Текст книги "Сонячний промінь"
Автор книги: Борис Гринченко
Жанр:
Классическая проза
сообщить о нарушении
Текущая страница: 9 (всего у книги 11 страниц)
IX
Одержавши коротку звістку від Корнія про те, що Катерина вже в школі, Марко здивувався і замислився:
– Що се? Вона ніколи не виявляла такого бажання. Се щось нове. Що ж?
А що як вона відмінила погляди і пішла тією ж стежкою, що й Марко? Марко почув, як у його затріпалося серце від цієї думки, але йняти їй віри він не міг.
– Вона сказала, що цього не буде ніколи,– думав він.– І коли те, що пише Корній, і правда, то се могло бути просто якою модною примхою. Ні, я не можу мати ніякої надії.
А проте написав до Корнія та до вчителя, питаючися про Катерину: чи правда, що вона вчителює, і чого се так сталося? Але ні Корній, ні вчитель самі нічого не знали і могли тільки відписати, що Катерина вчителькою, але навіть де – не знали.
А тим часом життя посувалось наперед. Марко ходив щодня до гімназії, щодня говорив про латинське та про грецьке своїм учням і – сказати правду – не чув ніякої потреби се робити. Робота його не зацікавлювала. Надати ж їй трохи живіший характер зовсім було неможливо: начальство гостро пильнувало, щоб ніхто з учителів не одхилявсь од програми. Одного разу Марко, перекладаючи в класі з школярами грецького автора, заговорив ширше про громадянський лад у старих грецьких республіках. Другого ж дня директор зауважив йому, що він краще зробив би, якби республік не чіпав, бо його, Маркове, діло «падежи», а не республіки. Марко зрозумів, що проміждо школярами є директорський шпиг. В цьому ще більш упевнився Марко після одного випадку, що трапився незабаром. Одного дня на останній лекції в той клас, де він учив, увійшов інспектор з двома доглядачами і переказав тихенько Маркові наказ од директора зробити в класі трус, бо директор довідався, що в одного з школярів є заборонені книжки.
– Дозвольте мені хоч скінчити лекцію,– одмовив Марко понуро.
– Але ж,– зашепотів інспектор,– тепер краще, а то...
– Вибачайте, мені треба докінчити лекцію,– сказав знов Марко і вдався до школярів. Інспектор стиснув плечима і вийшов з доглядачами з класу. Він перечасував у коритарі і, пославши до других учителів загад придержати на який час у класах школярів, увійшов саме на кінець лекції у клас до Марка. Марко мовчки взяв свій журнал і пішов з класу.
– Куди ж ви? – покликав його інспектор, наздоганяючи.– І вам же треба тут бути.
– Вибачайте! Се діло ви можете й самі зробити!
І він пішов швидко геть, і в його на серці було невимовно тяжко. Він не сподівався, що йому доведеться так близько стрінутися з таким випадком. Другого дня була педагогічна рада. Почав її директор промовою про вчорашній випадок. Він почав ту промову дуже врочисто, надівши золоте пенсне на великий ніс і задерши вгору своє брезкле виголене облицчя.
– Трапилась річ, якої ми не можем терпіти в гімназії,– промовив він,– у одного з школярів знайдено вкраїнські книжки,– приніс у клас, щоб давати своїм товаришам читати. Цей факт... гм... гм... свідчить, що... ну, у всякому разі се небезпечна річ, і ми повинні якнайшвидше запобігти і не дозволити, щоб оця проказа,– він швиргонув на стіл дві вкраїнські книжечки,– розповсюджувалася поміж дітьми.
Марко подививсь на книжечки. Одна була «Сіра кобила»,34 а друга – Шевченкові «Гайдамаки».
– Так як, панове, на вашу думку, що робити з цим учнем? – спитався директор.– На мою думку треба його вигнати. Всі вчителі мовчали поки, тільки Гайков зараз же обізвавсь:
– Я цілком згоджуюся з цим! – і він люб'язно, трохи підводячись з стільця, перехилився на хвилину на директорський бік, а потім його швидкі очі забігали по товаришах-учителях.
– А ви, панове, як? – спитавсь у других директор.
– У всякому разі – хохлацьку пропаганду знищити, бо це зло! – озвавсь Каншін.– Але я не знаю, чи маємо ми право вигонити за се.
– А чому ж не маємо? – скрикнув Гайков.
– Тому,– відмовив Марко,– що ні в якому законі не сказано, щоб вигонити школяра за те, що він чита вкраїнські книжки. Вибачайте, Олександре Івановичу,– повернувся Марко до директора,– я таки по правді не знаю, з чого повстав увесь цей розрух і нащо се діло з'явилося на педагогічній раді?
– Як нащо? – спитався директор.– Вкраїнські книжки...
– Цілком розумію, нащо,– додав Каншін,– ми не можемо дозволити хохлацької пропаганди.
– А я, вибачайте, цілком не розумію, яку ви тут бачите пропаганду. Книжки цензура дозволила і продаються вони по книгарнях. Нікому з учнів купувати книжки закон не забороня. Хлопець пішов і купив. Ви могли б хіба покарати його за те, що він приніс ці книжки в клас, бо се заборонено гімназіальними правилами: але се річ така, що її може зробити кожен класовий доглядач, не займаючи педагогічної ради.
– Правда, правда! – озвались інші вчителі.– Нема ніякоі рації робити з цього діла історію.
– Але ж ми не можемо дозволити, щоб школярі збивалися з пантелику, читаючи ті книжки,– сказав директор,– ще такі, як «Гайдамаки». Дивуюсь, як їх дозволя цензура.
– Не можемо дозволити! – скрикнув і собі за директором Гайков.
– Нема тут чого ні дозволяти, ні не дозволяти! – озвавсь старий учитель Загоровський. – Се не до нашої юрисдикції належить. Я цілком згоджуюся з Марком Петровичем, що ми можемо покарати школяра за те, що він приніс книжки в клас, а не за те, що він їх чита. Нам звелено, щоб ми йому не давали тих чи тих книжок, а що йому дома дають, те не наше діло.
– Оце правдивий погляд! – сказав Марко.
– То ви самі вкраїнофіл! – підскочив Гайков до Марка.
Марко глянув на Гайкова. У того очі так і впилися в Маркове обличчя: а що, мов, скаже?
– А вам яке діло? – спитався Марко.
– Але ж ви вкраїнофіл? – допитувавсь Гайков.
– Що ви, пане Гайков, узяли на себе ролю слідчого? – спитався Марко і так подививсь на Гайкова, що той мусив одійти геть.
– Так як же, панове? – спитався директор.
– А так же,– відмовили вчителі,– покарати учня, щоб не носив книжок у клас, та й годі.
Директор розсердився і нічого не сказав. Зате він потім накинув на того учня, яку тільки міг, велику кару.
А Маркові теж не минулась дурно його оборона та розмова з Гайковим. Через кілька часу його покликано до куратора і зроблено йому догану за те, що ширить небажані урядові думки...
– Нема нічого дивного,– відказав Загоровський, як йому се Марко відповів,– адже Гайков усе доповідає кому треба.
– І він досі в гімназії? І його досі не випхано?
– Випхано! Себе випхаеш, як із ним почнеш змагатися, а його ні. Ех, Марку Петровичу! Не той тепер час! Стережіться, бо вже директор і так на вас оком накинув.
– За що?
– За те, що ви не Гайков, мабуть! – одказав Загоровський.– Та що тут говорити: час тепер не той!..
І старий пішов геть...
Марко сам бачив, що тепер справді «не той час»...
До сумного враження від гімназії додалося інше,– те, що діялось у товаристві. Досі всіх книжок було видано тільки троє; гроші платились погано, поміж товаришами був нелад, були непорозуміння.
Не в один гуж усі тягнуть – ці слова, казані про всю Україну, можна було прикласти і до сього невеличкого гуртка. Спірки були щоразу, як збиралося товариство. Деякі не платили вже з півроку своїх вкладок. Деякі так замалим не зовсім кинули ходити на товариські сходини.
Але все ж якось тяглося. Прийшло двадцять п'ятого лютого. Тарасів день.35 Зійшлись, як і звичайно, до старого Овсієнка, зійшлось мало не все товариство. Звичайно в цей день правлено панахиду, а тоді Овсієнко закликав усіх до свого хліба-солї.
Сей день мов дужче поєднав усіх, усі були щиріші один до одного, чуть було товариський дух.
Почалися тости. Семен сказав промову про те, що шкодили ми й шкодимо самі собі, бо ворогуємо та різнимося, і закликав до єднання й праці. Ся промова вподобалась усім, навіть Шкляренкові.
Потім устав молодий студент Гайденко і почав говорити палко й гостро. Говорив про те, що так далі не може бути. Гонення й утиски безмірні!.. Дихати вже нема змоги!.. Мусимо щось робити...
Але він не скінчив. Ту ж мить до його підскочив Човгань: обличчя бліде, скривлене, сам аж труситься, як крикне:
– Як ви смієте казати се там, де єсть люде, що служать у міністерстві народної просвіти!
Човгань аж трусивсь увесь зо злості. Його невеличка постать з блідим брезгливим обличчям, з невеличкою рудою борідкою здалась би комічною, якби те, що він казав, не було таке гидке.
– Чудне діло! – відмовив Марко, дивлячись на його.– І я служу в тому ж міністерстві, але ж не розумію, чого ви гніваєтесь.
– Бо вам байдуже за себе, то ви й самі кричите, ще й іншим потураєте! – вигукнув Човгань. – А нам небезпечно!
– Ви просто перелякались, та й годі, спокійно відмовив Марко. – То ви краще не ходіть туди, де можете перелякатись.
– Ви мені не давайте порад! – скрикнув Човгань.– Я сам... сам не хочу більше бути в такому товаристві!..
Та з тим словом і подався з хати.
Ту ж мить піднявсь і довгий Савчевський:
– Я... мм... я теж думаю, що... мм,.. краще нам кинути сі іграшки, бо вони небезпечні. Бувайте здорові!..
І він велично пішов з хати туди ж, куди й Човгань.
Деякий час тиша панувала в хаті. Трохи згодом старий Овсієнко устав з свого місця і хотів говорити, але спершу не міг. Нарешті він набрався сили і почав тремтячим зо зрушення голосом:
– Панове товариство! До сивого волосу я дожидав, а досі ще не бачив, щоб коли так робили щирі земляки. Боялися й ми дечого та боїмося, є і в нас сім'я, то через неї іноді й побережешся; та не було досі такого поганого діла: ніхто не боявся казати свої думки серед щирих товаришів... А сьогодні сталося те, чого двадцять, десять років назад сподіватися не можна було?..
Почали про се говорити, почали обурюватись, та все ж не могли збутися прикрого, гнітючого почування. Тільки Марко трохи звеселив громаду, сказавши промову і так її скінчивши:
– А ми, ті, що зосталися, готуймо в собі віру в свої сили та викохуймо єдність проміж себе! Невважаючи на втікачів, твердо й міцно стіймо на своїй постаті!
Ся промова трохи підняла вгору пониклого духа. Знов почалися розмови, але ніхто вже не згадував про втікачів, мов нічого того не було. Розійшлись усі, як здавалося, по-братерньому.
Отже, Марко та Семен, що думали так, дуже помилилися. Надійшла неділя, і товариство повинно було зійтися в Овсієнка. Прийшовши туди Марко та Семен, стріли там тільки господаря, Бійчевського та Гайденка з другим студентом – Раденком. Поговорили сумно, сподіваючись якогось лиха, то про те, то про се, та й розійшлися.
Другого ж дня Марко йшов з Семеном і стрів на вулиці Тапчанського.
– А чого се ви не були? – спитався він у його.
– Бачите,– заметушився той,– ніколи було, робота... Та бачите – в мене тепер грошей обмаль, то я поки не можу бути в товаристві!.. потім... А тепер поки не вважайте мене за товарища. Вибачайте, мені ніколи!
Та й побіг од їх «у собачу ристь», як висловився про його зараз же Семен.
– Ходім до Овсієнка, скажемо про се! – порадив Семен. Марко мовчки кивнув головою. Прийшли до Овсієнка, але не встигли до пуття й розказати, а той уже каже:
– А в мене зараз були,– він назвав прізвища двох членів,– і теж сказали. А вчора я стрів Крамаревського – теж каже. Сі слова мов прибили всіх. Всі троє посідали і довго сиділи мовчки, похнюпившись. А далі Овсієнко каже:
– Оттак-о! Розбіглися! Що ж тепер робити?
– Що робити? – спитався Марко, підводячи голову. – Нас шестеро: ви, Степане Гавриловичу, Бійчевський, Гайденко, Раденко, Семен та я. Я певний, що ці шестеро не зречуться свого діла. То й робімо вшістьох!
На тому й стало.
А в гімназії тим часом діялось ще гірше, ніж перш. Марко почував там себе одиноким. Найсимпатичнішим з усіх був йому там Загоровський; але то був уже старий чоловік з великою сім'єю,– йому було не до молодих пориваннів. Інші ж учителі мало не всі приходили в гімназію, аби вдовольнити офіціальним вимаганням. Розмови про віщо-небудь, опріче гімназії та звичайної щоденщини, проміждо вчителями рідко коли й було. Правда, було кілька чоловік з «образом та подобієм божим», з вищими інтересами, ніж кар'єризм, але вони були залякані і ховалися з своїми поглядами. Марко кілька разів забалакував з товаришами про літературу, про сьогочасні питання, але від його відкручувались загальниками, вертаю– чись до розмови про карти, а то й просто мовчали. Тільки Гайков був завсігди веселий, говіркий, пускав часом ліберальні фрази, маючи на меті піймати якогось дурника, що озвався б на те. В кожному класі теж був свій Гайков. Все, що робилося в класі, ставало відомо директорові та інспекторові, і ті, не маючи нічого великого, з дрібниць робили історії. Школярі теж були деморалізовані цим. Марко бачив, що він не вдержиться тут, бо не може з таким ладом погодитися. Несподіваний випадок поскорив справу.
Се було вже другого року, після різдвяних свят. Два школярі з п'ятого класу були в публічній бібліотеці, де гімназистам заборонено було бувати. Розмовляючи в класі з товаришами, вони якось про це сказали. Другого ж дня інспектор покарав і дуже тяжко тих двох учнів. Марко прийшов у клас і побачив, що ці два дорослих хлопці, дуже гарні учні обидва, стояли біля дверей.
– Сідайте! – сказав він.
Хлопці мовчали і стояли, похнюпившись.
– Вони на місяць покарані! – сказали інші і розповіли справу.
Хлопці стояли і трохи не плакали, так було їм, великим, сором стояти біля дверей. Марко обуривсь.
– Сідайте,– сказав він,– і на моїх лекціях не стійте!
Хлопці не знали, що робити. Вони боялись інспектора.
– Сідайте! – промовив Марко вдруге.– Я не можу вчити, коли в мене в класі хто стоїть. Я сам скажу про се інспекторові.
Хлопці сіли. Марко сів і собі, але не міг почати науки. Він устав і почав нервово ходити по класу, учні мовчали. В класі панувала тиша. Марко повернувсь до учнів і промовив:
– Панове, мені недовго випало щастя учити вас, але я сподіваюся, і того часу, що я з вами був, було досить, щоб ви впевнилися, що я ніколи не вчив вас чого негарного, нечесного! Тим-то я маю надію, що й тепер ви поймете мені віри, коли я нам скажу те, що думаю. Той, хто зраджує своїх товаришів, хто виказує на їх – падлюка!
Марко сів за стіл, розгорнув журнал і серед тиші додав:
– Такий не повинен бути поміж чесними людьми!
Так-сяк дотягши до кінця лекцію, Марко пішов додому з рішенцем у голові – кинути гімназію. Тим він мало звернув уваги, як другого ж дня директор напавсь на його мокрим рядном.
– Я вам можу тільки сказати,– відповів Марко,– що я більше служити з вами не хочу. З тією системою шпигів та доносів, яку ви завели, чесний чоловік погодитися не може!
Він пішов і більше не вертавсь у гімназію, а через тиждень знайшов собі іншу роботу – секретарювання у міському часопису. Плата була невелика, але Марко дещо й писав у газету і мав з того путящий заробіток. Життя його зробилося краще, бо він не обурювавсь і не роздратовувавсь щодня тим, що бачив у гімназії. І якби тільки не одно те, що ніколи не забувалося, то Марко міг би жити спокійніше. Але ж привабливий та гордий Катеринин образ не покидав Маркової душі...
Так поминула зима. В квітні, в суботу перед вербною неділею,36 Марко прийшовши додому, стрів у себе Семена,– сей тепер мусив мати окрему домівку, бо, скінчивши університета, мав уже лікарську практику і готувавсь до сімйового життя, заручившися з Марусею Овсієнковою. Весілля відсунено до літа, бо дівчина хотіла добути в школі академічного року.
– Ось я тобі листа приніс,– промовив він.
– Од кого?
– Од моєї молодої! Чи не перебивати в мене думаєш, що листуєшся з нею? Пише мені – віддай листа, але що в йому, мені не каже.
– А може, й так! – засміявсь Марко.– Хоча я, здається твоїй молодій ще й єдиного слова не написав і не розумію, що міг би визначати її лист.
Марко розірвав коверту і прочитав:
«Я сидю тепер біля ліжка хворої Катерини Дмитрівни. Вона вже другий тиждень не встає. Не знаю, чи вона й устане. Вона дуже бажала б вас бачити. Якщо Ви схочете побачити її – може, востаннє,– приїздіть просто в школу в Доділну».
Далі писалося, як треба їхати.
Спершу Марко навіть до пуття не розібрав листа. Він хотів читати вдруге, але тільки прочитав перший рядок, відразу все зрозумів.
– Що тобі? – скрикнув Семен, побачивши, як він зблід.
Марко мовчки простяг йому листа.
Семен перечитав його і глянув на Марка.
– Ти розійшовся з нею? – спитався він.
Марко кивнув головою.
– Сей лист прислала мені Маруся, пишучи, що не знає твоєї адреси. Їхати туди залізницею ніч. Завтра вранці будеш там.
Марко тим часом уже вхопив свій чемодан і похапцем почав кидати в його щось. Семен зупинив його:
– Друже, заспокійсь! Поїзд їде тільки вночі, і ти ще поспієш.
Увечері Семен одвіз Марка на вокзал.
Марко говорив з Семеном, дививсь на людей, що метушились круг його по вокзалу, але все те було від його якось далеко. Він думав тільки про те, що завтра буде.
Ось воно! Прийшло! Прийшло те, про що він і в голову не клав. Вона хвора, вона, може, не встане! У його в голові туманіло, як він згадував слово «смерть», і він одпихав його від себе...
А Семен щось говорив до його, навкруги метушився народ. І всі про щось гомоніли, клопотались. Маркові здавалося, що се робиться не тут, а десь, за якимсь муром, що відрізняє його, Марків, світ од того, їх світу. Мур скляний, і Маркові все видно й чуть, що робиться на тому світі. Он там Семен щось каже; якийсь товстий купець каже крам – се слово піймала якось Маркова увага; хтось щось кричить неначе; чи всі кричать? Маркові байдуже. Нa Марковому світі є тільки двоє: Катерина та він... і одна думка, одна річ,– те, що він мусить приїхати до Катерини і побачити її зараз же, швидко, бо вона, може, не встане. І знов туман облягає Маркову голову, і знов він нічого не бачить.
Ось гукають білети брати. Марко згадує, що це має зв'язок з його світом і дожидає, поки йому принесуть білет.
Ось дзвонять. Поїзд важко гуготить, аж вокзал труситься, і підходе до платформи. Двері відчинено. Стовпище людське відразу посунуло в їх. Воно захопило й Марка з Семеном і винесло їх на перон.
Увіходять, товплячись, у вагон. Семен сидить якийсь час, потім прощається, щиро стискаюци руку, і йде. Марко зостається сам. Він сидить біля вікна і дивиться в його. Там темно. Тільки вогні у великому місті мигтять низками у тій темряві. Та паровіз пробіг, палаючи своїм огняним оком. Хтось із ліхтариком перебіг проз вагони й зник під поїздом. Стук– стук-стук! – озивається молоток на споді в вагоні. Чи скоро їхати? Людей усе більшає та більшає. В вагоні робиться душно. Хтось закурив. Дихати важко. Чи скоро їхати?
Перебіг хлопець вагоном – розносить газети. Він вигукує вивчені назвища і каже, що все це дуже цікаве. Дехто купує; здається, він і Маркові щось казав. Чи скоро ж їхати?
Вдруге дзвонять. Хто не їде, встав. Починаються поцілунки, обнімання, стискають руки. Виходять і штовхають Марка. Та коли се втретє дзвонитимуть? А ось і втретє. Ще півхвилини. Коротке свистіння в повітрі. Трохи трускуло,– вагон їде!
Міеькі вогні зкикають у темряві. Тепер нічого не видко, тільки сама темрява. Ні, пробігли проз залізничу будку – миготнув на мить світ з віконця. А далі знов темрява.
Яка се станція буде? А скільки їх до Доділної? А там, здається, кіньми? Як се довго!
Довге товсте свистіння. Станція. Дехто виходе, знов увіходе. Якісь люде бігають по перону, видко червону шапку станційного начальника.
– Накладай швидше! – кричить хтось.
Дзвонять удруге і зараз же втрете. Їде. Знов темрява знадвору. У вагоні ледве блимають дві свічки. Половина подорожніх спить. Дехто розмовляє. Троє вірмен зараз же збоку біля Марка гуляють у карти. Марко чогось дивиться на їх уважно та довго.
– А што, милий челавєк, схатєл в карти іграть?
Це до його, здається, кажуть?
– Што ти, милий челавєк, так смотриш на карти?
Марко розуміє, що се до його і одвертається до вікна. Промайнув червоний диск, знову станція. Як швидко! Зупинились... Знов їдуть.
Марко вийшов з вагону. Поїзд гуготить і лине, розриваючи темряву. Ось він завернувся, і стало видко паровіз, і з його сяйнуло світом. Дим вилетів з димаря вогняно-чорними клубками. Вітер підхопив його, пошматував, розніс у темряві.
Марко дивиться вниз. Він бачить, як земля швидко біжить під ногами. Довго дивиться на неї, і в його почина запаморочуваться голова.
– Господин! А господин! – торка його хтось у плече.
Марко озирається – кондуктор з ліхтарем.
– Не дозволено стояти тут,– поїзд їде.
Марко покірно йде у вагон і сідає на своє місце. Їдуть... Спиняються. Станція. Знов їдуть. Знов, здається, станція. Чого се так довго не рушають з неї?.. Марко дивиться у вікно – люде метушаться, жандар ходить. Господи, та чи скоро ж рушати? Це, мабуть, жандар оцей держить поїзд? У Марка в грудях піднімається злість проти жандаря. Здається, вже дзвонено втретє? Се їхати. Стривай! Та яка се станція? Це ж та станція, де йому треба вставати, до Катерини їхати! Як же се він так? Швидше! Швидше! Він хапа клунок, біжить до дверей. Але ту ж мить поїзд одразу зривається з місця і лине страшенно швидко.
– Боже мій! Стійте! – хоче скрикнути Марко і... прокидається.
Він спав. Чи довго? Він ще пам'ята п'яту станцію. А тепер яка? У вікні вже світ. Марко глянув нa годинник: через пів-години Доділна.
Як поїзд їде тихо, безмірно хихо. Марко жде, жде, і не діждеться. Це ж немилосердно так робити – так тихо їхати! Чи це вже діск? Він! Ось і станція. Марко вибіга з вагона перший.
– Підвезти, пане? – зараз же хтось його питається.
Везіть!
З рук у його вихоплено клунок, і Марко йде слідком за високим чоловіком у чумарці, переходе станцію і виходе на другий рундук. Чоловік десь зникає. Марко дожидає його на рундуку. Через дві-три хвилини пара поганеньких мужичих коней, запряжених у віз, под'їздить до рундука. Марко бачить на возі свій клунок і розуміє, що це він буде їхати. Злазить на віз.
– Но! Но! – кричить на коней чоловік у чумарці.
Коні біжать степовим шляхом. Сонце виринає з-за обрію – велике, червоно-золоте. І траву, і коней, і чоловіка в чумарці робить червоно-золотим. Біла роса на траві починає займатися, мигтіти осяйними кольорами. Трохи похолодно.
– Далеко до Доділної,– питається Марко, але візника його не чує, кричачи на коней: – Но! Но!..
Марко вдруге питається, торкнувши візнику за плече.
– Га? Що? – повертаеться той.
– Скілько верстов до Доділної?
– Шість, адже я вам казав! – одмовляє чоловік і знов повертається до коней.
Марко зовсім забув, що йому про це вже казано. Але тепер уже не забуває. Чоловік їде добре. Шість верстов – трохи більш ніж через півгодини він побачить її.
Ця думка про те, що він побачить її, проймає його всього від ніг до голови якимсь гострим струсом, мов громовина течія проходить йому крізь тіло. Він тепер уже не може заспокоїтися ні на хвилинку. Вся його істота направлена на одне – на дожидання. І він жде, жде, затаївши духа, стиснувши руки.
Шлях усе в'ється сірою смужкою поміж зеленою травою, де-не-де помішаною з жовтим цвітом. Ось він заверта ліворуч, сходить трохи вниз. Вони в балці.
– Но! Но! Витягайте!
Коні швидко збігають ка горб, і просто перед Марком з'являється слобода.
– Невже Доділна? – думає Марко. Йому хочеться спитатися про це у візники, але він боїться це зробити, щоб не почути: ні.
– Оце й Доділна! – Байдуже говорить візника.
Коні швидко пробігають вигін, розгонячи корів та телят, що пасуться край дороги. Починається слобода.
– Так вас, кажете, в школу? – питається візника.
Марко мовчки кива головою.
– До вчительки?
Марко мовчить.
– Кажуть би то – вона хвора... А ви ж їй родич, чи як?
Візника, не маючи відмови, ляска коня батогом.
– Ось і школа!
Він показує батогом невеличкий будикочок з солом'яною покрівлею – обідраний, обшарпаний. Коні підбігають до рундука і стають. Серце у Марка в грудях відразу стрепенулось і стихло. Він швидко, чіпляючись за полудрабки, злазить з воза. Віддає візниці гроші, хапа клунок і сходить на рундук. Двері зачинені.
– Стукайте! – каже візника. Він не їде – хоче, мабуть, подивитися, як прийматимуть Марка.
Марко стука. Зараз же двері відчиня Овсієнківка, невеличка, з голубими очима, з кучерявим волоссям. Стискає йому руку й каже:
– Добре, що ви приїхали!
І вона веде Марка за собою через темні сіни у невеличку класову хатку.
– Будьмо тут! – каже дівчина.– Сідайте! Вона тепер спить.
Марко хапа її за руки:
– Що з нею?
– Тихше! Сідайте! Я вам усе розкажу.
Сідають на школярські ослони.
– Вона хвора. Дуже хвора. Не сподівається встати. Учора я послала телеграму до батька та до матері.
– Але ж чого ви мені не кажете, чим вона хвора? Чого вона занедужала?
– Ви ж знаєте, які школи в нас. У мене школа гарна,– а як приїхала вперше до Катерини Дмитрівни, так аж злякалася. Гляньте самі! – і вона показала на низеньку, тісну хатку, з трьома невеличкими вікнами, де половина шибок було побито та заліплено папером, з земляною долівкою та з пообдираними рудими мокрими стінами.– А тут робота – день у день кричи – заболять груди. А ще знаете, може, наше сільське начальство? Бачите, які вікна, а на зиму других не було. Холод такий, що вода замерзала в класі. А сільське начальство не дає чим топити. Та ще й того мало. Вам ось не видко було,– за нашою школою зараз же в цьому дворі й волость. Наняли одного сторожа і на школу, і на волость. Звісно, сторож старшини та писаря слухається, а не вчительки. Не звеліли вони йому ні топити в школі, ні воду носити.
– Та за що ж це все?
– Катерина Дмитрівна сказала їм, що пожаліється на їх, що вони їй школи не полагодили. Вони й уїлися... Доводилось так, що як школярі води не принесуть, то хоч сама носи. І ходила колись Катерина Дмитрівна сама з відром... Можете собі зрозуміти, як їй легко тут було, їй, що звикла зовсім не до такого життя! Оце по весні застудилась,– у грудях запалення. Приїздив лікар земський, лічив. Я їй радила додому написати, але вона не схотіла,– боялась, що як довідаються про се батько та мати, то не пустять на другий рік у школу. Ну, лікар вилічив, вона ходити почала, та й знов-таки не береглась ні трохи. І ото далі – кашель, груди болять і сили ніяк нема. То приїздила або й приходила часом до мене,– міи з нею щиро подругуємо,– а то вже бачу, що нема,– сама я до неї. Вона лежить, не здужає і встати. Я тоді зосталась коло неї... Довго вона бідна кріпилась, а далі попрохала до вас листа написати...
Голос у Марусі затремтів, і на очах блиснула сльоза. Марко спитав тихо:
– Запевне, вона вам казала... ви знаєте, яка вона мені дорога... Скажіть же щиро, не ховаючись, що з нею?
– Бог його знає...– відмовила якось непевно Маруся.– Лікаря вона не хоче кликати, а хвора дуже.
З тієї хати почувся кашель.
– Прокинулась, мабуть,– прошепотіла дівчина.– Посидьте тут,– я піду подивлюсь.
Вона тихо, навшпинячки, пішла до дверей і прислухалась. Чути було, що хвора прокинулась. Маруся пішла туди. Почулась тиха розмова. Марко силкувався пізнати у їй Катеринин голос і не міг. На душі в його було чудно. Він і не боявся, і не сподівавсь – він бажав тільки одного – самому побачити її.
Проминуло з чверть години. Без краю довгою здалася вона Маркові. Нарешті Маруся ввійшла.
– Їй сьогодні краще,– прошепотіла вона.– Сказала їй, що ви запевне сьогодні приїдете,– ще не казала, що ви тут,– щоб одразу не вразити. Ще трошечки підождіть!
Вона знов пішла в ту хату. Знову з чверть години проминуло, поки вийшла Маруся.
– Ідіть!
Марко перейшов клас і ввійшов у одчинені двері. Маруся зачинила їх за ним і сама зосталася в класі.
У невеличкій хатині з одним вікном стояло ліжко, біля його столик та стілець. Але цього не бачив Марко за тим блідим схудлим дорогим обличчям, що він уздрів на білій подушці.
– Милий мій! – і вона простягла до його руки.
Небесною музикою здалися Маркові ті слова з її уст, сказані рідною мовою. Її руки обвилися круг Маркової шиї, Маркові уста припали до її гарячих сухих уст.
– Милий мій! Щастя моє! Ти не забув!..
– Я не міг тебе забути, моя кохана! Я не міг тебе забути, бо ти, тільки ти – те щастя, що судилось мені на світі. Як же я міг тебе забути?
– Нi, ні, я знала, що ти мене не забудеш! Така певність у мене була. Але ж як я тебе дожидала, як боялась, що ти спізнишся!
– Голубко моя, не кажи так! Скажи мені, що з тобою?
– Я й сама не знаю. Я була дуже хвора, така хвора, що думала, вже вмираю. Але тепер чую, що віджила, що нова сила влилась у мою душу, в мої груди, як я побачила тебе, мій милий, мій коханий, єдиний... Ти не покинеш мене? Ти не можеш мене покинути...
– Доле моя!..
– Ні, ні, цить, цить! Я хочу сказати все. Я не хочу, щоб ти мене покинув. З того часу, як ти поїхав, я тільки тобою й жила, тобою й дихала. Ти навчив мене любити Україну, ти показав мені мету в житті, ти мене напоїв коханням, що тоді вмре, як я вмру. Ти все це зробив, і я твоя, вся твоя, і я не хочу, щоб ти мене покинув, поки я жива! Я так довго тебе дожидала!
– Не покину, моє щастя, моя доле! Як я можу тебе покикути, коли стомилась, змучилась по тобі вся душа моя, коли я жив згадкою про тебе, коли я ніякої розваги не міг знайти без тебе.
– Дивись мені в вічі, мій коханий! Я так люблю твій погляд. Часом, соромлячись, я зазирала тобі в вічі і потім червоніла. Тепер я можу дивитися в твої очі, що зазирають аж у моє серце.
– Мила! Не будемо багато говорити, тобі це шкодить.
– Не будемо! Не треба! Сиди тут і дивись на мене! Нащо говорити? Ми й так розумієм одне одного. Її рука лежала в його руці, їх погляди не розминалися, і вони мовчки дивилися одне на одного, і їм уже нічого не треба було казати...
* * *
Хвора сидить на ліжкові, за спиною в неї подушки. Біля її ліжка сидять Марко та Маруся. Катеринині очі сяють життям та щастям.
– Любий,– каже вона,– коли я досі не вмерла, то за се мусиш дякувати моїй дорогій, моїй щирій Марусі. І вона вдячним поглядом дивиться на почервонілу Марусю.
– Якби не вона вдень і ніч коло мене панькалась, може, ти вже мене й не побачив би...
– Годі, годі! – перепиня її Маруся.– Тобі не можна багато розмовляти.
Хвора на хвилину стихає, а далі починає знов:
– Чому? Я чую, що в мене сили більшає, що я оживаю. Я хочу говорити, бо я довго мовчала. Я була нещаслива, і тоді я мовчала, тепер я щаслива, і я хочу говорити... Еге! Я щаслива! Я цілком щаслива! Мені тепер не жалко вмирати!
– Голубко! Що-бо ти кажеш? – перепиняє її Марко.
– Кажу, що думаю. Але ти не лякайсь. Я ще не вмираю. Я ще поки не вмру. Я чую, що житиму, що вертаюся до життя.
– Вертайсь, моя люба! – говорить Маруся і підсува їй за спину подушки.
– Я тепер не боюсь, що не діждусь татка й мами. Але чому вони довго не їдуть? Як ви стрінетеся, милий? – питається вона трохи турботно у Марка.
– Було б краще, якби спершу приготувати їх до цього,– говорить Маруся. – Ні, краще відразу скінчити діло, щоб швидше, швидше було все гарно, було все любо...