355 500 произведений, 25 200 авторов.

Электронная библиотека книг » Олесь Ульяненко » Жінка його мрії » Текст книги (страница 10)
Жінка його мрії
  • Текст добавлен: 5 октября 2016, 02:04

Текст книги "Жінка його мрії"


Автор книги: Олесь Ульяненко



сообщить о нарушении

Текущая страница: 10 (всего у книги 11 страниц)

9.

Іва гнала машину трасою. Світанок піднімався над верхівками сосон. Потім машину викинуло у рівний степ. Білі піски мертво лежали упродовж води. Іва зупинила машину, вийшла, їй стало легше, вона сіла проти води. На тому боці синьою ганчіркою мирно лежало місто. За спиною гудів під вітром мокрий пісок. Здавалося, вона не думала про те, що трапилося. Не інакше, це колись повинно розв’язатися. Але у її теплих вишневих очах горів не переляк і зовсім не жах. Зараз вона думала про майора. Її злі очі дивилися на мокре передсвітанкове місто. Нарешті вона звелася. Навіть не глянула у той бік, звідки тягнулася чорними клубками пожежа. Похитуючись, вона пішла до свого "Бентлі". Врешті-решт їй вдалося красиво пожити, і все пішло на пси. Все у шоколаді, так, здається, говорила Лінда, – ідіотка, раки найкраще для неї, все спаскудять суки, все перемішають. На гілках писнула перша птаха. Зрозуміло, треба це було пережити. А от майор навряд чи повинен пережити. Їй треба встигнути раніше, ніж туди припреться її тупоголовий мент. Якого дідька вона з ним сплуталася? Прийде час – і сама будеш шукати. Місто важке і вологе. Цілу ніч ішов дощ. Зда-валося, що тільки-но скрізь позаливали гудроном. Іва гнала потужну машину і відчувала від цього впевненість. Апендикс річки згори під мідним сонцем викликав у Іви приступ нудоти; принаймні це вже не сон, вирішила вона. Її божевілля тріщало купою жару, а рештки Лінди занесло під водосховище. Вона багато чула про смерть, як і кожен у цій країні, але саме зараз це їй нічого не говорило. Хіба що боліла рука. Нарешті вона загнала машину на пагорб печерських Липок. Далі вона пішла тихими вулицями, вже маючи у голові чіткий план. Все повинно пройти гладко. До обіду нічого чекати. Інакше її просто разом знайдуть з Ліндою. Лікарня з широким холом, ще будована за совєтських часів, більше нагадувала ангар чи, може, сам лайнер, який дивом не рушив у свою подорож. Іва смикнула двері, але вони були зачинені. Це її стурбувало. Іва натиснула на дзвоник, і майже як по команді з’явилася стара баба у білому халаті, з горбатим носом і лукавими очима. Не довго думаючи, Іва сунула їй у жменю дві зелених сотні. Потім натягнула білого халата. Одягаючись, вона ніяк не могла побороти відразу, що хтось одягав цей халат. Вона знала цю лікарню. Часто вона підробляла медсестрою. Зараз була не її зміна, але стара мовчатиме. Але якщо не мовчатиме, то її біда. Від халата смерділо. Іва пошукала за вахтою пляшку. Це була паскудна горілка, швидше, спирт, розбавлений водою. Іва налила склянку і випила одним махом. Ясність помалу вернулася до неї.

Майор бачив ртуть стіни. Стіни переливалися, і там прозирали якісь картинки. Він не міг рухатися, а була, як він визначив, добра половина ночі, якщо не під ранок, і він помочився у простирадла. Він навіть не кликав нікого. Байдужий до свого життя, він зараз думав про Ладу, потім про сина і про весь цей гармидер, котрий хоч коли-небудь відкриється, а напевне, ніколи, тому що Київ хоронить не тільки героїв, а і чужі помилки. Достойне місто, важко і пусто подумав він. Лада ніжна і далека. Потім наче хто заспівав. Майор чув різноманітні голоси: тонкі, пискляві, квакаючі, каркаючі, нявкаючі. Всі вони навперебій вихваляли майора, а він стояв на узвишші і благодатно приймав похвали. Реальність всього, що відбувалося, напрочуд бентежила майора. Смерділо калом і сечею. Але голоси приємні. Потім він таки нарешті розплющив очі і побачив білу полузану стелю, тумбочку з надгризеним на ній яблуком, графин з водою. Він покликав медсестру. Але медсестра не з’явилася. Натомість прийшов тямущий лейтенантик, сів і мовчки утупився у нього, наче майор повинен щось розповісти. Що саме, то неважливо, але те, що розкаже майор, буде для лейтенанта найважливішим. Принаймні так йому видалося. Але насправді на обличчі лейтенанта розповзлися темною тінню втома, апатія і навіть нудьга. Майор попросив знаком руки сигарету. Лейтенант дістав дешеву "Приму", ткнув майору в зуби, підкурив сам. Швидше, майора проймала звірина цікавість. Як він, цей сопляцюра, викрутиться, як почне розмовляти, що вдіє з таким-от сьогоднішнім і що може зробити чи заперечити. Майору вперше за ці роки не було ані страшно, ані соромно.

– Мене турбує одне, майоре: де тіло вашої жінки? Сьогодні зробили ексгумацію. То не її тіло, – байдуже якось сказав лейтенант.

– Я цього, лейтенанте, дійсно не знаю. Про свої забаганки я буду відповідати, а от про це... Навіть смішно...

– Зрозуміло. Я чомусь вам вірю. Ваш син загинув. Його знайшли мертвим, – сказав лейтенант.

– Тебе цікавить, хто це зробив?

– Саме так. І хто трухнув ваш офіс... З дівчатками... Щось мені все це не подобається...

– Змирися. Але коли ти покопаєшся у Ладиних знайомих, то знайдеш відповіді. Я простий розпусник, якщо так можна говорити. Ти мене за це хочеш запхнути за грати? Дівчата самі підставлялися... За гроші. Аби я не злетів з посади, воно б так і тяглося. Мами і тата приводили б до нашого офісу своїх сцикух, і вони б лишалися задоволеними. Але що рухає неможливим? Саме неможливе. Це, лейтенанте, розумієш, але надто пізно. Тут не до моралі. Мораль – гибле діло, коли немає чогось такого у тебе... Ну, ти розумієш... Ти надто правильний. І у тебе навряд чи було право вибору... – одними очима майор попросив сигарету. Майор жадібно курив. Борлак у нього бігав на горлянці.

– Я хочу почути від вас...

– Та нічого особливого. Вона вірила у почуття тільки як самка. Напевне, вона заразила мене цим, як сифілітик заражає здорового. Сам розумієш, лейтенанте... Вона вийшла за мене заміж тільки тому, що у неї був життєвий план. Але вона забула і прорахувалася, що у мене теж він може бути. Лада була до кінця собою. Ти знаєш, лейтенанте, що її дід у Жовтневому палаці разом з китайцями свіжував людей. Живих людей, лейтенанте. Можливо, це їй нічого не говорило, але мені це говорило багато. Перш ніж перебратися на бік її життя, я спробував не вірити, що ці речі спрацьовують у часі. Напевне, воно так і є. Головне, які ти висновки зробив. Лада не була злою, просто захоплено дивилася відкритими очима. От і все. Нічого, окрім неї і мене, до часу не існувало. Потім все дало тріщину. Коли довго повторюєш одне і те ж – втомлюєшся...

– Життя взагалі після сорока років – втомлива річ, – лейтенант витягнув недопалок з рота майора.

– Чоловік стає несподівано могутнім. І він помиляється, що це буде вічно. От так і з Ладою. Вона котилася все нижче, втягуючи сина, подруг, знайомих. Вона знюхалася з наркоторговцями, сутенерами, лесбіянками. Потім все їй наскучило і вона потрапила в якусь секту шахраїв. Вона ніколи ні у що не вірила. Просто її почуття вигасали, і вона пила з мене соки. Щоб помститися, я створив свою контору, що збирала дівчат, які зберегли цноту. Доки це не зайшло надто далеко. Дуже багато відомих людей почали крутитися в моєму шоу. А потім...

– Потім з’явилося те, чого ніхто не може пояснити... – спокійно сказав лейтенант, розкурюючи сигарету.

– Саме так: з’явилося дещо, у що важко повірити, і люди з нашого оточення почали гинути і зникати...

– Ви знаєте про Топтуна? – запитав лейтенант, і в його словах звучав переляк.

– Це вже пізніше. Але та людина з’являлася, наче привид, і після того завжди щось траплялося. Він не убивав, він не... – майор одними очима знову попросив сигарету.

– Видається, що хтось вам помщається, – лейтенант підвівся. – Я піду. Охорона на місці. Ми, звісно, говорили не для протоколу. Але нічого особливого ви мені не розказали. Здається, я все знав наперед, що і до чого привело.

– Ти не такий вже й дурний. Тобі прийдеться душити себе, лейтенанте, інакше тобі все життя пропрацювати слідаком...

– Подивимося, – і лейтенант вийшов.

Капітан Величко сидів у кріслі з якимось монументальним обличчям. Сама мужність, витонченість. Тільки очі у нього були сумні, швидше, з тієї причини, що поруч не було його домашнього кінотеатру. Напарник сидів якось збоку, у просторій сорочці, з кобурою під пахвою і смалив сигарету за сигаретою.

– Ти можеш не курити? – запитав капітан.

– Можу, але не хочу. Ти мені ось що скажи. Хто ж таки ухайдохав твого полюбовника?

– Звідки мені знати? Він підторговував наркотою. З розмахом. Потім я дізнався і спробував його витягнути...

– Доки сам не вліз...

– Коли сам знаєш, то чого запитуєш? Здається, він зв’язався з арабами. Я його ловив частенько у нічному клубі з тим виродком Цапою... Потім Цапа почав дзвонити і погрожувати, що з нас сто штук зелені, інакше органи пронюхають... Але я сприймав це не більше ніж погрози... Я думав, нехай котиться... Нічого особливого. Але він залип здорово. Цапа погрожував, що вони займуться матусею.

– А потім виявилося, що матуся зв’язана ще з не менш крутими пацанами, – напарник чиркнув сірником.

– Щось того. Цапу поставили на місце. Воно б обійшлося, але у Лади дах порвало. У самому що не є прямому розумінні. Порвало. Вона влізла у якусь секту, що качала гроші з її рахунків. Це, здається, називається моральним дебілізмом. Хто б міг подумати! Велико-світська шльондра, на якій проби ставити не було де...

– Х-м-м...

– Де Лада б не з’являлася, з ким би не водилася, там наче напалмом проходилися... Випалена земля... Люди божеволіли... Та візьми майора... Сильний мужик... А й у того кришу підірвало...

– Ну, це до справи не підшиєш, – напарник ляснув помочами. У вікні летіло синє чисте небо. Напарник тоскно подивився за вікно.

– Обридли ви мені всі. Іди. І чекай на повістку. На тебе ми нічого не нарили. Але боюся, цим не обійдешся, – похмуро, сам не розуміючи до кінця, що говорить, сказав напарник.

– Боюсь, що так... А як майор? – капітан Величко розмотав жуйку.

– Паралізований. Під охороною. Гадаю, він попаде. І попаде по-справжньому. Старий козел трахав десятирічних дівчаток. Тут нічого не попишеш, – напарник махнув головою, наче даючи зрозуміти, що цим ніколи не закінчиться. Він провів капітана поглядом, потім подзвонив на комутатор.

– Тягніть сюди Цапу. Що? Ніяких завдатків. Цю тварюку я на ковбасу поріжу. Тягніть його сюди, – напарник зважив із задоволенням велетенську телефонну книгу "Золоті сторінки Києва".

Чистий, вимитий дощем день тільки дратував лейтенанта. Йому не хотілося повертатись у відділок, не хотілося думати про Іву. Таке відчуття, наче хто вириває з тебе кишки, а ти б’єшся головою об стіну і нічим не можеш зарадити. Він ішов лікарняним коридором, потім підіймався сходами, поверх за поверхом, і шматок синього неба чистим квадратиком стрибав йому у вічі. На півдорозі він зупинився. Щось білими блискучими крилами скинулося перед ним. І він побачив Топтуна. Лейтенант рвонув пістолет.

– Стій!

Його понесло східцями нагору. Ще ніколи він не долав відстані з такою швидкістю. А Топтун наче летів над прольотами. Здавалося, а можливо, то і було правдою, кінчики його пальців тільки торкалися сходинок. Вся його велетенська, майже як у професійного боксера, постать рухалася легко, наче клубок світла. І лейтенанту було страшно. Страшно було, коли він опинився на самому даху, де пахло підтопленою смолою і вітром. Він роззирнувся, але нікого і нічого не побачив. Він шпарко оббіг всі щілини, всі прикарабки, але нікого не знайшов. Витираючи піт, він важко сів, повністю розбитий, і подивився на місто, закручене вузлами вулиць. Потім чомусь з тугою пригадав, як Іва танцювала на балконі у новому помешканні й очі її світилися радістю. Раптом його кинуло в піт, невідомо чому він учепився за Іву з холодною розсудливістю слідчого. Як скорпіон, вчепився він у цей образ. Прийшла думка про майора. Уламок власного марнославства, не інакше. Невже все так нудно і банально у житті? Але тут прошило знову: майор та Іва. Спочатку лейтенант пішов повільно, крок за кроком. Нарешті побіг, витягуючи пістолет. Третій, четвертий, другий поверх. Небо дратує, наче відкритий нерв зуба. Нарешті він добіг до палати. Прострелив коридор поглядом, але нічого: міліціонер стояв на варті, нудьгував і грався мобільником.

– У майора хтось є?

– Нікого. Медсестра. Зайшла і вийшла.

Лейтенант зайшов і ще віддалеку побачив, що майор мертвий. Голова його обернулася до стіни. Вираз якийсь дитячий. Очі ще не потухли, але лейтенант знав, що десь за півгодини обличчя потемніє, потім зблідне і очі втратять блиск. Йому стало моторошно і страшно. Він обдивився труп. Так і є, йому щось вкололи. Байдуже що і скільки. Майору багато не треба було. Ось скільки коштує людське життя. У кожного своя ціна, якщо вірити розумникам. Блядь їхній морді. З благальним виразом лейтенант підняв обличчя і подивився на синє небо. Він вийшов і показав фотокартку Іви.

– Ця медсестра?

– Здається, так. А щось не те, лейтенант?

– Все путьом. Майор мертвий, – лейтенант розгорнув і зажував чупа-чупс.

– Блін.

Іва сиділа на сонці, витягнувши ноги, курила і дивилася на кінчики носаків. Вона повільно докурила і пішла до свого "Бентлі". В Іви було таке відчуття, наче вона роздушила велику смердючу комаху. Вона спокійно думала про те, що скажуть слідчі, якщо до цього дійде діло, більше думала про ванну, гарячий шоколад і кілька крапель "Хенесі". Більше для щастя їй нічого не було потрібно. "Бентлі" – подарунок одного пузатого дядька. Уявляю, що підніметься. Хто в цьому винуватий? Смерть – заборона. Нехай заборона. Вона протягне по життю цю заборону. А в інше вона не вірила. Навіть у Топтуна. Все на горизонті Іви піднімалося важкими горами квітів. Вона з роздра-туванням подумала про Семена. Він непоганий чоловік, але склалося не як гадалося. Ніхто в цьому не винен. Іва провела поглядом кількох здорових хлопців. І відчула сексуальний голод. Вона пригальмувала і ще раз подивилася на хлопців. Блискучі очі, рівні бачки, такі працюють сутенерами, але ці навряд: мамині синки. Мами їм купують машини, одяг, дають гроші на дискотеки. Справжні трутні.

– Як проїхати на Печерськ? – запитала вона, і всім стало зрозуміло, що вона бреше.

– Ми можемо показати, – сказав високий, з круглим підборіддям.

– Моє авто вміщає тільки одного. Ну, то як... – Іва вже надумала їхати, як хлопці перезирнулися і один із них, з блукаючим поглядом чорних очей, подався до неї.

Забагато сонця. Сонце відбивалося від столиків та вітрин. "Бентлі" стояло припарковане.

– Як тебе звати? – запитав хлопець.

– Яка різниця? Я тобі дам грошей і висаджу на розі Володимир-ської, – сказала вона.

– Круто, – писнув хлопець.

– Атож.

Іва висадила хлопця і повела машину серед розпеченого потоку металу. І тут перед нею виринуло обличчя. Це був не кошмар. Він мав грубе обличчя, і щось страшне і відштовхуюче було у сірому кольорі його очей. Іва натиснула на гальма. Машину розвернуло. І важке БМВ протаранило її у бік. Важкий "Хамер" зім’яв передок. Іву притиснуло кермом. Вона почула, як розтікаються груди. Гальмівні подушки спрацювали трохи запізно. Потім якась неймовірна сила підняла машину й Іва вилетіла через лобове скло, відчуваючи страшне ревище болю, як гострі зазубрини прорізають нутрощі.

Місто відкривалося великою червоною горлянкою. Ніч і порожнеча. Гландами висіли ліхтарі. Лейтенант підвів "Мазду" до клініки. Він вийшов з авто, не поспішаючи: швидше б усе закінчилося, – подумав він з упертою думкою ледацюги. У персоналу він розпитав про палату, де лежала Іва. Байдужість його не дивувала; зараз лейтенант відчував себе упевненим, і ця упевненість доводила до нудьги. Він подивився на Іву, як на сторонній предмет. Бліде обличчя, схудле, з запалими очима. Лоб, навислий, як у казкового гобліна, закривав ліве око. Гематома на всю щоку. Тінь від лампи висвічувала трубки, крапельниці. Лейтенант не дивився на Іву. Пробував не дивитися. Що тепер міг дати йому цей шматок м’яса, що не говорив і не рухався? І тут виникло те, чого він найменше очікував. Спазми стиснули йому горло, і він заплакав. Він по-дитячому закрив обличчя. З горлянки у нього клекотіло, сльози побігли між пальцями. Медсестра стояла осторонь у короткому білому халатику, з ляльковим обличчям, гарними ногами, видно, з нею хтось спить з персоналу: або зам, або сам начальник. Інакше у нас не можна. Вся країна проїдена цим, наче іржею, наче люесом, – пройшлося в голові у лейтенанта. Він повернув своє обличчя до медсестри, запитав:

– Що з нею буде?

– Якщо не пересадять деякі органи... Забула які, вона помре...

Лейтенант махнув головою і подався до виходу. Місто оглушило його звуками; звуки нагадували прискорену плівку: обривалися, пищали. Наче хтось на вухо нашіптував паскудні поради. Шум мокрих шин, крики, сміх. Після дощу так і буває. Тільки якось світло звузилося, і лейтенанту видавалося, що він попав у якесь мерзенне черево. Лейтенант сів у "Мазду" і погнав до відділка.

Напарник куняв за столом. Руки у нього голі до ліктів. Він пригадав, що напарник завжди носив влітку і зимою сорочку з короткими рукавами. Лейтенант увімкнув чайник і дав потиличника напарнику. Той підняв своє бульдоже обличчя. Усміхнувся, привітався і знову опустив голову. Лейтенант подивився на телефонну книгу, здорово пом’яту, і зрозумів усе. Цапі сьогодні не було солодко.

– Що він сказав?

Напарник нехотя потягнувся за стіл і витягнув пляшку горілки.

– А що він сказав? Одна шайка-лєйка. Синаш вліз у борги, потім його почали використовувати як дилера, що тягав за кордон наркоту. Далі все заплуталося. Майор створює притон, куди стягують малоліток. Головне – в більшості, всі добровільно. Бачив ти колись таких матусь та татусів? Якось вийшло, що втягли і батька. Можливо, оточення, а можливо, і сам майор потворствував цьому. Але ми цього не дізнаємося. Бачив ти коли таке?

– Гадаю, що ми ще побачимо не один цирк. Вік живи і вік учись... Це він убив Руслана?

– Задавив. Побачив, що у нього починається гангрена. Вони спочатку відпиляли під наркозом йому руку. Намагалися дізнатися, куди він сховав партію наркоти. Далі злякалися, задавили його ланцюжком. Гадаю, що це злобний пацюк Цапа. Сьогодні вночі будуть брати решту... А ти де був?

– Їздив до підозрюваної у клініку, – сказав лейтенант, наливаючи горілки.

– Ну і... – напарник підсунув білий пластиковий стаканчик.

– Не доживе до ранку, – лейтенант випив і скривився. – Яку ти гидоту п’єш...

– Та це я брав для нашого клієнта. Забавний мужик. Він мені навіть розказав, по руці. Цікаві штуки, повинен я сказати, – напарник побовтав горілку у пляшці.

– Де він?

– Ще в камері. Ми випили, поговорили. Хороший мужик. Але в житті йому якось не поталанило. Бідолаха, одне слово, – напарник закурив смердючу "Приму".

– Треба з ним поговорити, – сказав лейтенант.

– Про що?

– Я знову бачив нашого монстра. Інакше його і назвати не можна. Здається мені, що цей знає щось, – лейтенант подивився на телефонну книгу. Банальність буває непередбаченою, – подумав він.

Ніч волога, тягуча, як меляса. І тиша паскудством своїм сідала на дно, дістаючи нутрощів. Коли чолов’ягу привели в кімнату, їм обом стало ніяково. Тиша несподівано матеріально зависла у просмерділих стінах.

– Ну, і що ти нам скажеш? – почав напарник, ляскаючи помочами.

– Почекай. Як тебе звати? – зовсім спокійно запитав лейтенант, підсовуючи пляшку і шматок задубілого біляша чолов’язі.

– Рибою.

– Слухай, Риба, розкажи нам, що ти знаєш про Топтуна?

– Це не твого розуму діло, лейтенанте. Він як прийшов, так і піде. Ніхто його не зупинить, доки він не зробить те, що йому треба зробити. Послав не ти і не я його. І служить він не вам.

– Зрозуміло... Хто він: монстр, демон чи ще якась пакость?..

– Коли людина нічого не розуміє, то для неї все як не монстр, то демон? Ти помітив, що у нас божественне називають богохульним і навпаки. Колись і Ісуса Христа називали демоном. Хіба не правда, лейтенанте? Клєвєтали хто по розумінню, а хто по тупості. Ти розумний, повинен здогадатися сам, а решту Бог підкаже. А решта тебе не стосується. Не лізь до нього. Нічим хорошим для тебе це не скінчиться. Я точно знаю.

– То ти хочеш сказати... – слово зависло на язиці у лейтенанта.

– Боронь Боже! Це один із тих, хто творить Божу волю. Більше нічого я сказати не можу. Хто я такий, щоб проникнути у Божі замиcли? Повір мені, облиш, прийде час – зрозумієш, а ні, і то ліпше. Цей Топтун, як ти його називаєш, і так вам багато чим допоміг, а то невідомо, чим би це закінчилося.

– Хто це він? – скроні лейтенанта налилися кров’ю і пульсували двома великими п’явками. Він відчув, як кров підганяється у голову.

– Напівангел і напівчоловік. Ви нічого не вдієте. Тільки мороки на голову накличете, – сказав чолов’яга і надпив з горлечка горілки. – Він витягує на світ демонів, щоб знищити.

– Ти нахаба, – сказав напарник.

– Я відповідаю, що мене запитують, і відповідаю те, що мені дозволено.

– Водку постав, – не вгавав напарник. І раптом добродушно за-сміявся.

– Чомусь я тобі вірю, – тихо сказав лейтенант. – Мені страшно, моторошно, соромно і ще не знати як, але я тобі вірю.

– Атож, – сказав Риба. – Перепитай ще карлика. Він все збрехав. Більше я нічого говорити не буду. Відвезіть мене у нову домівку.

– Давай. Відвези його додому. Адреса у чергового, а я побалакаю з цим уродом Цапою, – лейтенант враз обм’як, наче вирішив якусь важку справу. – Слухай, може, це він усе зробив? Га?

– Це все зробили люди. Що у нас за дурна манера перекидати на плечі когось те, що ми самі зробили? А дівчину не лишай... – сказав Риба і вийшов.

Цапа шпарко заскочив на стільця, звісивши свої куці з непомірними стопами ноги. Обличчя як у дорослого, з чорними круглими очима і гачкуватим носом. Такими, напевне, бувають середньовічні демони на малюнках, – подумав лейтенант. Він втомлено пошукав по кишенях, але не знайшов ані чупа-чупса, ані сигарет. Пошукав на столі, але нічого не знайшов. Цапа здогадався і простягнув пачку "Кемела". Лейтенант проігнорував його пропозицію. Цапа зробив незадоволене обличчя. Закурив і відвернувся від лейтенанта. Одне вухо у нього було ліловим.

– Ну, Цапа, розповідай, що було насправді, не треба втирати. Якщо не розкажеш все, то запроторю на довічне. При моєму нинішньому положенні – я можу, – лейтенант відібрав у нього пачку, витягнув сигарету і закурив. – Реквізується. Ну, Цапа, я слухаю. За що ж ти ухайдохав синаша майора, колишнього міністра?

– Начальник, для чого мені ще щось на себе брати, коли я взяв предостатньо?

– А для того, що я тебе не по вухах буду різати лінійкою, Цапа. А просто я тобі нагадаю, що у тебе вісімнадцятилітній син. Дружина, яку ти дуже любив і за котрою тюрма давно плаче. А сину у мене знайдеться що накинути. Зрозумів, блядський гном, – прошипів лейтенант, витягуючи сигарету і закурюючи перед самим обличчям Цапи.

Цапа закрутився на стільці. Попросив сигарету, але лейтенант продовжував чекати, і він махнув рукою. Мовляв, різниці немає ніякої.

– Ну, тоді слухай... Розвішаю тобі на вуха. Але я не втираю. Не думай...

Але Цапа і не думав говорити. Його очі переливалися двома вуглинками з хитрою і злобною іскоркою. Лейтенант витягнув пістолет і бабахнув у нього під вухом. Цапа з вереском звалився, задригав ногами. Лейтенант підвівся, розвернув голову і гагакнув над другим.

– Побійся Бога, начальник!

– Я не на сповіді, а ти не піп, – лейтенант закурив сигарету. Зайшов напарник, допив горілку, високо закинувши голову.

– Ну, і що ти про це думаєш? – спитав він.

– Про що саме? – лейтенант ухопив за шкірку Цапу.

– Про Рибу.

– Я йому вірю. Принаймні зараз. І що ця сволота тебе надула, теж правда. Але це я тобі без Риби скажу. У нас є лопата?

– Ні. Але можна купити, – відповів напарник. – Ти хочеш його убити.

– Ні. Сам здохне. Я його закопаю. Живим, – лейтенант, не дивля-чись, заламав руки карлику і начепив кайданки.

– Ти шо, бля, удумав, ішак пітний. Ти шо удумав! – з карликом трапилася істерика, він верещав, дригав ногами, плювався, кусався.

– А мені Риба з голови не йде. Він мені сказав, що я проживу довго і стану багатим, – сказав напарник, натягуючи мішок на голову Цапі.

– Варто задуматися. Нас останнім часом так і тягне у всі тяжкі, – лейтенант садонув карлика під зад ногою.

– Колись це стане легендою, – замріяно сказав напарник.

І тут з тонким ріжучим болем лейтенант подумав про Іву. І йому знову захотілося плакати.

– Тягни цю падаль. А то я тут прикінчу його. Треба було заклеїти рота скотчем.

– Нічого, чим більше кричатиме, тим краще. Тим легше йому буде покидати цю скорботну юдоль, – сказав лейтенант і копнув карлика. Цапа вискнув і затих.

– Благаю...

Лейтенант закурив. Пустив на мішковину купку синього диму.

– Я передумав. Ти поїдеш у Гідропарк. А я навідаюся до його дружини і сина, – сказав напарник.

Цапа зайнявся голосінням. Здавалося, верещить не один чоловік, а цілий хор з десятками голосів.

– Чого кричиш? – запитав лейтенант. – Хочеш щось розказати? Умничка. Тільки начистоту. Отримаєш десятку і котись...

Напарник видавлював біля запітнілого, в облущеній рамі дзеркала прищі. Лейтенант увімкнув магнітофон і почав нудно слухати, наче наперед знаючи всю розповідь і тому нічому не дивуючись.

Над містом райдужними драконами летіли салюти. Лейтенант сидів на пагорбі, а на вулиці стояв вологий і холодний травень, і він думав про те, як швидко минули зима, весна. Скоро літо, затяжне і порожнє в цьому місті. Ще він думав: майор нічого не знав. Створивши навколо себе цілий содом, він ні про що не здогадувався. Хоча все банально, його притон міг би проіснувати багато років, доки у майора не повід-сихало причандалля. Аби не Руслан. Зараз так думав лейтенант, і ніяка сила не могла його переконати, що могло бути інакше. Руслана звабив, чи сам звабився Величко – ніякої різниці. Горе тим, від кого прийде спокуса. Можливо, і так, важко думав лейтенант. Але Руслан не просто полюбляв вишуканих гомиків. Його, як батька, збуджувала незайма-ність. Руслан тинявся підземними переходами, вокзалами, хрущобами у пошуках саме таких хлопчиків. Він бачить його: круглі очі, довгі руки, вираз пихатого принца, звиклого до ситого і розбоженого життя. Величко за ним гасав по місту. Уявлялося: розбиті вітрини, порізані вени, жах ночі. Потім з’являється у компанії матусі карлик Цапа. І життя у Русланчика робиться легким і пухким, як вітер. Мама дуріє від наркоти, дівчаток, пустого життя, а майор зайнятий своїм життям. Але нічого не повторюється. Одне прощення повторюється сімдесят сім по сім разів, але цього майор знати не хотів. Нічого особливого, нудна і пуста справа. Але лейтенант пам’ятає похорон майора: пишний, з прапорами, сльозами і всіляким іншим гамузом. Хіба не варте таке життя в очах тих, хто упинається кожного дня в синій екран телевізора? Навіть смерті заздрять. Людина заперечує свої діла.

Але паскудний Русланчик зіпсував солодке життя своїх батьків і близьких, коханих і друзів. Під кайфом він і його подружка Лінда забивають до смерті восьмирічного хлопчика в одному з глухих переходів. Глупо, але вони лишають тіло там лежати, а ще півночі нипають у пошуках спокус і радощів. Радощі пригорщами востаннє ллються у їхні ніжні долоні. Наступного дня з розкудланими головами, з розпухлими мізками їх піднімає радісний Цапа. Той Цапа, котрий слідує за ними по п’ятах і котрого вони не вважають за людину. Маленький довгостопий недоносок, виродок помийний і таке інше. Зараз він тицяє їм світлину з поляроїда мертвого хлопчика, і збуджені обличчя Лінди та Русланчика дивляться на нього насмішкувато і прозоро. Цапи для них навіть зараз не існує. Він гречно прощається, говорить, що фотокартки ще є, ці вони нехай збережуть: його ж бо завжди збуджувало насильство. Потім у них все не заладналося. Воно і на краще. Вибухнув офіс майора, задушили Магріба, і хто доклав рук – Цапа чи ще хтось? Він знав одне: той, кого звали Топтуном, тільки попереджував. Дізнаватися про крайнього – все одно, що рухатися пустелею і кликати на допомогу. Більше лейтенант знати нічого не хотів. Скільки і як платили Цапі майор і Лада, його не обходило. Все це прогаяний час. Він дійсно марнував своє життя, мандруючи пустелею. Так він думав, і ніхто в іншому його не переконає. Навіть усміхнене обличчя Марі.

Фонтани салютів освітлюють остови будинків. Лейтенант іде вулицею, спочатку натовпом, потім випиває пива. Йому видається мало, і він п’є ще. Нарешті виходить на порожню вулицю і шукає поглядом знайому кав’ярню. Знаходить її порожньою, замовляє віскі, аж потім тільки рахує гроші. І тут його зупиняє погляд. Лейтенант подумки просить сам себе не зупинятися і не підводити голову. Павук синьо-зеленого світла гонить копошливі тіні. Так воно і має бути у цій кав’ярні. Нарешті їхні погляди зустрічаються. У важкого кольору костюмі сидить колишній помічник майора. Він добродушно піднімає руку і вітається. Лейтенант, вітаючись, уявляє, як він бере молоток і розтрощує коліна, потім свердлить дірки в кістках у цього ублюдка, а потім живого запихує до крематорію. Але пусте – гнів проходить, він ще раз вітається, вирішує, що грошей у нього достобіса, а тому замовляє цілу пляшку "Блек Лейбол" і помалу випиває. Тоді знову думає про майора, про Ладу, яку так і не знайшли. А чи треба? Дівчина з-за столика уважно дивиться на нього. Він пропонує їй сісти. У неї зелені очі, вона висока, із плавними манірними рухами школярки. Лейтенант ловить на собі розуміючий погляд колишнього помічника. Під той погляд вони виходять. Бабахає салют, і дівчина вхоплюється руками за його лікоть. Прихват у неї міцний, як у дитини.

У напівтемряві він розрізняє блідий овал її обличчя. Він цілує її палко, як ту, що колись несподівано увійшла в його життя. Тим-часовість стала для нього тихим прокляттям, що гріла вночі постіль, терзала думки, і навіть випивка не могла витравити нічого з того. Лейтенант входить у неї, як у гумову, він рветься на ній, наче виконуючи важку непосильну роботу, наче тисячоліття кричать за ним, доводячи до абсурду його чоловічу потребу. Нарешті він засинає. Сниться йому яскравий берег, з дикими звірами, не чудуючись, він ходить спокійний серед тих звірів.

Вона зварила кави, рештки кави "Мокка", паскудної, з запахом прілі. Телевізор гнав екраном танки і вибухи. Потім з’явилася якась співачка, з довгими міцними ногами, обличчям петеушниці і паскудною українською вимовою. Далі знов заговорили про комету, і в нього шалено забилося серце, наче ось-ось вони почнуть виламувати двері у якійсь черговій хазі. Він помацав пульт рукою, вимкнув телевізор, потім таким же робом намацав на столику пачку сигарет, закурив і втупився в іржаві розводи на стіні.

– Тобі було добре зі мною? – прошепотіла вона на вухо, притиска-ючись до його плеча.

– Ага, – сказав він.

– Противний, – дівчина надула губки і зробила спробу відсунутися. Лейтенант міцно притиснув її до себе.


    Ваша оценка произведения:

Популярные книги за неделю