355 500 произведений, 25 200 авторов.

Электронная библиотека книг » Ирина Булгакова » Молитвы для мам. Для счастья и здоровья малыша » Текст книги (страница 1)
Молитвы для мам. Для счастья и здоровья малыша
  • Текст добавлен: 18 апреля 2020, 12:30

Текст книги "Молитвы для мам. Для счастья и здоровья малыша"


Автор книги: Ирина Булгакова



сообщить о нарушении

Текущая страница: 1 (всего у книги 1 страниц)

Ирина Булгакова
Молитвы для мам. Для счастья и здоровья малыша

© ИП Измайлов В.А., текст, 2020

© Оформление. ООО «Издательство «Эксмо», 2020

Вступление


Мать и дитя навеки связаны незримой нитью. Матери любят своих детей так, как никто другой в целом свете – и благодаря им мы, придя в эту жизнь, впервые понимаем, что значит любовь. И именно эта любовь с самых давних времен питала материнские молитвы – о том, чтобы Бог непрестанно оберегал их детей от опасностей, искушений и соблазнов, а они всегда хранили в душе своей любовь и веру; о том, чтобы им сопутствовали счастье и радость, а в минуты горя рядом мог оказаться тот, кто подарит им утешение; о том, чтобы дети обрели разумение и могли отличить плохое от хорошего; о том, чтобы они всегда держались пути милосердия и добра…

Блаженный Августин, епископ Гиппона, почитаемый в Православии в лике святых, говорил, что все доброе в его жизни случилось с ним по воле Господа и по молитвам матери – и что даже истинную веру он обрел только благодаря ее неустанным прошениям. Поистине, своей молитвой мать в силах отвести от ребенка любую беду, и даже, как ведомо нам всем, достать его со дна моря.

Молитва дарована нам свыше. «Просите, и дано будет вам», – это слова самого Спасителя. И Он же сказал: «О чем ни попросите Отца во имя Мое, даст вам». Но пусть нам и дается то, о чем мы просим, мы должны помнить, что молитва – это не средство, позволяющее нам завладеть желанным, а прежде всего – знак нашей любви и путь к этой любви.



Молитвы о даровании детей

Молитва супругов, детей не имущих

Услы́шь нас, Милосе́рдный и Всемогу́щий Бо́же, да моле́нием на́шим ниспо́слана бу́дет благода́ть Твоя́. Будь ми́лостив, Го́споди, к моли́тве на́шей, воспомяни́ зако́н Твой об умноже́нии ро́да челове́ческого и будь ми́лостивым Покрови́телем, да с Твое́ю по́мощью сохрани́тся Тобо́ю же устано́вленное. Ты вла́стною си́лой Твое́ю из ничего́ все сотвори́л и положи́л нача́ло всего́ в ми́ре су́щего; сотвори́л и челове́ка по о́бразу Своему́ и высо́кою та́йною освяти́л сою́з супру́жества в предуказа́ние та́йны едине́ния Христа́ с Це́рковью. Призри́, Милосе́рдный, на рабо́в Твои́х сих (имена), сою́зом супру́жеским соедине́нных и о по́мощи Тя умоля́ющих, да бу́дет на них ми́лость Твоя́, да бу́дут плодови́ты и да уви́дят сынове́й сыно́в свои́х да́же до тре́тьего и четве́ртого ро́да, и до жела́емой ста́рости доживу́т, и войду́т в Ца́рство Небе́сное че́рез Го́спода на́шего Иису́са Христа́, Кото́рому подоба́ет вся́кая сла́ва, честь и поклоне́ние со Святы́м Ду́хом во ве́ки. Ами́нь.

Молитва святым праведным Иоакиму и Анне, родителям Пресвятой Богородицы

Родители Пресвятой Богородицы, Иоаким и Анна, до глубокой старости не имели детей. Но они не отчаивались и постоянно молились Богу о даровании им ребенка, и Господь внял их молитвам.

Молитва 1-я

О, святи́и пра́ведницы, Богоотцы́ Иоаки́ме и А́нно! Моли́те Милосе́рдаго Го́спода, я́ко да отврати́т от на́с гне́в Сво́й, по дело́м на́шим пра́ведно на ны́ дви́жимый, и да безчи́сленная прегреше́ния на́ша презре́в, обрати́т на́с, ра́б Бо́жиих (имена), на пу́ть покая́ния, и на стези́ за́поведей Свои́х да утверди́т на́с. Та́же моли́твами ва́шими в ми́ре жи́знь на́шу сохрани́те, и во все́х благи́х благо́е поспеше́ние испроси́те, вся́ к животу́ и благоче́стию потре́бная на́м от Бо́га да́рующе, от вся́ких напа́стей и бе́д и внеза́пныя сме́рти предста́тельством ва́шим на́с избавля́юще и от все́х вра́г ви́димых и неви́димых защища́юще, и та́ко в ми́ре вре́менное сие́ житие́ преше́дше, в ве́чный дости́гнем поко́й, иде́же ва́шим святы́м умоле́нием да сподо́бимся Небе́снаго Ца́рствия Христа́ Бо́га на́шего, Ему́же, со Отце́м и Пресвяты́м Ду́хом, подоба́ет вся́кая сла́ва, че́сть и поклоне́ние во ве́ки веко́в.

Молитва 2-я

О, присносла́внии Христо́вы пра́ведницы, святи́и Богоотцы́ Иоаки́ме и А́нно, предстоя́щии Небе́сному Престо́лу Вели́каго Царя́ и ве́лие дерзнове́ние к Нему́ иму́щии, я́ко от Преблагослове́нныя Дще́ри ва́шея, Пречи́стыя Богоро́дицы и Присноде́вы Мари́и, воплоти́тися изво́лившему! К ва́м, я́ко многомо́щным предста́телем и усе́рдным о на́с моли́твенником, прибега́ем мы́, гре́шнии и недосто́йнии. Моли́те бла́гость Его́, я́ко да отврати́т от на́с гне́в Сво́й, по дело́м на́шим пра́ведно на ны́ дви́жимый, и да безчи́сленныя прегреше́ния на́ша презре́в, обрати́т на́с на пу́ть покая́ния и на стези́ за́поведей Свои́х да утверди́т на́с. Та́же моли́твами ва́шими в ми́ре живо́т на́ш сохрани́те и во все́х благи́х благо́е поспеше́ние испроси́те, вся́ я́же к животу́ и благоче́стию потре́бная на́м от Бо́га да́рующе, от вся́ких напа́стей и бе́д и напра́сныя сме́рти предста́тельством ва́шим на́с избавля́юще, и от вся́ких вра́г ви́димых и неви́димых защища́юще, я́ко да ти́хое и безмо́лвное житие́ поживе́м во вся́ком благоче́стии и чистоте́, и та́ко в ми́ре вре́менное сие́ житие́ преше́дше, в ве́чный дости́гнем поко́й, иде́же ва́шим святы́м умоле́нием да сподо́бимся Небе́снаго Ца́рствия Христа́ Бо́га на́шего, Ему́же со Отце́м и Пресвяты́м Ду́хом подоба́ет вся́кая сла́ва, че́сть и поклоне́ние во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Молитва 3-я, св. богопраматери Анне, разрешающей узы безчадия и неплодия

Благоугодный ко́рень, израсти́вший бы́лие благопло́дное и вечноцвету́щее – препе́тую Богоро́дицу, из Нея́ же произы́де Нача́льник жи́зни и Соверши́тель ве́ры Иису́с Христо́с, многото́чный исто́чник, из нея́же произы́де, я́ко пото́к сла́дости и река́ ми́ра, благослове́нная в жена́х, источа́ющая бе́здну бла́г и неизрече́нное мо́ре бла́гости и бесконе́чного блаже́нства; предопределе́нная чревоноси́ти несравне́нно Светле́йшую луче́й со́лнечных, Ея́же прозре́ша и пропове́даша проро́ческие тру́бы, позна́нная от Плода́ ея́, Цари́цы А́нгелов и вы́шшей су́щей небе́с, я́ко сосу́д избра́нный Свята́го Ду́ха и вмести́лище благода́ти ясне́йшее, образ пра́ведности и непорочного жи́тельства и му́дрости лу́г благоуха́нный и сладкоблагово́нный, исполня́ющая зако́нная повеле́ния в пра́вости се́рдца и горя́щем благогове́нии и вся́ким тща́нием со блаже́нным свои́м супру́гом и богоно́сцем Иоакимом, боже́ственным воле́нием зача́вшая в ста́рости масти́тей и ро́ждшая пре́жде ве́к предопределе́нную роди́тися Ма́терь Бо́жию. Прама́ти всеми́лостивого и всеще́драго Бо́га, гото́вое заступле́ние и предста́тельство с ве́рою прибега́ющих к тебе́, утеше́ние стра́ждущих и поко́й скорбя́щим, благода́тию Вну́ка твоего́ показу́ющая безча́дных и непло́дных же́н благоча́дны, приими́ и моле́ние на́с гре́шных и преложи́ печа́ль безча́дия моля́щихся тебе́ в ра́дость.

Да́ждь плод чре́ва призыва́ющим тя, разреша́я мрак их безпло́дия и, я́ко разреше́ние безпло́дия, безча́дных жен благоча́дны сотвори́ ублажа́ющих тя и славосло́вящих Богочелове́ка – Вну́ка твоего́ и Созда́теля и Го́спода. Ей, блаже́нная и благода́тная А́нна, всем, я́ко луна́ пресве́тлая, посыла́ющая ми́рный и ти́хий свет богода́нных в тебе́ дарова́ний, показа́вшаяся Са́рры честне́йшая, А́нны ма́тери Самуи́ла светле́йшая, Елисаве́ты сла́внейшая и всех пра́ведных жен, и́хже зако́н прославля́ет, честне́йшая и я́ко от сего́ мно́гой че́сти и благода́ти удосто́енная, испо́лни ра́дости и весе́лия се́рдца к тебе́ прибега́ющих и даждь благода́ть твою́ рабе́ твое́й, прие́млющей твою́ ско́рую по́мощь, отверза́я ей чре́во, да твои́м предста́тельством и заступле́нием улучи́т зача́тие ча́да и просла́вит всесвято́е И́мя Богочелове́ка – Вну́ка Твоего́ и Спа́са на́шего Иису́са Христа́, Ему́же подоба́ет вся́кая сла́ва, честь и поклоне́ние со безнача́льным Его́ Отце́м и пресвяты́м и благи́м и животворя́щим Его́ Ду́хом ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Молитва святым пророку Захарии и праведной Елисавете, родителям Иоанна Предтечи

Святой пророк Захария и святая праведная Елисавета были родителями святого Пророка, Предтечи и Крестителя Господня Иоанна. У супругов не было детей, что в ветхозаветные времена считалось Божьим наказанием. Получив весть от Ангела, что у них родится сын, Захария усомнился в этом, за что был наказан немотой и исцелился лишь после рождения младенца.

Молитва 1-я

О, преблаже́ннии уго́дницы Бо́жии, вси святи́и, предстоя́щии Престо́лу Пресвяты́я Тро́ицы и наслажда́ющиися неизрече́ннаго блаже́нства! Се ны́не, в день о́бщаго ва́шего торжества́, ми́лостиво при́зрите нас, ме́ньших бра́тий ва́ших, принося́щих вам сие́ хвале́бное пе́ние, и хода́тайством ва́шим прося́щих ми́лости и отпуще́ния грехо́в у Преблага́го Го́спода; ве́мы бо, вои́стину ве́мы, я́ко вся, ели́ка восхо́щете, испроси́ти у Него́ мо́жете. Те́мже у́бо смире́нно мо́лимся вам, и проро́к Заха́рия, и пра́ведная Елисаве́та, моли́те Ми́лостиваго Влады́ку, да пода́ст нам дух ва́шея ре́вности ко хране́нию святы́х Его́ за́поведей, я́ко, да те́кше по стопа́м ва́шим, возмо́жем земно́е по́прище в доброде́тельном житии́ без поро́ка преити́, и в покая́нии дости́гнути пресла́вных селе́ний ра́йских, и та́мо ку́пно с ва́ми прославля́ти Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Конец ознакомительного фрагмента.

Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.


    Ваша оценка произведения:

Популярные книги за неделю