Текст книги "Прозові твори"
Автор книги: Осип-Юрий Федькофич
Жанр:
Классическая проза
сообщить о нарушении
Текущая страница: 4 (всего у книги 4 страниц)
Не так-то скоро діло діється, як говориться,– камсе стара приповідка,– але старого Павуна і приповідка не ловиться. Зараз у неділю по розмові з Юрієм обголосив громаді по службі божій коло церкви, що Антона Шовканюка турки у Босні убили, бо так читав писар з письма. Пополудню післав старости до Крамаря, увечір бідну Софрону, не тямущуся від жалів та від розпуки, присилували – заручили; а у місяць по тім, на самого Петра, і задзвеніли гучні весілля у селі – одно у багатого Крамаря, а друге у гойного двірника Павуна, котрий з писарем моргався та з бідного Юрія, «премудрого свого Соломона», кепи бив. А сей, сирота, мусив мовчати, бо вже три листи до давнього свого товариша Тонія на рецепіс писав, а відповіді і словечка не дістав; отже ж, і справді мусили єго на війні убити, бо не подібно було, аби на такі важні листи Тоній єму не відписав – той Тоній Шовканюк, що у него кожде слово, як то євангеліє, святе було. О сих листах знала і бідна Софрона; а не діставши від милого ніякої відомості, стала з Павуном на шлюбний коверець, неначе той камінь без душі.
А коли у Павуна повниця пилась і люди єго дарами дарували, то увела у широку тисову, турецькими коверцями оббиту світлицю прекрасна, прехороша дівчина уже сивого, як голуб, ліварника, уклонилась низенько «князеві» і запитала покірно щебетливим голосочком, чи би не можна єї вітцеві заспівати. А коли старий Павун, здивований таков несповітов красов, потакнув головою, тогді ліварник запів чудесної пісні про жовняра-каліку,– а то таким дзвінким, чистим, милим та жалібним голосом, що і ока у світлиці не було, аби не сплакало; навіть і писар – Павунів «батько» – оце скривився, а п’яний дяк аж заслинився лементуючи. Але ж бо і варт було послухати такої гармонії, як се був боянський голос ліварника, а срібний – прекрасної єго дочки до гомону швайцарської приборної ліри.
І ще довго, як пісня скінчилась, сиділи гості задумані, неначе обчаровані; аж нарешті перервав Павун тишу і запитав ліварника:
– А ти відки, чоловіче божий, і як звешся?
– Подай, доню, пану начальникові нашу карту,– сказав ліварник поважно,– там усе стоїть. Зрештов, ми люди чесні, бо іначе би була світла губернія нам не позволила світом блукати та кавалок хліба прохати. І гіренький він є, той заспіваний кавалок хліба... Бо не всі люди єго милим оком дають; а найбільше доводиться так, що хата від хати, село від села усіма псами тровя...
– А що,– питає Павун писаря,– у порядку все?
– У порядку,– каже писар, переглянувши ліварникові папери і подаючи їх дівчині назад.
– А знаєш ти, чоловіче добрий, що би я тебе радив? – каже Павун до ліварника.
– Буду чути, пане начальнику.
– Я нині повінчався, а увечір приведу молоду мою жіночку у свій двір. Але їй самій зразу скучно буде, дуже скучно, і для того я би казав, аби ти з свойов донечков при мені оселився – не яко комірник, але яко рідний мій брат. Даю тобі і окромішну хату, і всего, чого твоя душечка забажає, лиш останься при мені, друже. Як же кажеш?
Ліварник задумався і мовчав, а Павун далі говорив:
– І яке ж то твоє життя буде, світом блукаючи,– твоє і твоєй донечки делікатної, котра на міхоношу не родилась? Чи як кажеш, хороша дівчино?
– Мій батько має казати, а не я,– відповіла засоромлена дівчина.
– То ж кажи, приятелю, і не важкуй багато,– каже Павун до співака.– Зрештов, ти і сам знаєш, що твій вік немолодий і що твоїй дівчині притулку треба зовсім іншого, як бідний співак, світом блукаючи, може єго невинній дівчині дати. Світ сегодне злющий, а люди ще гірші. Для того ж не міркуй багато, друже, але подай мені руку і будьмо собі рідними братами, а твоя донечка моїй Софроні – ріднов сестров. Ну?
– Я тільки одного боюсь.
– Нічого не бійтесь, вуйку! – крикнув Юрій, як у дзвін ударив.– Я вам за слово моєго вітця шлюбую.
Ліварник подивився на Юрія пильно і, нічо не кажучи, приступив до стола і подав Павунові руку.
Увечір привели «молоду» до нової господи.
III
Кажуть люди, що є така тяжка слабість на світі, що чоловік зовсім сплячий з постелі устане – ходить, діло робить, все як звичайно, а претці нічого не тямить, бо все у твердім сні. Так се жила і Софрона у новій господі: і ходить, і робить – і нічого не тямить, неначе то тіло без душі. Говорити лиш тільки, бувало, говорить, кілько конечне треба, та й то лиш до Сені (бо так звалась дочка старого Сави Чалого, котрий на Павунове слово або, лучче сказавши, на Юрієве слово пристав і у Павуна лишивсь проживати). І щирі се люди були! Сава ворочаєсь, бувало, як апостол який, а Сеня, як той ангел настоящий, як райська пташечка, що, бувало, як день, так ніч над безталаннов Софронов розпадавсь та припадає,– а то так, що аж жаль було якось збоку дивитись!..
– Софроно, серденько, ластівочко,– каже, бувало, до неї щебетливим голосочком,– розбий твою тугу, утоли твою душечку, коли видиш, що вже не поможесь: умерлі з гробу не встають же, а коли...
– Хто умер?! Тоній? – аж скрикне, бувало, Софрона,– Він не вмер, душечка моя віщує. То лиш злі духи вигадали, аби мене мучити. Але они мене не замучать, бо я ще свого Тонія побачу! Але тогді...
О, не мороч себе порожніми надіями, моє серденько! – молить Сеня.– Бо що з того прийде? Жаль та печаль! От лучче розбий твою тугу, розваж твоє серце, пройдися, прогуляйся, то легше тобі буде. От хоть би й завтра, Михайлово чудо: люди не робя – підемо до твоей старенької неньки в гості!
– Де у мене отець, де у мене мама!? – заридала Софрона.– Они мене відцурались, закопали, а я їх!.. Але я піти з тобов піду, але піду у місто, до Чернівців; там собі погуляємо цілу днину, бо моє серденько мене туда тягне, бо моя душечка віщує, що я єго там побачу, мого сокола ясного!..
– О, моя ти лебідочко! – каже Сеня, обіймаючи та цілуючи Софрону.– Завтра скоро світ поїдемо у місто; будемо в церкві, будемо в цісарськім городі, де так красно, кажуть, як у раю. О, як-то мене давно вже кортіло той цісарський город видіти!.. Юрій з нами поїде; Юрій нас водитиме, бо він цілі Чернівці так знає, як би в них зріс. От побіжу хіба та єму скажу, аби прилагодивсь, а сама мотнусь до печі, аби дещо на харч приладити!..
Та і стрибнула Сеня, мов та ластівочка.
IV
Другої днини досвіта поїхали в місто; а установивши у заїзній корчмі коні і наказавши парубчакові, що з ними фірманив, аби на візок уважав, пішли до церкви, до самої катедри, де владика службу божу правив. З церкви пішли поснідали, а відтак вийшли на місто, де Юрій багато знакомих парубків надибав. Вітаються, говоря, жартують, а парубки кажуть нарешті: «Ходім тепер до цісарського города – будемо видіти, як там місто прийматиме наш буковинський регімент, що сегодне з Боснії нарукує. І то не лиш інфантеристи, але і драгони, і єгри, і канонери, що у Боснії на війні були і тепер урльоп подіставали». От они і пішли у город...
А там не панства, нє! (так, бувало, Сеня уповідає) і цивільних, і войськових, а народу без рахуби. Нарешті примашерували і урльопники – розійшлись помежи нарід, вітаються, радуються, цілуються; аж тут нараз безталанна наша Софрона як скрикне:
– Тоній!!! О, мій Тоній!..– та й упала мов мертва мені на руки, неначе та квіточка косов підтята.
А Тоній став та й стоїть, неначе з каменя викуваний: бо як уздрів свою Софрону у рушниці завиту, так зараз здогадавсь, що з нещасливим єго коханєм оце подіялось, та й тільки білі свої руки заломив.
Аж тут нараз роздався голос: «Проступіться – пан генерал!» І зелені пюра на стусованім капелюсі зашелевіли.
Відколи жию (уповідає, бувало, Сеня), я ще такої годної і поважної постаті не виділа, як був сей пан,– високий, прямий, плечистий, хороший, хоть уже сивий, як той голуб, сивий.
– Тут що? – запитав він у мене лагідно.
Тогді стала я єму усю справу казати, а що мені не випадало казати, то Юрій доповнив, незважаючи ні на свого вітця, ні на писаря, ба навіть і на себе самого.
– Гм! – каже генерал, подумавши.– То єго обголосили умерлим?.. Де ти є, Тоній Шовканюк?
– Тут, пане генерал! – обізвався Тоній, виступивши наперед і випростувавшись, як свічка.
– Ти зараз підеш до генералкоманди і там ждатимеш на мене!
Тоній пішов. Генерал поговорив з одним молодим офіцером, що за ним услід ходив, а відтак каже до Юрія:
– Ти їдь зараз домів, а там скажи твому вітцеві, і писареві, і присяжним, аби на мене у громадській канцелярії ждали. І ти, дівчино (каже до мене усміхаючись), дожидай мене з твоїм вітцем у громадській канцелярії, бо мені, може, і тебе треба буде.
V
І Павун, і писар, і присяжні, і трохи не ціла громада дожидала тої самої днини пополудню генерала; усі несупокійні, а найдужче писар, що крутивсь по канцелярії, неначе та собака, що ю блохи обсіли. То сидить, то ходить, то з Павуном потиху говорить, то руки собі ломить, то тевкне собов, що аж столець під ним затріщить.
Аж тут і приїжджають дві брички: у одній сидить генерал з молодим офіцером, Тоній з фірманом на козлі, а у другій – якийсь огрядний зарослий комісар з двома жандармами.
Повставали, позлізали, громада їм уклонилась низько, а генерал питаєсь у писаря:
– То ви,– каже,– обголосили у громаді, що Антон Шовканюк отсей на війні у Боснії погиб?
– Д-д-д-д-д! – задеделькав писар, неначе го фребра потрясла.
Генерал махнув лиш руков та й обернувсь до Павуна.
– Ну?.. Ну! – гримнув остро, видячи, що Павун засторопів, неначе той многогрішник, що єму вирок смерті обголосили.
– Я... я... я... хотів оце жени... ти... тись, та... та...
– Та грошей не ставало! – обізвався Проць Клітка, найстарший господар у селі.– Задля того бих просили пресвітлого пана комісаря...
– Не треба просити, бо я задля того лиш приїхав,– каже комісар.– Начальник Павун, книжки рахункові сюда! Чуєте? Книжки рахункові зараз оперед мене покласти!! – крикнув комісар удруге дуже остро.– Де ваш писар?
– Пан писар утекли! – обізвалось кілька людей з громади.
– За ним! – крикнув комісар на жандармів, а відтак до Павуна.– Ну, де ж ті книжки?
– Я і без книжок вам правду вповім, пане комісарю! – каже Павун, заплакавши, як мала дитина.– Я і писар – ми оба обікрадали громаду через шість рік, і то без рукавиць. Робіть тепер зо мнов, що ваша воля, бо я більше вам і слова не скажу...
– То я вам відбираю начальство! А ви, присяжні, провадьте уряд громадський аж до нового вибору! Павуна передаю тим часом на ваші руки, аж доки жандарі не прийдуть, щоб єго до карного суду відвести.
Доки се комісар у канцелярії говорив (уповідала Сеня далі), то генерал розмовляв надворі з моїм вітцем і зо мнов.
– То се ти,– каже,– вірний мій Саво, що мене в італіянській війні від смерті спас? О, як же я за тобов перевідував – та дарма: пропав – як під землю впав!.. І де ж ти до сего часу перебував?
– По світі, пане мій ка... чи то, хочу казати, пане генерал! Де ж бідному каліці і діватись, як не помежи чужі люди?..
– Не будеш уже, друже, від сегоднішньої днини чужим людям докучати. Добре, що я тебе найшов! Завтра рано прийдеш до мене з твойов прекраснов жовнярочкою у місто, але аби мені хоть півкопи пухкеньких книшиків напекла – ти ж знаєш, як я їх люблю! Пухкі аби та масненькі!..
Другої днини рано пішли ми до нашого милостивого генерала, але піша вже, не фіров, бо Павунові і коні, і воли, і корови, і поле, і хату узяв комісар під цісарську руку, аби було з чого громадську кривду поповнити.
VI
І на який конець усе вийшло? От на який.
Павун зараз другої днини, як єго узяли під арешт, повісився, а єго увесь маєток зліцитували і громаді кривду поповнили.
Софрона віддалась за Тонія, і жиють собі у старого Крамаря, як у бога за дверима, бо Крамар так над ними розпадаєсь, як та квочка над курятами.
Саві Чалому подарував генерал тисячу левів, а своїй «жовнярці» Сені – других тисячу. Але жовнярка не звалась уже жовняркою, але «премудров Соломонихов»,– бо так і бог приказав, і Сава Чалий позволив.
Чернівці, 13. IX 1887