355 500 произведений, 25 200 авторов.

Электронная библиотека книг » Дж. Ролiнг » Гаррі Поттер і напівкровний принц » Текст книги (страница 13)
Гаррі Поттер і напівкровний принц
  • Текст добавлен: 17 октября 2016, 02:52

Текст книги "Гаррі Поттер і напівкровний принц"


Автор книги: Дж. Ролiнг



сообщить о нарушении

Текущая страница: 13 (всего у книги 31 страниц)

– Я зараз волів би про це не говорити, – відповів Дамблдор. – Настане час, і я все тобі розкажу.

– Розкажете? – здивувався Гаррі.

– Маю такий намір, – підтвердив Дамблдор, виймаючи з мантії нову пляшечку зі сріблястими спогадами й відкорковуючи її ударом чарівної палички.

– Пане директоре, – невпевнено почав Гаррі, – я бачив у Гоґсміді Манданґуса.

– Так, я вже знаю, що Манданґус, м'яко кажучи, без поваги поставився до твого спадку, – зізнався, спохмурнівши, Дамблдор. – Після того, як ти з ним поспілкувався біля «Трьох мітел», він заліг на дно; мені чомусь здається, що він боїться зустрічі зі мною. Проте можеш бути впевнений, що він більше не спокуситься на жодну річ, яка колись належала Сіріусові.

– Той паршивий старий полукровець розкрадав фамільні реліквії Блеків?! – розгнівався Фінеас Ніґелус і вийшов з рами з явним наміром відвідати свій інший портрет у будинку номер дванадцять на площі Ґримо.

– Пане професоре,-сказав Гаррі після короткої паузи, – а чи розповіла вам професорка Макґонеґел про те, що я їй казав після випадку з Кеті? Про Драко Мелфоя?

– Так, вона мені переказала твої підозри, – відповів Дамблдор.

– І що?…

– Я зроблю все належне для перевірки всіх, хто міг бути причетний до випадку з Кеті, – пообіцяв Дамблдор. – Але зараз. Гаррі, мене цікавить наш урок.

Гаррі почувався трохи ображеним: якщо їхні уроки були аж такі важливі, то чого так довго тривала пауза між першим і другим? Проте він нічого більше не сказав про Драко Мелфоя, а лише дивився, як Дамблдор вилив у сито нові спогади і покрутив кам'яну чашу довжелезними пальцями.

– Ти пам'ятаєш, що ми перервали історію Волдемортового походження на тому місці, коли вродливий маґл. Том Редл, покинув свою дружину-відьму Меропу й повернувся до родинного дому в Малому Генґелтоні. Меропа залишилася сама в Лондоні, вагітна дитиною, котра згодом мала стати Лордом Волдемортом.

– Пане директоре, а як ви знаєте, що Меропа була в Лондоні?

– Зі свідчення такого собі Карактакуса Беркса, – пояснив Дамблдор, – він, за дивним збігом обставин, допоміг заснувати саме ту крамницю, де зберігалося щойно нами згадуване намисто.

Дамблдор, наче золотошукач, який просіює золото, легенько потрусив ситом спогадів, як це вже колись робив у Гаррі на очах. З вируючої речовини виник старий чоловічок, що поволі обертався в ситі спогадів, сріблястий, мов привид, проте цілком реальний, з копицею волосся, що падало йому на очі.

– Ми придбали медальйон за дивних обставин. Його принесла молода відьмочка напередодні Різдва, давно, багато років тому. Казала, що їй дуже потрібні гроші – та це й так було видно. Була в якомусь лахмітті та ще й вагітна… чекала дитину, знаєте. Сказала, що медальйон належав Слизерину. Ну, ми постійно чуємо такі байки: «Ой, це власність самого Мерліна. так-так, його улюблений чайничок», але коли я придивився, то побачив його мітку, а кількох простих заклять мені вистачило, щоб підтвердити правду. Зрозуміло, це робило медальйон майже безцінним. Вона, здається, навіть не уявляла собі його справжньої вартості. Була щаслива, що отримала за нього десять ґалеонів. Найвигідніша наша оборудка!

Дамблдор різко струснув ситом спогадів, і Карактакус Беркс занурився назад у вир, з якого й з'явився.

– Він дав їй тільки десять ґалеонів?-обурився Гаррі.

– Карактакус Берке ніколи не славився щедрістю, – відповів Дамблдор. – Отже, ми знаємо, що незадовго до пологів Меропа залишалася в Лондоні сама й так відчайдушно потребувала грошей, що продала єдиний скарб, яким володіла. – медальйон, одну з найкоштовніших родинних реліквій Ярволода.

– Але ж вона вміла чаклувати! – не витримав Гаррі. – Вона ж могла здобути харчі й усе інше чарами!

– Можливо, що й так, – припустив Дамблдор. – Але мені здається… це знову здогади, але я переконаний, що вони слушні… коли її покинув чоловік, Меропа перестала вдаватися до чарів. Думаю, не хотіла й далі бути відьмою. Хоч могло статися й так, що її нерозділене кохання й розпука, що його супроводжувала, підірвали її магічні сили; таке теж буває. Та хоч би як воно було, але, як ти незабаром пересвідчишся, Меропа не вдалася до чарівної палички навіть для порятунку власного життя.

– Вона не захотіла жити навіть заради власного сина? Дамблдор підняв брови.

– Може, тобі шкода Лорда Волдеморта?

– Ні, – відразу заперечив Гаррі, – але ж вона мала вибір, не те, що моя мама…

– Твоя мама теж мала вибір, – лагідно заперечив Дамблдор. -Так, Меропа Редл обрала смерть, незважаючи на сина, якому вона була потрібна, але не суди її, Гаррі, жорстоко. Вона була страшенно виснажена тривалим розпачем і не мала такої відваги, як твоя мама. А зараз устань…

– Куди вирушаємо? – запитав Гаррі, коли Дамблдор став поряд з ним біля стола.

– Зараз, – пояснив Дамблдор, – ми зануримось у мої власні спогади. Думаю, вони тобі здадуться багатими на деталі й дуже точними. Ти перший, Гаррі…

Гаррі нахилився над ситом; обличчя торкнулося прохолодної поверхні спогадів, і ось він уже знову падав крізь темряву… За кілька секунд його ноги опинилися на твердій поверхні, він розплющив очі й побачив, що стоїть разом з Дамблдором на гамірній і старомодній лондонській вулиці.

– А он і я, – весело сказав Дамблдор, вказуючи на високого чоловіка попереду, що переходив вулицю перед підводою молочаря.

Цей молодший Албус Дамблдор мав довге каштанове волосся й бороду. Перейшовши на цей бік вулиці, він пішов далі тротуаром, привертаючи до себе багато зацікавлених поглядів завдяки своєму доволі екстравагантному костюму з темно-фіолетового оксамиту.

– Гарний костюмчик, пане директоре, – вирвалося в Гаррі, перш ніж він устиг прикусити собі язика, але Дамблдор лише всміхнувся, й вони пішли за його молодшою подобою. Ось вони проминули залізну браму й опинилися на оточеному високою огорожею порожньому подвір'ї перед похмурим квадратним будинком. Молодий Дамблдор піднявся на ґаночок перед вхідними дверима й постукав. За кілька секунд двері відчинила досить неохайна дівчина у фартусі.

– Добрий день. Я маю домовленість про зустріч з місіс Коул, яка. якщо не помиляюся, ваша начальниця?

– О. – спантеличено вимовила дівчина, розглядаючи ексцентричну Дамблдорову зовнішність. – Е-е… зараз… МІСІС КОУЛ! – крикнула вона через плече.

Гаррі почув чийсь далекий голос, шо крикнув щось у відповідь. Дівчина знову обернулася до Дамблдора. -Теє… заходьте, вона зараз прийде.

Дамблдор зайшов у коридор, вимощений чорно-білими кахлями; там було доволі вбого, але бездоганно чисто. Гаррі теж зайшов разом із старшим Дамблдором. Не встигли зачинитися вхідні двері, як до них поспішила худа виснажена жінка. Вона мала гострі риси обличчя, що робило його радше стурбованим, аніж непривітним. Ідучи до Дамблдора, жінка роздавала вказівки іншій своїй помічниці у фартусі.

– …і занеси Марті нагору йоду. Біллі Стабз роздряпує собі струпи, а Ерік Вейлі заплямував усі простирадла… ще тільки вітрянки нам тут бракувало, – бубоніла вона собі під ніс, а тоді побачила Дамблдора й застигла на місці з таким спантеличеним виглядом, ніби щойно через поріг зайшла жирафа.

– Добрий день, – привітався Дамблдор, простягаючи руку.

Місіс Коул стояла з роззявленим ротом.

– Мене звати Албус Дамблдор. Я надіслав вам листа з проханням про зустріч, і ви люб'язно запросили мене прийти сьогодні.

Місіс Коул кліпнула. Вирішивши, мабуть, що Дамблдор – не галюцинація, вона ледь чутно пробелькотіла:

– Так-так. Ну… ну, тоді… прошу в мою кімнату. Так.

Вона завела Дамблдора в невеличку кімнатку, що поєднувала в собі вітальню й кабінет. Там було не менш убого, ніж у коридорі, а меблі були старі й дуже різні. Вона запропонувала Дамблдорові хиткий стілець, а сама сіла за захаращений письмовий стіл, нервово поглядаючи на гостя.

– Як я й писав вам у листі, я прийшов обговорити долю Тома Редла й узгодити плани щодо його майбутнього, – сказав Дамблдор.

– Ви його родич?-поцікавилася місіс Коул.

– Ні, я вчитель, – повідомив Дамблдор. – Я прийшов запропонувати Томові місце в моїй школі.

– А що це за школа?

– Вона називається Гоґвортс, – відповів Дамблдор.

– А чому вас зацікавив Том?

– Нам здається, що він володіє рисами, потрібними нам.

– Тобто він виграв якусь стипендію? Як це йому вдалося? Він нікуди ж нічого не писав, жодних іспитів не складав.

– Його прізвище значиться в наших книгах від самого його народження…

– Хто його туди записав? Батьки?

Не було найменшого сумніву, що місіс Коул аж надто допитлива жінка. Дамблдор, мабуть, дійшов подібного висновку, бо Гаррі помітив, як він непомітно вийняв з кишені оксамитового костюма чарівну паличку, одночасно беручи зі стола місіс Коул чистісінький аркуш паперу.

– Ось, – сказав Дамблдор, махнувши чарівною паличкою, і простяг їй аркуш паперу, – думаю, це вам усе пояснить.

Очі місіс Коул на якийсь час затуманилися, а тоді знову стали нормальні, й вона уважно подивилася на чистий аркуш.

– Начебто все гаразд, – безтурботно сказала начальниця, повертаючи аркуш. Тоді її погляд зупинився на пляшці з джином і на двох склянках, яких не було ще секунду тому.

– Е-е… чи не бажаєте скляночку джину? – неймовірно люб'язно запропонувала вона.

– Дуже вам дякую, – засяяв Дамблдор.

Незабаром з'ясувалося, що місіс Коул – не новачок у процесі поглинання джину. Наповнивши обидві склянки по вінця, вона єдиним духом перехилила свою. Смачно цмокнула губами і вперше всміхнулася Дамблдорові, а він, не вагаючись, вирішив скористатися нагодою.

– Чи не могли б ви розповісти мені про Тома Редла трохи більше? Наскільки мені відомо, він народився тут, у сиротинці?

– Це так, – підтвердила місіс Коул, підливаючи собі джину. – Я це добре пам'ятаю, бо тоді й сама почала тут працювати. То було перед Новим роком, страшенний холод, знаєте, і сніг. Паскудна ніч. На ґанку стояла, хитаючись, дівчина, не набагато старша за мене тодішню. Втім, не вона перша. Ми її впустили, і за годину вона вже народила дитину. А ще за годину вмерла.

Місіс Коул багатозначно кивнула головою і знову добряче хильнула джину.

– Чи казала вона щось перед смертю?-запитав Дамблдор. – Скажімо, хто батько хлопчика?

– Ага, між іншим, казала, – повідомила місіс Коул, як видно, дуже задоволена собою, бо ж тримала в руці джин і мала такого вдячного слухача. – Пам'ятаю, що вона мені сказала: «Маю надію, що він буде схожий на татка», і, не брехатиму, їй на це треба було сподіватися, бо сама вона красунею не була… а тоді вона сказала, що хотіла б назвати сина Том, на честь хлопчикового батька, і Ярволод, на честь її батька… Чудне ім'я, правда? Ми ще думали, чи не прийшла вона з якогось цирку… а ще вона сказала, що прізвище хлопчика має бути Редл. Більше не сказала ні слова і невдовзі померла. То ми так його й назвали, бо тій бідолапіній дівчині це було дуже важливо. Але ні Том, ні Ярволод, ні якийсь інший Редл так ніколи по нього й не прийшли. Узагалі ніхто з родини не з'явився, тож він залишився в сиротинці й відтоді живе тут.

Місіс Коул якось непомітно ще раз причастилася чималою порцією джину. На її вилицях виступили дві рожеві плями. А тоді вона сказала:

– Він дивний хлопець.

– Так, – погодився Дамблдор. – Я так і думав.

– І немовлям він був дивний. Майже, знаєте, не плакав. А як трохи підріс, став… якийсь чудний.

– Чудний? Це як?-лагідно поцікавився Дамблдор.

– Ну, він…

Але раптом місіс Коул загнулася, а тоді уважно й допитливо глянула на Дамблдора, не випускаючи з руки склянки з джином.

– Для нього, кажете, й справді є місце у вашій школі?

– Справді, – підтвердив Дамблдор.

– І хай би що я скажу, нічого вже не зміниться?

– Нічого, – сказав Дамблдор.

– Ви заберете його за будь-яких обставин?

– За будь-яких,-ще раз серйозно підтвердив Дамблдор.

Вона скоса зиркнула на нього, ніби зважуючи, чи варто йому довіряти. Вирішила, мабуть, що варто, бо раптом випалила:

– Він лякає інших дітей.

– Що, нападає на них?-перепитав Дамблдор.

– Мабуть, – трохи насупилася місіс Коул, – але дуже важко впіймати його на гарячому. Були певні випадки… мерзенні…

Дамблдор її не підганяв, хоч Гаррі бачив, що його це зацікавило. Вона знову хильнула джину і рум'янець на її рожевих щоках погустішав.

– Той кролик Біллі Стабза… Том казав, що він цього не робив, і я не розумію, як би він міг таке зробити, однак не міг же кролик сам повіситись на крокві, га!

– Навряд,-погодився з нею Дамблдор.

– Та хоч убийте, я не розумію, як таке можна було вчинити. Знаю тільки, що за день до того він сперечався з Біллом. А тоді… – вона ще відсьорбнула джину, розливши собі на підборіддя, – під час літньої екскурсії… а ми їх раз на рік вивозимо, знаєте, кудись за місто чи на море… так от, після того Емі Бенсон і Деніс Бішоп стали не зовсім нормальні, і все, що ми змогли з них тоді витягти, це те, що вони пішли в якусь печеру з Томом Редлом. Він клявся, що вони просто пішли подивитися, але щось там сталося, я впевнена. І ще багато чого було, багато чого дивного…

Місіс Коул знову глянула на Дамблдора, і хоч щоки її пашіли, дивилася вона дуже пильно.

– Не думаю, що багато людей засмутилися б, якби він звідси забрався.

– Ви, мабуть, розумієте, що постійно він у нас не перебуватиме? – запитав Дамблдор. – Йому доведеться повертатися сюди, хоч би на літо.

– То й добре, все одно це краще, ніж діставати по носі іржавою кочергою, – місіс Коул легенько гикнула. Потім устала, і Гаррі з подивом помітив, що вона навіть не хиталася, хоч пляшка з джином спорожніла на дві третини. – Ви, мабуть, хотіли б його побачити?

– Навіть дуже, – теж підвівся Дамблдор.

Коул вивела його зі свого кабінету й пішла кам'яними сходами нагору, роздаючи на ходу вказівки й зауваження помічницям та дітям. Сироти, помітив Гаррі, усі були вбрані в сіренькі накидки. Вигляд у них був доволі доглянутий, але ніхто не заперечить, що рости в такому похмурому закладі не дуже приємно.

– Отут, – сказала місіс Коул, коли вони звернули з другого сходового майданчика й зупинилися біля перших дверей довгого коридору. Вона двічі постукала й зайшла.

– Томе. До тебе гості Це пан Дамбертон… даруйте, Дандербор. Він прийшов сказати тобі… ну, він сам усе розповість.

Гаррі зайшов до кімнати з обома Дамблдорами, а місіс Коул зачинила за ними двері. Це була невеличка вбога кімнатка, де не було майже нічого, крім старої шафи й залізного ліжка. На ліжку просто на сірій ковдрі сидів, витягши перед собою ноги, хлопець і тримав у руках книжку.

В обличчі Тома Редла не було нічого від Ґонтів. Здійснилося Меропине передсмертне бажання: він був мініатюрною копією свого вродливого батька – високий, як на одинадцять років, чорнявий і блідий. Його очі легенько примружилися, коли він побачив ексцентричного Дамблдора. На мить запала тиша.

– Як ся маєш. Томе? – привітався Дамблдор, підходячи до хлопця й подаючи йому руку.

Хлопець завагався, а тоді подав свою, й вони потисли один одному руки. Дамблдор підсунув до Томового ліжка важкого дерев'яного стільця, і тепер вони були схожі на пацієнта лікарні й відвідувача.

– Я професор Дамблдор.

– Професор? – перепитав Редл. Він мав насторожений вигляд. – Це щось таке, як «лікар»? Навіщо ви тут? Це вона вас запросила, щоб мене обстежити?

Він показав на двері, за які щойно вийшла місіс Коул.

– Ні-ні, – заперечив з усмішкою Дамблдор.

– Я вам не вірю, – сказав Редл. – Вона ж хоче, щоб мене обстежили, так? Скажіть правду!

Останні два слова він викрикнув. Це був наказ, до того ж було видно, що наказувати він звик. Його очі розширилися, він люто дивився на Дамблдора, який нічого не відповів, зате продовжував приємно всміхатися. Минуло кілька секунд і Редл відвів очі, хоч вигляд мав, мабуть, ще настороженіший.

– Хто ви такий?

– Я вже сказав. Я професор Дамблдор. я працюю в школі, яка називається Гоґвортс. Я прийшов тобі запропонувати навчатися в моїй школі… у твоїй новій школі, якщо ти забажаєш туди перейти.

Редл відреагував на це цілком несподівано. Він зістрибнув з ліжка й відсахнувся від Дамблдора з обуреним виглядом.

– Мене не обдурите! Насправді ви з божевільні, так? «Професор», ага, аякже… я туди не піду, ясно? Це ту стару кішку треба запхати в божевільню. Я нічого не робив тим малявкам Емі Бенсон чи Денісу Бішопу, можете самі в них спитати, вони вам скажуть!

– Я не з божевільні, – терпляче пояснив Дамблдор. – Я вчитель, і якщо ти сядеш і заспокоїшся, то я розповім тобі про Гоґвортс. Та якщо ти не захочеш навчатися в нашій школі, то ніхто тебе не примусить…

– Нехай би тільки спробували, – глузливо вишкірився Редл.

– Гоґвортс, – вів далі Дамблдор, ніби й не почув останніх Редлових слів, – це школа для дітей з особливими здібностями…

– Я не божевільний!

– Я це знаю. Гоґвортс – це школа не для божевільних. Це школа чарів.

Запала тиша. Редл завмер, його обличчя нічого не виражало, лише погляд метався з одного Дамблдорового ока до другого, наче намагаючись упіймати котресь із них на брехні.

– Чарів? – пошепки перепитав він.

– Саме так, – підтвердив Дамблдор.

– То… то те, що я вмію робити, це чари? -А що ти вмієш робити?

– Та різне, – ледь чутно сказав Редл. Спочатку шия, а потім і запалі щоки почервоніли від збудження; він був неначе в гарячці. – Можу рухати речі, не торкаючись. Можу примусити тварин робити те, що я хочу, навіть не приборкуючи їх. Можу завдати прикрощів тим людям, які мене дратують. Можу зробити їм боляче, якщо забажаю.

Його ноги затрусилися. Він, спотикаючись, підійшов до ліжка і знову сів, втупившись у свої руки й молитовно похиливши голову.

– Я знав, що я інакший, – прошепотів він нібито до власних тремтячих пальців. – Я знав, що я особливий. Я завжди знав, що тут щось є.

– І ти не помилився, – Дамблдор уже не всміхався, а уважно стежив за Редлом. -Ти чарівник.

Редл підвів голову. Його обличчя змінилося: воно світилося дикою радістю, але чомусь він не став від цього гарнішим – навпаки, його тонкі риси мовби огрубли. і на його лиці з'явився хижацький вищир.

– І ви теж чарівник? -Так.

– Доведіть, – звелів Редл тим самим командирським тоном, що й тоді, коли наказував: «Скажіть правду».

Дамблдор підняв брови.

– Якщо, як я зрозумів, ти погоджуєшся вступати в Гоґвортс…

– Аякже!

– Тоді ти повинен звертатися до мене «пане професоре» або «пане директоре».

Редлове обличчя на якусь швидкоплинну мить закам'яніло, а тоді він промовив несподівано ввічливо:

– Вибачте, пане директоре. Я мав на увазі… будь ласка, пане професоре, чи не могли б ви показати мені…

Гаррі був переконаний, що Дамблдор відмовиться, пояснивши Редлові, що попереду, в Гоґвортсі, у них буде достатньо часу для практичних занять і що вони зараз у будинку, де повно маґлів, тому треба бути обачним. Одначе, на його превеликий подив, Дамблдор вийняв з внутрішньої кишені піджака чарівну паличку, спрямував її на обдерту шафу в кутку й недбало змахнув.

Шафа спалахнула вогнем. Редл скочив на ноги. Гаррі не міг його винуватити за те, що Редл аж завив від розпачу й люті: там, мабуть, було все його злиденне добро; та не встиг Редл накинутися на Дамблдора, як полум'я зникло, а шафа лишилася ціла й неушкоджена.

Редл перевів погляд з шафи на Дамблдора, а тоді з жадібним виразом обличчя показав на чарівну паличку.

– Де можна таку взяти?

– На все свій час, – відповів Дамблдор. – Там щось хоче вилізти з шафи.

І справді, з шафи чулося слабке торохкотіння. Редл уперше злякався.

– Відкрий дверцята, – звелів Дамблдор.

Редл завагався, тоді перетнув кімнату й розчинив навстіж дверцята шафи. На верхній полиці, над вішаками з пошарпаним одягом, тряслася й торохкотіла картонна коробочка-наче в ній металися зацьковані миші.

– Візьми її, – наказав Дамблдор.

Редл узяв тремтячу коробку. Він був розгублений.

– Чи є в цій коробці щось таке, чого ти не повинен був мати? – запитав Дамблдор.

Редл кинув на Дамблдора довгим пильним поглядом, ніби щось вираховував.– Мабуть, так, пане директоре. – зізнався він нарешті безбарвним голосом.

– Відкрий, – сказав Дамблдор.

Редл зняв кришку й, не дивлячись, висипав на ліжко вміст коробки – Гаррі, який сподівався чогось незвичайного, побачив купку побутових дрібничок: там була, наприклад, іграшка йо-йо, срібний наперсток і потьмяніла губна гармошка. Випавши з коробки, речі перестали трястися й нерухомо лежали на тоненькій ковдрі.

– Ти повернеш усе це власникам і попросиш у них пробачення, – спокійно звелів Дамблдор, ховаючи чарівну паличку в кишеню. – Я знатиму, якщо ти цього не зробиш. І попереджаю: в Гоґвортсі крадіжок не терпітимуть.

Редл анітрохи не був присоромлений; він дивився на Дамблдора холодним поглядом, оцінюючи ситуацію. Нарешті сказав тим самим безбарвним голосом:

– Так, пане директоре.

– У Гоґвортсі, – вів далі Дамблдор, – ми тебе навчимо не тільки чаклувати, а й володіти своїми почуттями… Я не сумніваюся, що ти… ненавмисне… використав свої можливості у такий спосіб, якого ми не навчаємо і не дозволяємо використовувати в нашій школі. Ти не перший і не останній, хто дає волю власним чарам. Але ти повинен знати, що учнів можуть виключити з Гоґвортсу, а міністерство магії… так, існує таке міністерство… карає порушників закону ще суворіше. Усі нові чарівники повинні розуміти, що, потрапляючи в наш світ, вони мусять дотримуватися наших законів.

– Так, пане директоре,-повторив Редл.

Неможливо було збагнути, що він думає насправді: коли він складав назад у коробку свою колекцію крадених речей, лице його було незворушне. Поскладавши, Редл глянув на Дамблдора й відверто зізнався:

– У мене нема грошей.

– Це легко виправити, – Дамблдор вийняв з кишені шкіряний гаманець. – У Гоґвортсі існує фонд допомоги тим, хто неспроможний за власні кошти придбати книги й мантії. Можливо, тобі доведеться купити ненові підручники заклять і все інше вживане, але…

– А де продаються підручники заклять? – не дослухав Редл. Він схопив пухкенький гаманець з грішми, навіть не подякувавши Дамблдорові, і тепер розглядав великого золотого ґалеона.

– На алеї Діаґон, – пояснив Дамблдор. – Я маю з собою перелік потрібних тобі книжок та шкільного приладдя. Можу допомогти тобі все знайти…

– Ви підете зі мною? – поглянув на нього Редл.

– Піду. Якщо ти хочеш…

– Я впораюся й сам, – урвав його Редл. – Я звик усе робити для себе сам і ходжу по Лондону без супроводу. Як потрапити на цю алею Діаґон… пане директоре? – додав він, перехопивши Дамблдорів погляд.

Гаррі думав, що директор наполягатиме на своєму, але знову був здивований. Дамблдор вручив Редлові конверт з переліком потрібного, а тоді, чітко пояснивши, як дістатися з сиротинця до «Дірявого Казана», сказав:

– Ти його побачиш, хоч навколишні маґли… тобто немагічні люди… нічого не бачать. Знайди там шинкаря Тома… легко запам'ятати, бо він твій тезко…

Редл роздратовано відмахнувся, наче відганяв надокучливу муху.

– Тобі не подобається ім'я Том?

– Тих Томів надто багато, – пробурмотів Редл. А тоді, ніби не в змозі втриматися від запитання, ніби воно вирвалося само собою, поцікавився: – А мій батько теж був чарівник? Мені казали, що його теж звали Том Редл.

– На жаль, я цього не знаю. – лагідно відповів Дамблдор.

– Мати не могла бути чарівницею, бо інакше вона б не померла, – сказав Редл скоріше собі, ніж Дамблдорові. Мабуть, це батько. А… після того, як я все придбаю… коли мені вирушати в той Гоґвортс?

– Усі деталі виписані на другому аркуші пергаменту в твоєму конверті, – пояснив Дамблдор. – Виїзд першого вересня з вокзалу «Кінґс Крос». У конверті лежить і квиток на поїзд.

Редл кивнув. Дамблдор устав і знову подав йому руку. Редл її потиснув і сказав:

– Я вмію розмовляти зі зміями. Я це збагнув, коли ми були за містом… вони самі мене знайшли і шепотіли до мене. Чи це нормально для чарівника?

Гаррі був упевнений, що Редл спеціально досі не згадував про це своє дивне вміння, бажаючи справити сильніше враження.

– Це незвично, – відповів Дамблдор, хвильку повагавшись, – але таке буває.

Він це сказав буденним тоном, але очі його з цікавістю оглядали Редлове лице. Так вони стояли якусь мить, чоловік і хлопець, дивлячись один на одного. Потім Дамблдор відпустив його руку і пішов до виходу.

– До побачення, Томе. Зустрінемося в Гоґвортсі.

– Думаю, цього досить, – сказав сивочолий Дамблдор поруч з Гаррі. Наступної миті вони знову невагомо линули крізь темряву, і за кілька секунд приземлилися прямісінько в його теперішньому кабінеті.

– Сідай, – звелів Дамблдор Гаррі.

Гаррі послухався, пригадуючи все щойно побачене.

– Він повірив у це значно швидше, ніж я… тобто, коли ви сказали, що він чарівник, – замислився Гаррі. – Коли мені це казав Геґрід, то я йому спочатку не повірив.

– Так, Редл був абсолютно готовий повірити в те, що він… як він сам це сказав… «особливий», – погодився Дамблдор.

– Чи знали ви… тоді?… – поцікавився Гаррі.

– Чи знав я, що зустрівся з найнебезпечнішим темним чаклуном усіх часів?-перепитав Дамблдор. – Ні, я собі й уявити не міг, що він виросте і стане тим, ким є. Проте він мене справді тоді заінтригував. Я повернувся в Гоґвортс, маючи намір пильнувати за ним, і не тільки тому, що він був самотній і не мав друзів, а й тому, що я відчував обов'язок робити це заради інших, а не лише заради нього самого.

Його приховані сили, як ти вже чув, були на диво добре розвинуті як на такого юного чарівника, і… що було найцікавіше й найзловісніше… він уже з'ясував для себе, що ними можна розпоряджатися на власний розсуд, і почав застосовувати їх осмислено. Як ти бачив, то не були випадкові експерименти, типові для юних чаклунів. Він використовував магію на шкоду іншим – щоб лякати, карати, підкоряти. Ці всі дрібні випадки з задушеним кроленям або з маленькими хлопчиком і дівчинкою, яких він заманив у печеру, багато про що свідчать… «Можу зробити їм боляче, якщо забажаю»…

– А ще він виявився парселмовцем, -додав Гаррі.

– Це правда, рідкісний хист, до того ж такий, що нібито пов'язаний з темними мистецтвами, хоч, як ми знаємо, парселмовці трапляються й серед шляхетних і добрих чаклунів. Чесно кажучи, його вміння розмовляти зі зміями мене стурбувало значно менше, ніж його відверта схильність до жорстокості, потайливості й панування.

Ми знову не помітили, як пролетів час, – сказав Дамблдор, показуючи на почорніле небо за вікнами. -Та перш ніж попрощатися, я хотів би звернути твою увагу на деякі особливості побаченого нами, бо ці деталі значною мірою визначатимуть ті ситуації, які ми обговоримо під час наших наступних зустрічей.

По-перше, я сподіваюся, ти помітив, як він відреагував, коли я згадав, що хтось має однакове з ним ім'я-Том?

Гаррі кивнув.

– Цим він виявив свою зневагу до всього, що пов'язувало його з іншими людьми, до всього, що робило його посередністю. Навіть тоді він уже прагнув бути іншим, незалежним, знаменитим. Він позбувся цього імені, як ти вже знаєш, усього через кілька років після тієї розмови й надовго заховався під вигаданою ним личиною «Лорда Волдеморта».

Гадаю, ти також помітив, що Том Редл уже був цілком самодостатній, потайливий і самотній? Він відмовився від допомоги чи супроводу для поїздки на алею Діаґон. Він волів діяти самостійно. Дорослий Волдеморт нічим не відрізняється. Ти ще почуєш багатьох смертежерів, які запевняють, що тільки вони користуються його довірою, що наближені до нього і навіть, що лише вони його розуміють. Це величезна омана. Лорд Волдеморт ніколи не мав друзів, і я не думаю, що коли-небудь бажав їх мати.

І останнє… сподіваюся, Гаррі, ти ще не сонний, і можеш звернути увагу на отаке… юному Томові Редлу подобалося колекціонувати трофеї. Ти бачив ту коробку з краденими речами, яку він ховав у своїй кімнаті. Це були, так би мовити, пам'ятки про тих, хто став жертвою його розбишацьких витівок, дрібні сувеніри на згадку про найприкріші його чари. Не забувай про цю його манію збирати все, наче якась сорока, бо згодом це матиме велике значення.

А тепер і справді час уже спати.

Гаррі підвівся. Коли він ішов до дверей, то погляд його впав на столик, де минулого разу лежав перстень Ярволода Ґонта, та зараз персня вже не було.

– Що, Гаррі? – запитав Дамблдор, бо Гаррі раптом зупинився.

– Перстень пропав, – сказав Гаррі, роззираючись довкола. – Але я подумав, що десь тут мала б лежати губна гармошка, наприклад.

Дамблдор усміхнувся, дивлячись на нього поверх окулярів, схожих на два півмісяці. – Дуже проникливо, Гаррі, але губна гармошка була тільки губною гармонікою.

І з цими загадковими словами він помахав Гаррі рукою, даючи зрозуміти, що розмову закінчено.

– РОЗДІЛ ЧОТИРНАДЦЯТИЙ -

Фелікс-феліціс

Наступний ранок починався для Гаррі з уроку гербалогії. Він не міг за сніданком розповісти Ронові й Герміоні про чергову зустріч з Дамблдором, побоюючись, що їх підслухають, однак переповів їм усе, коли вони йшли повз овочеві грядки до оранжерей. Лютий вітер, що віяв у вихідні, нарешті вщух; зате все довкола знову оповила мряка, тому друзі шукали потрібну оранжерею трохи довше ніж завжди.

– Ото, страшно й подумати, юний Відомо-Хто, – тихо сказав Рон. коли вони зайняли місця довкола одного з вузлуватих снарґалуфових пеньків, що були темою цього семестру, й почали натягувати захисні рукавиці. – Але я й досі не врубаюся, навіщо тобі Дамблдор усе це показує. Тобто це дуже цікаво, але який у цьому сенс?

– Не знаю, – стенув плечима Гаррі, прилаштовуючи гумовий щит. – Але він каже, що це важливо і що воно допоможе мені вижити.

– Я вважаю, що це правильно, – щиро сказала Герміона. – Абсолютно необхідно якомога більше знати про Волдеморта. Бо ж як інакше намацати його слабкі місця?

– А як пройшла остання зустріч у Слизорога? – глухо запитав її Гаррі з-за гумового щита.

– Ой, досить добре, справді, – відповіла Герміона, нап'ялюючи захисні окуляри. – Тобто він трохи зануджує всіх розмовами про своїх колишніх учнів, що поставали знаменитостями, і просто липне до Маклаґена, бо в того, бач, добрі зв'язки, але їжа була дуже смачна, а ще він познайомив нас з Ґвеноґою Джонс.

– З Ґвеноґою Джонс? – витріщив за окулярами очі Рон. – Отією Ґвеноґою Джонс? Капітанкою "Гарпій з Голігеду"?

– Ага. – підтвердила Герміона. – Особисто мені здається, що вона про себе надто високої думки, але…

– Годі вже там розмовляти! – суворо урвала її професорка Спраут, йдучи до них. – Ви й так відстаєте, усі вже давно працюють, а Невіл уже добув перший кокон!

Друзі озирнулися; і справді, Невіл хоч і мав закривавлену губу та глибокі подряпини на щоці, але тримав на долоні неприємно пульсуючу зелену штуку завбільшки з грейпфрут.

– Добре, пані професорко, починаємо! – вигукнув Рон, а коли Спраут відвернулася, тихенько додав: – Треба було б? Гаррі, використати «Глушилято».

– Ні, не можна! – відразу заперечила Герміона, котру, як завжди, страшенно дратувала будь-яка згадка про Напівкровного Принца та його закляття. – Ворушіться, час уже починати…


    Ваша оценка произведения:

Популярные книги за неделю