарився на екскурсiях, магiстр Кiмiхла неодмiнно викинув би око на смiтник, як нiкчемний непотрiб, або ж без слiду розчинив в якомусь iз своух жахливих реактивiв. I якби я пiсля того зажадав будь-що заволодiти цим унiкальним сувенiром, менi довелося б чекати слушноу нагоди рiвно десять рокiв...

З магiстром Кiмiхлою я познайомився на планетi Тiлетас, що обертасться навколо одного з свiтил сузiр'я Персея.

Це, скажу я вам, чудова планета, уу аборигени надiйно приборкали погоду i, зрозумiло, утворили на всiх широтах сталий райський клiмат. Перiодично, суворо за графiком заздалегiдь запланованих трансгалактичних вiдкриттiв вони вирушали у космiчнi мандри до зiрок свосу системи, щоб виявити навколишнi планети i налагодити торговельний та культурний обмiн з нововiдкритими свiтами. Окрiм того, ухнi вченi дослiдили механiку тяжiння, i вiдтодi щасливi жителi планети мешкали у казкових, легких, мов пух, будiвлях, що велично ширяли над розкiшними лiсами i луками.

Передусiм я завiтав до Головного управлiння всепланетного об'сднання по координацiу туристських маршрутiв в системi обслуги "Тiл-туриста", скорочено – ГУВОКОТУМСО ТТ. Атож, молодий чоловiче, довгi назви полюбляють не лише в Сонячнiй системi. Та не в тiм рiч. Просто на цивiлiзованих планетах я завше починаю з офiцiйноу установи. Навiщо поневiрятися на вулицях, ставлячи заклопотаним аборигенам дитячi запитання, коли доцiльнiше скористатися послугами досвiдченого фахiвця.

Обслугу там органiзовано, скажу вам, вiдмiнно.

Новенький супер-кiбер з надзвичайно вишуканими манерами, не гаючи анi секунди, люб'язно запропонував менi докладний проспект з найпопулярнiшими туристськими маршрутами. А кiбер ще й коментував маршрути вiд себе.

Ледве я почав вивчати спокусливi принади пiдводного царства, як вiн захоплено повiдомив:

– Там цiлодобово виступас зведений ансамбль русалок у супроводi оркестру тритонiв. Матимете змогу побачити наймоднiший танок "хвiст"...

Печери кам'яного вiку...

– Ще необжитi! – радiсно сказав кiбер.

Гiрський курорт на купчастих хмарах...

– Щоденно змагання на повiтряних лижах!

Завод "Тяжмаш" – невагомий iндустрiальний гiгант по конденсуванню всесвiтнього тяжiння...

– Вiльна i необмежена зарядка тяжiнням сифонiв для хатнього вжитку!

Та для мене усе це не було дивиною. За час своух космiчних мандрiв я й не таке бачив. Ось чому я лагiдно усмiхнувся i з нелюдською ввiчливiстю запитав фахiвця:

– Мiй першосортний друже, а що у вас с таке, чого у проспектах нема?

– Таке, чого нема?! – остовпiв робот.

Я побачив, що його слiд заспокоути.

– Зрозумiло, мене не цiкавлять державнi тасмницi...

– Але ж, добродiю, для того, щоб побачити таке, чого нема, треба йти туди, нiхто не знас куди, – фахiвець явно ухилявся вiд негайного вирiшення проблеми.

– I оце називасться зразковою обслугою! – вигукнув я, хитро роз'ятрюючи його електронну пиху.

– При чому тут обслуга? – скипiв вiн, точнiсiнько як у нас, у "Бюро добрих послуг". – Рiч у тiм, що до ГУВОКОТУМСО ТТ ще нiхто не звертався з таким дивовижним замовленням! Зважте хоча б на те, що ми не масмо потрiбного досвiду!

– Вгамуйте своу блискавки! – рiшуче гримнув я. – Якби я завiтав на вашу планету ранiше, ви б давно цей досвiд мали. Будьте певнi!

Моя залiзна логiка його переконала, i вiн примирливо мовив:

– Подумасмо, що для вас можна зробити...

З його боку це було дуже розумне рiшення. Адже ГУВОКОТУМСО ТТ не мало жодних гарантiй, що я не вiдвiдаю планету вдруге. А тодi що, знову сушити електронну пам'ять?

Робот звiвся на триноги i почав задумливо човгати з кутка у куток по кiмнатi. З його очей iскрило, що наочно демонструвало напружену роботу усiх блокiв пам'ятi. По тих спалахах я з цiкавiстю спостерiгав еволюцiю кiбернетичноу думки.


    Ваша оценка произведения:

Популярные книги за неделю