355 500 произведений, 25 200 авторов.

Электронная библиотека книг » Василий Бережной » Ох, цi телепати (на украинском языке) » Текст книги (страница 2)
Ох, цi телепати (на украинском языке)
  • Текст добавлен: 6 октября 2016, 03:30

Текст книги "Ох, цi телепати (на украинском языке)"


Автор книги: Василий Бережной



сообщить о нарушении

Текущая страница: 2 (всего у книги 2 страниц)

Кивнувши своїм пiдопiчним, Липський пройшов до кабiнету шефа упевненою ходою, навiть не глянувши у бiк секретарки. У шефа – в чорних шкiряних крiслах – сидiли члени Вченої ради, здебiльшого лiтнi статечнi люди, йшла жвава розмова. Як тiльки Липський зачинив за собою подвiйнi дверi, розмова увiрвалася, i всi голови повернулись до нього.

– Ну, що там, усi вже є? – спитав шеф. – Ми, як бачите, готовi.

– Мої пiддослiднi також готовi, – сказав Липський з ноткою урочистостi. Окинувши поглядом присутнiх докторiв, додав: – А може, тут проведемо? Для вас було б зручнiше... (Мало не вирвалось – "колеги").

Старий замахав руками:

– Тут... е-е... мало мiсць, а бажаючих багато. Це неприйнятно, Липський. – Бочком-бочком вийшов iз-за столу i почовгав до дверей. – Ходiмо, колеги.

Поля з острахом дивилася, як професор зайшов за стiл, вкритий важким оксамитом, як обiч нього неквапно сiдали iншi вченi, її навiть кинуло в дрож, коли помiтила, як потирає руки Липський. А зал наче був у туманi, голоси долинали нiби здалеку, глухо, невиразно. Лаборантка Валя, що сидiла поруч неї, торкнулася її плеча:

– Професор кличе...

Поля пробралася помiж рядами i, як сновида, зiйшла на пiдвищення, де сидiли члени Вченої ради. Професор посадив її коло себе, прихилився:

– Не хвилюйтеся... є... є... все буде гаразд.

– Ой, боюсь, що не буде... – прошепотiла, зиркаючи на Липського, що вмостився край столу, ближче до трибуни.

Професор пiдвiвся i, крутячи в руках олiвчика, обвiв поглядом зал.

Побачивши Сєву, що сидiв на окремому стiльцi з каскою на колiнах, поплямкав i сказав:

– Ну що ж, почнемо, товаришi. Здається, всi, хто цiкавиться... е-е-е... прийшли. Сьогоднi в нас... є... є... незвичайне засiдання. Iдеться про експеримент iз так званої... є... є... телепатiї. Кажу "так званої", бо це психiчне явище не доведене, хоча... є... є... i не спростоване. Мозок людини – це безмежний космос у тiснiй черепнiй коробцi. На картi обох пiвкуль... є... є... ще дуже багато бiлих плям як з морфологiчного, так i з функцiонального погляду. Скажiмо, якi структури... е-е... вiдповiдають за iнтуїцiю? Або: чи iснує... є... є... полiфункцiональнiсть, коли одна мозкова структура має кiлька функцiй? Одне слово, мозок... є... є... ще тiльки починає вивчення себе... Завдяки щасливому випадку стало вiдомо про незвичайнi... є... здiбностi Полi Шумейко, яка тепер у нас працює...

"Я її вiдкрив, я її привiв!" – Поля почула думку Липського, i обличчя їй пересмикнулось. "Привiв... – промайнуло в головi. – А я не хочу бути на твоєму поводку! Чванько".

Її давно обурювала поведiнка Липського, його нещирiсть до неї, Сєви i навiть професора, а зараз... о, як вiн їй обрид! Хоча б уже швидше вiдкараскатись...

– Попросимо нашого... є... є... аспiранта Липського поiнформувати про цiлi та умови експерименту.

Липський хвацько пiдступив до трибуни, а секретарка поставила перед ним чорну цибулину мiкрофона. їй доручено було записати все засiдання. Аспiрант чмихнув, стрiпнув чубом i почав:

– Я, так би мовити, вирiшив продемонструвати цей експеримент, тобто наш вельмишановний директор i керiвник... – У залi почувся смiшок, i Липський збився. Швидким жестом вихопив з бокової кишенi папiрця, розгладив на трибунi i далi продовжував iз написаного: – Проведено кiлька десяткiв дослiдiв, один з них у присутностi директора, в його кабiнетi. Поля Шумейко в думцi, так би мовити, передавала зображення фiгур на картках Зенера, а Сєва (прiзвище уточнити) їх безпомилково приймав. – Оте "уточнити" знову викликало смiх у залi, проте Липський на це не зважав. Одiрвавшись од читання, кивнув: – Онде вiн сидить в кiнцi залу. – Багато голiв повернулося в той бiк, Сєва знiяковiв. – Отже, факт телепатичного зв'язку є, так би мовити, фактом. В цьому переконався i сам директор, коли намалював знак параграфа... – Професор заплямкав, але нiчого не сказав. – У ходi дослiдiв мною вiдкрито ПеЗеТе. – Липський зробив паузу, зверхньо так подивився на притихлий зал, а тодi пояснив: – Тобто Перший Закон Телепатiї, наголошую Перший, бо, наскiльки менi вiдомо, жодного закону в цiй науцi ще не було встановлено та навiть i спроб у цьому напрямку не робилося. ПеЗеТе можна сформулювати коротко: не проводь експериментiв уночi.

Тепер уже не смiх, а регiт розлiгся в залi. Навiть члени Вченої ради розсмiялися, тiльки секретарка, що сидiла бiля маленького столика, схилившись над магнiтофоном, стиснула губи в шнурочок. "Оце науковець,подумала Поля i поглянула на Сєву: – Ти чуєш, що вiн меле?" Хлопець кивнув головою. Згадав Едика – той називає Липського не iнакше, як жмикрут.

– Тобто я пiдкреслюю, що я встановив електромагнiтний характер телепатичного зв'язку, – провадив далi промовець. – Лiнiя Поля – Сєва дiє вiд сходу до заходу сонця.

У залi захихотiли, почулася реплiка:

– Закон треба назвати ПеЗеТеЛ!

– Тобто? – промовець обома руками вхопився за бортики трибуни i схилився до залу.

– Перший Закон Телепатiї Липського!

Це вже переходило всякi межi, професоровi довелось втрутитися.

– Може, досить... є... є... теоретизування, – сказав, поглянувши на Липського. Той хотiв ще щось сказати, але тiльки подивився на шефа.

– Зараз починаємо.

Склав свої папери i, вже сходячи з трибуни, засунув у кишеню.

Натомiсть у його руцi де й взялася невеличка картка – вiн простягнув її Полi:

– Оце прошу для початку, так би мовити, епiграфом.

Поля прочитала текст i примружила очi, дивлячись через голови присутнiх на Сєву.

– Записуй! – гукнув Липський. Сева записав. – Тепер прочитай уголос!

Хлопець пiдвiвся, постояв, переступаючи з ноги на ногу, поклав шолом на стiльця.

– Тобi що – мову одiбрало? – загарячкував Липський. – Читай!

– Та тут... – нiяково проговорив Сєва. – Може, не треба?..

– Читай, читай! – залунало кiлька голосiв.

Сєва пiднiс аркушик до очей, певне, щоб не дивитись на законодавця телепатiї, i проголосив:

– Липський – перезрiлий аспiрант.

У залi вибухнув смiх, навiть шеф запирхав у долоню.

– Що-о? – В пошукача вченого ступеня округлилися очi. – Я ж зовсiм не те... Ви що – змовились?!

– А що там на його картцi?

Секретарка метнулась, як чорна кiшка, i через Федорове плече вхопила картку, що лежала на столi перед Полею, та й прокричала в зал:

– Тут ось що: "Липський – першовiдкривач телепатiї"! Скромненько!

Липського наче окропом облило. Вiн схопився – аж секретарка шарахнулася, – i тут же, коло столу президiї, почав робити зарядку.

У залi знявся шум, галас. Директор пiдвiвся, поцокав олiвцем по графину:

– Продовження експерименту, мабуть, давайте... є... є... перенесемо на сприятливiший день. Не заперечуєте, колеги?

Нiхто не заперечував. Через кiлька хвилин зал спорожнiв, лише декiлька цiкавих дивилося на просценiум, де закiнчував зарядку "перезрiлий аспiрант".

"Раз-два, раз-два, – командував у думцi Липський. – I ну його все к бiсу – i дисертацiї, i кандидатство, докторство. Краще пiду в школу фiзкультурником!"


    Ваша оценка произведения:

Популярные книги за неделю