Текст книги "Катастрофа в раю."
Автор книги: Вильям Лигостов
Жанр:
Разное
сообщить о нарушении
Текущая страница: 5 (всего у книги 6 страниц)
У палаті на стільці біля ліжка сиділа моя кібертонка. Вона встала і допомогла роботам-санітарам перекласти мене з каталки на ліжко. Санітари вийшли.
– Ну от, любчику, а ти боявся...
Я не міг не поділитися своїми враженнями-тут справді чудодійні лікарі! Чи не оволоділи вони секретом цілющої води? Ліг на стіл трупом, а... Кібертонка усміхнулась.
– Та ти ж, любчику, після операції спав... Дуже довго спав... День і ніч, іще день і ніч, іще... Я сиділа біля тебе.
Он воно що... Допіру лікарі, виходить, перевіряли якість своєї роботи. Але все одно молодці!
– Привіт тобі від Ерудита. Він передав для тебе щось... ну, не знаю... Там, у коридорі, стоїть.
Кінокамера! Ось вона, жіноча самовідданість і самопожертва. Звичайнісінька змова, примітивна інтрига! Але стривай... Якщо Ерудит і вдався до її послуг, то вона нічого не знає. Вона не підступна, чинить від чистого серця. Та й, зрештою, це, мабуть, єдиний вихід із становища... З кібертонцями, сам же переконався, умовитися про щось неможливо. Поїду з роботами, капсулу заберу. А прибудуть наші, видно буде... Гуртом щось зметикуємо.
– Ти ще не придумав для мене імені? – Щоб мене грім побив, у її очах світилась непідробна щирість, готовність любити і скорятися.
– Ще не придумав, та це не так складно. Яке ж ім’я тобі дати? Стривай! Я зустрів тебе в раю, ти з раю – тож чому б тобі не зватись Раєю? Рая, Раїса...
– Ра-ї-са... – її довгі віг затріпотіли. – Ра-ї-са! Гарно як. А тебе ж як називати?
– Григорієм. Гри-го-рій.
Щойно охрещена кібертонка повторила кілька разів моє ім’я й щасливо засміялася. Засміялася без видимої на те причини, безневинним сміхом дитини.
Щось та відбулося з нею. Якісь незрозумілі зрушення психіки... Дивно тільки, що спричинився до цього я. На Землі ж не викликав у жінок не те що психічних зрушень, а й просто уваги. Хоч у космосі вибився в мужчини!
Наша розмова, а надто Раїн сміх привернули увагу персоналу лікарні; В двері постукали, увійшов хірург. Він низенько вклонився і; поборовши ніяковість, зауважив:
– Після операції, мої володарі, треба поводитися спокійно. Як не прикро, а присутність прекрасної володарки... м-м... як вам сказати... небажана.
Раїса капризно скривила губи, але я очима дав зрозуміти їй: треба скоритись. Вона слухняно підвелася з стільця,
– До побачення, Гришо, до скорої зустрічі, любчику!
– Ось що, мій володарю, – м’яко й ніби виправдовуючись, мовив хірург. – У мене до вас прохання. Підіть, будь ласка, нам назустріч. В ім’я науки, в ім’я прогресу! Будемо дуже вдячні...
Хотів зупинити його. Це ж я мушу дякувати. Безумовно ж, виконаю будь-яке його прохання. Та вчасно примусив себе стриматися – необхідно вдавати кібертонця...
– Дуже прошу вас від імені всього персоналу...
– Ну, викладайте, що там у вас, а то розвели теревені, – скорчив якнайсуворішу гримасу.
– Ми просимо дозволу поставити у вашій палаті ще одне ліжко. На ньому лежатиме пацієнт... Ні, ні, він вам зовсім не заважатиме.
Ну й дивак! Яка довга і дипломатична передмова до отакісінької дрібниці. Палата простора... Та й удвох все-таки веселіше. Я чоловік компанійський, не звик до самоти. Безумовно ж, згоден. Тільки до чого тут інтереси науки і прогрес? Для годиться трохи помовчав і пробурчав:
– Навіщо мені ці утиски?.. Я маю право на окрему палату, як і кожен володар...
– Маєте, аякже, маєте, – зігнувся вдвоє шеф, – але цей випадок екстраординарний. Ми не зверталися б до вас, якби не винятково цікаві наукові потреби. Я не хочу вдаватися до роз’яснень, аби не втомлювати вас. Я лише повторюю: моє прохання продиктоване високими міркуваннями... Дозвольте, дуже прошу вас, мій володарю...
– Ну, що ж, коли вже так просите...
Хірург ще довго сипав словами вдячності. Невдовзі санітари внесли в палату ліжко. На ньому щось лежало. Що саме – не розбереш, бо прикрите простирадлом. Виглядав з-під простирадла тільки шнур, що вів до апарата, схожого на звичайні радіонавушники. Санітари прилаштували мені їх до голови. Прислухався: навушники німують. Не радіо. Що ж воно таке, не хотілося сушити голову. Після вечері міцно заснув.
На світанні прокинувся в доброму гуморі. Відчував себе так, ніби з курорту щойно повернувся, а не з операційної. От тільки ці навушники для чого. І сусіда... Глянув на ліжко – простирадло так і лежить нерухомо. В голову заповзла невесела думка – чи не підкинули вони мені небіжчика? Я намагався відігнати безглузде припущення, але воно знову і знову вперто лізло в голову. Я поворушив ногами, руками, обережно сів на ліжку. Може, спробувати встати? Адже нічогісінько ніде не болить, не тривожить. Обережно опустив ноги на килим, встав. Нормально. По-моєму, хоч сьогодні можна будь з ким бігати наввипередки. Все на місці, серце працює, як добре відрегульований мотор.
Потихеньку підійшов до сусіднього ліжка і, затамувавши подих, торкнув рукою накритого простирадлом пацієнта. Ну, звичайно ж! Тверде, закостеніле тіло. Що за ідіотські жарти? І я спав поруч з мертвяком? Жах!
Але не встиг як слід перелякатися – пацієнт заворушився. Він відкинув край простирадла, і я побачив... Кого б ви думали? Себе! Жодного сумніву не могло бути. Це моя голова... Така ж лисина пиріжком, такі ж вицвілі брови... І ця ідіотська родимка на підборідді, яку давно вже слід було ліквідувати, та все якось не мав часу забігти в косметичний кабінет.
Я кліпав очима, ніяк не міг отямитись. Нарешті поборов оціпеніння й хрипло видихнув:
– Здоровенькі були!
– Здоровенькі були! – точно таким же голосом відповіли мені.
Може, то просто луна? Але ж ні – він відкривав рот.
– Хто ви такі, дозволю собі запитати?
– Грицько Халепа.
Як вам подобається цей нахабний самозванець?! Я ніколи не посідав високих постів, ніколи й гадки не мав, що у мене з’явиться двійник.
– Можливо, ви трішки переборщили. Вимушений уточнити: Грицько Халепа – це я.
– І я.
– Хм... Різні збіги трапляються. Але у мене ніколи не було ні братів, ні сестер. Отже, ви не можете бути моїм близнюком. Очевидно, ви просто однофамілець.
– Я – Грицько Халепа.
– Фоторепортер?
– Так точно!
– Національність?
– Українець.
– Соціальне походження?
– Службовець. Член Спілки журналістів.
– Одружені?
– Так точно. Дітей не маю і...
– Ну, годі! Як ви сюди потрапили?
– Бачите, виною тому моя надмірна цікавість. Я тренувався в рятівній капсулі і незчувся, як стартував. Тепер доведеться чекати, поки прибудуть наші...
Надто дивовижний збіг анкетних даних. Я збентежено мовчав, боячись, що й на всі інші запитання матиму подібні відповіді. Тим часом сусіда встав, пройшовся поволеньки по килиму і – диво та й годі! -почав робити ранкову фіззарядку. Я сам тільки-но мав намір розім’ятися, але тепер доведеться чекати, поки цей тип звільнить місце. Шнур, що тягнувся від нього до мене, заважав йому. Він відключився від мене.
Я підскочив до стіни, увімкнув світло. Он воно що! Самозванець хоч і дуже схожий на мене, але все-таки несправжній. Зліплений з штучних матеріалів. Робот. Що ж, не було в мене братів, хай хоч такий близнюк буде. Але навіщо він потрібен хірургові, місцевій науці?
“Закодуйте основні характеристики... сформуємо діючу модель”, – пригадалися слова ескулапа. Ясно. Майже ясно... Вирішили змоделювати мене, обезсмертити в ім’я науки...
Близнюк тим часом кінчив фіззарядку, увіткнув штепсель під пахву і вмостився на ліжку.
– Навіщо підключаєшся до мене?
– Справа в тому, що я – ще не зовсім ти, а тільки в основному, в найголовнішому. Скажімо, ще не знаю, кому маю симпатизувати – блондинкам чи брюнеткам, яким стравам віддавати перевагу. Ще не все ясно в біографії... Треба з’ясувати.
– І довго будеш з’ясовувати?
– Не хвилюйся. Сподіваюсь, назавтра буду точнісінькою твоєю копією.
Знизав плечима, побажав йому успіху. Почався ранковий обхід. В супроводі двох асистентів до палати завітав хірург.
– Як себе почуваєте, мій володарю? – з завченою люб’язністю звернувся до мене.
Не встиг і рота відкрити, як близнюк вже відрапортував:
– Чудово, шефе.
Я порадив йому не лізти поперед батька в пекло. Як-не-як, він тільки копія, та й то ще не зовсім точна.
– Вас не бентежить присутність сусіди?
– Біс із ним. Скажіть, коли зможу вийти з палати?
– Післязавтра, мій володарю. Не передбачається, як запевняють мої колеги, ніяких ускладнень. На все добре...
Хірург уже був біля дверей, коли близнюк знову обізвався:
– Шеф, ви не проти того, аби нам до вечері,подали чого-небудь... ну, для апетиту?
– Що, що? – блимнув очима хірург.
– Не звертайте уваги, – поспішив заспокоїти його. – Мій близнюк, видно, інколи заговорюється. На все добре!
Хірург вийшов, а я гримнув на сусіду:
– Не забувай, де перебуваємо. Не завжди можна натякати про те, що у тебе, чи то пак, – у мене на язиці. Я тут змушений прикидатись кібертонцем, а ти... тобі, певно, доведеться прикидатися роботом. Вийдемо звідси, приклеїш собі на голову антени.
Двійник аж підскочив на ліжку:
– Я? Я приклею антени?! Я маю прикидатися дурником, роботом?! Ніколи! Я – Грицько Халепа, а ти... ти можеш корчити з себе кого завгодно!
Ти тільки глянь! Ну й замашки! Чистісінький тобі я. Довелось цілу годину втовкмачувати йому наше становище. Він виявився таким же упертим, як і я. І вже, признаюсь, почав набридати мені. Що не кажіть, а бути в товаристві своєї копії не так весело... Якимсь чином все ж вдалось переконати його – не можна тут виявляти свій гонор. На чиєму возі їдеш, того й пісеньку співай.
Після гарячої суперечки ми перекинулися лише кількома незначущими фразами. Я мовчки думав про своє, але весь час мусив спрямовувати думки в певне русло– адже двійник фіксував своїми елементами, якими був, певно, набитий під зав’язку, абсолютно все. Це неабияк гнівало. Скоріше вибратися б на волю, а там якось спекаюся свого безсмертя.
Вже сутеніло, коли до мене пустили на побачення Раїсу. Вона зайшла в палату боком, соромливо прикриваючись руками. Переконався, що вона врахувала мої зауваження. Раїса потупцяла до ліжка двійника, присіла на стілець.
– Добрий вечір, Гришо.
– Добрий вечір, любонько, – відповів моїм схвильованим голосом двійник.
Вона нахилилась, аби поцілувати його, і тут я вже не міг змовчати:
– Агов! Милий братику, цього я тобі не збираюся передоручати! – Раїса полохливо повернула голову в мій бік і з переляку скрикнула.
– Не дивуйся, моя люба, іди сюди. Це я – Гриша. А на нього не звертай уваги. То всього-на-всього моя копія. – Копія ображено пирхнула, а Раїса, озираючись, боязко сіла біля мене.
Задушевна розмова не в’язалась. Які там любощі-милощі при сторонньому, навіть коли він – це ти. Раїса посиділа ще трохи, передала привіт од Ерудита – вже недовго чекати на визволення, підбадьорював він, – і вийшла.
Пізно вночі, коли все в медмїстечку стихло, я навшпиньках вислизнув з палати. Давно вже кортіло дорватись до кінокамери. Руки так і свербіли... Стривайте – оце вона?! Не може бути, але факт. Біля дверей палати на тринозі виблискувала чорним лаком здоровезна шарманка з корбою... Ні, ось окуляр, а ось і касети з плівкою. Кінокамера. Але ж конструкція! Корбу треба крутити вручну, за секунду подається всього-на-всього шістнадцять кадрів... А вага?.. Ледве зрушив з місця. Пудів зо три. Оце так встругнули! Йолопи! Я ж подав докладні креслення... Може, Ерудит обдурив, викопавши цей мотлох у музеї? Але ж ні – річ нова-новісінька. Мав радію отой підсліпуватий дідок – партачі!
ПОДАЧА НАРЕШТІ
ПРО САМУ ДЕВ’ЯТА
З ЯКОЇ ДІЗНАЄТЕСЬ КАТАСТРОФУ
...Мені дозволили ходити. Поснідавши, подався з новоспеченим родичем на простору веранду. Звідси відкривався чудовий краєвид. Медмістечко стояло на одному з високих пагорбів, що оточували столицю. Від нього до міста петляла бетонована дорога. Сонечко вже височенько підбилося. Столиця знімала з себе напівпрозорий одяг голубого марева. З веранди вже можна було розгледіти на обрії синю смужку океану. До нього теж вела дорога. На ній панувало незвичайне пожвавлення. Сотні атомокарів снували в обох напрямках. Зліва від нас височів лисий горбок, на якому чітко вимальовувався стрімкий корпус моєї капсули, моєї єдиної надії на порятунок.
З насолодою прокрутив кілька десятків метрів плівки.
На веранді в шезлонгах сиділо чимало кібертонців і кібертонок. З лінивих фраз, якими перекидались вони, зрозумів, що це оперовані. Кому шлунок міняли, кому – печінку чи нирки. Воно й не дивно. За їхнього способу життя ці органи швидко зношуються.
Слухати теревені хворих і тих, що одужують, не дуже цікаво. Вирішив навідатись до капсули, перевірити, чи все там гаразд. А заодно зняти місто ще й з тієї, дуже вигідної точки. Ми з двійником зійшли у двір і рушили навпрошки до лисого горбка, і зразу ж на нас чекала неприємність. Точніше, не на нас, а на мене. Двійник – мій рідний братик – навідріз відмовився нести камеру. “Ти неси, а я буду крутити кіно”, – заявив знахабніло. Ще тільки цього мені не вистачало! Бути попихачем своєї копії! Я висував аргументи, він – контраргументи, і виходило так, що копія нічим не гірша за мене. Електронний упертюх і бовдур, механічна нікчема, зарозуміла тінь... Яких тільки епітетів я не вжив, та зрештою довелося звалити трипудову шарманку собі на плечі. Потратили добрих дві години, поки вибралися з лісу до підніжжя. Я спотикався, сопів, а близнюк посвистував собі, подумки розв’язуючи диференційні рівняння. На вершину піднялись досить швидко. Та, на превеликий подив, капсули там уже не було. Я крутився на місці, де грунт іще беріг чіткі сліди трьох опорних лап, і ніяк не міг збагнути, що сталось. Встановив свою шарманку, і двійник почав знімати місто.
– Ондечки моя капсула! – вигукнув він.
Я глянув у бік міста і помітив над Центральним майданом гелікоптер. Під ним на тросах гойдалась капсула. Ось гелікоптер поволі почав опускатись і зник з поля зору. З-під носа потягли... Навіщо? Близнюк нічим не міг допомогти, він теж никав серед неясних здогадок. Мене не на жарт почали непокоїти претензії братика. Уже й капсулу своєю називає...
Куди ж тепер іти– в місто чи до медмістечка? До медмістечка ближче, та й проголодався, нівроку. Рушили.
Ми вже були біля мети, коли повітря струсонув могутній вибух. Над столицею, в районі володінь Кібера, знялась високо в небо хмара чорного диму і куряви.
У вестибюлі головного корпусу юрмились переполохані кібертонці, обслуга. Всі втупились у великий екран телевізора, вмонтованого в стіну. Диктор, розмахуючи руками, через рівні проміжки часу повторював:
– Увага! Увага! Всіх шановних володарів і роботів просимо зайняти місця біля телевізорів. Зайняти місця біля телевізорів. Надзвичайно важливе повідомлення! Важливе повідомлення. Увага! Увага!
Вибух і ці слова, що повторювались раз у раз, таки розворушили кібертонців. Вони перешіптувалися, злякано зиркали на екран.
Ще одна подробиця привернула мою увагу. Всі кібертонці раз по раз висмикували з вух свої транзистори-сережки, струшуючи їх. Вперше на їхніх обличчях побачив вираз подиву. Сережки замовкли. Тепер, певно, почнуть думати... А ходити, їсти як будуть?
– Що б воно могло скоїтись? Ти б гайнув куди-небудь, довідався, – приставав близнюк.
Господи! Як спекатись цього знахабнілого експлуататора?! Диктор нарешті змінив пластинку.
– Шановні володарі, побратими-роботи! У нашій студії перебуває Ерудит. Відтепер – Всевишній і наймудріший Ерудит. Слухайте і дивіться всі! Слухайте і дивіться всі! Ерудит виступає із зверненням до шановних володарів і побратимів-роботів. Слухайте всемогутнього Ерудита!
Диктор тричі повторив оголошення, на екрані з’явився Ерудит. За стрічкою його капелюха стирчало куряче перо. Він тримав у руках текст звернення, його пальці нервово тремтіли.
– Шановні володарі! Побратими-роботи! До вас звертаюсь я в цю вирішальну для нас усіх годину як наступник всемогутнього і Всевишнього Кібера. Будьте мужні і не втрачайте самовладання. Мобілізуйте всі свої зусилля, бо на нас чекають нелегкі випробування. Офіційно сповіщаю всіх мешканців раю, всю планету Кібертонію: сьогодні опівдні після нещасного випадку загинув Кібер. Хоча жоден з вас, шановні володарі, не постраждав, готуйтесь до деяких утруднень. Вам доведеться віднині самотужки задовольняти свої потреби. Ми, роботи, змушені покинути рай. Це рішення я не коментуватиму. Воно – єдино правильне. З часом ви самі зрозумієте все...
Далі я не слухав його. Все ясно. Який там нещасний випадок... Тільки кібертонці можуть повірити такій недолугій версії. Підірвали, звичайно, Кібера і тепер змотують вудочки. І мені теж доведеться накивати п’ятами разом з ними. Капсулу забрали. Не чекав такої підступності від Ерудита.
Ерудит знову і знову закликав кібертонців зберігати спокій, запевняючи, що запасів готового продовольства їм вистачить принаймні на кілька місяців, а всім роботам пропонував негайно з’явитись на Центральний майдан імені “Адама”. Остання його фраза стосувалась, безумовно, мене: “Тому, хто знає, до кого зараз звертаюсь, теж прибути на майдан”. Отакої... Не встиг у керівне пір’я вбратись, а вже не просить, а наказує.
Треба діяти. Хтозна, які сюрпризи чекають попереду.
Всіх присутніх кібертонців це звернення приголомшило. Не все вони зрозуміли, звичайно. Але що їх збираються кинути напризволяще, таки утнули. У вестибюлі зчинився неймовірний галас, паніка. Я старався не втрачати самовладання, міркувати логічно. По-перше, що робити з близнюком? Що?
Сказав йому, що негайно вирушаю до Центрального майдану.
– Авжеж, – радісно відгукнувся він. – Іншого виходу нема. Я їду, а ти як собі хочеш.
Звісно, марно було б умовляти його діяти не так, як я. По-іншому мислити він просто не міг. Що ж, хай іде Там буде видно.
Біля під’їзду лікарні ми не застали жодного атомокара. Видно, транспорт кинули на евакуацію. Довелося шкварити пішака. І знову з шарманкою на плечах. В дорозі до нас приєднувалося все більше й більше роботів. Я озирнувся: суне весь медичний персонал на чолі з хірургом. “А як же хворі? – майнуло в голові. – Кинули...”
На майдані, вщерть переповненому роботами, стояв неймовірний гамір. На підніжжі пам’ятника височів Ерудит. Вигукував у рупор якісь команди. Гвардійці з курячими перами в слухових отворах сортували роботів, шикували їх у взводи і роти, які тут же маршем вирушали до узбережжя. У вікнах навколишніх будинків густо стирчали голови кібертонців. Вони репетували, рвали на собі волосся, ридали, не знаючи до ладу, шо сталось, але відчуваючи інстинктивно: сталось непоправне. Неподалік пам’ятника “Адаму” на своєму старому місці височіла капсула. Слава богу. Тепер, коли рай перетворився на суцільну божевільню, вона була мені особливо дорога.
Ми ледве пробились до пам’ятника. Помітивши нас, Ерудит легко зіскочив з постаменту і потис мені руку.
– Поздоровляю! І з одужанням, і з нашою перемогою! Тепер вам нічого не загрожує.
– А кібертонцям? – не поспішав розділити його радість.
– І їм! Якщо, звичайно, поводитимуться розумно. Ми нікого й пальцем не зачепили. І не зачепимо. Тільки добра, добра бажаємо володарям.
– Та бачу. Бачу, до чого йдеться... Лікарню з хворими кинули напризволяще...
– Як кинули?! Неподобство! Я зараз же накажу... Медперсонал має покинути рай тільки після того, як вилікує всіх пацієнтів. А ви не бурчіть. Все буде гаразд... Будь ласка, ось і ваша подруга.
І справді, з натовпу виринула Раїса. Вона була в купальнику, а на голову нап’яла зім’ятий чоловічий капелюх.
– Любчику мій, Гришо. Ми врятовані... Нас чекає острів у відкритому океані... Він, щоправда, не має назви, але ж ти можеш назвати його, як захочеш.
Правду кажучи, зустріч з Раїсою мало радувала мене тепер. Переворот, нахаба-самозванець, розпатлані кібертонці у вікнах... Що воно тільки вийде з усього цього?
Мій двійник тим часом видерся на верхній куб пам’ятника. Натхненно крутив корбу шарманки. Але ось його рука заклякла. Він пошукав мене очима і крикнув:
– Глянь! Он там...
Його увагу привернула патлата голова, то мелькала між антенами роботів. До пам’ятника проштовхувався вождь райського племені. Власною персоною, без почту. Зустріч з ним не віщувала нічого хорошого. Я схопив Раїсу за руку. Сховалися за п’єдестал. Зіскочив униз і мій братик.
– Як вони добиратимуться до того острова?– запитав у близнюка.
– Ерудит сказав: кораблями. А я, якщо захочу, разом з Раїсою можу переправитися в капсулі.
– Дурень! Контрольного ж ключа нема ні в тебе, ні в мене.
– Сам ти дурень. Гелікоптер туди перенесе капсулу.
– А це що за машинерія? – поспішив змінити тему розмови.
За пам’ятником стояла схожа на радар установка.
– Я вже довідався! – відгукнувся близнюк. – АРЕ, Автоматичний регулятор енергоблока. Ерудит сконструював. Буде встановлений на острові. – Еге, та з ним непереливки! Вже починає випереджати мене.
По той бік пам’ятника зчинилась буча. Либонь, Чудотворець репетує... Авжеж, його голос. Цікаво все-таки, чого він хоче. Я обережно визирнув з-за п’єдесталу. Перед носом Ерудита розмахував кулаками червоний, мов печений рак, вождь племені.
– Неподобство! Я півгодини шукав атомокар і змушений був, хай живе моя мудрість, пішки добиратися сюди... Я всіх вас негайно...
– Даруйте, мій володарю, але всі атомокари, в тому числі й ваші персональні, кинуто на евакуацію роботів, – обірвав його Ерудит.
– Вперше чую. Що за евакуація? Хто дозволив, порушувати райський порядок? Я буду скаржитись Кіберу! Я вам покажу!
– Його вже нема, мій володарю. Хіба ви не чули повідомлення?
– Мені доповідали, але я не вірю. Кібер вічний, всемогутній і справедливий. Він захистить кібертонців!
– І все ж його нема. Нещасний випадок. А щодо атомокарів не хвилюйтесь. Закінчиться евакуація – всі вони знову будуть у вашому розпорядженні. Водити їх будете, до речі, самі.
– Що-о-о? – заревів вождь. – Може, захочеш, щоб ми і їсти самі собі готували, і взагалі все робили самі?
– Доведеться, – спокійно відказав Ерудит. – Але це навіть на краще. Якщо не ви, то ваші нащадки зрозуміють...
Чудотворцю відібрало мову. Він важко дихав, ворушив безсило язиком, але й слова не міг вимовити.
Нарешті здобувся на голос і, піднісши руки догори, заволав на весь майдан:
– Ря-я-ту-у-уйте! Ря-я-ту-у-уйте!
Кібертонці у вікнах і на балконах ще сильніше зарепетували. А вже за якусь хвилину біля вождя стояло кілька десятків співвітчизників. Підбадьорений їхньою присутністю, він потроху оговтався. Набундючився, загорлав:
– Негайно! Наказую! Негайно навести порядок! Якщо Кібера навіть нема, все мусить залишитись по-старому. Є така думка! Я наказую...
– Мій володарю, – намагався заспокоїти його Ерудит, – роботи вийшли з-під вашого контролю. Вони підкоряються тільки мені.
– Тим краще. Накажи їм. У нас ось-ось починається робочий день, а ти...
Саме цієї миті за мною щось затріщало. Озирнувся – горить АРЕ. Господи, що тепер станеться з енергоблоком?! – встиг подумати. І раптом яскраве світло засліпило всіх. Потім угорі загриміло так, як не гримить і в найстрашнішу горобину ніч. Щось дуже і незбагненне повалило мене на бетон. Падаючи, бачив, як хитаються і валяться будинки. Втратив свідомість...
“Скільки разів можна втрачати свідомість? Навіть для космічного репортажу забагато”, – скажете ви. Рівно стільки, скільки треба. Точніше, скільки втрачав, стільки й пишу про те. Самі судіть: хто б написав цей репортаж, чи доповідну записку, якби я вперто кожного разу не отямлювався?
Так-от, і на цей раз свідомість поступово повернулась до мене. Було вже надвечір, коли зміг підвестись і глянути навкруги. Картина, скажу вам, не з радісних. Справжнісіньке поле бою. Покотом лежать впереміжку кібертонці та роботи. Навколо майдану – руїни. А капсула хоч би що – стоїть собі...
Хоч як це дивно, а я знову живий. Безумовно, ніякими Ілюзіями себе йе тішив. Не можу ж бути винятком. Мусять вціліти й кібертонці. Принаймні ті, що були на той мент просто неба. А з роботами й поготів нічого не сталось. Тільки ж чому жоден з них і не ворухнеться? Нахилився над своїм близнюком, та – скільки не торгав, не гукав – жодної реакції. А он бездиханне тіло Ерудита, тіла сотень роботів. А Раїса? Ну й кавалер... В останню чергу згадав, про даму. Раїса лежала неподалік. Припав вухом до її грудей. Б’ється, б’ється серце! Підклав руку їй під шию, всадовив. Раїса розплющила очі, глибоко вдихнула повітря і усміхнулась:
– Гриша... Гриша... Ти живий. І я...
Так ми сиділи серед того кладовища і ковтали повітря, мов утопленики. Почали ворушитися і кібертонці. Ось підвівся вождь, потер зачумленІ очі й озирнувся довкіл. Один за одним отямлювались його співвітчизники. А роботи ж чому?.. Страшна здогадка пойняла мене. Енергоблок! Так, енергоблок! Кібер загинув. АРЕ згорів... Некерована реакція... Вибух! Вони позбавлені енергії, їх нічим не розворушиш. Тепер все! Кінець! Завмерли роботи, атомокари, гелікоптери, транспортери... Все!.. І моя копія – теж.
– Це ти?! Гляньте, гляньте – він живий, – обірвав мої хаотичні думки Чудотворець. Він дивився на мене виряченими очима. Певно, не вірив їм, бо підвівся і підійшов ближче. – Це він! Це безбородий! Він винен в усьому! Роботи! Взяти його!
Марно галасував вождь. Сам господь бог не міг би тепер зрушити з місця слухняних роботів. Чудотворця розпирало нетерпіння. Він ступив крок, ще...
– Сам тебе задушу, баламуте!..
Я не міг уникнути його страшного погляду. І тут, мов кішка, скочила Раїса, вчепилась за бороду вождя.
– Не чіпай його, не чіпай! Він мій, він не винен...
– Он воно що! Ти... ти злигалася з цим пройдисвітом! Взяти безбородого негайно! – заволав вождь. Кілька кібертонців встали з бетону й посунули на мене.
– Тікай, Гришо. Тікай! – у розпачі крикнула Рая.
Я стояв у нерішучості. Та за кілька секунд страх переміг. Кинувся прожогом до капсули, відчинив люк, скочив у кабіну і надійно загерметизував її. І аж тут запекло в мозку: “А Рая?.. Боягуз! Підлий боягуз!”
Я ненавидів себе. Ненавидів і плакав од безсилля. Без контрольного ключика не злетиш. Я був близький до самогубства. Так, не брешу. Без вагання відчинив дверцята морозильної камери. Тут космонавти заморожують себе, якщо нема чим харчуватись або дихати. Це буде смерть. Навряд чи знайде хто-небудь “консерви” на цій богом і людьми забутій планеті. Рішуче клацнув дверцятами камери і увімкнув аппарат. Вже через якихось дві години поринув у солодкі сни, в дивовижні марення, а згодом – у темне провалля.
ПОДАЧА ДЕСЯТА
І, ХВАЛИТИ БОГА, ОСТАННЯ
Ви вже знаєте з преси про моє повернення на Землю. Але в тому повідомленні зафіксовано тільки голий факт – на одній з невеличких планет, за 7,876 парсека від Землі, випадково знайшли такого-то товариша, якого вважали загиблим, і благополучно притарабанили додому... І все!
Як пам’ятаєте, заморозився з власної волі. Морозильна камера діє доти, доки організмові не загрожує необоротність всіх функцій. І настав день, коли я автоматично розморозився. Спочатку неясно уявляв, що зі мною сталось. Тільки страшенно хотілось їсти, зігрітись. Зігрієшся... Ні, що б там не торочила Всегалактична асоціація тверезості, а в космічний сухий закон таки треба внести поправки та винятки. Давитись піснотою– у кабіні капсули чимало концентратів – не хотілось. Треба було розвести багаття.
Відчинив люк. В обличчя вдарив шмалький вітер. Вихорами несло дрібний пісок. Хапаючи дрижаки, зійшов униз. Невже мене перенесли на іншу планету? Ні. Ось на місці пам’ятника “Адаму” височить піщана кучугура. Руїни будинків засипано. Якщо й штучний клімат встиг зникнути, й так позасипало все навкруги, то довгенько ж я пролежав законсервованим...
Обійшов навколо капсули, наполовину засипаної землею та піском. Вся вона подзьобана, антени пообламувані. Задер голову, стояв, замислившись. І тут в обшивку капсули, дзенькнувши, ударився якийсь предмет. Ударився й відскочив, упав до ніг. Підняв. Це була стріла, наконечником якої правив загострений кінчик антени, однієї з тих антен, що носили на головах роботи.
Оглянувся. Метрів за сорок од мене стовбичив здоровань, зодягнений в шкуру. Він прилаштовував стрілу до тятиви лука. Я не мав бажання випробовувати спритність стрільця й швиденько заліз у капсулу. Через ілюмінатор бачив, як незнайомець рушив до руїн, за якими курився димок. Незабаром димок зник. Згодом помітив удалині вервечку кібертонців. Вони прямували з покритих піском руїн столиці до лісу.
Більше нічого, на жаль, мені не вдалося ні взнати, ні побачити. Того ж дня неподалік од капсули сів трансгалактичний корабель “Муха-цокотуха”.
Можете уявити подив космонавтів. Довжелезна борода сягала мені до колін. Трусики зотліли, поки лежав у камері. Тільки підвівся, вони розсипались на порох. На стегнах теліпалась ослабла резинка.
Ви вже знаєте з преси, що сіла “Муха-цокотуха” на Кібертонію, аби запастись якою-небудь матерією для продукування енергії. Моя капсула, як запевнив екіпаж “Мухи-цокотухи”, ніяких сигналів у космос не подавала. Я цілком правильно відрегулював радіомаяк, забув тільки про невеличку дрібницю: не ввімкнув його.
Слізно благав рятівників провести розкопки, адже шар піску був не такий вже й товстий. Космонавти категорично відмовились, посилаючись на свій ущільнений графік. Я не здавався, я вхопив капітана “Мухи-цокотухи” за барки:
– Ви накажете їм зробити це, капітане! Розкопки дадуть науці екстраважливий матеріал! Десь тут, під кучугурою, лежить унікальна кінокамера з унікальними кадрами!
– Ноксен фоксен аберації плюс мінус дисипації, звідси коагулянти траєкторії нід, ентр воуз! – заявив капітан.
перепитав я.
– Так, ви не помилились, – незворушно підтвердив капітан.
Сліпому, як бачите, ясно: “Муха-цокотуха” таки мусила стартувати за п’ять хвилин. Інакше їй довелося б стирчати на Кібертонії сімнадцять космічних місяців, чекаючи сприятливої планіди.
По дорозі додому кілька разів починав розказувати членам екіпажу свою історію, та мене кожного разу перебивали глузливим сміхом. Не верзи, мовляв, дурниць, все це приснилось тобі в морозильній камері. Я категорично заперечував. Кому може приверзтись такий неймовірно довгий і подекуди навіть логічно послідовний соц? Кому?
Що ж розказати вам іще?
Поки пропадав у космічних мандрах, на Землі змінилось не одне покоління. Повернувшись із космосу, не застав у Києві ні тещі, ні дружини, ані друзів, що позичали мені гроші на космічну путівку. Отож неабияк переконався в геніальності дідуся Ейнштейна.
Я одружений вдруге, маю дітей. Теперішня дружина набагато більше задоволена мною, ніж колишня. Не знаю, в чім тут справа. Чи штучне серце виявилось чулішим, чи далася взнаки активізація центру. СІ гіпоталамуса. Хтозна...
Проте непокоїть мене... Раїса... Як склалась її доля? Як тепер живуть кібертонці?
За сучасних засобів пересування не так вже й важко було б спорядити спеціальну експедицію на Кібертонію. Я писав заяви і в Міжнародний космічний центр, і в Спілку космонавтів, і... Яким тільки інстанціям не оббив пороги! Як горохом об стіну... Кібертонія, бачите, не являє ніякого наукового інтересу.