Текст книги "Польовий командир"
Автор книги: Сергій Батурин
Жанр:
Альтернативная история
сообщить о нарушении
Текущая страница: 4 (всего у книги 9 страниц)
…Після шоу Микола Шульженко дістався до свого Корчуватого, зварив на вечерю сосиски й ненароком глянув у вікно на дніпровську затоку, на острови. Стояло пізнє літо, таке густе й запашне, що в Колі щемом перехопило дихання. Він раптом гостро відчув, як скучив за Далеким Сходом, за Уссурі, за сопками, вкритими кедрами й трепетами, за рідною Переяславкою, за дітьми й навіть за сучкою Клавкою. Власне, не за нею, а за нормальним сімейним затишком, за тими часами, коли в нього було все, як у людей.
Самотність, до якої він, здавалося, звик аж до того, що й не помічав, раптом нагадала про себе, навалившись такою вагою прожитого, такою тугою, що терпіти стало несила.
Микола витяг з холодильника пляшку срібної «Хортиці», набулькав собі повного кухля, у два ковтки перелив рідину до горлянки, видихнув і спитав у себе:
– Что ето с вамі, полєвой командире Шульженку, робиться? – підсвідомо перейшовши з російської, якою думав і досі, на українську.
Щось таки відбувалося, і йому навіть на хвильку здалося, що от-от відповідь буде знайдено, що розгадка крутиться на язиці, але мозок уперто відмовляється її ідентифікувати.
Розділ 8. Забута ідіома
(далеко від України, більше ніж за рік до основних подій)
Того року на виборах майже повсюдно на Далекому Сході переконливо перемогла лівонська ПДП. Мало того, що вихідці зі східних країн у тому благословенному краї і так становили вже майже половину населення, що створили вже чималі анклави – китайські, в'єтнамські, корейські – у далеко не найгірших місцевостях, так вони під проводом голів своїх общин усі до одного з'явилися на вибори й дружно проголосували. А корінні мешканці краю й на дільниці пішли через одного, і голосували – хто за кого…
– Як це могло статися, їх же менше? – ошелешено розглядав таблицю результатів виборів у «Хабаровській зірці» Микола. – Їх же менше…
– Це в нас тут поки що менше, – констатувала Клавка. – А в інших місцях їх давно вже більше. Он цілі райони вже, де по-нашому давно ніхто не балакає, і навіть назви вулиць ієрогліфами написано.
– Як же їх допустили сюди аж стільки? – не вгамовувався Микола.
– Та не так вже багато й пускали. Але їдуть вони вже років із двадцять п'ять, дітей мають по вісім-десять, а діти ростуть. От і виросли, – пояснила жінка.
– Що ж тепер буде?
– Та нічого не буде, – невпевнено сказала дружина.
Після перемоги ПДП, всупереч білбордівським солодким передвиборним обіцянкам, райське життя не настало. Взагалі нічого не сталося, все було, як і раніше, хіба що бригадир Вонг прийшов у чорному костюмі, при білій сорочці й краватці. Відтепер, повідомив він, у нього нове місце роботи – у районній адміністрації.
– Як же ти там працюватимеш, ти ж російську погано знаєш? – здивувався Микола.
– Міне нінада, – з гідністю заявив новоявлений чиновник і як міг пояснив, що там він – по зв'язках з нацменшинами, і головне – знати їхні мови, а китайська й в'єтнамська йому відомі з дитинства, бо він і виріс у порубіжних між цими народами землях. Потім цей спец по нацменшинах розвернувся і з відчуттям власною значимості чинно попрямував до контори – забирати трудову книжку.
– Йому нінада, – передражнив Вонга Андрюха Рибалко, що весь час мовчки стояв поруч.
– Дивись, щоб нам його мови не знадобилися, – похмуро кинув Микола.
– Най би у нього срака уздовж шва репнула! – видав чувану ще в дитинстві від прадіда-полтавця лайку Рибалко й поліз до кишені по сигарети.
– Не кури в цеху, вийди до курилки, – машинально зробив зауваження механік Шульженко.
«Гм, срака репнула…» – бабуся в Миколи була віруюча й таких ідіом собі ніколи не дозволяла. І, мабуть, даремно…
Розділ 9. Кілька слів про хитровзутих
(Україна, більше ніж за рік до основних подій)
Весна того року запам’яталася українцям не лише нечуваним теплом на початку квітня, а й неочікуваними дивними заворушеннями на сході держави наприкінці місяця й напруженістю на кордоні з Дружньою Державою в травні. Більшість каналів вітчизняного ТБ скупо висвітлювали події, говорячи про нечисленне пікетування, а от закордонні – із ближньої країни – надривно розпиналися про масові демонстрації населення Ганська й сусідніх обласних центрів із вимогою змінити державну мову в їхньому регіоні.
Само в цей час у старшини застави прапорщика Вонсовича стався напад радикуліту й Петренкові довелося знову їхати до обласного центру – замість хворого товариша – по продукти. З Вонсовичем часто траплялося так: хвороба вражала його якраз тоді, коли передбачалася неприємна робота чи насувалася перевірка зі штабу прикордонного загону.
– Звісно, крім тебе нема кому, ти ж у них безвідмовний, – уїдливо прокоментувала рішення начальника застави Валентина. – Чергувати на свято – Петро Петрович, у відрядження – знов товариш старший прапорщик… Ти ніколи не можеш за себе постояти, і на тебе валять все, а ти як віл – мовчиш і тягнеш! Що, немає молодих лейтенантів на склад з’їздити?
Вона помовчала і якось буденно спитала:
– Тобі хоч пістолета дали?
– Нащо мені пістолет на продовольчому складі? – буркнув чоловік.
– Тобі, бовдуре, – світло-сині очі дружини налилися ультрамарином, – до складів ще доїхати треба. Ти що, не бачиш, що робиться в тому Ганську? Там повні вулиці розлючених натовпів.
Добре розуміючи, що одним-єдиним пістолетом знавіснілої юрми не зупиниш, а лише розбурхаєш до озвіріння, він усе ж не став перечити:
– Та візьму, візьму я пістолета, ще й водієві скажу, щоб автомата взяв.
Людоньки добрі, ну хто це вам у мирний час, коли навіть і надзвичайний стан не оголошено, видасть бойову зброю для планової поїздки по харчі? Але Петро надто добре знав здатність свого колеги прапорщика Вонсовича до передчуття небезпеки. Неймовірна інтуїція не підводила цього бравого вояка жодного разу. І він будь-що намагався здихатися цієї поїздки. Сумніви – як таргани: заведеться один – і незабаром буде їх ціла зграя. Хто знає, що там направду відбувається? Тих, з плакатами, за добу стало втроє більше… І поводилися вони якось дуже нахабно. Може, й справді вже – демонстрації та заворушення.
Прикордонник витяг мобільного, знайшов у меню розділ «Контакти», вибрав потрібного й натиснув кнопку виклику абонента – звісно, Анатолія Павловича Пєстова, свого доброго знайомого.
– Та нічого такого не відбувається, менше телевізора дивись, – заспокоїв прикордонника приятель. – Якісь дивні люди поставили наметове містечко в центрі Ганська й щодня мітингують біля облради.
– Дивні? Чому дивні? – машинально перепитав Петро.
– Дуже дивні, – підтвердив Анатолій. – Бо я не можу позбавитися відчуття, що всі вони – не ганці…
– Ну? – подав голос прапорщик.
– Я тобі кажу! По-перше, у мене робота така, я півміста знаю. І люди мене також. Вулицею спокійно не пройдеш – кожен другий здоровкається. А тут – жодного знайомого обличчя. І серед них жоден мене не знає, дивляться, мовби я порожнє місце. Уявляєш, я для них – порожнє місце! – наголосив здивовано приятель. – І ще. Розумієш, місцеву людину видно. Вона йде вулицею, куди їй треба, на будинки та магазини не витріщається, бо тисячу разів їх бачила. Ну, і манери там, говірка… А ці дуже схожі на наших, киянин чи львів'янин не відрізнить, і говірка в них практично тутешня, але хоч убий мене – не наші вони.
Що називається, прояснив… Хоч заспокоїв…
Відрядження пройшло нормально. Заінтригований Пєстовим, Петро навіть на зворотному шляху навмисно проїхав центральною площею: мітингувальники, числом до тисячі, повмикали ревуни та сирени і активно трясли однаковими транспарантами. Поряд стояло з десяток байдужих міліціонерів та нечисленний пікет партії зелених, що вимагав відновлення орних земель після закриття шахт. До них з будівлі адміністрації теж ніхто не вийшов.
Нічого страшного з тією поїздкою, даремно лукавий Вонсович переймався. Він узагалі чітко просікав ситуацію: коли треба бути на гребні хвилі, а коли краще не висовуватися. У дев'яностому році, ще юним прапорщиком, він вступив до КПРС: «Як це я, захисник Вітчизни, буду безпартійним?» Звісно, у той час ніякого державного кордону в Ганській області ще не було, служив він у звичайній частині командиром господарського взводу. А вже за рік по тому, одразу після поразки путчу, він публічно роздер партквитка, вступив до Руху й розмолотив довбнею погруддя вождя світового пролетаріату в підшефній школі.
У ті часи в кожної школи були шефи: завод, фабрика, військова частина… Звісно, установам та підприємствам те шефство треба було, як підводі п'яте колесо, зате навчальним закладам… Тут тобі й профорієнтація, і допомога. То шефи стадіон збудують, то інвентар закуплять… Тому за грошовитих шефів між школами точилася постійна підкилимова боротьба. От правда: уявіть собі, що ви – директор школи, і всучили вам (навіть не вам, вашому невдатному попередникові) у шефи якийсь НДІ. А сусідня школа, котра програє вам на всіх предметних олімпіадах, у котрої щороку менше медалістів, менший процент вступу випускників до ВНЗ і взагалі середня успішність нижча, й плентається вона в соцзмаганні на відміну від вас десь у середнячках, так от, ця абсолютно непоказна школа має в шефах легендарний завод, що експортує свої фотоапарати в сорок країн світу. І сиплеться на неї, як з рогу достатку, постійна багата й незаслужена допомога. Сподобається вам таке?
Військові частини належали радше до бажаних шефів. Та й військовикам патронувати школи було, мабуть, не надто обтяжливо. Особливо, зважаючи на кількість неодружених офіцерів та незаміжніх вчительок.
Тому коли Вонсовичу наприкінці серпня 91-го подзвонила (завважте – особисто!) симпатична піонервожата й спитала, чи не міг би шановний Ярослав Мирославович допомогти прибрати до підвалу зі шкільного фойє величеньке погруддя Ілліча[15]15
Взагалі-то, воно й зрозуміло, бо й піонери звалися тоді вже не ім. Леніна, а – СПОУ.
[Закрыть], що стовбичить там, абсолютно недоречне після проголошення Батьківщиною незалежності, прапорщик не довго розмірковував, а, погодивши питання із замполітом та взявши чотирьох бійців, вирушив шістдесят шостим «газоном» до підшефних.
Він і раніше бував у цій школі, але на невід'ємний атрибут холу – бюст вождя – уваги в сенсі його ваги та габаритів якось не звертав. Збагнув велич поставленої бойової задачі прапорщик лише тоді, коли зі скульптури зняли величезне полотнище, що колись слугувало завісою в актовому залі. Здоровецький – не менш як півтора на півтора метри завширшки й метр сорок заввишки – вождь виявився не гіпсовим, як слід було очікувати, а монолітно відлитим у славні шістдесяті з бетону, ще й армованим всередині добрим залізяччям.
– М-дя, – вихопилося у Вонсовича, коли він оцінив значущість цієї ідеологічної брили.
– Що, не зможете? – округлила виразні очі миловида вожата. – У нас сьогодні загальні батьківські збори, недобре вийде, якщо він тут стоятиме. Що батьки скажуть?
– Нічого не скажуть, – упевнено заявив вояк. – Хлопці, берімося!
Четверо дужих досвідчених вантажників, та ще й на пасах, можливо, і спромоглися би знести цей шедевр соцреалізму до підвалу. Жовторотим солдатикам вождь світового пролетаріату не дався: він кивнув раз, другий, потім похилитався, буцімто приміряючись, і пірнув з постаменту маківкою просто в метлаську плитку підлоги. Звивиста розколина поділила вождеві спину навпіл від тім’я до лопаток.
– Ах, – розгублено видихнула вожата.
– Бля, – відлунням прошепотів Вонсович. – Коли у вас збори? – рішуче повернувсь він до дівчини.
– За дві години, – прошелестіла вона.
– Будьте певні, до того його тут не буде, – запевнив прапорщик і скомандував водієві. – Бігом до машини по молот і лом!
Потужні удари канонадою загули по школі. На відміну від своїх наступників початку 90-х, засновник КПРС та першої в світі держави робітників і селян виявився стійким і ламався неохоче. Зацікавлене гуркотом, з найближчої класної кімнати визирнуло яснооке дівчисько років восьми з двома русявими кісками:
– Наталь-Іванно, нащо дядько дідуся Лєніна по голові молотком б'є? Він був хороший, мені бабуся розповідала!
Коли перші батьки зайшли до шкільного фойє, підлога там сяяла небаченою чистотою, постамент від бюсту відпочивав у підвалі, а в купі старанно покришеного бетонного щебеню й покрученої арматури на звалищі за школою ніхто нізащо не впізнав би колишнього дідуся всіх тутешніх жовтенят, на очах котрого майже тридцять років їх приймали на урочистих лінійках 22 квітня в піонери…
– Винесли Ілліча? – спитав замполіт, коли шефи повернулися до частини.
– Винесли. На звалище, – бадьоро доповів Вонсович.
– ??? – витріщився на нього офіцер.
– Того бюста цілого не підняти й удесятьох. Так ми рознесли його на друзки й винесли, – пояснив прапорщик.
– Дивись, Ярко, – похитав головою заступник командира. – Якщо комуністи повернуться, поїдеш ти років на десять на Колиму…
– Не повернуться, – невпевнено заперечив молодик.
Остаточно він заспокоївся лише після того, як перший президент молодої держави видав указ про ліквідацію символіки тоталітарного режиму. З піонервожатою у хвацького вояка нічого не вийшло: вона почала старанно уникати його після того, як їй нагоріло від директорки школи. Не за ідеологію, за бухгалтерію: перший голова Раднаркому числився матеріальною цінністю з інвентарним номером, котру для списання треба було пред'явити комісії. А показувати, завдяки старанням завзятого молотобійця Вонсовича та його сумлінних помічників, було, як ви розумієте, нічого.
Розділ 10. Пани не їдять «Доширак»
(далеко від України, десь за рік до основних подій)
Розумні люди кажуть: хочеш узнати людину – дай їй владу. Ви можете з'їсти разом із кимось сім пудів солі, зносити разом по десять пар залізних черевиків, пройти вогонь, воду й мідні труби, разом з нею бідувати й розкошувати – і щиро думати, що ось вона, людина, – як на долоні. Зачекайте, дорогенькі! Це ще не все. Хай вона підніметься, видряпається на одну лише сходинку, на один-єдиний щабель, ранг, чин, крісло чи сідало вище від вас – отоді й подивимось, чи та це людина, з якою ви у вогні сіль їли… Щось не надто багато зустрічається людей, котрих не псує влада, котрі, отримавши її, примудряються залишитись собою…
Учорашній бригадир Вонг, обійнявши посаду, вже не поспішав першим подавати знайомим руку для потиску – з багатьма він вітався тепер зверхнім кивком голови, а декого просто не помічав. Ігнорування, щоправда, на Миколу поки що не поширювалося, але те, як зростає щодня Вонгове відчуття власної значимості, Микола фіксував чітко.
Тепер Вонг носив коротку ділову зачіску, не витягав з-під пахви шкіряної теки і дуже ображався, коли його за старою звичкою називали не «товариш Ван Вонг», а «Ваня», хоча саме на цьому варіанті свого імені він колись завзято наполягав.
Дешеву камуфляжну куртку й джинси Вонг змінив на діловий костюм, бавовняну футболку – на сорочку з краваткою, високі черевики фасону «ОМОН бдіт» – на елегантні «італійські» пантофлі з самісінького Гуанчжоу, а старенького велосипеда – на казенний «УАЗ – Патріот».
На тому джипі він гасав по віддалених, колись «неперспективних» селах, де в їхньому районі оселилася більшість його земляків та трохи послідовників мудрого Хошіміна. Діти променів Чучхе мляво осідали південніше, десь за Лучегорськом, і, взявши в оренду земельку, вирощували рекордні врожаї солодкої цибулі – на неї серед вихідців зі Сходу був неабиякий попит. Вони, передавали переяславцям тамтешні родичі, переловили в окрузі всіх собак: улюбленими й найпрестижнішими їхніми національними стравами була печеня з собачатини з дивною назвою «хє» та собачий супчик «посінтхан».
У поселеннях, котрі ще не так давно намагалися списати на збитки й кинути напризволяще, де доживали віку останні ветхі дідусі й бабусі, тепер наново укорінилося життя. Не так, звісно, буйно, як десь на Зеї чи Буреї, але міцно. А де життя, там діти. Отже, і школи. Саме їх Вонг і створював. Які, спитаєте. А національні. І якою ж мовою вестиметься викладання? Так путунхуа, звісно. А що ж з російською? Ну, як же – два уроки на тиждень. На комунікативному рівні. А нащо більше, з ким розмовляти: в усіх сусідніх селах самі ханьці живуть. Яка така тупикова освіта? Велика Східна Країна таких, як ми, залюбки до своїх універів приймає. А у війську російському вони якось будуть – он два уроки ж є, та й більшість дітей ще маленькі, до війська ще дорости треба. Кажете, державна мова – російська? Ну… так. Але ж ми маємо право на свою регіональну мову. Он і міжнародну конвенцію про це прийнято…
…Товариш Ван Вонг усе рідше вечеряв вермішеллю швидкого приготування а-ля «Доширак» та «Анаком», залитою кетчупом і притрушеною зеленою цибулькою: тепер він ішов до кафешки «Харбін», що її відкрив земляк уповноваженого по нацменшинах товариш Цунь. «Ванька-китаєць великим начальством став: щодня по ресторанах шастає!», – шепталися мешканці селища. Множина слова «ресторан» (як, власне, і сама ця лексема) була явним перебільшенням: крім «Харбіна» у населеному пункті із закладів громадського харчування був ще совковий буфет на станції, куди уповноважений ніколи не ходив, і наливайка-генделик при продмазі, де порядній людині й з’являтися непристойно. Жодна з цих оранд на ресторан не тягнула, та народний поговір виніс «Харбінові» присуд – йменуватися таким словом, і першим, хто з цим погодився, був, звісно, товариш Цунь.
Одного разу колишній бригадир заявився ввечері до Шульженків з пляшкою горілки «Нан-Бао» та коробкою шоколадних цукерок, питав у Клавки, чи не треба якоїсь допомоги родині старого товариша, просидів усю вечерю, делікатно орудував ножем та виделкою, незворушно споглядаючи на подружжя чорними непроникними очима. Він на диво спокійно реагував, коли його тут за старою звичкою називали Ванею.
– До Чити їду взавтра, на конференцію з питань національностей, – ні сіло ні впало повідомив він під кінець. І не знати з якого дива запитав. – Не надумав до нашої партії вступати?
– Та не люблю я цієї політики, – відмахнувся Микола. – Я навіть до КаПееРеС на вступав, хоча мені в армії три рази пропонували.
– КПРС вас усіх здала у дев’яносто першому році, – заграв іскорками в щілинках очей Ваня-Вонг, – а ПДП стала на захист. Ти подумай, Колю.
Лівон склав руки перед грудьми, церемонно відкланявся, задкуючи, вийшов у двері й щез у теплій духмяній ночі.
– Як він раптом добре по-нашому заговорив, – процідив услід лівонові Микола.
– Він взагалі дуже змінився, – м'яко відповіла Валентина.
Чоловік очікував зовсім іншої реакції. Промовчав, ледве задавивши в собі пекуче роздратування, лише подивився на неї важким уважним поглядом.
Розділ 11. Кому йти в народ?
(Україна, десь за рік до основних подій)
У Ганську тим часом події розвивалися досить паскудно. Мітингувальників стало вже кілька тисяч і вони потроху розперізувалися. Заполонивши всю площу Героїв ВВВ, вони репетували, плювали, кидали недокурки, дудніли в дудки, скандували. Ніхто не бачив, щоб хтось дудлив горілку, але більшість з них була весь час напідпитку.
Єдиним місцем, де зберігся порядок, було наметове містечко. Межі його означили мотузками з прапорцями, і в середині огороженої зони було ідеально чисто. Ззовні же стан протестантів оточували вали сміття, котрі не встигали прибирати комунальні служби. Фірма якогось благодійника, котрий забажав лишитися невідомим, три рази на день привозила продуктовими автівками безліч величезних паперових пакетів з макдональдсівськими харчами і роздавала стомленим політичною боротьбою протестувальникам.
Біотуалетів не вистачало, замінювати їх не встигали, і борці справляли малу нужду по всіх провулках і кущах. «Обісцяли весь центр, – невдоволено сичали ганці. – Скоро все місто засеруть».
Сморідні калюжі сечі, що застоювалися в прохідних дворах, купи лайна по кущах – то було лише півбіди. «Органи» фіксували нестримне зростання кількості правопорушень – поки що дрібних і середніх: десь обнесли кіоски, когось добряче відбуцали, підсікли гаманця, сумку порізали…
Зібрати людей для масових акцій – штука безпонтово-нехитра, аби бабло було, а втримати їх у межах дійства, задля якого їх скупчили, – висока управлінська наука. Але організатори вважали за ліпше не світитися, очевидно, їм потрібні були «стихійні масові заворушення», а не організована акція протесту. Та де нема видимих вождів, там обов'язково з'являються неформальні – з найгорластіших.
Обласні чиновники відчули, що далі відмовчуватися не вдасться: до юрми вийшов якийсь посадовець середньої руки – начальник чи то відділу, чи то управління по зв'язках з громадськістю. Його з юрми послали «на хутор бабочєк ловіть» – давай, мовляв, самого губернатора, йому вручимо свої вимоги. Виходити до них керманичеві області не кліматіло: «На кой ляд ані мнє облокотілісь?» – набичився він. Але на столі в нього лежали урядова телеграма й депеша від президента, на котрі треба було «реагувати».
– Скажіть їм, що завтра зранку я прийму їхніх делегатів і вислухаю, – вирішив керманич.
Йти в народ удруге шеф зв'язківців з народом навідріз відмовився:
– Хай іде, кого ще не посилали, бо мені вони в пику плюнуть.
– Мене не посилали, – визвався Вітя Харченко, більше відомий в журналістських колах як Вітя-Хрєн. Він тільки тиждень, як перейшов з обласної телерадіокомпанії до адміністрації на легкі хліби, перед тим кілька років регулярно світив своїм фейсом з телевізора і був у Ганську людиною, котру на вулиці пізнавали. Він випхався на ґанок адміністрації зі здоровенним мегафоном:
– Товариши протестуючі! – заволав щосили, на мить перекривши гул натовпу.
– А ето что єщо за хрєн? – незгірш за гучномовець накрив запитанням юрму двометровий червонопикий бурмило.
Обидві – київська та місцева – знімальні групи телевізійників, що вели репортажі з площі, вибухнули нестримним реготом.
– Товариши протестуючі! – не став чекати Хрєн, коли колеги підтвердять амбалові неймовірну точність його визначення. – Губернатор прийме ваших виборних у кількості десятьох осіб завтра о десятій ранку! – після чого поспішно сховався за фасонними дверима адміністрації.