Текст книги "Людина-амфібія"
Автор книги: Александр Беляев
Жанр:
Научная фантастика
сообщить о нарушении
Текущая страница: 6 (всего у книги 12 страниц)
МАЛЕНЬКА ПОМСТА
Несподівано зустрівши блакитнооку дівчину в крамниці продавця перлин Бальтазара, Іхтіандр так зніяковів, що вискочив з крамниці і кинувся до моря. Але тепер у нього знову виникло бажання познайомитися з дівчиною та він не знав, як це зробити. Найпростіше було б покликати на допомогу Крісто і піти разом з ним. Проте зустрічатися з нею в присутності Крісто йому не хотілося. Щодня припливав Іхтіандр до берега моря, туди, де вперше зустрів дівчину. Він просиджував з ранку до вечора, ховаючись за прибережним камінням, сподіваючись побачити її. Припливши до берега, він знімав окуляри й рукавиці і переодягався в білий костюм, щоб не злякати дівчину. Нерідко він просиджував на березі цілу добу, вночі поринав у море, щоб погамувати голод рибою та устрицями, і засинав неспокійним сном, а рано-вранці, ще до схід сонця, був уже знову на чатах.
Якось увечері він наважився піти до крамниці продавця перлин. Двері були розчинені, але біля прилавка сидів старий індіанець, – дівчини не було. Іхтіандр повернувся на берег. На скелястому березі стояла дівчина в білій легенькій сукні й солом’яному капелюшку. Іхтіандр зупинився, не наважуючись підійти. Дівчина на когось чекала. Вона нетерпляче ходила туди й сюди, час від часу поглядаючи на дорогу. Іхтіандра, що зупинився біля виступу скелі, вона не помічала.
Але ось дівчина замахала комусь рукою. Іхтіандр озирнувся і побачив молодого, високого, плечистого чоловіка, що швидко йшов дорогою. Іхтіандр ще ніколи не бачив таких ясних волосся й очей, як у цього незнайомця. Велетень підійшов до дівчини і, подаючи їй широку руку, ласкаво промовив:
– Здрастуй, Гуттієре!
– Здрастуй, Ольсене, – відповіла вона.
Невідомий міцно потиснув маленьку руку Гуттієре.
Іхтіандр неприязно подивився на них. Йому стало сумно, і він мало не заплакав.
– Принесла? – спитав велетень, дивлячись на перлове намисто Гуттієре.
Вона кивнула головою.
– Батько не довідається? – запитав Ольсен.
– Ні, – відповіла дівчина. – Це мої власні перлини, я можу робити з ними, що захочу.
Гуттієре і Ольсен пройшли до самого краю скелястого берега, стиха розмовляючи. Потім Гуттієре розстебнула намисто, взяла його за кінець разка, підняла руку вгору і, милуючись намистом, сказала:
– Дивись, як гарно сяють перлини на заході сонця. Візьми, Ольсене…
Ольсен уже простяг руку, та раптом намисто випорснуло з рук Гуттієре і впало в море.
– Що я наробила! – вигукнула дівчина.
Ольсен і Гуттієре засмучені стояли біля моря.
– Може, його можна дістати? – сказав Ольсен.
– Тут дуже глибоко, – заперечила Гуттієре і додала: – От лихо, Ольсене!
Іхтіандр бачив, як засмутилася дівчина. Він миттю забув про те, що дівчина хотіла подарувати перлини білявому велетневі. Іхтіандр не міг бути байдужим до її горя: він вийшов із-за скелі і рішучо попростував до Гуттієре.
Ольсен насупився, а Гуттієре з цікавістю і подивом глянула на Іхтіандра, – вона впізнала в ньому того юнака, що так несподівано втік із крамниці.
– Ви, здається, впустили у море перлове намисто? – спитав Іхтіандр. – Якщо хочете, я дістану його.
– Навіть мій батько – найкращий ловець перлин – по зміг би дістати його на цьому місці, – заперечила дівчина.
– Я спробую, – скромно відповів Іхтіандр.
І на подив Гуттієре та її супутника, юнак, навіть не роздягаючись, кинувся з високого берега в море і зник у хвилях.
Ольсен не знав, що й думати.
– Хто це? Звідки він узявся?
Минула хвилина, потім друга, а юнак не повертався.
– Загинув, – занепокоєно сказала Гуттієре, вдивляючись у хвилі.
Іхтіандрові не хотілось, щоб дівчина знала, що він може жити під водою. Захопившись пошуками, він не розрахував часу і пробув під водою трохи більше, ніж може витримати ловець. Виринувши на поверхню, юнак сказав усміхаючись:
– Трохи терпіння. На дні багато уламків скель – важко шукати. Та я знайду. – І він знову пірнув у воду.
Гуттієре не раз бачила, як ловлять перлини. Вона здивувалася, що юнак, пробувши під водою майже дві хвилини, дихав рівно і не почував утоми.
За дві хвилини голова Іхтіандра знову з’явилася на поверхні. Обличчя Його сяяло радістю. Він підняв над водою руку і показав намисто.
– Зачепилося за виступ скелі, – сказав Іхтіандр зовсім рівним голосом, не захекавшись, немовби він вийшов з другої кімнати. – Коли б перлини впали в розколину, довелося б поморочитись довше.
Він швидко видерся на скелю, підійшов до Гуттієре і подав їй намисто. Вода струмками збігала з його одягу, але він не звертав на це уваги.
– Візьміть.
– Дякую, – сказала Гуттієре, з новою цікавістю дивлячись на юнака.
Запала мовчанка. Всі троє не знали, що робити далі. Гуттієре не наважувалася передати намисто Ольсенові в присутності Іхтіандра.
– Ви, здасться, хотіли віддати перлини йому? – сказав Іхтіандр, показуючи на Ольсена.
Ольсен почервонів, а зніяковіла Гуттієре сказала:
– Так, так, – і простягла намисто Ольсенові, який мовчки взяв його і сховав у кишеню.
Іхтіандр був задоволений. З його боку це була маленька помста. Велетень дістав у подарунок загублені перлини із рук Гуттієре, але від нього – Іхтіандра.
І, вклонившись дівчині, Іхтіандр швидко пішов дорогою.
Та не довго тішила Іхтіандра його удача. Нові думки і питання виникали у нього. Він погано знав людей. Хто цей білявий велетень? Чому Гуттієре дарує йому своє намисто? Про що розмовляли вони на кручі?
Цієї ночі Іхтіандр знову гасав з дельфіном на хвилях, лякаючи в пічній темряві рибалок своїми криками.
Весь наступний день Іхтіандр пробув під водою. В окулярах, але без рукавиць повзав по піщаному дну, шукаючи перлові черепашки. Увечері він завітав до Крісто, який зустрів його буркотливими докорами. Уранці, вже одягнений, юнак був біля скелі, де зустрівся з Гуттієре і Ольсеном. Увечері, па заході сонця, як і того разу, першою прийшла Гуттієре.
Іхтіандр вийшов із-за скель і попростував до дівчини. Побачивши його, Гуттієре кивнула йому головою як своєму знайомому і, усміхаючись, запитала:
– Ви стежите за мною?
– Так, – просто відповів Іхтіандр, – відтоді, як уперше побачив вас… – І, зніяковівши, юнак мовив: – Ви подарували своє намисто тому… Ольсенові. Але ви милувалися перлинами, перш ніж віддати їх. Ви любите перли?
– Так.
– Тоді візьміть оце… від мене. – І він простягнув їй перлину.
Гуттієре добре знала ціну перлам. Перлина, що лежала на долоні Іхтіандра, далеко перевищувала все, що вона бачила й знала про перли з батькових розповідей. Бездоганної форми величезна перлина дуже чистого білого кольору важила не менше двохсот каратів і коштувала, мабуть, не менше як мільйон золотих позо. Гуттієре дивилася то на незвичайну перлину, то на вродливого юнака, що стояв перед нею. Міцний, гнучкий, високий, але трохи сором’язливий, одягнений у пом’ятий білий костюм, він не був схожий на багатих юнаків Буенос-Айреса. І він пропонував їй, дівчині, якої майже зовсім не знав, такий подарунок.
– Візьміть же! – вже наполегливо повторив Іхтіандр.
– Ні, – відповіла Гуттієре, похитавши головою. – Я не можу взяти від вас такого цінного подарунка.
– Це зовсім не цінний подарунок, – гаряче заперечив Іхтіандр. – На дні океану тисячі таких перлин.
Гуттієре усміхнулась. Іхтіандр зніяковів, почервонів і після короткої мовчанки додав:
– Ну, прошу вас.
– Ні.
Іхтіандр нахмурився, він був ображений.
– Коли не хочете взяти для себе, то візьміть для того… для Ольсена. Він не відмовиться.
Гуттієре розсердилась.
– Він бере не для себе, – суворо відповіла вона. – Ви нічого не знаєте.
– Отже, ні?
– Ні.
Тоді Іхтіандр кинув перлину далеко в море, мовчки вклонився дівчині, повернувся і пішов на дорогу.
Цей вчинок приголомшив Гуттієре. Вона стояла нерухомо. Кинути в море мільйонне багатство, як звичайний камінець! їй було совісно. Навіщо вона засмутила цього дивного юнака.
– Стривайте, куди ж ви?
Та Іхтіандр простував далі, низько похиливши голову. Гуттієре наздогнала його, взяла за руку і зазирнула в обличчя. По обличчю юнака текли сльози. Він раніше ніколи не плакав і тепер дивувався, чому речі стали туманними і розпливчастими, ніби він плив без окулярів під водою.
– Пробачте, я образила вас, – промовила дівчина, беручи його за обидві руки.
НЕТЕРПІННЯ ЗУРІТИ
Після цієї події Іхтіандр щовечора припливав до берега, недалеко від міста, брав схований серед каміння костюм, одягався і йшов до скелі, куди приходила Гуттієре. Вони гуляли вздовж берега, жваво розмовляючи. Хто був новий друг Гуттієре? Цього вона не могла б сказати. Він був недурний, дотепний, знав багато такого, чого не знала Гуттієре, але разом з тим не розумів найпростіших речей, відомих кожному міському хлопчикові. Чим це пояснити? Іхтіандр говорив про себе неохоче. Розповідати правду йому не хотілося. Дівчина тільки довідалася, що Іхтіандр – син лікаря, людини, треба думати, дуже заможної. Він виховував сина далеко від міста і людей і дав йому дуже своєрідну і однобічну освіту.
Часом вони довго засиджувалися на березі. Біля ніг шумів прибій. Миготіли зорі. Розмова змовкала. Іхтіандр був щасливий.
– Час уже додому, – казала дівчина.
Іхтіандр неохоче підводився, проводжав її до передмістя, потім швидко повертався, скидав одежу і плив додому.
Вранці, поснідавши, він брав велику білу хлібину і рушав у затоку. Сидячи на піщаному дні, він годував хлібом рибок. Вони підпливали до нього, зграйкою оточували його, шастали між руками і жадібно хапали розмоклий хліб прямо з рук. Іноді великі риби запливали в що зграйку і ганялися за дрібнотою. Іхтіандр підводився і відганяв хижаків руками, а маленькі рибки ховалися за його спиною.
Він почав збирати перлини і складав їх у підводному гроті. Він працював задоволено і незабаром зібрав цілу купу добірних перлин.
Сам того не знаючи, він ставав найбагатшою людиною Аргентіни, а може, й усієї Південної Америки. Досить було захотіти, і він став би найбагатшою людиною світу. Але він не думав про багатство.
Так минали спокійні дні. Іхтіандр шкодував тільки за тим, що Гуттієре живе в курному, душному, гомінкому місті. От якби й вона могла жити під водою, далеко від гамору й людей! Як це було б добре! Він показав би їй новий, невідомий світ, чудові квіти підводних полів. Та Гуттієре не може жити під водою. А він не може жити на землі. Він і так надто багато буває на повітрі. І це не минає даремно, дедалі частіше і дужче починають боліти боки, коли він сидить з дівчиною на березі моря. Але навіть тоді, коли біль стає нестерпним, він не залишає дівчини раніше, ніж вона піде сама. І ще одне турбувало Іхтіандра: про що говорила Гуттієре з білявим велетнем? Іхтіандр щоразу збирався спитати Гуттієре, але боявся образити її.
Якось увечері дівчина сказала Іхтіандрові, що завтра вона не прийде.
– Чому? – запитав він, насупившись.
– Я зайнята.
– Чим?
– Не можна бути таким цікавим. – відповіла дівчина усміхаючись. – Не проводжайте мене! – додала вона і пішла.
Іхтіандр пірнув у море. Всю ніч пролежав вій на замшілому камінні. Невесело було йому. Вдосвіта він поплив додому.
Недалеко від затоки він побачив, як рибалки з човнів стріляли дельфінів. Великий дельфін, поранений кулею, високо підстрибнув над водою і важко пірнув.
– Лідінг! – з жахом прошепотів Іхтіандр.
Один рибалка вже сплигнув з човна в море і очікував, коли поранена тварина спливе на поверхню. Однак дельфін виринув майже за сто метрів від ловця і, важко відсапавшись, знову пірнув у воду.
Рибалка швидко плив до дельфіна. Іхтіандр поспішав на допомогу другові. Ось дельфін ще раз виринув, і в ту ж мить рибалка вхопив його за плавець і потяг знесилену тварину до човна.
Іхтіандр, пливучи під водою, наздогнав рибалку, вкусив його своїми зубами за ногу. Думаючи, що його вхопила акула, рибалка почав несамовито дриґати ногами. Захищаючись, рибалка навмання полоснув ворога ножем, якого тримав у другій руці. Удар ножа улучив Іхтіандрові у шию, не прикриту лускою. Іхтіандр випустив ногу рибалки, і той швидко поплив до човна. Поранені дельфін і Іхтіандр попрямували до затоки. Юнак наказав дельфінові плисти слідом за ним і пірнув у підводну печеру. Вода наповнювала печеру лише до половини. Крізь розколини сюди проникало повітря. Тут дельфінові не загрожувала небезпека, і він міг віддихатись. Іхтіандр оглянув його рану. Вона була не страшна. Куля попала під шкіру і засіла в салі. Іхтіандрові пощастило витягти її пальцями. Дельфін терпляче переніс це.
– Загоїться, – сказав Іхтіандр, ніжно поплескуючи свого друга по спині.
Тепер треба було подбати й про себе. Іхтіандр швидко проплив підводним тунелем, піднявся в сад і увійшов у білий будиночок.
Крісто злякався, побачивши свого вихованця закривавленим.
– Що з тобою?
– Мене поранили рибалки, коли я захищав дельфіна, – сказав Іхтіандр. Але Крісто не повірив йому.
– Знову був без мене у місті? – підозріливо запитав він, перев’язуючи рану. Іхтіандр мовчав.
– Підніми трохи свою луску, – сказав Крісто і оголив Іхтіандрові плече. На плечі індіанець помітив червонясту пляму. Вигляд цієї плями злякав Крісто.
– Ударили веслом? – запитав він, обмацуючи плече. Але пухлини не було. Очевидно, це була родимка.
– Ні, – відповів Іхтіандр.
Юнак пішов до своєї кімнати відпочити, а старий індіанець підпер голову руками і замислився. Він довго сидів, потім підвівся і вийшов з кімнати.
Крісто швидко попрямував до міста, захекавшись, увійшов у крамницю Бальтазара і, підозріливо глянувши на Гуттієре, що сиділа біля прилавка, спитав:
– Батько вдома?
– Там, – відповіла дівчина, кивнувши головою на двері другої кімнати.
Крісто увійшов у лабораторію і зачинив за собою двері.
Брат сидів біля колб, перемиваючи перлини. Бальтазар був роздратований, як і минулого разу.
– Збожеволієш з вами, – почав бурчати Бальтазар. – Зуріта злиться, що ти й досі не приводиш морського диявола, Гуттієре йде кудись з дому на цілий день. Про Зуріту вона й чути не хоче. Торочить своє: “Ні! Ні!” А Зуріта каже: “Набридло ждати! Візьму, каже, та й одвезу її силоміць. Поплаче, та й квит”. Від нього всього можна сподіватися.
Крісто вислухав братові нарікання і потім сказав:
– Слухай, я не міг привести морського диявола, бо він, як і Гуттієре, часто йде без мене з дому на цілий день. А зі мною йти до міста не хоче. Зовсім перестав мене слухатися. Лікар лаятиме мене за те, що я погано наглядаю за Іхтіандром…
– Отже, треба якнайшвидше захопити або викрасти Іхтіандра, ти підеш від Сальватора раніше, ніж він повернеться, і…
– Стривай-но, Бальтазаре. Не перебивай мене, брате. З Іхтіандром нам не треба поспішати.
– Чому не треба поспішати?
Крісто зітхнув, ніби не наважуючись розкрити свій план.
– Бачиш-но… – почав він.
Та в що мить до крамниці хтось увійшов, і вони почули гучний голос Зуріти.
– Ну от, – пробурмотів Бальтазар, кидаючи перлини у ванну, – знову він!
А Зуріта, грюкнувши дверима, увійшов у лабораторію.
– Обидва браточки тут! Ви довго ще будете морочити мені голову? – спитав він, зиркаючи то на Бальтазара, то на Крісто.
Крісто підвівся і, люб’язно усміхаючись, сказав:
– Роблю все, що можу. Терпіння. Морський диявол – не просто собі рибчина. Його з виру одразу не витягнеш. Один раз пощастило привести його сюди, – вас не було; побачив диявол місто, не сподобалось йому, і тепер він не хоче йти сюди.
– Не хоче – не треба. Мені набридло ждати. На цьому тижні я вирішив одразу двох зайців убити. Сальватор ще не приїхав?
– Цими днями чекають.
– Отже, треба поспішати. Чекайте гостей. Я підібрав надійних людей. Ти нам відчиниш двері, Крісто, а далі я впораюся й сам. Коли все буде готово, я повідомлю Бальтазара. – І, повернувшись до Бальтазара, він сказав: – А з тобою я ще поговорю завтра. Та тільки пам’ятай, що це буде наша остання розмова.
Брати мовчки вклонилися. Коли Зуріта обернувся до них спиною, люб’язні усмішки збігли з облич індіанців. Бальтазар стиха вилаявся, Крісто, здавалось, щось обмірковував.
У крамниці Зуріта про щось тихо розмовляв з Гуттієре.
– Ні! – почули брати відповідь Гуттієре. Бальтазар журно похитав головою.
– Крісто! – гукнув Зуріта. – Йди за мною, ти мені сьогодні будеш потрібен.
НЕПРИЄМНА ЗУСТРІЧ
Іхтіандр почував себе дуже погано. Рана на шиї боліла. У нього був жар. Дихати на повітрі ставало дедалі важче. Але незважаючи на це, вранці він усе-таки пішов до скелі, сподіваючись побачити Гуттієре. Вона прийшла опівдні. Стояла палюча спека. Від розпеченого повітря, дрібного білого пороху Іхтіандр задихався. Йому хотілося побути на березі моря, але Гуттієре поспішала, вона мусила повернутись до міста.
– Батько йде в якихось справах, і я повинна сидіти в крамниці.
– Тоді я проведу вас, – сказав юнак, і вони попрямували похилою, курною дорогою до міста.
Назустріч їм, низько похиливши голову, простував Ольсен. Він був чимось заклопотаний і пройшов повз них, не помітивши Гуттієре. Але дівчина покликала його.
– Мені треба сказати йому тільки два слова, – мовила Гуттієре, звертаючись до Іхтіандра, і, повернувши назад, підійшла до Ольсена. Вони тихо п швидко про щось розмовляли. Здавалося, дівчина упрошувала його.
Іхтіандр ішов за кілька кроків позаду них.
– Добре, сьогодні, опівночі! – почув він голос Ольсена. Велетень потиснув дівчині руку, кивнув головою і швидко пішов далі.
Коли Гуттієре підійшла до Іхтіандра, вуха и обличчя його палали. Йому хотілося нарешті поговорити з Гуттієре про Ольсена, але він не знаходив слів.
– Я не можу – почав він задихаючись, – я повинен знати… Ольсен… ви ховаєте від мене якусь таємницю. Він призначив вам побачення вночі. Ви любите пою.
Гуттієре взяла Іхтіандра за руку, ласкаво зазирнула йому в очі і, усміхаючись, запитала:
– Ви вірите мені?
– Я вірю… ви знаєте, я люблю вас, – тепер Іхтіандр знав це слово, – але мені… але мені так тяжко.
То була правда. Іхтіандр страждав від невідомості, та в цю мить він відчував ще й гострий, ріжучий біль у боках. Він задихався. Рум’янець збіг з його лиця, і тепер воно було бліде.
– Ви зовсім хворий, – стурбовано промовила дівчина. – Заспокойтесь, будь ласка. Милий мій хлопчику! Я не хотіла говорити вам усього, але щоб заспокоїти вас, скажу. Слухайте.
Якийсь вершник промчав повз них, однак, глянувши на Гуттієре, круто повернув коня і під їхав до молодих людей. Іхтіандр побачив смуглявого, вже немолодого чоловіка, з пухнастими, закрученими догори вусами і невеличкою еспаньйолкою.
Десь колись Іхтіандр бачив цю людину. У місті? Ні… Так, там, на березі.
Вершник поляскав хлистом по чоботу, підозріливо і вороже оглянув Іхтіандра і подав руку Гуттієре.
Піймавши руку, він несподівано підняв дівчину до сідла, поцілував її руку і засміявся.
– Піймалася! – Випустивши руку спохмурнілої Гуттієре, він промовив насмішкувато й водночас роздратовано: – Хто ж це бачив, щоб наречені напередодні весілля гуляли з молодими хлопцями?
Очі Гуттієре гнівно спалахнули, та він не дав їй говорити.
– Батько давно вже чекає на вас. Я буду в крамниці за годину.
Іхтіандр уже не чув останніх слів. Він раптом відчув що в очах у нього потемніло, якийсь клубок підкотився до горла, йому захопило подих. Він не міг більше залишатися на повітрі.
– Так ви… усе-таки обдурили мене… – промовив він посинілими губами.
Йому хотілося говорити – висловити всю свою образу або дізнатися про все, однак біль у боках ставав нестерпним, Іхтіандр майже втрачав свідомість.
Нарешті він зірвався з місця, побіг до берега і з крутої скелі кинувся в море.
Гуттієре скрикнула і похитнулася. Потім вона кинулася до Педро Зуріти.
– Швидше… Врятуйте його!
Проте Зуріта не поворухнувся.
– Я не маю звички заважати іншим топитися, якщо вони цього бажають, – сказав він.
Гуттієре побігла до берега, щоб стрибнути у воду. Але Зуріта пришпорив коня, наздогнав дівчину, схопив її за плечі, підняв на коня і поскакав дорогою.
– Я не маю звички заважати іншим, якщо інші не заважають мені. Ось так буде краще! Та отямтесь-бо, Гуттієре!
Але Гуттієре не відповідала. Вона була непритомна. Дівчина отямилась уже біля батькової крамниці,
– Хто був цей юнак? – спитав Педро.
Гуттієре, глянувши на Зуріту з неприхованим гнівом, сказала:
– Пустіть мене!
Зуріта насупився. “Дурниці, – подумав він. – Герой її роману кинувся в море. Тим краще”. І, обернувшись до крамниці, Зуріта гукнув:
– Батьку! Бальтазаре! Агов!
Бальтазар вибіг.
– Ось тобі твоя дочка. І дякуй мені. Я врятував її, вона мало не стрибнула в море слідом за якимось юнаком приємної зовнішності. Ось уже вдруге я рятую життя твоїй дочці, а вона й досі цурається мене. Та незабаром цій упертості буде покладено край. – Він зареготав. – Я приїду через годину. Пам’ятай нашу домовленість!
Бальтазар, принижено вклоняючись, прийняв від Педро дочку.
Вершник пришпорив коня і поїхав.
Батько й дочка увійшли в крамницю. Знесилена Гуттієре опустилася на стілець і затулила обличчя руками.
Бальтазар причинив двері і, походжаючи по крамниці, почав про щось схвильовано і гаряче говорити. Але його ніхто не слухав. З таким самим успіхом Бальтазар міг би промовляти до засушених крабів і морських йоржів, що лежали на полицях.
“Він кинувся у воду, – думала дівчина, пригадуючи обличчя Іхтіандра. – Бідолашний! Спочатку Ольсен, потім ця безглузда зустріч із Зурітою. Як смів він назвати мене нареченою! Тепер усе загинуло…”
Гуттієре зайшлася сльозами. Їй було жаль Іхтіандра. Простий, сором’язливий – хіба можна було його порівняти з пустими, чванькуватими молодими людьми Буенос-Айреса?
“Що ж робити далі? – думала вона. – Кинутися в море, як Іхтіандр? Накласти на себе руки?”
А Бальтазар говорив і говорив:
– Ти розумієш, Гуттієре. Це ж цілковите розорення! Все, що ти бачиш у нашій крамниці, належить Зуріті. Мого власного товару тут немає й десятої частки. Усі перлини ми одержуємо на комісію від Зуріти. Коли ти ще раз відмовиш йому, він забере весь товар і більше зі мною не матиме справ. Це ж розорення! Цілковите розорення! Ну, будь же розумницею, пожалій свого старого батька.
– Кажи далі: “і вийди заміж за нього”. Ні! – різко відповіла Гуттієре.
– Прокляття! – закричав розлютований Бальтазар. – Якщо так, то… то… не я, так сам Зуріта приборкає тебе! – І старий індіанець, грюкнувши дверима, вийшов у лабораторію…