355 500 произведений, 25 200 авторов.

Электронная библиотека книг » Євген Положій » Вежі мовчання » Текст книги (страница 4)
Вежі мовчання
  • Текст добавлен: 12 октября 2016, 05:49

Текст книги "Вежі мовчання"


Автор книги: Євген Положій



сообщить о нарушении

Текущая страница: 4 (всего у книги 11 страниц) [доступный отрывок для чтения: 5 страниц]

П'ЯТНИЦЯ. ДЕНЬ ЧЕТВЕРТИЙ

Який вчора був довгий день, подумав він. І скільки в нього влізло всього, чого іноді не влазить і в цілий тиждень! І в день, і в нього, Родіона. Тільки перелік напоїв, ужитих у Льва, міг залишити тіло у ліжку ще хвилин на п’ять.

Він прокинувся, як звичайно, о пів на сьому, ще одна багаторічна звичка, за яку він мав дякувати батькові. Але спочатку він згадав про Женю. Нічого не сталося. Жодних доторків, навіть жодних поцілунків, лише погляд у карі глибокі очі – і темна, глуха вода в них. Вона, як і минулого разу, завезла його на таксі до готелю – і поїхала. Він навіть не намагався чіплятися. Певне, на якийсь час він взагалі перестав про це думати, його бажання раптом перемістилися в іншу галактику, він раптом відчув абсолютно інший потяг – ні, цей потяг зовсім не виключав секс, навпаки, доповнював його… «Плачет сердце мое о тебе, мой цветок.» – згадав він пісню Льва і зовсім уже чітко усвідомив, що хоче бачити Євгенію негайно, просто зараз. Бачити, чути, відчувати – і ніколи від себе не відпускати. Схвильований таким безглуздим відкриттям, він швидко привів себе до тями, помилувався відображенням у дзеркалі й через сорок п’ять хвилин уже стояв на містку, звідки відкривався цей чудовий вид на вежу заводоуправління. Він трохи докоряв собі за вчорашню слабкість, але, зрештою, йому стало набагато легше, ніби він викинув із серця величезний вантаж. Ідучи до вежі й плануючи справи на сьогодні, він згадував, що говорив йому колись про алкоголь батько, який сам був інколи не проти добре прикластися до пляшки. «Розумієш, – казав старий Ус, – уживаючи алкоголь, ти переміщуєшся зовсім в іншу реальність. І все, що відбувається в оцій, де ти перебуваєш тверезим, бачиться трохи інакше. Тому й говорять, що п’яному море по коліно, і часто події, які у тверезому стані могли закінчитися трагічно – аварії, падіння в ями або з висоти тощо, – перетворюються в комічні. П’яним щастить! Це саме тому, що вони перебувають в іншій реальності. Але п’яних бійок це не стосується – там усі такі, однакові, тому й обертається часто різаниною й смертю, яка, до речі, по п’яні теж здається зовсім не страшною й іншою. У тій реальності жити краще, ну, або здається, що краще. А помирати – так само собою. Саме тому, я думаю, у нас стільки п’яниць. Це втеча в кращий світ!»

Що б не говорив з цього приводу батько, тікати в ілюзорні, хай і кращі, світи Рад не збирався. Йому цілком подобався цей, реальний, і тут він почувався дуже впевнено – це, безумовно, був його світ. Так, він жорстокий, але іншого немає, він чітко це розумів, немає й не буде, ні зараз, ні потім. Сьогодні він запланував багато справ. По-перше, потрібно будь-що-будь порозумітися з Хрінякою. По-друге, залагодити справу з газетою. По-третє, точніше, по-перше, прочитати електронну пошту від Івченка й зрозуміти, нарешті, що ж відбувається в холдингу і як справи в Дніпрі.

Юрій Олексійович Перетятько сьогодні виглядав веселіше звичайного. Певно, тяжкі міркування, що мучили останні кілька тижнів та зрештою знайшли своє вирішення у заяві про вихід на пенсію, покинули його, і ЮОП, наспівуючи пісеньку з кінофільму «Службовий роман» «У природы нет плохой погоды, каждая погода – благодать…», пив чай з вишневим варенням. У принципі, два тижні, що залишились, він міг сміло ледарювати. Нарешті він був упевнений, що Червоний Дон задовольнить його прохання, принаймні, Хріняка, цей товстий кнур-особіст, якого він терпіти не міг, такий результат гарантував на сто відсотків. Хріняка, як розумів Перетятько, мав свої резони – на цю посаду провести свою людину, але оскільки Юрію Олексійовичу тепер це було вже байдуже, то їхні інтереси перший і останній раз збіглися, і вони уклали перемир’я. Але нічого не робити на роботі, на якій він сорок років щодня, практично без лікарняних, робив усе, він апріорі не міг. Він дуже багато знав і ще про більше здогадувався, і йому подобався цей молодий, нехай і трохи чепуристий хлопець Родіон Ус, тому він хотів йому допомогти вискочити з пастки, в яку він міг потрапити, якщо той, звичайно, не злякається й захоче ризикнути. Ясна річ, напряму він допомагати не міг, але підказати, натякнути, підштовхнути – чому б і ні? Його кар’єра доходила до кінця, але свій вихід на пенсію він все ж таки бачив інакше. При всій своїй скромності йому хотілося якоїсь вдячності за вірне служіння, нехай тихого, але публічного «дякую». Однак він був розумною людиною і усвідомлював, що в цій ситуації добре вже те, що він встигне піти на заслужений відпочинок раніше, ніж усе тут завалиться з величезним скандалом. І йому зовсім не хотілося на схилі віку, щоб його поховали, образно, звісно, кажучи, під цими руїнами.

Ранковий діалог у них відбувся на загальні теми.

– Вся проблема в тому, що тут, у цій країні, дуже мало людей здорового глузду, – дидактично, як завжди, майже декламував Юрій Олексійович. – Розумієте? У повному розумінні цих слів. Здоровий глузд – це основа всіх основ. Він гармонійно містить у собі й почуття міри, що не дає переступити певну межу, й інтуїцію, що іноді допомагає приймати правильні рішення, й інші корисні якості. Але ж здоровий глузд не береться нізвідки! Людині перед тим, як прийняти рішення, крім свого особистого, набутого досвіду, потрібно завжди на щось спиратися. На якісь базові цінності, які превалюють у суспільстві. А якщо людина, наприклад, обманює чи краде і не бачить у цьому нічого ганебного, більше того, суспільство її не засуджує, то на що ж їй спиратися? На порожнечу? Порожнеча не може бути джерелом здорового глузду. Ніколи!

Потім вони довго завзято обговорювали позов до газети, кілька разів перечитували статтю – Родіон ніяк не міг позбутися думки, що її написала Женя, – прикидали і так і сяк, як можна побудувати діалог з керівництвом видання. Зрештою, вони дійшли висновку, що нема чого вигадувати велосипед, а потрібно тупо дати грошей, не вимагаючи спростування. «Потрібно говорити про уточнення, усього лише про уточнення – маленьким, непомітним шрифтом, це і їм сподобається, і Червоного Дона задовольнить!» – запевняв Перетятько, і, певне, мав рацію. «Так будуть і кози ситими, і ностри цілими», – жартував старий юрист.

Родіон, чесно кажучи, дивувався: цілком невинна стаття, досить інформативна, наведені навіть усі потрібні на такий випадок коментарі. Але Червоний Дон причепився до фрази про митний пункт перепустки, що був розташований – тут Родіон і справді здивувався – безпосередньо на території заводу, що, на думку журналістки, могло привести до неконтрольованого переміщення вантажів за кордон. Так, це нічим не підкріплене журналістське припущення, та на нього можна не звертати уваги, жодних наслідків воно не спричинило. Чому ж Дон так сполошився? А взагалі стаття присвячена приватизації науково-дослідного інституту, що перебував у державній власності, і лише торік Фонд держмайна вивів цей об’єкт з реєстру заборонених для приватизації. Але все – тільки за фактами, нічого зайвого у статті він не побачив, Рад навіть із задоволенням відзначив, що профпридатність у Євгенії на рівні.

– А що це за науково-дослідний інститут? – поцікавився він у Перетятька.

– О, – відповів той, – це дуже цікавий науково-дослідний інститут! У його архівах зберігаються всі креслення й розробки, там весь завод майже від перших цехів – як на долоні! Більше того, його конструктори й досі розробляють усе обладнання і продукцію для нашого підприємства. Звичайно ж, коли інститут перебував у держвласності, десятиріччями складалися одні відносини, а зараз, коли його приватизував Донець, – зовсім інші. Й гроші інші там люди отримують, значно менші. Багато хто звільнився, найкращі інженери, звичайно ж, роз’їхалися. Але головне, Червоний Дон одержав доступ до архіву. Маючи креслення, за два роки точно такий завод можна побудувати в будь-якій країні світу!

– Тобто? В якому сенсі?

– У здоровому сенсі, Родіоне Костянтиновичу. У здоровому сенсі цих слів!

Про існування НДІ Рад нічого не знав, науково-дослідний інститут, як не дивно, не входив до холдингу. У статті Женя також писала, що НДІ приватизували позаторік, відразу після виборів. Між рядків напівнатяком прослизнуло, що в цьому процесі Червоному Дону, за те, що він не заважав виборчій кампанії на підприємстві й у місті, допоміг секретаріат президента. Історія, якщо все скласти докупи, виходила прецікава!

Вони підготували документи, і Родіон вже зовсім зібрався йти в редакцію, як немічним тракторцем заторохтів телефон. Перетятько, зробивши великі очі, сказав: «Це вас» – і дав йому слухавку.

– Це Родіоша-Акордіоша? А це Марійка Донець, хто не злякався, тому кінець! – веселий дитячий голос буквально дзвенів у кабінеті.

– Привіт, моя маленька принцесо! Звідки ти довідалася номер мого телефону?

– Ти такий великий і відомий чарівник із країни Оз, а такий дурненький! Ну, як я можу його не знати?!

Дійсно, подумав Рад, ця дівчинка може знати тут усе, навіть марки насосів, експортовані до Ірану, він би нічому не здивувався.

– Як твої успіхи в житті, принцесо?

– Дуже добре. Я тебе намалювала. І ти негайно повинен прийти подивитися на мій малюнок!

– Але, принцесо, я зараз не можу, мені потрібно йти…

– Ти не Родіон-Акордеон, ти Родіошка-Гармошка, маленька сошка – велика ложка! Ну, будь ласочка, – раптом запхикала Марійка, – будь ласочка, хоча б на хвилиночку. Мені так нудно!

– Ну, добре. Тільки на хвилиночку! Обіцяєш?

Він швидко піднявся у вежу, гадаючи, чи сама у своїй кімнаті дівчинка, чи там є нянька й охоронець, чого б дуже не хотілося.

Принцеса сиділа за столом і розглядала себе в дзеркалі.

– Дивися, – сказала вона, смикаючи коси, – от який ти гарний!

Радик узяв малюнок. Кінь вийшов досить схожим, а от вершник виглядав не дуже. Але це був король, причому Білий король, Родіон це чітко зрозумів, хоча ніяких підписів і пояснень під малюнком він не побачив, із щитом в одній руці й списом – у другій. Вершник разом із конем стрибали вгору, до високої вежі, з маленького заґратованого віконця якої визирала дівчинка з кісками.

– А що це означає? – запитав він.

– Ти сьогодні дуже нездогадливий. Це – кінь, а це ти на коні. Ти – Принц, що повинен врятувати принцесу, яку старий злий Чаклун ув’язнив у Вежу. Що не зрозуміло?! – Марійка від здивування навіть розвела руками. – Так у всіх казках буває!

– А й справді, – промурмотав Рад, – усе зрозуміло, як божий день. Ти – принцеса, виходить, я – принц.

– Так, ти принц! І коли ти мене врятуєш і одружишся зі мною, то станеш королем!

– Та тобі ж ще підрости трішки треба, таким маленьким принцесам заміж не можна!

– Нічого, я почекаю.

Візит у редакцію пройшов набагато простіше, ніж передбачалося. Хіба що складно було витерпіти до кінця сорокахвилинне буботіння редактора про свободу слова й права особистості на інформацію. Втім, він не докоряв цьому високому чоловіку зі світлою бородою за нудний монолог. Зрештою, такі промови – його хліб, хіба що бубоніти бажано якось більш зрозуміло – швидше грошей дадуть. У результаті вони зійшлися на компромісному варіанті: не спростування, а уточнення, плюс договір на надання інформаційних послуг на три найближчих місяці. «Усього десять тисяч. На відміну від забурілих столичних газет. І нехай мені Хріняка хоч щось там ще хрокне!» – задоволено подумав Родіон. Угода була не стільки блискуча сама по собі, скільки скидала з підприємства одну маленьку, але дуже неприємну проблему в загальній непростій ситуації.

Жені в редакції він не побачив і нічого про неї, щоб не викликати підозри, не запитував. Її номер уперто відповідав, що абонент перебуває поза зоною досяжності, і це Рада страшенно дратувало. Мовчав і Хріняка, який зараз був особливо потрібний – уже час розставити деякі крапки над деякими літерами, навіть над якими крапки не передбачені.

Удень центр міста виглядав ще привабливіше. Родіону сподобалося, що на двох головних вулицях збережено три церкви. Хоч як би ставився він до релігії, дивитися на красиві споруди церков йому завжди подобалося. Особливо запам’яталася Родіону не та, велика, з позолоченими банями, а маленька, в кінці вулиці, із зеленими маківками. Витончені лінії бароко гармонійно вписувалися в пейзаж, точніше, це весь пейзаж був у них гармонійно вписаний – зеленоверха споруда виглядала набагато старшою і ніж інші будинки, і ніж здавалося самі хмаринки, які спокуто бігли яскраво-блакитним жовтневим небом, а прозоре повітря й жовто-червона акварель кленів лише підкреслювали древні витончені контури. Він довго на неї дивився, аж доти, поки не заболіли очі і йому не примарилося, як ця невибаглива, але вишукана церква кожного нового ранку просинається і мудро озирається навкруги, дивуючись новому жорстокому світу людей без Бога.

З прострації його висмикнув дзвінок мобільного, але це виявився не НІХ, а якийсь незнайомий номер.

Дідько, подумав Рад, тільки цього не вистачало. Як з’ясувалося, коли він узяв слухавку, йому дійсно не вистачало тільки цього.

– Це Веніамін Островський, депутат. Ми з вами бачилися вчора ввечері в кафе, пам’ятаєте? За певних обставин.

Радик пам’ятав і обставини, і Веню.

– Треба зустрітись, – провадив той, – переговорити. Буквально ненадовго. Ви зараз не в центрі випадково?

Розмова вийшла прецікава. Спочатку Островський ходив колами, запевняв і прохав щодо дитсадка, через який у міста і заводу вже більше трьох років тривав судовий спір. Ясна річ, що мова там ішла не стільки про будівлі, скільки про землю, Рад добре пам’ятав цю справу. Завод її виграв би точно, але не скоро. Тож витягти ще й цю скабку перед зустріччю із Хрінякою Рад би не відмовився.

– Але, – сказав Веня, – ми готові поступитися – згоду мера я вам гарантую, тільки якщо ви нам допоможете.

Радику це було дуже знайомо, і чогось подібного він чекав із самого початку розмови.

– У вас зараз там проблеми, – вів далі Веня. – Служба на вас кидається, як голодний пес на кістку, і таке інше… Однак рано чи пізно все минеться, з вашими-то можливостями, і все повернеться у спокійне русло. Коротше, у нас є прохання. – Він трохи помовчав, допиваючи капучино. – Там по справі один чоловічок проходить, Ігорьок Букреєв. Це мій кориш. Нам би дуже хотілося, щоб по закінченні бойових дій він залишився на своїй посаді. Його провини в тому, що відбулося, немає, ви ж самі розумієте, він людина не велика. Не маленька, але й не велика. Вам із Червоним Доном ще воювати й воювати, – тут Родіон ще раз подивувався такій поінформованості Вені, – а нам жити тут треба. І жити, зрозумійте, добре. Зможете забезпечити?

Родіон знизав плечима. Прохання явно не за адресою, він нічого не вирішував і не міг вирішувати в кадрових питаннях заводу, ні з Доном, ні за його відсутності. Тому напевно у такий спосіб його просто просили про прямий вихід на керівництво.

– Наскільки я розумію, вашого друга зараз у країні немає. А коли він повернеться, ви хочете зустрітися з моїм начальством?

Веня радісно кивнув головою.

– Він незабаром приїде. Буквально днями. Ми хотіли б мати ваші рекомендації, заручитися вашою, так би мовити, підтримкою перед зустріччю в Києві.

– Навіть не знаю, що вам зараз сказати. Хоч би як там сталося, навряд чи я зможу швидко допомогти. У ліпшому випадку до Києва я потраплю наступного тижня. Дуже багато роботи.

– Розумію. Я тут для вас дещо приготував із особистих архівів, – заторохтів раптом скоромовкою Веня, – щоб вам краще працювалося. Візьміть, – він простягнув досить об’ємисту папку. – Це вас ні до чого не зобов’язує. Почитайте, мені здається, що вам сподобається.

Родіон байдуже сунув папку в портфель. В офісі у нього назбиралося вже десятків два таких «дуже важливих папок із секретною інформацією» з різних міст. Безумовно, іноді там траплялися цінні відомості, але, як правило, це були купи нікому не цікавих слів.

– Не можу нічого обіцяти, – сказав він. – Якщо не заперечуєте, Веніаміне Семеновичу, давайте зробимо так: я на вихідних прочитаю, а в понеділок вам зателефоную. Адже від мене й справді мало що залежить.

– Вам так здається, Родіоне Костянтиновичу! З кожним днем від вас залежатиме все більше і більше. Тож я чекатиму…

Родіон нервував і дуже хотів піти – на зв’язку вже третій раз з’являвся Хріняка, причому дзвонив наполегливо й довго, але говорити з ним при Вені він не хотів. До того ж, нехай понервує трохи, старий кабан, наступного разу слухавку підніматиме!

Нарешті, Веня попрощався і на диво стрімко потяг свою товсту дупу в бік зеленоверхої церкви, під якою він лишив свій джип, і Рад зміг спокійно набрати номер НІХа.

– Родіоне Костянтиновичу, ну де ви пропали?! Терміново їдьте до мене! – незвично грубо гаркнув Хріняка. – У нас тут НП!

Ну й нахабний тип, подумав Рад. Сволота. Сам цілий день слухавку не брав, а тепер репетує! Яка ще може статися НП після всього, що він дізнався про контрабанду?! Завод підірвали, чи що? Тьху!

Хріняка сидів скуйовджений, спітнілий і переляканий. Його обличчя, яке залежно від настрою господаря змінювалося вже звично для Рада від спілої дині до висохлої сливи й навпаки, зараз було дуже схоже на розчавлений недбайливим піонером колгоспний помідор.

– Ольга Іванівна Єфремова, заступник Букреєва із зовнішньої економіки, сьогодні вранці впала в кому. Я цілий день у лікарні просидів. У Київ везти не можна, викликали фахівців сюди, та що там й казати, намучився! – гаряче заговорив він. – Розумієте, яке лихо! У неї ж діти, двоє, молодша дівчинка – ще школярка, навіть не знаю, що робити! Ви нам через Київ нічим допомогти не можете? Може, є якісь знайомі лікарі? Напевно ж є!

Він виглядав жалібно, незвично сентиментально, і в Родіона відразу пропав бойовий дух. Справді, НІХ цілий день боровся за життя людини, а він тут зі своїми проблемами. Втім, проблеми безпосередньо стосувалися справи, і вирішувати їх потрібно негайно, тому,

незважаючи на ситуацію, він все-таки вирішив задати кілька питань, не торкаючись обшуку у своєму кабінеті й інших непорозумінь, які на тлі проблем із здоров’ям людини здавалися незначними дрібницями.

– А зараз як її стан? – поцікавився він обережно. Рад не мав ніяких зв’язків у світі медицини, не знав особисто жодного лікаря. Він ніколи не хворів, навіть грипом, тому знайомитись ближче з «убивцями в білих халатах», як називав лікарів його батько, не виникало ніякої потреби. «Тримайся подалі від лікарів, – радив старий Ус, – здоровішим будеш!» І мав, як завжди, рацію, хоча сам свого ж принципу і не дотримувався.

– Трохи краще. Головне – ніч пережити, а там має полегшати. – Хріняка дістав хустинку й витер піт із чола. – А я думав, ви – людина столична, може, чимось зарадите. Пробачте мені за грубість, але перенервував сьогодні страшенно, от і зірвався!

– Та нічого, буває, це ж із кожним може трапитися. Назаре Івановичу, можна питання по справі?

Хріняка втомлено відкинувся в кріслі й махнув рукою. Він здавався дуже добрим, дуже домашнім, неофіційним, рідним і комфортним. Задавати погані запитання зовсім не хотілося.

– Ви згадали вчора про кримінальну справу, через яку СБУ вилучило документи. Але мені стало відомо, що цю справу порушено вже два тижні тому. Чому ви не повідомили мені одразу?

– Ех, Родіоне Костянтиновичу, Родіоне Костянтиновичу! Молодий ви ще! – Хріняка по-батьківськи гірко посміхнувся. – Ви з яким завданням до нас приїхали?

– Проінспектувати всі юридичні документи: договори, судові позови, контракти.

– От! І коли ми з вами зустрічалися, всі вони лежали на своїх місцях, і знати про кримінальну справу вам було зовсім необов’язково. Адже цим у вас займаються зовсім інші люди?

Дійсно, це так. Родіон змушений був визнати, що Хріняка говорить правду.

– А от коли документи у нас вилучили, я вам про це відразу повідомив, пригадуєте? Так, у нас не залишилося навіть копій, але за це ми Перетятька покараємо окремо.

Радик спочатку хотів заперечити щодо старого юриста, адже всі зовнішньоекономічні договори зберігалися зовсім в іншому відділі, але промовчав. Навіщо?

– На цю хвилину, – провадив НІХ, – у вас уже зовсім інший статус і зовсім інші повноваження, але мені про це з Києва повідомили тільки зараз (Рад знову подумки чортихнувся й прокляв холдинг за недбалість), тому тепер я триматиму вас у курсі справи. А то ви, – тут Хріняка широко посміхнувся й знову перетворився у спілу диню, – мабуть, казна-що вже про старого солдата подумали, зізнавайтеся?

Родіон зніяковіло втупився у підлогу – подумав, що правда, то правда.

– Ви не хвилюйтесь, ми працюємо! Я і в СБУ вже їздив, і з прокурором переговорив. Дурниці це все, виліземо на берег, навіть ніжок не замочимо. А що у вас цікавого?

Радик, як перед начальством, відзвітував перед НІХом про успішне вирішення питання з газетою, не забувши підкреслити, що стратегію перемовин розробив Перетятько.

– А ви його не вигороджуйте так, Родіоне Костянтиновичу, він однак на пенсію зібрався. Тож сміливо записуйте собі до активу цю справу!

Рад подумки подякував НІХу, який насправді виявився нормальним мужиком, за черговий класний віст для свого звіту в холдинг.

– Там на мене ще одна людина виходила, Веніамін Островський, депутат міськради. Пропонував вирішити на нашу користь одне питання, по дитячому садку… Обіцяв, що мер усе підпише.

Хріняка спохмурився.

– Ви зустрічалися?

– Так, нещодавно.

– І що пропонує?

– Так, нічого суттєвого… – І тут Рад із жахом зрозумів, що спіймався на вудку особіста і програв, як пацан. Він не міг, не мав права розповідати, що від нього хотів Островський, це стосувалося виключно холдингу, але аж ніяк – не керівництва заводу, і тому йому зараз будь-що потрібно рятувати ситуацію і щось вигадувати. – Грошей! – видихнув він. – Двадцять тисяч доларів!

– Грошей? Щось дешево він вас купляє! Для нього це копійки, та земля в десять разів дорожче коштує! – Хріняка здивовано і сумно дивився на нього: мовляв, ай-ай-ай, хлопче, я до тебе всією душею, як до сина, а ти мені – брехати?!

– Ну, і просив про зустріч із керівництвом холдингу, – у повному відчаї під такою психологічною атакою остаточно капітулював Рад, – якнайшвидше. Але я нічого не обіцяв!

– А от це добре! Островський – дуже небезпечна людина, з ним не можна мати справу. Він же з цих, із сявок зборівських! Босота! Його до добропорядних людей на гарматний постріл підпускати не можна! Бережи мундир новим, а честь – молодим!

– А що з цього приводу думає Матвій Степанович?

– Матвій Степанович із цього приводу нічого не думає, тому що уже другий день перебуває у відрядженні в Середній Азії. Йому не до вас і вашого дитячого садка, – тут Родіон почервонів, відчувши на мить мізерність своїх спонукань і бажань, – він про завод повинен піклуватися! Тільки у середу назад вилітає. У нас на підприємстві свій літак, так що швидко…

Родіон тягся додому, як побитий пес. День, що так добре починався, у підсумку приніс йому безліч проблем і розчарувань. Він кілька разів підряд набирав Женю,

але абонент був, як і раніше, недосяжний. Він навіть подзвонив у редакцію, але там сказали, що Чудеса у відрядженні. Ч-чорт. Ч-чорт-ч-чорт-чорт!!! На вулиці вже зовсім стемніло, але ліхтарі, очевидно з метою економії коштів, цього вечора горіли тільки по один бік дороги до мосту.

Приблизно в цей же час недалеко від міського парку відпочинку, на пустирі, названому в народі за сюрреалістичний пейзаж Хіросімою, два невисоких чоловіки в масках і темних спортивних костюмах спритно в’язали мотузки. Предметом їхніх турбот було тіло, яке вони акуратно дістали із грубого брезентового мішка, втягли в одну із семи високих веж і поклали на траву в самому центрі. Міцно прив’язавши мотузки за руки і ноги небіжчика, вони закинули кінцівки на горловину, і самі, використовуючи нерівності поверхні й арматуру, легко піднялися по напівкруглій бетонній стіні нагору. Все це вони робили швидко, безшумно, немов клопотали вдома на кухні, а поруч спала маленька дитина. Сівши на край, перший потягнув мотузки на себе, і, відмірявши потрібну відстань, міцно закріпив спочатку один, потім, натягнувши до краю, й другий кінець за іржаві штирі. Тіло внизу, підтягнуте догори в такий спосіб тільки за руки, стало схоже на великого кажана – небіжчик, одягнений у сіре широке пальто, немов розправив крила, готуючись до далекого перельоту. Оцінивши диспозицію тіла як схвальну, зловмисники перемістилися на протилежний бік окружності вежі й синхронно потягнули два інші кінці мотузок на себе – тіло здійнялося й завмерло в самому центрі горловини паралельно землі. Вони надійно закріпили мотузки за арматуру, перевірили на міцність вузли і залишилися вдоволеними своєю роботою – небіжчик висів, натягнутий, як струна, і, напевно, міг би дзвеніти, якщо б захотів. Справу було зроблено. Розкидавши усередині й навколо якусь речовину, певно, для того, щоб збити собак зі сліду, обоє швидкими короткими перебіжками рушили до річки, де на них давно чекали. Вони лягли на дно човна, і людина, замаскована під рибалку, не поспішаючи, погребла униз за течією.

Вранці першими, хто помітив мертве тіло, були круки. Гидко каркаючи, чорна зграя повільно закружляла над вежею, радіючи незвичному сніданку. Ґвалт від птахів стояв такий, наче у воронячому царстві сталася революція. Нарешті, визначившись із порядком приймання їжі, двоє круків спустилися на труп. Зручно всівшись на грудях, один із птахів уважно оглянув здобич, шукаючи м’ясисте місце, але на вільних від одягу ділянках тіла нічого привабливого й примітного, за винятком невеликої наколки ІБ на зап’ястку й тонкої бузкової смужки на шиї, птах не виявив. Тому ворон, як і тисячі його родичів понині, вирішив почати з очей – розплющених, трохи вирячкуватих, у зіницях яких застиг жах. Птах бадьоро каркнув, прицілився – і клюнув, чим викликав неймовірний захват усіх своїх родичів, які продовжували нетерпляче кружляти над вежею. Сніданок урочисто почався.

Те, що відкрилося Родіону ввечері, під час читання документів, змусило його жахнутися. Мабуть, він багато б чого віддав, щоб опинитися зараз у зовсім іншому місці й, бажано, зовсім на іншій роботі. Він проклинав це місто і цей завод, але найбільше він проклинав Веніаміна Островського, однак відірватися від читання не міг.

«Кримінальна справа № 199.

9 жовтня 200… р. на підставі КПК України співробітниками УСБУ в (…) області затримана співробітниця ВАТ „ВО ім. Кибальчича“ Ольга Єфремова за підозрою у скоєнні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 201 (контрабанда) і ч. 1 ст. 333 (незаконний вивіз за межі України обладнання, технологій для створення зброї, спеціальної техніки) КК України. Вона підозрюється у тому, що за допомогою підроблених документів намагалася перемістити через кордон України до Російськой Федерації виймальну частину насоса ГЦН-195М, приховавши її від митного контролю й прикордонних служб. 11 жовтня 200… р. Ользі Єфремовій висунуто обвинувачення за вищевказаними статтями і з подачі слідчого відділу УСБУ в (…) області районним судом м. (…) обрано превентивний захід – утримання під вартою. 15 жовтня 200… р. рішенням апеляційного суду (…) області превентивний захід щодо Ольги Єфремової залишено в силі. 17 жовтня Ольгу Єфремову госпіталізовано до центральної міської лікарні у зв’язку зі станом здоров’я, який різко погіршився».

Родіону стало важко дихати: уявити, що всього-навсього заступник відділу зовнішеконому Ольга Єфремова могла самостійно продумати й здійснити операцію, у ході якої неминуче були задіяні десятки людей, здавалося неможливим. Виймальна частина насоса – це вам не кілограм цвяхів, і її несанкціоноване зникнення неминуче спричинило б звернення до правоохоронних органів і внутрішнє розслідування. Очевидно, що із заводу виймальна частина насоса вийшла легально, і напевно існують відповідні документи, підписані високими посадовими особами. Тепер йому стало зрозуміло, що і чому приховували від нього увесь цей час. І хто приховував?! Звичайно ж, Хріняка! Тут його, нарешті, осяяло – і особіст із милого добродушного товстуна миттєво перетворився в агресивного кнура – не Хріняка він, ні, а Хрін Яка! Тобто не кумедний, незграбний і сентиментальний, м’який і пухнастий, а міцний, хитрий і підступний! Він не спіла диня, ні, не розчавлений помідор і не висохла слива, він – міцний хрін! Господи, в яку ж халепу він потрапив сьогодні ввечері! Це відкриття викликало у Родіона спочатку глибоке розчарування, а потім – неймовірну лють.

Але це виявилося ще далеко не все. Він із жахом прочитав копію листа Червоного Дона до прем’єр-міністра.

«…Вам добре відомо, як важко машинобудівна продукція України завойовує ринки, і ті успіхи, які вже є, повинні б підтримуватися державою. На жаль, цього не відбувається. Усіляко гальмується Службою експортного контролю оформлення дозволу на проведення переговорів з нашими закордонними партнерами з насосного обладнання, що помилково кваліфікується як обладнання подвійного призначення. Та всі міркування щодо його можливого використання для виробництва зброї масового знищення свідчать про недостатню кваліфікацію тих, хто про це заявляє. Переконливо прошу Вас дати доручення Мінекономіки, Мінпаленерго, Мінпромполітики та СБУ уважно проаналізувати ситуацію, що склалася, і сприяти розвитку експорту нашої машинобудівної продукції…»

Що-що, а це Радик знав, як абетку, – для експорту виймальної частини насоса ГЦН-195М із 1996 року дійсно необхідний дозвіл Державної служби експортного контролю. І, судячи з усього, такого дозволу завод не мав. Однак вантаж подвійного призначення кордон перетнув – і про це знало все керівництво підприємства. Вантаж подвійного призначення – дуже цікава річ. Обладнання, яке з однаковим успіхом може збагачувати уран і на атомній електростанції й на військовому заводі у процесі виробництва ядерної зброї. Для експорту такого обладнання розроблено спеціальну систему контролю, потрібен дозвіл не тільки СБУ, але й Кабміну. Словом, це дуже серйозно, настільки серйозно, що Рад навіть спочатку не повірив, що таке може відбуватися. І тому зараз йому дуже хотілося вірити в те, що все це – підробка, фальшивка, що, з огляду на джерело інформації – Веню Островського, – видавалося цілком можливим.

На дні папки, заповненої паперами, він знайшов конверт, у якому лежало п’ять тисяч доларів. Ні секунди не сумніваючись, він поклав їх собі в портфель, вважаючи, що це досить помірна плата за його нервові клітини, які було вбито перенапруженням під час читання документів.

Телефон уже хвилин п’ять підморгував зеленим вогником, сигналізуючи, що прийшло смс, але доторкатися ні до чого, крім своєї голови, Родіону не хотілося. Він сидів, уткнувшись обличчям в долоні, немов шукаючи порятунку в цій маленькій штучній темряві. Якби не ситуація в Дніпропетровську, де, як писав в електронці Івченко, спецгрупа застрягла днів на три, а то й більше, якби не смерть батька, якби, якби, якби! Якби не Женя. Словом, він не міг поїхати. І розумів, що дні, які залишилися йому тут, будуть, напевно, вкрай важкими й не схожими ні на один день з усього його попереднього життя. Дивно, подумав він, смерть батька тут явно ні до чого, однак я так звик подумки посилатися на неї, виправдуючись у слабостях і недоліках, що вже ніяк не можу викреслити цю обставину зі списку нездоланних…


    Ваша оценка произведения:

Популярные книги за неделю