Текст книги "Михайлик-джура козацький."
Автор книги: Марія Пригара
Жанр:
Исторические приключения
сообщить о нарушении
Текущая страница: 1 (всего у книги 9 страниц)
ЗИМІВНИК НАД БАЛКОЮ
Був серпень тисяча шістсот двадцятого року – погожі дні пізнього літа. За звичай у цю пору степ чорнів од спеки, палахкотів пожежами: з давніх-давен козаки палили проти осені високу степову траву, щоб не було де ховатися татарам. Та з тиждень тому повіяв вологий вітер, пригнав з-над моря хмари-дощовиці, й рясні зливи добре напоїли порепану землю. На чорному згарищі зухвало зазеленіла лиснюча молода травичка. Лише де-не-де стриміли з неї недопалки бур’янів, мов обгорілі уламки козацьких списів, устромлених у землю після бою.
Над глибокою порослою дубами й чагарником балкою сиділи, розмовляючи, двоє хлопчаків. Хто глянув – одразу вгадав би, що не брати: обидва на диво не схожі були між собою. Один смаглявий, з розкосими жучками-оченятами, скидався трохи на татарчука. Другий – білявий, сіроокий, з великою родимкою над лівою бровою, з підстриженим на оселедець чубчиком, виглядав мов зайда з Київщини або Чернігівщини.
Та й одіж на ньому була інша: не полотняна довга сорочка, як у товариша, а жупанець, хоч і латаний-перелатаний, та синій—козацький. І пояс кольористий, і ніж-запоясник у піхвах: січове хлоп’я, козачок-джура.
Певне, хлопці вже довгенько сиділи над балкою: коло них лежала купа пищиків і сопілок, повирізуваних з бузини, й недогризки кавуна.
Неподалік розпросторився на схилі чималенький баштан, де набиралися солодкого соку під сонцем здорові; як цебра, кавуни й химерно поскручувані турецькі дині.
–А я бачив, як вовк кавуна цупить! – похвалився раптом чорнявий Івашко.
–Вовк? Кавуна?
–От щоб я пропав – не брешу! Приповз, люципер, удосвіта, обстукав лапою – котрий стигліший, зірвав і котить. Я свиснув, а він як штурхоне кавуняку вниз: хіба ж не загуркотів у провалля!
Михайлик скоса блимнув на товариша.
–Кажу тобі – сам бачив! Ось ходім завтра на баштан: може ж, якраз приповзе. Ти вовка поцілиш з лука?
–Як не дуже далеко – поцілю. Орла оце недавнечко встрелив.
–Орла? Брешеш! Хіба ж до нього сягнеш стрілою?
–Якби в небі – певне, що не сягнув би. Та він, дурний, у Дніпро на рибину кинувся. Я його на бистрині й поцілив. О-отакецька щука в пазурах була, десь би й не злетів з нею.
–Як же ти витяг його?
–Дніпро переплив і витяг.
Івашкові жучки-оченята так і забігали.
–А я жовтобрюха вбив! – захлинаючись, похвалився він.– Здоровецького! Побачив мене, як свисне та за мною! А я ломакою його, ломакою! А тоді ножем порубав і шматки геть порозкидав. Був би задавив мене та з’їв, якби я злякався.
Правдою було тільки те, що Івашкові, як пас із хлопцями в степу череду, привидівся на могилі сплячий змій полоз. Озброївшись ломакою, він безбоязно підступив до нього, та зразу ж і побачив, що то недогорілий терновий кущ химерно вигнувся на могилі.
Але зараз Івашкові щиро вірилося, що все було, як він казав: і змій гнався за ним з лютим посвистом, і він його бив-рубав, і шматки розкидав у степу, щоб не ожили та не позросталися докупи.
–Івашку-у! Іва-ашку! – загукав раптом десь поблизу тремтячий старечий голос.– Ти куди ото забіг, бузувіре? Івашку-у!
Тут хлопці перезирнулися і, не змовляючись, грудками покотилися вниз, просто в купу бузини, що росла на схилі. Ледве вони шугнули в кущі й причаїлися – над балкою зачапали шурхотливі кроки.
–А не вражої віри хлоп’я! – гомонів сам із собою сухорлявий, горбатенький дідусь, заглядаючи в балку.– І само десь повіялося, і того знайду за собою по~ тягло. Добігаються, доки й ординці десь у степу вхоплять. Іва-ашку!
Але ніхто не озивався з балки, й дідусь, плюнувши спересердя, почапав назад.
–Михайлику! – захлинаючись од цікавості, зашепотів Івашко.—А чого-то дідусь тебе знайдою кличуть?
Сірі Михайликові очі враз посмутніли.
–Того, що знайшли мене...
–А де?
–В степу.
–А хто ж знайшов?
–Не знаю.
–А коли?
Та Михайлик тільки похнюпився і, хоч як смикав нетерплячий Івашко, більш не сказав нічого.
По-правді, він нічого гаразд і не знав про себе, хоч інколи здавалось йому, що пам’ятає.
То виділася мати, молода, білява. Носить його по дворі, кута квітчастою хусткою, забавля, щоб не плакав. А батько, високий, чубатий, цюка сокирою коло дровітні й приказує влад:
Ой гоп, ту-ту-ту!
Вари кашу круту!
Підсипай молочка,
Погодуй козачка!
І ще бабуня ввижалася – маленька, сива, в рябому очіпку: чисто така, як Івашкова.
А були вони чи ні – хто ж його знає.
Правдою було одне, що знайшли Михайлика немовлям, серед степу, в ковилі, як він уже ледве квилив з голоду й спеки.
Сто смертей чигало на нього, і всі обминули. Не спалило променями люте сонце, не нагледіли в ковилі круки та вовки, не затоптали копитами дикі коні, що табунами гасали по степу, шукаючи води й пасовиська.
Сталося так: їхали на Січ валкою чумаки, везли возами-мажами сіль, натрапили на кинуте дитя й забрали з собою. Дорогою ворожили над ним, вигрівали в кожухах, напували цілющими степовими зіллями, й доки приїхали на Січ, хлоп’я оклигало.
А там і названий батько знайшовся – одноокий кобзар Мехтод, чоловік не старий ще, та відлюдкуватий, небалакучий, тяжко покалічений колись у турецькій неволі.
Жив він самотою в хатці-мазанці на околиці Січі, про дітей, звісно, й гадки не мав ніколи, та як побачив сірооке хлоп’я, закутане в чорну, як смола, чумацьку сорочку, щось наче обірвалось йому в серці. І не хотів, а взяв малого на руки, незграбно торкнув пальцем замурзану щічку.
–Ану, хлопці, давайте його мені. Якось-то воно буде...
І справді, як було, так було, але знайда ріс, мов з води. Мехтод і незчувся, як прикипів до нього серцем.
Ледве дійшов зросту Михайлик – став навчати його всього, що сам знав,– а був колись неабияким козарлюгою, доки не покалічила клята неволя. І з лука стріляти навчив Михайлика, і з мушкета, і шаблею орудувати не згірше – виміняв для нього на січовому гасан-базарі в знайомого купця-вірменина хтозна-як добуту невеличку хлоп’ячу шаблю.
Не дурно кажуть: не та мати, що породила, а та, що викохала. Дав би Мехтод і руку врубати задля свого годованця, хоч за звичай ледве озивався до нього словом. Зате вже співали вдвох! Вечорами козаки товпилися коло мазанки – послухати, як дзвінко виводить Михайлик у парі з названим батьком:
Та по гор ах свіги лежать,
По долинах маки цвітуть.
Та то ж не маки, то козаки,
То козаки у Крим ідуть...
А оце не дуже давно стрів Мехтод на базарі в Січі свого побратима Матвія, з котрим бідував колись на турецькій каторзі-галері та про котрого думав, що давно вже тліють його кістки як не на морському дні, то десь у кам’янистій землі між Кафою й Стамбулом.
Та живуща козацька кістка! Стільки муки прийняв Матвій, що на трьох стало б, а вижив – не зломився і додому повернувся разом з братчиками-січовиками, як вони років з п’ять тому вдарили на Кафу, спалили її дощенту й випустили на волю півсотні тисяч бранців.
На Січі Матвій не лишився, бо вже не здужав козакувати, а знайшов у рідному селі на Черкащині стару жінку й дочку з дітьми, підмовив з собою ще гурт сусідів, яким остогидло робити на пана, та й подався нищечком у степи на Дніпрові пороги, щоб хоч решту життя дожити біля сім’ї, на волі.
Там побудували собі втікачі хуторець-зимівник над балкою, прийняли в підсусіди ще десятків зо два таких самих бідолах, що втекли світ за очі від своїх панів, і стали хазяйнувати потроху.
Орали родючий масний чорнозем, що зроду-віку не знав плуга, сіяли жито, ячмінь, гречку. Розвели гурт здоровезних круторогих волів, отару довгорун– них овець, а над усе повикохували коней – баских степових гривунів, що могли без перепочинку скакати з ранку до ночі. Як уродить хліб, хуторяни разів зо два на рік возили його валкою на Січ, гнали коней, волів.
Так воно велося на всіх хуторах, розкиданих без ліку в запорізьких вольностях-степах, в усіх козацьких слободах понад правим і лівим берегом Дніпра, понад Бугом, Самарою, Оріллю, Інгулом, Інгульцем та понад іншими великими й малими степовими річками, де лише селилися та бралися до господарювання втікачі з панської неволі, що їх на Січі прозивали козаками-гречкосіями, бо вони й козакували – ходили в походи разом з усім запорізьким товариством і хліборобили – годували Січ.
Траплялося, правда, й так, що дехто з хуторян, на диво сусідам, починав через декілька років багатіти не згірш од якого шляхтича і вже тримав десятків зо три наймитів, які за харчі та за сорочку з шароварами на рік засівали йому неміряні лани, випасали тисячні гурти худоби, ловили на продаж рибу, що аж кишіла в річках та озерах.
У багатія й хата була добра – дубова, а не глиняна, й світлиця обвішана килимами, і чималий горщик золотих дукатів заритий у відомій йому одному схованці: в очеретах над річкою або під кущем терну в байраці.
В зимівнику над балкою таких достатків не водилося. Але хто приїздив чи приходив – нікому не було відмови: і в хату пускали, й пригощали всім, що є, аби тільки крикнув тричі «пугу!» під ворітьми – дав знак, що він – козак з Великого Лугу: такий був у ті давні роки січовий запорізький звичай.
Відколи стрів побратима, став і Мехтод приїздити до нього з Михайликом, бо запримітив, що хлопець горнеться до чужого тепла та й з Івашком заприятелював одразу. Оце й тепер приїхали й загостювалися, хоч Мехтод кожного вечора бурчав, що треба вертати додому.
–Стривай, Михайле! – схопився раптом Івашко.– Чого-то собаки гавкають? 0, чуєш, як валують! Чи, бува, не напав хто в степу на череду?
Схопивсь і Михайлик. Тепер і він почув, як десь далеко захлинаються-гавкають люті степові пси-вовчуки, що їх завжди з десяток стерегло хутірську череду й табун, на підмогу чабанам, озброєним важкими гирлигами, а дехто й луком чи мушкетом бо в степу завжди можна було сподіватись розбійницького нападу.
Пси загавкали й раптом змовкли, а на подвір’ї загуркотіла здоровенна колода, що нею засували міцні дубові ворота. Круг хутора тяглася висока, гостроверха горожа, а за нею ще й глибокий рів.
Івашко й Михайлик, мов опечені, вискочили з балки й побігли на подвір’я. Іншим разом не минути б їм од діда Матвія доброго прочухана за непослух, але зараз він на них і не глянув. Удвох з Мехтодом заряджав мушкети й передавав стрільцям, які вже стояли напоготові коло горожі: хтозна, яка небезпека сунула зараз із степу.
Та от по дорозі затупотіли копита. Ближче, ближче... Вже можна було вгадати, що скачуть двоє.
–Агов-ов, людоньки! – загукав молодий голос.– Відчиняйте! Свої!
Дід Матвій, не випускаючи мушкета з рук, зазирнув у круглу шпарину-бійницю, прорізану в воротях, і мовчки став відсувати колоду: то й справді були свої.
На подвір’я в’їхав чабан Омелько, за ним підпасич з луком за спиною. На сідлі в Омелька, міцно обхопивши його руками, сидів якийсь чоловік, півголий, у самих драних шароварах. Уся спина й плечі в нього були посмуговані, вкриті заструпілою кров’ю, на голеній голові теж запеклася кров.
Ледве Омелько скочив на землю, невідомий, мов лантух, зсунувся з сідла, мало не впав, заточившись на ослаблих ногах.
Оце, бачите, гостя привіз. Пасемо коло могили, коли бачимо – повзе щось у ковилі. А голосу не подає. Були б розшматували пси, якби Хведорко не похопився...
Білобровий, з облупленим носом Хведорко ствердно мотнув вихрястим чубом: мовляв, справді так і було.
–А ти ж звідки, чоловіче добрий? – лагідно спитав дід Матвій, пильно придивляючись до гостя з-під навислих острішками сивих брів.– Хто ж це тебе отак побасаманив?
–Від кримчаків утік... з улусу...– прохрипів прибулий. – Піймали мене... били навмируще... кинули в степу... думали, що неживий...
Старий мовчки хитнув головою: хто вже хто, а він набачився й не такого.
–Ану, давайте вечеряти, дівоньки,– наказав жінкам.– А ти, чоловіче добрий, ходи за мною. Треба ж тобі одежину якусь дати, бо світиш,голим тілом.
Незабаром хуторяни вже вечеряли на подвір’ї, посідавши кружка коло простелених на траві ряден. На них горою лежали товсто нарізані шматки пухких пшеничних паляниць і стояли миски з гарячим пшоняним кулешем, що смачно пахтів на все подвір’я салом з цибулею.
Тихий вечір уже мандрував понад степом, обережно торкав небо пучкою, то там, то там засвічував перші зорі. Але на подвір’ї було видно, і Михайлик з Івашком, ляпаючи собі на коліна гарячим кулешем, раз по раз поглядали на прибулого. Ну ж і катували сердегу кляті ординці! Все обличчя геть посмуговане шрамами. Один – глибокий, набряклий кров’ю, звивався од вуха до рота, ворушився, сіпав щоку, і через те здавалося, що гість кривить рота недоброю посмішкою. Хоч він і не думав сміятись: жадібно чекав на свою чергу набрати страви – аж рука трусилася з ложкою.
–А чого б ото я витріщався, їсти перебаранчав чоловікові?! У миску дивіться, вражі діти, у миску!!
Здорова дідова Матвієва ложка лунко ляснула по лобі спершу Івашка, потім Михайлика, бо хлопці, прикипівши очима до гостя, забули й куліш носити до рота. Обидва підскочили з несподіванки, та зразу ж і принишкли. За їжею треба сидіти статечно, не перенбачати сусідам. Забули про це, от і заробили.
Вечеря минула в мовчанні. Як спорожніли миски й жінки заходилися мити начиння, дід Матвій з Мехтодом, запаливши люльки, посідали на колодках, а коло них – гість. Він так несито смоктав коротеньку люльку-буруньку, аж вона шипіла й пахкала іскрами, і в червоних одсвітах шрам на щоці ворушивсь, наливаючись кров’ю.
–Ану, побратиме, заспівай якоїсь,– попрохав дід Матвій. – Так мені чогось неволя згадалася, аж за серце вхопило. Біжи по бандуру, Михайлику.
Хутко під звечорілим небом забриніла бандура, й Мехтод заспівав – повагом, неголосно, мов загомонів сам із собою:
Та зажурився соколонько:
«Бідна ж моя головонько!
Ще я рано з вирію летів,
Ще по горах сніжок білів,
Ще по горах сніжок білів.
Ой козаки у Крим ідуть,
Копитами той сніг зоб’ють,
Копитами той сніг зоб’ють».
–Чуєш, Михайлику? – шепнув Івашко, штовхнувши Михайлика в бік.– А на баштан підемо вдосвіта?
–На який баштан? – Михайлик здивовано закліпав русявими віями, та зразу ж і згадав. Ага, вони ж хотіли побачити, як вовк кавуни краде. Чом ні, можна піти – ану ж якраз і прибіжить, злодюга...
ГОНИТВА В СТЕПУ
Помалу розтрушує над степом сіру імлу припізнілий серпневий досвіток. В імлі скаче вершник. Оглядається назад, втягнувши голову в плечі, й жене навпростець, нещадно смугує нагаєм змокрілі боки доброго вороного коня, хоч той аж стелеться, кида й кида з-під копит жмутки трави разом із землею.
Вершник скаче не один: поруч на білому коні похитується хлопчик. Голова йому звисла на груди, очі ваплющені, він потроху сповзає набік і давно звалився б на землю, якби не був прив’язаний до коня вірьовкою.
Та вершник і не дивиться на хлопця: одне періщить вороного, наче слідом – йому лише чутно – женеться погоня. Ледве видний удосвіта шрам раз у раз кривить перекошене обличчя: так і є – це вчорашній зайда!
Не з добром приповз він учора на хутір, прикинувшись, що втік з татарської неволі: знав, клятущий, чим підманути добрих людей!
Ніякий він не втікач – лютий харциз-розбійник, що промишляє в степах, грабує, кого перестріне самотою: козака, то й козака, ординця, то й ординця. Обдирає до білої кістки, в’яже пограбованого, тягне на аркані за собою, продає десь аж над Чорним морем у неволю.
Вже давно відцурався недолюдок свого роду й племені: нема в нього ані товариства, ані рідні, ані побратима.
А був колись козак. Та зрадила вовча вдача; поїхав з товаришем на влови – й злакомився на його хорошу зброю. Заманив на спочинок у байрак і вдарив сонного ножем у спину. Забрав мушкет, і шаблю, цяцьковану сріблом, і турецький кривий кинджал, спіймав наполоханого коня й утік світ за очі.
А поранений не вмер одразу. Очутившись, на превелику силу вибрався з байрака, відповз трохи й зомлів, спливаючи кров’ю. Отут, щастям, і трапили на нього свої, що саме верталися із сторожування: козацькі бекети-сторожі день і ніч вартували на могилах, виглядаючи з вершечка, чи не сунуть з-над Чорного моря турецькі або татарські орди.
Розлютовані запорожці заприсяглися зарити вбивцю живцем у землю, бо, відколи Січ стоїть, не чувано, щоб козак козакові отаке заподіяв.
Кинулися ловити – та ба! – по харцизові давно й слід здимів.
І став він жити по-вовчому: тікав від усіх, ховався й хапав, хапав здобич, де бачив. Усі полювали на нього: і козаки, й ординці, та до пори до часу щастило, якось вимикався живий. Коли надто вже припікало в п’яти, тікав па Дністро, де мав у скелях свої потаємні схованки, й, пересидівши лиху годину, знову вертався в наддніпрянські степи.
Та оце й ускочив: спіймали на гарячому татарські чабани, саме як одбивав од табуна десяток найкращих коней-бахматів, щоб продати їх нищечком в іншому улусі – десь аж під Перекопом.
Ох і били ж його чабани! Харциз пересмикнув плечима, зіщулився від самої згадки. Інший давно б розпрощався з душею від такого катування, та, видног розбійницька душа цупко трималася тіла. Прикинувся під киями неживим, а як чабани, плюнувши па нього, пішли – поповз геть. Два дні перележав у балці в полині, доки набрався сили, а тоді подався шукати здобичі десь-інде. За тиждень надибав зимівник над балкою, вгледів здалека гарний хутірський табун. І таки ж поталанило: не в ординців, то в хуторян узяв своє.
...Михайлик нарешті сприснув з коня. Від поштовху розплющив очі, та зараз же заплющив знову, бо високий кущ буркуну зненацька шмагнув по лобі. Мало не вихльоснув ока.
Хоч би ж підвести голову, випростатись. Хлопець шарпнувся всім тілом, але знову звиснув униз головою, вдарившись об кінський бік.
Його прив’язано до коня: той кінь кудись скаче – перед очима миготять копита. Що ж сталося?
Раптом Михайлика боляче смикнуло вгору: він випростався з мимовільним стогоном. Руки зв’язані за спиною, ноги – під кінським черевом; не диво, що так болить усе тіло. А найдужче голова, аж в очах темно.
Вже не треба питати себе, що сталось: поруч на вороному дідовому Матвієвому коні скаче вчорашній гість, трима в руці вірьовку. Другим кінцем Михайлик туго обмотаний у поясі.
Так он хто приповз на хутір! І як же не вгадали, що це – харцизяка?! Такий жалю не має: рідного батька продасть у неволю – буде, мабуть, те саме й Михайликові.
Аж морозом обсипало від цієї думки. Хлопець скоса позирнув на грабіжника.
–Куди мене везете, дядьку? – поспитав мимоволі.
Але той ніби не чув. Тільки набряклий кров’ю шрам звично сіпнувся на щоці, скрививши рота глумливим посміхом.
«Оце-то наскочив на вовка!» – гірко подумалось Михайликові. І тут згадалося все. Як повставали з Івашком удосвіта, ледве зблідло небо. Довго штурхали одне одного, доки розбуркались: дуже морив сон, бо спали надворі, щоб не чутно було, як тікатимуть до балки. Обхлюпались водою біля криниці і пригинцем побігли за стайню: там в Івашка була вирита під горожею яма – лазити, коли ворота замкнені.
Свиснули собакам – ану ж загавкають спросоння! – але, на диво, собак не було чути. Раптом Івашко спіткнувся об щось м’яке, мало не впав. Здоровезний надвірний вовчук Рябко лежав на землі неживий, розкидавши лапи.
–Рябчику! Ой Рябчику! – припав до улюбленця Івашко та зразу ж і схопився. Із стайні долинуло шамотіння: чути було, як хтось обережно ступає там, як форкають, б’ють копитами наполохані коні.
Хлопці мов прикипіли до землі. Що робити? Бігти в стайню? Гукати людей? Не встигли й оком змигнути – із стайні посунула темна постать, тягнучи за собою двох коней.
І тут Івашко схибив. «Ти що ж то робиш, падлюко!» – з лементом метнувся до злодія. Михайлик – за ним. Тільки й чув, як, захлинувшись, ойкнув, звалився Івашко. І зразу щось важке вдарило по голові. Далі вже не пам’ятає нічого...
У безмежному подиві Михайлик похитав головою. Як же воно так вийшло! Невже ніхто на хуторі не почув лементу, ніхто не погнався за злодієм? А може, й гналися, та відстали: знав харциз, котрі коні вкрасти! Тільки зараз постеріг хлопець, яким конем їде,– це ж їхній Білаш! Місяців зо три тому дід Матвій подарував його батькові. «Бери, побратиме, – сказав,– такий вражий кінь мудрий: тільки на бандурі не грає. Та дарма, ти за нього заграєш...»
За три місяці Білаш так звик до Михайлика, бігав за ним, як собака. А зараз несе його на погибель, і нема на це ніякої ради.
І раптом вдарила в голову відчайдушна думка. Ледве чутно цмокнув коневі, і той, ніби тільки й чекав цього, нашорошивши вуха, рвонув з копита, мало не вилетів з сідла харциз, який міцно обмотав круг руки вірьовку.
Нещадно лаючись, він шарпнув до себе Михайлика – гаразд, що Білаш встиг зупинитись, аж сів на задні ноги – і скільки сили в руках почав шмагати хлопця вірьовкою; той тільки здригався та щулився.
–А, гадюче насіння! – хрипів комишник.– Тікати схотів! Ось я тобі дам тікати! Уб’ю! Розшматую, як жабу!..
Михайлик заплющив очі, щоб не бачити перекривленого, наллятого кров’ю обличчя.
–Ну й убивай! – простогнав.– Думаєш, боюся? Хоч у неволі не буду.
Рука з вірьовкою впала.
–Ах ти ж, гадюченя! Он що надумав. Неволі не хоче... Бачили пана? Не бійся – свого не минеш. Продам, куди сам схочу, хоч і в Туреччину. Не таких продавали.
Проте більш не бив. Шмагнув коня, погнав чвалом.
Михайлик їхав у якомусь отупінні. Пекло посмуговану спину, щеміли зв’язані руки й ноги; боляче – молотками – калатала кров у скроні.
Не буде він у неволі! Не буде! Хоч і смерть собі заподіє. Краще вмерти, ніж на продаж піти, коло стовпа стати, щоб усякий тебе обмацував, у рота заглядав, як худобині. А тоді купить хтось. А тоді...
Він мало не застогнав, та відразу люто стріпнув головою. Що далі буде в неволі – відомо: не від одного чув.
Про це думати – краще зашморгнути шию вірьовкою й знов погнати Білаша вперед. Хай або вірьовка його задушить, або харцизяка зо зла вб’є.
Михайлик зітхнув. Що не кажи, вмирати ох як не хотілося!
А може б, ще почекати до смерку. Ану ж пощастить утекти? Не їхатиме ж, катюга, без перепочинку: десь та зупиниться на ніч.
Об ногу хлопцеві міцно тернувся кінський бік; харциз, ніби вгадавши такі відчайдушні наміри, сіпнув Воронька й поїхав близенько, впритул, сторожко поглядаючи на свого бранця.
І враз занепокоївся – кинув поводи, став оглядати степ з-під долоні.
Просто на них з хрипким галасом летіло степове гайвороння. На обрії зачорніли рухомі цятки – мчав наполоханий кимось табун кіз-сайгаків.
–А щоб воно тобі здохло! – прохрипів сам до себе злодій, чухаючи потилицю.– Треба, мабуть, у байрак звертати.
«Де ж отой байрак? – мимоволі здивувався Ми– хайлик.– Наче ж степ рівнісінький, як долоня».
Проте харциз знав, мабуть, степ, як свою драну кишеню. Звернули в праву руку, проїхали ще верстов зо три – і в далечині зачорнів порослий терниною та очеретами байрак – десь-то на дні пробивався потічок або й степове озерце, що їх не встигло ще випити сонце.
Коні радісно заіржали й самі звернули до байраку, спритно, як кози, стали спускатися схилом.
Тільки зараз хлопець відчув, як пересохла горлянка від спеки, як страшенно хочеться пити.
Чи ж розв’яже його комишник? Диви – розв’язав, навіть руки розпутав, кинув окраєць хліба, коли Михайло нарешті одірвавсь од ковбані, в якій булькотіло джерельце.
Але зразу ж і зв’язав, скривив рота, показав здоровезного, як гарбуз, кулака.
–Гляди, щеня, подаси голос – тут тобі й кінець!
«Подам голос! – обіцяв у думці Михайлик.– Подам, ось побачиш! Аби ж тільки їхав хто».
І наче наворожив: тільки полягали під кущами, з далини долинула далека луна – людський гомін.
От коли перелякався комишник! Тремтячими руками запхнув Михайликові жмут трави в рота, метнувся до коней: Білаш і Воронько, мов на те, заіржали наввипередки, аж виляски пішли в байраці. Кленучи все на світі, грабіжник обмотав їм морди сирицею і завмер, прислухаючись. Луна ближчала: вже чути було кінський тупіт... І раптом високо в небо злетів дужий посвист.
«Наші йдуть, ой наші йдуть! – звивався Михайлик, намагаючись виплюнути кляту траву.– Хоч би ж звернули в байрак! Голубчики!»
Радієш, щеня?!—підскочив до нього комиш– ник. Замахнувсь кулачищем, але завагався – не вдарив. Аж зубами заскреготав. Мерщій скочив на Воронька, вхопив Білаша за поводи й погнав у степ не оглядаючись.