355 500 произведений, 25 200 авторов.

Электронная библиотека книг » Андрей Критский » Великий Канон. Творение преподобного Андрея Критского » Текст книги (страница 1)
Великий Канон. Творение преподобного Андрея Критского
  • Текст добавлен: 16 апреля 2020, 09:31

Текст книги "Великий Канон. Творение преподобного Андрея Критского"


Автор книги: Андрей Критский



сообщить о нарушении

Текущая страница: 1 (всего у книги 1 страниц)

Великий Канон. Творение преподобного Андрея Критского

© Сретенский монастырь, 2020

В понедельник первыя седмицы Святаго и Великаго поста

Песнь 1, глас 6:

Ирмос: Помо́щник и Покровитель бысть мне во спасе́ние, Сей мой Бог, и просла́влю Его, Бог отца́ моего́, и вознесу́ Его́, сла́вно бо просла́вися.

Поми́луй мя, Бо́же, поми́луй мя[1]1
  Этот припев читается перед всеми тропарями Великого канона, кроме Троичных, Богородичных, тропарей преподобным Андрею Критскому и Марии Египетской и трипеснца святым апостолам.


[Закрыть]
.

Отку́ду начну́ пла́кати окая́ннаго моего́ жития́ дея́ний? Ко́е ли положу́ нача́ло, Христе́, ны́нешнему рыда́нию? Но я́ко Благоутро́бен, даждь ми прегреше́ний оставле́ние.

Гряди́ окая́нная душе́, с пло́тию твое́ю, Зижди́телю всех испове́ждься, и оста́нися про́чее пре́ждняго безслове́сия, и принеси́ Бо́гу в покая́нии сле́зы.

Первозда́ннаго Ада́ма преступле́нию поревнова́в, позна́х себе́ обнаже́на от Бо́га и присносу́щнаго Ца́рствия и сла́дости, грех ра́ди мои́х.

Увы́ мне окая́нная душе́, что уподо́билася еси́ пе́рвей Еве? Ви́дела бо еси́ зле, и уязви́лася еси́ го́рце, и косну́лася еси́ дре́ва, и вкуси́ла еси́ де́рзостно безслове́сныя сне́ди.

Вме́сто Евы чу́вственныя, мы́сленная ми бысть Ева, во пло́ти стра́стный по́мысл, показу́яй сла́дкая, и вкуша́яй при́сно го́рькаго напое́ния.

Досто́йно из Еде́ма изгна́н бысть, я́ко не сохрани́в еди́ну Твою́, Спа́се, за́поведь Ада́м; аз же что постражду́, отмета́я всегда́ живо́тная Твоя́ словеса́?

Слава, Троичен: Пресу́щная Тро́ице, во Еди́нице покланя́емая, возми́ бре́мя от мене́ тя́жкое грехо́вное, и я́ко Благоутро́бна, даждь ми сле́зы умиле́ния.

И ныне, Богородичен: Богоро́дице, Наде́жде и Предста́тельство Тебе́ пою́щих, возми́ бре́мя от мене́ тя́жкое грехо́вное, и я́ко Влады́чица Чи́стая, ка́ющася приими́ мя.

Песнь 2

Ирмос: Вонми́ не́бо, и возглаго́лю, и воспою́ Христа́, от Де́вы пло́тию прише́дшаго.

Вонми́ не́бо и возглаго́лю, земле́ внуша́й глас ка́ющийся к Бо́гу, и воспева́ющий Его́.

Вонми́ ми, Бо́же, Спа́се мой, ми́лостивым Твои́м о́ком, и приими́ мое́ те́плое испове́дание.

Согреши́х па́че всех челове́к, еди́н согреши́х Тебе́; но уще́дри я́ко Бог, Спа́се творе́ние Твое́.

Вообрази́в мои́х страсте́й безобра́зие, любосла́стными стремле́ньми, погуби́х ума́ красоту́.

Бу́ря мя злых обдержи́т, благоутро́бне Го́споди; но я́ко Петру́, и мне ру́ку простри́.

Оскверни́х пло́ти моея́ ри́зу, и окаля́х е́же по о́бразу Спа́се, и по подо́бию.

Омрачи́х душе́вную красоту́ страсте́й сластьми́, и вся́чески весь ум персть сотвори́х.

Раздра́х ны́не оде́жду мою́ пе́рвую, ю́же ми изтка́ Зижди́тель из нача́ла, и отту́ду лежу́ наг.

Облеко́хся в раздра́нную ри́зу, ю́же изтка́ ми змий сове́том, и стыжду́ся.

Сле́зы блудни́цы Ще́дре, и аз предлага́ю, очи́сти мя Спа́се благоутро́бием Твои́м.

Воззре́х на садо́вную красоту́, и прельсти́хся умо́м; и отту́ду лежу́ наг, и срамля́юся.

Де́лаша на хребте́ мое́м вси нача́льницы страсте́й, продолжа́юще на мя беззако́ние их.

Слава, Троичен: Еди́наго Тя в трие́х Ли́цех, Бо́га всех пою́, Отца́ и Сы́на и Ду́ха Свята́го.

И ныне, Богородичен: Пречи́стая Богоро́дице Де́во, еди́на всепе́тая, моли́ приле́жно, во е́же спасти́ся нам.

Песнь 3

Ирмос: На недви́жимом Христе́ ка́мени за́поведей Твои́х, утверди́ мое́ помышле́ние.

Огнь от Го́спода иногда́ Госпо́дь одожди́в, зе́млю Содо́мскую пре́жде попали́.

На горе́ спаса́йся душе́, я́коже Лот о́ный, и в Сиго́р угонза́й.

Бе́гай запале́ния, о душе́, бе́гай содо́мскаго горе́ния, бе́гай тле́ния Боже́ственнаго пла́мене.

Согреши́х Тебе́ еди́н аз, согреши́х па́че всех, Христе́ Спа́се, да не пре́зриши мене́.

Ты еси́ Па́стырь До́брый, взыщи́ мене́ агнца, и заблу́ждшаго да не пре́зриши мене́.

Ты еси́ сла́дкий Иису́се, Ты еси́ Созда́телю мой, в Тебе́ Спа́се оправда́юся.

Испове́даюся Тебе́ Спа́се, согреши́х, согреши́х Ти, но осла́би, оста́ви ми, я́ко Благоутро́бен.

Слава, Троичен: О Тро́ице Еди́нице Бо́же, спаси́ нас от пре́лести, и искуше́ний, и обстоя́ний.

И ныне, Богородичен: Ра́дуйся, Богоприя́тная утро́бо, ра́дуйся, престо́ле Госпо́день, ра́дуйся Ма́ти жи́зни на́шея.

Песнь 4

Ирмос: Услы́ша проро́к прише́ствие Твое́ Го́споди, и убоя́ся, я́ко хо́щеши от Де́вы роди́тися, и челове́ком яви́тися, и глаго́лаше: услы́шах слух Твой, и убоя́хся, сла́ва си́ле Твое́й Го́споди.

Дел Твои́х да не пре́зриши, созда́ния Твоего́ да не оста́виши Правосу́де. Аще и еди́н согреши́х я́ко челове́к, па́че вся́каго челове́ка, Человеколю́бче: но и́маши я́ко Госпо́дь всех власть, оставля́ти грехи́.

Приближа́ется душе́ коне́ц, приближа́ется, и неради́ши, ни гото́вишися, вре́мя сокраща́ется, воста́ни, близ при две́рех Судия́ есть. Яко со́ние, я́ко цвет, вре́мя жития́ тече́т, что всу́е мяте́мся?

Воспряни́ о душе́ моя́, дея́ния твоя́ я́же соде́лала еси́ помышля́й, и сия́ пред лице́ твое́ принеси́, и ка́пли испусти́ слез твои́х; рцы со дерзнове́нием дея́ния и помышле́ния Христу́, и оправда́йся.

Не бысть в житии́ греха́, ни дея́ния, ни зло́бы, ея́же аз Спа́се не согреши́х, умо́м и сло́вом, и произволе́нием, и предложе́нием, и мы́слию, и дея́нием согреши́в, я́ко ин никто́же когда́.

Отсю́ду и осужде́н бых, отсю́ду и препре́н бых аз окая́нный от своея́ со́вести, ея́же ничто́же в ми́ре нужне́йше; Судие́, Изба́вителю мой, и Ве́дче, пощади́ и изба́ви, и спаси́ мя раба́ Твоего́.

Ле́ствица, ю́же ви́де дре́вле вели́кий в патриа́рсех, указа́ние есть душе́ моя́, де́ятельнаго восхожде́ния, разу́мнаго возше́ствия; а́ще хо́щеши у́бо дея́нием, и ра́зумом и зре́нием пожи́ти, обнови́ся.

Зной дневны́й претерпе́ лише́ния ра́ди патриа́рх, и мраз нощны́й понесе́, на всяк день снабде́ния творя́, пасы́й, тружда́яйся, рабо́таяй, да две жене́ сочета́ет.

Жены́ ми две разуме́й, дея́ние же и ра́зум в зре́нии: Ли́ю у́бо дея́ние, я́ко многоча́дную, Рахи́ль же ра́зум, я́ко многотру́дную, и́бо кроме́ трудо́в, ни дея́ние, ни зре́ние душе́, испра́вится.

Слава, Троичен: Неразде́льное существо́м, несли́тное Ли́цы, богосло́влю Тя, Тро́ическое Еди́но Божество́, я́ко Единоца́рственное и Сопресто́льное, вопию́ Ти песнь вели́кую, в вы́шних трегу́бо песносло́вимую.

И ныне, Богородичен: И ражда́еши, и де́вствуеши, и пребыва́еши обою́ду естество́м Де́ва, Рожде́йся обновля́ет зако́ны естества́, утро́ба же ражда́ет неражда́ющая. Бог иде́же хо́щет, побежда́ется естества́ чин: твори́т бо ели́ка хо́щет.

Песнь 5

Ирмос: От но́щи у́тренююща, Человеколю́бче, просвети́ молю́ся, и наста́ви и мене́ на повеле́ния Твоя́, и научи́ мя Спа́се, твори́ти во́лю Твою́.

В нощи́ житие́ мое́ преидо́х при́сно, тьма бо бысть и глубока́ мне мгла, нощь греха́, но я́ко дне сы́на, Спа́се покажи́ мя.

Руви́ма подража́я окая́нный аз, соде́ях беззако́нный и законопресту́пный сове́т на Бо́га Вы́шняго, оскверни́в ло́же мое́, я́ко о́тчее он.

Испове́даюся Тебе́ Христе́ Царю́: согреши́х, согреши́х, я́ко пре́жде Ио́сифа бра́тия прода́вшии, чистоты́ плод и целому́дрия.

От сро́дников пра́ведная душа́ связа́ся, прода́ся в рабо́ту сла́дкий, во о́браз Госпо́день; ты же вся душе́ продала́ся еси́ злы́ми твои́ми.

Ио́сифа пра́веднаго и целому́дреннаго ума́ подража́й, окая́нная, и неиску́сная душе́, и не оскверня́йся безслове́сными стремле́ньми при́сно беззако́ннующи.

Аще и в ро́ве поживе́ иногда́ Ио́сиф, Влады́ко Го́споди, но во о́браз погребе́ния и воста́ния Твоего́, аз же что Тебе́ когда́ сицево́е принесу́?

Слава, Троичен: Тя Тро́ице сла́вим, Еди́наго Бо́га: Свят, Свят, Свят еси́ Отче, Сы́не, и Ду́ше, Про́стое Существо́, Еди́нице при́сно покланя́емая.

И ныне, Богородичен: Из Тебе́ облече́ся в мое́ смеше́ние, нетле́нная, безму́жная Ма́ти Де́во, Бог созда́вый ве́ки, и соедини́ Себе́ челове́ческое естество́.

Песнь 6

Ирмос: Возопи́х всем се́рдцем мои́м к ще́дрому Бо́гу, и услы́ша мя от а́да преиспо́дняго, и возведе́ от тли живо́т мой.

Конец ознакомительного фрагмента.

Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.


    Ваша оценка произведения:

Популярные книги за неделю