Текст книги "Голова професора Доуеля"
Автор книги: Александр Беляев
Жанр:
Научная фантастика
сообщить о нарушении
Текущая страница: 10 (всего у книги 10 страниц)
ЗІПСОВАНИЙ ТРІУМФ
У день наукової демонстрації Керн особливо ретельно оглянув голову Бріке.
– Ось що, – сказав він їй, закінчивши огляд. – Сьогодні о восьмій вечора вас повезуть на багатолюдні збори. Там вам доведеться розмовляти. Відповідайте коротко на запитання, які вам ставитимуть. Не бовкніть зайвого. Зрозуміли?
Керн відкрутив повітряний кран, і Бріке прошепотіла:
– Зрозуміла, але я просила б… дозвольте…
Керн вийшов, не дослухавши її.
Він хвилювався дедалі дужче. Попереду було непросте завдання – привезти голову до залу засідань наукового товариства. Найменший поштовх міг виявитися згубним для життя голови.
Для цього було спеціально обладнано автомобіль. Столик, на якому розташовувалась голова з усіма апаратами, встановили на особливу платформу з коліщатами для пересування по рівному і ручками для перенесення сходами. Нарешті все було готове. О сьомій вечора виїхали.
… Величезний білий зал був осяяний яскравим світлом. У партері переважали сиві чуприни й лискучі лисини мужів науки, вдягнутих у чорні фраки та сюртуки. Виблискували скельця окулярів. У ложах та амфітеатрі сиділа добірна публіка, так чи інакше причетна до світу науки.
Розкішні убори дам, блискучі діаманти створювали атмосферу, що панує у концертному залі під час виступів світових знаменитостей.
Стриманий гомін глядачів, які чекали на початок, сповнював приміщення.
Біля естради за своїми столиками, мов мурахи, трудилися численні кореспонденти газет, підстругуючи олівці для стенографічних записів.
Праворуч було встановлено ряд кіноапаратів, щоб зафіксувати на плівці всі моменти виступу Керна й оживленої голови. На естраді розмістилася почесна президія з найвидатніших представників світу науки. Посеред естради височіла кафедра, на ній – мікрофон для транслювання промов по радіо для всього світу. Другий мікрофон стояв перед головою Бріке. Вона вивищувалася з правого боку естради. Помірний, уміло накладений макіяж надавав голові Бріке свіжого та привабливого вигляду, згладжуючи гнітюче враження, яке повинна була справляти голова на непідготовлених глядачів. Доглядальниця і Джон стояли біля її столика.
Марі Лоран, Артур Доуель, Ларе та Шауб сиділи в першому ряду, за два кроки від помосту, на якому стояла кафедра. Один тільки Шауб, як Ніким не «розшифрований», мав свій звичайний вигляд. Лоран прийшла у вечірньому туалеті й капелюшку. Вона низько нахиляла голову, прикриваючись крисами капелюшка, щоб Керн, випадково глянувши, не впізнав її. Артур Доуель і Ларе загримувалися.
Їхні чорні бороди та вуса були зроблені артистично. Для більшої конспірації було вирішено, що вони один з одним «не знайомі». Кожен сидів мовчки і знуджено розглядав сусідів. Ларе був у гнітючому настрої: він ледве не знепритомнів, побачивши голову Бріке.
Рівно о восьмій на кафедру зійшов професор Керн. Він був блідіший, ніж звичайно, але сповнений гідності.
Збори привітали його тривалими оваціями.
Кіноапарат затріскотів. Газетний мурашник стих. Професор Керн почав доповідь про «свої» відкриття.
То була блискуча за формою і майстерно складена промова. Керн не забув згадати про попередні, дуже цінні праці передчасно померлого професора Доуеля. Але, віддаючи належне працям небіжчика, він не забував і про свої «скромні заслуги». Слухачі не повинні були мати жодного сумніву в тому, що вся честь відкриття належить йому, професорові Керну.
Його промова кілька разів переривалася оплесками. Сотні дам спрямовували на нього біноклі та лорнети. Біноклі та моноклі чоловіків з не меншою цікавістю спрямовувалися на голову Бріке, яка вимушено посміхалась.
За знаком професора Керна доглядальниця відкрутила кран, пустила повітряний струмінь, і голова Бріке тепер мала змогу говорити.
– Як ви почуваєтеся? – запитав її старенький учений.
– Дякую, добре.
Голос Бріке був глухий і хрипкий, надміру пущений струмінь повітря свистів, звук був майже позбавлений модуляцій, і все ж виступ голови справив надзвичайне враження. Такий шквал аплодисментів не завжди доводилося чути і всесвітньо знаменитим акторам. Але Бріке, яка колись упивалася успіхом, виступаючи у маленьких кабаре, цього разу лише стомлено опустила повіки.
Хвилювання Лоран дедалі зростало. Її почав бити нервовий дрож, і вона міцно зціпила зуби, щоб вони не цокотіли. «От зараз» – кілька разів говорила вона собі, але щоразу їй бракувало рішучості. Атмосфера гнітила її. Після кожного пропущеного моменту вона намагалась заспокоїти себе думкою, що чим вище вознесуть професора Керна, тим ганебнішим буде його падіння.
Почалися промови.
На кафедру зійшов сивенький дідусь, один із найвидатніших учених.
Кволим, хрипкуватим голосом він говорив про геніальне відкриття професора Керна, про всемогутність науки, про перемогу над смертю, про щастя спілкуватися з тими, хто дарує світові найбільші наукові досягнення.
І в той час, коли Лоран найменше на це сподівалася, якийсь вихор довго стримуваного гніву та ненависті підхопив її і поніс. Вона вже не володіла собою.
Лоран кинулася на кафедру, ледве не збивши з ніг приголомшеного дідуся, майже скинула його, зайняла його місце і зі смертельно блідим обличчям і палаючими, немов у лихоманці, очима фурії, яка переслідує вбивцю, нерівним голосом почала свою палку, сумбурну промову.
Увесь зал стрепенувся, коли вона з’явилась.
Першої миті професор Керн знітився і зробив мимовільний порух у бік Лоран, так ніби хотів затримати її. Потім він швидко повернувся до Джона і прошепотів йому на вухо кілька слів. Джон вислизнув у двері.
В загальному сум’ятті ніхто на це не звернув уваги.
– Не вірте йому! – кричала Лоран, показуючи на Керна. – Він злодій і вбивця! Він украв праці професора Доуеля! Він убив Доуеля! Він і зараз працює з його головою. Він мучить і тортурами примушує продовжувати наукові досліди, а потім видає їх за власні відкриття… Мені сам Доуель казав, що Керн отруїв його…
У публіці сум’яття переростало в паніку. Багато людей попідхоплювалися з місць. Деякі кореспонденти навіть погубили олівці й застигли у приголомшених позах. Тільки кінооператор старанно крутив ручку апарата, радіючи з несподіваного трюку, який забезпечував стрічці успіх сенсації.
Професор Керн цілком опанував себе. Він стояв спокійно, з посмішкою співчуття на обличчі. Дочекавшись, коли новий спазм стиснув горло Лоран, він скористався паузою, повернувся до контролерів, які стояли біля дверей, і владно наказав їм:
– Виведіть її! Хіба ви не бачите, що в неї припадок безумства?
Контролери кинулися до Лоран. Але перш ніж вони встигли добутися до неї крізь натовп, Ларе, Шауб та Доуель підбігли до дівчини й вивели її в коридор. Керн провів усю групу підозрілим поглядом.
У коридорі Лоран намагалася затримати поліція, але молодим людям пощастило вивести її на вулицю і посадити в автомобіль. Вони поїхали.
Коли схвильована публіка трохи вгамувалась, професор Керн зійшов на кафедру і вибачився перед зборами за «сумний інцидент».
– Лоран – дівчина нервова й істерична. Вона не витримала тих сильних переживань, які відчувала, проводячи цілісінькі дні у товаристві штучно оживленої мною голови трупа Бріке. Психіка Лоран надломилася. Вона збожеволіла…
Ця промова була вислухана в моторошній тиші залу.
Почулися слабенькі оплески, але вони були заглушені шиканням. Ніби подих смерті повіяв над залом. І сотні очей тепер уже дивилися на голову Бріке з жахом і жалістю, як на мерця, що встав з могили… Настрій присутніх було зіпсовано безнадійно. Багато хто пішов, не досидівши до кінця. Нашвидку прочитали заздалегідь написані промови, привітальні телеграми, акти про обрання професора Керна почесним членом і доктором різних інститутів та академій наук, і збори було закрито.
За спиною професора Керна з’явився негр і, непомітно кивнувши йому, почав готувати до перевезення назад голову Бріке, відразу змарнілу, стомлену й перелякану.
Залишившись на самоті в закритому автомобілі, професор Керн дав волю своїй люті. Він стискав кулаки, скреготів зубами і так лаявся, що шофер кілька разів стишував хід машини і запитував у слухавку:
– Алло?
ОСТАННЄ ПОБАЧЕННЯ
Уранці другого дня після злощасного виступу Керна перед науковим товариством Артур Доуель прийшов до начальника поліції, назвався і заявив, що він просить вчинити обшук у квартирі Керна.
– Обшук у квартирі професора Керна вже здійснено минулої ночі, – сухо відповів начальник поліції. – Жодних результатів цей обшук Не дав. Заява мадемуазель Лоран, як того й слід було чекати, виявилася витвором її збудженої уяви. Хіба ви не читали про це в ранкових газетах?
– Чому ви так легко повірили, що заява мадемуазель Лоран є витвором її збудженої уяви?
– Тому що, поміркуйте самі, – відповів начальник поліції, – це неймовірна річ, і, зрештою, обшук підтвердив…
– Ви допитували голову мадемуазель Бріке?
– Ні, ми не допитували жодних голів, – відповів начальник поліції.
– Дарма! Вона також могла б підтвердити, що бачила голову мого батька. Вона особисто розповідала мені про це. Я наполягаю на повторному обшуку.
– Не маю до того ніяких підстав, – різко відповів начальник поліції.
«Невже він підкуплений Керном?» – подумав Артур.
– До того ж, – провадив далі начальник поліції, – повторний обшук може викликати невдоволення громадськості. Люди і так уже обурені виступом цієї божевільної Лоран. Ім’я професора Керна у всіх на устах. Він одержує сотні листів і телеграм з висловленням співчуття йому й обурення вчинком Лоран.
– І все-таки я наполягаю на тому, що Керн вчинив кілька злочинів.
– Не можна безпідставно кидатися такими звинуваченнями, – повчально сказав начальник поліції.
– То дайте ж мені можливість підтвердити їх, – заперечив Доуель.
– Таку можливість вам уже було надано. Представники влади вчинили обшук.
– Коли ви категорично відмовляєтесь, я змушений буду звернутися до прокурора, – рішуче сказав Артур і підвівся.
– Нічим не можу вам зарадити, – відповів начальник поліції, теж підводячись.
Однак згадка про прокурора зробила своє. Трохи подумавши, він сказав:
– Я, щоправда, міг би дати розпорядження вчинити другий обшук, але, так би мовити, неофіційно. Коли обшук дасть нові дані, тоді я доповім про це прокуророві.
– Обшук має бути проведений в присутності моїй, мадемуазель Лоран і мого друга Ларе.
– А чи не забагато?
– Ні, всі ці особи можуть виявитися дуже корисними.
Начальник поліції розвів руками і, зітхнувши, сказав:
– Гаразд! Я відряджу кількох агентів поліції у ваше розпорядження. Запрошу й слідчого.
Об одинадцятій ранку Артур уже дзвонив у двері Керна.
Негр Джон прочинив важкі дубові двері, не знімаючи ланцюжка.
– Професор Керн не приймає.
Та тут наперед виступив поліцейський і примусив Джона впустити несподіваних гостей до квартири.
Професор Керн зустрів їх у своєму кабінеті, вдаючи з себе ображену доброчесність.
– Прошу вас, – сказав він крижаним тоном, широко розчинивши двері лабораторії і метнувши на ходу нищівний погляд на Лоран.
Слідчий, Лоран, Артур Доуель, Керн, Ларе і двоє поліцейських зайшли.
Знайома обстановка, з якою було пов’язано стільки тяжких переживань, схвилювала Лоран. Серце її забилося сильніше.
У лабораторії була тільки голова Бріке. Її щоки без рум’ян набули темно-жовтого відтінку мумії. Побачивши Лоран і Ларе, вона посміхнулась і закліпала очима. Ларе, здригнувшись від жаху, відвернувся.
Зайшли до суміжної з лабораторією кімнати.
Там була виголена голова літнього чоловіка з великим м’ясистим носом. Очі тієї голови були сховані за зовсім чорними окулярами. Губи злегка тремтіли.
– Очі болять, – пояснив Керн. – От і все, що я можу вам запропонувати, – додав він з іронічною посмішкою.
І дійсно, оглянувши весь будинок від підвалу до горища, інших голів не виявили.
Коли поверталися назад, знову довелося проходити через кімнату, де була товстоноса голова. Розчарований Доуель уже було попростував до виходу, а за ним рушили слідчий і Керн.
– Почекайте! – зупинила їх Лоран.
Підійшовши до голови з товстим носом, вона відкрутила повітряний кран і запитала:
– Хто ви?
Голова рухала губами, але голос не звучав. Лоран пустила сильніший струмінь повітря. Почувся шиплячий шепіт:
– Хто це? Ви, Керн? Відкрийте-но мені вуха! Я не чую вас…
Лоран заглянула у вуха голови і витягла звідти великі шматки вати.
– Хто ви? – повторила вона запитання.
– Я був професором Доуелем.
– Але ваше обличчя, – задихнулася Лоран від хвилювання.
– Обличчя?.. – голова ледве вимовляла слова. – Так… мене позбавили навіть мого обличчя. Маленька операція… парафін введено під шкіру носа… На жаль, моїм лишився тільки мозок в оцій спотвореній черепній коробці… але й він відмовляється слугувати мені… Я помираю… наші досліди недосконалі… хоч моя голова й прожила довше, ніж я розраховував теоретично.
– Для чого у вас окуляри? – запитав слідчий, наблизившись.
– Останнім часом колега не довіряє мені, – і голова спробувала посміхнутись. – Він позбавляє мене можливості чути і бачити… Окуляри непрозорі… щоб я не виказав себе перед небажаними для нього відвідувачами… Зніміть же ці окуляри….
Лоран тремтливими руками зняла окуляри.
– Мадемуазель Лоран… ви? Здрастуйте, друже мій!.. А Керн сказав, що ви поїхали… Мені погано… працювати більше не можу… Колега Керн тільки вчора милостиво оголосив мені амністію… Коли я сам не помру сьогодні, він пообіцяв завтра звільнити мене…
І раптом, побачивши Артура, який стояв збоку, ніби заціпенівши, блідий мов смерть, голова радісно проказала:
– Артуре!.. Сину!..
На мить її пригаслі очі проясніли.
– Батьку, рідний мій! – Артур ступив до голови. – Що з тобою зробили?..
Він похитнувся. Ларе підтримав його.
– От… добре… Ще раз ми побачилися з тобою… після моєї смерті… – прохрипіла голова професора Доуеля.
Голосові зв’язки майже не працювали, язик погано ворушився. В паузах повітря зі свистом вилітало з горла.
– Артуре, поцілуй мене у лоб… коли тобі… не… не неприємно…
Артур нахилився і поцілував.
– Ось так… тепер добре…
– Професоре Доуель, – сказав слідчий, – чи можете ви повідомити нас про обставини вашої смерті?
Голова перевела на слідчого вже майже згаслий погляд, певне, погано розуміючи, що й до чого. Потім, зрозумівши, повільно скосила очі на Лоран і прошепотіла:
– Я їй… говорив… вона знає все.
Губи голови перестали ворушитись, а очі затьмарились.
– Кінець, – сказала Лоран.
Деякий час усі стояли мовчки, приголомшені тим, що сталося.
– Ну що ж, – порушив важку мовчанку слідчий і, повернувшись до Керна, сказав – Прошу за мною до кабінету! Я маю допитати вас.
Коли двері за ним зачинилися, Артур важко опустився на стілець біля голови батька і затулив обличчя руками.
– Бідолашний, бідолашний батько!
Лоран м’яко поклала йому руку на плече.
Артур поривчасто підвівся і міцно потис її.
З кабінету Керна почувся постріл.
ЗМІСТ
Перша зустріч
Таємниця забороненого крана
Голова заговорила
Смерть чи вбивство?
Жертви великого міста
Нові пожильці лабораторії
Голови розважаються
Небо і земля
Порок і доброчесність
Мертва Діана
Зниклий експонат
Доспівана пісня
Жінка-загадка
Весела прогулянка
В Париж!
Жертва Керна
Лікарня Равіно
«Божевільні»
«Важкий випадок у практиці»
Новенький
Втеча
Поміж життям і смертю
Знову без тіла
Тома помирає вдруге
Змовники
Зіпсований тріумф
Останнє побачення