355 500 произведений, 25 200 авторов.

Электронная библиотека книг » Наталія Лапікура » Чарівна брама » Текст книги (страница 6)
Чарівна брама
  • Текст добавлен: 7 мая 2017, 19:00

Текст книги "Чарівна брама"


Автор книги: Наталія Лапікура


Соавторы: Валерій Лапікура
сообщить о нарушении

Текущая страница: 6 (всего у книги 10 страниц)


Одинадцятий розділ

з якого всі дізнаються, що чудеса бувають не лише в казках і в решеті

– Чолом, господарю! І вам, гості дорогії! – вклонилися вояки.

– І вам чолом, – відповів чоловік тітки Гапки. – Заходьте, сідайте. Гапуню, що там на вечерю? Бо бачу, що ти сьогодні млинців не пекла – ворота чисті.

– Жартуй, жартуй! Сьогодні ще можна. А от завтра гості хіба що твоїми жартами ситі будуть. Узяв би краще хлопця та сходив по рибу. Буде риба – буде юшка.

– Риба буде. Коли це я без риби повертався?

– Онуку мою з собою візьміть, – подав голос дід Ох. – Дарино, чуєш? Годі тобі за плотом стояти.

Яка Дарина? Богдан озирнувся – за плотом ніякої Дарини. Тільки… яблунька, точнісінько така, як та, що коло Охової кринички росла, а тоді зникла. О, і ця зникла!

– Ну чого ви, діду! – підвелася з-за плоту дівчинка, Богданова ровесниця. – Самі ж казали, щоб я зайве очі не мозолила.

– Твої яблучка, – поплескав дід онуку по рум'яній щічці, – кого хоч сліпим зроблять. Поглянь, Мамаю, яка в мене онука ловка виросла!

– Таке скажете, діду, – дівчинка заховалася за спину тітки Гапки. Богдан чмихнув, і Даринка з-за тітчиної спини показала йому язика.

– От і познайомилися! – засміявся Мамай. – Добре, діти, гайда на річку! Тільки у верболози не заходьте, бо на порі Русалчин Великдень, то русалки вас і вдень залоскотати можуть.

– Зі мною не залоскочуть, – запевнив дядько Петро, чоловік тітки Гапки. – Я попильную. За русалками тут борг добрячий – за мої порвані ятері. То вони як мене побачать, одразу на глибину пірнають.

До води було далеченько. Довелося спускатися з гори, на якій лежало село, а потім іще йти стежкою через луки. Богдан спочатку мовчав, бо трохи побоювався маленької чарівниці, а потім наважився.

– Я хотів тобі подякувати за яблуко… А скажи, на дерево важко обертатися?

– Та ні, на рибу важче, бо на глибині холодно, вода тисне, раки клешнями за хвоста щипають. Але на рибу в нас хлопчики обертаються. А дівчаток дідуньо жаліє. Хоча… на дерево обертатися теж небезпечно.

– А то ж чому?

– А пам'ятаєш, тобі дядько Яків коло кринички казав: «Яблучко бери, а гілок не ламай, бо біда велика буде».

– Яка біда?

– Хіба не знаєш? У нас усім про це розповідають, хто в науку дітей віддає.

– Будемо вважати, що у Києві не все про твого діда знають. Кажи.

– Це давно вже було. Привів один дядько свого старшого сина до діда в науку. Як водиться, на дванадцять років. Дід йому і каже, як усім: «Ніколи нічого не чіпай ані на моєму обійсті, ані біля моєї криниці». А той не послухався чи забув. Проїздив якось повз дідову криницю, дивиться – гарна така вербичка росте. «Дай, – думає, – молодшим сопілку зріжу, давно просили». Вийняв ножа, гілку стяв… Верба ще зашуміла так, захилиталася, хоча вітру не було. А дядько й уваги не звернув – сопілку вирізав, молодшим віддав. Та й забув. А коли старший син у діда науку закінчив та прийшов додому, батько дивиться – а у нього на руці палець відтятий. «Що то, синку?» – питає. А син йому: «А пам'ятаєте, тату, ви сопілку коло криниці зрізали? Так ото мій палець був. Казав же вам Ох – нічого не чіпати, а ви не послухалися».

Позаду хтось сумно нявкнув. Богдан аж підскочив від несподіванки. Виявляється, великий чорний кіт тітки Гапки тихцем ішов увесь час за ними.

– А цей теж із вашої школи? – вказав Богдан пальцем на кота, який уже терся об ноги Даринки.

– По-перше, він не наш, а тітчин. А по-друге, вас у вашій школі не вчили, що не можна пальцем показувати?

– Та казали, що це негарно…

– Дуже негарно! Пальцем вкажеш – сам таким станеш. І будеш чекати, поки він тебе у людську подобу повернути захоче.

Богдан замислився: скільки ж іще людських звичаїв у його світі пов'язано з такою от древністю.

Кіт тим часом весело побіг доганяти старого рибалку. Певно, рибку любить.

Сонце тут, на луках, припікало добряче, і Богдан навіть роззувся, бо в кросівках парило ноги. Ходити босоніж по траві виявилося надзвичайно приємно.

– А ще чого не можна робити?

– Багато чого. Тобі, наприклад, зброї не можна до рук брати…

– Та то я знаю.

– Знаєш, знаєш, а нагадати не зайве. Бо оті чужі за нами й далі стежать. Думаєш, випадково козак Мамай до діда аж зі свого степу прискакав?.. А чого ще не можна? Питати, куди йдемо, бо закудикаєш, і нечиста сила з дороги зіб'є. Як на річку прийдемо, не можна зайве каламуть здіймати, бо Марена образиться.

– Ой, слухай, а я ж її, Марену, бачив!

– Бачив – і мовчи. Вона не любить, коли цим нахваляються… Зате я бачила те, чого ти ніколи не бачив і не побачиш.

– Чого це не побачу? Я не сліпий і не старий.

– А от і не побачиш, не побачиш, не побачиш! – Даринка застрибала на одній ніжці, як дівчатка з Богданового класу. – Не побачиш тому, що ані хлопчикам, ані хлопцям, ані навіть дорослим дядькам цього бачити не можна. Щоправда, дівчаткам теж, але мені дозволили. Бо я Охова учениця і найслухняніша онука.

– І що ж це тобі дозволили?

– Ярила побачити.

– Ну, і який він?

– Ой, молодий зовсім, дуже гарний, ходить по землі пішки, весь у білому, а на голові у нього – вінок із маків і хмелю. Ото як тільки весна прийде і все порозквітає, у нас жінки ходять у поле Ярила зустрічати. І ще – молоді дівчата, яким восени заміж виходити. А я заміж не піду. Бо всі хлопці – дурні. Тільки задираються та за косу смикають.

– І я, по-твоєму, дурний?

– Ти не дурний. Але де ти будеш, коли я заміж зберуся? Так ото ж… Ну, слухай, коли Ярила зустрічають, жінки корогоди водять і пісень співають. А він тоді ходить полями і там, де ногою ступить, ярина росте. Отак от. Шкода тільки, що як літо настає, то він сідає на білого коня і скаче до лісу. І вже до наступної весни його ніхто не бачить… О, а чого це ти на одній ніжці вистрибуєш?

– Та тут щось у траві було – гостре і колюче. П'яту наколов.

Богдан колупнув п'яту нігтем, щоб витягти ту колючку, і пострибав за Даринкою і котом. Начебто все було гаразд, але за якийсь час ногу почало пекти. «Кислотою та колючка була вимащена, чи що?» – подумав Богдан. Добігли до річки. Тут він прудко вскочив у воду – щоб вимити з п'яти ту пекучку.

– Чого воду каламутиш? – сердито сказав рибалка Петро. – Всю рибу полякаєш.

– Та я ось… наколов. Промити треба.

– А-а-а, то дрібничка. Онде, дивись, під берегом саджавки. Перевірте їх, а я піду ятір витягну.

Чорний кіт за рибалкою не побіг. Сів на березі стовпчиком і нетерпляче нявкнув.

– Почекай, Цигане! – засміялася Даринка. – Вся дрібна рибка твоя буде.

У першій саджавці було дві невеличкі рибинки. Богдан не знав, як вони називаються, бо досі його цікавив більше футбол, аніж риболовля. Але азарт рибалки потрохи захопив його.

– М-м-ма-у! – несамовито закричав Циган, аж Богданові почулося: «М-моя!»

– Твоя, твоя рибка! – засміялася Даринка і кинула на берег маленьку щучку з наступної саджавки. Кіт ухопив її мало не на льоту.

– І оце твоє, – тепер уже Богдан виніс на пісок кілька «хвостиків». Циган упорався з ними за мить.

– Агов! – почулося з-за кущів верболозу. – А поможіть-но!

Богдан із Даринкою рвонули на голос – дядько Петро ледве втримував руками ятір, в якому билося кілька величезних щук. Спільними зусиллями витягли їх із води.

– Ти ба – три щуки, як собаки. І решта добрячі. А лини які! Не інакше, як русалки борги повертають, понаганяли повен ятір. Добра юшка буде, та й на рибальську кашу вистачить. Притримайте-но мішка, я перекладу… Та не дриґайся ти, сама ж у сіть залізла. Тепер – чого вже… Отак, очкуром міцніше в'яжіть. А де ж ваша риба?

– Ось! – Богдан підняв за шкірки осоловілого Цигана, тепер схожого на кошлату кулю.

– Ну от, і його разом з мішком нести доведеться! – засміявся рибалка. – Ану, помічнички, доки риба не поснула, швиденько разом із нею додому! Бо вийде не юшка, а щось таке, ні те ні се. Циган, можливо, й з'їсть, але гостей таким пригощати не годиться. Смак має бути!

Юшка й справді вийшла смачнюща. Богдан не вчувся, як упорав три миски.

– Ти тепер на нашого Цигана схожий! – хихотіла Даринка. Богдан хотів їй щось відповісти, та ліньки було. Але раптом знову запекло п'яту, там, де він удень наколов. Подивився – навколо ранки почервоніло і набрякло. Торкнувся пальцем і відсмикнув, бо було дуже боляче. Стрибаючи на одній нозі, Богдан вибрався з-за столу і подибав до баби Франі.

– Бабуню, у вас йоду немає?

– Чого тобі, синку? – не зрозуміла баба. – Йоду? А з чим його їдять?

– Та не їдять. Ось, ногу зранив, промити треба і змазати.

– Ногу зранив? – чомусь раптом сердито запитала баба. – Це ж коли ти її зранив? Чи не тоді, коли від вовкулаків відбивалися?

– Та ні ж, сьогодні.

– Правду кажи! Я однаково дізнаюся. Ну?! Позавчора? Коли вовкулаків били? Чи вчора у байраку якийсь із гадів вкусив тебе, так? І кров текла?

– Та ні, – Богдан аж злякався бабуниного вигляду, – сьогодні ж і наступив на щось… отам, по дорозі до річки. Воно в траві було, я й не помітив.

Але баба, схоже, не вірила. Поки Богдан говорив, вона, вся напружена, потихеньку задкувала до мисника, не дивлячись, щось намацувала там правою рукою, а очі – очі так пекли Богдана, що, здавалося, від нього зараз дим піде.

– Та ви у Даринки спитайте, вона бачила, як я на колючку наступив!

Пекучий вогонь у бабиних очах згас – знову лише добра посмішка. Рука запхала подалі те, що вже майже витягла з мисника. Богдан так і не роздивився, що саме. Напруження зникло. Перед ним знову стояла та сама лагідна баба Франя.

– Ну, хлопче, – вже зовсім спокійним голосом озвалася вона, – але ж і налякав ти мене.

– А ви – мене, – з полегшенням засміявся Богдан.

– Смійся, смійся, – пробурчала бабуся, – от якби тебе справді вовкулака вкусив, ото було би весело…

– А що було б?

– Тю на вовка в лісі! Сам би вовкулакою став. І що б ми тоді робити мали? Осикового кілка шукати…

Від тих слів Богдана наче чотириста сорок вольт трусонуло. Чому саме чотириста сорок? Бо ті двісті двадцять з розетки, які він колись через власну необережність одержав, – то була дрібничка в порівнянні з цим.

– Добре, годі балакати. Покажи-но ногу… і оце за півдня таке нагнало? Гм-м-м… щось тут не так.

– Чекай, чекай! – встряла тітка Гапка, яка з-за дверей чула всю розмову, – де ти, кажеш, напоровся?

Богдан дострибав на одній нозі до вікна і показав:

– О-о-н там, на лузі, де протоптано.

– Ага… Петре! Чуєш, Петре! А йди-но сюди!

– Йду! – почулося знадвору. Минуло п'ять хвилин, десять…

– Петре!

– Та кажу ж – іду…

– Швидше!

– Я тобі не блискавка, щоб отак одразу, – рибалка Петро з'явився на порозі. – Ну от, прийшов. Кажи.

– Петре, сусідонька наша найкраща знов у мене на дорозі заговорені шпичаки розкидає.

– От уже й сусідка, от уже й заговорені… Чого ти до неї причепилася?

– Бо знаю, що кажу. Подивися на хлопцеву ногу. Коли він її наколов?

– Сьогодні. Як на рибу ходили…

– А глянь, як рознесло. Хіба з простого реп'яха таке буде?

– Мо', й буде…

– Петре! Якщо ти й досі на цю задрипанку позираєш!..

І пішло, і поїхало! От тобі й тітка Гапка, от тобі й дядько Петро. Виявляється, та сусідка в юні роки мала якісь види на Петра, а Гапка, справедливиця, не могла допустити, щоб такому гарному парубкові якась нетіпаха світ зав'язала. Ото взяла – і до себе приворожила. Так! І не приховує! І правильно зробила! Бо надто ситно було б мати такого чоловіка отій нечупарі, в якої завжди ложки немиті, горшки побиті, а голова нечесана.

– Гапуню, Гапуню, – примирливо бурчав чоловік, – облиш!

– От же не облишу! Ач, і вона туди ж – ворожити. Це для мене шпичаки розкидала, думала, що я до річки рушники полоскати піду.

– Гапуню, – промимрив Петро, – та яка з неї ворожка? Звичайна баба – дві руки, дві ноги…

– Ат! Неправда твоя!

– Що – неправда? Що у неї дві руки та дві ноги?

– Не перебаранчай! – скипіла тітка Гапка, але це був останній вибух. Вона знеможено опустилася на лаву, махнула рукою і засміялася:

– А! Тобі кажи – не кажи…

– Кажи, кажи, – Петра вочевидь надзвичайно тішили ці жінчині ревнощі. Більше того, він аж сяяв від задоволення. Богданові як по голові вдарило: та вони ж досі закохані одне в одного, як молодята. Невже ворожба така сильна?

Трохи згодом Богдан запитав про це у баби Франі. Старенька аж затрусилася зо сміху.

– Ворожба! Знав би ти, що то була за ворожба. Приходить до мене Гапка, каже: «Як будеш приворотне зілля у лузі брати, то й для мене прибережи. Бо бачила на ярмарку такого гарного хлопця з Борщівки, що аж в очах потемніло. То треба швидше щось робити, аби дорогу хтось не перебіг». Я пообіцяла. А того ж вечора цей «гарний хлопець з Борщівки» з'являється у нашій хаті. Я думала – він до сестрички, а він мені: «Ти, каже, Франю, знахарка на весь куток, то дай приворотного зілля. У вашому селі така гарна дівчина є, що аж…» Одне слово, і йому в очах потемніло. І думаєш, через кого? Через Гапуню нашу. Чого ж, кажу, просто не підійдеш до неї? А він: «Ой, вона така строга, така неприступна… без зілля не обійдешся». Сміх та й годі. То я їм обом тертого сонного зілля насипала. От вони одне з одного очей не зводили весь ярмарок: усе чекали, поки зілля подіє. А увечері на одному возі й поснули. Уранці вже вдома у Петра прокинулися – воли самі в Борщівку привезли. То куди тепер діватися – тільки одружитися.

Бабця розповідала, а сама лікувала Богданову ногу: спершу пропарила її в гарячому відварі якихось трав, а потім витерла насухо чистою полотнинкою, скрутила з такої ж полотняної смужки джґутик і… підпалила.

– Ой! – злякано відсмикнув ногу Богдан.

– Не бійся, не бійся, – бабця пригасила вогонь так, щоб джгутик лише димів. – Ану, давай сюди свою хворобу. Ти що думав, я її вогнем пекти буду?

– Ага…

– Ну й дурненький. Таку рану найкраще підкурювати. Одразу загоюється. От дивись…

Теплий димок обтікав зранене місце, не пік, а лагідно грів. За якийсь час перестало смикати, і шкіра зробилася коричневою, як Богданів пасок на джинсах. Джґутик дотлів – і біль, начебто з димом, зник.

– Отак, посидь трохи, щоб присохло гарненько – і можеш вистрибувати.

Богдан умостився на перелазі, гойдаючи босими ногами, щоби швидше присохло. Хотів ще дещо розпитати в Даринки, але вона десь зникла. І лише за кілька годин дівчинка прибігла, вмостилася коло Богдана на плоті й заходилася вкотре переплітати біляву косу.

– Де це ти була?

– Та в цьому селі, виявляється, стільки справ для ворожки! Як лише тітка Гапка справується? А зараз, коли у неї така біда, довелося мені. Тут у сусідів малятко день і ніч плакало, його щось дуже злякало. Довелося переляк викачувати.

– І що ж його перелякало?

– Ти знаєш, здається, мале Змія побачило. Так яйце, яким я викачувала, показало. А ще там на город якісь жуки напали, такі, у жовту смужечку. Так я на них закляття наклала.

– І що – більше не з'являться?

– Ну, років сто, а то й двісті їм сюди зась. А можливо, й ще більше закляття протримається – я ж його вперше накладала, тому точно не скажу… А на другому кутку у вдови кури раптом нестися перестали, а одна так узагалі півнем закричала. А то недобре, довелося і від них вроки відводити.

– Ну і як, добре вони тобі за це заплатили?

– Ну звісно, подякували, а вдова ось кісника подарувала. Бач, який гарний.

– І тільки?

– А що ж іще? Грошей характерник за свою роботу брати не мусить, бо інакше вся його сила пропаде.

– Слухай, я чогось не розумію: це ж не твій город, не твої кури. Хай би хазяї самі їм ладу давали. Це ж їхні проблеми.

– Що-що?

– Ну, це їхній клопіт, а не твій.

– Це хто так вважає? Ти?

– Ну… я теж.

Власне, Богданові просто захотілося посперечатися з Дариною, бо, ач, яка ділова! От і вжив вираз, який не раз чув від Жорика-Жаби. Це той, коли його просили виручити – чи то потрібну книжку позичити, чи то складну задачу пояснити, відмахувався: це твої проблеми, самотужки розбирайся. У самого Жорика, схоже, проблем не бувало. Як щось треба, татко-начальник купить або організує.

Але Даринку ці слова просто приголомшили:

– Ти справді так вважаєш? Ні, ти мені чесно скажи, ти справді так вважаєш? Бо якщо так, то я з тобою посварюся! Це що ж виходить, люди допомогти попросять, а я їм відмовити маю? А для чого ж мене у школі Оха вчать? Щоб я до людської біди спиною поверталася? Що ж це воно буде?

– Ну, так ти ж одна, а їх багато…

– І я не одна! Нас у діда багато! От ти поглянь: зараз, коли до нас ворог з іншого світу пробрався, хоч хтось сказав, що то не його справа? Хоч хтось сказав, що воювати з тою нечистю мають тільки Мамаєві козаки? А ніхто! Всі одразу радитися почали, як ту нечисть побороти. А якби розбіглися по хатах? То там би їх і перебили.

– Так то нечисть, а то – жуки…

– Правильно! Як я ще не доросла, то мені поки що досить і з жуками боротися. А от стану такою, як тітка Гапка, то хай мене кожен ворог боїться.

Богдан охоче повірив, що коли Дарина виросте, то стане ще тою характерницею!

– А я тебе теж мушу боятися?

Даринка глянула лукаво:

– Ні, якщо не будеш дурниці говорити…

І тут раптом у живоплоті щось зашаруділо, затріщало, і чийсь тоненький голосочок не так проспівав, як пропищав:

– Парочка, парочка, баранець і ярочка! – потім почулося єхидне «хи-хи!», знову тріск гілочок, і в'їдлива дражнилка почулася вже з іншого боку перелазу.

– От я тобі!.. – смиконувся Богдан, але Даринка зупинила його:

– Сиди, бережи ногу. Я його зараз сама.

Дівчинка хутко зіскочила на землю, висмикнула з коси кісника і закинула його в хащі живоплоту, наче вудку. Потягла – на кінці, наче рибина, смикався чудернацький чоловічок – кошлатий, із хвостиком і маленькими ріжками. Він пищав і махав маленькими рученятами. Богдан ще не встиг як слід роздивитися Даринчину здобич, як ззаду почулося:

– О, всі родичі гарбузові! Десь я це пискля вже бачила. – Баба Франя вхопила чоловічка за шкірки і піднесла до очей. І тут Богдан нарешті роздивився, що то не чоловічок, а таки дитинча зі смішними рожевими щічками. Чортяче дитинча…

– Куцю, то це ти нам усю дорогу голову морочив? Ти, ти, не відмовляйся. Який батько, такий син, – баба повернулася до Богдана. – Ось, подивися на своє телятко! Я ж казала, що ця масть мені знайома. Його тато-чорт у мене свої гріхи в подобі цапа відробляє, а воно шкодить добрим людям. Теж у козячу шкіру захотіло?

– Я хотів, щоб ви татка відпустили… – пробурчав Куць.

– Бо мене інші чортенята дражнять. У них батьки як батьки, а у мене – цапидло.

– Так це ти горішками у вогонь татову свободу відвойовував? От терорист! – засміявся Богдан.

– Слова там у вас у Києві якісь дивні, – зауважила баба Франя. – Капость він мала – та й годі.

– А я інакше не вмію, – почав терти очі кулачком Куць.

– Нас, чортенят, тільки цьому й вчать. От якби мені в школу до діда Оха…

– Що за гармидер? – здавалося, дід Ох з'явився як з-під землі. – Хто це там знову мене згадує?

– А це Куць до вас у науку проситься.

– Хто тебе підговорив, нечиста сило? Нявки? Та вони зі своїм Чугайстром ще й не такого дитину навчать – що людську, що чортячу. До школи я тебе не візьму, бо кожному своє.

– То що ж мені робити? – заверещав, зарюмсав Куць.

– Шкодити далі.

– Як то? Нащо ви, діду, мене дурите… Думаєте, як чорт, то можна?

– І не думав я тебе дурити. Ти вже чув, що в нашому краї чужинці об'явилися?

– Не тільки чув, а й бачив! – пожвавішав Куць. – І чужого Змія бачив. І чужого дядька з шулікою. А з ним ще кілька чужих було. Я їхнім коням уночі хвости позаплутував. І під сідла реп'яхів напхав.

– То щоб ти знав, Куцю, якщо ці чужинці переможуть, то не буде ні нас, ні тебе, ні татка твого, цапа. Навіть світу цього не стане. А перемогти їх дуже важко. Он нащо вже козак Мамай зі своїми товаришами – сильні вояки-характерники, та й то мусили зі степу аж до наших лісів відійти. Тож твоє завдання – шкодити отим, чужим, так, як ти вмієш.

– Я вмію! – зрадів Куць. – Я їхнім коням хвости пообрізую під саму ріпицю. Як не буде їм чим мух і ґедзів відганяти – показяться! А ще я їм…

– Ну-ну, вгомонися. Не хвались, ідучи на рать…

Чортенятко чмихнуло вздовж вулиці – аж закуріло.

– Послухай, Франю, – дід Ох кивнув на хмару куряви, – я все спитати хотів, чим же тобі Куців татуньо так дошкулив, що ти його на цапа обернула?

– А-а-а, та то таке. Минулої зими було. У мене на горищі сало висіло, а він усе просить: «Дайте, бабо, сала, дайте… Я вам за нього золотом заплачу». І не потрібне було мені його золото, але ж просить. Віддала я йому те сало, а він – ну мені мішки до хати тягати.

– Із золотом?

– Та наче із золотом. Тягає й тягає, вже всю комору заклав. І в засік, де борошно було. Борошно я звідти раніше забрала. А він усе сипле та й сипле. Я йому: «Годі вже». А він: «Як годі, то й годі». І зник. А я вранці до тих мішків, а там – саме вугілля.

– То й що?

– А нічого. Я тим вугіллям усю зиму в печі палила. Тільки воно не дуже добре було – сильно чаділо. От я чорта на цапа й обернула: аби знав, що бабу Франю дурити не можна. Я ж тобі, нечиста сило, замість сала клоччя не дала. Сало з'їв – тепер мекай.

Богдан нарешті наважився запитати про те, що йому свербіло на язику:

– Бабусю, а чи не змогли б ви всю оту чужинську орду зачаклувати на щось таке, щоб, як той цап, тільки ходило і мекало? А головне – нікому не шкодило.

– Сама не зможу, багато їх. Та й чаклун у них сильний. Боюсь, чи не Вія вони з якогось сховку дістали. Але всі разом ми їх подолаємо. До речі, нога ще болить?

– Та наче вже ні. Свербить трішки.

– Ото лягай спати, бо у нас лише дві ночі залишилося. Якщо ми післязавтра до Чарівної брами не дістанемося, то навіть не знаю, що тобі сказати… Ходи спати.


    Ваша оценка произведения:

Популярные книги за неделю