355 500 произведений, 25 200 авторов.

Электронная библиотека книг » Ю Несбьо » Син » Текст книги (страница 11)
Син
  • Текст добавлен: 31 октября 2016, 03:59

Текст книги "Син"


Автор книги: Ю Несбьо



сообщить о нарушении

Текущая страница: 11 (всего у книги 29 страниц) [доступный отрывок для чтения: 11 страниц]

Розділ 19

– Отже, ти тепер у «вбивчому»? – запитав Фредрік, посміхаючись за сонцезахзисними окулярами.

Логотип дизайнера на дужці був настільки крихітний, що лише соколині очі Симона здатні були його розгледіти, але Симонові бракувало обізнаності щодо брендів, щоб оцінити рівень ексклюзиву. Проте він здогадався, що сонцезахисні окуляри мають бути дорогими, відповідно до Фредрікових сорочки, краватки, манікюру та стрижки. Хоча, звісно, поєднання світло-сірого костюма з коричневими черевиками… Втім, може, така встановилась мода в наші дні?

– Так, – відповів Симон і примружився.

Він сів спиною до сонця й вітру, але сліпучі сонячні промені відбивались від скляних поверхонь новобудови по той бік каналу. Вони зустрілись на прохання Симона, але саме Фредрік запропонував як місце побачення японський ресторан на Тйувхольмен – буквально «Злодійський Острівець», – і Симону подумалося, що назва доволі влучна як для місця розташування кількох інвестиційних компаній, а серед них – Фредрікової.

– А ти почав опікуватись грошима людей, аж таких багатих, що вони самі не в змозі про свої статки подбати?

– На зразок того, – розсміявся Фредрік.

Кельнер поставив перед кожним із них тарілочку з чимось подібним до крихітних медуз. Симон не виключав, що то справді крихітні медузи. Це була, мабуть, чергова страва на Тйувхолмен: суші стали чимось на зразок піци для вершків середнього класу.

– Тобі не бракує економічного відділу? – запитав Симон, потягуючи воду зі своєї склянки. Цю льодовикову воду реімпортують у Норвегію із США, де вона проходить спеціальну обробку, в результаті якої позбавляється необхідних організмові мінералів, з якими норвежці можуть отримувати її безкоштовно, у вигляді чистої і смачної води з крана. А ця коштує шістдесят крон за пляшку. Симон давно залишив спроби осягнути психологію ринкових сил і механізми їхньої боротьби. Фредрік натомість осягнув. І вступив гравцем у цю боротьбу. Симон підозрював, що він грав у неї від самого початку. У Фредріка було чимало спільного з Карі: надто добре освічений, надто амбіційний і надто свідомий власної цінності, щоб служба в поліції задовольнила й утримала його.

– Мені бракує моїх колег з відділу і гостроти відчуттів, – сказав Фредрік. – Але не млявого темпу і бюрократії. Можливо, ти пішов з тієї самої причини?

Він швидко підніс келих до губ, і Симон не мав нагоди визначити за обличчям, чи він справді не в курсі обставин Симонового переходу у відділ убивств, чи тільки вдає. Зрештою, Симона перевели невдовзі після того, як Фредрік оголосив про своє власне звільнення, що його багато хто розцінював як темний бік скандалу навколо справи про відмивання грошей. Фредрік навіть був одним із тих, хто працював безпосередньо над тією справою. Але, можливо, у нього не залишилось контактів з поліцією.

– На зразок того, – пробурмотів Симон.

– Тобі у «вбивчому» робота має бути більше до душі, – зазначив Фредрік й удавано нишком глянув на годинник.

– От якраз із приводу моєї душі, – сказав Симон. – Я просив тебе про зустріч тому, що мені потрібен кредит. Для моєї дружини – їй потрібна операція на очах. Ельзе – ти її пам’ятаєш?

Жуючи медузу, Фредрік видав звук, що міг означати і «так», і «ні».

Симон терпляче чекав, коли той проковтне.

– Мені дуже прикро, Симоне, ми інвестуємо гроші наших клієнтів тільки в акціонерний капітал або в цінні облігації з державними гарантіями. А приватний ринок ми не кредитуємо ніколи.

– Я в курсі, але звернувся до тебе тому, що не можу діяти звичайними шляхами.

Фредрік ретельно витер серветкою куточки рота і поклав її на тарілку.

– Мені шкода, що не можу тобі допомогти. Операція на очах? Це звучить серйозно.

Підійшов кельнер, взяв тарілку Фредріка, побачив, що Симон залишив страву недоторканою, і запитально подивився на нього. Симон жестом дозволив забрати тарілку.

– Тобі не смакувало? – запитав Фредрік.

Він попросив кельнера принести рахунок, уживши слова, що могли бути японськими.

– Я не куштував, – сказав Симон. – Я скептично ставлюсь до безхребетних як до страви. Вони якось надто легко просковзують, якщо ти мене розумієш. Я не люблю марнувати харчі, але ці конкретні тваринки на вигляд здавалися цілковито живими, тож, я сподіваюсь, вони ще матимуть другий шанс в акваріумі.

Фредрік засміявся з його дотепу перебільшено щиро, щасливий, що друга частина їхньої розмови, здавалося, закінчилась. Він ухопив рахунок, щойно кельнер приніс його.

– Дозволь, я… – почав був Симон, але Фредрік уже просунув кредитну картку в платіжний термінал, поданий кельнером, і натиснув потрібні клавіші.

– Було дуже приємно побачитися, і мені щиро жаль, що не в змозі був тобі допомогти, – сказав Фредрік, коли офіціант пішов, і Симон відчував, що тиск на сидіння Фредрікового стільця вже зменшується.

– Ти читав учора про вбивство Іверсен?

– О Боже! Звісно, читав.

Фредрік скрушно похитав головою, зняв окуляри і протер очі.

– Івер Іверсен був одним з наших клієнтів. Яка трагедія!

– Я гадаю, він був твоїм клієнтом іще тоді, коли ти служив у поліції, в економічному.

– Перепрошую?

– Підозрюваним, я маю на увазі. Дуже прикро, що ти з твоєю кваліфікацією покинув команду. З тобою ми, можливо, зуміли б довести справу до суду. Операції з нерухомістю потребують надретельної ревізії – ми були одностайні щодо цього, Фредріку, ти не пам’ятаєш?

Фредрік знову надів сонцезахисні окуляри.

– Симоне, ти завжди грав за високими ставками.

Симон кивнув. Так, Фредрік знав причину, з якої Симон раптово змінив відділ.

– Коли вже мова торкнулася ставок у грі… – сказав Симон. – Я всього лише дурний поліцейський без ступеня в галузі фінансів, але щоразу, переглядаючи рахунки Іверсена, я дивувався, як компанії вдавалося залишитись на плаву. Вони безнадійно втрачали на купівлі й продажу майна: у більшості випадків гра була збитковою.

– Так, але вони завжди досконало керували нерухомістю.

– Нехай благословенні будуть минулі збитки, які можна вирахувати з поточних зисків. Завдяки їм, Іверсен практично не сплачував податки з прибутку від основної діяльності впродовж останніх кількох років.

– Господи! Та ти говориш так, ніби знову повернувся у відділ боротьби з економічною злочинністю.

– Мій пароль дає мені доступ до старих файлів. Я вчора читав їх усю ніч на своєму комп’ютері.

– Он як? Але ж у тому немає нічого незаконного – такі податкові норми.

– Атож, – сказав Симон, спершись підборіддям на руку і дивлячись угору, у синє небо. – Кому, як не тобі, знати. Зрештою, саме ти перевіряв Іверсена. Можливо, Айнете Іверсен убив розлючений збирач податків?

– Що?!

Симон коротко розсміявся і підвівся.

– Просто старечі жарти. Не зважай. Дякую за обід.

– Симоне!

– Що?

– Я не хочу, щоб ти себе тішив марною надією, але я попитаю в колег про кредити.

– Я ціную це, – сказав Симон і застебнув куртку. – Бувай.

Йому не треба було навіть обертатись – він знав, що Фредрік замислено дивиться йому вслід.

Ларс Їлберґ примостив знайдену у контейнері для сміття коло 7-Eleven газету таким чином, щоб вона правила йому за подушку цієї ночі. Він звернув увагу, що кілька сторінок поспіль присвячені вбивству заможної дами з фешенебельного західного району міста. Якби жертвою був який-небудь горопаха, що сконав від передозування отруєною ширкою десь за вокзалом чи в районі Скіппергата, його б заледве згадали кількома рядками. Якийсь юний вискочень з КРИПОСу на прізвище Бйорнстад заявив, що в розслідуванні буде задіяно всі доступні ресурси. Ого! А як стосовно упіймання масових вбивць, які підмішують миш’як і щурячу отруту в ширку, якою вони торгують?

Їлберґ визирнув зі свого тінистого закутка. До нього наближався якийсь тип у фуфайці з каптуром, схожий на одного з бігунів, що охоче включають стежку вздовж річки у маршрути своїх регулярних пробіжок. Але бігун, помітивши Їлберґа, уповільнив темп, і Ларс подумав, що то або полісмен, або шикарний хлопчик у пошуках модних метамфетамінів. Аж коли бігун уже під мостом скинув каптур, Їлберґ упізнав хлопця. Той упрів і захекався від бігу.

Їлберґ підвівся з підстилки, враз повеселівши, майже щасливий.

– Привіт, друзяко! Я доглядав твої речі: усе, як було, отам, на місці, – кивнув він у бік кущів.

– Дякую, – сказав хлопець, присівши навпочіпки і перевіряючи свій пульс. – Але я хотів спитати, чи не зробив би ти мені ще одну ласку?

– Звісна річ! Що завгодно.

– Дякую. Хто з дилерів продає «супербой»?

Ларс Їлберґ заплющив очі. Чорт забирай…

– Не треба, друзяко. Тільки не «супербой».

– Чому ні?

– Тому що я тобі можу назвати трьох людей, яких це паскудство вбило цього тільки літа.

– Хто продає найчистіший продукт?

– Про чистоту нічого не скажу – це не моє дуриво. Але з дилерами усе просто. В цьому місті «супербой» продається лише в одній точці. Дилери завжди працюють у парі. В одного товар, а інший бере гроші. Вони виснуть під Нібруа.

– І на що вони схожі?

– Як коли. Але гроші зазвичай бере здоровило з ряботинням і короткою стрижкою. Він бос, але любить сам гендлювати на вулиці і приймати гроші. Підозрілий, сука, не довіряє своїм дилерам.

– Кремезний і рябий?

– Так, його легко упізнати за повіками. Верхні повіки звисають на очі, і в нього через те сонний вигляд. Зрозумів мене?

– Ти маєш на увазі Калле?

– Ти його знаєш?

Хлопець повільно кивнув.

– Тоді ти в курсі, що у нього з повіками?

– Які у нього години роботи, не знаєш? – запитав хлопець.

– Вони там з четвертої до дев’ятої. Я знаю, бо їхні перші клієнти починають підтягуватись у чергу ще за півгодини. А останні прибігають, як ті щури канавами, щоб не запізнитись.

Хлопець знову накинув свій каптур на голову.

– Дякую, друже.

– Ларс. Мене звати Ларс.

– Дякую, Ларсе. Тобі щось потрібно? Гроші?

Ларсу завжди потрібні гроші. Він похитав головою.

– Як тебе звати?

Хлопець пересмикнув плечима, мовби кажучи: називай, як тобі заманеться. І побіг далі.

Марта сиділа в приймальні, коли він пройшов сходами повз неї і пішов далі вгору.

– Стіґе! – гукнула вона.

Він зробив іще кілька кроків, перш ніж зупинитись. Це може бути пов’язано з типовим для наркоманів уповільненням рефлексів. Або ж його ім’я – не Стіґ. Він упрів: таке враження, що він біг. Вона сподівалась, це не означає, що він ускочив у халепу.

– Я дещо для тебе маю, – сказала вона. – Зачекай!

Вона взяла коробку, сказала Марії, що повернеться за кілька хвилин, і поспішила до нього. Вона злегка торкнула його за лікоть.

– Ходімо до вашої з Джоні кімнати.

Коли вони увійшли в кімнату, їх зустріло несподіване видовище. Штори були підняті, а кімната залита сонячним світлом. Джоні не було, а повітря в кімнаті було свіжим, бо одне з вікон залишили відчиненим – настільки, наскільки дозволяв обмежувальний замок. Рада наказала встановити обмежувачі на вікнах у кожній кімнаті по кількох прикрих інцидентах, коли пішоходи внизу лише дивом не постраждали від падіння великих, важких предметів, які регулярно викидалися з вікон Центру: радіоприймачі, звукові колонки, музичні центри, а іноді також телевізори. Втім, безпосереднім приводом для розпорядження щодо обмежувачів стали не електричні прилади, а органічна речовина. Внаслідок поширеної серед пожильців нестримної соціальної фобії вони часто відмовлялися ходити у спільні туалети. Тому деяким з них дали дозвіл тримати у своїй кімнаті відро, яке вони регулярно спорожнювали, хоча, на жаль, дехто – вкрай нерегулярно. Один з таких пожильців тримав відро на підвіконні, щоб у відкрите вікно виходив найгірший сморід. Якогось дня, коли хтось з адміністрації різко відчинив двері у кімнату, протяг перекинув відро. У новій кондитерській внизу велися ремонтні роботи, і саме на ту мить на драбині просто під вікном стояв маляр. Маляр не зазнав серйозної фізичної травми, але Марта, яка першою прибула на місце нещасного випадку, щоб надати допомогу постраждалому, знала, наскільки глибоко позначився той інцидент на його психіці.

– Сідай, – сказала вона, показуючи на стілець. – І скидай кросівки.

Він зробив, як вона звеліла. Вона відкрила коробку.

– Я не хотіла, щоб інші їх бачили, – сказала вона, дістаючи пару чорних черевиків з м’якої шкіри.

– Вони від мого батька, – додала вона, простягаючи йому черевики. – У вас приблизно однаковий розмір.

Він подивився так здивовано, що вона сама відчула, як зашарілась.

– Ми не можемо вирядити тебе на співбесіду в кросівках, – квапливо проказала вона.

Доки він узував черевики, Марта оглянула кімнату. Вона не була впевнена, але їй здавалось, що вона відчуває запах миючого засобу. Прибиральників, наскільки вона знала, тут сьогодні не було. Вона підійшла до фотографії, приколотої до стіни.

– Хто це?

– Мій батько, – відповів він.

– Справді? Офіцер поліції?

– Так. Поглянь.

Вона обернулась до нього. Він підвівся і тупнув спочатку правою, а потім лівою ногою об підлогу.

– То як?

– Підходять ідеально, – усміхнувся він. – Велике спасибі, Марто.

Вона здригнулась, коли він вимовив її ім’я. Не тому, що вона не звикла до такого звернення, – навпаки, мешканці Центру знали весь персонал тільки на ім’я. Прізвища, домашні адреси та імена членів родини – ніщо з цього не розголошувалось. Адже співробітники Центру щоденно бували свідками купівлі-продажу наркотиків. Справа була в тому, як він вимовив. Зворушливо. Ретельно і невинно, але так само – з почуттям. Вона усвідомила, наскільки недоречне її перебування в цій кімнаті з ним наодинці. Але ж вона була впевнена, що Джоні теж тут буде. Вона питала себе, де він міг подітись: підняти Джоні з ліжка здатні тільки наркотики, туалет або їжа. Саме в такому порядку. І все ж вона залишилась у кімнаті.

– Яку роботу ти шукаєш? – запитала вона.

Марта відчула, що трішечки задихається.

– Що-небудь у судовій системі, – відповів він серйозно.

У цій серйозності крилася якась особлива ніжність. Майже не по роках.

– Певною мірою, як твій батько?

– Ні, поліція працює на виконавчу владу. Я хочу працювати на судову владу.

Вона усміхнулась. Він дуже відрізнявся від решти. Можливо, тому вона й думала, що він не схожий на інших наркоманів. І він також дуже відрізнявся від Андерса. Там, де в Андерса завжди був залізний контроль, цей хлопець видавався відкритим і вразливим. Там, де Андерс був підозріливий і зневажливий до людей, яких ще навіть не знав, Стіґ видавався доброзичливим, добрим аж до наївності.

– Мені треба йти, – сказала вона.

– Авжеж, – кивнув він, притулившись до стіни.

Він розстебнув фуфайку. Футболка під нею була мокра від поту і прилипла до тіла.

Він хотів щось сказати, коли її рація затріщала. Вона піднесла її до вуха.

До неї відвідувач.

– Що ти хотів сказати? – запитала вона після того, як отримала повідомлення.

– Це може зачекати, – мовив хлопець і усміхнувся.

Знову той літній офіцер поліції.

Він чекав на неї коло стійки реєстрації.

– Мені дозволили увійти, – сказав він вибачаючись.

Марта з докором подивилася на Марію, яка у відповідь підняла руки, мовби говорячи: «А що такого я зробила?»

– Є у вас місце, де ми могли б…

Марта запросила його в конференц-зал, але каву не запропонувала.

– Ви знаєте, що це таке? – запитав він, показуючи їй свій мобільний телефон так, щоб вона бачила екран.

– Фото якогось ґрунту?

– Відбиток підошви. Вам це, ймовірно, не так багато говорить, а от мені цікаво було, чому цей відбиток видається таким знайомим. І нарешті я зрозумів: це тому, що я зустрічав його в надто багатьох потенційних місцях злочину. Ну, ви знаєте – у місцях, де ми знаходимо трупи. Здебільшого, як сліди на снігу в районі вантажного порту, у лігвах кримінального елементу, у закутках, де торгують наркотиками, у бункерах часів Другої світової війни, що правлять за нелегальні тири. Коротше кажучи…

– Коротше кажучи, у місцях, котрі відвідують люди такого штибу, як наші пожильці, – зітхнула Марта.

– Саме так. Смерть, як правило, має свої конкретні причини, але незалежно від причини поруч з’являються такі відбитки. Ці сині армійські кросівки стали найбільш поширеним взуттям наркоманів і безпритульних по всій Норвегії, відколи таке взуття почали роздавати Армія спасіння та Бимісйонен. Тому як речовий доказ ці сліди мало чого варті – забагато людей з кримінальним минулим носять таке взуття.

– То яка мета вашого візиту, старший інспекторе Хефасе?

– Такі кросівки більше не виробляють; а ті, що у вжитку, – позношувались. Але якщо ви уважно придивитесь до зображення, то побачите, що слід підошви має чіткі краї. Тобто кросівки абсолютно нові. Я робив запит в Армію Спасіння, і вони повідомили мені, що останню партію синіх кросівок передали вам у березні цього року. Тож моє запитання просте: ви роздавали щось із цього взуття з весни? Розмір сорок третій.

– Безперечно.

– А кому…

– Багато кому.

– А розмір…

– Сорок третій – це найбільш поширений розмір чоловічого взуття в західному світі, зокрема й серед споживачів наркотиків, як можна здогадатись. Я не в змозі чи пак не готова повідомити вам щось конкретніше за це, – сказала Марта і подивилась на нього, міцно стуливши губи.

Старший інспектор зітхнув.

– Я поважаю вашу лояльність до ваших підопічних. Але мова йде не про грам амфетаміну, а про розслідування вбивства. Я надибав цей слід учора, на Холменколласен, там, де застрелено жінку. Айнете Іверсен.

– Іверсен?

Марті раптом знову перехопило подих. Як дивно… Втім, та ж таки психотерапевт, що знайшла у неї діагноз «втоми співчуття», радила їй прислухатись до свого організму на предмет ознак стресу.

Старший інспектор Хефас схилив голову набік.

– Так, Іверсен. Широко обговорюється в пресі. Її застрелили на порозі власного будинку.

– Так-так, я бачила заголовки. Але я ніколи не читаю таких репортажів – у нас не бракує чорноти у повсякденній роботі. Якщо ви розумієте, що я маю на увазі.

– Я розумію. Її звали Айнете Іверсен. Сорок дев’ять років. Відзначилась у бізнесі, останнім часом – домогосподарка. Залишила чоловіка і двадцятилітнього сина. Була головою місцевої жіночої організації. Щедрим внескодавцем Норвезької туристичної асоціації. Ймовірно, слід визначити її, як одну з опор спільноти.

Марта закашлялась.

– Звідки ваша впевненість, що слід належить убивці?

– Ми не впевнені. Але ми знайшли фрагмент сліду з кров’ю жертви в спальні, і той фрагмент збігається з цим відбитком.

Марта знову закашлялась. Треба перевіритись у лікаря.

– Навіть якщо я пригадаю імена всіх, кому видавались кросівки сорок третього розміру, як ви дізнаєтесь, які з них з місця злочину?

– Немає гарантії, що зможемо, але видається, що вбивця вступив у кров жертви, і кров потрапила в заглиблення на рифленій підошві. Таким чином, часточки коагульованої крові можна буде знайти в канавках на підошві.

– Я розумію… – сказала Марта.

Старший інспектор Хефас чекав.

Вона підвелась.

– …але боюсь, я нічим не зможу вам допомогти. Звісно, я можу розпитати решту наших співробітників, чи вони пам’ятають щось про сорок третій розмір.

Полісмен не підводився зі свого місця, ніби даючи їй шанс зважитись і сказати йому щось. Тоді він теж устав і простягнув їй свою візитну картку.

– Дякую за розуміння і ваш час. Телефонуйте о будь-якій порі.

Старший інспектор Хефас пішов, а Марта залишилась у конференц-залі. Вона закусила нижню губу.

Вона сказала йому правду. Сорок третій розмір. Це найпоширеніший розмір чоловічого взуття.

– Зачиняємось! – оголосив Калле.

Була дев’ята вечора, і сонце починало сідати за будинки на тому березі річки. Він взяв останні стокронові банкноти і сховав їх у поясний гаманець. Він чув, що в Санкт-Петербурзі вуличних наркоторговців так часто грабували, що російська мафія сконструювала для них металеві грошові пояси, що заварюються намертво навколо талії. У поясі є вузька щілина, в яку вкладаються гроші, а код відомий тільки пацанові в базовому офісі, так що дилери не можуть видати його грабіжникам навіть під тортурами, та й у них не виникає спокуси самим присвоїти готівку. Дилер, таким чином, має спати, їсти, срати і трахатися з металевою скринькою на поясі; але навіть попри це, Калле цілком серйозно замислювався над таким варіантом безпеки. Йому остогидло до чортиків стовбичити тут день по дню, щовечора.

– Ще мені! Благаю!

Знов одна з тих виснажених наркоманських сучок: ходячий скелет, під шкірою просвічує череп, у стилі Голокосту.

– Завтра, – відрізав Калле і рушив.

– Мені дуже треба!

– Все продано, – збрехав він і зробив знак Пелвісу, своєму дилеру, щоб теж рушав.

Вона почала плакати. Калле не відчував жалості. Нехай засвоять, що заклад зачиняється точно о дев’ятій, і хто прийшов на дві хвилини пізніше, той запізнився. Звісно, він би міг затриматись на десять хвилин. Міг би й на чверть години, щоб продати тим, хто спромігся нашкребти грошей в останню мить. Але йдеться про його власне право на дотримання балансу роботи й особистого життя, право точно знати, коли він може піти додому. Зрештою, триваліший робочий день не поліпшив би його зиск, оскільки вони мали монополію на «супербой»; скелетура повернеться завтра, нікуди не подінеться – чекатиме на відкриття.

Вона вчепилась йому в руку, але Калле струснув її геть. Вона заточилася і впала на коліна у траву.

– Гарний був день, – зазначив Пелвіс, коли вони бадьоро марширували стежкою. – Скільки в касі, як гадаєш?

– А як гадаєш ти? – огризнувся Калле.

Навіть помножити кількість пакетиків на ціну нездатен цей дебіл. З ким доводиться сьогодні працювати!

Перш ніж вони перетнули міст, він озирнувся через плече, щоб перевірити, чи за ними ніхто не стежить. Ця звичка набута дуже давно, як і безцінний досвід наркоторговця, який змушений був носити при собі надто багато грошей і міг стати жертвою пограбування, без права звернутися в поліцію. Дорого придбаний досвід, набутий одного літнього дня на березі річки, коли він, не в силі тримати очі розплющеними, закуняв на лавці з розфасованим героїном на триста тисяч крон, який він мав продати для Нестора. На мить, коли він прокинувся, наркотики, ясна річ, уже пропали. Нестор знайшов його наступного дня і пояснив, що бос, пожалівши Калле, дає йому право вибору. Обидва великі пальці – за те, що такий незграбний. Або ж – обидві верхні повіки, бо закуняв на роботі. Калле вибрав повіки. Двоє чоловіків у костюмах, один чорнявий, інший блондин, тримали його, а Нестор відтягнув повіки і відрізав їх своїм страхітливим кривим арабським ножем. Після цього Нестор – так само за наказом боса – видав Калле грошей на таксі до лікарні. Хірурги пояснили, що для відновлення повік йому треба пересадити шкіру з іншої ділянки тіла, тож йому пощастило, що він не єврей і що не обрізаний. Виявилося, що крайня плоть має тип шкіри, за своїми властивостями найбільш близький до шкіри повік. З урахуванням усіх обставин операція пройшла успішно, а тим, хто питав, Калле давав стандартну відповідь: мовляв, повіки втратив через нещасний випадок з кислотою, а шкіру для пластичної операції у нього взяли зі стегна. З чужого стегна, пояснював він, якщо питала жінка в ліжку і бажала побачити шрам; і що він на чверть єврей, якщо вона цікавилась і щодо іншого.

Впродовж тривалого часу він вважав, що його таємниця у безпеці, аж доки пацан, який перехопив його роботу у Нестора, підійшов якось до нього в барі й запитав голосно, чи Калле не відгонить уранці немитим прутнем, коли він протирає очі зі сну. Пацан і його дружки реготали від щирого серця. Калле розбив пивну пляшку об шинквас, ударив його «короною» з пляшки просто в пику; і бив знову й знову, аж доки упевнився, що тому не буде що протирати зранку зі сну. Наступного дня Нестор відвідав Калле і сказав йому, що бос уже чув новину, і що Калле може повертатись на свою стару роботу, оскільки місце звільнилось, і що бос схвалює його ініціативність. З того дня Калле ніколи не склепляв повік, доки не був цілковито впевнений, що все у нього під контролем. Але зараз він не бачив нічого підозрілого, тільки оту доходягу на траві та ще бігуна у фуфайці з каптуром.

– Двісті тисяч? – припустив Пелвіс.

Придурок.

Проминувши за чверть години східний центр Осло і сумнівні на вигляд, хоч і характерної забудови вулички Ґамлебин, чи пак Старого Міста, вони увійшли через відчинені ворота на занедбану територію покинутого заводу. Підбити підсумки вони повинні за годину. Крім них будуть тільки Енок і Сиф, що продають амфетаміни на Ельгене і Толлбугата відповідно. Після цього треба ще відважити, перемішати і загорнути нові пакетики назавтра. Тоді він зможе, нарешті, повернутись додому, до Віри. Вона останнім часом на нього дметься. Поїздка в Барселону, що він обіцяв їй, зірвалася, бо він був зайнятий у справах усю весну. Щоб якось виправдатись, він пообіцяв їй поїздку в Лос-Анджелес у серпні цього року. Як на те, через судимість йому відмовили в американській візі. Калле знав, що такі жінки, як Віра, не надто терплячі, у них завжди є інші варіанти; тому, щоб не втратити її, він змушений був регулярно її трахати й улещувати коштовними дрібничками. А це вимагало часу й енергії. І, звісно, грошей. А значить, більше роботи. Отак він опинився між молотом і ковадлом.

Вони перетнули пустирище, вкрите брудним від мастила гравієм і бур’янами, серед яких стояли дві вантажівки без покришок на колесах, навічно припарковані на керамзитових блоках, і застрибнули на вантажну платформу перед будівлею з червоної цегли. Калле набрав чотиризначний код на панелі, в замку загурчало, і вони відчинили двері. Всередині їх накрив гуркіт барабанів і бас-гітари. Міськрада віддала другий поверх триповерхового заводського корпусу під репетиційні зали для музичних груп початківців. Калле винайняв за символічну платню залу на третьому поверсі, нібито для агенції з організації концертів, представившись менеджером з бронювання. Вони, щоправда, за весь час не забезпечили жодній групі жодного концертного виступу, але ж усім відомо, які нині важкі часи для мистецтва.

Калле і Пелвіс уже йшли коридором до ліфта, а вхідні двері ще повільно зачинялись під тиском жорсткої пружини. За рипінням дверей Калле здалось, наче він чує зовні швидкі кроки – так, ніби хтось біг гравієм.

– Триста? – знай вгадував Пелвіс.

Калле похитав головою і натиснув кнопку ліфта.

Кнут Шредер поклав свою гітару на корпус підсилювача.

– Перекур! – гукнув він і попрямував до дверей.

Він знав, що колеги-музиканти спантеличено перезираються. Знову перекур? За три дні у них концерт у молодіжному клубі, і найприкрішим було те, що вони повинні репетирувати як навіжені заради того, щоб принаймні не облажатись цілковито. Кнут мав решту учасників групи за купку церковних хористів: вони не курили, не налягали на спиртне, і не те що ніколи не торкнулися самокрутки з анашею, а навіть не бачили, яка вона на вигляд. То про який, питається, рок-н-рол могла йти мова? Він зачинив за собою двері й почув, як вони почали без нього пісню від самого початку. Зрештою, не так погано, але геть без душі. Не те, що у нього! Минаючи коридором дві порожні репетиційні зали на шляху до ліфта, він посміхнувся на сценку, що раптом згадалась йому.

Це точнісінько, як на тому DVD Eagles «Hell Freezes Over» – таємна пристрасть Кнута, – коли група репетирує з Бербанкським філармонічним оркестром, і насуплені оркестранти зосереджено виконують «New York Minute», а Дон Генлі обертається на камеру, морщить носа і шепоче: «…але ж їм бракує блю-у-узу…»

Кнут проходив повз двері тієї репетиційної зали, що завжди була відчиненою, бо замок пошкоджений, а петлі відхилились так, що двері на них не обертались. Він зупинився. Там, усередині, спиною до нього стояв чоловік. Свого часу в будівлю регулярно проривалися волоцюги в пошуках інструментів або обладнання, яке легко перетворити на готівку; але відколи на другому поверсі влаштувалось агентство з організації концертів, неподобства припинились – новоприбулі не пошкодували грошей на нові масивні бронедвері з солідним кодовим замком.

– Гей, ти! – гукнув незнайомцю Кнут.

Хлопець обернувся. Важко було зрозуміти, хто він. Бігун? Ні. Так, він був одягнений у фуфайку з каптуром і спортивні штани, але на ногах мав чорні шкіряні черевики. Так химерно одягаються тільки волоцюги. Але Кнут не злякався. Ще чого! Він сам на зріст, як Джої Рамон, ще й вбраний у таку саму, як у нього, шкіряну куртку.

– Чувак, ти що тут робиш?

Хлопець усміхнувся. А це означало, що він не міг бути членом банди байкерів.

– Просто прибираю тут трішки.

Це видавалось правдоподібним. Комунальні репетиційні зали швидко зазнають занепаду; все розтрощується або розкрадається, і ніхто ніколи не бере на себе відповідальності за підтримання чистоти. Вікно було досі затулене звукоізоляційним листом, але з інструментів залишився один-єдиний пошарпаний бас-барабан, на шкірі якого хтось написав готичними літерами «Відчайдушна Молодь». На підлозі серед недопалків, липкої стрічки й обірваних гітарних струн лежала також самотня барабанна паличка і настільний вентилятор, яким барабанщик, імовірно, рятувався від перегріву. Плюс електричний подовжувач, який Кнут міг би перевірити на функціональність, але той напевне був несправний. Оскільки подовжувачі в принципі продукт ненадійний, майбутнє належить бездротовим з’єднанням, і мати обіцяла Кнуту, що виступить спонсором придбання бездротової системи для його гітари, якщо він кине курити – саме та історія, що надихнула його на композицію «Ти почала жорсткі перемовини».

– О такій порі? Хіба у комунальників робочий день не закінчився? – здивувався Кнут.

– Ми думаємо відновити репетиції.

– Хто це – ми?

– «Відчайдушна Молодь».

– А, то ти з їхньої групи?

– Я колись був у них ударником. Мені здалось, я бачив зі спини двох наших хлопців, коли увійшов. Але вони зайшли в ліфт і десь зникли.

– Ні, то менеджери з бронювання. У них тут агентство.

– Ого? То вони можуть бути для нас корисними?

– Я не думаю, що вони беруть нових клієнтів. Ми постукали до них у двері, а вони сказали: «ідіть під три чорти».

Кнут посміхнувся, витяг цигарку з пачки і сунув її в рот. Можливо, хлопець теж курець? Тоді вони могли б разом перекурити надворі і поговорити про музику. Або про бездротове обладнання.

– Я спробую щастя, може, мені відчинять, – сказав ударник.

Хлопець був більше схожий на вокаліста, ніж на барабанщика. І він наштовхнув Кнута на ідею, що його спроба поспілкуватися з агентами з бронювання може піти всім на користь. Схоже, у хлопця є щось таке… здатність переконувати інших. І якщо вони відчинять йому двері і прислухаються до його слів, можливо, Кнут і сам зможе згодом зайти до них протоптаною стежкою.

– Я піду з тобою – покажу, де їхній офіс.

Хлопець начебто засумнівався. Але потім кивнув:

– Дякую.

Великий вантажний ліфт рухався так повільно, що Кнут устиг докладно пояснити новому знайомцеві, чому підсилювач Mesa Boogie такий приголомшливий і реально дає чисте рокове звучання.


    Ваша оценка произведения:

Популярные книги за неделю