355 500 произведений, 25 200 авторов.

Электронная библиотека книг » Вікторія Жупан » Світлячок Маячок та його перший ліхтарик » Текст книги (страница 1)
Світлячок Маячок та його перший ліхтарик
  • Текст добавлен: 6 сентября 2016, 17:00

Текст книги "Світлячок Маячок та його перший ліхтарик"


Автор книги: Вікторія Жупан


Жанр:

   

Детская проза


сообщить о нарушении

Текущая страница: 1 (всего у книги 1 страниц)

Світлячок Маячок та його перший ліхтарик

На безкраїх полях, між буянням чарівливих квітів, мешкали цілі поселення світляків. Комашки жили сім’ями. У когось родина більша, у когось менша, як і у нас, Людей. І так само, як у нас, у світлячків були чоловіки, жінки та дітлашня. Але, на відміну від Людей, світлячки жили навпаки: удень спали, а вночі займалися справами… А справ у світлячків було пребагато…

 Найстаріші світляки-діди володіли прадавнім секретом. Вони виготовляли спеціальне світлячкове мастило, яким змащували ліхтарики. Саме тому ліхтарики сяяли. Цей секрет споконвіків переходив від батька до сина. Світлячки життям відповідали за цю таємницю…

Світляки-татусі займалися не менш важливими справами. Кожну ніч вони виходили на роботу зі своїми ліхтариками і допомагали звіряткам і комашкам, що заблукали серед широченного поля, віднайти свої домівки. За турботу світляків дуже поважали у світі Фауни. Сяючі ліхтарики різнили їх від інших комах і цим світлячки дуже пишалися…

Світляки-батьки брали із собою на роботу старших синів, щоб ті набиралися досвіду. Кожен світлячок-син старався з усіх сил. І не просто так… Виявляється, у світлячків зазвичай було багато ліхтариків. Серед ліхтарів були звичайні, а були і чемпіонські. Чемпіонські ліхтарики від діда-прадіда переходили у спадок. І діставалися не найстаршому сину в родині, як зазвичай заведено, а тому, хто відзначився у щирій роботі, або ж – за видатні заслуги.

Цікаво, чим же відрізнялися такі ліхтарики?

Звичайними ліхтариками світлячкам слугували лісові дзвіночки. А чемпіонські виготовили за давніх часів прасвітляки. Зробили їх із надзвичайно легкого металу, що впав колись із неба просто у поле. Далеко не кожна світлячкова родина могла похвалитися таким дивовижним ліхтариком… Небесні ліхтарики навіть сяяли по-особливому, як зорі. Світлячки їх ретельно берегли і використовували тільки на найясніші свята.

Отож про чоловічий бік сяючого польового життя ми дізналися. Тепер перейдемо до чарівної половини…

Світлячки-бабусі, як і всі людські бабусі, поралися на кухні. Вони готували смачні страви із меду, нектару і квіткового пилку. Бабусі нікого не залишали голодним. А для світлячків-малючків, коли ті бували особливо вередливими, бабусі готували сонне молочко із кульбабок.

Світлячки-мами займалися господарством. Тобто, як і наші мами, виконували важливу, але рутинну роботу.

Молоді світлячки-мами займалися тільки своїми немовлятами. Адже для світлячків важливо виховати молоде і здорове покоління.

Юні світлячки-дівчатка мали аж два основні заняття: одні перебирали найкращі дзвіночки для ліхтариків, інші майстрували поясочки із цупких квіткових стебел, до яких прикріплялися ліхтарики.

А от наймолодші світлячки-малючки, як і всі діти на світі, жили у своє задоволення: їли, спали, гралися, скільки забажали, і, так само, як людські дітки, не цінували цей золотий період життя і якнайшвидше прагнули вирости.

До цього золотого покоління належав і світлячок Маячок, про якого піде мова далі…

Маячок був страшенним мрійником, чи, як казала його бабуся, великим лінюхом…

На відміну від решти дітлахів, він не любив весь час гратися. Маячок знаходив найбільший лісовий дзвіночок, забирався до рослини всередину і уявляв, що він велетенський ліхтарик. Цілу ніч світлячок міг просидіти у дзвіночку і мріяти, мріяти, мріяти…

А ще Маячок хотів вирости і полетіти з батьком на роботу, як це вже робили його старші брати, і щоб батько ним пишався найбільше. А може, колись він утре носа старшим братам, і чемпіонський ліхтарик, який пощастило мати і їхній родині, дістанеться саме йому…

Маячок ділився своїми фантазіями тільки з дідусем Світликом. А дід ніжно гладив його по голівці і поважно повторював:

На все свій час, малий, на все свій час!

Сьогоднішня ніч була по-особливому зоряна…  Тільки зайшло за гору сонечко, як уся світлячкова родина попрокидалася.

Бабуся Мерехтлива приготувала сніданок. Матуся Промениста взялася прибирати домівку. Тато Вогник із синами Зориком та Блимом полетіли на чергування. А дідусь, ще як випала вечірня роса, подався до старійшин готувати світлячкове мастило.

Дівчатка, Блискітка та Сяюча, виконували роботу вдома. Блискітка відкладала найкращі дзвіночки, а Сяюча чіпляла їх до поясочків.

Останнім, як завжди, прокидався Маячок. Протер оченята, потягнувся, ліниво одягнувся. На кухні бабуся його нагодувала. Трошки світлячок поспостерігав за сестричками, трохи погойдав лапками, побринів, а як набридло, то полетів на поле. Маячок відшукав найбільший дзвоник, заліз у квітку і став уявляти себе ліхтариком.

Та на цей раз насолоду йому перебили... Вилетівши з квітки, Маячок страшенно перелякався, побачивши просто перед собою Людину.

“Що робити? Що робити ” ? Дзвеніло у голівці комашки… Адже світлячків-малючків строго застерігали, що побачивши Людину, відразу треба летіти додому.

Такі зустрічі часто закінчуються трагічно! Мало хто з дітей після знайомства з Людиною повертався додому! – розповідала Промениста дітям.

Та Маячок так перелякався, що сховався у дзвіночок. Сил летіти додому не було, надто сильно тремтіли його крильця.

Але Людина і не думала його чіпати. Вона недалеко від нього сиділа і гірко ридала.

Просидівши добру годину у квітці, Маячок заспокоївся і навіть став жаліти нещасне створіння.

Рятуватися? Спитати? – вертілося в маленькій голівці, – а як Вона нашкодить? – вагався Маячок.

Але кожну ніч йому було так нудно, що зустріч з Людиною його страшенно зацікавила. Це ж була справжня пригода! Тож малючок, попри заборону матусі, вирішив заговорити до… Людини.

Привіт! – бренькнув Маячок.

Хто це? – злякалася Людина.

Я – світлячок. Маячок. А ти? – поцікавився.

А я – маленька дівчинка. Ксеня.

Нічого собі маленька… Та ти більша за полуничку-гігантелу! –  обережно, аби Вона не помітила, висунув голівку Маячок, щоб ще раз переконатися у своїй правоті.

Нічого собі світлячок, а чому не сяєш? – відрізало, не довго думаючи, дівча, зачепивши Маячка за живе.

Маячок спочатку хотів схитрувати і сказати, що забув свій ліхтарик, але обманювати він не любив. А тому щиро повідав усю правду…

…тож ліхтарик буде тільки, як виростеш… – поспівчувало дівча.

Саме так, – підтвердив Маячок.

Шкода, – зітхнула Ксеня. – Був би в тебе ліхтарик, ти допоміг би мені знайти стежку додому, а так… Я тут збирала квіточки на віночок і не помітила, як сонечко скотилося за гірку… А я ж боюся темряви… – схлипувала дівчинка.

То ти заблукала…– здогадався Маячок.

Угу. А де ти? Я можу тебе побачити? – раптом поцікавилася Ксеня.

Та таке несподіване питання дуже насторожило світлячка… Чого це Людина хоче його бачити? Можливо, задумала викрасти нещасного? Та куди там! Заспокоювався Маячок. Сама ж заблукала…

Я сиджу в квітці, у дзвіночку. Вилетіти до тебе не можу, бо перестанеш мене чути. Я ж комашка, та ще й дитинча… У мене дуже тихенький голосочок, а дзвіночок його підсилює, відлунюючи, розумієш? – пояснив Маячок.

Угу, розумію.

Ти знаєш, ми, світлячки, допомагаємо знайти домівки польовим звіряткам та комашкам, що заблукали… Я ніколи не чув, щоб Наші допомагали Людям, але можу вдома спитати. Якщо ти тут почекаєш, я миттю злітаю і дізнаюся. Згода? – зрадів такій ідеї Маячок.

А хіба в мене є вибір? – зітхнула мала.

Маячок помчав додому. Розповівши бабусі про свою зустріч, він неабияк наполохав стареньку.

Чим ти тільки думав! Ти ж міг загинути! – сварила Мерехтлива онука. – Навіть не мрій про це!

Бабусю, я ж пообіцяв… Ви ж учили допомагати всім!

Усім. Та ж не Людям! – прикрикнула старенька.

Та ж вона іще дитина, – виправдовувався Маячок.

Дитина? Та ця дитина більша за нас усіх, разом узятих!

Але я ж пообіцяв…

Треба думати головою, перед тим, як щось обіцяти!

Тоді я полечу сказати, що ми її не порятуємо, – геть засмутився малючок.

Я тобі полечу! – посварила Мерехтлива. – Сядь і почекай!

Бабуся вийшла… Повернулася вона, тримаючи в руках дивний інструмент, чимось схожий на трембіту, тільки маленький. Такий інструмент світлячки виготовляли зі стебел кульбабки. Він обов’язково був у кожній родині. Таку трембітку застосовували виключно в надзвичайних ситуаціях. Коли бабуся затрембітала, то за коротку мить до їх оселі злетілися цілі ватаги світляків. Якби хтось проходив у той момент через поле, то подумав би, що над землею “зависла” зоря. Так яскраво сяяли світлячки, згуртувавшись у коло.

Дідусь Світлик схвильовано розпитав, що сталося.  Мерехтлива коротко розповіла про пригоду Маячка, сердито зиркаючи на малого.

Не треба з Людьми  діло мати!

Це небезпечно!

Викрикували з усіх сторін світлячки-старожили.

Тато Вогник суворо косився на Маячка:

Хіба мати тобі не казала?!

Казала… – пискнув боязко малий.

Розлітаємося у справах! – звернувся Вогник до присутніх.

Тату! – вигукнув Маячок. – Але ж я пообіцяв… –  додав тихо.

Світлячий сенат ще певний час потеревенив... І врешті-решт шальки терезів схилилися на бік маленького Маячка.

Прибувши на місце, комашки сяючим серпанком обліпили віночок Ксені. І дівчинка,  з цим урочистим і величним німбом на голові вирушила додому.

Маячок був неймовірно щасливим від того, що допоміг Людині, і, головне, нічого страшного при цьому не сталося. Думка про те, що дівчинка безпечно повернулася у рідний дім, гріла його маленьке серденько. І десь йому здавалося, що він просто зсередини сам по собі сяє, навіть без омріяного ліхтарика.

На цьому можна було б і завершити цю дивовижну пригоду у житті маленької комашки. Та  історія ця мала продовження…

Коли стало на ранок благословлятися, світлячки, як завжди, розлетілися по домівках. Та піднесений настрій Маячка вдома скляк, адже його було суворо покарано за непослух. Світлячкові заборонили вилітати в поле. Страшнішого покарання для малого мрійника годі було й уявити. Він мусив сидіти у дитячій і осмислювати свій нерозумний вчинок. З ним ніхто не спілкувався, і тільки бабуся Мерехтлива мала право приносити йому їжу.

Маячок засумував… Та все одно ніяк не міг збагнути, за що його покарано. Невже за добро? Чому не можна дружити з Людьми? Нічого ж лихого не сталося… Він, звичайно, будь-якої миті міг перепросити рідних. Сказати, що все зрозумів, що Люди справді небезпечні і що надалі він уникатиме зустрічі з ними… Але, як вже згадувалося, обдурювати малючок не вмів. І нічого поганого в Людях насправді не бачив. Згодом йому дозволили літати по домівці, щоб бувало не захворів від нудьги. Та на поле – зась!

Не знати, чи довго ще б сидів у неволі Маячок, відбуваючи покарання, та одного вечора він випадково надибав на чемпіонський ліхтарик татка. Ото щастя привалило! Біля ліхтарика стояло ще й світлячкове мастило – велика спокуса для маленької комашки. Довго мучило малого сумління. Кілька разів повертався до себе в кімнату, але чемпіонський ліхтарик безсовісно заманював назад. Зрештою, Маячок не втримався.

Тільки разочок пролечу навколо домівки і швиденько повернуся додому. Ніхто і не помітить, – переконував себе.

Маленький світлячок акуратно змастив ліхтарик, і той засяяв, мов стожари. Швиденько оперезався і відлетів, аби хтось його не застукав. Дуже важко летілося Маячкові, адже цей ліхтарик був завеликий для дитинчати. Облетівши рідну оселю, йому захотілося попрямувати ще трішечки далі. І, о диво, він помітив дівчинку Ксеню, свою нову знайому. Маячок щиро зрадів зустрічі, а потім чомусь настрашився.

Невже знову заблукала?

Дівчинка, помітивши світлячка, замилувалася сяючою комашкою.

Згодом світлячок зрозумів, що Ксеня навіть не здогадується, що це саме він, Маячок. Тоді хутко краєм оксамитового ока відшукав найбільший дзвіночок і залетів у квітку.

Привіт, Ксеню. Це я, Маячок! – гукнув малюк. І тепер, коли його голосок покотився луною, дівча його почуло.

Ти вже сяєш? –  зраділа дівчинка своєму рятівникові.

Ну, можна сказати і так… – промимрив, не бажаючи вдаватися в подробиці Маячок. Соромно ж.

Ой, який же ти гарненький! Я  неодмінно тебе маю показати своїй мамі!

І дівчинка, довго не роздумуючи, витрусила нещасного світлячка із квітки просто собі у жменьку та й помчала додому. А вже в рідних пенатах Ксеня розповіла дивовижну історію про свій нещодавній порятунок, показуючи на Маячка. Батьки не могли надивуватися неймовірній фантазії малої.

– Мабуть, буде казкаркою, – прорекла, усміхаючись, уже сивенька бабуся.

Не забудь його відпустити на волю, – нагадала матуся.

Обов’язково! – пообіцяла Ксеня.

Дівчинка опустила Маячка у скляночку на підвіконні. Вона собі міркувала, що сьогодні вже пізно, тож випустить комашку завтра, аби йому було ближче до рідної домівки.

А бідолашний Маячок з усіх сил борсався у скляночці і благав, щоб дівча його випустило. Та Ксеня навіть  не чула його слабенького голосочка. Коли знесилений Маячок нарешті заснув, то за вікном уже вигулькувало сонечко…

Між тим, у польову світлячкову оселю усі над ранок  поверталися додому. Тоді й виявили, що малюк Маячок зник.

– Не хвилюйся, – вгамовувала Мерехтлива Променисту, – повернеться. Знудився малий, от і вилетів трохи у поле.

Та коли через добу Маячок так і не повернувся, рідних охопила тривога. А тут ще й батько Вогник не знайшов свого чемпіонського ліхтарика, котрий засвічував на особливі свята.

Може, Маячок утік. Напевно, не зміг витерпіти таке несправедливе покарання. Я був надто строгим до нього, – бідкався татусь.

Ні. Тут щось інше. На малюка це геть не схоже, – заперечував дідусь Світлик. – Треба вирушати на пошуки. Гадаю, сталося щось лихе.

Шукали Маячка три ночі. Та все марно. Мама Промениста зовсім ослабла від горя. На четверту ніч брати Зорик та Блим підлетіли до батька.

Тату, ми тут подумали, може, Маячок знов зустрів у полі Людину. Треба було б і там пошукати…

У цьому щось є, – погодився дід Світлик.

Вогник зібрав ватагу світляків, які колись проводжали додому зниклу Ксеню, і пошуки відновилися.

Що ж за ці три дні було з нашим маленьким героєм?

Маячок прокинувся у скляночці наступного вечора. Малюк виявив, що не сяє, бо десь дорогою до Ксениної домівки загубив татків ліхтар. Він чудово розумів, що догукатися до дівчинки не зможе, тож залишалося чекати і сподіватися, коли вона про нього згадає.

Та наступного дня на Ксеню вже чекали нові захоплення й розваги, тож про Маячка вона геть забула.

Нещасна комашка без меду і нектару слабла щодня. На третій день перебування серед Людей малюк уже не мав сил і поворухнутися. Таким, ледь живим, і знайшла його на вікні матуся Ксені.

Все-таки забула, – мовила жінка з докором. – Бідолашна комашка…

І Ксенина матуся витрусила зі склянки Маячка на травичку за вікно, адже була переконана, що світлячок помер.

…Загін світляків на четверту ніч подалися на пошуки Маячка до Людей. Вони півночі кружляли біля Ксениної хати, аж поки Блим раптом не натрапив на батьків чемпіонський ліхтарик.

Тату! – погукав Блим і показав знахідку.

Чудово! Виходить, і малюк має бути десь тут!

Світлячки злетілися докупи. Зорик першим помітив у траві нерухомий,  крихітний, окуцюрблений клубочок, який виявився Маячком.

Світлячки скрутили маленький листочок подорожника у такий собі гамачок і віднесли  непритомного, але живого, бідолашку додому.

Матуся з бабусею ні на мить не відходили від хворого Маячка. Доглядали його не день і не два, та й, зрештою, виходили знайду. Спочатку Маячок був дуже кволим, але щодня йому кращало.

Казала ж я тобі, малий, не можна на Людей покладатися, – картала Мерехтлива онука. – Це – зовсім інший Світ!

Тепер і я це розумію, бабусю, – розчаровано проказав Маячок.

Пройшла половина літа. Ніч на Івана Купала. Світлячки саме  відзначали екватор – своє велике світле свято! Адже під час наступної половини літа вони готуватимуть свої оселі до зимівлі: утеплять їх сінцем, вікна зашторять павутинням, комори наповнять медом, квітковим пилком та молочаєм, щоб вистачило аж до наступного літа.

Світлячки святкували, веселилися та розповідали найцікавіші історії, які трапилися у першу половину літечка.

Після свого щасливого одужання Маячок теж вирішив показатися і приєднатися до інших. Помітивши малюка, присутні притихли…

Хто б там що не розповідав, але, здається, цього року мій онук перевершив усіх, – засміявся дідусь Світлик.

Це точно!

Без сумніву!

Маячкові стало дуже соромно. Йому відразу захотілося втекти. Та хоч би крізь землю провалитися! Але він мужньо стерпів насмішки. Набравшись хоробрості, Маячок рушив до батька.

Вибач… – засопів, ніяковіючи.

Сподіваюся, ти зробив висновок? – твердо спитав Вогник.

Угу…

От і добре. Головне, що живий-здоровий, що ти разом із нами…

Вибач… – знову пискнув Маячок. –  Я загубив твій чемпіонський ліхтарик…

Ну, майже загубив, – батько показав на сяючий ліхтарик. – Наш Блим його знайшов!

І Маячкові якось відразу полегшало…

– Ходімо, – покликав Вогник молодшого сина.

Мабуть, серйозної розмови все ж не уникнути… – пробринів тихенько Маячок. – А куди? –  спитав боязко.

Як це, куди? Гадаю, прийшов час засвітити твій перший ліхтарик. Але для початку виберемо маленький дзвіночок, згода?

Згода! – вигукнув Маячок, не вірячи у своє щастя.

Та коли він рушив за батьком, хтось притримав його за крильця. Світлячок обернувся і побачив усміхненого дідуся Світлика.

Тримай! – дідусь простягнув Маячкові світлячкове мастило. – Я ж казав, малюче, на все свій час!

Світлик підморгнув щасливому онукові і ніжно погладив по голівці.

Саме у ту святкову ніч, на Івана Купала, у величезній світлячковій родині засвітився ще один, хоч і невеличкий, але точно найяскравіший ліхтарик.

А ви вже його помітили?


    Ваша оценка произведения:

Популярные книги за неделю