Текст книги "Дві хвилини правди"
Автор книги: Ирэн Роздобудько
Жанр:
Современная проза
сообщить о нарушении
Текущая страница: 9 (всего у книги 12 страниц)
ДВІ ХВИЛИНИ ПРАВДИ. ДЕСЯТЬ КІЛОМЕТРІВ У ЗВОРОТНЬОМУ НАПРЯМКУ. ЄВА
Маячня! Так. Ні… Маячня. Чому мені так страшно? А раптом?… Ні.
Маячня!
Не знаю. Ні. Так? Чому мені так боляче? Я – шльондра, потвора.
«Я не плачу – не перевіряй!» Я – секс-машина, я – засохла горбушка хліба, я – кар’єристка, я – жмуток комплексів. Моє життя – це потворний клубок брехні.
Стоп!
Стоп…
Я помилилася.
Так, я помилилася, не розчула. Так буває: людина чхає, а тобі чується: «апачі», «чухня», «чебурашка» чи ще щось. Чортівня.
Чистилище.
Збіг звуків. Випадковість.
Звісно, я не можу в це повірити. Але це знак. Причина повернути час назад і залагодити свою жорстокість. Залатати дірку, звести кінець з кінцем і залатати. Ніби й не було цієї втечі і цих двох здивованих поглядів, коли я грюкнула дверцятами авто.
Я це зробила тому, що ніч у дитячому садку була випадковістю і мала залишитись випадковістю. Власне, так було не вперше (Господи, дай мені сили вимовити це зараз!) – шукаючи таких пригод, я все ще сподівалася на диво.
Стоп!
Стоп…
Ти хочеш сказати, що все ж таки віриш?
Ні? Так? Маячня…
Вона дивилась лише на дорогу. Боялася наштовхнутися на докірливий погляд і нерозуміння Дана. Певно, він вважає мене звичайною імпульсивною істеричкою, подумала вона.
А ще вона боролася з тим, аби не почати вираховувати хвилини між проміжком часу, коли їй стало холодно і страшно в темряві зруйнованого дитсадка, і тією миттю, коли він видихнув їй у вухо: «Будь зі мною. Я так скучив…»
Їй було страшно і ніяково зізнатися самій собі ще в одному. Вона навіть не знала, як це сформулювати, але зараз, дивлячись прямо перед собою на дорогу, нарешті відчула, що в голові прояснилось: «Почати заново…»
Але що то могло значити?
Знову стати Євпраксією і не піти до бару, де хижий птах клював дзьобом клавіші? Тоді все пішло б інакше? Але – як?
Як ти хотіла жити, Єво?
В маленькому будинку біля дороги далеко від міста. Але не там, де навіть дотепер на неї чекає некоханий чоловік у білому шезлонзі, а тут. І бажано, щоб одразу все розпочалося від середини цієї нової історії. З тієї частини, де вона – господиня маленького будинку і матір хлопчика, котрого кличуть кількома іменами:
Миколай (на честь свята, в яке він з’явився на світ)
Василь (на честь свята, в яке його охрестили)
Амадей (на честь… Моцарта, якого йому ще належить почути і полюбити)
Розкішний (на честь першого слова, яке вимовив лікар, приймаючи його на світ).
– Що сьогодні робив Розкішний? – тихо запитає чоловік, пірнаючи руками під її сорочку.
– Він питав, де море… – прошепоче вона і, відсторонюючись, додасть: – Тихо! Він ще не заснув.
– Ой. Забув… – скаже чоловік і прибире руки.
Він забув, що вони сплять всі разом в одній кімнаті, щоб чути, як дихає і ворушится малий Миколай-Василь-Амадей…
– Добре. Не рухайся… – посміхнеться вона. – І не здумай кричати… – додасть, цілуючи його і опускаючись дедалі нижче…
…Я цитую якусь книгу! Так було в якійсь книзі – це точно! – подібну сцену я собі уявила. Думаючи про такий будинок, я завжди уявляю щось вичитане. І частіше за все воно буває ось таким, простим і побутовим. Простим і побутовим. Без надриву. Така собі історія, в якій все натуральне, немов непарникові помідори…
ДВІ ХВИЛИНИ ПРАВДИ. П’ЯТЬ КІЛОМЕТРІВ У ЗВОРОТНЬОМУ НАПРЯМКУ. ДАН
За цим деревом (а я його пам’ятаю, бо якраз на тому місці подумав: «Так має бути! Пішло воно все…») – поворот, а далі відкриється панорама села, ніби виліпленого з пап’є-маше: білі хати, білі квіти на деревах, тьмяно жовта смужка напівзасохлої річки і копиця сіна, що, певно, ще зберігає відбиток наших спин.
Небо вже не плаче, як учора. Чи – позавчора? Забув зовсім, коли це було: я стояв під гастрономом під полотном зливи…
Чорт забирай! Варто лише виїхати з міста, як час тягнеться, мов гумовий. А все, що ти робиш, здається марним і несуттєвим. Вдаєш, що виконуєш важливе завдання, а сам підступно лишаєш посеред дороги чиюсь посмішку…
У цю мить він міг заприсягнутися, що йому до нестями захотілося побачити її знову – в білій сорочці, старомодній червоній спідниці-«сонцекльош» і ворухнути губами: «Дай мені знак – хто ти?», і побачити її лукавий рух рукою в повітрі та жест головою: все – і ніщо!
Він згадував свій вчорашній стан, коли у нього виникло бажання заплакати. Бажання, якого раніше ніколи не було. Навіть тоді, на плато…
Він згадав вичитану десь фразу про те, що є люди, котрі мають «золоту тінь»: всі відкидають звичайну, темну, а ці – золоту. Тому що самі вони випромінюють світло і навіть не варто шукати їх у натовпі – їхня присутність завжди засвідчена цим теплом і мерехтливим сяйвом.
Для нього то була лише метафора. Він ніколи і ні в кому не відчував світла.
І завжди думав, що для нього можливі лише повтори. Скільки б разів він не розпочинав цю гру, котра спочатку здавалася привабливою і новою, стільки ж натикався на одну й ту саму картину – жінка з рушником на голові сидить у його квартирі за столом і сьорбає каву.
«Тобі налити?» – каже вона, гортаючи журнал і не дивлячись в його бік. Ніби дає зрозуміти – «мавр зробив свою справу – мавр може бути вільним». І у нього зводить щелепи. І йому хочеться, щоб у цю мить, коли вона гортає журнал, по радіо (якого в нього ніколи не було) ось просто зараз оголосили війну! І щоб вона з жахом здерла з голови рушник, затуляючи ним крик, і поглянула на нього зовсім іншими очима. «Налий…» – кволо каже він і сідає навпроти…
…до нестями побачити її знову…
Але після цієї миті, як це бувало з ним досить часто, накотилася захисна хвиля цінізму – він не міг дозволити собі сентиментів і подумки додав: побачити знову і вже не впустити наступний шанс, як там, на горищі. Всі вони однакові…
КАРТИНА
…Всю майстерню всіювали свічки. Їх було штук триста, а може, й більше.
З того часу, як господар продав її, вона помітно змінилася. Новий хазяїн у всьому любив лад та охайність. Він вирівняв підлогу, пофарбував стіни, поставив «євровікна», виніс мотлох, розтрощив на друзки старі дерев’яні стелажі.
Нині тут відбувався «перформенс».
Із келихами в руках у таємничій напівтемряві повільно і невимушено рухались люди. Вони розглядали скульптури, майстерно підсвічені лампочками, – через те фігури здавалися живими і теплими. Лунала тиха музика і кілька іноземних мов перемішувалися між собою, утворюючи розмаїтий бджолиний гул.
Майстер був задоволений. Дві-три роботи купили одразу, хоча він не планував влаштовувати торгівлю. На продажу наполягла дружина.
Вона пурхала поміж гостей із щасливим обличчям, пропонувала напої і непомітно керувала двома офіціантами, котрі стояли, заклавши руки за спини, у кутках зали.
– По-моєму, успіх… – шепотнула вона чоловікові, пропливаючи повз нього і обдаючи його чутливий ніс парфумами «Ніна Річчі».
Він зморщився. Справа була не в «Ніні Річчі», а в одному маленькому нюансові, котрий останнім часом точив його зсередини, проте, не був вагомою причиною для розлучення: у дружини з юності була… якби це він міг пояснити?… недобра посмішка. Точніше – негарна посмішка. Точніше – посмішка… недалекої людини, такий собі оскал, що відкриває ясна і здіймає верхню губу аж під ніс. При цьому вона була красивою жінкою і, певно, багатьом подобалась.
Але майстра вона чомусь шалено дратувала.
Особливо в поєднанні з широко розкритими очима: коли дружина ось так посміхалася, очі витріщалися самі по собі. Такої миті йому завжди хотілося сказати: «Закрий рота!», але він розумів, що дружина, в принципі, не несе відповідальності за міміку, дану природою, і за те, що… його точить цей черв’ячок неприязні до її загалом гарного обличчя.
Якби він у своєму аналізі обличчя дружини пішов далі, то висновок був би невтішним: вона нерозумна, нецікава міщанка, а посмішка – лише відбиток того, що ховається всередині…
Він подивився їй услід і чомусь знітився від думки, що цю посмішку хтось із гостей потрактує так само: посмішку звичайної нерозумної баби. Майстер трусонув головою, звільняючись від маячні. І подумав: «Так, певно, успіх…»
Після того, як він придбав це приміщення, його справи дійсно пішли вгору.
Благословенне місце, думав він. Тут справжня творча аура, яку залишив йому попередник. Важливим було і те, що поціновувачі творчості художника, покупці і представники музеїв, за звичкою ще ходили сюди і таким чином слава попередника лягала на плечі й нинішнього господаря майстерні.
За це він був вдячний і тому не зняв його картину «Сніг у місті», хоча та не дуже вписувалась в аптекарську стерильність галереї й висіла зараз у темному кутку.
Тим дивніше було спостерігати, як один з гостей товчеться біля неї, намагаючись розгледіти щось у темряві.
Це був один із найпочесніших гостей – американець, котрого з величезними ускладненнями здобула дружина через треті-четверті руки в ланцюжку потрібних знайомств.
Вона вже кілька разів намагалася відволікти американця від споглядання, обплутати сітями «Ніни Річчі» і спокусити скульптурами чоловіка. Але той уперто повертався в темряву, лагідно відстороняючись від привітної посмішки хазяйки і, між іншим, думаючи про те, що у неї неприємний вираз обличчя…
– Ну що ви в ній знайшли, – говорила жінка. – Мазанина…
Що таке «мазанина» американнець не зрозумів. Він узагалі не міг збагнути сенсу цього заходу і прийшов сюди лише на прохання іншого американця, котрому був чимось зобов’язаний.
Проте сенс полягав не в цьому!
Адже перед тим, як як одягти цей смокінг із метеликом та лаковані чоботи, задовго, задовго до цієї миті свого успішного дорослого життя, він… вчився, працював, воював і мандрував; вчив мови; бився; палив маріхуану, протестував проти війн, купував револьвер і носив його в правій кишені піджака; починав будувати дім; кидав палити; починав палити; губив запальнички, гроші, здоровий глузд; голився, відпускав бороду; сидів у білому шезлонзі на березі Малакської затоки; спав в одязі; виходив з ванної голим; підписував рахунки; вставляв ключ у замкову шпарину; гукав у темряву…
А ще одного разу, посеред зими, після похорону батька, він брів у такому ж білому молоці туману, як було намальовано на картині, і плакав.
– Вам допомогти? – запитали його.
– Ні, – відмовив він і пішов далі без жодної надії на розуміння.
А потім схаменувся, побачивши очі – такі сині і яскраві на тлі суцільної білизни (на ній була біла шуба і білий капелюх), немов вони пливли самі по собі – дві рибки, відокремлені від власного голосу. Він кинувся за жінкою і дізнався, що вона є телевізійною журналісткою, що приїхала в його країну на стажування. І в той же день напросився на якийсь захід, де збиралися іноземні журналісти. Тепер йому здавалося, що ця картина – оповідання про той колишній випадок…
Він заплющував очі і чув, як оповідання перетворюється на музику. Якби він міг увійти в неї і знову брести в цьому білому тумані, він би повівся інакше: не став би хизуватися перед нею своїм статусом і річним прибутком, не водив би в надто дорогі ресторани, де завжди нудно і не можна голосно сміятися, не знімав би готельні номери, де зупинялися голівудські зірки.
Він відступив би від усіх правил! Виправив би кожну мить, в яку поводився надто самовпевнено. Занадто впевнено, так, ніби ці очі вже належали йому…
…Американець підійшов до господаря і поцікавився: коли і за яких обставин намальовано цю картину.
– Це не моя робота, – відповів той. – Це намалював мій попередник. Я купив у нього цю майстерню. А він залишив картину.
– Тобто картину можна купити у нього? – не зрозумів американець.
– Боюся, що… – художник сумно опустив очі.
– Він помер? – запитав америкаець.
– Не знаю. Він отримав гроші і зник того ж дня. Дивний був чоловік…
– Тобто, – знову не зрозумів гість. – Я міг би купити картину у вас?
– Я не маю права продавати її, – зітхнув майстер. – Раптом він з’явиться…
– Що ж мені робити? Я готовий заплатити за неї стільки, скільки ви призначите…
– Це буде з мого боку непорядно, – не здавався майстер.
– Тоді підкажіть, як мені розшукати цього чоловіка? – наполягав американець. – Я хочу придбати цю картину! І заплачу вам за посередництво.
Майстрові були неприємними ці торги. Особливо неприємним було те, що, як помітила дружина, американець жодного разу не поглянув на скульптури. Вона вже стояла поруч і тихенько смикала чоловіка за рукав, роблячи йому заохочувальні гримаси.
Майстер стенув плечима, поглянув на картину і подумав, що без неї тут стане порожньо. Але, додав він подумки, треба сподіватися, що цей дивний чувак не знайде автора, а без нього він картину не віддасть.
Цей інцендент трохи зіпсував йому настрій. Він ніколи не думав, що біла картина може бути чимось більшим, ніж предметом антуражу в його майстерні.
– Він пішов, – трохи розгублено сказала згодом дружина, відволікаючи чоловіка від споглядання картини. – Ти чуєш? – він пішов. І… ось, – вона відкрила свою маленьку сумочку: в ній лежала пачка грошей, яку вона вже встигла перерахувати дебелими пальчиками із яскраво-червоним манікюром.
Майстер поглянув на неї – в його очах ще плюскотів білий молочний туман. Він огледів публіку, що рухалась і гомоніла довкола.
– Ти повернеш ці гроші негайно! – сказав художник, несподівано додавши: «Закрий рота…»
І зрозумів, що нарешті вимовив те, чого не наважувався сказати двадцять довгих років…
ДВІ ХВИЛИНИ ПРАВДИ (ДРУГИЙ ДЕНЬ ВЕСІЛЛЯ). МІЯ
– Давай, давай! – чоловік підштовхнув руку Мії, в якій вона тримала склянку з самогоном.
– Давай, давай… – залунало з різних кінців столу.
Весільний майданчик вже нагадував руїну – тут догулювали ті, кого не запросили у перший день, а на столах стояли вчорашні страви.
В хід пішли самогон та загрозливого вигляду вінегрет. Втім, відбувши важливість учорашнього моменту, публіка розслаблялася на повну котушку.
Мію привели сюди шабашники, зустрівши на дорозі, де вона стояла, не знаючи, куди йти далі.
Ще вчора за нею помітили деякі дивацтва – наприклад, те, що вона мовчала, а якщо й відповідала чоловікові у джинсовому костюмі, то лише жестами. Компанія чоловіків, що прямували доїдати і допивати за гостями, побачили її та взяли із собою.
Тепер вона сиділа за столом серед різнобарвної публіки і намагалася підтримати компанію.
– Ну-ж бо! – і Мія перехилила в себе теплу самогонку.
– Добре пішло? – запитав чоловік поруч, обдаючи Мію запахом цибулі та не дуже здорових зубів.
Вона поглянула на нього широко розкритими очима, прикриваючи рот тильним боком долоні. Всі зареготали.
– Та вона глуха! – зауважила жінка з протилежного кінця столу.
– І німа… – додала інша.
Це викликало нову хвилю веселощів.
– Якби була ще й сліпа… – додав чоловік у картатій сорочці, що сидів поруч із тим, від кого смерділо цибулею. – Бо для неї ти мордою не вийшов!
– А ти вийшов? – знітився той, відгороджуючи жінку від його погляду своїми широкими плечима.
– А ти вже губу розкачав? – набурмосився той. – Побачимо…
– Пашо, вам своїх мало?! – зареготала жінка в квітчастій хустці з люрексом. – Давайте по третій – за кохання!
Розлили по третій. За кохання. Четверта пішла без «чокання» – «за тих, кого з нами немає».
– А ти де живеш? – запитав «цибулиний» Паша.
Мія зробила жест рукою.
– Ти справді не чуєш? – дихнув він їй у самісеньке вухо.
Вона відсторонилася і помахала рукою перед своїм обличчям.
– Ну ти дайош… – пробурмотів Паша, торкаючись її волосся. – Бідолашна… Тримайся коло мене. А то тут такий нарід… Ми тут другий місяць працюємо – будуємо дещо. Набачились…
– Вона ще й дурнувата… – сказала молодиця, що сиділа навпроти і штовхаючи в бік чоловіка поруч, що невідривно дивився на приїжджу. – Спользуй її Пашко, по повній програмі!
В хід пішла п’ята чарка.
– Спершу треба підпоїти, – підморгнув їй сусід цибулиного Паші. – Без цього їй Пашка не підійде – в нього з рота дуже воняє…
Жінка солодко потягнулась і замовила танці. Кинулись за музиками, але ті покотом лежали в сараї.
– Дрова… – спохмурніла жінка.
– Зара принесем магнітолу! – Паша кинувся за ворота.
Сусід зліва підсунувся на звільнене місце, підморгнувши решті чоловіків.
Молодиці – їх за столом було п’ятеро – насупились.
Присутність чужинки – та ще в червоній спідниці! – очевидно псувала їм настрій.
Мія сиділа, розглядаючи обличчя, посміхалась.
– Не квапся Валеріку, – сказала одна з молодиць. – Може, вона заразна…
Всі зареготали.
– Сама ти… – процідив крізь зуби той, кого назвали Валеріком і вдихнув ніздрями повітря. – Від неї гарно пахне…
Прибіг Паша, приніс магнітолу. На подвір’ї залунав голос Кіркорова: «А-а-атланті-і-і-і-да!…» Жінки, на ходу оправляючи блузки і підсмикуючи бретельки бюстгалтерів, стали в коло.
Дехто з чоловіків потягнувся слідом.
Сонце шкварило і нагрівало мутні слоїки.
Скориставшись паузою у спілкуванні, Мія підвелася. Валерік, котрий майже витіснив Пашу у боротьбі за місце поруч із нею, смикнув за руку:
– Куди? Не поважаєш?
Мія покірно сіла, очікуючи на зручний для втечі момент.
Паша з Валеріком та третім чоловіком, котрий сидів навпроти і дивився важким хмільним поглядом, розлили по склянках.
– Мір? – запитав Валерік Пашу.
– Я її перший… – почав було той загрозливо.
– Охрініли? – втрутився третій. – Через шо? Перший! Ти що, одружуватись зібрався? Так тобі Нінка останні зуби видере. Яка різниця: перший чи… третій?
Валерік загиготів.
– Колян, тихо! – цикнув на нього Паша і з приязною посмішкою поглянув на дівчину – вона сиділа з тим же виразом обличчя, з яким годину тому сіла за стіл.
– А шо – тихо? – не вгавав Колян. – Хто вона така? Чого вона сюди приперлась? Певно, її той мудак покинув. Тепера вона вся наша. Так? – він приязно поглянув на Мію і вона посміхнулась у відповідь. – Бачите? Вона згодна.
– Так шо робимо? – змовницьки підсунувся до нього Валерік.
– Налий їй! – наказав Колян. – А потім якось непомітно поведем до закинутого дитячого садка, там ніхто не ходить… Завтра останній день праці – потім шукай нас… Я, наприклад, до Польщі намилився…
Паша налив і простягнув Мії склянку. Та захитала головою.
– Не хоче, – повідомив Паша.
– Ну їй же гірше! – зареготов Колян. – Буде без анестезії!
Кіркоров вже співав четверту пісню: «Зайка мая!»
Молодиці вішались на шиї хлопам, котрі ще трималися на ногах, і спокусливо вертіли стегнами. Одна з них вискочила з кола танцівників і грайливо навалилася грудьми на плечі Валеріка, однак той відмахнувся і втрапив їй в око. Молодиця заверещала:
– Це через неї, суку?!
Здійнявся галас. Мія тихо підвелася і, минаючи танцюристів, попрямувала до брами. Колян підморгнув Паші: час!
Вони дали їй вийти за уквітчану браму і спроквола підвелися. Валерік, розібравшись із молодицею (власне, розборка закінчилася гарячим поцілунком), поспішив за ними.
…Вони йшли засипаною білими квітами порожньою вулицею на відстані, котра поволі скорочувалась. Вулиця була пряма, від неї відходили вузькі провулки. Провулки теж вкривали квіти. Теплий вітерець здіймав білі завірюхи, надуваючи блузку Мії. І вона нагадувала вітрильник, біло-червоний викличний вітрильник в чужому морі. За спиною Мія чула стишені кроки і розуміла: не можна бігти. Ніколи не можна бігти, втікати, показувати свій страх!
І тому йшла прямо, сподіваючись зустріти дорогою добру бабцю, яку можна було б взяти під руку. Просто взяти під руку, ніби рідну. Але вулиця була порожня.
А до закинутого садка залишалося кілька метрів. Їх треба було пройти спокійно…
ОСТАННЯ ДОРОГА. ПАША (мовою оригінала)
Я люблю усьо красиве. Не знаю, чому так получілось, бо красівого мало відєл. Колись пацаном побачив моток білого мережива – мати працювала в крамниці – і мусолив його в пальцях, намотував, доки засмальцював сантиметрів зо двадцять. Так було приємно тримати його в руках, розглядати тонкі візерунки – як це воно робиться?
Мати сварилась і заплатила свої гроші, а у мене в долонях залишилось тоді те відчуття мережива.
Зара у мене руки не ті – можу жабу роздушити чи котячу шию перехряснути. Але красіве люблю.
Люблю, коли гарно пахне.
Але коли за сезон будуєш по шість хлівів, то вже байдуже, чим пахне, поступово звикаєш.
Звикаєш, що життя – гівно. Так само смердить. Усе – гівно!
Вдома буваю не часто. Хоча купив туди на діван гарну ковдру – красіву, з тигром. Телевізор, стіл полірований – я ж заробляю. І не гірше, ніж ті, що весь час в місті товчуться, по банках чи ще десь по теплих місцях відсиджуються, в краватках.
Часом думаю: я ж заробляю, у мене в хаті все є – даже холодильник, той, що рекламують, відик, караоке. Дивлюсь, коли є час, «Камеді-клаб», КВК, усьо з Пєтросяном – я веселий. Люблю посміятися і анекдоти вмію розказувати. З хлопцями збираємось – те да се, звісно, горілка, пиво, тьолки – хто встиг одружитися, своїх приводять, а ті – подружку якусь підкинуть. Гарно сидимо.
Але думаю, ото мереживо мені – ніби зашморг: душить. Бо відчуваю – нема в світі краси. Все гівно… Ніби-то все, як у людей, а душа чогось просить.
Бува по-п’яні почну щось дотепне розповідати – всі ржуть, кажуть – інтелігент!
Я навіть пишався, що якийсь осібливий. Навіть намагався читати. Заздрив розумним. Коли побачу якусь парочку, – мужик так собі, а поруч баба – вся з себе, йдуть розмовляють… Про що? Колись дослухався – хрін поймеш. Моя серіали переповідає. Годинами висить на телефоні: «А той їй і каже, мовляв, син в тебе не від мене, а та як гляне: так, не від тебе, але тебе я люблю!» Капець!
Я завжди знав – щось воно не те. Немає справедливості. Пикою не вийшов.
Одного разу вантажили меблі одним ботанікам – це ще до того, як я шабашить почав – а у них всі стіни книжками заставлені. А вони ще й піаніно туди пруть. Сплошной випендрьож. Мені від тих стін аж погано зробилося – ніколи такого не бачив. Це ви все прочитали, чи так – для мєбєлі, запитав. Ну а як же ж, відповідають, прочитали. Повантажили. Я з них сотню зайву взяв: якщо піаніно купують – з них станеться. Ми ще з хлопцями на вулиці біля нього разів п’ять перекури робили: час іде, час – гроші.
Для кого, питаю, річ купуєте. Зітхнули – у них, мовляв, донька покручена, хвора, то лікар сказав треба пальці розробляти. Отакої! Таку штуку дорогу для забаганок! Ні фіга собі! Спортом треба. І – пахати!
От після цього я і почав думати, – чого вони такі дурні? Книжок повно, а дурні. І баби у них дурні – «ах, ох, вам треба до стоматолога…»
От почав я про все це думати: якщо такі розумні, чому вас завжди чавлять, як мокроту? Дід розповідав щось подібне: прийшли якось до одних – ну, це давно було, коли він в продзагонах шмонав – а вони, ти ба! – на роялі грають! У них вся хата на голову перевернута, четверо з рушницями стоять і все таке, а вони двох доньок посадили: грайте! Ну і догралися – дід одній зуби добре перерахував. А потім, щоправда, зустрів років за десять – вже тиха була, жерти хотіла. Пожалів. Від неї у мого батечка зведена сестра лишилась. Де вона зара – не знаю.
Все вони просерають. Один, пам’ятаю, каже мені – що у вас в голові? Це коли ми на той майдан поперлись, коли вони там усьо закрутили проти народу, проти партії, яка їх же на море посилала по профсоюзних путівках і дітям роботу давала. Веселі такі. Я їх тоді багато переквасив. Бабка якась винесла котлети їм – стара, а також туди! Я одну взяв, а вона: бери синку, бери, їж. Совісті у неї нема! Так я ту каструлю на голову їй надів – ти шо, кажу, стара відьма, твій чоловік за що кров проливав?! Запроданка американська. Куртку мені дали, ботінки теплі, годували щодня, а коли сутужно було, то просто шалика зміниш і йдеш до тих – вони давали, бо типу, добрі. Насправді – дурні…
А коли назад нас везли, всі сумні сиділи, а я ж не дурак, я знав, що просруть! Тільки часу дай.
А тепер так і сталося – вони в глибокій жопі. Фільми їхні показують пізно вночі, щоб вони на блимання екрану, мов щури, виповзали і соплі пускали. Якось прокинувся навмисно, бачу, йде якась фігня незрозуміла, про щось говорять. Вони поговорити люблять. Про красіве.
А я ж люблю сам до всього докопуватись. Пішов одного разу на якесь збіговисько – в газеті вичитав – щось про кіно. Сидів, слухав – хрін. Щось ніби говорять, губами ворушать, мов радіо зіпсоване. Який простий чоловік їх поймє? Навіщо все це, якщо мистецтво – не для народу? Я балаканини не люблю – мені роботу давай. І гроші плати.
Але все ж душа чогось просить. Красівого. Такого, щоб – ох!
Тьолки їхні гарно пахнуть. На моїй чомусь не тримається. А я ж купував і «шаноар» (вона сама замовила на восьме березня і назву записала) – я ж заробляю! Вона каже: ти не чуєш через те, що в тебе з рота воняє. Довелось заїхати. Випили ми тоді багато. Вона не образилась, ну хіба так, зовсім трошки, а потім каже мені – а хочеш… Ну, те саме. У нас усьо завжди по-простому, без дураков. Часом навіть прикро, сказала б, мовляв, так і так – на все життя, понімаєш, в горі, і в радості, як в кіно. А то якось не красіво виходить – хочеш і все тут. Поїхав оце на літо – на шубу захотіла. Нехай буде шуба, хоч в неї з кролика є, та треба ж тих вмити – нехай буде хороша.
Ну от…
У мене таких небалакучих не було. Оце щастя: не скаже, що їй воняє!
Іде, худенька, на Марину Владі схожа. Я Висоцького люблю! «Де мої сімнадцять лєт?» та інше – ніби про мене. Пробирає… Звісно, таку бабу відхопив. Я як цю побачив – занімів. Пахне від неї гарно. Всю б так би й увібрав в ніздрі. Але одразу помітив – не поважає. Це не красіво. Зовсім не красіво!
Ну, ідем ми за нею. І так весело. Знаю: відчуває нас. Видно по спині! А подітися нема куди. Ми переморгуємось. Така гра. Ніби голубку з трьох боків заганяємо, повільно так. Пір”ячко на вітрі тріпоче. Красіво. На рукавах мереживо – просте таке, але я аж спітнів.
Дішли до садка, лагідно в кліточку й загнали, і слова не промовили – сама все зрозуміла. Стала біля стіни. Сонечко світить, вона вся в світлі, як ангел – стіна сіра, спідниця червона, волосся розвивається. Мовчить, тільки дивиться, руки по стіні розкинула, тримається. Просто дивиться, і не розбереш, що там в очах, бо сонце надто світить. Наша.
Валерік з Коляном ржуть, типу, ну, прямо, розп’яття. Валерік каже, а-ну, скажи нам щось, тоді відпустимо. Мовчить. Не поважає, каже Колян, п’яний вже, – він коли п’яний, так перші пару годин, доки не зкисне, стіни кулаком пробиває.
Я милуюся – сіра стіна, біла блузка, червона спідниця – така картина, ноги засмаглі. Спідниця тільки задовга. Нехай скаже, рже Валерік, хоче чи не хоче. Хоче, хоче, рже Колян, молчаніє – знак согласія.
Але швидко ми не хотіли, та, власне, я переживав, що забагато випив, то просто любувався. Потім взяв гілку, відламав від куща, довгу таку, не товсту, зірвав з неї листя – не хотів одразу підходити, картину псувати, та й боявся, що з рота тхне – вперше про це серйозно подумав, мовляв, треба до стоматолога піти усе ж таки… Якщо повільно, нехай буде повільно. Почав гратися: трохи гілкою спідницю їй підняв. Вона рукою відмахнулась. Колян рже. А я – знову, ще вище. Скажеш, з ким першим підеш, – припинемо, рже Валерік. Вона вже гілку не відпихає – тихо так стоїть. Я прямо задихаюсь.
І така мене раптом злість розбирає – зі мною таке трапляється: от сказала б, мовляв, і в горі, і в радості, до кінця днів і таке інше, то я б тих двох тут же й повбивав – нікому б не віддав. А вона дивиться і мовчить. Так би й простромив. Харе, каже Віталік.
Вона руки опустила, вже за мою спину дивиться і посміхається. Ось, що я запам’ятав би, якби міг: як вона посміхнулася за мою спину, я аж повернувся…