355 500 произведений, 25 200 авторов.

Электронная библиотека книг » Андрей Кокотюха » Клуб Боягузів » Текст книги (страница 5)
Клуб Боягузів
  • Текст добавлен: 3 октября 2016, 19:11

Текст книги "Клуб Боягузів"


Автор книги: Андрей Кокотюха



сообщить о нарушении

Текущая страница: 5 (всего у книги 8 страниц)

Андрій Кокотюха
ДОНЬКА КОРОЛЯ

Глава 1
Заборонений прийом

– У нас нема виходу, – розгублено мовила Максимова мама.

– У нас є вихід! – впевнено гнув своє Білан-старший, Максимів тато.

– Але мене цей вихід не влаштовує, – вкотре повторила мама.

– Бачиш, – зауважив тато, – вихід все ж є. І ти з цим згодна. Просто цей вихід тебе чомусь не влаштовує. А оце вже інша річ.

Батьки сперечалися вже другу годину. Максим Білан мовчки зайняв позицію на кріслі, яке засунув у кут великої кімнати, і дивився на них, намагаючись ні словом, ні півсловом, ні рухом не нагадати про свою присутність. Хоча мав на це повне право: адже в цю мить вирішувалося його, Максима Білана, найближче майбутнє. Після їхнього з Денисом Черненком та Оксаною Дорошенко повернення із Західної України, де їм мимоволі довелося пережити відразу кілька пригод і навіть приймати ризиковані рішення, не минуло й двох тижнів. Відтоді Денис із Максимом не бачилися. Їхні батьки, а особливо Денисова мама, яка сама, без чоловіка тягнула на собі трьох дітей, були переконані: ці двоє таких різних хлопців раптом стали найліпшими друзями і доповнюють один одного. Так само думала і Оксана, якій у квітні Білан із Черненком допомогли викрутитися з великої халепи. Можливо, в це і можна було повірити.

Максим Білан, єдиний син своїх батьків, вважався домашнім хлопчиком. Навіть дуже домашнім: у нього був свій власний дім, який він назвав Бабусиною Хатою. Однокімнатна квартира на сусідній вулиці, залишена Максимовою бабусею в спадок онукові. Він матиме змогу поселитися окремо від батьків після закінчення школи. А потім, коли спадкоємцеві стукне двадцять один рік, він стане повноправним власником Бабусиної Хати. Максим вивчав англійську мову, багато читав, добре грав у шахи і круглим відмінником не міг стати лише тому, що з фізкультури та праці мав стабільно невисокі оцінки.

Ось тут Денис Черненко давав йому фору. Учився посередньо, читав мало і не регулярно, кіно дивився тільки за умови, що у стрічці будуть бойові сцени та автомобільні перегони. Часу на серйозне навчання в хлопця лишалося мало – доводилося глядіти молодших братика і сестричку. Зате Дениса знали як спортсмена, неодноразового чемпіона шкільних змагань. Він навіть включився в змагання за Золотий кубок, через який, до речі, хлопці й заприятелювали.

Здавалося, чудова, навіть можна сказати – класична ситуація: гострий розум та спортивна підготовка доповнять одне одного і підлітки будуть триматися купи. Тільки не все так просто. Черненко не поспішав називати Білана своїм другом, вважаючи приятеля надто зарозумілим типом, якому лише пощастило народитися в благополучній родині.

Щоправда, за час їхнього знайомства він дещо змінив свою думку про Максима в кращий бік – перестав вважати його слабаком і тюхтієм. Бо з дивних, а часом – і небезпечних ситуацій, у яких вони опинялися, саме кмітливість приятеля ставала в пригоді частіше, ніж його, Черненка, фізична сила. Перед мудрістю не схиляється лише дурень. А таким себе Денис не вважав.

Не вважав його дурнем і Максим Білан. Звиклий до розмірковування, він зробив очевидний висновок: вони з приятелем дуже різні, аби справді бути близькими друзями. Але саме в цьому він і бачив закономірність, яка підлягає закону про притягування протилежностей. Уже кілька разів життя оберталося так, що обом хлопцям, незалежно від того, хочуть вони того чи ні, доводилося не просто встрявати в дивну та загадкову історію, але гідно з неї й виходити. Якби в пошуках виходу хлопці не об'єднувалися, а далі дивилися один на одного вовками, їхні пригоди закінчилися б одразу. Причому – неприємно, якщо не трагічно.

Тому мудрий Максим якось мирився з тим, що його запальний приятель Денис частенько дратується, коли їхні шляхи знову перетинаються. На місці Черненка Білан теж би дратувався. Погодьтеся, мало радості спілкуватися з тим, хто рано чи пізно матиме більшу рацію, ніж ви, і так буде завжди.

Звісно, Максимові батьки не мали змоги покопатися в стосунках двох тринадцятирічних хлопчаків аж так глибоко. Особливо тепер, коли виникла нагальна проблема кудись прилаштувати сина на десять днів. Саме стільки батьки будуть за кордоном. Білана-старшого запросили на міжнародну конференцію з такою довгою та незрозумілою назвою, що навіть Максим не міг її вимовити. Не кажучи вже про те, щоб зрозуміти її суть. Умови запрошення передбачали, що пан доктор Білан, як його на іноземний манер назвали в офіційному запрошені, має право взяти з собою асистента і вільний вибирати кандидатуру сам. Звичайно, тато взяв асистентом маму.

Тепер треба придумати, де їхній син побуде десять днів. І головне – під чиїм наглядом. Спроба Максима пояснити, що нагляд йому не потрібен, почутою не була. А мама, своєю чергою, не хотіла нічого чути про те, аби її син цей час пожив у селі на Полтавщині, разом зі своїм другом Денисом. Бо післязавтра Денисова мама, за сталою традицією, відправляє сина туди до кінця літа. Менші вже там, з бабусею. Денис поїде пізніше, він же нещодавно приїхав і трошки допомагав матері з косметичним ремонтом квартири.

– Її син був із нашим у подорожі, – сказав Білан-старший. – Я тоді, якщо ти пам'ятаєш, давав їй слово, що, в разі чого, за нього також відповідатиму. Тим паче, що я вже бачив цих авантюристів у ділі, – тато підморгнув Максимові. – Певен – вона радо нам допоможе і не буде заперечувати, якщо хлопці якийсь час поживуть разом. Це ж, зрештою, ненадовго...

– Я тобі вірю, – погоджувалася мама. – Вона не буде заперечувати, бо вважає себе зобов'язаною нам. Але заперечую я: в тій родині й без нашого, як ти кажеш, авантюриста, троє. Невідомо, які умови в тому селі.

– Там природа. Це найкращі умови. Ну а няньки нашому синові не треба, можу тебе запевнити.

– Все одно... Не хочеться звалювати на когось наші проблеми. Ні, такий вихід мене не влаштовує. Категорично.

– Не влаштовує? Добре, є ще один вихід: відмовитися від поїздки. Категорично. Всі питання знімуться відразу.

Подумки Максим зараз аплодував татові. Чому він із самого початку не застосував такий вагомий аргумент? Прийом заборонений, але ж результат позитивний – мама погодилася.

Не те, щоб Максимові Білану хотілося їхати в село на Полтавщину в компанії з Денисом Черненком. Але йому просто дуже хотілося кудись виїхати з остогидлого Києва. Мандри та подорожі – завжди добре.

Глава 2
Пригода під Пирятином

Як і думав Максим, усе владналося без особливих проблем.

Денисова мама була дуже щаслива – їй хотілося, аби її старший син частіше спілкувався з хлопцем із порядної родини та набирався від нього чогось хорошого. Вона не приховувала цього, що особливо дратувало Черненка. Він принципово не бажав спілкуватися з «корисними людьми» і взагалі опирався так званим «потрібним знайомствам».

Відтак у ситуації, що склалася, від його думки нічого не залежало. Максим поїде з ним до бабусі. Причому відвезе їх туди особисто Білан-старший на своїй машині. Це позбавляло Денисову маму необхідності витрачати час, аби їздити туди-назад: її дуже втомлювала дорога, особливо – влітку. А так вона зможе трошки відпочити і перевести подих.

Отже, все складалося на користь дорослих.

Виїжджали удосвіта, коли машин менше і простіше вибратися з Києва. Побачивши Максима з двома сумками, запакованими дбайливою мамою, Денис презирливо хмикнув, поправив свій не надто важкий наплічник і глузливим тоном поцікавився:

– У тебе там, випадково, шуби нема?

– Для чого шуба? – Білан не зрозумів підначку.

– А раптом за ці дні сніг випаде? – Черненко зробив страшні очі. – Прикинь: влітку в селі Зозулясте на Полтавщині випав мокрий сніг, а Максимові Білану мама не спакувала шубу, від чого Максим Білан підхопив нежить і чхав до початку навчального року.

– Дуже смішно, – серйозно погодився Максим. – Тільки ми з тобою в одному класі все життя вчимося – ти мене хоч раз у шубі бачив? Чому ж тоді я мушу робити виняток і брати її з собою саме тепер? Узагалі, для чого ти заводишся? Хочеш, аби я почав бити себе в груди і кричати: «Нема в мене шуби! Нема в мене шуби!» Або взагалі клеїти дурня і робити вигляд, ніби твої шпильки мене не обходять? Так, сумки збирала мама. Вона напакувала туди чистих футболок, шортів та штанів, щоб нікого не обтяжувати пранням. Ще там продукти для всіх нас та гостинці твоїм малим – не збираюся я вас там усіх об'їдати.

– Не об'їси, не бійся, – здав назад Черненко. – Ти стільки не подужаєш ...

– І взагалі, знаєш – я не нав'язувався тобі в компанію. За нас тут усе вирішили. Ми якось до цього часу особливо не сварилися. Тому давай уже потерпимо ці дні. А тоді ти від мене відпочинеш.

– Не дуже ти і втомлюєш, – буркнув Денис. – Забагато думаєш про себе, скажу тобі...

– Коли так – давай пакуватися.

Саме нагодився Білан-старший, який весь час, поки хлопці пікірувалися, обмінювався з мамою Дениса подяками. Він відчинив багажник, завантажив туди велику синову сумку, простягнув руку по меншу. Перехопивши Черненків погляд, Білан взяв її сам і, піднявши, поставив до першої. Зверху примостився наплічник Дениса.

Розсілися. Помахали Денисовій мамі руками. Поїхали.

Спочатку про щось намагалися говорити, та розмова не клеїлася. Замість того Білан-старший запустив диск із записом музичних хітів своєї молодості. Так, під супровід музики, вони виїхали за межі Києва. Денис прилаштувався дрімати на задньому сидінні. Максим дивився у вікно, пробуючи спочатку рахувати дерева, котрі пролітали повз них. Коли це заняття набридло, знайшов іншу розвагу – спробував рахувати корів та кіз, що паслися на придорожніх полях. Його несподівано зацікавило, яких домашніх тварин він налічить більше.

Ось так, підраховуючи худобинку, Білан закуняв.

А прокинувся від того, що машину труснуло і скреготнули гальма.

Максим не встиг ще прочуматися, як Білан-старший уже вибігав з машини, сильно хряснувши дверима. Із заднього сидіння озвався заспаним голосом Денис:

– Що там таке?

– Наче ми ледь когось не збили, – промовив Максим, дивлячись на свого тата, який саме піднімав з асфальту якогось хлопчика у джинсах, запорошеній білій футболці та кепці-бейсболці, натягнутій мало не очі.

– Твій старий – лихач, – відгукнувся Черненко.

– Стули пельку, – не стримався і огризнувся Максим. – Він завжди їздить акуратно, за правилами, навіть на трасі. Ти, до речі, сам міг у цьому переконатися. Не перший раз з нами їздиш. Ні, тут щось інше сталося. Я спав і не бачив.

– Я сам спав, – сказав Денис.

– Ось і помовч! – Максим прочинив дверцята і вийшов із машини.

Пригода сталася точно біля дороговказу з написом «Пирятин 20», тобто – за двадцять кілометрів від містечка Пирятин. З траси автомобіль не з'їхав, тому водії, котрі рухалися в тому ж напрямку, вимушені були пригальмовувати, аби об'їхати машину, що зайняла незручну позицію. Звичайно, кожному було цікаво, що сталося, і Максим, відчувши себе та свого батька центром непотрібної загальної уваги, почервонів. Приємного в такій увазі нічого не було.

Тим часом Білан-старший, стоячи на колінах, обмацував потерпілого хлопця. До його честі, той не канючив, не плакав, не кричав – стояв мовчки, ніби хтось його зачаклував. Здається, тато загальмував вчасно. Якою б не була причина пригоди, хлопчина не постраждав.

– Що? – стривожено запитав Максим тата.

– Нічого, – відмахнувся той. – Хотів би сказати, синку, що все в повному порядку, тільки щось тут не те. Вона сама під машину стрибнула, наче заєць.

– Вона? – здивовано перепитав Максим, переводячи погляд із тата на мовчазного хлопчика.

Замість відповіді Білан-старший ривком зняв з голови потерпілого кепку.

Джинси, біла хлопчача футболка, але – дівчина. Ровесниця Максима. Якщо ні, то різниця між ними невелика: рік, не більше. Русяве волосся дівчини було коротко, під хлопця, підстрижене, тому здалеку, особливо – в кепці, помилитися дуже просто.

А ще в її погляді читався переляк. Хоча тут нічого дивного: злякалася не менше, ніж водій.

Глава 3
Королева доріг

– Ну, що сталося? – Білан-старший труснув дівчину за плечі. Не сильно, але відчутно.

Максим знав свого батька. Тепер той уже не злився. Перший напад люті минув, коли він зрозумів – усе в порядку, всі живі, всі здорові. Минув і перший переляк. Тепер Білан-старший був просто дуже стурбованим. Дівчина-підліток, сама на трасі, під машину стрибає, якась дивна...

– Чого мовчиш? – грубувато запитав Максим.

Дівчина подивилася на нього. Тоді сіпнулася, почувши, як хряскають дверцята машини. Максим озирнувся на звук – це Денис вийшов на повітря дізнатися, що ж тут без нього відбувається. Перевівши погляд із одного хлопця на іншого, вона раптом заговорила:

– Я злякалася...

– О, слава Богу, прокинулась! – вигукнув Білан-старший. – А я, по-твоєму, не злякався? Куди ото треба було так стрибати і для чого?

– Я не стрибала, – тепер дівчина відповідала вже більш упевнено.

– А що робила? – поцікавився Білан-старший.

– Хотіла зупинити якусь машину... Це я так навперейми побігла... Думала, ви не зупинитесь...

– Хороші справи! – вигукнув Білан-старший. – Ти ж просто під колеса летіла! Якби я не вивернув кермо... Так, усе, закрили тему! – він випростався. – Звідки ти?

– Місцева. З Пирятина, – дівчина кивнула на вказівник.

– Тобі додому треба?

– Треба, – кивнула вона. – Я тут, недалеко, в селі була... В гостях...

– Рано ти по гостях ходиш, – тато глянув на годинник. – Не сподобалося?

– Ой, там свої проблеми, – дівчина вже зовсім оговталася. – Мене ще вчора з вечора завезли до тітки. А я з кузиною не дуже в тих... ну, розумієте? Коротше, не дочекалася, поки за мною приїдуть, розвернулася і пішла. Сама, думаю, доберуся, тут же недалеко.

Максим із подивом завважив: дівчата на Полтавщині називають своїх двоюрідних сестер, які живуть у селах, кузинами. Дуже добре, що в місцевих жительок такий великий словниковий запас.

– Гаразд, лізь у машину, королево доріг, – зітхнув Білан-старший. – Тобі куди в Пирятині?

– На базар. Той, що біля траси, знаєте, величезний. Там мама торгує. Тортиками, – для чогось уточнила вона.

– А в Пирятині класні тортики на базарі, – вклинився в розмову Черненко. – Правда, хто не бував у Пирятині на базарі і не їв там тортика – вважайте, не був у Пирятині. А ще там такі котлетки, така ковбаска домашня, печеня в горщиках...

– Їсти хочеш? – поцікавився Білан-старший.

– А ви ніколи не їли в Пирятині? – Денис зробив круглі очі.

– Я в той бік не так часто їжджу. Більше в західному напрямку...

Максимові здалося, що тато заскочений зненацька. Хоча в принципі загнати його в подібну ситуацію було досить складно навіть дорослим людям. А тут Черненко почав нахвалювати якісь дурні пирятинські тортики – і Білан-старший не знає, що йому на це відповісти. Може, варто списати це на стрес чи шок, пережитий його татом кілька хвилин тому... А Денис тим часом дедалі більше відчував себе майже місцевим і охоче розводився про те, про що батько і син Білани не мали уявлення:

– І дарма! Ви знаєте, як моя мама називає пирятинський базар? Пирятинський супермаркет! Там усе є! Особливо – тортики! Такий здоровенний шматок з кремом, причому – домашнім, не фабричним. Є шоколадні, є вафельні, є безе, є спеціальні заварні тістечка завбільшки з дві долоні! Скажи? – він кивнув дівчині. – Твоя мама такі пече чи якісь інші?

Замість відповіді вона якось дивно глянула на нього, потім підняла круглі очі на Білана-старшого.

– А ви звідки знаєте, що я королева?

– Це я так просто сказав, – знизав плечима той, і Максим зрадів несподіваній зміні теми. Невідомо чому, але розмова про тортики починала його дратувати, хоча нічого прикрого в ній він не міг знайти.

– Просто так мене мій тато постійно називає, – вперше за весь цей час дівчина посміхнулася. – Моє прізвище Король, а звати Клавою. То підкинете до Пирятина, люди добрі?

– Кажу ж – лізь у машину, – до Білана-старшого повернувся гарний настрій. – Бач, як воно – справді королева, донька Короля.

– З твоєї мами – тортик! – додав Черненко. Клава Король закусила губу, потім сказала:

– Якщо можна, ліпше не говорити їй про те, що я, ну... Словом, що так вас налякала. Без того доведеться пояснювати, чого це я сама так рано від тітки повернулася. І так проблема, а тут іще така пригода...

– Та поїхали вже! – роздратовано промовив Максим і першим повернувся в машину.

Білан-старший зайняв своє водійське місце. Клава Король вмостилася ззаду, поруч із Денисом.

Поїхали далі.

Глава 4
Денис хоче з'їсти буйвола

Увесь час, поки вони їхали до знаменитого пирятинського базару, на задньому сидінні відбувалося щось дивне.

Білан-старший не звертав уваги, стежив за дорогою. А Максим, якого вся ця несподівана пригода починала трошки дратувати, не дивився на дорогу, а позирав у дзеркальце назад. І відзначив цікаву закономірність.

Спочатку, хвилин п'ять, Клава і Денис сиділи мовчки, навіть на певній відстані одне від одного. Потім нова знайома обережно почала підсуватися до нього. Ще трошки – і Черненко вже нахиляється до неї, а дівчина починає щось шепотіти йому на вухо. Далі – ще цікавіше: Денис, роблячи вигляд, ніби просто крутить головою, роззираючись довкола і роздивляючись пейзажі за вікнами, почав час від часу зиркати назад. Кожного разу після того, як зиркне, нахилявся до дівчини і теж щось тихо говорив їй на вухо. А вже коли попереду був Пирятин, Клава знову відсунулася від Черненка.

Базар тут був справді величезний. Не обдурила донька Короля.

Біля синього критого павільйону вишикувалися в кілька рядів легкові машини. Трошки далі по трасі прилаштувалося кілька вантажівок. Водії та пасажири легковиків, розмістившись просто на капотах, задоволено молотили фірмову місцеву страву – тушковану в горщиках картоплю з м'ясом та грибами. Водії вантажівок поважно ходили між рядами із зовнішнього боку базару. Час від часу хтось заходив усередину, і за той короткий час, поки наші подорожні роздивлялися, що тут до чого, двоє дядьків вийшли звідти з покупками – величезним копченими лящами, пахощі від яких буквально наповнювали повітря і приємно лоскотали ніздрі.

Але як би не було цікаво стежити за всім цим бурхливим життям довкола смачної та доступної їжі, Максим усе ж більше цікавився їхньою випадковою попутницею. Хоча нічого особливого в її поведінці зараз не було. Вона якось дуже швидко подякувала Білану-старшому, який взяв із неї клятву більше ніколи не стрибати під машини, махнула хлопцям і зникла всередині критого павільйону. Погляд, яким її проводжав Денис, насторожив Максима. Причину настороженості він так і не зміг собі пояснити – просто йому ця вся колотнеча не дуже подобалася.

А далі почалося щось узагалі дивне: Денис раптом захотів їсти.

– Давайте спробуємо місцевої смаженої рибки! – подивився він на Білана-старшого, і вперше за весь час знайомства з Черненком, Максим вловив у його голосі щось подібне до благальних ноток. – Мені мама гроші дала, давайте поїмо!

– Та заспокойся ти зі своїми грішми! – зіграв праведне обурення Білан-старший. – Тепер я сам відчуваю, що тут якесь зачароване місце. Все так пахне, що в мене самого слина тече. Люди справді під Пирятином починають думати тільки про шлунок, і цей феномен, хлопчики, я неодмінно буду вивчати та досліджувати.

– Ти справді хочеш їсти? – підозріло глянув на приятеля Максим.

– Що такого? Ну, зголоднів чоловік. Навіть не рибку – цілого бика готовий зхарчити! Дайте мені бика! Навіть не бика – буйвола! – блазнювато закричав Денис. – Хочу стати чемпіоном України та світу з поїдання смажених буйволів!

Максим ніколи не помічав за шкільним чемпіоном акторських здібностей. А в тому, що зараз Черненко грав, причому грав старанно і досить успішно, у Максима сумнівів не було. Але для чого він це робить? Справді так хоче їсти, чи...

– Бика чи буйвола – то таке. Ти мене справді роздражнив, – визнав тим часом Білан-старший. – Піду гляну, чим там пригощають. Максиме, ти щось будеш?

– Тортик, – несподівано солодким голосом промовив той, дивлячись при цьому на Черненка. Тато, не відчувши жодної іронії, вирушив на кулінарну розвідку.

Щойно він відійшов, Денис відразу змінився. Обличчя стало серйозним, він злодійкувато глянув у різні боки, ступив до Максима впритул:

– Мовчи і слухай, – швидко заговорив він, чомусь стишуючи голос. – Ключі в машині лишилися?

– Для чого тобі ключі? Ти хочеш викрасти машину? – ляпнув Максим перше, що спало на гадку.

– Про викрадення ти в десятку лупиш.

– Нічого не розумію.

– Клаві потрібна наша допомога. Викрасти хочуть її.

– Хто?

– Дід Пихто! Звідки я знаю, хто! Вона так само не знає. Київська вона, наша... її насправді вже викрали, і тепер вона тікає від своїх викрадачів. Ну, що не зрозуміло?


    Ваша оценка произведения:

Популярные книги за неделю